סיקור מקיף

דעה: טראמפ מבצע טיפול בהלם למדע ולסוכנויות הסביבתיות  

שבוע מאז נכנס דונלד טראמפ לבית הלבן, הוא חתם על צו השתקה לעובדי הסוכנות להגנה על הסביבה (EPA), והחשש הוא שהסוכנות נמצאת על הכוונת של הנשיא משתי סיבות – העיסוק שלה בשינויי האקלים, והרגולציה שלה שממנה נפגעות חברות בתעשיית הנפט והגז

 

מה עובר בראש של טראמפ. איור: מתוך PIXABAY.COM
מה עובר בראש של טראמפ. איור: מתוך PIXABAY.COM

 

ארצות הברית היא המעצמה המדעית המובילה בעולם בעשרות השנים האחרונות, אולי אפילו מאז סוף שנות השלושים של המאה ה-20. כעת נמצא המדע בארה”ב במשבר שאיש לא צפה אותו. מדענים רבים העובדים עבור הממשלה, בפרט אלו העוסקים בשינויי האקלים וסוגיות רגישות פוליטית אחרות, חוששים כי עבודתם תתנגש עם האידאולוגיה של הבוסים החדשים אם לא חמור מכך. ההלם ממבול הצווים הנשיאותיים המגבילים את המדע בתוך פחות משבוע הביא מדענים לארגן בקרוב מצעד למען המדע, בדומה למצעד הנשים שהתקיים בוושינגטון בהשתתפות של למעלה ממיליון בני אדם יום לאחר השבעתו של טראמפ.

ביום שישי, 20 בינואר 2017 ב-12 בצהרים שעון החוף המזרחי, באותה שניה בה הפך דונאלד טראמפ לנשיא באופן רשמי, הוחלף אתר הבית הלבן. כרגיל במקרים כאלה, כל הדפים שהתווספו בימי הממשל הקודם מועברים לארכיון, הפעם נעלמו מעל פני האדמה והאינטרנט כל הדפים שעסקו בהתחממות כדור הארץ (ובזכויות הלהט”בים וכנראה נושאים נוספים). זה אולי נשמע כמו מהלך סמלי, אבל מסתבר שהוא מראה על הכוונה שמאחוריו. ממה שהתרחש בימים שלאחר מכן, נראה שזה סממן לתופעה הרבה יותר נרחבה – הכחשת שינויי האקלים ברמה הממשלתית, והשתקת עובדי מדינה שעלולים לתמוך בתיאוריה שזוכה לקונצזנוס מדעי רק בגלל השפעתם של אלי נפט.

 

בתחילת השבוע חתם טראמפ על תקנה המאפשרת לבנות צינור נפט ארוך מקנדה לבתי זיקוק בטקסס. הפרויקט ידע עליות ומורדות והנשיא היוצא, ברק אובמה, נקט באמצעי השהיה כדי לבלום אותו מלפגוע בסביבה.

אבל בהמשך נעשתה פגיעה חמורה אף יותר – כל עובדי הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) קיבלו הוראה להפסיק לדבר עם עיתונאים או להעלות פוסטים כלשהם ברשתות החברתיות וכאילו צעד זה לא מספיק, הם חשים באיום קרוב מתמיד של  צמצום סמכותם, ופיטורי מרבית העובדים, לאחר שהנשיא הוציא צו המצווה על הסוכנות לעצור את חלוקת המענקים למחקרים חדשים ולחתום על הסמכים חדשים עם ספקים או עובדים, למעט בכל הקשור לפיקוח על זיהום אוויר בתוך ארצות הברית. גופים נוספים שקיבלו הוראת דממת תקשורת הם משרד החקלאות והמשרד לענייני פנים האחראי בין היתר גם על רשות הפארקים הלאומיים שבחשבון הטוויטר שלה עשו ריטוויט לפוסט המראה את דלילות הקהל בטקס השבעתו של טראמפ.

הסוכנות להגנת הסביבה נמצאת על הכוונת של ממשל טראמפ משני כיוונים – האחד העיסוק שלה בשינויי האקלים והשני  – הרגולציות שלה פוגעות בחברות נפט וגז, החביבות על טראמפ. מועמדו לתפקיד מנהל הסוכנות, התובע הכללי של אוקלהומה סקוט פוריט הוא ספקן אקלים וחבר של תעשיית הדלקים המאובנים. הוא עשה קריירה בתביעות נגד הסוכנות כדי להחליש את הרגולציות שלה. הסוכנות קיבלה הוראה להסיר מאתר האינטרנט שלה מדור המוקדש לשינויי האקלים אך נכון לשעת כתיבת שורות אלה, העמוד עדיין באוויר.

 

על מדעני חטיבת המחקר של משרד החקלאות האמריקאי נאסר לתקשר עם הציבור בכל הנוגע למחקרים שהם מבצעים במימון משלם מסים. באופן כללי, משרד החקלאות פחות רגיש מבחינה פוליטית מאשר ה-EPA, למרות שהוא משקיע במחקר של מזון מהונדס גנטית וחומרי הדברה. עם זאת, המשרד השתמש בכספי מחקר כדי לחקור כיצד לקצץ בפליטות המתאן, אחד מגזי החממה החזקים ביותר, הגורמים להתחממות.

בנפרד, מחלקת הבריאות קיבלה הוראה לדרוש מסוכנויות המשנה שלה – מינהל המזון והתרופות (FDA) והמכונים הלאומיים לבריאות NIH)) לדחות פרסומים חדשים לתקשורת עד שהממשל יבדוק אותם.

 

במינהלת המשימות המדעיות של נאס”א העסקים עדיין כרגיל ללא הנחיה לעצור תקשורת. המנדט של נאס”א מציין במפורש כי הסוכנות שמה לעצמה למטרה לספק לציבור הרחב את המידע בדבר הפעילויות ותוצאותיהן”. למרות זאת, הסעיף הזה לא מבטיח הגנה לנאס”א. גם ל-EPA יש מסמך שלם הקובע כי הסוכנות מחוייבת לספק לציבור את המידע על איכות הסביבה.

בתחקיר של אתר SPACE NEWS על ההשפעות של בחירת טראמפ על תחום החלל  מסבירים המומחים כי רוברט ווקר יועץ בתחום החלל למטה הבחירות של טראמפ ולשעבר יו”ר ועדת המדע החלל והטכנולוגיה בסנאט מציע לשנות את ייעודה של הסוכנות ולהסיט אותה מחקר כדור הארץ לחקר החלל, תוך העברת פעילות חקר כדור הארץ ל-NOAA או לשירות הגיאולוגי של ארה”ב USGS, וגם אז תוך קיצוצים בתקציב.

 

לדברי המומחים, הצעדים הללו מהווים עדות נוספת לדעות האנטי-מדעיות של טראמפ. השתקת העובדים היא צעד בדרך להחלשת הסוכנויות, והוא מחזיר אותן לתקופת הנשיא בוש הבן שבה ניסתה הממשלה באופן פעיל לדכא מחקר – אז היה מדובר בעיקר במחקר בתאי גזע.

 

 

בטור דעה שפורסם באתר לוס אנג’לס טיימס כותב מייקל הלציק כי הדבר הגיע לרמה פרטנית כל כך שציוצים של הפארק הלאומי בדלנדס בדרום דקוטה, שהתייחסו לפליטות גזי החממה והשפעתם על האקלים הוסרו. שעות אחדות לאחר מכן פרסמה רשות הפארקים הלאומיים: “אנו מצטערים על הריטוויט שנעשה בלא כוונה ושמחים להמשיך לחלוק איתכם את היופי וההסטוריה בפארקים הלאומיים.”

 

מדענים רבים רואים את המתקפה הזו כמשקפת את העמדה של הנשיא טראמפ, הבאה לידי ביטוי בכינוי שינויי האקלים “תרמית סינית” במהלך מסע הבחירות. הוא גם רמז על כך שהוא מאמין כי קיים קשר בין חיסונים ואוטיזם, ובמהלך תקופת המעבר אספו אנשי הממשל החדש את שמותיהם של עובדי משרד האנרגיה העוסקים בשינויי האקלים. הדבר גרם לשר האנרגיה היוצא ארנסט מוניז לנקוט בצעדים להגן על היושרה של חוקרי משרד האנרגיה מפני התערבות פוליטית לפני שהממשל החדש נכנס לתפקידו.

כדור הארץ מדמם נפט. מתוך PIXABAY.COM
כדור הארץ מדמם נפט. מתוך PIXABAY.COM

 

“ישנה תחושה שהממשל החדש לא סומך על המדענים העובדים עבור הממשלה שיהיו בני ברית שלו בהצגת האג’נדה הפוליטית שלו.” אומר מייקל אייזן, ביולוג מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. הוא הביא כדוגמה את עובדי המכונים הלאומיים לבריאות וסוכנויות נוספות של משרד  הבריאות ושירותי האדם שקיבלו הוראה לא להתכתב עם אף פקיד ציבור, אפילו לא לחברי קונגרס. “אין דרך אחרת להסתכל על זה אלא כאמצעי לסתימת פיות.”

 

לדברי הלציק, נראה שממשלו של טראמפ לוקח את עצירת ההודעות לציבור והענקת מענקי מחקר, לדרגה הרבה יותר גבוהה מאשר כל הממשלים הקודמים.

 

עוד בנושא באתר הידען:

 

29 תגובות

 1. לאבי
  ״כל להקת יפי הנפש הפופוליטיקאים והדמוקרטים שהצטרפו למקהלה״ (?)
  לי נראה שכבר יש לך עמדה בנושא…
  ברם
  אם אתה צודק (ואין בעיה) – אז הכל סבבה
  ואם אתה טועה
  אתה, המשפחה שלך, הילדים שלך (וכל האחרים)
  ילכו לאן שהמציאות תיקח אותנו…

  לי זה נשמע כמו עסקה רעה.
  בוא ננסה לתקן – אם נוכל
  ואם יש בעיה אולי נצליח
  ואם אין בעיה
  נצליח.

 2. אבי
  1. האדם פולט כמות עצומה של פד”ח לאטמוספירה.
  2. הפד”ח הינו גז חממה שהשפעתו על האקלים היא ספיגת אנרגיה.
  3. האקלים אכן מתחמם, האוקינוסים מתחממים ופניהם עולים, והקטבים נמסים בקצב מחריד.
  4. היינו אמורים להיות עכשיו בתקופת התקררות.

  אשמח אם תסביר לאיזה מארבעת הסעיפים אתה לא מסכים, ולמה.

 3. לחיים -פ.
  הויכוח הוא לא על אם יש התחממות או אין התחממות, הויכוח הוא כמה לאדם יש השפעה על זה אם בכלל, או שזו תופעה מחזורית בכדור הארץ שקורית ממילא.
  וזה ויכוח לגיטימי שלא הוכרע, לכל צד יש טיעונים מדעיים לגיטימיים, ואין הוכחות ניצחות לכאן או לכאן.
  הבעיה היא שזה הוכרע באו”ם בצורה פוליטית, ובאותו רגע זה כבר לא ויכוח מדעי אלא ויכוח על יוקרה פוליטית והמון כסף שמושקע בזה והמון כסף שיש גורמים שרוצים שיושקע בזה…
  המון כסף גם מושקע בתעמולה, סרטי טלויזיה, אישים משקיעים בתעמולה את כל מרצם, ארנולד שוורצנגר שיוצא מגידרו, וכל להקת יפי הנפש הפופוליטיקאים והדמוקרטים שהצטרפו למקהלה הזאת עד שזה הפך למלחמת שמאל וימין או דמוקרטים רפובליקנים .
  הנושא הולך ומקבל סממנים של דת פאנטית, (כמו הויכוח בין הבריאתנים לדוויניסטים) .
  לי קצת חבל שהמיסוך הפוליטי הזה ממסך את האמת המדעית.
  מדענים רציניים כבר לא מעיזים לעסוק בנושא, וכך האמת לא תיוודע לעולם.

 4. ובקשר לויכוח אם ההתחממות היא בהשפעת האדם או לא ,זה ויכוח לגיטימי . שלמרות המאמצים האדירים להשתקתו ולהפיכתו לקונצנזוס עולמי פוליטי וכלכלי… הוא עדיין ממשיך .
  מצער מאד שאנשי מדע מעורבים בפוליטיקה, נתקעים בקונצנזוסים …
  לדעתי מדע צריך תמיד להטיל ספק לבדוק לחקור ולעורר ויכוחים .

 5. מעניין שהדמוקרטים עכשיו מתגלים כפחות דמוקרטים .
  הם מסרבים בתוקף לקבל הכרעה של הרוב הדמוקרטי בארצם.
  כאשר הרפובליקנים הפסידו בבחירות ולא בהבדל כל כך גדול הם לא יצאו מגידרם כמו שהדמוקרטים עושים.
  טרמפ עוד לא הספיק לעשות כלום וכל מילה שהוא פולט מעוררת הוריקן.
  בנושא התחממות גלובלית ממילא ארצות הברית גם הדמוקרטית לא שיתפה פעולה , ולא חסכה אפילו גרם CO2 מהאטמוספרה .
  אז אמר – נו אמר, בנתיים לא עשה כלום , ובזה הוא לא שונה מאובמה.
  חוץ מזה כדאי שהאתר הנחמד הזה יעסוק במדע טהור ולא בפוליטיקה.

 6. אבי
  המכונה “אנונימי” הוא טוקבקיסט טיפוסי שאינו מבין דבר במדע. חבל שתשחית עליו אנרגיה כלשהי – היא פשוט מתבזבזת לריק. הוא נהנה לראות שתגובותיו מתפרסמות מיידית ונהנה לראות את תוצאות הפרובוקציה.
  בעניין אחר:
  ההוכחה הפשוטה להתחממות הגלובאלית היא עליית פני הים. זוהי הוכחה ניצחת ואין צורך להוסיף עליה דבר. כל ס”מ של עליית פני הים מכיל 4000 מליארד קוב מים המגיעים מהפשרת קרחוני הקטבים.

 7. אין לי שום קשר למפלגה הדמוקרטית. הם הפסידו עשרות פעמים והמדע התקדם, לפעמים לאט יותר, לפעמים מדינות כמו ישראל התקדמו יותר מאשר ארה”ב למשל במקרה של מחקר תאי הגזע שנעצר על ידי הנשיא בוש הבן, אבל אף פעם לא היתה מתקפה על כל כך הרבה נושאים שאינם רק בראשית דרכם כמו תאי הגזע אלא עמוק בקונצנזוס.

 8. ועוד משהו, אדם מן היישוב, מדע איננו תחביב, הוא נחוץ להתקדמות החיים שלנו. האם בלי המדע היית כותב את התגובה הזו במחשב או בטלפון או שהיית צריך לשרבט אותה על קיר מערה.
  זה עוד לפני שמדברים שכל מה שניתן היה לגלות בקלות כבר התגלה, היום דרושים מתקנים עצומים כדי לחדור לשכבה נוספת של סודות היקום, אף חברה פרטית לא תבנה מאיץ חלקיקים. אפילו תחנת החלל כבר מתוחזקת על ידי 16 מדינות.

 9. באתר הזה כתוב שהוא אתר אלטרנטיבי. ממשלה צריכה לקבל את המידע שלה מהזרם המרכזי, מאלו שרק המדע בראש מעייניהם, ולא מהזוהיים שממציאים “מדע” משלהם שמרצה את דרישת המזהמים שנרד להם מהפרצוף, במקום להפסיק לזהם.

 10. “ביטל את ההתחממות”?! עוד בדיחה גרועה…
  טראמפ ביטל את הבלי הפה של הלובי שמתנגד לשימוש בנפט.
  בכלל, טראמפ סותם את הפיות שהסריחו עד עכשיו – וכנגד זה יוצאים כל המסריחים מהפה… אז תפסיק להתיפיף.

  אם טראמפ “יבטל את כוח המשיכה” אז כל ההזויים יחליטו שהם מתנגדים לביטול כוח המשיכה (בלי שום קשר לעובדות) :))

  ובכלל, איך אתה יכול לדבר על התחממות גלובלית ושזאת אשמת ארה’ב – מבלי שיש לך או למישהו על כדור הארץ מושג במה מדובר? הרי אתה לא יודע מי או מה אשם בהתחממות כדור הארץ במעלה או שתיים – כמו שאתה לא יודע אם בעוד מאה שנה תהיה התקררות בשתיים שלוש מעלות…

  הדמוקרטים הפסידו והם לא יודעים מה לעשות עם עצמם ויוצאים מדעתם.

 11. כל עניין ההתחממות גלובלית מעשה ידי אדם
  היא קשקוש קומוניסטי אנטי מדעי
  וטראמפ יודע זאת היטב

  http://freedom-articles.toolsforfreedom.com/scientists-refute-manmade-global-warming/

  באופן יותר רחב
  צריך לעשות הפרדה בין המדינה למדע, האומנות והתרבות
  ולתת לשוק הפרטי ולנדבנים פרטיים לקדם את המדע, האומנות וכל תחום אחר הקרוב לליבם

 12. אנונימי – מדע איננו תוכנית כבקשתך. המדע בתחום הזה מאוד ברור, אי אפשר לעשות קונטרול אלט דליט להתחממות בהבל פה.

  אין פה שום עניין של דעה. מחר הוא יכול לבטל את כוח המשיכה, אז מה, זה ישנה משהו?

 13. הוא ממש כמו טיפש שקודח חור בסירה שהוא שט בה, אפשר לחשוב שהוא ובני משפחתו וצאצאיו לא יסבלו מתוצאות ההחלטות המטופשות שהוא מקבל.

 14. אבי ב.
  הבעיה התקשורתית מתחילה – כפי שרמזת – כאשר העיתונאי מתחיל לערבב את דעותיו עם ידיעותיו.
  ועיתונאי מוכשר הוא כזה שיודע להפריד בין שני הדברים.

 15. ארה”ב רוצה לחסל את המדע?! בדיחה גרועה!
  דמגוגיה זולה.
  אין אחד – חוץ מרדיקלים/פנאטים דתיים – שרוצה לחסל את המדע.
  שוב: תפסיק לקשקש.
  והקישקוש שלך לגבי עזיבת סינים את ארה”ב תביא לקריסת המדע בארה”ב, זהו שוב: קישקוש מוחלט.
  יש סיכוי טוב שזה דווקא יביא למחסור במדענים אמריקאיים והממשל יתחיל לעודד את הנוער לבחור בנתיב ההשכלה והמדעים. מה שבתורו יביא לחלק מהנוער גישה והתלמדות במדעים. מה שכמובן בסופו של דבר יביא לצמיחה בכמות המדענים האמריקאים. על אפך הארוך וחמתך הבלתי מוצדקת.

 16. בדרך כלל מנהיגים משתדלים להסתדר עם העם ולא ללכת נגדו. בארה”ב עדיין יש דמקרטיה, כלומר עד ישעבירו שם את החוקים בדרך לאיסור הפגנות כמו שעשו בסוגיית צינור הנפט בצפון דקוטה. שם החליט קצין משטרה לעצור עיתנואית משום שהיא הביעה הזדהות עם המפגינים ולכן היא אקטיביסטית ולא עיתונאית. אם כך היו צריכים לעצור אותי בשנות השמונים כמה וכמה פעמים כי אהדתי, גם כעיתונאי, את האזרחים הפשוטים המפגינים נגד זיהום האוויר, על פני אלו שאמרו שזיהום זה משרות.
  אנשים לא מבינים את ההבדל בין נייטרלי לאוביקטיבי. עיתונאי חייב להיות נייטרלי, ובעניין האוביקטיביות, לפעמים הפער כל כך גדול וצד אחד צודק, והשני לא. – אי אפשר לעשות איזון בין אמת לשקר.

 17. סין משקיעה במדע, וארה”ב משקיעה בחיסול המדע. בסופו של דבר בגלל כל המגבלות מאות אלפי המדענים הסינים באוניברסיטאות בארה”ב שמבצעים כבר היום מחקרים פורצי דרך יחזרו לסין ואז זה יהיה גול עצמי. ארה”ב בלי מדע לא תוכל להיות גדולה, ואת זה הוא לא מבין.

 18. ממילא עברנו כבר מזמן את נקודת ה”אל חזור” של שינוי האקלים הגלובלי. גם היכולת להכחיש את השינוי או לתלות אותו בשינויי אקלים “טבעיים” הולכת ונמוגה כמו הקרחונים בפארק גליישר אשר בארה”ב. אין שום יכולת פוליטית בארה”ב לחולל שינוי אמיתי ועמוק בדפוסי צריכת האנרגיה ולא בייצורה, לא בארה”ב ולא בשום מקום אחר בעולם. זה לא קרה בתקופת ממשל אובמה, זה לא היה קורה בתקופת ממשל קלינטון וכנראה גם לא יקרה בתקופת טראמפ. ועוד לא דיברנו על כל שאר העולם שמסתובב עם האצבע תקועה עמוק במקום כלשהו בלי לעשות כלום, כאילו אין להם אחריות משל עצמם, וכאילו הבית הלבן הוא משכנו של מנהיג כל העולם כולו, ולא רק של 3% מאוכלוסיית העולם.

  במצב הנוכחי משהו ישתנה רק אחרי שהקטסטרופה הגלובלית תתחיל להכות באופן כואב במקומות העשירים והחזקים ביותר. או אז הם יתחילו להזיז את התחת ולגייס את המשאבים הנחוצים להקטנת הנזקים שכבר נגרמים, ולשנות מהיסוד את כל אורח החיים של החלקים העשירים יותר של המין האנושי.

 19. חייםפ
  רק אתמול ביקשת לא לערבב בין מדע לפוליטיקה. וביקשת לא להיגרר אחרי המטורללים שמערבים פוליטיקה במדע.
  והנה אתה בעצמך גורר אחרים….
  אתה סותר את עצמך כמו יהודון מצוי שמדמיין שהוא נוצרי ומפנה את לחיו השניה לקבלת הסתירה. רק שבמקרה שלך הסתירה מגיע מהכף שלך עצמך… “כך זה פחות כואב” אתה בטח עונה ומשכנע את עצמך…

 20. אבי ב.
  נו באמת…

  “סין תעבור את ארה”ב ברמה המדעית”… מה רע?
  אז הסינים יהיו לפני ארה”ב… אבל המדע יתקדם!

  אם קידום המדע בידי הסינים במקום בידי ארה”ב מפריע לך – אז לא איכפת לך מהמדע. איכפת לך מהמערכת הפוליטית שאמונה על תחום המדע…. ומכאן שהטענה שלך אינה מצדדת במדע אלא מצדדת בפוליטיקה של פלג מסוים. ותו לא. ותפסיק לקשקש.

 21. “מצעד למען המדע” זה בדיוק כמו “מצעד הנשים נגד טראמפ” ושאר ה”מצעדים” נגד הנשיא האמריקאי שרוב האמריקאים בחרו בו…
  כלומר – קישקוש בלבוש.

  העקומים מנסים (אחרי שהפסידו, והררי החמאה נמסו על הראש שלהם :)) ) לנהל את המדינה דרך התקשורת ודרך הפגנות…. איזה לוזרים.

 22. לורם תודה על הקישור. בלי קשר, המצב עכשיו מזעזע בלי קשר לפוליטיקה, זה חשוב מאוד. אם יפוטרו מדענים ויבוטלו תוכניות יהיה קשה מאוד אחר כך לתקן את הנזק ובינתיים סין תעבור את ארה”ב ברמה המדעית. אני לא בטוח שהוא התכוון לכך אבל זו תהיה התוצאה.

 23. זה אתר לקידום המדע. כרגע מה שנעשה הוא פגיעה במדע, ופגיעה במדע זו פגיעה באנושות. זה ממש לא פוליטי. כל נשיא רפובליקני אחר היה מתייחס למדע בכבוד.

 24. עזבו אתכם משטויות. שמעתם על VFTS 352? כוכב כפול חדש שנמצא בענן מגלן הגדול, בערפילית הטרנטולה. כל אחד מהכוכבים הוא ענק כחול מסוג O, בעל מסה של למעלה מ-28 מסות שמש, קוטר פי 7 מקוטר השמש, ועצמת הארה של פי 150,000 ו-180,000 מהשמש. הם כל-כך קרובים האחד לשני עד שהם למעשה נוגעים האחד בשני, עם זמן מחזור של 1.25 ימים. למעשה יש לנו שעון חול אי שם בענן מגלן הגדול, וזה רק עניין של זמן עד שיקרה שם משהו פנומנלי וספקטקולרי.

  http://astronomynow.com/2015/10/21/final-kiss-of-two-stars-heading-for-catastrophe/

 25. טראמפ הוא תאונה למין האנושי.
  כך זה צרוף של מגלומניות, טפשות, חוסר נסיון פוליטי, ובטחון עצמי עצום. האמריקאים שמו אדם זה בעמדת הכח הגדולה ביותר בעולם.
  אנשים חושבים שזה עניין של ימין-שמאל. זו טעות! הבעייה הנה אישית לגמרי. הייתי יכול להיות הרבה יותר רגוע לו נבחר כל מי מהמועמדים האחרים, בין רפובליקנים, בין דמוקרטים.
  נותר לנו רק להתבוננן בחרדה בסדרת הפעולות הראשונות שלו: פרובוקטיביות ומלחמתיות:

  טראמפ למנכ”לים של ענקיות הרכב האמריקאיות: “הדאגה לאיכות הסביבה יצאה מכלל שליטה”.
  נשיא ארה”ב מחק כל אזכור להתחממות הגלובלית מאתר הבית הלבן
  טראמפ מאיים על שיקגו: “הפחיתו את האלימות או שאשלח כוחות פדרליים”
  חומת מכסיקו יוצאת לדרך: “מהיום נחזיר את הגבולות”. לחייב את מכסיקו לשלם על כל הבנייה של החומה.
  אין מימון לחומה? הפגישה (טראמפ-נשיא מקסיקו) בוטלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן