דעה: טראמפ מבצע טיפול בהלם למדע ולסוכנויות הסביבתיות  

שבוע מאז נכנס דונלד טראמפ לבית הלבן, הוא חתם על צו השתקה לעובדי הסוכנות להגנה על הסביבה (EPA), והחשש הוא שהסוכנות נמצאת על הכוונת של הנשיא משתי סיבות – העיסוק שלה בשינויי האקלים, והרגולציה שלה שממנה נפגעות חברות בתעשיית הנפט והגז

 

מה עובר בראש של טראמפ. איור: מתוך PIXABAY.COM
מה עובר בראש של טראמפ. איור: מתוך PIXABAY.COM

 

ארצות הברית היא המעצמה המדעית המובילה בעולם בעשרות השנים האחרונות, אולי אפילו מאז סוף שנות השלושים של המאה ה-20. כעת נמצא המדע בארה"ב במשבר שאיש לא צפה אותו. מדענים רבים העובדים עבור הממשלה, בפרט אלו העוסקים בשינויי האקלים וסוגיות רגישות פוליטית אחרות, חוששים כי עבודתם תתנגש עם האידאולוגיה של הבוסים החדשים אם לא חמור מכך. ההלם ממבול הצווים הנשיאותיים המגבילים את המדע בתוך פחות משבוע הביא מדענים לארגן בקרוב מצעד למען המדע, בדומה למצעד הנשים שהתקיים בוושינגטון בהשתתפות של למעלה ממיליון בני אדם יום לאחר השבעתו של טראמפ.

ביום שישי, 20 בינואר 2017 ב-12 בצהרים שעון החוף המזרחי, באותה שניה בה הפך דונאלד טראמפ לנשיא באופן רשמי, הוחלף אתר הבית הלבן. כרגיל במקרים כאלה, כל הדפים שהתווספו בימי הממשל הקודם מועברים לארכיון, הפעם נעלמו מעל פני האדמה והאינטרנט כל הדפים שעסקו בהתחממות כדור הארץ (ובזכויות הלהט"בים וכנראה נושאים נוספים). זה אולי נשמע כמו מהלך סמלי, אבל מסתבר שהוא מראה על הכוונה שמאחוריו. ממה שהתרחש בימים שלאחר מכן, נראה שזה סממן לתופעה הרבה יותר נרחבה – הכחשת שינויי האקלים ברמה הממשלתית, והשתקת עובדי מדינה שעלולים לתמוך בתיאוריה שזוכה לקונצזנוס מדעי רק בגלל השפעתם של אלי נפט.

 

בתחילת השבוע חתם טראמפ על תקנה המאפשרת לבנות צינור נפט ארוך מקנדה לבתי זיקוק בטקסס. הפרויקט ידע עליות ומורדות והנשיא היוצא, ברק אובמה, נקט באמצעי השהיה כדי לבלום אותו מלפגוע בסביבה.

אבל בהמשך נעשתה פגיעה חמורה אף יותר – כל עובדי הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) קיבלו הוראה להפסיק לדבר עם עיתונאים או להעלות פוסטים כלשהם ברשתות החברתיות וכאילו צעד זה לא מספיק, הם חשים באיום קרוב מתמיד של  צמצום סמכותם, ופיטורי מרבית העובדים, לאחר שהנשיא הוציא צו המצווה על הסוכנות לעצור את חלוקת המענקים למחקרים חדשים ולחתום על הסמכים חדשים עם ספקים או עובדים, למעט בכל הקשור לפיקוח על זיהום אוויר בתוך ארצות הברית. גופים נוספים שקיבלו הוראת דממת תקשורת הם משרד החקלאות והמשרד לענייני פנים האחראי בין היתר גם על רשות הפארקים הלאומיים שבחשבון הטוויטר שלה עשו ריטוויט לפוסט המראה את דלילות הקהל בטקס השבעתו של טראמפ.

הסוכנות להגנת הסביבה נמצאת על הכוונת של ממשל טראמפ משני כיוונים – האחד העיסוק שלה בשינויי האקלים והשני  – הרגולציות שלה פוגעות בחברות נפט וגז, החביבות על טראמפ. מועמדו לתפקיד מנהל הסוכנות, התובע הכללי של אוקלהומה סקוט פוריט הוא ספקן אקלים וחבר של תעשיית הדלקים המאובנים. הוא עשה קריירה בתביעות נגד הסוכנות כדי להחליש את הרגולציות שלה. הסוכנות קיבלה הוראה להסיר מאתר האינטרנט שלה מדור המוקדש לשינויי האקלים אך נכון לשעת כתיבת שורות אלה, העמוד עדיין באוויר.

 

על מדעני חטיבת המחקר של משרד החקלאות האמריקאי נאסר לתקשר עם הציבור בכל הנוגע למחקרים שהם מבצעים במימון משלם מסים. באופן כללי, משרד החקלאות פחות רגיש מבחינה פוליטית מאשר ה-EPA, למרות שהוא משקיע במחקר של מזון מהונדס גנטית וחומרי הדברה. עם זאת, המשרד השתמש בכספי מחקר כדי לחקור כיצד לקצץ בפליטות המתאן, אחד מגזי החממה החזקים ביותר, הגורמים להתחממות.

בנפרד, מחלקת הבריאות קיבלה הוראה לדרוש מסוכנויות המשנה שלה – מינהל המזון והתרופות (FDA) והמכונים הלאומיים לבריאות NIH)) לדחות פרסומים חדשים לתקשורת עד שהממשל יבדוק אותם.

 

במינהלת המשימות המדעיות של נאס"א העסקים עדיין כרגיל ללא הנחיה לעצור תקשורת. המנדט של נאס"א מציין במפורש כי הסוכנות שמה לעצמה למטרה לספק לציבור הרחב את המידע בדבר הפעילויות ותוצאותיהן". למרות זאת, הסעיף הזה לא מבטיח הגנה לנאס"א. גם ל-EPA יש מסמך שלם הקובע כי הסוכנות מחוייבת לספק לציבור את המידע על איכות הסביבה.

בתחקיר של אתר SPACE NEWS על ההשפעות של בחירת טראמפ על תחום החלל  מסבירים המומחים כי רוברט ווקר יועץ בתחום החלל למטה הבחירות של טראמפ ולשעבר יו"ר ועדת המדע החלל והטכנולוגיה בסנאט מציע לשנות את ייעודה של הסוכנות ולהסיט אותה מחקר כדור הארץ לחקר החלל, תוך העברת פעילות חקר כדור הארץ ל-NOAA או לשירות הגיאולוגי של ארה"ב USGS, וגם אז תוך קיצוצים בתקציב.

 

לדברי המומחים, הצעדים הללו מהווים עדות נוספת לדעות האנטי-מדעיות של טראמפ. השתקת העובדים היא צעד בדרך להחלשת הסוכנויות, והוא מחזיר אותן לתקופת הנשיא בוש הבן שבה ניסתה הממשלה באופן פעיל לדכא מחקר – אז היה מדובר בעיקר במחקר בתאי גזע.

 

 

בטור דעה שפורסם באתר לוס אנג'לס טיימס כותב מייקל הלציק כי הדבר הגיע לרמה פרטנית כל כך שציוצים של הפארק הלאומי בדלנדס בדרום דקוטה, שהתייחסו לפליטות גזי החממה והשפעתם על האקלים הוסרו. שעות אחדות לאחר מכן פרסמה רשות הפארקים הלאומיים: "אנו מצטערים על הריטוויט שנעשה בלא כוונה ושמחים להמשיך לחלוק איתכם את היופי וההסטוריה בפארקים הלאומיים."

 

מדענים רבים רואים את המתקפה הזו כמשקפת את העמדה של הנשיא טראמפ, הבאה לידי ביטוי בכינוי שינויי האקלים "תרמית סינית" במהלך מסע הבחירות. הוא גם רמז על כך שהוא מאמין כי קיים קשר בין חיסונים ואוטיזם, ובמהלך תקופת המעבר אספו אנשי הממשל החדש את שמותיהם של עובדי משרד האנרגיה העוסקים בשינויי האקלים. הדבר גרם לשר האנרגיה היוצא ארנסט מוניז לנקוט בצעדים להגן על היושרה של חוקרי משרד האנרגיה מפני התערבות פוליטית לפני שהממשל החדש נכנס לתפקידו.

כדור הארץ מדמם נפט. מתוך PIXABAY.COM
כדור הארץ מדמם נפט. מתוך PIXABAY.COM

 

"ישנה תחושה שהממשל החדש לא סומך על המדענים העובדים עבור הממשלה שיהיו בני ברית שלו בהצגת האג'נדה הפוליטית שלו." אומר מייקל אייזן, ביולוג מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. הוא הביא כדוגמה את עובדי המכונים הלאומיים לבריאות וסוכנויות נוספות של משרד  הבריאות ושירותי האדם שקיבלו הוראה לא להתכתב עם אף פקיד ציבור, אפילו לא לחברי קונגרס. "אין דרך אחרת להסתכל על זה אלא כאמצעי לסתימת פיות."

 

לדברי הלציק, נראה שממשלו של טראמפ לוקח את עצירת ההודעות לציבור והענקת מענקי מחקר, לדרגה הרבה יותר גבוהה מאשר כל הממשלים הקודמים.

 

עוד בנושא באתר הידען:

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

29 תגובות

 1. לאבי
  ״כל להקת יפי הנפש הפופוליטיקאים והדמוקרטים שהצטרפו למקהלה״ (?)
  לי נראה שכבר יש לך עמדה בנושא…
  ברם
  אם אתה צודק (ואין בעיה) – אז הכל סבבה
  ואם אתה טועה
  אתה, המשפחה שלך, הילדים שלך (וכל האחרים)
  ילכו לאן שהמציאות תיקח אותנו…

  לי זה נשמע כמו עסקה רעה.
  בוא ננסה לתקן – אם נוכל
  ואם יש בעיה אולי נצליח
  ואם אין בעיה
  נצליח.

 2. אבי
  1. האדם פולט כמות עצומה של פד"ח לאטמוספירה.
  2. הפד"ח הינו גז חממה שהשפעתו על האקלים היא ספיגת אנרגיה.
  3. האקלים אכן מתחמם, האוקינוסים מתחממים ופניהם עולים, והקטבים נמסים בקצב מחריד.
  4. היינו אמורים להיות עכשיו בתקופת התקררות.

  אשמח אם תסביר לאיזה מארבעת הסעיפים אתה לא מסכים, ולמה.

 3. לחיים -פ.
  הויכוח הוא לא על אם יש התחממות או אין התחממות, הויכוח הוא כמה לאדם יש השפעה על זה אם בכלל, או שזו תופעה מחזורית בכדור הארץ שקורית ממילא.
  וזה ויכוח לגיטימי שלא הוכרע, לכל צד יש טיעונים מדעיים לגיטימיים, ואין הוכחות ניצחות לכאן או לכאן.
  הבעיה היא שזה הוכרע באו"ם בצורה פוליטית, ובאותו רגע זה כבר לא ויכוח מדעי אלא ויכוח על יוקרה פוליטית והמון כסף שמושקע בזה והמון כסף שיש גורמים שרוצים שיושקע בזה…
  המון כסף גם מושקע בתעמולה, סרטי טלויזיה, אישים משקיעים בתעמולה את כל מרצם, ארנולד שוורצנגר שיוצא מגידרו, וכל להקת יפי הנפש הפופוליטיקאים והדמוקרטים שהצטרפו למקהלה הזאת עד שזה הפך למלחמת שמאל וימין או דמוקרטים רפובליקנים .
  הנושא הולך ומקבל סממנים של דת פאנטית, (כמו הויכוח בין הבריאתנים לדוויניסטים) .
  לי קצת חבל שהמיסוך הפוליטי הזה ממסך את האמת המדעית.
  מדענים רציניים כבר לא מעיזים לעסוק בנושא, וכך האמת לא תיוודע לעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן