סיקור מקיף

הממצאים שלך מבוססי מדע או ראיות? לא תקבל תקציב מהממשל האמריקני

כך עולה מדיווח של הוושינגטון פוסט, המתאר הנחיה של בכירה באגף התקציבים האמריקני לסוכנות למניעת מחלות (CDC), שהחזירה להם את הצעת התקציב בשל שימוש במילים אסורות. בנוסף לביטויים "מבוסס מדע" ו"מבוסס ראיות" נאסר להשתמש במילים פגיעות, זכאות, מגוון, טרנסג'נדר ועובר

תדהמה. איור: מתוך PIXABAY.COM
תדהמה. איור: מתוך PIXABAY.COM

מסתבר שלא רק ההתחממות הגלובלית אסור לחקור בארה"ב, אסור בכלל לעסוק במחקרים מבוססי ראיות או מבוססי מדע. כך עולה מפגישת תדרוך שערכו נציגי הממשל עם אנשי המרכז למניעת מחלות (CDC) לקראת הכנת תקציב הסוכנות לשנת 2018.

שני הביטויים הללו Science-Based ו- “evidence-based” הן חלק מקבוצה של ביטויים שנאסר על אנשי סוכנות זו, העוסקת בענייני רפואה להזכיר בהצעת התקציב של הסוכנות שתוגש לממשל  טראמפ.

כמו כן אליהן אסור לומר את המילים הבאות: פגיעות (vulnerable), זכאות (entitlement), מגוון (diversity), ועובר (fetus). כך מסר אתר  Washington Post.

בצעד חסר תקדים קיבלו בכירי ה-CDC  הוראה שלא להשתמש במילים ובביטוים אלה ובפרט אסור להם להסתמך על נתונים מדעיים. אחד מעובדי ה-CDC שדיבר בעילום שם אמר: "על הסוכנות למניעת מחלות להגיש את הצעות המחקר שלה לאור המדע בתיאום עם רעיונות ורצונות של קבוצות."

אליסון קלי מסוכנות השירותים הפיננסיים של הממשל (המקבילה לחשב הכללי אצלנו) החזירה לאנשי הסוכנות לתיקון את הצעת התקציב שלהם וביקשה מהם בכתב לאסור על השימוש במילים פגיעות, זכאות ומגוון. ואת שאר המילים והביטויים היא מסרה בעל פה.

"אינני יודע איזו סיבה גרמה לעשות זאת מלבד נסיון לפגוע באנשים ספציפיים" אומר ד"ר לורן שכטר, מנהל המרכז לניתוחי מגדר בביה"ח וייס בשיקאגו לאתר The Huffington Post.

"אני נדהם ומודאג מהנסיון לבטל כמה מהשגי השוויון החברתי שהושגו בעבודה קשה." אמר. "בעקרון אי התחשבות במציאות, במדע, בפתרונות לא ישפיע על האנשים הללו, וגם לא על המוטיבציה שלהם לשפר את איכות חייהם". סיכם שכטר. "ה-CDC טיפל בלהט"בים והסתמך על המדע מיום הקמתו."

ה-CDC מצטרף בכך לגופים ממשלתיים אחרים ובהם Health and Human Services   – המפקח בין היתר גם על ה-CDC, משרד המשפטים, משרד החינוך ומשרד השיכון והפיתוח העירוני – כולם שינו את הדרך שבה הם אוספים מידע ממשלתי על אודות להט"בים אמריקנים. במארס מחקו אנשי ה-HHS שאלות הנוגעות לנטיה מינית ומגדר בשני סקרים של קשישים. המשרד לעניניי ילדים ומשפחות לדוגה אירכב דף אינטרנט שעסק בשירותי הפדרליים ללהט"בים ובני משפחותיהם, כולל האפשרות שלהם לאמץ ולקבל עזרה במקרה שהם היו קורבנות של סחר בבני אדם."

ה-CDC כולל כמה משרדים האחראים על עבודות מחקר המשתמשות במילים אלה, המרכז הלאומי למניעת  HIV/AIDS, דלקת כבד ויראלית, STD ושחפת שחוקר דרכים למניעת הידבקות באיידס של טרנסג'נדרים, וכן עובד עם תינוקות שנולדו עם פגמים בשל נגיף הזיקה, ומבצעים מחקרים על התפתחות העובר.

מנהלת ה-CDC, ד"ר ברנדה פיצ'ג'רלגד הגיבה לאחר המהומה התקשורתית כי "אין מילים אסורות והדגישה כי הסוכנות מחויבת למדע מבוסס נתונים. "ל-CDC יש הסטוריה ארוכה של קבלת החלטות בנושאי בריאות הציבור ובנושאי תקציב המבוססות על מיטב המדע והנתונים לטובת כל בני האדם ונמשיך לעשות זאת" אמרה. עם זאת אנליסטים שהשתתפו בישיבה טוענים כי אף קיבלו מילים חלופיות לשימוש במקום המילים הללו. לעומת זאת, כתבת פולוו אפ בניו יורק טיימס טענה כי לא מדובר בחיוב ה-CDC אלא כאמצעי לסייע להבטיח את תמיכת הרפובליקנים בתקציב 2019 באמצעות העלמת מילים וביטויים.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

13 תגובות

 1. …..וכל ליקוי המאורות המבהיל הזה קרוב קרוב אלינו. הימין הישראלי עף ממש על טראמפ, נתניהו כינה אותו אחי בשכל וברגש, שרת התרבות, בעצם צרת התרבות, של מדינת ישראל מניפה בגאווה את דגל הבערות והבורות!
  וממשלת הסמוטריצ'ים אף היא מחזירה אותנו לימים החשוכים של ההיסטוריה.

 2. ההוראה היא פוליטית ולא מדעית. ההמשל הקודם הכניס דעות פוליטיות למחקר מדעי. הממשל הנוכחי מוציא את הפוליטיקה מהמדע. פגיעות זכאות ומגוון מתארות מצב פוליטי ולא מדעי. לדעתי מילים אלו מתארות עיוות של המציאות, לדעתך זאת המציאות.

 3. מדהים לראות איך הנהגות מתנהגות בחוסר אחריות. ארה"ב החליטה שאין בעיית התחממות.
  זה רק מקרב את החלפת ההגמוניה על ידי סין. רואים גם חברות טייקוניות שתהיינה בעתיד חזקות יותר ממדינות.

 4. ALEXDS9
  ההיסטריה היא בצדק. אנשים שאני עובד איתם מתעסקים בתחום ואכן זו ההוראה.

  אז נכון, אלו לא "איסורים", אלא רק "המלצות". זכור לי היטב מה קרא לי כשלא הלכתי לפי "המלצות" הבוס שלי….

  ארה"ב בדעיכה נוראית וחבל שמנסים לטשטש את זה.

 5. ככה אימפריות שוקעות.
  מי זוכר בכלל את תור הזהב המוסלמי – ששלטו במדע ובחלק גדול של העולם לפני מספר לא רב של מאות שנים. כנראה שגם האמפריה האמריקאית בועטת בדלי ומפנה מקום לענק מהמזרח…

 6. ככה אימפריות שוקעות.
  מי זוכר בכלל את תור הזהב המוסלמי – ששלטו במדע ובחלק גדול של העולם לפני מספר לא רב של מאות שנים. כנראה שגם האמפריה האמריקאית בועטת בדלי ומפנה מקום לענק מהמזרח…

 7. If you liked the Dark Ages you will love the Trump era!!!

  אסף חצי צודק – מה ששולט בארה"ב זה החמדנות של קבוצה קטנה, והבורות של קבוצה עצומה (אז בעצם אסף הרבה יותר מ"חצי צודק").

  אפשר גם לנסח אחרת את מה שאסף אמר – מי ששולט בארה"ב הוא בור…

  מדאיג כמה בורים יש בישראל שחושבים שטראמפ טוב לישראל. זה היה מצחיק עם זה לא היה עצוב….

 8. מוצדק. כנראה שזה בא למנוע מכל מיני "מדענים" לבחוש בעוגת התקציב. לדעתי רוב המדענים שיש להם קשר לממשל הם לא מדענים, ועליהם באמת צריך להאסר השימוש במדע לטובת טיעוניהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן