חרב הקיצוצים בהצעת התקציב של טראמפ לא תפגע בצורה משמעותית בנאס"א

למרות הקיצוץ הנרחב בתקציב של סוכניות ומשרדים אזרחיים, נאס"א לא נפגעה באופן משמעותי בהצעה של ממשל טראמפ לתקציב 2018. אם ההצעה תאושר על ידי הקונגרס, תקציב נאס"א יקטן מ-19.3 ל-19.1 מיליארד דולר. תוכניות חקר כדור הארץ של הסוכנות לא ספגו פגיעה משמעותית כפי שחלק שיערו, ותקציב המחקר הפלנטרי של הסוכנות דווקא יגדל לפי ההצעה.

הדמייה של "משימת הסטת אסטרואיד", שפיתוחה בוטל לחלוטין בהצעת התקציב המוצעת. למרות הקיצוץ בתקציב המוצע של נאס"א, לא מדובר בקיצוץ נרחב כמו בסוכניות אזרחיות אחרות, ותקציב נאס"א נשאר פחות או יותר כמו שהיה בשנה שעברה. מקור: נאס"א.
הדמייה של "משימת הכוונה מחדש של אסטרואיד" (Asteroid Redirect Mission), שפיתוחה בוטל לחלוטין בהצעת התקציב של טראמפ. למרות הקיצוץ בתקציב המוצע של נאס"א, לא מדובר בקיצוץ נרחב כמו בסוכניות אזרחיות אחרות, ותקציב נאס"א נשאר פחות או יותר כמו שהיה בשנה שעברה. מקור: נאס"א.

ממשל טראמפ פרסם אתמול את קווי המתאר של הצעת התקציב לשנת 2018. למרות שההצעה המלאה והמפורטת תפורסם רק במאי, קווי המתאר שפורסמו נותנים בפעם הראשונה עדות לכוונותיו העתידיות של ממשל טראמפ בנוגע לתוכנית החלל של ארה"ב.

הצעת התקציב של טראמפ כוללת קיצוצים נרחבים בסוכניות ובמשרדים אזרחיים, כדי לאזן תוספת של 54 מיליארד דולר בתקציב הביטחון. כך למשל, הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) תספוג קיצוץ של 2.6 מיליארד דולר – 31% מכלל התקציב השנתי הנוכחי שלה. לעומתה ולעומת משרדים אזרחיים רבים אחרים, נאס"א תספוג קיצוץ קטן מאד יחסית: תקציבה יפחת מ-19.3 ל-19.1 מיליארד דולר, כלומר קיצוץ של 0.8%.

חשוב להדגיש שהמילה האחרונה בנוגע לתקציב נקבעת על ידי הקונגרס האמריקני, ולא על ידי הנשיא, כך שסביר מאד להניח שהתקציב הסופי שיאושר יהיה שונה, ואולי אף מאד, מהתקציב המוצע. כך למשל, הצעת התקציב לנאס"א לשנת 2016 של ממשל אובמה עמדה על 18.5 מיליארד דולר, אך הקונגרס אישר בסופו של דבר תקציב של 19.3 מיליארד דולר.

מספר נקודות מרכזיות שעולות מהצעת התקציב בנוגע לנאס"א:

 3.7 מיליארד דולר יוענקו להמשך פיתוח המשגר הכבד SLS, החללית אוריון ותשתיות קרקע נלוות, שנאס"א מפתחת במטרה לשגר אסטרונאוטים ל"חלל העמוק", מעבר למסלול סביב כדור הארץ. מדובר בסכום זהה לזה שניתן בשנה הנוכחית.

 1.8 מיליארד דולר יוענקו לתוכניות לחקר כדור הארץ – 102 מיליון דולר פחות מהתקציב השנתי הנוכחי של תוכניות אלו. מדובר אמנם בקיצוץ משמעותי, אך הרבה פחות מהקיצוץ הנרחב שרבים חששו שיקרה. במסגרת הקיצוץ, יבוטלו מספר משימות שנמצאות בפיתוח ועדיין לא שוגרו. באופן מוזר מעט, מצוינת גם הפסקת המימון של מכשירי צילום כדור הארץ של הגשושית DSCOVR, שכבר שוגרה לחלל, ועלות הפעלתם עומדת על 1.2 מיליון דולר בלבד (הצילומים, אגב, מרהיבים ביופיים). הקיצוץ המוצע יתרחש גם במענקים למחקרים בתחום.

1.9 מיליארד דולר יוענקו לתוכניות המחקר הפלנטרי הרובוטי של הסוכנות. מדובר בעלייה מה-1.63 מיליארד דולר שהוקצבו לתוכניות אלו ב-2016.

ההצעה מדגישה את תמיכת הממשל בשיגור רובר למאדים בשנת 2020 ובפיתוח גשושית לירח אירופה של כוכב הלכת צדק, שבמקום להיכנס למסלול סביב הירח, תבצע יעפים רבים ומהירים בקרבתו (כדי להימנע מחגורות הקרינה המסוכנות של צדק). הגשושית המתוכננת קיבלה לאחרונה שם רשמי, "אירופה קליפר", על שם ספינות הקליפר המהירות מהמאה ה-19.

ביטול פיתוח נחתת לירח אירופה, אם כי זו הייתה בכל מקרה בגדר קונספט ראשוני בלבד (כמשימה נפרדת מהגשושית קליפר המוזכרת לעיל). הביטול מוסבר ברצון "לשמור על איזון בפורטפוליו" של משימות המחקר הפלנטרי של הסוכנות, ו"לשמר את הגמישות בביצוע משימות שהוגדרו כחשובות יותר על ידי הקהילה המדעית".

ביטול מוחלט של "משימת הכוונה מחדש של אסטרואיד" (Asteroid Redirect Mission), שאת פיתוחה יזם ממשל אובמה. מטרתה הייתה לתפוס סלע מסיבי על גבי אסטרואיד קרוב-ארץ, להביאו למסלול סביב הירח, ובהמשך לשגר אליו אסטרונאוטים שיקחו ממנו דגימות חזרה לכדור הארץ. אחת המטרות המרכזיות של התוכנית הייתה ליצור יעד מחקרי עבור טכנולוגיה של מנועי יונים חזקים במיוחד, שיתמכו בסופו של דבר במסעות למאדים. התוכנית לא זכתה לתמיכה רחבה הן מהקהילה המדעית והן מהקונגרס, כך שסופה לא מהווה הפתעה גדולה.

ביטול מוחלט של "משרד החינוך" של נאס"א, שתקציבו עומד על 115 מיליון דולר. ההצעה טוענת שהמשרד חווה "אתגרים משמעותיים ביישום של אסטרטגיית חינוך נרחבת של נאס"א" וכי פעילויותיה כפולות עם ארגונים אחרים בסוכנות.

לקווי המתאר של הצעת תקציב 2018 בנוגע לנאס"א

צפו במיק מולווייני, מנהל משרד הניהול והתקציב בבית הלבן, עונה לשאלה בנוגע לתקציב נאס"א במסיבת עיתונאים אתמול:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן