דעה/ הבחירה בדונלד טראמפ לנשיא ארה"ב: תגובה (שגויה) למהפכה הרובוטית

טראמפ לא השכיל להבין שהבעיות שהציף והביאו לבחירתו אינן תוצר של תהליכים קפיטליסטיים אקראיים, אלא צורות שונות של השפעת המהפכה הרובוטית. לנצח אותה כנראה אי אפשר ואולי גם לא צריך אבל חייבים למתן את השפעותיה באמצעות מעבר למודל כלכלי אירופי 

דונאלד טראמפ בעצרת בחירות בפיניקס, אריזונה, אוגוסט 2016. מתוך ויקיפדיה
דונאלד טראמפ בעצרת בחירות בפיניקס, אריזונה, אוגוסט 2016. מתוך ויקיפדיה

הבחירות בארה"ב בהם ניצח דונלד טראמפ כבר לא צריכות להוות קריאת השכמה. היו לנו כמה כאלה כשהבולטת ביניהם היתה הצבעת הבריטים לצאת מהאיחוד האירופי (ברקזיט). שתי הצבעות המחאה הביאו לפתרון לא ממש אופטימלי ולא כזה שאמור לפתור את הבעיה שבפניה עומד המעמד הבינוני בכל העולם, ובפרט במדינות המערב.

טראמפ פרט על מיתרים פטריוטיים לפיהם, אם רק ייבחר הוא יפתור את בעיית בריחת מקומות העבודה מאמריקה לסין (שתכף ארחיב עליה), את האאוטסורסינג את ההגירה מ"מקסיקו" (מי שנכנס דרך הגבול הדרומי הם בעיקר אנשים ממדינות בדרום אמריקה הנמצאות במשבר), את השכר הממוצע המתואם לאינפלציה שלא עולה ואף ירד עבור אמריקנים רבים מאז שנות השישים, ושלל בעיות כלכליות שנותנות לאמריקני תחושה שהעשירים מתעשרים על חשבונם והם נדחקים לשולים, בפרט כשהיצע המשרות בעלות השכר הגבוה הולך ומצטמצם ואנשי הייטק המסיימים רובם את הקריירה בגיל צעיר נאלצים לעבוד במקרה הטוב בשירותים בשכר נמוך בהרבה, שלא לדבר על הזדקנות האוכלוסיה במקרים רבים בלי פנסיה נאותה (בארה"ב הפנסיה קשורה למקום העבודה, וקצב סגירתם הוא מהגבוהים אי פעם). המעבר של אפל לייצור בסין איננו הבעיה שצריך לתקוף כפי שטען טראמפ אלא בעצמה תוצאה של התהליכים הבלתי נמנעים.

התשובה קצת מורכבת. נכון, התחושה שאחוז קטן יותר ויותר לוקח את המשאבים שהופנו קודם למעמד הבינוני. כל הטענות – החל מטענת אובדן המשרות להודו ולסין באאוטסורסינג כבר עשרים שנה, דרך סוגית ההגירה, ירידת השכר הממוצע, חוסר וודאות לעתיד בגיל הפרישה של דור הבייבי בומרס, כולן נכונות. אלא שהם בחרו במישהו שטעה כל הדרך בהבנת הגורמים למשבר.

אולי חוץ מברני סנדרס שהציע פתרון של הגדלת רשת הבטחון, כי ידע שאי אפשר לפתור את הבעיה ה כלכלית הבסיסית, אף אחד מהמועמדים, משתי המפלגות לא שם את האצבע על שורש הבעיה. שורש הבעיה אינו הסינים (ש"גנבו" מקומות עבודה בייצור ועכשיו גם מתחילים לאבד אותם למדינות מפותחות פחות), גם לא המקסיקנים, או הדרום אמריקנים שמגיעים לאמריקה בהמוניהם, רק כי המצב במדינות המוצא שלהם גרוע יותר וקל להם להגיע לארה"ב מאשר לאירופה (בניגוד למשל למהגרים מאפריקה ומהמזרח התיכון).

שורש הבעיה, ממנה סובלים גם הסינים וההודים, המקסיקנים, הונצואליים, אנחנו אלו הרובוטים. הפתרון של מיחשוב, בשיטות קוגניטיביות כאלה ואחרות, כתחליף לעבודות מקצועיות, הוא הגרסה המודרנית של המהפכה התעשייתית. אולי כמו המהפכה התעשייתית שהצעידה את העולם קדימה, גם המהפכה הרובוטית תעשה זאת. אלא שכמו שבזמן המהפכה התעשייתית, איש לא חשב מה יקרה לכל האיכרים המגיעים לערים, שחיו בתת תנאים ופירנסו את תעשיית הטקסטיל תמורת פרוטות, כך למעשה קורה או יקרה בהדרגה לכל אותם פקידי בנקים, רואי חשבון, סוחרי מניות על רצפת הבורסה,  עיתונאים (אם כי באופן עקיף – כתוצאה מהפסד ההכנסות ומעברן מחברות שייצרו עיתונות בידי בני אדם, לחברות שכלל אין להן הוצאות על עיתונות – פייסבוק וגוגל. גם היום של כתיבה אוטומטית של כתבות לא רחוק. זה קורה כבר היום, בפרט בדיווח על תוצאות עסקיות של חברות.)

קוראים לזה המהפכה התעשייתית הרביעית, למעשה הכוונה היא לכך שהמהפכה החקלאית בערש התרבות היתה המהפכה הראשונה ששחררה אנשים מהצורך לחפש את מזונם, המהפכה התעשייתית במאה ה-18 שהעבירה עבודות שגרתיות למכונות, מהפכת המיחשוב במאה ה-20 שמיכנה וייעלה מקצועות רבים (דוגמה קיצונית לכך היו חבורות הנשים המחשבות בנאס"א שחישבו ידנית זוויות שיגור, עמידת החומרים בעומס ועוד).

וכעת מהפכת המידע. שבו לא רק המחשבים עצמם מוחלפים ברובוטים אלא גם מפעיליהם ומתכנתיהם. בכנס WOLRD OF WATSON של יבמ לפני כשבועיים בלאס וגאס חזרו דוברים רובים על כך שאין צורך לתכנת מחשב קוגניטיבי אלא רק לאמן אותו והוא כבר ילמד לבד תבניות ויגיב בהתאם. כמה מתכנתים יידרשו בהסבה מתכנות לאימון? וכמה כבר ישלמו על אימון? טכנולוגיות כמו האינטרנט של הדברים תגרום לכך שחיישנים רבים ידברו ישר עם המחשב וידלגו על האדם שבאמצע.

 

אם נוסיף לכך מהפכת משנה של המהפכה התעשייתית – מיכון הליכי המסחר עצמם, דבר שגרם לאנשים שפעם התפרנסו לא רע הפכו לעובדים בשכר מינימום אצל וולמרט, נראה שאכן יש בעיה. ברור שיקח דור או שניים עד שהמצב יתייצב כמו במהפכות הקודמות, וילדיהם של אותם פליטי טכנולוגיה יוכלו לעבוד במשרות גבוהות במקצועות שלא ניתן יהיה למחשב (אם יהיו כאלה).

 

צודקים אלו שצופים גל הגירה מארה"ב בעקבות בחירתו של טראמפ אבל אלו לא יהיו ה"מקסיקנים". במעלית במלון בברצלונה הבוקר (אני בכנס של SAP) אמרה לי אחת העיתונאיות הטכנולוגיות האמריקניות כי התגובה הראשונה שלה הוא לברר אפשרויות של מעבר לגור בספרד.

אירופה עומדת כנראה בפני גל הגירה שלא יעורר התנגדות כמו בעבר – אנשים משכילים מהמעמד הבינוני מארה"ב. הסיבה – למרות שאירופה ברובה אינה ערוכה למהפכה החדשה, השיטה הכלכלית שם עדיין תומכת בקיומו של מעמד בינוני, ויש למדינות אירופה רשת בטחון. זה משהו שבאמריקה אין (וגם ישראל הולכת במהירות אחריה). בעידן של אי וודאות תעסוקתית יש כנראה צורך באיזשהי רשת בטחון שתאפשר לדור המדבר לא ליפול לרחוב.

אולי אין פתרון למרבית הבעיות שטראמפ הציף הוא רק צריך להבין שמלחמה בכל אחת מהן בנפרד לא תקרב את הפתרון בלי לפתור או לפחות לנסות לפתור את הגורם להם ומכיוון שהדבר בלתי אפשרי – לפחות למתן את השפעותיו. R2D2

 

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

23 תגובות

 1. צא מזה. אין דבר כזה "רשתות בטחון".
  תבדוק איך ואם בכלל זה מתקיים באירופה.
  – יש כסף ישן – מדינות כמו שוויץ. עם אוכלוסייה קטנה וכסף ישן שנאגר ומממן את הרשת
  – יש כסף של נפט – כמו בנורבגיה. קל לממן כשמזהמים את הים
  – יש כסף גזול – כמו צרפת ובלגיה ששדדו חצי עולם ואז שחקו אותה סוציאליסטים. החדשות הרעות שזה ממש לא עובד כי הכסף נגמר.
  בקיצור, אין תחליף ליצירת ערך ותחרות. שום "רשת" לא יכולה להחליף השכלה ופיתוח אנושי.
  אירופה בדרך למטה וארה"ב כרגיל תנצח

 2. ספקן
  האום נוסד בעקבות מלחמת העולם השנייה. בגדול, זה נבנה כדי לעשות סדר בעולם. סדר של מוסר טוב, כזה שיטיב עם אזרחי העולם.
  המייסדים הם המנצחים של המלחמה – רוסיה, בריטניה וארהב.
  הקונפליקט בין רוסיה ואמריקה השתרש בין קירות מוסד האו"ם עוד מימי היווסדו.

  ארהב – בתור מעצמה מובילה, מנסה תמיד להיות הראשונה לפתור בעיות גלובליות.
  אך אין זה אומר שהיא מחויבת לכך או שדורשים זאת ממנה. היא עושה זאת מתוך אינטרס לאומי ומדיני.

  נכון להיום – רוסיה רוצה ומנסה לקחת מארהב את התפקיד הזה של השוטר העולמי.

  היום – אחרי בחירה של טראמפ – ממשלת רוסיה לא מפסיקה לברך בכל התקשורת את היבחרו. ולא מפסיקה להרעיף עליו שבחים ולספר לכולם עד כמה הם מחכים לעבוד איתו.
  'המלחמה הקרה 2' נגמרה עוד לפני שהתחילה.
  כפי שזה נראה – הרוסים והאמריקאים הולכים לבנות עולם טוב יותר. ובעיקר בגלל טראמפ.
  מה גם שברוסיה, הממשלה הרוסית טוענת ביומיים האחרונים: "טראמפ מבטיח לעבוד איתנו ( רוסיה ) ומדינת ישראל במזרח התיכון". נראה שרוסיה ארהב וישראל הולכים לשתף פעולה בשנים הקרובות לטובת חיזוק המדינות האלה – כמו שלא היה בזמן ברדק אובמה ולפניו. אשרי המאמין. טוב שזכינו לכהונה של דונלד טראמפ!

 3. ניסים
  אני לא מתבייש כי אין לי ממה להתבייש. איני עושה דברים מבישים.
  וללא קשר לכך , לגבי מכוני המחקר – אז, כן! כל המכונים שטוענים שיש התחממות גלובלית הם מכונים שקיבלו תקציב מהקבוצה שיוצאת כנגד השימוש באנרגיה לטובת עתיד האנושות. אותה קבוצה עושה זאת מתוך מניעים פוליטיים וכלכליים ( כלכליים – במובן של רווח כלכלי. לטובתם, כמובן ).

  אותה קבוצה רוצה לקדם את האנטרסים שלה על החשבון של האזרחים.
  הם רוצים שהאנשים ישתמשו במשהו אחר במקום משהו אחד שהם משתמשים בו ובשביל זה הם מוכנים לעשות הכל ( כולל תעמולה והפצה של שקרים) כדי לקדם את האינטרס שלהם, שהוא – שימוש באנרגיה אחרת.

  יש סימנים להתחממות גלובלית.
  ויש גם סימנים לכך שכדו'א הארץ קופא 'מדי פעם'.
  ואם למישהו מפריע שכדור הארץ מתחמם אז שיפסיק לחמם את כדור הארץ ותחיל להתעסק בענייניו שלו.

 4. אנונימי
  שילמו לכל מכוני המחקר בעולם? ואף אחד לא הלשין על אף אחד? אף עיתונאי לא פוצץ את הסיפור הזה של מאות מיליוני דולר שוחד? סליחה – מאות מיליוני דול/יורו/ פאונד/דולר אוסטרלי/שקלים….

  אתה לא מתבייש?

 5. כתבה מוזרה מה הקשר של טרמפ לרובוטיקה , הקשר היחידי שהוא ישתמש בזה אם ניתן להרויח מזה,
  אי אפשר להכפיף כמו איזה מנטרה דתית פוליטית כל דבר שנע מתחת לשמש,
  המהפכה הרובוטית תגיע עם או בלי טרמפ אין לו שום קשר לזה,
  ואם כבר נכנסים לפוליטיקה אז
  הדוגמא האירופאית היא אסון קטסטרופאלי שתכתב בדם של עמי אירופה למרות שיש דברים מרשימים
  שאירופה עשתה במדע היא גם החריבה את העתיד של עמי אירופה לחיים הוגנים ובטוחים תחת השמש,
  אין מה להתלהב מהאיחוד האירופאי זהו גוף שלא עומד בבחירות ישירות ודמוקרטיות
  של עמי אירופה אלה פקידונים שנשלחים ע"י מפלגות שונות, ברגע שהגוף הזה לוקח את הכח להחליט החלטות הרי גורל על עמי אירופה שרק ממשלות ונשיאים שנבחרו צרכים לקחת הוא הופך לגוף דיקטטורי
  סוג של מפלגה אחת שלא חיבת לעמי אירופה שום דבר באופן ישיר אלה לשולחיהם
  ההיפך הלאום והדתות של העמים נתפסים אצלם כאיום ראה ערך בריטניה.
  טרמפ הוא גס רוח אבל הוא סוג של תרופה מרה שיכולה בהפוך להציל הדמוקרטיות של המערב מקריסה
  אבל את זה נדע רק בשנים הבאות,
  אובמה כמו שטרמפ אמר הוא אדם טוב אבל האידאולוגיה שהוא הוביל גרמה נזק עולמי נוראי
  ולא יעזור להמשיך לבכות על הטעיות של בוש ,
  החוכמה של מעצמה היא מתי להפעיל כח ומתי להימנע מכח בין בוש לאובמה נוצר כשל אחד ארוך
  קשה לראות אפילו איך טרמפ יוכל לתקן את הברוך הזה
  מאוקראינה שם היה צריך מראש לא לדחוף את האף ההיפך להידבר עם הרוסים לים הדרומי שם היה צריך להראות נוכחות ישר בהתחלה זאת הפגנת החולשה של ארה"ב תחת אובמה גרמה נזק עכשיו מאוחר מידי, מזכיר את אירן תחת קרטר, למזה"ת בלוב שם אסור היה להתערב, וכו… פשוט חורבה מדינית עולמית
  של אידאולוגיה שהרעיון מאחוריה הוא לא רע אבל לא ניתן לישם את זה ולצפות שזה יעבוד.

 6. ניסים
  על כל מחקר כזה אתה תוכל להביא רק עשרה מחקרים ששילמו להם שיטענו אחרת… 🙂

  העובדה שהתקשורת בארהב וישראל שונאים את טראמפ זה בגלל דבר אחד: יש לו כסף. ובגלל שיש לו כסף הוא אינו זקוק לכסף של אילי ההון ששולטים במדינה. ולכן אותם אילי הון לא יכולים להשפיע עליו כדי שהוא יעשה כרצונם. ורק בגלל זה אותם אילי הון מבזבזים את הכסף שלהם על אלו שיקנו את דעתם – כמו הקלינטונים.

  ברגע שטראמפ יכנס לתפקיד הנשיא, צפויים אנו לראות את התשקורת השמאלנית בארץ ובארהב יוצאת כנגדו על כל העוולות שיצר הנשיא המפוטר ברדק חוסיין אובמה.

 7. safkan
  כתבת "הההפחדות של ההתחממות הגלובליות.". בוא נעשה תרגיל – על כל מרכז מחקר מדעי שטוען שאין התחממות – אני אתן עשר שכן תומכות. מה אתה אומר?
  אה, ו"מכון" שטוען שלא הוכח שיש קשר בין עישון לסרטן הריאות לא יתקל כמכון מדעי.

  תורך…..

 8. גם אני חושב שהפכה הרובוטית עדיין רחוקה מדובר פה על ראקציה לשלטון מנותק ב8 שנים אחרונות התקשורת התעלמה ממה שהיה כתוב על הקיר באותיות קידוש לבנה
  בנושא הביטוח הרפואי שהיה אמור לתת ביטוח לאנשים שלא היה להם גרם לעלית מחירים ולירידה ביטוח חברות שסיפקו לעובדים ביטוח ראו בכך דרך להשתמט מהאחריות והתוצאה היתה הפוכה מהמטרה
  בתחום התעסוקה אמנם 5% אבטלה זה מעט אבל מדובר בעבודות בשכר מינימום שלא ניתן להתפרנס בכבוד
  בתחום הבן לאומי אמריקה נתפסת שחלשה כלפי איומים מבחוץ ומבפנים
  מעבר לכך הילרי נתפסה כשקרנית
  וההצבעה היתה יותר נגד המצב הקיים
  שנאת המן יותר מאהבת מורדכי

  ממש פשוט

 9. התגובה של טראמפ על המאמר תהיה:

  give a break כלומר: אל תבלבל לי את המוח.

  כנראה יש מי שנישאר תקוע ביהירות וחושב שטראמפ לא מבין מה הוא עושה. העניין הוא שטראמפ עשה מיליארדים וזכה בנשיאות למרות התנגדות המימסד, לכן כנראה הוא מבין היטב מה הוא עושה. כותב המאמר לא מבין ולכן זו בעיה שלו.

  טראמפ לא בעד רובוטיקה ולא נגד רובוטיקה, טראמפ יבחר בצורה רצינלית במה שיוכיח את עצמו יעיל לחברה האמריקאית.

  הוא לא בעד משטר בסגנון אירופי ולא נגדו הוא יבחר במשטר שטוב לארצות הברית לפי מבחן התוצאה.

  מה שבטוח: טראמפ לא ישלם דולר אחד על חשבון הההפחדות של ההתחממות הגלובליות. היום זה מסע הקבורה של אנשי ההתחממות הגלובלית. גם אין טעם בהפחדות והתשלומים בעדן. במאה ה- 21 יפחת השימוש באנרגיה פוסילית כי יש צורות אנרגיה זולות יותר (אנרגיה סולרית ואנרגיה של היתוך קר), יהיה משעשע לראות מה יאמר אם הטמפרטורות בעולם יעלו בעוד מעלה או שתיים למרות הירידה המסיבית באנרגיה פוסילית, יצטרכו להמציא הפחדות מתוחכמות יותר

 10. אני מניח שבדיוק אותה כתבה נכתבה כשהטרקטור הראשון התחיל לחרוש.
  כתבה שלא מתאימה לאתר מדע.

 11. לחיים מזר: לפי אילו מדדים אתה מודד את הנשיא היוצא?
  לדעתי – הוא הציל את הישבן האמריקאי (ועל הדרך עוד כמה).
  נק׳ ההתחלה שלו לא היתה דומה לנשיא שקדם לו.
  אין לי ספק שהשנים שיבואו ישפטו אותו כנשיא מהטובים שהיו (ולא רק לארה״ב).

  לגבי הכתבה עצמה, הוזכרה שם ׳רשת בטחון׳ ולא לגמרי הבנתי ממה הרשת הזו מורכבת… (?)

 12. כאשר אנשים רבים בעולם הופכים מובטלים בגלל אוטומציה או העברת משרות למדינות זולות, בשילוב גלי הגירה של אוכלוסיות ממדינות עולם שלישי בעלות תרבות וערכים שונים לחלוטין- כל אלו הם כר נוח לעליית ממשלות ימין ולהתכנסות הכלכלה .
  אם דרך הימין וטראמפ תאכזב ולא תספק את הסחורה, תגיע מהפיכה. זו יכולה להיות מהפיכה שקטה של אנשים שיקימו קומונות בהן יהייה טעם סיבה ותכלית לחייהם

 13. בדיוק ההפך הדמוקרטים ייבשו את המדע כולל נאס"א והצבא וכל הכסף הלך לכספי הרווחה וקניית קולות מהגרי עולם 3. רק הרפובליקנים יוכלו לחיות את תוכנית החלל ולהגיע למאדים ומעבר…בעזרת פיתוחים שיבואו גם התחום הצבאי. הרפטבליקנים מעוניינים בשוק חופשי וקידום המדע. הדמוקרטים מעוניינים רק בניסויים חברתיים הזויים והנדסת חברה. הדמוקרטים גדלו מתוך הפיגור של מדעי הרוח ואובמה דיבר גבוהה אבל בפועל ייבש את נאס"א כי הדמוקרטים לא רוצים בארה"ב חזקה ומשגשגת אלא בשיוויון עמים וממשלה עולמית. טראמפ יחזיר את התהילה למעצמה מס' 1

 14. הערה-
  בלי להתייחס להיבט זה או אחר של הבחירות בארה"ב. אי אפשר לדעת שום דבר לגבי העתיד מבחינת תפקודו של טראמפ . היה שחקן קולנוע שהציג מעומדות לנשיאות. שמו רונאלד רייגן . עצם המועמדות שלו עוררה גיחוך ובדיעבד התברר שהוא היה נשיא לא רע. כעבור שנים בא מועמד כולו אפוף בכריזמה והבטחה גדולה. זה היה ברק אובמה בתום שתי קדנציות הוא התגלה כנשיא פושר. סיפור הצלחה הוא לא היה. צריך רק לקוות לדבר אחד שדונאלד טראמפ לא יהפוך לדונאלד דק

 15. כל התיאוריות שהוזכרו כאן נחמדות ובטח יש עוד רבות אחרות אבל אף אחת מהם לא מציגה את הסיבה האמיתית לבחירתו של טראמפ והיא טריוויאלית.
  למרות שאנחנו רוצים להאמין בזאת ההתנהגות האנושית לא השתנתה כל כך באלפי השנים האחרונות והסיבה שממשלות נפלו עוד מהתקופה היוונית היא שהעם מאס בשלטון הנוכחי ולכן העדיף כל בחירה אחרת. לכן טראמפ נבחר מכיוון שהעם לא היה מרוצה מהשלטון של אובמה. אם אתם רוצים לדעת ממה הוא לא היה מרוצה פשוט תקשיבו למסע הבחירות של טראמפ ותקבלו את התמונה המדוייקת ביותר.

 16. המרד הנוכחי הוא מול שחיקת מעמד הביניים של 30 השנה האחרונות בלי קשר לרובוטים. אם כבר צריך להאיץ את מהפכת הרובוטים והאינטרנט של הדברים על מנת להביא לגידול מהיר בתוצר שיאפשר להגדיל את הרווחה של מעמד הביניים.

 17. "המהפכה הרובוטית" (במידה והיא אכן מתרחשת) לא היא שכנגדה יוצאים המוני האמריקאים התומכים בטראמפ. המשרות שעזבו את העולם המערבי ועברו לסין ולשאר מדינות דרום מזרח אסיה עברו משום שזול יותר לשלם לפועל סיני גרושים בלי לדאוג לזכויות סוציאליות מאשר לפועל אמריקאי / אירופאי עם המון זכויות סוציאליות. במידה והמהפכה הרובוטית מתרחשת, היא מעיפה ממשרתם כרגע את העובדים הסיניים הללו, ולא את האמריקאים, שכבר לא נמצאים במשרות הייצור.
  כלומר: המרד הוא כנגד מהפיכת העבר – הגלובליזציה, ולא מהפיכת הרובוטים העתידית.

  החזון של אבטלה המונית כתוצאה מרובוטיקה יכול אולי להתרחש – אבל עדיין נמצא בעתיד. אי הנחת מהמצב הקיים היא עמוקה מאוד ומסתמכת על דריכתו במקום של מעמד הביניים האמריקאי – ההכנסה לא עלתה במשך 40 שנה ורוב העושר עובר למאיון ולאלפיון העליון. העם האמריקאי רואה את חגיגת הפיננסים, שלא נעצרה כמעט לרגע מאז המפולת של 2008, ואיך מזרימים סכומי עתק לבנקים בצורה של "הקלה כמותית" ואלו ממשיכים לחגוג – ונפשו נקעה.

  אני לא בטוח שטראמפ הוא האיש הנכון לתפקיד ולא יודע אם הוא מסוגל לזהות מישהו ממעמד הביניים אפילו אם הוא פוגש בכזה, אבל זה מה שהוצע לעם האמריקאי לבחור בו – בהתחלה אוסף של פוחלצים רפובליקאים מול טראמפ, ובפעם השנייה מול פוחלצית אפילו יותר גדולה שמסמלת את השלטון הקיים ואת ההימצאות בכיס של הבנקאים – וזה מה שהעם בחר.

 18. לדעתי הניתוח המובא בכתבה מוטעה מיסודו.
  אסביר
  לטענת הכותב, המהפכה הרובוטית, או כפי שהכותב מכנה אותה, המהפכה התעשייתית הרביעית, גורמת לאבדן של משרות ומקורות פרנסה רבים.
  זו חצי אמת.
  החצי השני של האמת הוא שהמהפכה הרובוטית גם מייצרת הרבה משרות. בתכנון, בשיווק, בהפצה בשירות וכו' וכו'.
  האינטרס הראשון במעלה של היצרנים הוא, שיהיה קהל גדול, בעל כושר קניה רב, שיוכל לרכוש את התוצרת שמייצרים הרובוטים שלהם.
  האינטרס הזה פעל ברמת המקרו ולכן אין לתלות במהפכה הרובוטית את המשברים שהעלו את טראמפ לשלטון.
  מה שהעלה את טראמפ אינו משבר כלכלי. אמריקה אינה נתונה כיום במשבר כלכלי, נהפוך הוא, בתקופת אובאמה התאוששה ארה"ב מהמשבר והיא נמצאת כיום בתקופה של התאוששות וצמיחה.
  המשבר שהעלה את טראמפ הוא משבר תרבותי-חברתי !!!!.
  למען הקיצור אסכם את הרעיון כך:
  תופעת טראמפ היא הריאקציה לתרבות "השקר המנומס" הנקרא בלועזית "פוליטיקלי קורקט(נס)" ( Political Correctness ).
  הקהל מאס בשקר המנומס (זה גם חרוז).
  הקהל מעדיף את האמת הישירה (Plitical Truth), גם אם לעתים היא אינה נעימה לאוזן.
  Plitical Truth – in Political Correctness – out

 19. שלום רב. אני מסכים איתך לגמרי- גם בשאלת טראמפ וגם בפתרונות אבל יש דבר אחד שכדאי שתתן עליו את הדעת – המהפכה כפי שמתכנית בפיך היא המהפכה הרובוטית – אני חושב שהשם הזה לא מתאים והשם שלה צריך להיות – המהפכה האוטומאטית – זה שם קליט יותר – ומתאר בצורה טובה יותר את מכלול הדברים שיובילו למהפכה. לטעמי הנחלת השם הזה תהיה כבוד לאתר שלך . המהפכה הולכת להיות בסדר גודל זהה למהפיכה התעשייתית ולהכיל מאפיינים דומים כמו לודיטים, חקיקה מופרכת , טכנולוגיות מפתיעות וכו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן