סיקור מקיף

המלחמה על העובדות מערערת את יסודות הדמוקרטיה

דעה: לפוליטיקאים אסור להפריע למדע חופשי ופתוח

"מצעד המדע" בסן פרנסיסקו, ב-22 באפריל 2017. צילום: Matthew Roth.
"המצעד למען המדע" בסן פרנסיסקו, 22 באפריל 2017. צילום: Matthew Roth.

מאת ג'ונתן פולי, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 20.06.2017

מדענים ברחבי ארה"ב אחוזים חרדה של ממש. נראה כאילו בוושינגטון הבירה מתחולל מהפך המרעיד את אמות הסִפּים, ויחסי הממשל עם העובדות, המציאות המדעית והאמת האובייקטיבית מעולם לא היו מתוחים יותר.

הכול התחיל עם "העובדות האלטרנטיביות" לגבי מספר הנוכחים בטקס ההכתרה של טראמפ לנשיא. הבית הלבן טען גם, בלא שיהיה כל ביסוס לטענה, שתרמית בחירות רחבת היקף מנעה מטראמפ להשיג רוב מוחלט בקולות הבוחרים [והוא נבחר רק בזכות רוב באלקטורים – העורכים], אם כי מקורות רבים, בשתי המפלגות הגדולות גם יחד, הפריכו את הטענה. בני דור ההורים שלי היו מכנים עובדות אלטרנטיביות כאלה עובדות כוזבות או אף שקרים. ואולם, מה שמטריד כל כך הוא לא רק ההפצה של תיאוריות קונספירציה. הדבר הגרוע יותר הוא שנראה כי הבית הלבן ורבים מחברי הקונגרס מתנגדים לעצם העיסוק בחקר העובדות ומנסים להטיל הגבלות דרקוניות על מה שמדענים המועסקים ברשויות ממשלתיות יכולים לחקור, לפרסם או אף לדון בו. ומי יודע מה יעלה בגורל ההשקעה האדירה שמשקיעה אומתנו זה דורות במחקר ובחינוך מדעי?

המדע חושף לפנינו את תפארת עולמנו. באוקיינוסים שלנו שוכנות שוניות אלמוגים מרהיבות ביופיין, שוקקות חיים, זוהרות מבעד למים התכולים. יערות גשם טרופיים רוחשים יצורים, מראות וקולות. בקליפורניה יש עצי סֶקְווֹיָה ענקיים המיתמרים לשמים, אפופי ערפל. ולאורך החופים משייטים במי הים השופעים לווייתנים כבירים, מגדלים את צאצאיהם, ומשמיעים את צלילי שירתם השמימית.

מבעד לעדשות המדע, פלאי הטבע האלה מעוררים אותנו למחשבה. הם נוגעים בלִבֵּנוּ ומרגשים את נשמתנו. אנחנו חשים צורך אינסטינקטיבי לחלוק אותם עם אהובינו, ואם נשכיל לְשַׁמֵּר אותם, זו תהיה המתנה הגדולה ביותר שנוכל להעניק לילדינו. אך המדע גם מלמד אותנו שפלאי הטבע האלה חשופים לסכנה בשל הרס בתי הגידולזיהום הסביבה ושינוי האקלים. המדע מתריע בפנינו שכוכב הלכת שלנו בצרות, גם אם רבים מן הפוליטיקאים מתעלמים מן הראיות.

אבל לא הכול אבוד. המדע מראה לנו את הדרך לבניית עתיד בַּר-קַיָּמָה. הדבר מחייב שינוי יסודי והיערכות מחדש במערכות האנרגיה, בחקלאות ובערים שלנו. המדע יכול לבנות עתיד שבו בני האדם יחיו וישגשגו בהרמוניה עם הטבע, לדורי דורות. התעלמות מן המדע תחרוץ את גורלנו לחיים בעולם מְרוֹשָׁשׁ ודל. ילדינו ראויים לעתיד טוב מזה, והמדע לבדו מורה לנו את הדרך קדימה.

ביסודו של דבר, דמוקרטיה בריאה תלויה במדע. כשב-1969, ביקש הקונגרס האמריקני מן הפיזיקאי רוברט וילסון לחוות את דעתו בשאלה אם מאיץ חלקיקים חדש יסייע לקידום הביטחון הלאומי, תשובתו הייתה: כלל וכלל לא. לחקר האמת המדעית, הוסיף ואמר וילסון, יש משמעות "אך ורק בהקשר לכבוד שאנחנו רוחשים זה לזה, לכבוד העצמי שלנו כבני אדם, להוקרתנו את התרבות." חקר האמת, ציבור אזרחים מיודע, וחילופי רעיונות באופן חופשי ופתוח הם אבני היסוד של הדמוקרטיה שלנו – הם הדבר שעושה את אמריקה לגדולה. התכחשות לראיות ודחיית האמפיריציזם בכללו מקרבות אותנו לעבר משטר של רודנות.

התמיכה במדע ובתפיסת עולם המבוססת על ראיות היא מסורת ארוכת שנים וחוצת מפלגות בארה"ב. ארגון של אנשי מדע החרדים לגורל המדע, "איגוד המדענים המודאגים", מציין לשבח שורה של נשיאי עבר, מן המפלגות הדמוקרטית והרפובליקנית גם יחד, כתומכים מובהקים במדע, ובהם אברהם לינקולןתאודור רוזוולטהארי ס' טרומןריצ'רד מ' ניקסוןג'ימי קרטר, וג'ורג' ה' ו' בוש. מנהיגים נבונים הכירו מאז ומתמיד, ללא יוצא מן הכלל כמעט, בערכו של מדע בלתי תלוי ובחיוניותו לדמוקרטיה שלנו.

ממשל טראמפ שונה מבחינה זו. התנהלותו מעוררת דאגה, ועל אנשי המדע לצאת חוצץ נגד המגמה המסתמנת. בדרך כלל, אנחנו נמנעים במסגרת זו מדיונים פוליטיים, אך הפעם עלינו לומר זאת: על אנשי המדע לעמוד איתן לימין העובדות, ולהגן על האובייקטיביות ועל העצמאות והיושרה המדעית. אם לא יעשו כן, יהיה זה מחדל שעל גבול הבלתי-מוסרי. ולממשל טראמפ אומר זאת: אם ההתעלמות שלכם לכאורה מן העובדות אינה אלא סדרת טעויות, נִיחָא. במקרה זה, הודו בזה ופעלו לתיקון המצב. זה יהיה צעד אמיץ, וגם נבון. זה יהיה צעד המעיד על אצילות רוח.

אך אם מדובר בפילוסופיית הממשל שלכם, עלי להזהיר אתכם בשם עמיתי אנשי המדע: אל תתעסקו אִתנו! אל תנסו לקבור את האמת. אל תתערבו בחקירה המדעית החופשית והפתוחה. אם לא תשעו לאזהרתנו, תסכנו לא רק את עתידכם, אלא גם את עתיד האומה כולה.

7 תגובות

 1. טראמפ אכן לא נבחר בגלל תרמיות בחירות.

  1. מהגרים לא חוקיים עדיין מורשים להפיק רשיונות נהיגה וזה כל הנדרש בשביל ללכת להצביע.
  http://insider.foxnews.com/2017/01/27/gregg-phillips-votestand-app-claims-have-proof-millions-illegal-votes

  הנה סרטון שמראה את אובמה מעודד מהגרים לא חוקיים להצביע
  https://www.youtube.com/watch?v=ZTj1ecLm27A

  2. לפני ההצבעה בקלפיות יש סבב הצבעה במעטפות. גם שם יש רמאויות נרחבות לטובת הדמוקרטים. עובדים סוציאלים שולחים מעטפות בשם כל דיירי בית האבות.

 2. רפאל
  היה פעם פרק בסידרה "המפץ הגדול" שבו חבר של פני אומר "מה שאני אוהב במדע זה שאין תשובה אחת נכונה".
  אז זהו, שלא. בניגוד לדעתו של נשיא ארה"ב הדביל – ההתחממות הגלובלית (לדוגמה) אינה עניין של דעה, וגם לא הסיבות להתחממות.

  אני לא מבין למה מתיחסים לזה כבעיה של שמאל/ימין. הבעיה היא אמיתית, וארה"ב בבעיה חמורה היום. חבל שאנשים מסויימים לא מסוגלים לעלות מעל לאג'נדה הפוליטית שלהם ולהבין מה באמת קורה בעולם.

 3. נשיא לא נאור סה"כ מזרז את שקיעתה של מעצמת על ועלייתה של מעצמת על אחרת. כזו שתמכור אותנו בזול.

 4. יכול להיות שהוא מדען דגול ויו"ר מכובד של האקדמיה למדעים, אבל ההבנה שלו בהסטוריה ובמדע המדינה מוגבלת למדי. "ביסודו של דבר, דמוקרטיה בריאה תלויה במדע ". נו, יש כמה וכמה דברים עוד יותר בסיסיים לדמוקרטיה לפני "מדע". ו "מדע" היה חשוב לא פחות לכמה וכמה משטרים מאוד לא דמוקרטיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן