סיקור מקיף

מדע תחת מצור: נייצ'ר חושף כיצד התעלל ממשל טראמפ בסוכנות להגנת הסביבה

ממצאים רבים מספור של התנגדות למדע על ידי ממשל טראמפ ובעיקר ל-EPA, הסוכנות להגנת הסביבה שאמורה להיות הרגולטור של המפעלים המזהמים, וכיום נשלטת למעשה על ידם. האווירה בקרב המדענים שפופה. המנכ"ל שטראמפ מינה, סקוט פרואיט עשה במשך כשנה וחצי עד שנאלץ לעזוב את תפקידו בשל חקירות שחיתות,  שמות בסוכנות, ובעיקר החליש מאוד את התקנות הסביבתיות בלי להתחשב במדענים

משתתפת במצעד למען המדע בוושינגטון, אפריל 2017, מסבירה מדוע חשוב לקבל החלטות מבוססות מדע. צילום: shutterstock
משתתפת במצעד למען המדע בוושינגטון, אפריל 2017, מסבירה מדוע חשוב לקבל החלטות מבוססות מדע. צילום: shutterstock

"מדע תחת מצור: מאחורי הקלעים בסוכנות הסביבה החבוטה של טראמפ". כך הגדיר כתב העת נייצ'ר מאמר מפורט, שלשם שינוי אינו מתאר ממצא מדעי, אלא להפך, ממצאים רבים מספור של התנגדות למדע על ידי ממשל טראמפ ובעיקר ל-EPA, הסוכנות להגנת הסביבה שאמורה להיות הרגולטור של המפעלים המזהמים, וכיום נשלטת למעשה על ידם.

במאמר צויין כי העובדים שעדיין לא פוטרו (בשל התנגדות הסנט לקיצוץ של כשליש בכוח האדם של הסוכנות אלא ל-10% בלבד) נמצאים כל יום במצב של אי ודאות. הם גם מרגישים שהם לא רלוונטיים משום שמקבלי ההחלטות מתעלמים מממצאיהם.

"היה הרבה פחד וציפייה, אבל חשבתי שנסתדר עם זה", אומר דן קוסטה, שעמד אז בראש מחלקת המחקר, האקלים והאנרגיה של המחלקה ופרש לגמלאות כשראה שאינו יכול להשפיע כמדען על תהליך קבלת ההחלטות.

נייצ'ר ראיינה לכתבה עשרות עובדים שלא לציטוט. קוסטה היחיד שהסכים להיות מצוטט בשל פרישתו.

המאמר מסכם למעשה את תקופתו של סקוט פרואיט, שמונה על ידי טראמפ לעמוד בראש ה-EPA לאחר ש"התמחה" בתביעות חוזרות ונשנות של הסוכנות בתפקידו כפרקליט הראשי של מדינת אוקלהומה. פרואיט הואשם כי ניצל את המשרד שלו כדי לסדר עבודה בכירה לאשתו. חצי שנה הוא נשאר במשרד למרות ההאשמות ולפי המאמר עשה בו שמות, עד שב-5 ביולי התפטר. טראמפ מינה במקומו את אנדרו וילר, לוביסט של תעשיית הפחם. לזכותו אפשר לציין כי עבד בסוכנות להגנת הסביבה בתחילת שנות התשעים.

פרואיט דאג במשך כל תקופת עמידתו בראש ה-EPA להחליש באופן שיטתי את תקנות איכות הסביבה והבריאות.

ב – 28 במארס אישר טראמפ את חברת Pruitt לביטולה של תקנות נקודתיות שנועדו לרסן את פליטות גזי חממה מתחנות כוח קיימות. למחרת, סירב פרואיט לאסור מכירת חומרי הדברה חזקים בשם chlorpyrifos  ובכך למעשה ביטל את דרישת מדעני הסוכנות שקבעו בעבר שלחומר זה יש השפעות שליליות על התפתחות המוח אצל ילדים. עוד גזירה היתה איסור על מדענים שמקבלים תקציבי מחקר מהסוכנות להיות חברים בוועדות שלה הקובעות בין היתר את אותם תקנים. המקומות הפנויים מולאו באנשי תעשייה.

האקורד האחרון של פרואיט היה ההחלטה שאין להשתמש במחקרי בריאות סביבתית בנתונים רפואיים אנונימיים בטענה שיש צורך בשקיפות. כל הנתונים הרפואיים מועברים כך שאי אפשר לזהות את בעליהם, ומשמעות הדבר היא חוסר אפשרות לבצע מחקרי בריאות סביבה. החוקרים אומרים שהתקנות של פרואיט יגרמו למותם של עשרות אלפי אמריקנים בשנה בשל זיהום.

 

מה שהבהיל את המדענים בסוכנות לא היה מכך שפרואיט וטראמפ נעו בכיוון פוליטי אחר מממשל אובמה; מדענים ממשלתיים רגילים לכך. אבל תחת הנהלות קודמות, בלי קשר לפסים פוליטיים, היתה לפחות מידה מסוימת של כבוד למדענים. המדענים שהתראיינו למאמר מדברים על נתק מוחלט בין פרואיט לבין מנהלי המחלקות המדעיות. גם כאשר מתקיימות ישיבות מתייחסים להתחממות כדור הארץ כאל :ההוא שאסור להזכיר את שמו".

במאמר מפורטות עוד גזירות אבל בעיקר – האווירה בסוכנות שאמורה להגן על בריאות תושבי ארה"ב והפכה פתאום לאויב העם.

ואגב קוסטה מקווה שרבים מחבריו ישארו כדי לשמור על הגחלת עד להתחלפות הממשל, והשווה בסוף הכתבה את פרואיט וצוותו לארבה הפושט על גידולים חקלאיים ומחסלם.

נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ ממעיט בחשיבות הממצאים המדעיים באשר להתחממות כדור הארץ באירוע הפרישה מהסכם פריז. צילום מסך מתוך YOUTUBE
נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ ממעיט בחשיבות הממצאים המדעיים באשר להתחממות כדור הארץ באירוע הפרישה מהסכם פריז. צילום מסך מתוך YOUTUBE

למאמר באתר נייצ'ר

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. MOR

  טראמפ הוריד מיסים, מהלך שהטיב עם חבריו העשירים (וגם הודה בזה) אבל דופק את השכבות החלשות – כי רוב המיסים משולמים ע"י שני העשירונים העליונים.
  אם היה יכול היה גם מבטל את ביטוח הבריאות.

  עשית את הפדיחה שלך, כנראה שאתה צריך ללמוד את החומר

 2. MOR

  1) מדענים בארה"ב מרוויחים מעט (פחות מהשכר הממוצע).
  2) מי שניפגע מההתחממות הגלובלית זה קודם השכבות החלשות (כ-150,000 מתים כל שנה בעולם בעקבות ההתחממות).

  אבל, אל תיתן לעובדות לשנות את דעתך. הרי זה בדיוק מה שטראמפ עושה.

 3. ממשל טראמפ הגיע בזמן לטפל בכל הצעצועים של העשירים המפונקים על חשבון אזרחי ארה"ב החלשים.

  אנשים רוצים לעבוד ולהביא אוכל הבייתה , אבל זה פוגע לעשירים הפריבילגים באיכות החיים.

  שכל המדענים הפוליטיים האלה ילכו לעבוד באמת בחברה אמיתית
  במקום לחיות על חשבון משלם המיסים ולהטיף לו.

 4. דווקא מסכים איתך. אני דוקטורנט ובכל אוניברסיטה שאני מכיר יש סינים. צמצום חירויות ונזק לסביבה נראה לי מספיק מאפיין.

 5. פוליטיקלי קורקט הוא דאגה לאינטרסים מנוגדים לאלו של הציבור האמריקאי ולבעלות הברית של ארה"ב לטובת דמוקרטיה לכולם.
  התנהגותו של טרמפ ביחס לארדואן למשל: אינני בטוח שהיא מועילה אבל הרודן ההוא דורש הרבה זמן מישהו שיקרא אותו לסדר. אולי חצי מיליון איש פוטרו, נכלאו ע"י ארדואן בטורקיה. והוא גם החזיר את הרצון לאימפריה טורקית.

 6. התופעה היא כלל עולמית ולא רק אמריקאית. והיא מלווה גם בקילקול גדול של הסביבה ובצמ ום הדמוקרטיה.
  מהחשש שכל הבלוגים בארץ מנוטרים בידיעתכם או שלא, אינני מביע דיעה מליאה. אינני מדבר רק על ישראל וארה"ב. כול העולם נע לשם בקצב זה או אחר. אינני סבור שאני פרנואיד.
  זו לא אשמת טרמפ הבלעדית והוא יכול להבחר שוב. השמאל הליברלי עסןק מדי בפוליטיקלי קורקט על חשבון הצווארון הכחול. בלא פרנסה אין הגדרה עצמית ואין גאווה. לפחות הוא נותן פרנסה לציבור ששולח אותו.
  בדרך מסתכלים על המדענים כאליטה.
  רואים את הסחיפה בסין, טורקיה, אירופה, ובעוד הרבה מדינות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן