סיקור מקיף

טראמפ חתם על חוק שמגדיל את תקציב נאס"א ל-2017; יחדש את מועצת החלל הלאומית, שבראשה יעמוד סגן הנשיא פנס

בניגוד להצעת התקציב של טראמפ ל-2018, שפורסמה רק לפני מספר ימים והציעה לקצץ את תקציב הסוכנות, טראמפ חתם אתמול על "חוק הרשאת המעבר של נאס"א", שמגדיל את תקציבה לשנה הנוכחית. החוק, שעבר פה אחד בקונגרס, מגדיר משימה מאוישת למאדים בשנות ה-30 כיעד רשמי של הסוכנות. בנוסף, הממשל הודיע על כוונתו לחדש את פעילות "מועצת החלל הלאומית", שפורקה ב-1993. בראש המועצה יעמוד סגן הנשיא מייק פנס, ותפקידה יהיה להכווין ולתאם את תוכנית החלל האמריקאית.

טראמפ חותם על החוק בחדש הסגלגל. מקור: NASA/Bill Ingalls.
טראמפ חותם על החוק בחדר הסגלגל. מקור: NASA/Bill Ingalls.

טראמפ חתם אתמול על "חוק הרשאת המעבר של נאס"א לשנת 2017". החוק הוא הראשון מסוגו שהקונגרס העביר מאז 2010, ומטרתו המרכזית היא לשמור על יציבות במשימות הסוכנות, במהלך תקופת המעבר הנשיאותית. בין היתר הוא נועד למנוע שינוי קיצוני כמו זה שביצע הנשיא אובמה לאחר כניסתו לתפקיד, אז הוא ביטל את "תוכנית קונסטליישן" שיזם קודמו, הנשיא בוש.

החוק עבר פה אחד בסנאט ובבית הנבחרים, והחתימה הנשיאותית הופכת אותו כעת לחוק רשמי. הסעיף המשמעותי המרכזי בחוק הוא הקצאה של 19.5 מיליארד דולר לסוכנות החלל עבור השנה הנוכחית, תוספת של 200 מיליון דולר מהשנה שעברה. עקב הבחירות לנשיאות, בשנה שעברה לא אושר התקציב השנתי שהציע ממשל אובמה, ולכן הסוכנות פעלה על תקציב זמני המשוקלל משנים קודמות.

התוספת המשמעותית בתקציב הסוכנות עומדת בניגוד לקיצוץ שהציע טראמפ רק לפני מספר ימים, בהצעת התקציב שלו לשנת 2018, בה תקציב הסוכנות עומד על 19.1 מיליארד דולר.

בטקס החתימה בחדר הסגלגל בבית הלבן, טראמפ הדגיש את תמיכתו בחיזוק המגזר הפרטי בתחום החלל: "החוק הזה יוודא שהתוכניות החשובות והאפקטיביות ביותר של נאס"א יימשכו, ומורה לנאס"א להמשיך להעביר פעילויות למגזר הפרטי, היכן שראינו התקדמות מדהימה. זה מדהים מה שקורה, כך כך הרבה אנשים וכל כך הרבה חברות מאד מתעניינים במה שנאס"א דוגלת בו. אז המגזר הפרטי והמסחרי יוכל להשתמש במתקנים הללו [של נאס"א], ואני מקווה שהם ישלמו לנו הרבה כסף, אבל הם ישיגו התקדמות רבה."

הוא הוסיף: "האומה הזאת מוכנה להיות שוב פעם הראשונה בחלל. היום אנו לוקחים את הצעדים הראשונים לעתיד נועז ובהיר של טיסות חלל אמריקאיות".

כאמור, החוק מורה לנאס"א להמשיך בפעילויותיה השונות, כגון פיתוח המשגר הכבד SLS, החללית אוריון וטלסקופ החלל ג'יימס ווב. הוא קובע גם את המשך פעילות "תוכנית הצוותים המסחרית" של הסוכנות, במסגרתה היא מסייעת לחברות ספייס אקס ובואינג לפתח חלליות מסחריות שישגרו אסטרונאוטים אמריקאים לתחנת החלל הבינלאומית.

החוק מורה לנאס"א לבחון את האפשרות להשתמש בחלליות אוריון, שמיועדות לטיסות לחלל העמוק, גם כחלליות לתחנת החלל במידה והחלליות הפרטיות נתקלות בעיכוב כלשהו.

החוק קובע גם כי על הסוכנות להיערך למשימה למאדים (אם כי לאו דווקא נחיתה עליו) בשנת 2033, ובכך ממשיך את יעדה המרכזי של נאס"א מזה מספר שנים. למרות היעד שנקבע בחוק, לא ברור אם זו תהייה גם מטרת ממשל טראמפ, שעדיין לא הכריז על מדיניותו בנושא, ונראה דווקא כמתעניין יותר בחזרה לירח.

סגן הנשיא מייק פנס יעמוד בראש מועצת החלל הלאומית

במהלך טקס החתימה על החוק, סגן הנשיא מייק פנס הכריז שטראמפ יחדש את פעילות מועצת החלל הלאומית (National Space Council), שפורקה ב-1993. המועצה אחראית, באופן רשמי לכל הפחות, על תיאום כלל פעילויותיהן של הסוכנויות והארגונים הקשורים לתוכנית החלל האמריקאית, ולקשר בין האספקטים הצבאיים, המודיעיניים, האזרחיים, המדעיים והמסחריים הקשורים לחלל. פנס אמר בטקס: "תוך זמן קצר מאד, הנשיא יפעל להשיק מחדש את מועצת החלל הלאומית, והוא ביקש ממני לעמוד בראשה, כפי שסגני נשיא עשו בעבר".

המועצה פעלה, במתכונות שונות ולסירוגין, מאז הקמת נאס"א ב-1958. ב-1973 הנשיא ניקסון פירק את המועצה, אך ב-1989 הקונגרס הורה להשיבה, והיא פעלה במהלך כהונת הנשיא ג'ורג' בוש האב. ביל קלינטון פירק מחדש את המועצה לאחר כניסתו לתפקיד ב-1993, אם כי החוק עדיין מורה על פעילותה.

הרעיון לחדש את פעילות מועצת החלל הלאומית עלה כבר מספר פעמים בעבר: אובמה הבטיח לעשות זאת לפני הבחירות לנשיאות ב-2008, אך בסופו של דבר לא קיים את הבטחתו. גם טראמפ העלה אפשרות זאת בקמפיין שלו לנשיאות, והרעיון המשיך לצוף במהלך תקופת המעבר הנשיאותית.

לא ברור לגמרי אם חידוש מועצת החלל הלאומית באמת יסייע בקידום תוכנית החלל האמריקאית. בסקירה היסטורית של פעילות המועצה, ג'ון לונגסטון, פרופסור אמריטוס מאוניברסיטת ג'ורג' וושינטגון, הדגיש שפעילותה במהלך השנים לקתה בבעיות רבות – בין היתר נשיאים רבים נמנעו מלהסתמך עליה בקביעת מדיניות החלל שלהם, וארגונים ממשלתיים כמו נאס"א ראו בה מכשול ביורוקרטי בתקשורת עם הנשיא. לונגסטון, עם זאת, מציין כי אם סגן הנשיא מייק פנס יגלה מנהיגות ועניין בפעילות המועצה, אז ייתכן כי לחידושה יהיה יתרון רב.

צפו בטקס החתימה בבית הלבן:

3 תגובות

 1. להרצל:

  על סמך מה אתה טוען את זה? תוכל להצביע על סעיף בחוק שאוסר על "מחקרי אקלים"? החוק עבר בפה אחד בקונגרס, ואם היה בו איסור כזה קשה לי להאמין שהדמוקרטים היו תומכים בזה. אם אני זוכר נכון החוק מתעלם מתחום חקר כדור הארץ ומשאיר את זה פתוח.

  אולי אתה מדבר על הצעת התקציב של טראמפ, שדורשת את אישור הקונגרס, שבאמת פוגעת קשות בחקר שינויי האקלים והסביבה, וגם מבטלת לוויין בתחום שנאס"א מפתחת. אבל ספציפית לגבי נאס"א הקיצוץ המוצע בתחום של חקר כדור הארץ מצומצם יחסית (מ-1.9 מיליארד בערך ל-1.8 מיליארד).

 2. החוק גם אוסר לערוך מחקרי אקלים. כנראה שלווינים שכבר שוגרו ומכוונים לכדור הארץ יינטשו בחלל (צריך תקציב זעום להמשיך לקלוט את הנתונים, אבל הדבר נאסר). לווני מחקר אקלים שבבניה לא ישוגרו. מאות חוקרי אקלים יפוטרו מנאסא וגופי מחקר אחרים. אז הגדילו את התקציב לטיסה מאויישת למאדים – כנראה לא יחזרו חיים.
  ה"נשיא הנבחר" של ארה"ב פשוט חולה נפש וגם מטומטם.

 3. מדהים שבסוף הנשיא ה"פרימטיבי" ו ה"טיפש" שככל הנראה בנושאי הפלות, דת, נשק ועוד אני רחוק ממנו בטירוף,
  מבין שהעתיד של האנושות מחייב השקעה משעותית בחקר חלל לעומת הנשיא האינטליגנט אובמה ששנוא עלי מאז ביטל את תוכנית קונסטליישן. הוא גם מבין שמדינה צריכה לדאוג קודם לביטחון וכשהביטחון טוב לדאוג לרווחת האזרחים וכשרווחת התושבים טובה, לדאוג לשאר העולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן