מיהו ג'ים בריידנסטיין, המועמד של טראמפ למנהל הבא של נאס"א?

שירת כטייס קרב בצי האמריקאי, מכהן כחבר קונגרס רפובליקאי מטעם מדינת אוקלהומה, היה מזוהה עם תנועת "מסיבת התה" השמרנית, והביע ספק בקשר להתחממות הגלובלית. מיהו ג'ים בריידנסטיין, המועמד שהנשיא טראמפ בחר למנהל הבא של נאס"א?

ג'ים בריידנסטיין. מקור: United States Congress.
ג'ים בריידנסטיין. מקור: United States Congress.

הבית הלבן הודיע אתמול (שבת) שהנשיא טראמפ בחר בג'ים בריידנסטיין (Jim Bridenstine), חבר בית נבחרים רפובליקאי ממדינת אוקלהומה, לכהן כמנהל ה-13 במספר של נאס"א. המינוי דורש את אישור הסנאט, בתהליך שצפוי לארוך מספר חודשים.

נאס"א נמצאת כעת תחת הנהגה זמנית מאז השבעתו של טראמפ לנשיאות ב-20 בינואר, אז פרש המנהל הקודם של נאס"א, צ'ארלס בולדן, שכיהן במשך שמונה שנות נשיאותו של ברק אובמה.

בריידנסטיין, בן 42, שירת בעבר כטייס קרב בצי האמריקאי ושירת במשימות קרביות בעיראק ובאפגניסטאן. ב-2012 הוא קודם לדרגת לוטננט קומנדר בכוח המילואים של הצי. לאחר שירותו הצבאי בריידנסטיין שימש כמנהל מוזיאון האוויר והחלל בעיר טלסה באוקלהומה.

בריידנסטיין נבחר לבית הנבחרים האמריקאי ב-2012, כחלק מתנועת "מסיבת התה" השמרנית. הוא תמך תחילה בטד קרוז בבחירות המקדימות למועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות, ולאחר שזה פרש, הכריז על תמיכתו בטראמפ.

אם מינויו יאושר בסנאט, בריידנסטיין יהיה לנבחר הציבור הראשון שיעמוד בראשות נאס"א, וההודעה על המינוי כבר הספיקה לספוג ביקורת בשל עובדה זו. שני הסנאטורים של מדינת פלורידה, הרפובליקאי מרקו רוביו והדמוקרט ביל נלסון, ביקרו את המינוי של פוליטיקאי לתפקיד, מכיוון שהדבר עשוי לפגוע, לדבריהם, במעמד הא-פוליטי של נאס"א.

כחבר קונגרס, בריידנסטיין התמקד רבות בחקיקה הקשורה לתחום החלל, והוא חבר בועדת המדע, החלל והטכנולוגיה של בית הנבחרים, שאחראית על נאס"א. ב-2015 בחר בו אתר SpaceNews לאחד מחמישה מנהיגים בולטים בתחום החלל.

בשנה שעברה הוא יזם הצעת חוק בשם "חוק הרנסאנס של ארה"ב בחלל" (American Space Renaissance Act). ההצעה, שלא עברה בסופו של דבר, הייתה מקיפה מאד ועסקה בנושאים רבים הקשורים לאספקטים המסחריים, הצבאיים והאזרחיים של ארצות הברית בחלל. ההצעה נועדה לדברי בריידנסטיין להבטיח את מעמדה של ארצות הברית כ"אומה המובילה במסעות חלל".

מעדיף חזרה לירח על פני משימה למאדים

בעוד בריידנסטיין תומך באופן עקרוני בביצוע משימות מאוישות למאדים, הוא ביקר את התוכנית הנוכחית של נאס"א לבצע זאת מתישהו בשנות ה-30. במקום זאת, בריידנסטיין מעדיף שארצות הברית תחזור קודם לירח.

במאמר דעה תחת הכותרת "מדוע הירח חשוב", שבריידנסטיין פרסם בשנה שעברה באתר שלו, הוא העלה מספר סיבות מדוע על ארצות הברית לחזור לירח. בריידנסטיין הדגיש במיוחד את תוכנית החלל המתפתחת של סין, ששמה דגש על הירח, ועשויה לפגוע במעמדה של ארצות הברית כמעצמת החלל המובילה.

במאמר כתב: "עם ההתפתחות הכלכלה באזור שסביב הירח, תחרות על אתרים ומשאבים בירח הינה בלתי נמנעת. לסין יש כרגע נחתות ורוברים על הירח. לארצות הברית אין. בקרוב מאד, הסינים יהיו הראשונים באנושות שיחקרו את הצד הרחוק של הירח ויציבו רובוטים בקטבים שלו … הגיע הזמן שארצות הברית תמצב עצמה מחדש ותתבע מנהיגות אמיתית בחלל."

רוצה למצוא איזון בין תעשיית החלל המסחרית והממשלתית

בריידנסטיין ידוע כתומך של תעשיית החלל הפרטית, שהחלה לצמוח ביתר שאת בעשור האחרון (דוגמה בולטת לכך הן חברות כגון ספייס אקס ואורביטל איי.טי.קיי, שמשגרות מזה מספר שנים חלליות אספקה מסחריות לתחנת החלל הבינלאומית).

בריידנסטיין, עם זאת, הצהיר גם על תמיכתו בפרויקטים ממשלתיים מסורתיים יותר – ובמיוחד בפיתוח המשגר הכבד SLS והחללית אוריון, שני פרויקטים עתירי-תקציב שנאס"א מפתחת בעצמה עבור משימות חלל מאוישות בסביבת הירח ומאדים.

בנאום שנשא בתחילת השנה, בריידנסטיין הדגיש שעל הממשל האמריקאי למצוא את "האיזון הנכון" בין "מה שהממשלה מחזיקה ומתפעלת [בעצמה], ובין מה שהממשלה קונה כשירות".

הביע ספק בהתחממות הגלובלית – אך תומך בחקר חיזוי מזג האוויר

בריידנסטיין הביע בעבר ספקנות בקשר להתחממות הגלובלית – ב-2013 הוא אמר בנאום במליאת בית הנבחרים: "הטמפרטורות הגלובליות הפסיקו לעלות לפני עשר שנים. שינויים בטמפרטורה הגלובלית, כאשר הם קורים, מתואמים עם כמות הקרינה של השמש ומחזורי האוקיינוס…". דברים אלו נאמרו במסגרת ביקורתו על ממשל אובמה, בטענה שהוא מקצה הרבה יותר משאבים לחקר ההתחממות הגלובלית מאשר לחקר וחיזוי תופעות מזג אוויר (צפו בסרטון של הנאום). דבריו עשויים להפוך למכשול באישור המינוי שלו בסנאט, אך כדאי להמתין ולשמוע מה יאמר כשישאל על כך, לבטח, בשימוע הצפוי שלו.

בריידנסטיין ידוע כתומך נחרץ של תוכניות לחקר וחיזוי מזג אוויר, בעיקר מכיוון שמדינת הבית שלו, אוקלהומה, היא אזור המועד לסופות טורנדו. הוא היה בין יוזמי הצעת חוק שמורה למנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי (NOAA) לשים דגש נרחב יותר על חקר וחיזוי מזג אוויר. ההצעה עברה בשני בתי הקונגרס השנה, ונחתמה לכדי חוק על ידי טראמפ באפריל.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

44 תגובות

 1. מאת אבי – לניסים
  צטער שלא עונה
  ההודעות שלי נעלמות מעליהם
  אז נפרד כידידים
  ואני לא אכנס יותר לכאן כנראה.

 2. התחממות היא עובדה, והאדם אשם בהתחממות, ואין ספק שצריך לפעול כדי לעצור את זה.
  אבל לדעתי חוסר הפרופורציה, ההגזמות בנושא, רק מערערים את האמינות, ורק נותנות תחמושת לאחים קוך, ולטראמפ.

 3. אבי
  אבי, שמעת על האיש שטבע בבריכה שבה העומק הממוצע 2 סנטימטר? ההתחממות היא עודה – ולזה אתה מסכים. האשם באדם – וגם לזה אתה מסכים.
  אבל … זה לא מתאים לאג'נדה שלך משום מה – ואתה אומר את זה שוב ושוב….. אתה אומר את זה!!!

 4. נזכרתי בעוד משהו שהעלתי למטה –
  החור באוזון .
  ב1987 קוטר 22.5 מליון ק"מר – נחתמה אמנה שאוסרת על שימוש בפריאון …
  איפה שהוא ב 2010 הנושא ירד כמעט לחלוטין מהתקשורת העולמית בטענה שהחור מתכווץ.
  ב 2014- התפרסם שהחור מתכווץ- אבל השטח 24.1 מליון ק"מר
  ב 2015 שוב התפרסם שהחור מתכווץ אבל הוא 28.2 מליון ק"מר
  הנתון האחרון באתר ב 2016 השטח 23 – קצת יותר אפילו מהשנה שבה נחתם ההסכם…
  אז זאת רק דוגמה לדיסאינפורמציה בין האמת למה שמפרסמים לציבור.

 5. ניסים יקירי
  בתור מדען האם נראה לך שצילומים של שלוליות זה מוכיח את הקשר בין התמוססות קרחונים להתחממות הגלובלית של מאית וקצת מעלות בשנה.

  הבעיה עם זה שההוכחה לקשר (גם בכל המאמרים המדעיים) היא בשיטת ההיקש הלוגי ברמת הברווז, או בשיטת ההיקש הלוגי של היונה מעליזה בארץ הפלאות : ( אם ילדה קטנה אוכלת ביצים – סימן שילדה קטנה זה סוג של נחש…)
  זה בסדר אם מביאים את זה כהשערה, אבל צריך להזכיר שזה רק הקיש כזה ולא הוכחה או תורה מסיני ושיש לגיטימציה גם לערער על זה ולחפש סיבות אחרות.

 6. אהד זקהיים
  היינו אמורים להיות היום בתקופת התקררות.
  אתה מציין את שינויי האקלים של העבר כאילו זה כלום – אבל מינים רבים ניכחדו בגלל שינויי האקלים האלה. משהו גורם לך לחשוב שאנחנו משהו מיוחד?

 7. הי,
  מאז ומעולם אנחנו נעים בין תקופות קרחון בהם מיפלס הים היה נמוך יותר לבין תקופות בין קרחוניות בהם מיפלס הים היה גבוהה יותר לדוגמא בארץ בשיא הקרחון האחרון לפני כשמונה עשר אלף שנה מישור החוף היה רחב בכחמישה קילומטר מהיום…
  נ.ב.
  לגבי היום מה שאני יכול להגיד שעץ האגוזים בקיבוץ שלי מניב פירות באורך ממוצע של 2.5 ס"מ כאשר עשר שנים לפני זה הוא היה מניב פירות באורך ממוצע של 4 ס"מ! המצב הולך ומתחמם…

 8. וכייון שהוזכר החור באוזון
  הלכתי לאתר של NASA לראות מה השתנה בחור, ולמה הנושא ירד מסדר היום
  נכון שב 2010 מדענים פרסמו שיש הצלחה מסחררת והחור מתכווץ ומאז ועד היום החור נעלם מהתקשורת ,אבל הנתונים לא ממש מראים הצלחה דרמטית כלכך גדולה אפשר לומר שמשנות ה 90 עד היום פחות או יותר אותו דבר.
  ואגב ההסכמים הבין לאומיים החליפו את הגז פריאון בגזים שהם אמנם לא מגיבים עם אוזון, אבל הם גזי חממה גרועים יותר מפד"ח.
  https://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/statistics/annual_data.html

  זה קצת מזכיר לי את באג 2000

 9. היה לי קצת זמן אספתי דוגמאות למקצת ההגזמות וההפחדות שרצות בעניין :
  1. דע"ש והטרור והמלחמה בסוריה פרצה בגלל ההתחממות הגלובלית
  /news/the-fix/wp/2015/11/14/the-cbs-democratic-debate-transcript-with-insight-from-the-fix/?utm_term=.424b03e03969
  http://www.hayadan.org.il/dust-storms-will-be-least-rare-1009154

  2. חיידקים ואצות מתרבים ומגפות פרצו בגלל ההתחממות הגלובלית.
  http://www.mako.co.il/health-magazine/articles/Article-a9c4b8bc83e0e51006.htm
  3. כשקרח באנטארטיקה ימס הים יציף את ערי החוף.
  http://www.hayadan.org.il/sea-rising-to-ibn-gabirol-061131
  4. ההתחממות הגלובלית תגרום לעידן קרח ולהקפאת כדור הארץ. (גם זה נטען פעם)
  http://www.hayadan.org.il/global-warming-will-freeze-earth-110808

 10. ל walking death
  האמת היא שהנושא הזה של ההתחממות הגלובלית לא הנושא הכי מעניין אותי ונסחפתי כאן לוויכוח הזה בגלל שצרמה לי התעמולה של המאמרים מאתר זווית.
  הכתיבה כאן היא אנונימית ואני לא מנסה לבנות לעצמי תדמית ולכן לא אכפת לי איך תקטלג אותי , ולכן אם אתה לא יודע מי כתב כאן שכדור הארץ יהיה חם כמו נגה או כמה פעמים כתבתי שאני כן מאמין בהתחממות הגלובלית … או איפה כתבו במאמרים של זווית כך או כך עובדות מוגזמות או לא מדוייקות ולא הגיוניות שהערתי עליהן, אני לא מתכוון לתת לינקים כדי לעזור לך לקטלג אותי .
  קראתי את הלינקים היפים שהבאת, ובאמת זה נחמד שיש כמה מדינות שהצליחו קצת לצמצם את הפד"ח שלהן , זה מצויין כי גם במקביל הם מצמצמים זהומים אחרים שלדעתי גרועים יותר.
  אבל – כל הגרפים היפים האלה של מדינות עשירות מאד הם של מדינות שקונות את החיסכון בפליטות שלהן ממדינות עניות, הן עצמן ממשיכות לפלוט, ולכן הן יכולות הציג גרפים מרשימים כאלה של ירידה בפליטות לעומת צמיחה.
  כיוון שהבעיה היא גלובלית, של כל כדור הארץ ולא רק של 21 מדינות עשירות, זה לא עוזר הרבה לכדור הארץ שכמה מדינות כאילו צמצמו פליטות.
  לפי הדוחות והפירסומים שיש בעיתונות על התוצאות של המאמץ הבין לאומי, בסה"כ העולמי אין התקדמות והסכמים קיוטו ופריז הם כישלון .
  יש הערכות של מאות מליארדי דולרים שנדרשים כדי לעמוד ביעדים ולכל הדעות אין סיכוי שיצליחו בזה.
  נכון שאני קורא גם את מה שהצד השני ה"מכחישנים" אומרים – ואני לא מסתיר את זה .
  אם היה כאן מאמרי תעמולה של מכחישנים מן הסתם הייתי מתווכח גם אתם , אבל כאן יש תעמולה רק בכוון אחד ולמרות שאני מאמין בהתחממות הגלובלית אני לא אוהב תעמולה.
  בנושאים הזיהומים\סיכונים האחרים שמאיימים על עולמנו – אין לי כאן זמן ורצון להיכנס לזה.

 11. ממוצע עולמי או מקומי זה לא משנה את מה שכתבתי.
  אם ההפרש בממוצע קטן כי יש מדידות חמות בארץ מסוימת חמה, אז כנראה יש גם מדידות קרות שמאזנות אותם בארץ אחרת קרה, אחרת ההפרש בממוצע לא היה קטן.
  להזכיר שאנחנו מדברים על תופעה גלובלית של התחממות שאנשים טוענים שהם מרגישים שהעולם מתחמם.
  לדוגמה:
  אם יש אנשים שמרגישים חם בארץ אחת כנראה שיש אנשים שגם מרגישים קר יותר בארץ אחרת .
  כיוון שההפרש בממוצע קטן מאד כמו שאמרנו, אז אם תיקח אדם מהארץ שמרגישים שם קר יותר בחורף ,ותיקח לעומתו אדם מהארץ שמרגישים שם חם יותר בקייץ יותר ותשאל אותם מי מרגיש יותר את ההבדל זה שחם או זה שקר…
  לא יכול להיות שהם יוכלו לומר לך מי מהם צודק כי ההפרש של מאיות או עשיריות מעלה לכוון החם יותר לא הפרש שאפשר להרגיש.

 12. אבי
  בוא נדייק – יש הכחשה של פוליטיקאים. אולי אתה לא שם לשב אבל אתה מקפיד וממשיך להתכחש הן לתיאוריה והן לתצפיות.
  המדענים מאוחדים בדעתם – יש התחממות גלובלית בעקבות פליטת פד"ח ע"י האדם, ויש יותר מידי תצפיות שמאששות את זה.

  אבי, ובקשר לממוצע, רמת הידע שלך מדאיגה 🙂 הממוצע הוא עולמי ולא מקומי.

 13. אני חושב שנושא ההתחממות הגלובלית מוצה .
  הוויכוח הוא לא ויכוח כי כולם מסכימים שיש התחממות ואף אחד לא אומר שאין
  כולם מסכימים שיש התמוססות קרחונים וכולם מסכימים שזאת בעיה…
  אני רק חושב שיש יותר מיד פוליטיזציה, ויותר מידי ניסיונות לשטיפת מוח, וזה בלי טעם כי הנושא גדול עלינו.

 14. לניסים – 1. כשההפרש בממוצע קטן אז יכולות להיות שתי סיבות לזה : או שההפרש במדידות הבודדות גם קטן, או שהפיזור גדול כלומר טמפרטורות קיצוניות לשני הצדדים , ואז גם קר יותר בחורף .
  2. שוב אני לא אמרתי שאין התמוססות קרחונים, אלא שיש מקום לטענה שזה לא בגלל, או לא רק בגלל ההתחממות הגלובלית אלא מסיבות אחרות. – "יש מקום לטענה " זה לא אומר שאני חושב שזאת אכן הסיבה אבל לא לגיטימי לשלול אותה על הסף בלי לחקור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן