התחממות כדור הארץ תרמה לריבוי ההוריקנים ועוצמתם

ההערכה היא שככל שהטמפרטורות הגלובליות ימשיכו לעלות, מדעני האקלים חוזים שיהיו יותר סופות עם השלכות קשות, והחשש הוא שמה שהיה השנה יהפוך לנורמה החדשה.

ההוריקן קאטיה (משמאל), אירמה (באמצע) וחוזה (מימין) כפי שנצפו מלווינים ב-8 בספטמבר 2017. IMAGE: NOAA
ההוריקן קאטיה (משמאל), אירמה (באמצע) וחוזה (מימין) כפי שנצפו מלווינים ב-8 בספטמבר 2017. IMAGE: NOAA

במהלך היום (10/9/17) יגיע ההוריקן אירמה לחופי פלורידה וימשיך בחלק המערבי של חצי האי כשהוא חוצה ערים כמו טמפה והרוחות שלו יציפו את שמורת הeverglade ויאיימו גם על מרכז חצי האי והחוף המזרחי שלו לרבות ערים כמו מיאמי ואורלנדו. במקביל נכנסת הסופה קטיה לחופי מרכז מקסיקו, כמה מאות קילומטרים מערבה משם. בעוד במזרח מתחזקת לה הסופה חוזה שעלולה לפגוע שוב בכמה מהאיים שנפגעו חזק על ידי אירמה לפני ימים אחדים בדרכה לפלורידה.
אירמה שזרעה הרס באיים רבים בים הקאריבי ובהם סן מרטין ברבדוס, היספניולה (האי המשותף לרפובליקה הדומיניקנית ולהאיטי) וקובה. לפלורידה היא תגיעה כשהיא בדרגה חמש ומשמעות הדבר רוחות במהירות של 300 קמ"ש. כאשר למעשה כל דרום מערב פלורידה אינה באמת יבשה אלא שטח אדיר של ביצות ואגמים בגובה לא רב יותר מאשר פני הים.

פגיעה נוספת מהסופה חוזה עלולה לפגוע במאמצי השיקום באתרים שבהם הצרכים ההומניטרים בשיאם לאחר שבתים ושעסקים רבים נהרסו בהוריקן אירמה שפגעה בצפון האיים הקאריביים.
הסופה קאטיה המערבית יותר נוצרה ביום רביעי האחרון בדרום מזרח מפרץ מקסיקו והיא נעה לכיוון דרום מערב תוך שהיא מתחזקת לעבר מדינת ורהקרוז.

"אמרנו לכם"

הסוכנות הלאומית לאוקיאנוגרפיה ואטמוספירה (NOAA) האחראית לניטור וחיזוי הוריקנים חזתה עוד לפני תחילת עונת ההוריקנים כי זו תהיה שנה עם מספר הוריקנים גבוה מהממוצע.
כשמידות החום הגלובליות ממשיכות לעלות אומרים מדעני האקלים כי זה מה שצפו – יותר סופות חזקות בעלות השלכה עצומה על בני האדם.

התחזית התבססה בעיקר על העדרו של אירוע אל ניניו באיזור הטרופי באוקיאנוס השקט בשנה שעברה. אירוע אל ניניו נוטה לגרום לסביבה שבה סופות טרופיות באוקיאנוס האטלנטי מתקשות להתפתח. בהעדר אל ניניו באוןקיאנוס השקט טמפרטורת האוקיאנוס האטלנטי גבוהה מהמוצע ומיעוט אוויר יבש יכול גם הוא לעורר התפתחות הוריקנים.

רק שבוע אחד קודם לכן פגע ההוריקן הארווי קשות בטקסס לאחר שחצה את כל מפרץ מקסיקו וצבר עוצמה. לפני תחילת העונה העריכו ב-NOAA כי שבעונת ההוריקנים של 2017 צפויים להתרחש 19-14 סופות טרופיות שיזכו לשם, כאשר עד חמש סופות תהיינה בדרגת הוריקן. מסתבר שכבר במחצית הדרך השיא הזה נשבר כאשר לאחר הארווי פוגעות ביבשת שלוש סופות בו זמנית.

ההערכה היא שככל שהטמפרטורות הגלובליות ימשיכו לעלות, מדעני האקלים חוזים שיהיו יותר סופות עם השלכות קשות, והחשש הוא שמה שהיה השנה יהפוך לנורמה החדשה.

אם ההוריקן הארווי היה מתרחש בסוף המאה ה-20 כמות הגשם שירדה בסופה אחד היתה נחשבת אז נדירה – אירוע של אחת לאלפיים שנה, אומר קרי עימנואל, פרופסור למדעי האטמוספירה ב-MIT. ואולם ככל שהטמפרטורת ממשיכות לעלות, אירועים נדירים אלה הופכים נדירים פחות, אמר.

יש אינספור סיבות מדוע סופה מסויימת מתפתחת כפי שהיא מתפתחת, לרבות שילוב של גורמים טבעיים ומעשה ידי אדם. הדבר מקשה על ההערכה עד כמה ממלאת ההתחממות הגלובלית תפקיד בהתפתחות סופה ספציפית, אך כי המדענים משפרים כל הזמן את המודלים שלהם. מדענים שחרו הוריקנים משוכנעים שהפיזיקה שבבסיס הסופה היא שטמפרטורות חמות יותר הם בין הגורמים הגורמים להיווצרות סופות.

לפי הערכת האקלים הלאומית האמריקנית לשנת 2014 עוצמת ותדירות ההוריקנים בצפון האוקיאנוס האטלנטי עלתה מאז שנות השמונים וגם תדירות הסופות החזקות – בקטגוריה 4 ו-5 גדלה אף היא.
NOAA מפרסמת תחזית הוריקנים שנתית בכל אביב לקראת עונת ההוריקנים המתחילה ב-1 ביוני. השנה, הסוכנות עדכנה את התחזית באוגוסט בציפייה לסופות נוספות, בחלקו בשל התחממות טמפרטורות פני הים במזרח האוקיאנוס האטלנטי שהיו הקיץ בין חצי מעלה למעלה מעל הממוצע. טמפרטורות גבוהות אלה, וגם מידות חום גבוהות יותר באטמנוספירה מזינות את הסופות ומסייעות להן להתחזק. אחד המחקרים המבוסס על נתונים של עשרים שנה גילה כי ההוריקנים מתחזקים מהר יותר מאשר עשו בעבר. כך למשל, סופה יכולה להגיע לרוחות במהירות של קטגוריה 3 תשע שעות מוקדם יותר מאשר בשנות השמונים.

שידור חי ממצלמות רשת בפלורידה

 

לידיעה בנושא באתר INSIDE CLIMATE NEWS

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

34 תגובות

 1. אי אפשר להתווכח עם נתונים, גם בישראל פגעה אותה בצורת, רק שאצלנו השכילו להתפיל מים. פה למרות כל השחיתות עדיין יש לשלטון מחויבות לאזרחים.
  זה שזה התפתח למלחמת אזרחים ב-2011 ולא קודם כי הם ראו את ההצלחה במצרים.

 2. המהומות בדמשק לא התחילו בגלל חוסר במזון ולא בגלל בצורת .
  גם האביב הערבי לא התחיל בגלל חוסר במזון או בצורת, וכך גם ההקצנה הדתית בעולם המוסלמי, ועליית דע"ש.
  וזה לא משהו שקשור לתקופה הזאת דווקא, כי מהפכות פורצות במדינות דיקטטוריות כאשר השליט מראה סימני חולשה.

 3. שוב שכפול של דף המסרים של אבירי הכחשת הקשר בין העישון לסרטן – מכון הארטלנד, אני לא משתכנע מהם גם בתחומים אחרים.
  לצערי גם הטבע לא השתכנע, והיו המון סופות טרופיות שעשו נזקים, עם כל הכבוד לארה"ב היא לא המדד לכל העולם.

  אבי

 4. אם זה נכון שההתחממות תרמה לריבוי ההוריקנים אז שיסבירו למה בשנים 2014-2016 היה מיעוט הוריקנים באופן כללי וגם הרבה פחות מהתחזית שאמרה שיהיו יותר מן הממוצע. כלומר ב4 השנים האחרונות NOAA חזו בתחילת העונה שיהיו יותר הוריקנים ושיהיו יותר חזקים מסיבות של חום המים והתחממות גלובלית ומתוך 4 שנים הם צדקו פעם אחת – השנה. עד כמה אני אמור לקחת אותם את התחזיות וההסברים שלהם ברצינות? יכולת החיזוי שלהם דומה יותר ליכולת חיזוי של כל מיני גורויים בשוק ההון שכל שנה צועקים שהשנה תהיה מפולת ופעם ב7 או 8 שנים הם צודקים

 5. מאת אבי –
  נחסמתי כנראה לגמרי.
  מקובל להודיע על חסימה באימייל לפחות
  סתם בזבזתי זמן לכתוב תגובות שלא מופיעות בכלל
  מילא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן