סיקור מקיף

התחממות כדור הארץ תרמה לריבוי ההוריקנים ועוצמתם

ההערכה היא שככל שהטמפרטורות הגלובליות ימשיכו לעלות, מדעני האקלים חוזים שיהיו יותר סופות עם השלכות קשות, והחשש הוא שמה שהיה השנה יהפוך לנורמה החדשה.

ההוריקן קאטיה (משמאל), אירמה (באמצע) וחוזה (מימין) כפי שנצפו מלווינים ב-8 בספטמבר 2017. IMAGE: NOAA
ההוריקן קאטיה (משמאל), אירמה (באמצע) וחוזה (מימין) כפי שנצפו מלווינים ב-8 בספטמבר 2017. IMAGE: NOAA

במהלך היום (10/9/17) יגיע ההוריקן אירמה לחופי פלורידה וימשיך בחלק המערבי של חצי האי כשהוא חוצה ערים כמו טמפה והרוחות שלו יציפו את שמורת הeverglade ויאיימו גם על מרכז חצי האי והחוף המזרחי שלו לרבות ערים כמו מיאמי ואורלנדו. במקביל נכנסת הסופה קטיה לחופי מרכז מקסיקו, כמה מאות קילומטרים מערבה משם. בעוד במזרח מתחזקת לה הסופה חוזה שעלולה לפגוע שוב בכמה מהאיים שנפגעו חזק על ידי אירמה לפני ימים אחדים בדרכה לפלורידה.
אירמה שזרעה הרס באיים רבים בים הקאריבי ובהם סן מרטין ברבדוס, היספניולה (האי המשותף לרפובליקה הדומיניקנית ולהאיטי) וקובה. לפלורידה היא תגיעה כשהיא בדרגה חמש ומשמעות הדבר רוחות במהירות של 300 קמ"ש. כאשר למעשה כל דרום מערב פלורידה אינה באמת יבשה אלא שטח אדיר של ביצות ואגמים בגובה לא רב יותר מאשר פני הים.

פגיעה נוספת מהסופה חוזה עלולה לפגוע במאמצי השיקום באתרים שבהם הצרכים ההומניטרים בשיאם לאחר שבתים ושעסקים רבים נהרסו בהוריקן אירמה שפגעה בצפון האיים הקאריביים.
הסופה קאטיה המערבית יותר נוצרה ביום רביעי האחרון בדרום מזרח מפרץ מקסיקו והיא נעה לכיוון דרום מערב תוך שהיא מתחזקת לעבר מדינת ורהקרוז.

"אמרנו לכם"

הסוכנות הלאומית לאוקיאנוגרפיה ואטמוספירה (NOAA) האחראית לניטור וחיזוי הוריקנים חזתה עוד לפני תחילת עונת ההוריקנים כי זו תהיה שנה עם מספר הוריקנים גבוה מהממוצע.
כשמידות החום הגלובליות ממשיכות לעלות אומרים מדעני האקלים כי זה מה שצפו – יותר סופות חזקות בעלות השלכה עצומה על בני האדם.

התחזית התבססה בעיקר על העדרו של אירוע אל ניניו באיזור הטרופי באוקיאנוס השקט בשנה שעברה. אירוע אל ניניו נוטה לגרום לסביבה שבה סופות טרופיות באוקיאנוס האטלנטי מתקשות להתפתח. בהעדר אל ניניו באוןקיאנוס השקט טמפרטורת האוקיאנוס האטלנטי גבוהה מהמוצע ומיעוט אוויר יבש יכול גם הוא לעורר התפתחות הוריקנים.

רק שבוע אחד קודם לכן פגע ההוריקן הארווי קשות בטקסס לאחר שחצה את כל מפרץ מקסיקו וצבר עוצמה. לפני תחילת העונה העריכו ב-NOAA כי שבעונת ההוריקנים של 2017 צפויים להתרחש 19-14 סופות טרופיות שיזכו לשם, כאשר עד חמש סופות תהיינה בדרגת הוריקן. מסתבר שכבר במחצית הדרך השיא הזה נשבר כאשר לאחר הארווי פוגעות ביבשת שלוש סופות בו זמנית.

ההערכה היא שככל שהטמפרטורות הגלובליות ימשיכו לעלות, מדעני האקלים חוזים שיהיו יותר סופות עם השלכות קשות, והחשש הוא שמה שהיה השנה יהפוך לנורמה החדשה.

אם ההוריקן הארווי היה מתרחש בסוף המאה ה-20 כמות הגשם שירדה בסופה אחד היתה נחשבת אז נדירה – אירוע של אחת לאלפיים שנה, אומר קרי עימנואל, פרופסור למדעי האטמוספירה ב-MIT. ואולם ככל שהטמפרטורת ממשיכות לעלות, אירועים נדירים אלה הופכים נדירים פחות, אמר.

יש אינספור סיבות מדוע סופה מסויימת מתפתחת כפי שהיא מתפתחת, לרבות שילוב של גורמים טבעיים ומעשה ידי אדם. הדבר מקשה על ההערכה עד כמה ממלאת ההתחממות הגלובלית תפקיד בהתפתחות סופה ספציפית, אך כי המדענים משפרים כל הזמן את המודלים שלהם. מדענים שחרו הוריקנים משוכנעים שהפיזיקה שבבסיס הסופה היא שטמפרטורות חמות יותר הם בין הגורמים הגורמים להיווצרות סופות.

לפי הערכת האקלים הלאומית האמריקנית לשנת 2014 עוצמת ותדירות ההוריקנים בצפון האוקיאנוס האטלנטי עלתה מאז שנות השמונים וגם תדירות הסופות החזקות – בקטגוריה 4 ו-5 גדלה אף היא.
NOAA מפרסמת תחזית הוריקנים שנתית בכל אביב לקראת עונת ההוריקנים המתחילה ב-1 ביוני. השנה, הסוכנות עדכנה את התחזית באוגוסט בציפייה לסופות נוספות, בחלקו בשל התחממות טמפרטורות פני הים במזרח האוקיאנוס האטלנטי שהיו הקיץ בין חצי מעלה למעלה מעל הממוצע. טמפרטורות גבוהות אלה, וגם מידות חום גבוהות יותר באטמנוספירה מזינות את הסופות ומסייעות להן להתחזק. אחד המחקרים המבוסס על נתונים של עשרים שנה גילה כי ההוריקנים מתחזקים מהר יותר מאשר עשו בעבר. כך למשל, סופה יכולה להגיע לרוחות במהירות של קטגוריה 3 תשע שעות מוקדם יותר מאשר בשנות השמונים.

שידור חי ממצלמות רשת בפלורידה

 

לידיעה בנושא באתר INSIDE CLIMATE NEWS

עוד בנושא באתר הידען:

34 תגובות

 1. אי אפשר להתווכח עם נתונים, גם בישראל פגעה אותה בצורת, רק שאצלנו השכילו להתפיל מים. פה למרות כל השחיתות עדיין יש לשלטון מחויבות לאזרחים.
  זה שזה התפתח למלחמת אזרחים ב-2011 ולא קודם כי הם ראו את ההצלחה במצרים.

 2. המהומות בדמשק לא התחילו בגלל חוסר במזון ולא בגלל בצורת .
  גם האביב הערבי לא התחיל בגלל חוסר במזון או בצורת, וכך גם ההקצנה הדתית בעולם המוסלמי, ועליית דע"ש.
  וזה לא משהו שקשור לתקופה הזאת דווקא, כי מהפכות פורצות במדינות דיקטטוריות כאשר השליט מראה סימני חולשה.

 3. שוב שכפול של דף המסרים של אבירי הכחשת הקשר בין העישון לסרטן – מכון הארטלנד, אני לא משתכנע מהם גם בתחומים אחרים.
  לצערי גם הטבע לא השתכנע, והיו המון סופות טרופיות שעשו נזקים, עם כל הכבוד לארה"ב היא לא המדד לכל העולם.

  אבי

 4. אם זה נכון שההתחממות תרמה לריבוי ההוריקנים אז שיסבירו למה בשנים 2014-2016 היה מיעוט הוריקנים באופן כללי וגם הרבה פחות מהתחזית שאמרה שיהיו יותר מן הממוצע. כלומר ב4 השנים האחרונות NOAA חזו בתחילת העונה שיהיו יותר הוריקנים ושיהיו יותר חזקים מסיבות של חום המים והתחממות גלובלית ומתוך 4 שנים הם צדקו פעם אחת – השנה. עד כמה אני אמור לקחת אותם את התחזיות וההסברים שלהם ברצינות? יכולת החיזוי שלהם דומה יותר ליכולת חיזוי של כל מיני גורויים בשוק ההון שכל שנה צועקים שהשנה תהיה מפולת ופעם ב7 או 8 שנים הם צודקים

 5. מאת אבי –
  נחסמתי כנראה לגמרי.
  מקובל להודיע על חסימה באימייל לפחות
  סתם בזבזתי זמן לכתוב תגובות שלא מופיעות בכלל
  מילא.

 6. אורי. כדי להבין מה קרה בסוריה לא צריך ללכת רחוק, רק להוציא את האף מהחלון. למעלה מעשרים שנה איזור המזרח התיכון סובל מבצורות ומגלי חום. בעוד בישראל הפיקו לקחים והתחילו להתפיל מים, בסוריה לא עשו את זה והמדבור גרם לירידה בתוצרת החקלאית שהביאה למהומות על מזון בדמשק שהיא ממילא עיר על סף המדבר ורגישה לכל מילימטר גשם.
  מהומות אלה היו הגורם המוביל למלחמת האזרחים שכתוצאה ממנה יש פליטים. עם כל הכבוד להלל גרשוני, שמדקלם את דף המסרים של מכון הארטלנד על דברים שלא היו ולא נבראו כגון בצורת ההוריקנים. זה שהוריקנים לא פגעו בארצות הברית זה לא אומר שלא היו הוריקנים חזקים (או טייפונים). ארצות הברית מהווה רק אחוז זעיר משטח כדור הארץ. לא כל דבר צריך להימדד רק על פיה השפעה על ארה"ב. היו סופות טרופיות מאוד חזקות בעשור האחרון.
  מכון הארטלנד למי שלא יודע גם מכחיש עד היום את הקשר בין עישון לסרטן, והקשר בין מה שעושים אנשיו למדע הוא מקרי בהחלט. הם פשוט מקשקשים משהו בז'רגון מדעי שהולם את הצרכים של מי שמשלם להם.

 7. הרצל :
  הבעיה היא שגם אם המצב היה שונה, הכותרת הייתה אותה כותרת והסיבה הייתה אותה סיבה.
  אם יש התחממות גלובלית אז כמובן שכל שינוי במזג אויר זה בגללה.
  אבל גם המלחמה בסוריה זה בגללה.
  גם אם תגיע פתאום תקופת קרח זה יהיה בגלל ההתחממות הגלובלית – וכבר יש תאוריה כזאת מוכנה במגרה למקרה שתהיה התקררות ואז יוכלו להאשים את ההתחממות גם בהתקררות.
  https://www.hayadan.org.il/global-warming-will-freeze-earth-110808

 8. מצטער אם אני חוזר על עצמי כי התגובות נעלמות לי , אפילו לא עוברות להמתנה לצנזורה, לכן אני חוזר עליהם.

 9. ניסים : לא כתבתי דבר כזה .
  אתה גם לא עונה לי לעניין
  למה אתה לא חושב שזה מוגזם להאשים התחממות של עשירית מעלה בסופות הוריקן ? בעליית דע"ש ובהפשרת כל הקרחונים באנטארטיקה והצפת העולם במים ? וכ"ד?
  ושההגזמות האלה רק מזיקות לאמינות של הנושא ?

 10. ניסים
  גם אני לא מבין למה אתה שואל אותי שאלה כזאת, כי אני לא זוכר שאמרתי לך דבר כזה.
  מצד שני אני לא מקבל ממך שום תשובה עניית על השאלות שלי
  למשל
  בנושא הכתבה וההצהרות הפוליטיקאים על הקשר בין דע"ש והתחממות הגלובלית.
  או הנבואה האפוקליפטית שכל הקרחונים באנטארטיקה ימסו והים יציף את ערי העולם .
  או שכדור הארץ יהיה חם כמו נוגה .
  האם אתה באמת לא חושב, שכל הנבואות האפוקליפטיות האלה קצת מוגזמות , ושההגזמות רק גורמות נזק לאמינות?

 11. מסתבר שמאז שיש רישומים לא קרה ששתי סופות הוריקן הגיעו ליבשת ארה"ב בדרגה 4 בשנה אחת. השנה הגיעו שתיים בהפרש של 16 יום. ואנחנו רק באמצע עונת ההוריקנים.

 12. 'פייק-ניוז' ניסים: "המונח הנכון זה "גיאואיד".. כדור הארץ הוא לא כדורי."

  מתוך ויקיפדיה:

  "צורתו של כדור הארץ מורכבת ולא ניתנת לתיאור ע"י צורה פשוטה כגון כדור (ראו: גאואיד בהמשך)."

  "בקירוב, צורתו של כדור הארת ניתנת לתיאור ע"י אליפסואיד שאורך חצי צירו הארוך בקו המשווה (רדיוס כדור הארץ בקו המשווה) הוא 6378.137 ק"מ, האקצנטריות שלו 0.0818 ורדיוסו בקטבים (חצי הציר הקצר) הוא 6356.8 ק"מ".

 13. אבי
  המונח הנכון זה "גיאואיד".. כדור הארץ הוא לא כדורי. אבל אתה יודע שאתה סתם מפזר מוץ, כהרגלך.

  וממש לא ענית על השאלה. למה אתה משוכנע שכדור הארץ עגול?

 14. לניסים
  בגלל ההתחממות הגלובלית, בגלל התמוססות הקרחונים או בגלל טראמפ.
  כמו שנאמר : "על שלשה דברים העולם עומד.."
  אגב המונח הנכון זה כדורי.

 15. לא, אני לא חותר לשם.
  אולי במשהו כן – שקיימים חוקים מוחלטים שאין לנו כרגע את היכולת להכיר בהם, לתפוש אותם.
  אם לזה אתה מתכוון אז כן, בזה אני רואה את ההתקדמות ווההתפתחות הבאה.
  במה?
  לא בזה שנצטרך לשנות משהו חיצוני.
  אני שואל את כולם
  כשהר געש מתפרץ – מה המקור להתפרצותו?
  האם אלו האבנים שנמצאות על ההר? אולי צורת הגבשושיות שנראות על ההר?
  או שזה החום האגור במעמקי כדור הארץ?
  על גלעין כדור הארץ מישהו שמע?
  אז מה הקשר?
  שגם אצלנו יש שכבות של הכרה.
  יש חוקים ידועים, הכנסת יד לאש תכבל כוויה, קפצת ממגדל אייפל, כנראה שלא תשרוד.
  אבל…. קיימים חוקים נוספים. הם ניסתרים יותר, אפשר להגיד שהם נמצאים בעומק ההכרה שלנו ולכן עדיין לא גילינו שהם קיימים.
  על מה מדובר?
  על כך שקיימים שורשים!
  אותם עדיין לא השגנו!
  אנחנו חיים בעולם הזה ומשייכים את העולם הזה שכולו תוצאות , לסיבות שונות, מקורות שונות, למשל: ההוריקן התרחש בגלל שכדור הארץ התחמם.
  אני לא אומר שזה לא נכון, אבל אני טוען כי אנחנו נגלה שהתחממות הארץ היא גם סיבה, היא נמצאת בתוך אותה השתלשלות, שהשורש שלה, המקור שלה הינו אחד בלבד: האדם!
  תיקון האדם. לא רק ברמה החינוכית (שעליה כולנו נסכים), אלא ברמה של שינוי פנימי, תודעתי, הכרתי. ברמה שבה נגלה שבדיוק כמו שמוח מפותח הינו מוח שבו כמות החיווטים שבין הנוירונים שבו גדולה, כך אנחנו נצטרך לגלות את חוק החיבור, שחברה מפותחת זו חברה שתיקנה משהו מבפנים, (לא יכול להסביר עכשיו), ובחיבור ביניהם הם יוצרים שדה משותף.
  שוב – אני מגיע למצב שקשה לי להמשיך כי אני מפחד להיות לא מובן… מצטער.

 16. ומהי הסיבה לסיבה ???
  מה באמת המקור הראשוני לתופעות הטבע?
  כיום, חסרה לנו היכולת לקשר בין מי שאנחנו , המחשבות, הכוונות, הרצונות שלנו. לבין מה שמתרחש בטבע.
  אם היית שואל לפני 500 שנה לגבי היות העולם שלנו כפר גלובלי, לבטח היו תופסים אותך כלא רציני.
  ועכשיו, אחרי שהבנו שהעולם שלנו הינו כפר גלובלי, שקיים אפקט פרפר, שיש כזה דבר חכמת ההמונים.
  מה יהיה הגילוי הבא?
  האם הוא יהיה משמעותי?
  מה שעדיין לא גילינו זה שקיים קשר בין מה שניסתר מאיתנו, אותו מקום שבתוכנו שממנו יוצאות הכוונות והמחשבות שלנו, לבין כל התופעות שמתרחשות בעולם.
  הניסתר שקושר בין המוח שהוא גשמי, לבין המחשבות שלנו שהן מופשטות. ועדיין לא הצלחנו להבין מה הוא.
  בטח תגידו, חחח. עוד מישהו שמתיימר לתפוס את עצמו כחוקר. פילוסוף שמדבר על דברים מופשטים כאילו היו ממשיים, כאילו היו תקפים ואובייטיבים, כאילו יש להם סימוכין ויכולת בדיקה עצמית .
  ותשובתי היא: אנחנו נגלה שהמעבדה המתוחכמת ביותר, אינה נמצאת מחוצה לנו. המעבדה הזו היא אנחנו!!!
  לא אאריך כי אני בטוח שלפחות חלקנו יהנהו בחוסר שביעות רצון.
  אך בדבר אחד אני בטוח
  כל חכמה, סופה להתגלות. כי כן הם מהלכי ההתפתחות בטבע, אשר המעשים הם אלה אשר ידחפו את האנושות. הייסורים, הסבל, הרגשת הרע, היא זו שתגרום לאנושות לחשוב על פתרונות חדשים ויצירתיים ואף לקבל תובנות חדשות. ורק זו אשר מצד אחד תעורר את ההתנגדות הרבה ביותר ומצד שני תצליח לאמת ו"להביא הוכחות" , היא זו שתוכל לקרוא לעצמה – פרדיגמה.

 17. ובאמת כתבתי שאין טעם לדבר על זה, אבל אני חושב שההגזמות ואי הדיוקים מזיקים מבחינה אסטרטגית לנושא של איכות הסביבה שהוא נושא חשוב לי.

 18. ניסים יקירי
  אתה מן הסתם יודע שמדענים כותבים גם השערות, תאוריות לא בדוקות, וניחושים והרבה פעמים יש מאמרים מדעיים סותרים זה את זה.
  ולא תמיד מאמרים גם אם הם כתובים באנגלית בכתב עת שנחשב מדעי משכנעים אותי.
  למשל לא מזמן קראתי מאמר שמסביר, את הקשר בין עליית דאע"ש בסוריה להתחממות הגלובלית, ולא השתכנעתי.

 19. אבי
  אתה מכחיש בלתי נלאה …. לא אמרת שאין טעם לדבר על זה יותר?
  אני רק יכול להציע לך לקרוא קצת מאמרים מדעיים ולהפסיק לקרוא לאישה…. או שאתה לא מסוגל?

 20. מעניין איך מסבירים הווצרות סופת הוריקן שנגרמת ע"י עליה של עשיריות מעלה.
  "משק כנפי הפרפר" כבר נשמע הסבר יותר הגיוני לסופה הזאת.
  "הכל בגלל הכיבוש" – מוכר לכם ?! המשפט הנדוש שסייע להפוך את השמאל מפרגמטי ל"הזוי", ואת הימין ממשיחי והזוי ל"צודק ופרגמטי" .
  כמו ש"הכל בגלל הכיבוש" כך גם "הכל בגלל ההתחממות הגלובלית" – זאת עוד הגזמה לא מבוססת, שרק מורידה את האמינות שלנו " תומכי ההתחממות הגלובלית" (שגם אני בניהם) ומסייעת למכחישנים ולבוני תאוריות קונספירציה, לנשיא ארצות הברית, לקודחי הנפט, לכורי הפחם, ולתחנת החשמל בחדרה.

 21. הנדסת אקלים זה כשעושים משהו בכוונה כדי לקבל תוצאה מסוימת. אני לא חושב שמבעיר הפחם מלפני מאה שנה שתרם להתחממות התכוון לכך. גם לא אתה כשאתה נוסע במכונית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן