סיקור מקיף

איך התחממות כדור-הארץ תגרום להקפאת העולם?

מדענים טוענים כי התחממות גלובלית והמסת הקרחונים יכולה לגרום לאפקט הפוך – עידן קרח. במאמר זה אני אנסה להסביר במילים פשוטות יותר איך בדיוק הדבר אפשרי

האטמוספירה העליונה של כדור הארץ מכוסה עננים (צילום: נאס''א)
האטמוספירה העליונה של כדור הארץ מכוסה עננים (צילום: נאס''א)

העולם כבר הפנים את העובדה כי כדור-הארץ מתחמם, ולדבר השפעות שליליות רבות כגון עליה בטמפרטורה, המסת הקרחונים, עליה בגובה פני הים, שינויים אקלים ועוד. בעוד העולם דואג מההשפעות ההרסניות כתוצאה מהתחממות כדור-הארץ, חוקרים מנסים לחזות מה צופה לנו העתיד.

הדעה הרווחת מדבר על עולם חם יותר, אך חוקרים מעטים מנסים להזהיר אותו (ללא הצלחה רבה) כי ההתחממות שממיסה את הקרחונים יכולה ליצור תגובת שרשרת (שלטענתם כבר החלה) ולגרום לאסון הפוך בקנה מידה גלובלי – קיפאון עולמי.

אדם מן השורה ששומע טענה זו ישלול אותה בהינף יד, הרי איך יתכן שהתחממות עולמית תגרום להקפאה עולמית? זה פשוט לא הגיוני. אך מסתבר שהתיאוריה שלהם הגיונית מאוד, הדבר כבר התרחש בעבר וככל הנראה התהליך מתרחש שוב בעודנו מדברים.

קצת רקע

מפת זרמי הים (מקור: ויקיפדיה)
מפת זרמי הים (מקור: ויקיפדיה)

כדור-הארץ הוא כוכב לכת של מים, אוקיינוסים מכסים יותר מ-70% משטחו. על כן, יש לאוקיינוסים השפעה רבה על האקלים, על מזג האוויר, על ריכוז הגזים באטמוספירה, על האקולוגיה העולמית, על עולם החי ושרשרת המזון ועל מגוון רחב של היבטים.

האוקיינוסים אינם נייחים כמו שהם נראים, למעשה באוקיינוסים קיימת מערכת הובלת מים מעגלית אשר מניעה את מי הים ממקום למקום בנהרות של מים חמים וקרים. על מערכת הסירקולציה הזו משפיעים גורמים רבים ביניהם סיבוב כדור-הארץ, טמפרטורת המים, מליחות, כוח המשיכה של הירח ועוד.

העיקרון הבסיסי במערכת הסירקולציה הוא שכאשר המים מתחממים או כאשר הם פחות מלוחים, הם צפים וזורמים מהר יותר. כאשר הם מתקררים או שרמת המליחות עולה, הם שוקעים וזורמים לאט יותר. המערכת מורכבת ממספר זרמים שלא נרחיב עליהם אבל לצורך הדוגמא אני אספר שבזרם הגולף המים מתחממים באזור קו המשווה, זורמים צפונה ומספקים חום לאזורים הצפוניים כמו בריטניה ונורבגיה שלולא הזרם היו קפואים. אחרי שהמים מתקררים בקוטב, הם שוקעים ובזרם תת ימי זורמים דרומה. בצד השני של העולם, זרם הומבולדט שמביא איתו מים קרים לפרו וצ'ילה, יוצר מקרה הפוך, המים הקרים יוצרים סביבה אקולוגית ייחודית שמושכת אליה דגים וחיים ימיים אחרים וכך מקיים הזרם את אחד מאזורי הדייג העשירים בעולם. נסכם ונאמר כי מערכת הזרמים היא מהמערכות החשובות בכדור-הארץ.

עכשיו תשאלו את עצמכם מה יקרה אם מישהו או משהו משבש את מערכת זרמי הים? מים חמים יפסיקו להגיע מאזור קו המשווה לאזורים הקרובים לקטבים ולא יהיה מנגנון שיחמם את האזורים האלה. אזורי הקטבים יקפאו עוד יותר והקרח יתפשט לכיוון קו המשווה עד לנקודה בה המים מקבלים מספקי חום מהשמש. העולם אותו הכרנו ישתנה לגמרי. אזורי הקטבים יגדלו ובאמצע כדור-הארץ תישאר רצועה צרה ללא קרח. יום הדין בהתגלמותו.

התרחיש לא קיצוני והוא כבר התרחש בעבר

אגם אגזיס נשפך לאוקיינוס והפר את איזון המליחות של זרמי הים, דבר שהוביל לעידן קרח. (מקור: ויקיפדיה)
אגם אגזיס נשפך לאוקיינוס והפר את איזון המליחות של זרמי הים, דבר שהוביל לעידן קרח. (מקור: ויקיפדיה)

כפי שניתן להבין מהכותרת, בעבר כבר היה מקרה בו מערכת זרמי הים השתבשה, הדבר הוביל לעידן קרח שנמשך 1,300 שנה (פלוס מינוס 70 שנה) – תקופה המכונה “ינגר גרייס” (Younger Dryas).

סיפורנו מתחיל לפני 12,900 שנה (או לפני 12,800 שנה – לפי מקורות אחרים). באזור בו שוכנים היום חמשת האגמים הגדולים של צפון אמריקה, ובכל האזורים ביניהם, היה אגם קרח ענק מימדים בשם אגם אגסיז (Lake Agassiz). לאורך השנים הקרח הופשר ומי הנהר חיפשו להם דרך להישפך לאוקיינוס, עד שיום אחד נמצאה פרצה קטנה לאורך נהר הקרח וורן (Glacial River Warren) אזור בו זורם היום נהר סנט לורנס. הפרצה הקטנה הלכה וגדלה ככל שיותר ויותר מי קרח הופשרו ותוך זמן קצר מרבית המים נשפכו לאוקיינוס.

כאשר המים המתוקים של הנהר הגיעו לאוקיינוס, הדבר פגע בהרכב המליחות של מי הים. כזכור, באזור הצפוני של זרם הגולף המים מתקררים ושוקעים, ואולם כיוון שהמים כבר לא היו מלוחים כבעבר – הם שקעו הרבה יותר לאט. שרשרת הזרמים נפגעה וכל תהליך סירקולציית המים הואט (מאחר ונדרש יותר זמן לקרר את המים עד שהם שוקעים). זרמים איטיים יותר משמע פחות חום נישא מקו המשווה לאזורי הקטבים. פחות חום נישא לאזורים רחוקים משמע עידן קרח חדש!

כל השאר זה היסטוריה, תקופת הקרח התחילה לפני 12,900 שנה והסתיימה לפני 11,500 שנה.

תהליך זה מתרחש גם עכשיו

קרח נמס בים הצפוני
קרח נמס בים הצפוני

עכשיו בואו נקשר את ההתחממות הגלובלית של ימינו לתקופת קרח שבפתח – תהליך שיכול להקפיא את כדור-הארץ כמו שקרה לפני 12,900 שנה.

ב-10,000 השנים האחרונות, אנו נמצאים בתקופה שנקראת “התקופה הבין–קרחוניות”. תקופה זו מאופיינת באקלים חם יחסית שגורם לתהליך טבעי של המסת קרחונים. ואולם, במאה השנים האחרונות האנושות גרמה להמסה מהירה “ולא טבעית” של התהליך. מחקרים אחרונים מדברים על המסה מאסיבית של קרחונים שיכולים להוביל להעלמות הקרח בקוטב הצפוני תוך 50 שנה!

המסת הקרחונים תוביל לשחרור כמויות עצומות של מים מתוקים (בדיוק כמו ב”ינגר גרייס”), דבר שיפגע בהרכב המליחות של מי האוקיינוס. אותו סיפור – אותה תוצאה.

יש לציין שההשוואה הנ”ל לוקחת בחשבון רק את ההשפעה השלילית על מליחות מי האוקיינוסים. אך גם לטמפרטורת המים השפעה רבה על אקלים כדור-הארץ, ככל שיותר קרחונים ימסו טמפרטורת המים תלך ותרד, מה שיוביל לגידול בסופות הטרופיות וגידול בעננות (שתחסום אור השמש). התחממות גם גורמת לאידוי מים וככל שיש יותר מים באטמוספירה קרני השמש נחסמות וגדל אפקט ההתקררות.

לסיכום ברצוני לומר שיש לקחת בחשבון את כל העובדות ולהתייחס לכל ההשפעות האפשריות להתחממות כדור-הארץ. אינני אומר שמחר יהיה קר יותר כך שאפשר לא להתייחס לשינויי האקלים, אבל אני בהחלט אומר שלשינוי האקלים השפעה רבה על חיינו ועל כוכב הלכת כולו, מכאן שעלינו להתאמץ יותר כדי להקטין את השפעת האדם על האקלים.

22 תגובות

 1. כמה דברים
  המערכת הזו הרבה יותר מורכבת, ואפילו במאמר קצת זה מתעלמים מאפקט שגובר בצורה דרסטית האפקט המעמעם” The Dimming effect’ שנוצר בעקבות שחרור של ננו חלקיקים לאוויר (לא אפרט כאן, אלו מכם מוזמנים לקרוא). בכל מקרה, האפקט הזה, הזיהום, ממסך את קרינת השמש – ומצד שני גורם לירידה בכמות ההתאדות של האוקיאנוסים (נכון, בגן סיפרו לכולם שהרוח מיבש את הבגדים, אבל בים, אנרגית הפוטונים, בפגיעה ישירה, גורמת לאידוי ניכר הרבה יותר, כאשר העלאת טמפרטורת הסביבה בעוד כמה מעלות, מעלה את קצב האידוי בערך זניח למדי). המיסוך של אפקט זה, גורם להאטה בעלית טמפרטורת הסביבה (פחות קרינת שמש נכנסת ומחממת, =קירור), וזאת משום שגזי החממה, עדיין מושלים בכיפה, והם מעלים את טמפרטורת הסביבה.
  בכל מקרה, המערכת מורכבת, אם זאת, פרמטרים מסויימים ברורים
  הטמפרטורה עולה באופן קונסיסטנטי
  עוצמת קרינת השמש ירדה ב- 10-20 אחוזים במהלך ה-100 שנה האחרונות.

  ובאשר לכל מאמיני הוודו למינהם, העסוקים בשחיטה כשרה, אכילת נבלות, או באמונה שלמה שנפשם תחזור להתגלגל בתחיית המתים, ולו רק בגלל שהם אכלו מזון רווי בשומן צמחי זול, או בגלל שהם שלמו 400 שקלים כל חודש לתלמודי תורה.

  גשו לאתר “התגלות” או “התעוררות” או כל דבר שנשמע כמו תופעה של פוסט לקיחת LSD. חבל על הפונטים שאתם משקיעים כאן, יום טוב

 2. עוד קצת הבהרה:
  על פי התלמוד – אסור לאכול נבלות – כלומר – אסור לאכול חיות שמתו מעצמן.
  רק חיות שנשחטו מותרות באכילה.
  לכן המונח "טרפה" חל רק על חיה שתמות בשחיטה.
  כאשר, בניתוח שלאחר המוות מתברר שמוחה התמסמס, מוכרז שהיא טרפה. צריך, עם זאת, לזכור, שלפני שנשחטה, היא חיה עם אותו מוח.

 3. קצת הקדמה כדי שהדברים יובנו.
  המונח טריפה פירושו שהבהמה חיה אלא שלא תחיה במשך שנה. משמע כשאומרים בהמה טרפה משמעו חיה בהווה אלא שתמות במשך השנה הקרובה.

  והנה דברי התלמוד: תלמוד בבלי מסכת חולין דף מה עמוד ב
  "רשב"א אומר: בהמה שנתמזמז מוחה – טרפה! ההיא נתמסמס איתמר".

 4. למיכאל

  קיבלתי.

  אני בדרך כלל לא ניכנס לעימות עם מאמיניי הדת למיניהם. בעימותים איתם אין סיכוי שתצליח לשכנע מכיוון שהם משתמשים בשיטה שאני קורא לה "שיטת הקוסם הגדול". לדוגמא, אם אתה סוף סוף מצליח לשכנע אותם שהעולם קיים יותר מעשרת אלפים שנה, תשובתם תהיה- אלוהים עשה את ההוכחה הזאת כדי להעמיד אותנו במבחן כדי לראות אם נזניח חלילה את הכתוב בתורתינו הקדושה, כלומר אלוהים , הקוסם הגדול, עשה שיראה כאילו העולם קיים יותר מ 5800 שנה רק כדי להעמיד אותנו במבחן ורק כדי לראות אם נישתכנע. אז נגד טיעון מטומטם כזה של קוסם גדול כל יכול שעושה כל מה שהוא רוצה אין מה לעשות לכן ירדתי מוויכוחים איתם.
  אם נימצא מולי אדם דתי שאינו מוכן לקבל טיעונים ב"שיטת הקוסם הגדול", אני שמח להכנס לעימות, ותתפלא, לפעמים עימות מעין זה יכול להיות פורה לשניי הצדדים. בדרך כלל עימות זה נעשה בארבע עיניים, כך שניתן להבין את המניעים של העומד מולך .(ובמאמר מוסגר, כבר החזרתי כמה אנשים בשאלה)

  לכן, לאור כל האמור לעייל, ומתוך אמונה שלמה בתחיית המתים, אני רואה נסיבות מקילות רבות לקביעתך לגביי המסה האפקטיבית של מוחו של היצור הנישגב הנ"ל,
  רק צריך לזכור שהוא בכלל לא אשם, הוא פשוט ייציר ניפלא של מערכת החינוך ה"נהדרת" שבארצינו הקדושה.

  בחיוך
  וסוף שבוע טוב
  סבדרמיש יהודה

 5. יהודה:
  הרחבה קטנה בקשר לינון.
  בכל תגובותיו הוא מנסה ללחוץ עלינו (אינני משתמש בביטוי "לשכנע" כי הוא לא משתמש בטיעונים אלא בלחץ – פשוטו כמשמעו) לנטוש את המדע לטובת הדת.
  כמי שמאמין בדת – תיאורו כבעל מוח קטן אינו אמור להעליב אותו כי על פי דברי חז"ל אין למוח כל חשיבות.
  אני מניח שאתה יודע שאנחנו בכלל חושבים בלב והמוסר שלנו נמצא בכליות.
  חז"ל גם אמרו שאפילו אם כל המוח הופך למים ונשאר רק הקרום החיצוני, בעליו (אדם או חיה) ימשיך לחיות ולתפקד.
  אני מניח שזה המצב בו ינון חי ומתפקד.

 6. יהודה:
  תגובתי לינון נבעה ממבול התגובות שהוא הפיל על אתר זה לאחרונה שבכולן הוא מבטא את בורותו, מחד, וזלזולו במדע, מאידך.
  הוא לא היה ראוי לשום תגובה אחרת מזו שקיבל.
  לגבי הסתירה לכאורה שאתה רואה בניתוח שבמאמר, עליך להבין שהדברים אינם כה פשוטים.
  קודם כל הזרמים ייפסקו עוד בטרם הקטבים יימסו לחלוטין. זה יקרה בגלל העובדה שקצב המסתם הגדל יציף את אזורם במים מתוקים שלא ישקעו (כי הם קלים מהמלוחים) ויעצרו את זרם הגולף.
  זמן רב יעבור עד שקצב ההתמוססות ייקטן חזרה ואז המצב לא בהכרח יחזור לקדמותו כי לא כל תהליך הוא הפיך.
  למשל, כאשר מישהו מת מרעב, הסיכוי להחזיר אותו לחיים באמצעות אוכל הוא אפסי.

 7. מספר כשלים אני רואה בהסבר הנ"ל:-
  הכשל הראשון הוא זה הטמון במשפט הבא מתוך המאמר:-

  "מים חמים יפסיקו להגיע מאזור קו המשווה לאזורים הקרובים לקטבים ולא יהיה מנגנון שיחמם את האזורים האלה. אזורי הקטבים יקפאו עוד יותר והקרח יתפשט לכיוון קו המשווה" סוף ציטוט.

  כי כאן יש סתירה לוגית. הסיבה, נאמר שם שבגלל שלא ישאר קרח בקטבים מים חמים יפסיקו להגיע מאזור קו המשווה לקטבים (מקובל עלי) ואז מה שיקרה שהקטבים יקפאו עד בלי סוף? או אולי עד ש…. מים חמים ייחדשו את הגעתם לקטבים.
  כלומר לא ייתכן שתהיה הקפאה סוחפת לכיוון קן המשווה!, ברגע שתהיה קפיאה חלקית מחודשת בקטבים זרם הגולף יחזור ויזרום בשמחה ובששון.

  הכשל השני הוא , כפי שכבר העיר מיכאל, אדי המים הם גז חממה ולא כפי שנאמר במאמר.

  הכשל השלישי לא מתייחס לעובדה שייתכן מאד כוכב שביט גרם להתקררות בתקופת ה"ינגר גרייס".מאמר בנושא זה הופיע כאן באתר הידען לא מזמן.

  נותר דבר נוסף להעיר למיכאל, תגובתך למגיב אינה מחייבת גם התבטאות כלפי גודל מוחו, זה היה מיותר (לדעתי).
  נכון שתגובתו קצת לא מחמיאה למדענינו היקרים באשר הם, ובעיקר לאלה השוקדים על משמרתם בערבות הקרח של הקוטב הצפוני, אבל, בתגובתו, יש גם צדק מסויים כאשר דבריי המדענים (היקרים) דומים למעשה האורקול בדלפי, כלומר, מה שיקרה, התחממות או התקררות, הם יגידו- "אמרנו לכם!"
  הניתוח המדעי בנושא זה ניראה קצת לא מהימן.

  חוץ מזה שיהיה לנו יום טוב וקריר
  סבדרמיש יהודה

 8. ינון:
  עדיף פה קטן על מוח קטן.
  בניגוד למדענים אתה זורק דברים קטנים (כי זה כל מה שמוח קטן יכול לייצר) מפה גדול

 9. מדענים..באלף האחרון זה כבר הפך להגדרה של נביא.. מדענים הם מאוד חמודים במיוחד שהם זורקים דברים גדולים מפה קטן.. אני יודע דבר אחד אני בן של מלך=] לא יקרה לי כלום!

 10. 50 שנה? התחזיות העדכניות מדברות עד 2013 כשנה שבה לא ישאר קרח בקיץ בקוטב הצפוני.

 11. למי אכפת מהבריטים והנורווגים? שיתקררו, העיקר פה זה לא ישפיע. נקווה שזה לא יחזק את הערבים.
  ואף על פי כן, נראה לי שהטבע יתקן את עצמו ויצור איזון לפי מה שאני רואה מהתרחיש שכשימסו הקרחונים יתקרר צפון כדור הארץ וזה יאזן את עצמו.

 12. אם התחממות כדור הארץ תביא להתקררות על אותו עיקרון זה סימן שאותה התקררות תביא להתחממות וחוזר חלילה עד אינסוף

 13. למען האמת התיאוריה הוזכרה בשלמותה בסרטו של רולנד אמריך היום שאחרי מחר.
  עוד סרט אסונות טיפוסי עם מסר קצת שונה

 14. שימו לב שאלפי שנים מאז תקופת הקרח האחרונה היו טמפרטורות גבוהות יותר מעכשיו באופן משמעותי. האם כיפות הקרח נמסו? לא ולא. תפסיקו עם ההפחדות השקרניות האלה.

 15. חשוב להבדיל בין עידן קרח בו אנו נמצאים מזה כ 35 מיליון שנה , לבין תקופות ביניים בהן חם יותר,
  כרגע אנו בתקופת ביניים חמה מזה כ 20אלף שנים
  כאשר בתוכה תקופןת קצרות של קור,
  השנויים נגרמו (עד להשפעת האדם) ע’י / בגלל שנוי במסלול כדור-הארץ סביב לשמש – מחזור מילנקביץ’.
  על פי מס’ חוקרים יש סכוי להתקררות / התקרחות
  בחצי הכדור הצפוני ובעיקר באירופה,
  שכן זרמי האוקינוסים בדרום מושפעים פחות מההתחממות ,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן