סיקור מקיף

"בגלל התחממות כדור הארץ התכיפות של אובך וסופות אבק כמו זו המתרחשת כעת תגדל"

כך אומר פרופ' יואב יאיר, ראש ביה"ס לקיימות במרכז הבינתחומי, בראיון לאתר הידען. לדבריו, ישראל צריכה להיגמל מהנפט והגז ולעבור לאנרגיות מתחדשות, כדי לסייע בעצירת ההתדרדרות * מסכים עם ההערכה שהמשבר בסוריה נובע משינויי האקלים

שכבת אבק מכסה את ישראל, 8/9/2015. צילום: נאס"א
שכבת אבק מכסה את ישראל, 8/9/2015. צילום: נאס"א

"סופת האבק המתרחשת בימים האחרונים בישראל ובסביבותיה היא אכן יוצאת דופן, אף יש לצפות שעם התגברות שינויי האקלים הוא בעתיד סופות כאלה לא תהיינה נדירות". כך אומר בראיון לאתר הידען פרופ' יואב יאיר, ראש ביה"ס לקיימות באוניברסיטה הפתוחה וחוקר ותיק של אטמוספירת כדור הארץ – כאשר היה ממובילי ניסוי MADEX שבוצע על ידי אילן רמון ז"ל במעבורת קולומביה. הוא מתראיין מקופנהגן שם הוא מלווה אסטרונאוט דני המבצע ניסוי דומה לחיפוש "שדונים" ותופעות חשמליות אחרות היוצאות מסופות ברקים לכיוון האטמוספירה העליונה. על כך ראו ידיעה נפרדת בהמשך.

נושא סופות האבק נמצא בלב מחקריו של פרופ' יאיר: "אני חוקר את האפקטים החשמליים של סופות אבק. יש תעלומה מדעית הקשורה לסופות אבק – אנו רואים שבזמן סופות אבק השדה החשמלי ליד פני השטח מתחזק פי 70 מעוצמתו בימים כתיקונם. חקרתי את סופת האבק שחווינו לפני כחצי שנה 11-10 בפברואר 2015. אותה סופה הגיעה מסיני וגרמה ליומיים של שמים צהובים אבל הסופה ההיא של פברואר שכבר ניתחתי את התוצאות שלה עם הסטודנטים שלי מחווירה לעומת הסופה הנוכחית. כמויות האבק כבירות ונרשמו רמות ריכוזים נדירות."

אי אפשר להגדיר את האירוע הנוכחי כסופה, משום שהאבק עלה למעלה ממדבריות מזרח סוריה וצפון עיראק ונשאר יציב מעלינו משום שהרוחות הן רוחות מזרחיות חלשות וסופה מוגדרת לפי מהירות הרוחות: "האזורים הללו חוו כמה וכמה בצורות בשנים האחרונות ולכן לא פלא שהשכבה העליונה של הקרקע יבשה ומועפת בקלות לאטמוספרה".

הקשר בין התחממות כדור הארץ למשבר בסוריה ובעיראק

"שינויי האקלים דוחפים שינויים גיאו פוליטי. כל המהומות בסוריה התחילו בגלל העלאת מחיר הלחם בדרעה. הקשר להתחממות ברור – כאשר האקלים מתייבש, אין מספיק מים כדי לגדל חיטה. כל הדברים הללו הם תוצאה של שינוי אקלים אזורי. למי שמסתכל על המפות המשברים ומלחמות האזרחים בסוריה ובעיראק לא באו בהפתעה. לפני כשבועיים הרציתי בכנס משותף ישראלי-איטלקי בביתן הישראלי בתערוכת אקספו במילנו (העוסקת בסוגיות של מים מזון ואנרגיה) על הצפוי לנו בעשרים השנים הבאות. יהיה יבש יותר, יירד פחות גשם, יהיו יותר גלי חום ומן הסתם נחווה גם יותר סופות אבק."

מה שצריך לעשות היא להפסיק לחשוב שישועתנו תבוא מהגז. ישועתנו היא באנרגיה המתחדשת – בארץ בעיקר מדובר באנרגית השמש. אנחנו צריכים להיגמל מהתלות בדלקים מאובנים להם אנו מכורים כבר למעלה ממאה שנה. שנת 2015 היא שנת מפתח בהקשר הזה בגלל הסכם COP 21 שהולך להיחתם בפריס בדצמבר. הסכם זה הולך להחליף את אמנת קיוטו ואת הבנות קופנהגן שכשלו, העולם הולך להשתנות כי לראשונה בהיסטוריה גם האמריקנים וגם הסינים מוכנים להתחייב להקטנת פליטות גזי חממה ושינוי לחלוטין של משק האנרגיה. זה הולך לקרות. המדינה שבה אני נמצא עכשיו (דנמרק) קבעה שעד שנת 2020 כל משק האנרגיה שלה יהיה מבוסס על אנרגיות מתחדשות – שמש, רוח ומים. הם לא רוצים להיות תלויים בטיפה נפט מאף אחד. לשם העולם הולך. אנחנו יכולים לצפות לאירועי מזג אוויר כמו סופת האבק, לא יתרחשו פעם ב-75 שנה כפי שקראתי באחד האתרים היום אלא לעתים הרבה יותר קרובות.

לסיכום אמר פרופ' יאיר כי השנה תהיה שנה משוגעת במיוחד: "אנחנו בשנה יוצאת דופן מבחינה אקלימית בגלל האל ניניו החדש, צפו להפתעות."

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

 1. המשבר בסוריה נובע מזה שבמשך עשרות שנים המשטר הנפלא שמה ניצל את הנפט המועט שיש להם לכל דבר אפשרי מלבד שיפור התשתיות של התושבים . בנתיים גדלה האוכלוסיה על מעט משאבים ומשבר כלכלי אחד הטה את כל הכף . מה שהחל בהפגנות בודדות התפתח למרידה שלמה .
  מזג האוויר היה גורם זניח במשוואה הזו.

  ולגבי האובך ..מישהו צריך להסביר למלומדים כאן , מאיפה הגיע במקור כל החול לישראל , כי מקור החול הדק כולו, זה שמוכר לנו מהדיונות שעוד נשארו כאן , הוא כולו ע"ש סהרה.
  מה שהיה לנו הפעם שהיה חריג זה שילוב של אובך עם תנאי מזג אוויר, ולחות חריגים ביותר . זו לא הפעם הראשונה שהיו לנו פה סופות חול כאלה ולא האחרונה . הן כמעט תמיד אבל מגיעות עם יובש.

  אין קשר בין סופת החול הזו לאובך כמו שיש לסינים למשל שהוא נטו תוצר של זיהום .

  עוד דבר לגבי סופות חול , כדוגמא למישורים הגדולים בארצות הברית , זה תוצר של מידבור יתר שלא בדיוק קיים באיזור הזה .

 2. ועידת פריז הקרובה הולכת להיות משמעותית, כמו שנכתב, ואנו קוראים לנשיא המדינה להשתתף בה ולהציג עבור ישראל יעדים טובים לצימצום פליטות גזי חממה, והרחבה באנרגיה מתחדשת.
  http://www.green.org.il/nasiyarok

 3. ההתחממות העולמית
  גורמת לשינוים (עונתיים) בכיווני ובעוצמת הרוחות,
  שינויים שאיפשרו לאבק מצפון סוריה להגיע לסביבתנו,
  האבק נוצר בגלל תנאים מקומיים בצפון/מזרח סוריה :
  בשנים האחרונות שוררת בצורת קשה שפגעה בגידולי השדות,
  כמו כן שדות מתיבשים בגלל חוסר מים בנהר הפרת
  חוסר שנגרם בעקבות הסכר/ים שהוקמו בטורקיה,
  הבצורת וחוסר המים גרמו לנטישה המונית של שדות חקלאות
  נטישה שהואצה ע׳י המלחמות ,
  את המישורים היבשים שנינטשו ״חורשים״ טנקים וכלי רכב
  מרימים את האבק שמוסע ע׳י הרוחות
  ומכסה אותנו.

 4. נוסף להתחממות העולמית שגורמת לשינויים בכווני הרוחות ועוצמתן,
  יש לפחות שני גורמים משמעותיים לענן האבק שהתישב עלינו,
  1 – העובדה שבצפון מזרח סוריה שוררת בצורת קשה כבר שנים מס׳,
  2 – ההפחתה העצומה בזרימת נהר הפרת – בגלל הסכר הטורקי,
  בצורת וחוסר במים מהפרת גרמו לנטישת שדות
  ולהתיבשות נרחבת של שטחי חקלאות ,
  את המישורים היבשים ״חורשים״ טנקים וכלי רכב
  שמרימים ענני חול ואבק ש״מחבקים״ אותנו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן