סיקור מקיף

הקשר בין פליטות הפחמן לבין התחממות כדור הארץ הוכח מעבר לכל ספק

צוות חוקרים מאוניברסיטאות סאות'המפטון בריסטול וליברפול בבריטניה גזרו משוואה תיאורטית הממחישה את הקשר הישיר בין ההתחממות הצטברות פליטות הפחמן מאז סוף המאה ה-19, התקופה שבה החלה פליטת פחמן מאסיבית כתוצאה מפעילות האדם. החוקרים הריצו את המודל על נתוני עבר והראו כי הוא חוזה אותם היטב.

מפת ההתחממות הגלובלית בעשורים האחרונים. מתוך ויקיפדיה
מפת ההתחממות הגלובלית בעשורים האחרונים. מתוך ויקיפדיה

הקשר בין פעילות האדם שתוצאתה עליית ריכוזי דו תחמוצת הפחמן לבין ההתחממות שאנו חווים בשנים האחרונות ברור מהפיסיקה של הגז שהוא גז חממה אבל לא היה ברור כיצד מתרחש התהליך בפועל. כעת זיהו חוקרים לראשונה כיצד מתקשרת ההתחממות הגלובלית לכמות הפחמן הנפלטת.

צוות חוקרים מאוניברסיטאות סאות'המפטון בריסטול וליברפול בבריטניה גזרו משוואה תיאורטית הממחישה את הקשר הישיר בין ההתחממות הצטברות פליטות הפחמן מאז סוף המאה ה-19, התקופה שבה החלה פליטת פחמן מאסיבית כתוצאה מפעילות האדם. החוקרים הריצו את המודל על נתוני עבר והראו כי הוא חוזה אותם היטב.

המשוואה התיאורטית חושפת את הקשר המורכב בין רמות דו תחמוצת הפחמן והאוקיאנוסים. שריפת דלק מחצבי מגדיל את רמות דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה. דבר זה מוביל להתחמות ולאפקט החממה, שבחלקו מפוצה על ידי בליעת חלק מהחום והפחמן בידי האוקיאנוסים.

לפי המחקר, כל מיליון מיליוני טונות (10 בחזקת 12) של פחמן שנפלט גורמים להתחממות של מעלת צלזיוס אחת. המודל גם מראה כי ההצטברות של הפחמן שנפלט ב-200 השנים האחרונות תישאר באטמוספירה מאות שנים ואולי אף למעלה מאלף, אפילו אם פליטות הפחמן החדשות ייפסקו.

הממצאים גם חושפים כי התחממות פני הקרקע קשורה לכמות הכוללת של פחמן שנפלט מדלקים מחצביים, עם שינוי קטן לאורך הזמן כאשר בליעת הפחמן והחום כאשר בליעת הפחמן והשינויים בספיגת הפחמן בידי האוקיאנוסים מבטלים זו את זו.

ד"ר פיל גודווין מהמכון לאוקיאנוגרפיה ומדעי כדור הארץ באוניברסיטת סאות'המפטון אומר: "הניתוח שלנו מדגיש את הטבע הכמעט בלתי הפיך של פליטות הפחמן וההתחממות הגלובלית. ברגע שהפחמן נפלט לאטמוספירה, ההשפעה המחממת תימשך מאות שנים אפילו כאשר מרבית הפחמן ייבלע על ידי האוקיאנוסים."

"איננו יכולים לחכות עד שנחוש את השפעות ההתחממות אנתרופוגנית (מעשה ידי אדם) ואז רק להפחית את הפליטות ולקוות שהאקלים יחזור לבדו למצב נורמלי. הוא לא."

פרופ' ריק ויליאמס, יו"ר המחלקה למדעי האוקיאנוסים בביה"ס למדעי הסביבה באוניברסיטת ליברפול הוסיף: "בהינתן מורכבות מערכות האקלים היתה זו הפתעה למצוא כמה פשוטים היחסים בין ההתחממות הגלובלית לכמות פליטות הפחמן."

ממצאים אלה תואמים עם מרבית הממצאים של הפאנל הבין ממשלתי לשינויי האקלים (IPCC) משנה שעברה, שהראה כיצד ההתחממות הגלובלית מתחממת לפי כמות הפחמן שאנו פולטים."
"במונחים של השלכות פוליטיות רחבות יותר, התיאוריה שלנו חוזרת על מסר פשוט: ככל שיותר לפלוט יותר פחמן, כך תגדל גם הטמפרטורה של פני הקרקע."
"השלכות מדיניות זו מחזקים את הצורך בפיתוח טכנולוגיות ללכידת פחמן כדי להגביל את ההתחממות בדורות הבאים" סיכם פרופ' ויליאמס.
המחקר התפרסם ב-Nature Geoscience.

להודעה של החוקרים באתר אוניברסיטת סאות'המפטון
למחקר

14 תגובות

 1. אתה יכול בבקשה להסביר לי את המשפט "איננו יכולים לחכות עד שנחוש את השפעות ההתחממות אנתרופוגנית (מעשה ידי אדם) ואז רק להפחית את הפליטות ולקוות שהאקלים יחזור לבדו למצב נורמלי."?
  כי אני מבין ממנו שבינתיים לא חשים את השפעות ההתחממות האנתרופוגנית. וזה אומר לי שהקשר בין פליטות הפחמן הדו חמצני ע"י האדם לבין ההתחממות הגלובלית לא הוכח מעבר לכל ספק (הוכח מעבר לכל ספק זו לא טענה מדעית, אגב).

 2. אני לא "קובר" את התיאוריה הנגדית. אין תיאוריה אלא אוסף של טיעונים מבולבלים, הוצאת נתונים מהקשרם והרבה 'אכלו לי שתו לי' ותיאוריות קונספירציה.

 3. אריק
  אני לא עוקב.

  הזכרת את מה שאמר אל גור, אבל זה לא מה שהוא אמר….. גור אמר שיש מחקר אחד שאומר שייתכן שהקרח (איזה שלג בראש שלך??) בקוטב עלול להעלם כבר עד 2014. זה לא מה שאתה (ואתר השקרנים שהפנית אליו) אמרת!!

  ובקשר להסתברות – אתן המחשה פשוטה לטעות שלך. מה התוחלת של הטלת מטבע הוגן? 0.5, נכון? אחרי 100 הטלות אנחנו מצפים לקבל ערך קרוב מאד ל-0.5. ומה סטיית התקן של הטלת מטבע? בערך 0.7 …

  שוב – אתה לא יודע מה זה הסתברות, ואתה לא בודק את מה שאתה מצטט. תופעה ידועה אצל הצפרדעים שלא רואים שהמים הולכים לרתוח…….

  מצטער על הלשון הבוטה …

 4. ניסים מצטער אם הייתי בוטה לפעמים הערה כתובה נשמעת הרבה יותר דרמטית ממה שהתכוון הכותב …אז אני לוקח בחזרה

  כוונתי הייתה שאין טעם לרדת לגופו של אדם ולעסוק בהשוואות למי יש רקע מדעי מכובד יותר ומי נוהר אחרי אתרי אנטרנט- זה מיותר.

  עמך הסליחה ניסים
  ערב מצויין

 5. הסרט ביו טיוב עם קצת מאמץ תוכל למצא אותו

  ואם גם זה קשה, אז הנה ציטוט מדוייק מפי אל גור עצמו

  http://m.youtube.com/watch?v=1DrX8wzB8QE

  אז מי טועה מטעה אני או אתה?

  אבל זה שאתה טועה (מטעה) או משקר לא עודה אותי צודק. כל מה שאמרתי שבסימפוזיונים מדעים לא מביאים את הדעה השניה …כמו שהיה בתחילת המאה שעברה בין הפיזיקאים הניוטונים מכניסטים לבין הפיזיקאים הקוונטים.

  אני קורא את האתר הזה כבר מספר שנים ולא ראיתי ולו מאמר אחד שיציג את הדעה השניה (גם היא לא נכונה כביכול היא קיימת ויש לתת לה ביטוי)

  מדען עם יושר אינטלקטואלי לא מעניינת תאוריה זו או אחרת אלא האמת המדעית, והדרך היחדה להגיע אליה היא לאתגר את התאוריה עם תאוריות אחרות. במצב הנתון זה לא קורה – ההפך …עורך האתר קובר את התאוריה הנגדית.

  נילס בוהר כתב על כך במאה שעברה וטען ש״אנחנו נכנסים לעידן חושך במדע״

  ניסים אתה ביריון ידוע למגיבים אחרים ולכן לשאר התגובה שלך אין טעם להתייחס …

 6. אריק
  התגובה שלך מלאה בשטויות. בהסתברות אתה לא מבין – ההיסק שלך מסטיית התקן לתקיפות הערך הנמדד הוא פשוט מביך. אם תרצה, אסביר.

  אל גור מעולם לא אמר את מה שאמרת. אתה פשוט מצטט חבורה של שקרנים, ולא בדקת את המקור.
  אם תרצה – אתרגם לך מה שהוא באמת אמר.

  תלמד, תחקור ואז תגיב. בסדר?

 7. אף אחד לא מכחיש שפלטה מופרזת של גזי חממה גורמת להתחממות. מה שטעון הוכחה הוא שההתחממות קיימת (למרות שאל גור שיקר ומעל עשרת אלפים התכתבויות בין גדולי המדענים הודלפו שלא הייתה התחממות משנת תשעים ושש.

  גם הצהרות כמו העולם מתחמם ב0.73 מעלות כל שנה אינה נכונה כאשר סטיית התקן של תחנות המדידה היא חמש מעלות (שנה שעברה נרשמו שיאים בטמפרטורות נמוכות, ולפני שבועיים מתו שמונה אנשים מספת שלג חסרת תקדים בניו יורק)

  אל גור אמר ש״טובי המודליסטים חוזים שעד ספטמבר אלפיים וארבע עשרה כל השלג בקוטב הצפוני יימס״ (ניתן לראות ב״האמת הלא נוחה״) וקיבל פרס נובל לשלום על כך.

  לסיכום יש יותר חורים מגבינה בתאוריה הזאת. וההוכחה היא על הטוען.

  מה גם שכמו באתר הזה בכל סימפוזיון ״מדעי״ אף פעם לא מביאים את הצד השני …ולא שחסר מאות מדענים ש״כופרים״ באנדוקטרינציה הדוגמטית הזו.

  אני חי באירופה פה הכריחו את הילד שלי בבית ספר יסודי לצפות בסרט של אל גור. אני מבין את האינטרסים הכלכלים מאחורי המהלך, זה עדיין לא מצדיק להכריח ילד בכיתה ד׳ ולהטמיע בו פחדים על סוף העולם

 8. לא ברור לי מה החידוש בכתבה,
  הרי כבר קודם הופיעו באתר ידיעות שהקשר בין פליטות מעשה ידי אדם להתחממות עולמית הוא חד משמעי.
  לא ברור לי מה החידוש של אותם חוקרים…

 9. צריך לבנות בארץ מיפעל ליצור מימן.אולי המדינה צריכה לחייב את בז"ן לעשות זאת.ובהדרגה לעבור לתחבורה בהנעת מימן.

 10. בארה"ב הכסף והאל הולכים ביחד – במפלחגה הרפובליקנית. לאדם נורמלי שמכיר באמת המדעית של התהחמות והאבולוציה אין סיכוי לעבור את מחסום הפריימריז, היה אחד כזה לפני כמה שנים, קיבל בקושי 2%.

 11. ראשית, אני מציע להחליף את המושג "התחממות גלובלית" במושג "התחרפנות גלובלית" (תומאס פרידמן) – נכון שהטמפרטורות עולות בממוצע העולמי, אבל בההשפעה שונה בכל אזור ואזור. יותר קל להסביר שההשפעה הגדולה ביותר מבחינתו של האזרח היא תופעות של הקצנת מזג האוויר המקומי. עם זאת אין לי ספק שהבריאתנים למינהם ומכחישי השינויים מעשה ידי אדם ימצאו תשובה הולמת בחסות הכסף והאל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן