סיקור מקיף

מדוע פני הים עולים מהר יותר מהצפוי?

המודלים של ה-IPCC לא צפוי משוב חיובי כה גדול בהמסת הקרח באוקיאנוס הארקטי ובגרינלנד. פני הים צפויים לעלות במטר ויותר עד סוף המאה

שינויי גובה פני הים בעבר ואולי גם בעתיד. מפה שהכין עמנואל סודינג, אוניברסיטת כריסטיאן אלברכט, באמצעות נתונים של NOAA
שינויי גובה פני הים בעבר ואולי גם בעתיד. מפה שהכין עמנואל סודינג, אוניברסיטת כריסטיאן אלברכט, באמצעות נתונים של NOAA

פני הים עולים מהר יותר בשל ההתחממות הגלובלית מאשר צפו המודלים עד כה. כך טוען ביל היי, גיאולוג מאוניברסיטת קולורדו טוען שיש לו הסבר.

הדוח הרשמי האחרון של ה-IPCC, חזה בשנת 2007 עליה של 20-50 סנטימטר עד שנת 2100. ואולם מדידות עליית גובה פני הים תואמות את החלק העליון של התחזית או אף עולות עליו, ולפיהן נראה שפני הים יעלו במטר או אף יותר עד סוף המאה.

“מה שחסר במודלים ששימשו לחיזוי עליית גובה פני הים הם משובים קריטיים המאיצים את הכל” אומר היי. הוא מתכנן להציג את הממצאים היום (א’, 4 בנובמבר 2012) במפגש החברה הגיאולוגית של אמריקה בשרלוט, צפון קרוליינה.

אחד המשובים הללו מבוסס על הקרח הימי הארקטי, אחר קשור לקרח היבשתי בגרינלד ואחר עוסק בלחות הקרקע ובניצול יתר של מי תהום.

“יש קשר לקרח הימי הארקטי” הוא אומר. למרות העובדה שהקרח המומס, שכבר נמצא באוקיאנוס, אינו מעלה בעצמו את גובה פני הים. במקום זאת, הוא משחק תפקיד בחימום הכולל של האיזור הארקטי, דבר המוביל לאבדן קרח בגרינלנד וצפון קנדה. כאשר הקרח הימי נמס, מסביר היי, ישנו אפקט אוקיאנוגרפי של שחרור יותר מים מתוקים מהאוקיאנוס הארקטי, המוחלף בזרימה של מים מלוחים וחמים יותר מדרום.

“לפיכך מדובר במשאבת חום ענקית המביאה חום לאיזור הארקטי.” אומר היי. “מנגנון זה לא מופיע באף אחד מהמודלים”. העובדה שהמים החמים הופכים את האוקיאנוס הארקטי לאוקיאנוס חופשי מקרח, דבר שגורם לו לספוג אור שמש במקום להחזיר את קרינת השמש לחלל כמו שעושה הקרח. ככל שיש יותר מים פתוחים, יותר חום נלכד במי האוקיאנוס הארקטי, והכל מתחמם.

ויש כמובן מאגרים אימתניים של קרח בגרינלנד ובאנטארקטיקה. במהלך התקופה הבין קרחונית האחרונה, עלו פני הים ב-10 מטרים בשל המסת כל הקרח הזה – בלי עזרה מבני אדם. נתונים חדשים מביאים את המדענים להעריך כי עלייה זו נמשכה כמה מאות שנים.
“אפשר לאבד את כל כיפת הקרח של גרינלנד בתוך כמה מאות שנים, לא אלפים, רק בתנאים טבעיים” הוא אומר. “אי אפשר לדעת כמה מהר יקרה התהליך עם כמויות דו תחמוצת הפחמן שאנו מוסיפים לאטמוספירה.”

בקיץ האחרון נרשם בגרינלנד שיא במידת ההתכה של הקרח. זרמי המים התת קרחוניים הולכים ומתעצמים.

“לפני עשר שנים לא ידענו יותר מדי על תופעת המים מתחת לכיפת הקרח באנטראטיקה, אך היא קיימת ומאפשרת לקרח לנוע, בכמה מקומות אפילו במעלה ההר בשל משקל הקרח.”
הקרח מוחץ הכל כמו משחת שיניים שיוצאת מתוך השפופרת. הדבר היחיד שמחזיק את הכל ביחד הם כמה גושי קרח המתפקדים כפקק בבקבוק בקצה הקרחונים היבשתיים. אך לדבריו, לאיש אין הערכה עד כמה מהירה תהיה החלצות המים הללו לתוך האוקיאנוסים ברגע שקרחוני החוף ייעלמו.

משוב נוסף החסר הוא כמות מי התהום שנשאבים בכל העולם כדי לפצות על בצורות. מים אלה מתווספים לאוקיאנוסים (המחשה עדכנית של אפקט זה בארה”ב מופיעה באתר לוויני כדור הארץ של נאס”א). כל המשובים החיוביים הללו מאיצים את שינויי האקלים ואת עליית גובה פני הים.

“היינו מצפים למשובים שליליים שיעכבו את התהליך בנקודה כלשהי” אומר היי. “אך בכל הקשור לשינויי האקלים, כל המשובים מסתמנים כחיוביים.”

הסיבה לכך היא שנראה שלאקלים כדור הארץ יש מספר מצבים יציבים. בין מצבים אלו הכל משתבש והשינויים יכולים להיות מהירים. ולדברי היי, בשל פעילות האדם, המערכת מבקשת לעבור למצב אקלימי חדש.”

לקריאה נוספת בנושא

להודעה לעיתונות של החוקרים

 

נעשה מאמץ ציני וערמומי מצד סקטורים מסויימים לתקוף את מדע האקלים – פרופ’ יואב יאיר בכנס של אתר הידען, נובמבר 2011

22 תגובות

 1. ניסים,
  מור הוא יותר ילד קטן 🙂

  הוא עוד יגדל ויצחק מהתגובות של עצמו בעוד חמש-עשר שנים

 2. מור
  וגם אין סכנה בעישון. בכלל – ניקוטין זה בריא
  לא ברור לי אם אתה יותר שקרן או יותר אידיוט.

  נראה לי שניהם…..

 3. אבל אין התחממות גלובלית יו אתה תקווע על זה אין התחמממות ב16 שנה האחרונה יא שקרן אמרו את זה אמרקאים אין התחממוות חכה עוד שנתיים תצא מיזה כי יתחיל עידן הקרח אין התחמממותתתתתתתת אבי יא פוטסמה

 4. נו לפני שנניה חרטטת שהעולם מתחמם הכדור מתחממם עלק ופתאום הכדור לא מתחממם אז לך תמכר כותרות מפחידות לסתבא שלך המים יעלו ב100 שנה אולי מטר

 5. אז העלמות הקרחונים היא לא משהו חריג ויכולה לקראת גם בלי התערבות אדם?
  יש הוכחה שהתהליך שקורה עכשיו הוא מהיר יותר מהפעמים הקודמות שזה קרה?

 6. כל תופעות האקלים באשר הן כאוטיות למדי. למען האמת גם למכשפות יש סיכוי לא רע ביחס למדענים לפי המצב של התחום הזה כרגע :\ .

 7. כבר היום מדענים מחפשים פתרונות לקירור כדור הארץ ויש כמה מעניינים בהם.
  התקווה כי הפתרון יהיה יעיל ושכל העסק לא יצא מכלל שליטה.

  בעיה חמורה לא פחות, זו החלשות המגנטיות של כדור הארץ.

 8. רן וSAFKAN,
  הבאתם נתונים מפלצתיים, אתם לא חושבים? עד סוף המאה יש בערך 80 שנה, תכפילו במספרים שלכם ויוצאת עלייה גדולה בהרבה ממטר אחד..הממ…

 9. לפי המדידות אין שינוי בקצב עליית פני הים. גובה פני הים היה בממוצע כ- 3 מילימטר בשנה ושום דבר השתנה.

  מודלים זה סיפורים ומריחות, רק מדידות של ממש מוכיחות מה קורה. המדידות הנדרשות בכל העולם , לא מדידות סלקטיביות במקומות מיוחדים שבהם פני המים עולים יותר מהממוצע.

 10. רן1, בכתבה טוענים שכל זה הולך להשתנות בקרוב.
  תהיה עליה מאוד גדולה.
  מה גם ש 1.7 מ”מ זה הרבה מאוד…

 11. אבי

  נכון גם להציג מודלים או דעות שונות או מנוגדות , כמובן מתוך עולם המדע
  ומכיוון שמדובר בערכים ובהשוואות להציג טבלאות שימחישו יותר.

 12. תיקון כותרת: המים ***צפויים*** לעלות יותר מהצפוי.

  אנא, לא להיות ynet ולנסות להפחיד/לשנות מציאות/לכתוב את האמת אבל באור שמתחשק לכותב.

  מספיק לכתוב את העבודות- הם מספיק מפחידות- ושכל אחד יבין מהבודות מה שהוא יבין… לא צריך כמעט לשקר… זה סתם מעצבן…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן