סיקור מקיף

מדע בלי חומות

שותפויות חוצות גבולות פירושן גילויים מהירים יותר ועולם בטוח יותר

נראה שארה"ב צוללת לעבר עידן של הסתגרות והתבדלות. הבית הלבן רוצה לבטל הסכמים בין־לאומיים, בהם הסכם פאריס להתמודדות עם השתנות האקלים, והסכם הסחר החופשי בצפון אמריקה (נאפט"א), והוא משתמש בצווים נשיאותיים כדי לעצור או להאט את כניסת הפליטים והמהגרים לארה"ב. צילום: Michael Vadon.
נראה שארה”ב צוללת לעבר עידן של הסתגרות והתבדלות. הבית הלבן רוצה לבטל הסכמים בין־לאומיים, בהם הסכם פאריס להתמודדות עם השתנות האקלים, והסכם הסחר החופשי בצפון אמריקה (נאפט”א), והוא משתמש בצווים נשיאותיים כדי לעצור או להאט את כניסת הפליטים והמהגרים לארה”ב. צילום: Michael Vadon.

מאת עורכי המהדורה הבין־לאומית של סיינטיפיק אמריקן, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 11.07.2017

נראה שארה”ב צוללת לעבר עידן של הסתגרות והתבדלות. הבית הלבן רוצה לבטל הסכמים בין־לאומיים, בהם הסכם פאריס להתמודדות עם השתנות האקלים, והסכם הסחר החופשי בצפון אמריקה (נאפט”א), והוא משתמש בצווים נשיאותיים כדי לעצור או להאט את כניסת הפליטים והמהגרים לארה”ב.

השינויים האלה רעים לארה”ב, הם עלולים להמיט אסון על מאות אלפי בני אדם נואשים ברחבי כדור הארץ והם גם צפויים לחנוק את המדע. החנק הזה יגביר את הפגיעוּת של ארה”ב לנגיפים חדשים ומסוכנים ויפגע במאמצים לחקור את החלל ולהתמודד עם איומים בקנה מידה עולמי כמו השתנות האקלים.

המחקר המדעי תלוי בשיתוף רעיונות שאינו עוצר בגבולות פוליטיים, בכלל זה בין מדינות שהייחסים ביניהן אינם ידידותיים. אפילו בתקופת המלחמה הקרה, העוינות בין ארה”ב וברה”מ נדחקה לשוליים כשהחוקר האמריקני אלברט ב’ סבין ועמיתיו הסובייטים ניסו חיסון חי הניתן דרך הפה נגד נגיף הפוליו בברה”מ. הניסוי המוצלח הזה סיפק את ההוכחה שאִפשרה להשתמש בחיסון החדש בעולם כולו, דבר שהביא בסופו של דבר להכחדת נגיף הפוליו ברוב המדינות. במהלך שנות הקוטב הבין־לאומיות, בשנים 1883-1882 ו-1933-1932, ניסו כמה מדינות לדחוק לשוליים את המחלוקות ביניהן כדי לחקור את האזור הארקטי ואת האזור האנטארקטי.

לואי פסטר הכריז פעם ש”למדע אין מולדת מפני שהידע שייך לאנושות והוא הלפיד המאיר את העולם”. מדינות רבות שבו ונוכחו בחוכמה שבדבריו.

האמריקנים והסובייטים גם שיתפו פעולה בשנות ה-60 וה-70 כדי לקדם את חקר החלל. בין השאר הם החליפו ביניהם נתוני מזג אוויר מלוויינים מטאורולוגיים, שיגרו לוויינים במשותף, ומיפו יחד את השדה הגאומגנטי של כדור הארץ. כששוגרה לחלל החללית הסובייטית קוסמוס 936 ב-1977, היא נשאה על סיפונה שבעה ניסויים ביולוגיים אמריקניים, וב-2014, עוד לפני חידוש היחסים הדיפלומטיים בין ארה”ב לקובה, העמותה האמריקנית לקידום המדע (AAAS) והאקדמיה הקובנית למדעים הסכימו לשתף פעולה במחקרים על עמידות לתרופות, על סרטן, על מגפות חדשות ומחלות זיהומיות, וכן בתחום חקר המוח.

בשנים האחרונות נקטה ארה”ב צעדים חשובים לחיזוק הדיפלומטיה המדעית שלה. ב-2009 דיבר הנשיא ברק אובמה בקהיר על שיתוף פעולה עם מדענים בעולם המוסלמי ועל נושאים כמו פיתוח מקורות אנרגיה חדשים, יצירת מקומות עבודה ירוקים, דיגיטליזציה של מסמכים ומידע, אספקת מים נקיים ופיתוח גידולים חקלאיים חדשים. בעקבות הנאום הזה הוקמה “תוכנית שליחי המדע של ארה”ב” המאתרת מדענים אמריקניים בולטים ונעזרת בהם כדי להשתמש במדע, בטכנולוגיה ובחדשנות בתור כלים דיפלומטיים וכלכליים מחוץ לגבולות ארה”ב. אחד החוקרים בתוכנית, מדען החיסונים פיטר הוטז, השתמש במעמדו כשליח במזרח התיכון להקמת שותפות מחקרית בתחום החיסונים בין המוסד האמריקני שלו לבין אוניברסיטה בערב הסעודית.

אבל כעת, בעידן הנשיא דונלד טראמפ, עתיד תוכנית השליחים לוט בערפל. איסורי הכניסה שהטיל הנשיא החדש שיבשו את תוכניותיהם של חוקרים, זרעו אי ודאות, וגרמו למדענים ולחוקרים במדינות שמחוץ לארה”ב לחשוב אם בכלל כדאי להם לנסות להגיע לארה”ב לצורך עבודה או כדי להשתתף בכנסים. הם גם עוררו חששות בקרב מדענים זרים העובדים בארה”ב שמא אם ייסעו לבקר קרובים בארצות שיש בהן רוב מוסלמי הם לא יוכלו לחזור.

המצב הזה עגום, מפני שמדע טוב יותר, ודיאלוג מדעי, מועילים לכולם. כדי לאתר סכנות חדשות כמו נגיפי זיקהואבולה ולעצור אותן, נחוץ שיתוף פעולה בין מדינות בחלקים שונים של העולם. לדוגמה, בלי שיתוף פעולה בין־לאומי אי אפשר להבין את היקף הנזק שגורם נגיף זיקה ואי אפשר לבדוק חיסונים אפשריים בקרב האוכלוסיות החשופות לנגיף.

בתחום חקר החלל, ארה”ב זקוקה לסיועה של רוסיה בשיגור אסטרונאוטים לתחנת החלל הבין־לאומית. כדי להיטיב למפות את הכוכבים ולחקור את הבלתי נודע חייבת ארה”ב לבנות שיתוף פעולה עם סין מפני שבסין מצוי טלסקופ הרדיו הגדול בעולם. כדי לעזור לצמצם את נזקי השתנות האקלים חייבות כל המדינות האחראיות לפליטת כמויות גדולות של גזי חממה, בהן ארה”ב, סין והודו, לנקוט צעדים לטיפול בבעיה ולמציאת פתרונות שיעזרו לקהילות פגיעוֹת לבנות עמידוּת לנזקים האלה.

חשוב שאמריקנים יתנגדו למגמת ההסתגרות וההתבדלות של הממשל הנוכחי. ארה”ב חייבת להמשיך לטפח קשרים חדשים בכל רחבי העולם, ולהשתמש במדע בתור מכשיר דיפלומטי. התועלת הצומחת משותפויות כאלה עולה בהרבה על הסיכונים הכרוכים בהן, וכולנו ניפגע מהחלשתן.

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

  1. עדי
    המצב בארה”ב לא טוב. קשה מאד למצוא מהנדסים אמריקאים. בשנה האחרונה, המצב החמיר. הסינים וההודים מפחדים לבוא, והטובים מקבלים הצעות טובות בבית.

  2. וואו, איזו גבבת שטויות. עוד לשלשת קוגניבית מהשמאל האמריקאי ההזוי. חיים בבועת היסטריה עצובה, כל היום מלקקים לאובאמה ומצווחים על טראמפוקליפסה ככרוכיות.

  3. חיים בלה לה לנד. כותבים, מצייצים, ובינתיים כוחות האופל של אירן, רוסיה, והאסלאם רוצחים טובחים וכובשים בעולם האמיתי. המערב בפשיטת רגל מוסרית. כולנו נשלם על כך.

  4. לא נורא, כבר מאות שנים חוץ מטרור ופשע לא יצאו שום המצאות או חידושים מהעולם האיסלאמי ואפריקה ושאר העולם השלישי שנגדם מיועדים החומות ובצדק. וגם אז החידושים היו גניבה אינטלקטואלית מעמים שהאסלאם כבש בברוטליות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן