סיקור מקיף

“אנו צועדים כדי למחות על המדיניות המסוכנת של טראמפ בנושאי סביבה”

כך אמרו ביום שישי משתתפים בצעדת האקלים, שבה השתתפו כאלף איש, מדיזינגוף סנטר ועד לטיילת – מול שגרירות ארה”ב

שגרירת צרפת בישראל הלן לה-גאל במצעד האקלים, 28/4/2017 בת"א. צילום: אבי בליזובסקי
שגרירת צרפת בישראל הלן לה-גאל במצעד האקלים, 28/4/2017 בת”א. צילום: אבי בליזובסקי

במאה ערים ברחבי העולם התקיימו בסוף השבוע האחרון וזה שלפניו מצעדי אקלים, שמלבד יום כדור הארץ שצויין בשבוע שעבר קיבלו ממד של דחיפות במלאת מאה ימים לכהונתו של נשיא ארה”ב דונאלד טראמפ ששם לעצמו מטרה גלויה לעצור את מה שהוא מכנה המלחמה על הפחם ועל הנפט. במסגרת זו ניתן למנות את ביטול הצו שהוציא קודמו ברק אובמה שהיה אמור לאסור השלכת פסולת פחם למקווי מים סמוכים לתחנות הכוח, קיצוץ חד בגודלה של הסוכנות להגנת הסביבה (EPA), תוך ביטול מחקרים בתחום האקלים, ביטול משימות לווייניות לחקר כדור הארץ בנאס”א וב-NOAA ומלבד תחום הסביבה גם תחומים אחרים נפגעו, כמו למשל המכונים הלאומיים לבריאות (NIH), והקרן הלאומית למדע – שתקציבם קוצץ וגם נמסרה להם רק רשימה מצומצמת של תחומים שהיא יכולה להעניק בהם מענקי מחקר.

גם תל אביב הצטרפה למבצע כאשר ביום שישי צעדו כאלף איש, ובהם מדענים ואף שגרירים ממדינות אירופיות רבות וכן פעילי ארגוני סביבה מכל רחבי הארץ מדיזינגוף סנטר ועד לטיילת מול בניין שגרירות ארה”ב. בין הפעילים שצעדו – ארגונים כמו מגמה ירוקה, האגודה הישראלית לאקולוגיה, גרינפיס, פעילים נגד זיהום האוויר במפרץ חיפה, גופים הפועלים למען תחבורה ציבורית, אנרגיה מתחדשת ועוד.

בשיחה בשטח עם אתר הידען אומר פרופ’ יואב יאיר דיקן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי: אנחנו צועדים משום שמדיניות האקלים של הנשיא טראמפ מסוכנת לעולם כולו ולישראל במיוחד כי האיזור שלנו הוא איזור רגיש מאוד לשינויי אקלים ואנחנו מרגישים אותם היטב. הנסיונות של ממשל טראמפ לסגת מאמנת פריז ולחזור מהתחייבויות ארצות הברית לצמצם את גזי החממה היא החלטה מסוכנת ואף קטלנית ולכן אנחנו מפגינים נגד המדיניות הזו שהיא עיוורון, אנוכיות, שלא לומר טפשות.
פרופ’ אביטל גזית מבית הספר ללימודי הסביבה ע”ש פורטר באוניברסיטת תל אביב: “כדי להוסיף לזה גם היבט מקומי, מעבר למה שיואב אמר, הכוונה היא גם לעורר את הציבור הישראלי, בכך שלמרות שאנחנו לכאורה לא משחקים תפקיד חשוב בשינויים הללו כי אנחנו ארץ קטנה וההשפעה שלנו לחיוב ולשלילה היא לא מאוד בולטת אבל אנחנו צריכים להיות דוגמה לאחרים ויש לנו תפקיד גם בפיתוח טכנולוגיות שומרות סביבה, התנהגות שומרת סביבה. אנחנו צריכים להיות אור לגויים גם בעניין הזה ולכן להשתתפות במצעד יש חשיבות גם בהיבט הבינלאומי וגם בהיבט המקומי.”

על במת העצרת שקדמה לתהלוכה אמר מנכ”ל מגמה ירוקה, מור גלבוע, ממארגני הצעדה בתל אביב: “משבר האקלים הוא לא רק הסכנה המוחשית ביותר לאנושות בדורנו, הוא גם איום בטחוני מהמעלה הראשונה על שלומה ובטחונה של מדינת ישראל ושל העולם כולו.

מצעד האקלים 2017, נקודת הסיום מול שגרירות ארה"ב. צילום: אבי בליזובסקי
מצעד האקלים 2017, נקודת הסיום מול שגרירות ארה”ב. צילום: אבי בליזובסקי

“100 ימים מבהילים ומדאיגים עברו מאז ראשית כהונתו של טראמפ כנשיא ארה”ב. מאז מונה לנשיא, מפגין טראמפ בורות וחוסר אחריות בכל הקשור למשבר האקלים. טראמפ מכחיש את המשבר שכבר הוכח, על ידי יותר מ-95% ממדעני האקלים בעולם, כמשבר החמור ביותר עמו מתמודדת האנושות בימינו.
“מדעני העולם סבורים בוודאות גמורה שהמשבר הוא תוצאה ישירה של מאות שנות תיעוש ושריפת פחם ודלקים פוסיליים. עצוב לראות כי דווקא נשיאה של המעצמה המזהמת ביותר בעולם, פועל להכחשת הקטסטרופה ונותן אור ירוק, שאינו ירוק בכלל, לטייקוני הגז והנפט להמשיך ולזהם את כדור הארץ ולפגוע בבטחונם של מיליארדים ברחבי כל העולם.
“טראמפ יכול להכריז על עצמו כידיד ישראל אך עבורנו הוא לא ידיד ולא מנהיג העולם החופשי אלא ידידם של תאגידי הגז והנפט שמחפשים רווחים מהירים וממשיכים לצבור את הונם תוך כדי פגיעה בחייהם ובריאותם של מיליארדי תושבי כדור הארץ. רוב מנהיגי העולם כבר הכירו במשבר האקלים והתחייבו לנקוט צעדי חירום אופרטיביים כדי לצמצם פליטות גזי חממה ולקדם אנרגיות מתחדשות.

“היום, יותר מתמיד, ישראל חייבת להיות אור לגויים וללחוץ על הממשל בוושינגטון לדאוג לבטחונו ולשלומם של אזרחי ישראל והעולם כולו ולא לסגת מהתחייבויותיו של הממשל בוושינגטון בהסכם פריז”.

במצעד השתתפו גם שגרירי צרפת, ליטא, גרמניה, נורבגיה, פילנד, בלגיה לטביה אתיופיה ומשלחת האיחוד האירופי.
שגרירת צרפת בישראל הלן דה-גאל: “אני שמחה להיות פה ועל כך שהוזמנתי לומר כמה דברים. אני אומרת את הדברים הללו בשמם של כל השגרירים שנמצאים איתנו פה היום.”
“אני כאן בשני כובעים, ראשית משום שצרפת היא זו שהובילה לחתימת הסכם האקלים בפריז בדצמבר 2016, שעד כה חתמו עליו 143 מדינות. הכובע השני הוא בכך ששמירת הסביבה היא עניין של פעולות יום יומיות. הפכנו את מגורי השגריר לבניין ירוק, והוא קיבל תו תקן המאשר זאת מעיריית תל אביב. זהו מעון השגרירים היחיד בארץ שעבר תו תקן כזה.
באשר ל-COP 21 – המדינות שהשתתפו בכינוס וחתמו על האמנה מחויבות לבצע את התחייבותיהם לפי האמנה ולהפחית את רמת פליטת גזי החממה. גם לישראל היו הבטחות ומחויבויות שאפתניות מצד הממשלה וכולנו אומרים – בואו נקיים את ההבטחות ונבצע את הפעולות הדרושות. גם בצרפת אנחנו עושים את כל המתחייב מהאמנה.”
“לא רק ממשלות מחויבות לאקלים אלא גם החברה האזרחית: אנשים, ערים, מלכ”רים, יכולים לעשות הרבה למען השיפור. ” סיכמה דה-גאל.
העצרת הסתיימה בפניה לטראמפ באנגלית לשקול מחדש את עמדתו, ולהקשיב למדענים.

 

עוד בנושא באתר הידען:

6 תגובות

 1. חח או יפת
  אל תשלה את עצמך, ואל תשלה אחרים. ההתחממות היא אמיתית והיא תוצאה של פעולות האדם.

 2. הבעיה הכי גדולה שלנו היא שאנחנו לא מבינים הרבה בנושא אקלים. למשל קראתי היום מאמרים נהדרים משנת 2014 על השינויים בזרם הסילון בעקבות ההתחממות רק שהשינויים האלה שניצפו אז והיוו חיזוק לאסון הממשמש ובא עלינו בעקבות ההתחממות נעלמו בשנים שלאחר מיכן במקום להתעצם.
  נושא אחר שעבר שינוי בשנים האחרונות מלמד כמה מעט אנחנו מבינים הוא ההוריקנים שעד לפני כמה שנים התיאוריה הייתה שחום המים באוקיינוס מוביל להזנה של סערות ולכן עם עליה בטמפרטורה של הים ובאטמוספרה בכלל הצפי היה להתגברות ההוריקנים ומחיר יקר שישלם החוף המזרחי של ארה”ב רק שבשנים האחרונות אנחנו באמת עדים להתחממות הים אבל לירידה בכמות ועוצמת ההוריקנים. אז בינתיים ההסברים המלומדים שאפשר היה לקרוא במרכז לחיזוי הוריקנים על הגורמים להוריקנים נעלמו והשתנו להביעה את חוסר ההבנה אבל עד לפני 4 שנים הם היו מאוד נחושים בדעתם שההסברים שלהם וההבנה שלהם היא מאוד מאוד טובה ומדויקת. בקיצור מדע שיש לו יכולת חיזוי כלכך נמוכה צריך לכל הפחות לפתח ענווה.

 3. ארצות הברית התנגדה להסכם קיוטו מההתחלה, אובמה אמנם הכריז על שינוי מדיניות הפחתה של פליטות אבל בפועל לא עשה שום כלום.
  למיטב ידיעתי אף אחת מהמדינות שכן חתמו על הסכם קיוטו לא עומדת בהתחייבות שלה על הפחתת הפליטות , והדבר הכי גרוע שהמציאו זה תשלום האתנן למדינות עניות כדי שהן יפחתו את הפליטות במקומן.
  מה שאומר טראמפ – זה פשוט האמת . והאמת היא שארצות הברית לא מעוניינת להפחית שימוש בנפט כי היא אחת היצרניות הגדולות של נפט.

 4. נניח שזה תירוץ להתעלם מהזיהום המקומי, מה עשו עד עכשיו, למשל בכל שמונה שנות אובמה, האם מישהו נלחם בזיהום או רק עשה את עצמו וקרץ לעידן עופר?

 5. מה שמסכן את ישראל יותר מאשר ההתחממות הגלובלית, הוא הבעיה הפוליטית בעצם התמיכה של אירופאים והתמיכה של אנשי אקדמיה בישראל בתעמולה אנטי ישראלית ובחרמות על ישראל.
  בנוסף מה שמסכן את ישראל מבחינת זיהום סביבתי הרבה יותר מאשר בעיה גלובלית כל שהיא, זה חוסר שיתוף הפעולה של הפלסטינים בנושאי איכות סביבה טהור שפכים ואשפה , והרבה נושאים אחרים כמו זיהום האוויר ונחל הקישון-והים במפרץ חיפה, זיהום האוויר מתחנות הכוח בחדרה , זיהום מי התהום בתפן ובנגב , המחדלים באתר ברמת חובב , הניהול הכושל של משק המים בישראל, ועוד.
  לכן לדעתי ההפגנה הזאת ( צודקת או לא צודקת ) היא הפגנה מיותרת, שמסיתה את המיקוד מהבעיות האמיתיות והקריטיות לבעיות שלא קשורות לישראל, ומטרתה היא רק פוליטית וקיומה בישראל היא רק ניגוח פוליטי של שלטון הימין בישראל שתומך בנשיא האמריקאי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן