סיקור מקיף

הצעת התקציב של טראמפ: "מימון לחקר שינוי האקלים זה בזבוז כסף"

ההצעה של ממשל טראמפ לתקציב 2018 כוללת קיצוץ של שליש מתקציב הסוכנות להגנת הסביבה (EPA), חיסול תוכניות לחקר ההתחממות הגלובלית והפסקת הסיוע הכספי למדינות מתפתחות במסגרת הסכם פריז. ההצעה, שדורשת את אישור הקונגרס, כוללת גם קיצוץ נרחב בתקציבי מחקר ומדע בנושאים אחרים, כגון מחקר רפואי. 

הנשיא דונלד טראמפ בחדר הסגלגל, 13 במרץ 2017. מקור: הבית הלבן / ויקימדיה.
הנשיא דונלד טראמפ בחדר הסגלגל, 13 במרץ 2017. מקור: הבית הלבן / ויקימדיה.

ממשל נשיא ארה"ב טראמפ פרסם ביום חמישי את קווי הבסיס שלו להצעת התקציב לשנת 2018. ההצעה המלאה, שתציין את המימון המפורט של כל תוכנית ומשרד, תפורסם רק בחודש מאי.

חשוב להדגיש שהמילה האחרונה בנוגע לתקציב נקבעת על ידי הקונגרס האמריקני, ולא על ידי הנשיא, כך שסביר מאד להניח שהתקציב הסופי שיאושר יהיה שונה, ואולי אף מאד, מהתקציב המוצע.

הצעת התקציב, תחת הכותרת "אמריקה תחילה" (America First), כוללת העלאה דרסטית של 54 מיליארד דולר בתקציב הביטחון. כדי לאזן אותה, היא כוללת קיצוץ של סכום זהה בתקציבי משרדים ותוכניות אזרחיות. כצפוי, גם תחומי מדע וסביבה ספגו קיצוצים נרחבים.

מנהל משרד הניהול והתקציב בבית הלבן, מיק מולבייני, הסביר בפשטות את מדיניות ממשל טראמפ בנוגע לתוכניות הקשורות לשינוי האקלים: "אנחנו לא הולכים להשקיע בזה יותר כסף, אנחנו רואים בזה בזבוז של הכסף שלכם".

קיצוץ שליש מתקציב הסוכנות להגנת הסביבה

הסוכנות שספגה את הקיצוץ הגבוה ביותר ביחס לתקציב הנוכחי שלה, היא הסוכנות להגנת הסביבה (EPA). תקציבה יפחת ב-31%, מ-8.2 ל-5.7 מיליארד דולר.

הצעת התקציב מסבירה את הקיצוץ ברצון "להתמקד בדרישות החוקיות הבסיסיות" של הסוכנות, וליישם את "העדיפות שהציב הנשיא להקל את העול של רגולציות מיותרות, שמטילות עלויות משמעותיות על עובדים וצרכנים ללא תועלות סביבתיות מוצדקות".

בין הקיצוצים בתקציב הסוכנות להגנת הסביבה:

 • הפסקת מימון "התוכנית לכוח נקי" (Clean Power Plan) שיזם ממשל אובמה, השואפת להגביל את פליטות הפחמן הדו-חמצני של תחנות כוח.
 • תיפסק התמיכה ב"תוכניות שינוי אקלים בינלאומיות, מחקר שינוי אקלים, תוכניות השתתפות ומאמצים קשורים". ביחד עם הפסקת "התוכנית לכוח נקי", מדובר בקיצוץ של 100 מיליון דולר.
 • קיצוץ של 233 מיליון דולר בתקציב זרוע המחקר המרכזית של הסוכנות – חצי מכלל התקציב של הזרוע כיום. הקיצוץ יבטל, בין היתר, תוכנית למענקי המחקר שהזרוע מחלקת.
 • קיצוץ של 129 מיליון דולר בתקציבים למשימות אכיפת עבירות סביבתיות (שיקבלו לפי ההצעה 419 מיליון דולר).
 • קיצוץ של 427 מיליון דולר בתוכניות סביבתיות אזוריות, בטענה שאלו נמצאות תחת אחריות המדינות והרשויות המקומיות. בין היתר יבוטלו התוכנית ל"שיקום הימות הגדולות" בצפון אמריקה והתוכנית לשיקום מפרץ צ'יספיק.
 • חיסול 50 תוכניות שונות של הסוכנות. ההצעה לא מפרטת את התוכניות שיבוטלו, אך נותנת מספר דוגמאות, בהן Energy Star, תוכנית שנוסדה בשנות ה-90 כדי לסייע בפיתוח מוצרים חסכוניים אנרגתית.
 • קיצוץ של 3,200 משרות בסוכנות (מתוך כ-15 אלף עובדים שמועסקים בה כיום).

הפסקת הסיוע הבינלאומי בתחום שינוי האקלים

תקציב משרד החוץ של ארה"ב (State Department) יספוג גם הוא קיצוץ נרחב ביותר, ובין היתר ההצעה תגדע את הסיוע הבינלאומי של ארה"ב בתחום ההתמודדות עם ההתחממות הגלובלית:

 • הפסקה מוחלטת של העברת תשלומים ל"קרן האקלים הירוק", אליה התחייבה ארה"ב, במסגרת הסכם פריז ב-2015, להעביר 3 מיליארד דולר כדי לסייע למדינות מתפתחות לעמוד בהסכם. עד כה, ממשל אובמה הספיק להעביר רק מיליארד דולר לקרן. יש לציין כי לא מדובר בביטול החברות של ארה"ב בהסכם פריז – ממשל טראמפ שוקל זאת, אך עדיין לא התקבלה החלטה בעניין.
 • ביטול "יוזמת שינוי האקלים הגלובלי", שנכללת במסגרת הסיוע הבינלאומי של ארה"ב (USAID).

טראמפ חס על נאס"א

לידיעה מורחבת בנושא התקציב המוצע עבור נאס"א

למרבה הפלא, הצעת התקציב חסה על תוכניות חקר כדור הארץ של נאס"א, שרבים חששו שיפגעו באופן משמעותי על ידי ממשל טראפ.

ההצעה כוללת קיצוץ של כ-102 מיליון דולר בלבד בתוכניות חקר כדור הארץ של הסוכנות – סכום יחסית פעוט לעומת ה-1.8 מיליארד דולר שישארו לתוכניות אלו במסגרת הצעת התקציב. הקיצוץ יתבצע באמצעות ביטול של מספר משימות לחקר כדור הארץ שנמצאות בפיתוח, וחלקן עוסקות בחקר שינוי האקלים:

 • PACE: לוויין לחקר מערכות אקולוגיות באוקיינוסים, חקר האטמוספירה והבנת קשריהם לשינוי האקלים. תקציב הפיתוח הכולל של הלוויין מוערך ב-805 מיליון דולר והוא תוכנן לשיגור בשנת 2022.
 • OCO-3: מכשיר שאמור לפעול על גבי תחנת החלל הבינלאומית, ומטרתו מדידה מדויקת של כמות הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה.

ההצעה מציינת משום מה את הפסקת המימון, של 1.2 מיליון דולר בלבד, למכשירי הצילום של כדור הארץ בחללית DSCOVR, שכבר נמצאת בפעילות. תפקידה העיקרי הוא ניטור של התפרצויות שמש, אך מיקומה הייחודי בנקודת לגראנז' L1 מאפשר לה לספק גם צילומים מרהיבים של כדור הארץ (שמתעדכנים באופן יום-יומי).

משרד האנרגיה – פחות לאנרגיה מתחדשת, יותר לאנרגיה גרעינית

הצעת התקציב כוללת קיצוץ של 1.7 מיליארד דולר בתקציב משרד האנרגיה, שיפחת ל-28 מיליארד דולר. למרות שהקיצוץ אינו גדול מאד ביחס לתקציב הכולל, חלוקת עוגת התקציב בתוך המשרד תשתנה באופן משמעותי:

2 מיליארד דולר יקוצצו מתקציבי מחקר של משרדים שונים בתוך משרד האנרגיה, המיועדים לפיתוח טכנולוגיות אנרגיה חדשניות, וכן יקוצצו 900 מיליון דולר מתקציב מחלקת המדע של המשרד.

ההצעה כוללת גם קיצוצים בתוכניות למחקר מתקדם של שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי בפיתוח טכנולוגיות חדשניות. הקיצוץ נעשה בטענה ש"המגזר הפרטי מתאים יותר למימון מחקר לטכנולוגיית אנרגיה משבשת ומיסחור של חדשנות טכנולוגית".

בין היתר תבוטל לחלוטין תוכנית ARPA-E, שלפי האתר הרשמי שלה מיועדת להשקעה בטכנולוגיות חדשניות שהינן "צעירות מדי עבור השקעה במגזר הפרטי". מעניין לציין שהמזכיר החדש של משרד האנרגיה שטראמפ מינה, ריק פרי, רק לפני מספר ימים צייץ בטוויטר והביע את תמיכתו בתוכנית: "יזמים כמו אלו שנתמכים על ידי הפרויקט ARPA-E שלנו, הינם המפתח לקידום כלכלת האנרגיה של אמריקה".

בניגוד לתחומי האנרגיה המתחדשת, ההצעה דווקא מעלה באופן משמעותי תקציבים הנוגעים לאנרגיה גרעינית ונשק גרעיני, וכן מוסיפה מימון לטיפול בפסולת גרעינית. הסוכנות הלאומית לביטחון גרעיני תראה עלייה של 11% בתקציבה – תוספת של 1.4 מיליארד דולר. בנוסף, ההצעה כוללת העברה של 120 מיליון דולר להחייאת פעילות אתר הפסולת הגרעינית בהר יוקה באריזונה, שפעילותו הופסקה על ידי ממשל אובמה ב-2011.

מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי (NOAA)

הצעת התקציב של טראמפ כוללת גם קיצוץ של 250 מיליון דולר ממנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי (NOAA) בתוכניות העוסקות במחקר ושימור של חופים וימים. ההצעה לא מפרטת מעבר לכך בנוגע לסוכנות הספציפית הזו, אך ייתכן שההצעה המפורטת שתפורסם במאי תכלול קיצוצים נוספים.

גם מחקר רפואי יפגע

ההצעה כוללת גם קיצוצים בתחומים רבים מעבר לנושאי סביבה ואנרגיה, ובהם גם מחקר ומדע באופן כללי. בין היתר היא כוללת קיצוץ נרחב במחקרים ביו-רפואיים: 5.8 מיליארד דולר יקוצצו מתקציב סוכנות NIH (המכונים הלאומיים לבריאות), כ-18% מכלל התקציב של הארגון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. מזעזע ברמה אחרת! השינויים המוצעים יובילו להרס ונזק לפלנטה שלנו, ולהמשך ההידרדרות, המשך זיהום וחורבן עקב התחממות גלובלית.
  תעסוקה ורעב יהיו הדבר הכי פחות גרוע עוד כשני עשורים כשכבר נהיה בנקודת העל חזור בגלל ההחלטות הפולטיות השגויות שלו!

 2. הגדלת תקציב בטחון דווקא יכולה לעזור למנוע מלחמות.
  יש מומחים שטוענים שהחולשה והרפיסות של ארה"ב הוצאת כוחות מהמזרח התיכון עודדה את הקיצוניים המוסלמים לנצל את החולשה הזאת , והיא זו שמלכתחילה גרמה לעליית הרדיקלים המוסלמים , שגרמו לכל המלחמות האלה.

 3. למרבה הצער הוא צודק!
  הדרך היחידה לשכנע מישהו להפוך ל"ירוק" זה מחירת מוצר חילופי בזול…
  לדוגמה אלון מאסק מוכר טכנולוגיה פוטו אלקטרית להפקת חשמל,
  "בגרמניה הוכיחו: רוח ושמש מספיקים …"

  הדרך היחידה היא למכור מוצר רווחי, לחסוך הוצאות!

 4. אכן אבי…
  על מנת לקדם את "הנושאים הדחופים", טראמפ מגדיל את תקציב הביטחון ב 54 מיל'.
  ככה יצטרכו עוד עובדים בצבא = פחות מובטלים.
  לעומת זאת לאומללים שנטבחים בגלל מלחמות דת, ולמורעבים זה לא יעזור.
  בקיצור – זה אולי יעזור לבדבר אחד: להגדיל מעט את כוחה הצבאי של ארה"ב. אני אומר אולי – כי לא ראינו את צי גדול עוזר יותר במלחמות בזמן האחרון

 5. עם כל הכבוד למדע ולטכנולוגיה , יש נושאים דחופים יותר להשקיע בהם.
  כשחצי מאוכלוסית העולם מורעבת מבצורת, כשיש הומלסים ומובטלים רבים בארצות הברית עצמה, וכשחצי כדור הארץ טובח בחצי השני במלחמות דת מטורללות .
  באמת אולי מן הראוי לקצץ בתקציבים של טלסקופ חלל שיספק תצלומים מרהיבים של כדור הארץ והתפרצויות שמש וכן הלאה.

 6. טרמפ קיבל החלטה נכונה – פחות אנרגיה מתחדשת יקרה ויתר אנרגיה גרעינית שגם היא נטולת פחמן אבל הרבה יותר זולה אמינה רציפה ומוכחת טכנולוגית. הרתיעה מאנרגיה גרעינית היא בעיקר פסיכולוגית אבל חרף כל החסרונות אנרגיה גרעינית היא מקור האנרגיה היחיד שהוא נטול פחמן וגם משתלם כלכלית. עם כל הצער בקיצוצים, כסף לא גדל על העצים אלא בא ממשלם המיסים ובהתחשב לחוב הלאומי של ארה״ב קיצוץ בתקציב הוא כורח המציאות לאחר צבירת החוב של ממשל אובמה.

 7. וואו, מדינה פח, יש להם כל כך הרבה משאבים והם מבזבזים אותם על מכונות מלחמה חסרות משמעות במקום לנצל אותם למען קידמה ושיפור איכות החיים העולמית (או לפחות של האזרח האמריקאי).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן