סיקור מקיף

טראמפ עומד להודיע על יציאת ארה”ב מהסכם האקלים בפריז

ההסכם שנחתם ב-2015 ברוב מוחץ של נציגי מדינות העולם נועד להגביל את עליית הטמפרטורות במעלה וחצי מעל רמתה בעידן הטרום תעשייתי. טראמפ הביע את חששו כי עמידת ארה”ב בהתחייבויות תגרום לעליית האבטלה במדינות שתמכו בו ובעיקר ב”חגורת החלודה”

 

התחממות כדור הארץ. איור מתוך PIXABAY.COM
התחממות כדור הארץ. איור מתוך PIXABAY.COM

נשיא ארה”ב דונלד טראמפ עומד להוציא את ארה”ב מהסכם האקלים בפריז. כך מדווח ביממה האחרונה בכלי התקשורת בארה”ב.

ההסכם שנחתם בשנת 2015 היה הפעם הראשונה שבה מרבית מדינות העולם על הסכם אחד במטרה למתן את שינויי האקלים. על ההסכם חתמו 195 מתוך 197 המדינות החברות בפאנל שינויי האקלים של האו”ם. שתי הנמנעות מחתימה היו סוריה וניקרוגאה.

 

בציוץ בטוויטר ביום רביעי כתב טרמפ כי הוא עומד להודיע על החלטתו בימים הקרובים. תהיה זו נסיגה ממאמצי ממשל אובמה להלחם בשינויי האקלים והיא עלולה גם להניע מאמצים נוספים לשחוק את האמנה החשובה.

המנגנון מדויק דרכו תיסוג ארה”ב מהאמנה טרם פורסם. בשיחה בשבעו שעבר הבהיר טראמפ את כוונתו למלא את הבטחת הבחירות שלו לסגת מאמנת הפחתת פליטות הפחמן בטענה שלדבר יהיו השלכות שליליות על משרות באיזורים בהם זכה לרוב גדול בבחירות – איזורי “חגורת החלודה” והמישורים המערביים.

עם זאת, הוא נפגש בנושא ביום רביעי האחרון (שלשום) עם מזכיר המדינה רקס טירלסון התומך בהישארות באמנה. יום קודם לכן הוא נפגש עם המתנגד הקולני ביותר להישארות באמנה, אותו מינה לתפקיד מנהל הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) סקוט פרויט.

המונח שינויי האקלים, או בשפה פחות מכובסת התחממות כדור הארץ מתייחס להשפעה ההרסנית של גזים, או פליטות הנפלטים ממתקני תעשיה וחקלאות לאטמוספירה. אמנת פריז נועדה להגביל את עליית הטמפרטורה הנגרמת באמצעות אותן פליטות.

מטרות האמנה היו:

 • לשמר את עליית הטמפרטורות הרבה מתחת ל-2 מעלות צלזיוס מעל הממוצע בתקופה הקדם תעשייתית ולאחר מכן לשאוף לגבול נמו יותר – עליה של 1.5 מעלות.
 • להגביל את כמות גזי החממה הנפלטים כתוצאה מפעילות האדם לרמה שבה העצים, האדמה והאוקיאנוסים יוכלו לספוג את עודפי הפחמן ולאפשר למעשה משק פחמן נייטרלי, החל משנה כלשהי בין השנים 2050 ל-2100.
 • הוועדה תבחן מדי חמש שנים את תרומתה של כל מדינה להפחתת הפליטות, כדי שהמדינות יידרשו להגביר את מאמציהן.
 • לאפשר למדינות עשירות לסייע למדינות עניות באמצעות אספקת “מימון אקלימי” להתאמה לשינויי האקלים ומעבר לאנרגיה מתחדשת.

טראמפ כינה את שינויי האקלים “תרמית” שהומצאה על ידי ממשלת סין. הוא הבטיח “לבטל” את אמנת פריז במהלך מסע הבחירות בשנה שעברה בטענה שזה רע לעסקים האמריקנים משום שהיא “מאפשרת לבירוקרטים זרים לשלוט על כמות האנרגיה שבה נשתמש”.

ואולם, לפי האמנה, כל מדינה קובעת את מגבלות הפליטה שלה בעצמה ולא גוף חיצוני.

ב-BBC מציינים כי יש מספר דרכים ליציאת ארה”ב מהאמנה  החל מדרישה לאשרר אותה בסנאט, דבר שיגרום להפלתה בשל הרוב הרפובליקני שם, ועד ליציאה של ארה”ב מארגון האו”ם לשינויי האקלים שהוקם בשנת 1992 ואשר על בסיסו נחתמה אמנת פריז. הנשיא שחתם אז על כניסת ארה”ב לארגון היה ג’ורג’ בוש האב, וגם בנו שלא היה ידוע בחיבתו לפעילות כנגד התחממות האקלים השאיר אותה על כנה.

 

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

 1. לאבי, אתה טועה. דו תחמוצת הפחמן הוא גז שגורם לחימום גלובלי של כדור הארץ, מידבור, מלחמות ומוות המוני.
  לכל אחד יש את האפשרות לחסוך בדלק, חשמל, וצריכת מוצרים מיותרים.

 2. אצלי נפל האסימון בשלב די מאוחר בחיים שלי, אני אפעם לא הצלחתי להבין איך טיוטה, פורד ואחרים מצליחים למכור את הסחורה שלהם במחיר כל-כך נמוך. לאחרונה הבנתי את המשוואה: הרווח של החברות האלו מגיע מהמכירות העתידיות (חלקי חילוף).
  התהליכים שאנחנו מדברים עליהם: מעבר לרכבים חשמליים (משמע: הרבה פחות חלקים ברכב), מעבר לתחבורה אוטונומית (משמע: הרבה פחות תאונות) ובנוסף לזה, שילוב אנרגיה ׳ירוקה׳ (לדוגמא: טסלה בודקים או מנסים ל״תדלק״ את הבטריות באמצעות השמש. והם גם בודקים מודל בו הלקוח משלם על הרכב. ה״דלק״ יהיה ע״ח טסלה).
  מה שתיארתי כאן בשורה וחצי – הוא (לדעתי) תמצית הסיוט של Akio Toyoda וחבריו (נניח, ד. טראמפ). אנחנו לא רוצים להיות שם – ומה שהיה => טוב לנו.
  מכאן זה מתגלגל לחב׳ הביטוח שיהיו מחויבות לרשום מחדש את טבלאות התמותה (ואגב כך להוריד מחירים), ובתי חולים שיסבלו מעודף מיטות פנויות (כאן אני בטוח פחות), וזה רק מהזווית של תעשיית הרכב…
  ישנן זויות נוסופות – והגן עדן הפיננסי, כפי שהוא קיים היום, נמצא בסכנה, ורק בגלל כל המגמה הירוּקה הזו.
  היום, האוייב מס׳ 1, הוא הגיק יפה הנפש שמרבית משאבי נפשו פנויים לשיבוש מהלכי נוֹחי, עופר, תשובה (זה בארץ) ורשימה דומה בארה״ב.
  יש להלחמם בהם.
  יש להסיר את התועבה הזו מסדר היום.
  ואת זה עושים בעזרתם של אדומי הצוואר (הם הבסיס לכל העניין), המשפחות השולטות, והפוליטיקאים שמרבית עיניינם זה להשאר פוליטיקאים.
  ——
  כפי שאני רואה את זה, המלחמה, לכאורה אבודה מראש.
  אבל זה לא נכון.
  אנחנו מתקדמים, במקום במאה קמ״ש
  ב – 5 קמ״ש.
  והכלי היחידי שאני מכיר, שזז במהירות הזו, זה בּוּלדוֹזר…

 3. למרות כל מה שכתבתי קודם אני חושב שזה שזה מצויין שיש הסכמה בין לאומית לצמצם זיהום סביבתי.
  אבל השיטה הזאת של קנית יחידות פליטה בכסף, וזה שדווקא התלבשו על דו-תחמוצת הפחמן שהוא לדעתי אחד הזיהומים הפחות גרועים מכל יתר הזיהומים הכימיים הרדיואקטיביים והביולוגים שהתעשייה פולטת.
  ובקשר לטראמפ – כנשיא שמיצג את אחת המדינות הכי מזהמת בעולם ויצרנית נפט גדולה, זה ברור שהסדר עדיפות שלו הוא בעד תעשיית הנפט, ובגלל שיש מחלוקת מדעית אז מאד קל לו להסתתר מאחוריה.
  אילו ההסכם היה עוסק בזיהום האוויר בחומרי שריפה ממכוניות ומתחנות כוח, או זיהום הים בכספית או זיהום ברדיואקטיביות, או בתוצרי הנדסה גנטית , או זיהומים סביבתיים אחרים שיש הוכחות ברורות על הנזק שהם גורמים אולי היו מקבלים גם ממנו שיתוף פעולה.

 4. מה שגרמה האמנה הזאת זה לעוות שבו מדינות עשירות נותנות כסף למדינות עניות וממשיכות לפלוט גזים בכיף.
  לדוגמה הראו פעם חקלאי באפריקה שהתקין משאבת מים עם מנוע בנזין, אז עכשיו הוא מקבל כסף כדי להשבית את המנוע של משאבת המים ולשאוב את המים ידנית – ומי שעושה את זה אלו הנשים המסכנות שלו כמובן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן