הגרנד קניון בשירות הבריאתנות?

לאחרונה מספר חוקרים ניסו להשתמש בגרנד קניון בארצות הברית כדי להוכיח את תפיסת הבריאתנות, לפיה העולם נוצר על ידי אלוהים ומאז בריאתו לא השתנה. 

הגראנד קניון בשירות הבריאתנות? מקור: Claytondodge9, Wikimedia.
הגרנד קניון. מקור: Claytondodge9, Wikimedia.

הגרנד קניון שבמדינת אריזונה הוא אחד הפארקים הלאומיים הגדולים והמרשימים בארצות הברית. לגראנד קניון מבנה ייחודי: זהו חריץ ענק בקרקע, בעומק מאות מטרים, ברוחב 16 קילומטר ובאורך למעלה מ-400 קילומטרים. הוא נוצר בתהליכים גאולוגיים של בליה ושחיקה שנמשכו מיליארדי שנים. גילן של שכבות הסלע בגרנד קניון נע בין מאתיים מיליון לשני מיליארד שנה.

הגרנד קניון הוא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בעולם. המבקרים הרבים בו גורמים – בדרך כלל בשוגג, לעתים במזיד – לפגיעה באוצרות הטבע שבו, אוצרות המהווים מורשת תרבות לאומית ועולמית. עקב כך, כל ביקור מעבר לפרק זמן מסוים בגרנד קניון דורש אישור מראש. כמו כן, מבין מאות בקשות למחקר מדעי בגרנד קניון מאושרות כ-80 בלבד כל שנה.

לאחרונה (אביב 2017) ביקש אנדרו סנלינג להצטרף לשורות החוקרים בגרנד קניון ולקחת עשרות דגימות סלע מהאתר. לבקשתו יש רקע שונה מבקשותיהם של רוב החוקרים: הוא מנסה להוכיח שהגראנד קניון נוצר עקב המבול של נוח, שארע, לטענתו, לפני אלפי שנים. סנלינג לא לבד. עמיתו (בעל השם השווה מיליונים) סטיב אוסטין צילם מאובנים בגרנד קניון והשתמש בצילומים כדי לטעון שיצורים אלה מתו במבול. גם לאונרד בראנד, שביקש לאסוף ממצאים בגרנד קניון, עשה זאת כדי להוכיח שהעולם בן 6,000 שנה.

סנלינג, אוסטין ובראנד הם בריאתנים (Creationists). הבריאתנות היא תפיסה הגורסת שהעולם נברא על ידי אלוהים ומאז בריאתו לא השתנה. בין יתר סוגי הבריאתנים קיימים בריאתני הארץ הצעירה (Young Earth Creationists) ובריאתני הארץ העתיקה (Old Earth Creationists). ה"צעירים" טוענים שכדור הארץ נברא ככתוב בתנ"ך, לפני 6,000 שנה, ואילו ה"עתיקים" מקבלים את הראיות המדעיות לגילו העתיק של כדור הארץ, 4.5 מיליארד שנה, אך טוענים שהאבולוציה לא קיימת, כי הבריאה קרתה כפי שכתוב בתנ"ך: אלוהים ברא את כל מיני החי והצומח, ואלה לא השתנו מאז בריאתם.

כאשר אוכלוסיה מקורית נפרדת למספר אוכלוסיות עקב מחסומי שטח, כגון נהר, איים או הרים, עשויות להיווצר עם הזמן אוכלוסיות שהפרטים בהן אינם יכולים להזדווג אלה עם אלה. זו אחת ההוכחות המוחצות לאבולוציה, וכאלה יש רבות, למשל – כלבים וזאבים, סוסים וחמורים, קופי-אדם והומו סאפיינס, ובעצם כל שני מינים שאפשר להתחקות אחר אביהם הקדמון המשותף. לאונרד בראנד יודע זאת – ואף חקר זאת. מחקרו של בראנד לתואר שני בביולוגיה עסק בהתמיינות של זני עכברים. אך בנוסף להיותו ביולוג, מאמין בראנד בנכונותו של הכתוב בכתבי הקודש, ככתבו וכלשונו. הוא יודע שהממצאים המדעיים סותרים את סיפור הבריאה ואת האומדן הנוצרי של משך הזמן בו קיים כדור הארץ. ועדיין, בראנד מאמין שהעולם נברא לפני 6,000 שנה.

בראנד חרג מגדרו כדי למצוא טענות בזכות סיפור המבול המקראי: הוא הוליך לטאות – נרגזות, בלי ספק – במעלה מדרון חול רטוב, כדי להשוות את טביעות רגליהן לטביעות הרגליים המאובנות של לטאות שנמצאו בגרנד קניון. מהדמיון בין הטביעות הסיק בראנד את מה שהניח מראש: שהטביעות נוצרו כשהלטאות עלו במדרון החלקלק וניסו נואשות להימלט מהמבול של נוח. בראנד הסיק מכך שהגרנד קניון נוצר במבול לפני כמה אלפי שנים, ככתוב בתנ"ך, ולא בתהליך סחיפה איטי של מאות מיליוני שנה. אם המבול סחף את כל עולם החי אל מותו, מדוע לא פגע בטביעות הרגליים העדינות שנותרו על הקרקע החולית? על כך – ועל שאלות רבות אחרות – בראנד לא עונה.

לאחר התואר השני שלו המשיך בראנד לדוקטורט בביולוגיה והוא פלאונטולוג באוניברסיטת לומה לינדה שבקליפורניה. אוניברסיטה זו שייכת לרשת החינוך של הכנסייה האדוונטיסטית של היום השביעי (המאמינים בביאתו השניה של ישו), רשת החינוך הנוצרית השניה בגודלה בעולם אחרי רשת החינוך של הכנסיה הקתולית.

מרקוס רוס עשה דוקטורט על דינוזאורים שחיו לפני מאה מיליון שנה. הדוקטורט שלו אושר בהצטיינות באוניברסיטת רוד איילנד. גם רוס מאמין שאלוהים ברא את העולם לפני פחות מ-10,000 שנה. הידע שעליו מתבסס המחקר של רוס סותר את אמונתו הדתית – והוא ער לכך. איך מגשר רוס על הסתירה הזו? הוא לא מגשר עליה. במקביל לחשיבתו המדעית הוא מחזיק באמונתו הדתית, אך כאשר הוא מגיע לנקודות ההתנגשות בין השתיים – תעוד המאובנים, תעוד התפשטות היקום, קצבי התפרקות החומר, תיארוכים רדיומטריים, שכולם מהווים ראיות ליקום בן מיליארדי שנים – הידע המדעי שלו נסוג בפני אמונתו הדתית. רוס מרצה באוניברסיטת ליברטי בווירג'יניה, אוניברסיטה נוצרית פרטית שנוסדה ב-1971 כקולג' בפטיסטי וכיום היא האוניברסיטה האוונגליסטית הגדולה בעולם, עם כ-15,000 סטודנטים.

הרב דוד גוטליב, ד"ר למתמטיקה ומרצה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, טען שישנן עדויות חזקות לעתיקותו של היקום, ולמרות זאת גרסת הדת היהודית לבריאת העולם ולמשך קיומו – 5,700 שנה – היא הנכונה מבחינה לוגית: "העצמות, החפצים, זמן מחצית החיים של הרדיום, שיטת התיארוך אשלגן-ארגון, תיארוך על פי התפרקות אורניום, היסט אור אינפרא-אדום מהחלל וכו' – כל אלה מצביעים על קיום ממושך יותר, שעם זאת אינו אמיתי." הסתירה במקור.

רוב הבריאתנים הם אנשי דת או חסרי הכשרה כלשהי במדעים. בשנת 2001 הודיע מכון דיסקברי הבריאתני שבמשך מספר שנים אסף רשימה של 100 מדענים שטוענים שהאבולוציה לא קיימת. כעבור שש שנים כבר היו 700 מדענים ברשימה זו. כמחצית  מהמדענים ברשימה זו מתמחים בפיזיקה, כימיה, מחשבים ומתמטיקה  – מקצועות שלא מחייבים למידה של התפתחות החיים והראיות לקיומה של האבולוציה. בשנת 2005 ארגנו מדענים עצומת נגד, שכוונתה היתה לאסוף תוך ארבע שעות מספר דומה של מדענים המודיעים על כך שהם מקבלים את הראיות לקיומה של האבולוציה. תוך ארבע שעות נאספו "רק" 400 חתימות, ועל כן הורחב המאמץ לארבעה ימים. בפרק הזמן הזה התווספו לרשימה 7,733 מדענים המקבלים את הראיות לעובדת האבולוציה. ואי אפשר בלי להזכיר את "פרויקט סטיב" ההומוריסטי-למחצה, שגם מטרתו לאסוף חותמים המכירים באבולוציה, פרויקט שבו מורשים להשתתף רק מדענים ששמם "סטיב" או נגזרת של שם זה (סטיבן, סטפן, סטפני, אסטבן וכו'). עד דצמבר 2016 נאספו בפרויקט זה מעל 1,400 חתימות.

על רקע זה ברור למה אנשי דת כה רבים פועלים להשתלבות באקדמיה: הם מבקשים להגדיל את מספר המדענים שמחקריהם האקדמיים יהיו עלה תאנה וגיבוי פסאודו-מדעי לדעותיהם האנטי-מדעיות הנובעות מאמונה דתית. כדי לקדם את אמונתם הדתית הם מוכנים למאמצים ניכרים: הם עומדים במסלול מפרך של הגשת תזות ומחקר אקדמי העומד בביקורת עמיתים, וכאשר הם מגיעים לתואר הדוקטור הנכסף, הם מנצלים אותו כדי לטעון שאלוהים ברא את העולם. טענות אלה המדע לא יכול לבדוק, כי לשם כך צריך להוכיח לא רק את קיום אלוהים אלא גם להוכיח באיזה אל מדובר מבין מיליוני האלים הקיימים במסורות השונות, להוכיח את הדרך שבה אל ספציפי זה פועל בעולם, ולשלול בניסוי מדעי מבוקר את השפעתם המרסנת או המנטרלת של אלים, רוחות, שדים וכוחות טבע אחרים.

ברור שמהנקודה שבה נכנס אלוהים לתמונה, הופך המדע לפארסה. אפשר היה להתעלם מכך, אלמלא היו חוקרים אלה משתמשים ברושם שעושה הדוקטורט שלהם כדי להשפיע על סטודנטים, על תקציבים ציבוריים, על הדיון הציבורי ועל תכני מדע באופן שמסיג את המדע לאחור. בזכות תואריהם מצליחים מכחישי המדע לקבל הילה של אמינות ולצבור נקודות לא רק בקרב הציבור הרחב אלא גם בוועדות חינוך שקובעות תכנים של ספרי לימוד ואף בדיונים בוועדות מדע של בתי מחוקקים, האחראיות על תקציבי מחקר מדעי במדינות שונות בארצות הברית, בעיקר בדרום העמוק, שם יש לדת אחיזה איתנה יחסית.

לא כל הבריאתנים מתעקשים על הסיפור התנ"כי ככתבו וכלשונו. רק בריאתני הארץ הצעירה (Young Earth Creationists) תומכים בטענה שגילו של כדור הארץ הוא 6,000 שנה. בריאתנים רבים, "בריאתני הארץ העתיקה" (Old Earth Creationists) מקבלים את העובדות המדעיות בדבר מיליארדי שנותיו של כדור הארץ, אבל סבורים שאלוהים עומד מאחורי תהליך היווצרותו של כדור הארץ והתגבשותו. הם מתנגדים לבריאתני הארץ הצעירה מכיוון שאלה האחרונים מוציאים שם רע לאמונה הדתית: בשמה הם מוכנים להתעלם מראיות גאולוגיות ואסטרונומיות וממדידות קרינה שמוכיחות את גילו העתיק של כדור הארץ. בריאתני הארץ העתיקה אף טורחים להשקיע זמן בהפרכת טיעוניהם של בריאתני הארץ הצעירה, ובכך – בין אם מרצונם או למורת רוחם – מאחדים כוחות עם המדע הסטנדרטי ומוכיחים את טענותיו.

מנהלי אתר הגרנד קניון דחו את בקשתו של סנלינג בטענה שאת המאובנים שהוא מבקש אפשר למצוא גם מחוץ לגרנד קניון. סנלינג תבע לדין את האתר ואת משרד הפנים. סיכוייו אינם מזהירים. ראשית כל, הוא הסתיר את מניעיו הדתיים כשהגיש את הצעת המחקר שלו; שנית, שלושה חוקרים בלתי תלויים בחנו את הצעת המחקר ומצאו שהיא אינה עומדת בסטנדרטים מדעיים בסיסיים; שלישית, בעבר כבר קיבלו חוקרים בריאתנים גישה לגראנד קניון ואספו דגימות, כך שסנלינג אינו יכול לטעון לאפליה נגד בריאתנים; ורביעית, את הדגימות שמבקש סנלינג אפשר למצוא גם מחוץ לגראנד קניון, כך שההתעקשות שלו מיותרת.

אבל סנלינג ובריאתנים אחרים כנראה ימשיכו להתעקש. הגרנד קניון מככב בכל ספר לימוד בסיסי לגאולוגיה, בתור דוגמה מרהיבת עין לתהליכים גאולוגיים בני מיליארדי שנים שניתנים לצפיה בחתכי הסלע שלו. לאור זאת, נראה שסנלינג ודומיו, בריאתני הארץ הצעירה, לא ימהרו לוותר על האפשרות להוסיף את הגרנד קניון למסכת טיעוניהם הבלתי מדעיים.

עוד בנושא באתר הידען:

סקר – כמעט מחצית מהאמריקנים מאמינים בבריאה כפי שתוארה בספר בראשית

רקע למאבקם של הבריאתנים

מה עושה אלוהים בשיעורי מדע?

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

378 תגובות

  1. אלבנטזו,
    הבנת היטב את כוונתי. שאלת המשך ברשותך.
    בנוגע לאנרגיה אפלה, איך הכי כדאי לתאר את מה שהמתמטיקה מספרת לנו?
    האם צריך לחשוב על התפשטות היקום כעל חלל שנוצר או ? אני מתקשה למצוא את המילים. רציתי לכתוב חלל שנמתח אבל זה נשמע לי חסר משמעות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן