ידענים: התכנון התבוני | מדע ודת

מאת 30 במאי 2017 377 תגובות

לאחרונה מספר חוקרים ניסו להשתמש בגרנד קניון בארצות הברית כדי להוכיח את תפיסת הבריאתנות, לפיה העולם נוצר על ידי אלוהים ומאז בריאתו לא השתנה. 

הגראנד קניון בשירות הבריאתנות? מקור: Claytondodge9, Wikimedia.

הגרנד קניון. מקור: Claytondodge9, Wikimedia.

הגרנד קניון שבמדינת אריזונה הוא אחד הפארקים הלאומיים הגדולים והמרשימים בארצות הברית. לגראנד קניון מבנה ייחודי: זהו חריץ ענק בקרקע, בעומק מאות מטרים, ברוחב 16 קילומטר ובאורך למעלה מ-400 קילומטרים. הוא נוצר בתהליכים גאולוגיים של בליה ושחיקה שנמשכו מיליארדי שנים. גילן של שכבות הסלע בגרנד קניון נע בין מאתיים מיליון לשני מיליארד שנה.

הגרנד קניון הוא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בעולם. המבקרים הרבים בו גורמים – בדרך כלל בשוגג, לעתים במזיד – לפגיעה באוצרות הטבע שבו, אוצרות המהווים מורשת תרבות לאומית ועולמית. עקב כך, כל ביקור מעבר לפרק זמן מסוים בגרנד קניון דורש אישור מראש. כמו כן, מבין מאות בקשות למחקר מדעי בגרנד קניון מאושרות כ-80 בלבד כל שנה.

לאחרונה (אביב 2017) ביקש אנדרו סנלינג להצטרף לשורות החוקרים בגרנד קניון ולקחת עשרות דגימות סלע מהאתר. לבקשתו יש רקע שונה מבקשותיהם של רוב החוקרים: הוא מנסה להוכיח שהגראנד קניון נוצר עקב המבול של נוח, שארע, לטענתו, לפני אלפי שנים. סנלינג לא לבד. עמיתו (בעל השם השווה מיליונים) סטיב אוסטין צילם מאובנים בגרנד קניון והשתמש בצילומים כדי לטעון שיצורים אלה מתו במבול. גם לאונרד בראנד, שביקש לאסוף ממצאים בגרנד קניון, עשה זאת כדי להוכיח שהעולם בן 6,000 שנה.

סנלינג, אוסטין ובראנד הם בריאתנים (Creationists). הבריאתנות היא תפיסה הגורסת שהעולם נברא על ידי אלוהים ומאז בריאתו לא השתנה. בין יתר סוגי הבריאתנים קיימים בריאתני הארץ הצעירה (Young Earth Creationists) ובריאתני הארץ העתיקה (Old Earth Creationists). ה"צעירים" טוענים שכדור הארץ נברא ככתוב בתנ"ך, לפני 6,000 שנה, ואילו ה"עתיקים" מקבלים את הראיות המדעיות לגילו העתיק של כדור הארץ, 4.5 מיליארד שנה, אך טוענים שהאבולוציה לא קיימת, כי הבריאה קרתה כפי שכתוב בתנ"ך: אלוהים ברא את כל מיני החי והצומח, ואלה לא השתנו מאז בריאתם.

כאשר אוכלוסיה מקורית נפרדת למספר אוכלוסיות עקב מחסומי שטח, כגון נהר, איים או הרים, עשויות להיווצר עם הזמן אוכלוסיות שהפרטים בהן אינם יכולים להזדווג אלה עם אלה. זו אחת ההוכחות המוחצות לאבולוציה, וכאלה יש רבות, למשל – כלבים וזאבים, סוסים וחמורים, קופי-אדם והומו סאפיינס, ובעצם כל שני מינים שאפשר להתחקות אחר אביהם הקדמון המשותף. לאונרד בראנד יודע זאת – ואף חקר זאת. מחקרו של בראנד לתואר שני בביולוגיה עסק בהתמיינות של זני עכברים. אך בנוסף להיותו ביולוג, מאמין בראנד בנכונותו של הכתוב בכתבי הקודש, ככתבו וכלשונו. הוא יודע שהממצאים המדעיים סותרים את סיפור הבריאה ואת האומדן הנוצרי של משך הזמן בו קיים כדור הארץ. ועדיין, בראנד מאמין שהעולם נברא לפני 6,000 שנה.

בראנד חרג מגדרו כדי למצוא טענות בזכות סיפור המבול המקראי: הוא הוליך לטאות – נרגזות, בלי ספק – במעלה מדרון חול רטוב, כדי להשוות את טביעות רגליהן לטביעות הרגליים המאובנות של לטאות שנמצאו בגרנד קניון. מהדמיון בין הטביעות הסיק בראנד את מה שהניח מראש: שהטביעות נוצרו כשהלטאות עלו במדרון החלקלק וניסו נואשות להימלט מהמבול של נוח. בראנד הסיק מכך שהגרנד קניון נוצר במבול לפני כמה אלפי שנים, ככתוב בתנ"ך, ולא בתהליך סחיפה איטי של מאות מיליוני שנה. אם המבול סחף את כל עולם החי אל מותו, מדוע לא פגע בטביעות הרגליים העדינות שנותרו על הקרקע החולית? על כך – ועל שאלות רבות אחרות – בראנד לא עונה.

לאחר התואר השני שלו המשיך בראנד לדוקטורט בביולוגיה והוא פלאונטולוג באוניברסיטת לומה לינדה שבקליפורניה. אוניברסיטה זו שייכת לרשת החינוך של הכנסייה האדוונטיסטית של היום השביעי (המאמינים בביאתו השניה של ישו), רשת החינוך הנוצרית השניה בגודלה בעולם אחרי רשת החינוך של הכנסיה הקתולית.

מרקוס רוס עשה דוקטורט על דינוזאורים שחיו לפני מאה מיליון שנה. הדוקטורט שלו אושר בהצטיינות באוניברסיטת רוד איילנד. גם רוס מאמין שאלוהים ברא את העולם לפני פחות מ-10,000 שנה. הידע שעליו מתבסס המחקר של רוס סותר את אמונתו הדתית – והוא ער לכך. איך מגשר רוס על הסתירה הזו? הוא לא מגשר עליה. במקביל לחשיבתו המדעית הוא מחזיק באמונתו הדתית, אך כאשר הוא מגיע לנקודות ההתנגשות בין השתיים – תעוד המאובנים, תעוד התפשטות היקום, קצבי התפרקות החומר, תיארוכים רדיומטריים, שכולם מהווים ראיות ליקום בן מיליארדי שנים – הידע המדעי שלו נסוג בפני אמונתו הדתית. רוס מרצה באוניברסיטת ליברטי בווירג'יניה, אוניברסיטה נוצרית פרטית שנוסדה ב-1971 כקולג' בפטיסטי וכיום היא האוניברסיטה האוונגליסטית הגדולה בעולם, עם כ-15,000 סטודנטים.

הרב דוד גוטליב, ד"ר למתמטיקה ומרצה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, טען שישנן עדויות חזקות לעתיקותו של היקום, ולמרות זאת גרסת הדת היהודית לבריאת העולם ולמשך קיומו – 5,700 שנה – היא הנכונה מבחינה לוגית: "העצמות, החפצים, זמן מחצית החיים של הרדיום, שיטת התיארוך אשלגן-ארגון, תיארוך על פי התפרקות אורניום, היסט אור אינפרא-אדום מהחלל וכו' – כל אלה מצביעים על קיום ממושך יותר, שעם זאת אינו אמיתי." הסתירה במקור.

רוב הבריאתנים הם אנשי דת או חסרי הכשרה כלשהי במדעים. בשנת 2001 הודיע מכון דיסקברי הבריאתני שבמשך מספר שנים אסף רשימה של 100 מדענים שטוענים שהאבולוציה לא קיימת. כעבור שש שנים כבר היו 700 מדענים ברשימה זו. כמחצית  מהמדענים ברשימה זו מתמחים בפיזיקה, כימיה, מחשבים ומתמטיקה  – מקצועות שלא מחייבים למידה של התפתחות החיים והראיות לקיומה של האבולוציה. בשנת 2005 ארגנו מדענים עצומת נגד, שכוונתה היתה לאסוף תוך ארבע שעות מספר דומה של מדענים המודיעים על כך שהם מקבלים את הראיות לקיומה של האבולוציה. תוך ארבע שעות נאספו "רק" 400 חתימות, ועל כן הורחב המאמץ לארבעה ימים. בפרק הזמן הזה התווספו לרשימה 7,733 מדענים המקבלים את הראיות לעובדת האבולוציה. ואי אפשר בלי להזכיר את "פרויקט סטיב" ההומוריסטי-למחצה, שגם מטרתו לאסוף חותמים המכירים באבולוציה, פרויקט שבו מורשים להשתתף רק מדענים ששמם "סטיב" או נגזרת של שם זה (סטיבן, סטפן, סטפני, אסטבן וכו'). עד דצמבר 2016 נאספו בפרויקט זה מעל 1,400 חתימות.

על רקע זה ברור למה אנשי דת כה רבים פועלים להשתלבות באקדמיה: הם מבקשים להגדיל את מספר המדענים שמחקריהם האקדמיים יהיו עלה תאנה וגיבוי פסאודו-מדעי לדעותיהם האנטי-מדעיות הנובעות מאמונה דתית. כדי לקדם את אמונתם הדתית הם מוכנים למאמצים ניכרים: הם עומדים במסלול מפרך של הגשת תזות ומחקר אקדמי העומד בביקורת עמיתים, וכאשר הם מגיעים לתואר הדוקטור הנכסף, הם מנצלים אותו כדי לטעון שאלוהים ברא את העולם. טענות אלה המדע לא יכול לבדוק, כי לשם כך צריך להוכיח לא רק את קיום אלוהים אלא גם להוכיח באיזה אל מדובר מבין מיליוני האלים הקיימים במסורות השונות, להוכיח את הדרך שבה אל ספציפי זה פועל בעולם, ולשלול בניסוי מדעי מבוקר את השפעתם המרסנת או המנטרלת של אלים, רוחות, שדים וכוחות טבע אחרים.

ברור שמהנקודה שבה נכנס אלוהים לתמונה, הופך המדע לפארסה. אפשר היה להתעלם מכך, אלמלא היו חוקרים אלה משתמשים ברושם שעושה הדוקטורט שלהם כדי להשפיע על סטודנטים, על תקציבים ציבוריים, על הדיון הציבורי ועל תכני מדע באופן שמסיג את המדע לאחור. בזכות תואריהם מצליחים מכחישי המדע לקבל הילה של אמינות ולצבור נקודות לא רק בקרב הציבור הרחב אלא גם בוועדות חינוך שקובעות תכנים של ספרי לימוד ואף בדיונים בוועדות מדע של בתי מחוקקים, האחראיות על תקציבי מחקר מדעי במדינות שונות בארצות הברית, בעיקר בדרום העמוק, שם יש לדת אחיזה איתנה יחסית.

לא כל הבריאתנים מתעקשים על הסיפור התנ"כי ככתבו וכלשונו. רק בריאתני הארץ הצעירה (Young Earth Creationists) תומכים בטענה שגילו של כדור הארץ הוא 6,000 שנה. בריאתנים רבים, "בריאתני הארץ העתיקה" (Old Earth Creationists) מקבלים את העובדות המדעיות בדבר מיליארדי שנותיו של כדור הארץ, אבל סבורים שאלוהים עומד מאחורי תהליך היווצרותו של כדור הארץ והתגבשותו. הם מתנגדים לבריאתני הארץ הצעירה מכיוון שאלה האחרונים מוציאים שם רע לאמונה הדתית: בשמה הם מוכנים להתעלם מראיות גאולוגיות ואסטרונומיות וממדידות קרינה שמוכיחות את גילו העתיק של כדור הארץ. בריאתני הארץ העתיקה אף טורחים להשקיע זמן בהפרכת טיעוניהם של בריאתני הארץ הצעירה, ובכך – בין אם מרצונם או למורת רוחם – מאחדים כוחות עם המדע הסטנדרטי ומוכיחים את טענותיו.

מנהלי אתר הגרנד קניון דחו את בקשתו של סנלינג בטענה שאת המאובנים שהוא מבקש אפשר למצוא גם מחוץ לגרנד קניון. סנלינג תבע לדין את האתר ואת משרד הפנים. סיכוייו אינם מזהירים. ראשית כל, הוא הסתיר את מניעיו הדתיים כשהגיש את הצעת המחקר שלו; שנית, שלושה חוקרים בלתי תלויים בחנו את הצעת המחקר ומצאו שהיא אינה עומדת בסטנדרטים מדעיים בסיסיים; שלישית, בעבר כבר קיבלו חוקרים בריאתנים גישה לגראנד קניון ואספו דגימות, כך שסנלינג אינו יכול לטעון לאפליה נגד בריאתנים; ורביעית, את הדגימות שמבקש סנלינג אפשר למצוא גם מחוץ לגראנד קניון, כך שההתעקשות שלו מיותרת.

אבל סנלינג ובריאתנים אחרים כנראה ימשיכו להתעקש. הגרנד קניון מככב בכל ספר לימוד בסיסי לגאולוגיה, בתור דוגמה מרהיבת עין לתהליכים גאולוגיים בני מיליארדי שנים שניתנים לצפיה בחתכי הסלע שלו. לאור זאת, נראה שסנלינג ודומיו, בריאתני הארץ הצעירה, לא ימהרו לוותר על האפשרות להוסיף את הגרנד קניון למסכת טיעוניהם הבלתי מדעיים.

עוד בנושא באתר הידען:

סקר – כמעט מחצית מהאמריקנים מאמינים בבריאה כפי שתוארה בספר בראשית

רקע למאבקם של הבריאתנים

מה עושה אלוהים בשיעורי מדע?

377 תגובות ל “הגרנד קניון בשירות הבריאתנות?”

 1. ישראל שפירא

  מתוך "משפטו של החוק השני"

  מה גורם להיווצרות החיים, והיווצרות חיים תבוניים בפרט?"

  "ובכן, האבולוציה.." פתח החוק.

  "להד"ם, שטויות מוחלטות!" הפרופסור צרח כעת בכל עוצמת גרונו. "אתה יודע מה ההסתברות להיווצרות ספונטנית של תא חי אחד ויחיד המסוגל לשכפל את עצמו? אפס, אפס מוחלט!"

  הקהל תבע הסבר.
  "הנה" הפרופסור הסיר את שעונו מפרק ידו והטיל אותו בזעם על הדוכן. "אם הייתם מוצאים שעון זה מוטל על האדמה באיזו פלנטה רחוקה. כלום הייתם מניחים כי השעון נוצר מעצמו עיי האבולוציה? עיי כוחות הטבע, באמצעות התרכבות אקראית לחלוטין של מולקולות? לא, כמובן שלא. מישהו חייב היה ליצור אותו."

  הקהל הנהן בהסכמה.
  "ואתם מוכנים להאמין שאדם חי, חושב, מרגיש, יוצר, המורכב ממיליארדי תאים אשר כל אחד מהם מורכב מיליון פעם יותר מן השעון נוצר באופן ספונטני ללא יוצר חיצוני?"

  דממה מוחלטת השתררה באולם.

  "אני יכול להעיד, כמתמטיקאי, שההסתברות ליקום כה מושלם, וכן ההסתברות להיווצרות ספונטנית של החיים, שווה בדיוק לאפס."

  "האם אתה רומז ש.." קולו של התובע היה צרוד מהתרגשות.

  "אינני רומז, אני אומר זאת במפורש. האל הכל יכול, הוא האחראי לשלמותה המדהימה של המתמטיקה, של הגיאומטריה, הפיזיקה, הכימיה, וכפועל יוצא, הביולוגיה. מכיוון שאנו ישויות ביולוגיות, אנו חייבים את חיינו לכל-יכול."

  הקהל הריע ממושכות.

  החוק התעשת. "נו טוב, יהי כך, אינני מתכוון לפגוע בחופש האמונה שלך. יופי, יש אלוהים! אפשר כבר ללכת הביתה למען השם?"

 2. ישראל שפירא

  ניס

  זה לא עד כדי כך פשוט.

  סטודנט טכניון שקצת מבין בעניינים אילו, טען בזמנו שכדי שבמערכת מסדר גודל של מספר אבוגדרו תתהפך האנטרופיה, חייב לעבור זמן העולה על משך קיום היקום (או יקום הקיום? כרצונך).

  אז האם זה לא מעמיד אתגר בפני בריאה ספונטנית של אדם שבורא בורג שאינו יכול להברא ספונטנית?

  אנא ערף. ישראל רק בורג קטן בסדר הקוסמי הגדול. משאיר שאלות הרות קיום לבוס, ניס וא.פ.

  קומפרנדס?

 3. ישראל שפירא

  חומר דומם לא נהפך מעצמו לאדם.

  אבל חומר דומם כן נהפך מעצמו לחומצות אמינו – זה קורה אפילו בחלל כל הזמן.

  וחומצות אמינו נהפכות מעצמן לחלבונים.

  וחלבונים כן יכולים אולי להיהפך מעצמם לצמחים או לאמבות.

  שנהפכות לצפרדעים.

  שנהפכות לחסידות.

  שנהפכות ל…. ול… ול…

  בסוף תגיע לאדם. ע"ע אבולוציה.

  האם זה מה שבאמת קרה? לבוס פתרונים. אך יש הבדל מהותי בין בורג – שאינו יכול להיווצר ספונטנית, לאדם שכן.

  וזאת למרות שהאדם מורכב הרבה יותר.

 4. (אפ)

  נוסח יותר מדויק של דברי:
  כשמישהו מאמין שחומר דומם הפך מעצמו לאדם, אז ברור שהוא משתטה.
  לזאת הכוונה וזה ברור מהתוכן הקודם של דברי.

  כתוב שהבורא יצר את גוף האדם מחומר. כלומר יש כאן שתי סיבות: אלהים+חומר ולא סיבה אחת שהיא חומרית בלבד.
  אבל הרוח היא מאלהים ולא מהחומר וגם זה כתוב.

  "וכשאתה רואה מולך אל כל יכול, לא ברור לך שמישהו גרם לו?"
  1. כל יכול איננו יכול להיות תוצאה של משהו. אם הוא נגרם הוא איננו כל יכול.
  2. מדובר בנצח. במוחלט שאין לו ראשית ואין לו אחרית.
  3. ההבנה או חוסר ההבנה שלך בנושא המוחלט(אלהים) איננה משנה לגבי ההבנה שהחיים הם תוצר של תבונה.

 5. יריב

  ״כשאתה רואה עקבות בחול, ברור לך שמישהו גרם להן״

  וכשאתה רואה מולך אל כל יכול, לא ברור לך שמישהו גרם לו?

 6. יריב

  אפ,

  ״כשמישהו מאמין שאדם נוצר מחומר דומם, אז ברור שהוא משתטה״

  בוא ניזכר לרגע בספר בראשית פרק ב׳:

  ״וַיִּיצֶר יְהוָה אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם, עָפָר מִן-הָאֲדָמָה״.

  האם לא נאמר על כך – הפוסל במומו פוסל?

 7. א

  ב.
  אף אחד לא ביקש שתהפוך למאמין הדוק של האבולוציה. רק שתפסיק לראות בזה "דיברי כפירה"
  המדע כנראה לעולם לא יגיד שיש אלוהים כי אלוהים מנהל את העולם לפי חוקי הטבע מה שמאפשר לכל אדם להאמין או לא.אני לא מתיימר לדעת למה אבל אם האל היה רוצה הוא יכול לדבר עם כל אחד מאיתנו ולהפר את חוקי הטבע כל יום. אבל הוא לא. אפילו על ניסים גלויים יש פרשנים שאומרים שקרו בצורה טבעית כמו לדוגמה הוצאת המים מהסלע ע"י משה, חזל אומרים שמאז ומעולם היה שם מים.

 8. יריב

  אבי,

  ציטוט מתוך ויקיפדיה:

  ״דרווין המתין 12 שנה עד שהעז לפרסם, בשנת 1871, את "מוצא האדם" שבו הוא כתב במפורש שמוצא האדם והקוף הוא מאב קדמון אחד״.

  כתב או לא כתב על מוצא האדם?

 9. א

  למה העובדה האם דרווין היה אטאיסט קשורה לשאלה האם האבולוציה סותרת את היהדות או לא?
  וניסים, אני לא חושב שצריך לקרוא לאבי שקרן. הוא פשוט כותב מה שעובר לו בראש באותו רגע. לפעמים זה נכון ולפעמים לא. מזמן הפסקתי להעיר לו על חוסר דיוק. אבל ברוח הדברים הוא צודק, דרווין אומנם לא האמין באלוהים אבל אבי צודק שהרבה רבנים לא רואים בעיה באבולוציה. ועיקר הרעש עושים מחזירים בתשובה.

 10. (אפ)

  "3, 4 – תלמד אבולוציה, זה בדיוק מה שהיא מסבירה, כיצד מתפתחים בעלי חיים ללא תבונה וללא יד מכוונת."

  כשמדברים על אבולוציה מדברים על התפתחות מידע. מידע איננו יכול להתפתח מעצמו.
  כשמישהו מאמין שאדם נוצר מחומר דומם, אז ברור שהוא משתטה. כאשר הוא מוסיף אינספור פרטים ותאורים לאמונתו, אז ברור שהוא עוסק בדמגוגיה, הזיות והולכת שולל – זאת תורת האבולוציה.

  כשאתה רואה עקבות בחול, ברור לך שמישהו גרם להן.
  כשאתה רואה שברי זכוכית(גנים), אין לך מושג מה היו לפני כן(למשל ספל זכוכית) ואינך יכול להסיק שיהפכו לצלחת מעצמם(לגנים של היצור הנוכחי).
  כשאתה רואה צלחת(היצור הנוכחי) אינך מעלה בדעתך ששברי זכוכית(גנים בעבר) יצרו אותה מעצמם.
  אבל המדע מתיימר לדעת שהגנים של היום(היצור הנוכחי) היו אחרים בעבר.
  המדע מניח שיצורים שמורכבים פי אינספור מעקבות וצלחת נוצרו לבדם מעצמם . לסיפורי אגדות וניסים המדע קורא תיאוריה מדעית.
  ההוכחה לאבולוציה צריכה להיות בפרטים הקטנים; גן אחר גן, ולא שום דבר אחר, כפי שכתבתי קודם.
  עד אז אין למדעני האבולוציה צל של מושג על מה מדובר.

 11. ניסים

  אבי
  דארווין לא היה אדם מאמין, והוא אמר את זה בפירוש מספר פעמים.
  דארווין כתב רבות על האדם, כולל ספר מפורסם.
  אפשר לשאול למה כתבת את הדברים האלה? אתה בטח יודע שהם שקרים.

 12. (אפ)

  "3, 4 – תלמד אבולוציה, זה בדיוק מה שהיא מסבירה, כיצד מתפתחים בעלי חיים ללא תבונה וללא יד מכוונת."

  כשמדברים על אבולוציה מדברים על התפתחות מידע. מידע איננו יכול להתפתח מעצמו.
  כשמישהו מאמין שאדם נוצר מחומר דומם, אז ברור שהוא משתטה. כאשר הוא מוסיף אינספור פרטים ותאורים לאמונתו, אז ברור שהוא עוסק בדמגוגיה, הזיות והולכת שולל – זאת תורת האבולוציה.

  כשאתה רואה עקבות בחול, ברור לך שמישהו גרם להן.
  כשאתה רואה שברי זכוכית אין לך מושג מה היו לפני כן ואינך יכול להסיק שיהפכו לצלחת מעצמם.
  כשאתה רואה צלחת אינך מעלה בדעתך ששברי זכוכית יצרו אותה מעצמם.
  אבל יצורים שמורכבים פי אינספור, אתה מוכן להניח שנוצרו לבדם מעצמם . זאת צביעות, סיפורי אגדות וניסים.
  ההוכחה לאבולוציה צריכה להיות בפרטים הקטנים; גן אחר גן, ולא שום דבר אחר, כפי שכתבתי קודם.
  עד אז אין למדעני האבולוציה צל של מושג על מה מדובר.

 13. ב

  אבי, האם אתה מודע גם לדברים האלה של הרב קוק:

  "ובכלל אין אנו צריכים להיות כ"כ מאודקים לשיטת ההתפתחות. יש בה ודאי כמה נצוצי אמת, אבל ג"כ כמה כזבים ודמיונות" ( אגרות הראי"ה, אגרת קיז, לרב שמואל אלכסנדרוב, יפו, אדר תרס"ח -, קרדיט לויקיפדיה).

 14. אבי

  זה לא שהדת היהודית מתנגדת לאבולוציה
  דרווין היה אדם דתי מאד, והא בכלל לא כתב על התפתחות האדם וכל מה שמיחסים לו הדתיים , אלא מה שקרה זה שמטיפים אנטי דתיים תפסו טרמפ על האבולוציה כדי לנסות להכחיש את התורה ומצד שני מטיפים לחזרה בתשובה מסויימים נתפסו להתנגדות לאבולוציה של המטיפים הנוצרים.
  הרעיון הבסיסי של האבולוציה כתובה בתורה ובקבלה היהודית , ואנשי דת חכמים יותר דווקא מצאו אישוש בדת לאבולוציה.
  כמו שכתב הרב קוק :
  "תורת ההתפתחות, ההולכת וכובשת את העולם כעת, היא מותאמת לרזי עולם של הקבלה, יותר מכל התורות הפילוסופיות האחרות.
  — אורות הקודש ב', תורת ההתפתחות, עמ' תקלז, הרב קוק, תרצ"ח 1938"

 15. ניסים

  ב
  ואם כבר מדברים על מינים חדשים – האם אתה מודע לכך שיש יותר ממין אחד של אדם היום?

 16. ניסים

  ב
  ובקשר ליצירת מינים חדשים – זה נעשה כל יום בתחום הצמחים. מעבר לכך, לפני 6 שנים כבר יצרו מין חדש של לטאות.
  סתם, שתדע.

 17. ב

  יריב, סוסים וחמורים שייכים לאותה משפחה, וכך גם כלבים וזאבים. הם אפילו יכולים להעמיד צאצאים. כלומר מדובר באותו היצור ולא התפתחות של משפחה חדשה. ולכן אין כאן אבולוציה. הסברתי מדוע גם לא ניתן לעבור ממשפחה אחת לאחרת בהדרגה. ההסבר נותר בעינו.

  ניסים, אם העין מתוכננת כה גרוע, אתה מוזמן ליצור עין משלך ולהחליף אותה בעיניים הקיימות שיש לך. ואז נראה אם תרצה לחזור למצב הקודם או לא. האם אתה מסוגל ליצור עין משלך? אם לא, כיצד אתה מבקר משהו שאתה עצמך אינו מסוגל לו?

 18. יריב

  אפ,

  1. יש לך בעיה של הבנת הנקרא, שכחת לקרוא את המשך המשפט:

  ״זו אחת ההוכחות המוחצות לאבולוציה, וכאלה יש רבות, למשל – כלבים וזאבים, סוסים וחמורים, קופי-אדם והומו סאפיינס, ובעצם כל שני מינים שאפשר להתחקות אחר אביהם הקדמון המשותף״

  זו ההוכחה, היכולת להתחקות אחר האב הקדמון המשותף של שני מינים. החלק הראשון שצוטטת רק מסביר מדוע זה קורה.

  2. ״קודם קורות מוטאציות מקריות ואחר כך ברירה ע"פ תכונות הסביבה״

  אבל ברירה טבעית היא לא אקראית, אז מדוע אתה ממשיך להתעקש שמדובר בתהליך אקראי? זה תהליך שבחלקו הוא אקראי.

  3, 4 – תלמד אבולוציה, זה בדיוק מה שהיא מסבירה, כיצד מתפתחים בעלי חיים ללא תבונה וללא יד מכוונת.

 19. אנונימי

  (אפ)
  ה'תבונה' הזאת, אם שמת לב, גם מתפתחת יותר ויותר עם הזמן…
  זה הדבר היחיד (האינטלגנציה) שמאז שנוצר, לא מפסיק להתפתח – אבל בניגוד לשאר הדברים בטבע – האינטלגנציה רק משתבחת עם הזמן… מעניין 🙂

 20. (אפ)

  1."לא הוכחה לאבולוציה.." – כותב המאמר כתב זאת במילותיו שלו: "אחת ההוכחות המוחצות לאבולוציה״.
  2."האבולוציה היא לא תהליך אקראי" – קודם קורות מוטאציות מקריות ואחר כך ברירה ע"פ תכונות הסביבה.
  כלומר, זהו תהליך אקראי שתורת האבולוציה מניחה כשלב ראשון שמכיל בתוכו את צרופי המוטאציות "הנכונות". הנחה בלא הגיון ובסיס.
  בקיצור-זהו תהליך אקראי וגם אם תאמר ש"לא אקראי" מיליון פעם ואחרים יחזרו על דבריך – ישאר אקראי.
  3."אמונה מטופשת וחסרת בסיס". תאמר שיתוש, לב, מוח, תודעה, לא בגלל תבונה נוצרו אלא מעצמם.
  שעינים נוצרו בלעדי ראייה ואוזניים ללא שמיעה. אשרי המאמין.
  משאיר כאן לכל אחד את הבחירה במה להאמין כמטופש וחסר בסיס ובמה כמבוסס הגיון ועובדות.
  4."הוכחה תהיה כשתראה לנו כיצד התבונה הבלתי נראית שלך גורמת ליצורים להשתנות." – כשמשהו קיים, אין צורך להוכיחו.
  כשאתה רואה מידע\יצירה פרי תבונה, אינך חייב לדעת כיצד תבונה יצרה אותו.
  למשל, אינך חייב לדעת כיצד נוצר מטוס F-35 על כל מערכותיו, כדי לדעת שתבונה יצרה אותו.
  בקיצור-תבונה יצרה את החיים וה"איך" איננו רלוונטי.

 21. יריב

  אפ,

  1. ״כאשר אוכלוסיה מקורית נפרדת למספר אוכלוסיות עקב מחסומי שטח, כגון נהר, איים או הרים, עשויות להיווצר עם הזמן אוכלוסיות שהפרטים בהן אינם יכולים להזדווג אלה עם אלה. זו אחת ההוכחות המוחצות לאבולוציה״

  זו לא הוכחה לאבולוציה, זהו רק הסבר שמראה כיצד פועלת האבולוציה ואיך היא יוצרת מינים חדשים.

  2. ״בשלב הבא מראים איך מידע כזה יכול להיווצר בצורה אקראית״

  האבולוציה היא לא תהליך אקראי, עכשיו הוכחת שאין לך שום מושג מה זו אבולוציה.

  3. ״מה אמיתי? שאכן היצורים השתנו והתפתחו במהלך מיליוני שנים, אך לא מעצמם אלא בגלל תבונה שלא ניתן לאמדה״

  זו אינה הוכחה אלא אמונה מטופשת וחסרת בסיס. הוכחה תהיה כשתראה לנו כיצד התבונה הבלתי נראית שלך גורמת ליצורים להשתנות.

הוספת תגובה

 • (will not be published)