סיקור מקיף

גלאי חלקיקים ייבנה באוניברסיטת בן-גוריון

 הגלאי החדש יוקדש לחקר מהות החומר האפל

גלאי חלקיקים (המצולם בכתבה הינו גלאי החלקיקים CMS ב-CERN. מקור: Julian Knutzen.
גלאי חלקיקים. הגלאי המצולם הוא CMS במרכז CERN. מקור: Julian Knutzen.

קבוצת השבב האטומי מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב בראשות פרופ’ רון פולמן (www.bgu.ac.il/atomchip), זכתה בימים אלה במענק מחקר מטעם האקדמיה האמריקאית (NSF), יחד עם הקרן לשיתוף מחקר ישראלי-אמריקאי (BSF) לחיפוש אחר חומר אפל. מדובר בהצעה דו-לאומית לה שותף החוקר האמריקאי דרק ג’קסון קימבל מ-California State University. במסגרת הפרויקט, ייבנה באוניברסיטה גלאי חלקיקים מתקדם.

בפרויקט ייקחו חלק מומחים מהאוניברסיטה בתחומי הספקטרוסקופיה האטומית, הגלאים המגנטיים, לייזרים ואופטיקה, שעונים אטומיים ואלקטרוניקה מתקדמת. בין היתר, ייקחו חלק בפרויקט פרופ’ ראובן שוקר (ראש קבוצת המגנטומטריה הקוונטית), דר’ דוד לברון, דר’ אנדריי בן-עמר ברנגה, דר’ דויד גרוסווסר, דר’ מני גבעון ודר’ אסף גרוס.

יש לציין כי תצפיות אסטרונומיות מביאות למסקנה שכמות גדולה מאוד של חומר ביקום כלל אינו מפיץ אור ועל כן אין אנו יכולים לראות אותו בצורה ישירה בעזרת הטלסקופים שלנו. נדרשות אם כן דרכים אחרות לגלות את החומר הזה וזו מהותו של הגלאי החדש.

4 תגובות

 1. עזבו שטויות חבל על המחקר הזה אין חומר אפל. בריאתו התיאורתית בחטא, חטא של שינוי המידות הנימדדות ביקום כדי שיתאימו לנוסחה ה”קדושה” של הגרביטציה. שיחקרו שם דברים אחרים.

 2. המחקר הזה רק מוכיח שבמדגם של הגלקסיות הספציפיות שנבחנו אין חומר אפל בצורה משמעותית.
  יש עוד אפשרויות לחומר אפל.

 3. אין חומר אפל.
  הסתבר שהמדידות ש”גילו” את החומר האפל היו מוטעות. ראו:
  https://phys.org/news/2017-02-team-radial-common-galaxies.html
  (זה תאור פשטני. אפשר לגשת משם למאמר המקורי).
  בטלסקופים חדישים עם גלאי אינפרא אדום אפשר למדוד את מסות הכוכבים בגלקסיות במדויק, עקב כך שאור נראה מתפזר באבק בין כוכבי. זה לא היה אפשרי כש”גילו” את החומר האפל והמדידות של אז היו מוטעות.
  מי שיקרא את המאמר יראה שבמאמר יש עדיין סטיה קטנה מתנועה ניוטונית מושלמת, שניתנת להסבר בקלות עם חורים שחורים שאינם נראים כלל אבל מוסיפים מסה.
  רק שהעדר עדיין רץ בכוון שנקבע לפני עשרות שנים…..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן