סיקור מקיף

נאס"א מבטלת את פרויקט קונסטליישן שהיה אמור להחזיר את האדם לירח

עדיין לא ברור מה יחליף אותה וכיצד, אם בכלל תחזור נאס"א לטיסות מאוישות בכלל ותגיע לירח בפרט * מילת הקסם עליה חזר ראש נאס"א בביקורו בארץ בשבוע שעבר תקפה גם להצעת התקציב: התעשיה הפרטית

ראש נאס"א צ'ארלס בולדן והאסטרונאוט כריס פוגלסאנג, ינואר 2010, בית חיל האוויר בהרצליה. צילום: לאון רוזנבלום
ראש נאס"א צ'ארלס בולדן והאסטרונאוט כריס פוגלסאנג, ינואר 2010, בית חיל האוויר בהרצליה. צילום: לאון רוזנבלום

איבדנו את הירח, אך האם קיבלנו את כל מערכת השמש ואיפשרנו תנופה לתעשיית החלל הפרטית?

"התקציב שמציע הנשיא אובמה כולל בתוכו ביטול של תוכנית קונסטליישן והחלפתו בגישה חדשה של השקעה באבני בניה בעלי יכולת גדולה יותר לטיסות בחלל" כך מצוטט האחראי על תקציב נאס"א לשנת 2011. המידע על התקציב שפורסם עד כה לא מספק יעד ספציפי לבני אדם בחלל, כך שבעוד יש כאלו הרואים בכך רק תיקון בכיוון, אחרים רואים זאת כסוף המשחק וחוששים שעם הארכת פעילות תחנת החלל עד שנת 2020, בני האדם ייתקעו במסלול ארץ נמוך לפחות עוד עשור.

לפי התקציב, יבוטל פיתוח הטיל ארס, ואין כרגע כל החלטה אחרת על משגרים כבדים הנחוצים כדי לשגר בני אדם מעבר למסלול ארץ נמוך. נאס"א הונחתה להמשיך ולחקור כדי למצוא כלים כאלה שיגדילו את הקיבולת של ארכיטקטורות טיסות חללל עתידיות תוך הקטנת עלות השיגור בהשוואה למערכות הנוכחיות – שקרוב לודאי יקחון אותנו רחוק יותר ומהר יותר לתוך החלל. ואולם בתקציב המוצע, שחייב לקבל את אישור הקונגרס, נאס"א תקצה משאבים לחברות חלל מסחריות כדי שאלו יבנו מערכות שיטיסו אסטרונאוטים אל תחנת החלל וממנה. לאחר סיום תוכנית המעבורות הסכימה נאס"א לשלם לרוסיה 50 מיליון דולר למושב. חברות פרטיות תוכלנה להציע מושב בפחות כסף, אך הכלים שלהם עדיין לא נוסו, ובוודאי שלא קיבלו אישור להסעת בני אדם.

נכון שתוכנית קונסטליישן חרגה מהתקציב ופיגרה בלוחות הזמנים וכן היא חסרה את החדשנות בשל אי היכולת להשקיע בטכנולוגיות קריטיות חדשות, אך השקוע עד כה 9 מיליארד דולר בפיתוח משגרי ארס וחלליות הנוסעים אוריון ורבים נוספים יוצאו בשל הוצאות ביטול החוזה מול בואינג, ATK ורוקטדיין.

תומכי הצעת התקציב של אובמה אומרים כי התקדמות לעבר שימוש בחברות מסחריות ייצור יותר עבודות לכל דולר משום שהשקעות הממשלה ימונפו במיליוני דולרים של השקעות פרטיות.

הטיל ארס 5, לעולם לא ייבנה
הטיל ארס 5, לעולם לא ייבנה
השקעת נאס"א בתעשיית טיסות החלל המסחריות היא מצב של WIN-WIN, אומר ברט אלכסנדר, נשיא פדרצית חברות החלל המסחריות בהודעה שפורסמה בשבוע שעבר. "תעשיית החלל המסחרית תיצור אלפי משרות הייטק בארה"ב, במיוחד בפלורידה ותקטין את פער הטיסות. כמו כן נוכל להקטין את התשלומים לרוסיה."

נאס"א כבר חתמה עם החברות SpaceX ו- Orbital Sciencesלביצוע שיגורי מטען לתחנת החלל. SpaceX גם מפתחת חללית שתעלה אסטרונאוטים למסלול ותנחית אותם בחזרה.

אף כי יש חברי קונגרס שאמרו שיילחמו בהצעת התקציב, מציע הסנטור ביל נלנסון, לעמוד ולהלחם בעד נאס"א ועבור אלפי האנשים העומדים לאבד את משרותיהם.

הצעת התקציב גם כוללת:

 • 183 מיליון דולר לצורך הארכת משך חיי תחנת החלל שקודם לכן תוקצבה עד שנת 2016. נאס"א תתקין בתחנה מתקן ניסויים חדש שבו יבוצעו ניסויים מדעייים וינוסו טכנולוגיות חדשות. יכולות חדשות כאלה תכלולנה בין היתר צנטרופוגות לתמיכה במחקר בתחומי הפיסיולוגיה האנושית, מתקני חלל מתנפחים ותוכנית המשך לשידרוג יכולות תחנת החלל.
 • 600 מיליון דולר להשלמת חמש הטיסות האחרונות של המעבורות, ולאפשר את פרישתן בבטחה גם אם לוח הזמנים יגלוש לשנת התקציב 2011.
 • 1.2 מיליארד דולרים לפיתוח טכנולוגיות בשיתוף נאס"א, התעשיה הפרטית והאקדמיה שיוכלו לבצע ספין אוף של טכנולוגיות ופוטנציאלית יוכלו לפתח תעשיות חדשות.
 • 150 מיליון דולרים להאצת פיתוח לווינים חדשים לחקר כדור הארץ.
 • 170 מיליון דולרים להחלפת משימת הפחמן, חללית שנועדה לזהות את מקורות פליטת וקליטת הפחמן, משימה שאבדה כאשר טיל השיגור שלה התפוצץ ב-2009.
 • 500 מיליון דולרים לחוזים עם התעשיה לצורך אספקת שירותי שיגור אסטרונאוטים לתחנת החלל הבינלאומית, כדי להפחית את ההסתמכות על רוסיה ולהאיץ תחום מסחרי חדש שיהיה גם ספק משמעותי של משרות.
 • תקציבים נוספים ייועדו למשימות חדשות לחקר והבנת מערכת השמש והיקום:
 • 3.2 מיליארד דולר במענקי מחקר ובעשרות משימות וטלסקופים שיחקרו את כוכבי הלכת והכוכבים, לרבות יורש לטלסקופ החלל האבל, משימות לחקר הירח ושתי משימות חדשות למאדים.
 • 14 מיליון השנה (ו-420 מיליון על פני חמש שנים) למשימות לחקר השמש, בין היתר לחללית שתטוס דרך האטמוספירה החיצונית של השמש כדי להבין כיצד היא מחממת וכיצד היא פולטת את שרמי החלקיקים הטעונים המכונים רוח השמש.

כמו כן עשויה נאס"א לזכות בתקציב כדי לגלות אסטרואידים שעלוים לגרום לפגיעה קטלנית בכדור הארץ. עוד בתקציב הגדלת השתתפות נאס"א בתוכניות ללימודים תיכוניים בידי נאס"א, לחוזים עם חברות אוויר-חלל, אוניברסיטאות ומכוני לימוד אחרים.

ראש נאס"א בביקורו בארץ: תחנת החלל תוארך עד 2020, התעשיה הפרטית תעזור בחזרה לירח

לידיעה ביוניברס טודיי

30 תגובות

 1. זה הרבה יותר מיחסי ציבור!!!!!! זה דוחף את הטכנולוגיה להתפתחות, ולהזכירכם בפעם האחרונה שזה קרה הוכרזה ארצות הברית באופן אומנם לא רשמי אך ברור בתור המנצחת במלחמה הקרה. לבטח המחשבים לא היו אפילו קרובים למצב בו הם היום אלמלא ההשקעה הזאת. וטיסה למאדים בכלל יכולה לשפר את התיירות הטכנולוגיה והמסחר בארה"ב. ואם יש תיירות יש עבודה כדי להדריך תיירים ואם יש עבודה אין פיטורים והמשבר הכלכלי נפטר, אני יודע שהמערכת לא כל כך פשוטה אבל עדיין בבסיס שלה ניתן לומר שהתקדמות טכנולוגית שווה לצמיחה כלכלית!!!!!

 2. לשלוח אדם אל הירח ? הוא כבר היה שם, לא ?
  איזו תועלת תהיה לטיסה מאוישת אל הירח ?
  לדעתי רק יחסי ציבור !
  נכון, זה חשוב, אבל זה עולה המון כסף.
  לא עדיף להשקיע יותר במחקר מדעי ? לדעתי כן.

 3. אובמה הוא ממש בלי להעליב- בור ועם הארץ!!!! כסיל ממש. וראש נאס"א קיבל החלטה נוראית, החלל הופך לתרבות!
  אנחנו עוד לא בשלב שבו וירג'ין גלקטיק צריכה להשתלט על העולם!!!
  נאס"א מתפרקת: סימו לב גם הכתבה הקודמת כאן כותרת הייתה: נאס"א הרימה ידיים!!!!!!!
  לאאאאאא!
  הקריירה העתידית שלי בנאס"א אובמה הדביל הוא הרס לי את החיים!
  אני אצתרך לעבוד עם סינים יימח שמם- סינים גרועים ומגעלים שהורסים כל חללית שהם בונים!!!! למה??
  שלחתי לפני חמישה חודשים מכתב לאובה על התקציב הנמוך, אבל הוא צריך כניראה הבהרה יותר טובה!!!

 4. כן, אם הם ימשיכו כך מישהו עוד עלול לחלות בהיפופוטומונסטרוססקוויפדליופוביה.

  …..מה? מישהו היה חייב להגיד משהו טיפשי.

 5. ואחריהם חברות מסחריות.

  העתיד הולך להיראות אפל, בדיוק כמו בסרטי המדע הבדיוני – עולם ששייך לתאגידי ענק.

 6. אנשים גוססים ממחלות קשות כמו סרטן ומחלות של התנוונות מערכות בגוף.
  יש לתת למחקר בנושאים אלו עדיפות ראשונה – למרות שזה פחות סקסי.

 7. יש לאנושות בכלל ולארה"ב ובנות בריתה בפרט סדרי עדיפויות. ומה לעשות, חקר החלל בכלל וטיסות מאויישות בפרט אינן במקום גבוה בסדר עדיפויות זה. בואו קודם נפתור את הבעיות הכלכליות, הטרור האיסלאמי והגלובאלי והמשבר בחינוך ובערכים בארץ ובעולם, ואז נוכל להפנות משאבים גם לחקר החלל.

 8. ל19, אין בעיה לחזור לירח, הבעיה היא שאין כסף.
  והוכיחו ממזן שהאדם נחת על הירח אז די עם השטויות האלה כבר.

 9. לא יתכן שלפני 40 שנה עם טכנולוגיה מיושנת ידעו לטוס ולנחות על הירח והיום לא מסוגלים.
  הדבר פשוט מאוד אף פעם אדם לא נחת על הירח.
  הכל היה עבודה בעיניים של אמריקה.

 10. רון:
  אין לי כח לקשקושים של אמת אחרת.
  אם מישהו יודע על טכנולוגיה של אפס כבידה שישתמש בה ויעוף לכל הרוחות.

 11. בן, הגדילו את התקציב אבל הורידו את הדברים הלא חיוניים שנועדו רק כדי לעשות רושם כדי להפנות משאבים לדברים חיוניים ומעשיים.

 12. מיכאל רוטשילד שלום.

  קרא את העמוד השלישי בלינק שנתתי בתגובה 8
  (אנונימוס,שכחתי לרשום את שמי)

  ותקבל תשובות מסודרות מגובות בחומר עדויות וראיות מסודרות.

  מי מסתיר
  מה הם מסתירים
  איפה הם מסתירים
  ולמה

  מישהו עשה כאן עבודת נמלים בשביל המעוניינים.

 13. טוב מאד! כל התוכניות המאויישות הן סתם יחסיי ציבור, הגיע הזמן שיתחילו לשלוח רובוטים חכמים לכל הכוכבים שיחקרו ויעבירו חזרה נתונים, במקום לבזבז זמן וכסף.

 14. לא……!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  אני מאוכזב מאוד לשמוע על ביטול תוכנית קונסטליישן….
  קראתי עליה המון וממש שמחתי על התכנונים והיעדים שהציבה התוכנית הזאת

  אוריון – ז"ל
  ארס 1 – ז"ל
  ארס 5 – ז"ל
  אלטיאר – ז"ל

  10 השנים הבאות בתחום החלל והאסטרונומיה הולכים להיות משעממים בלי תוכנית קונסטליישן

 15. הגיע הזמן! ביפן מזמן השליטה בתחום החלל היא בידיים מסחריות. זאת החלטה נכונה כי חברות מסחריות ייעלו את התעשייה הזאת הרבה יותר ואין ממה לדאוג בנוגע לנוכחות של בני אדם על הירח. סין, הודו, יפן ורוסיה כבר הודיעו שהם ישלחו בני אדם לירח עד 2020 ולפחות חלקם יבצעו את זה.

 16. אנונימוס:
  כשאתה אומר "יש לך" למי אתה מתכוון?
  למי בדיוק יש כזה מנוע ומדוע אינו משתמש בו?

 17. מי צריך הנעה של מנוע בעירה/טיל כשיש לך כלי תעופה בעלי אפס כבידה
  כבר 50 שנה?

  נאסא הינה החזית הכי יקרה לקובר אפ בהסטורייה האנושית

  כנראה שהחליטו לחסוך קצת.. גם זה משהו…

  http://www.emetaheret.org.il/?p=2284

 18. הלב נחמץ.
  הביטול הזה עוד יעלה ביוקר.
  משאירים את החלל פרוץ למדינות טוטליטריות כמו סין ורוסיה שתעשנה הכל על מנת לזכות ביוקרה לכיבוש החלל מידי ארה"ב.
  לצערי אובאמה פוגע במעמד ובאינטרסים של ארה"ב ממובילה עולמית למובלת. הפגיעה הזאת פוגעת לא רק בארה"ב אלא גם בנו בישראל ונותנת רוח גבית למדינות שרק חיכו לירידה במעמדה של ארה"ב וישראל.

 19. לדעתי הרבה יותר הגיוני להסתמך על רובוטים עבור המשימות האלו, בעיקר עם הטכנולוגיות המתקדמות כל כך שקיימת היום ושעוד תמשיך להתפתח בשנים הבאות, אין שום סיבה או הצדקה לסכן חיי אדם ולהכין מעטפת שלמה שתגן עליו דבר שיוצר גם מערכת הרבה יותר מסורבלת ויקרה, אין שום סיבה מדוע רובוטים לא יבצעו את העבודה, או אוטומטית (בעזרת בינה מלאכותית) או בשליטה מכדור הארץ, וישדרו את הנתונים חזרה או אפילו יחזירו דגימות פיסיות לכדור הארץ, ממש מיותר לדעתי לשלוח אנשים וזה גם סתם גוזל תקציבים יקרים.

  בקיצור החלטה נכונה מאד.

 20. חברות פרטיות בטח יעשו את התהליכים הללו יעילים יותר.
  יחד עם זאת נחמץ הלב לחשוב שבקרוב לא יעמוד אדם על הירח – בפרט עכשיו שמצאנו שם מים.
  מצד שני, אולי באמת שאין צורך באדם בשר ודם. במסלול הקצר והקרוב הזה ודאי ניתן להנדס איזה מעבדה ניידת רובוטית (כמו למאדים) שתלך ותברר יותר לעומק את הפרטים בעניין המים והאפשרות לחיים. אולי אפילו משהו שייקח דוגמאות ויחזור לכאן לניתוח מעמיק יותר.

  יש שם לא מעט כסף. אנחנו רואים מספרים במיליארדים של דולרים. נקווה שבחברות פרטיות, איפה שהכסף הזה באמת כואב בכיס אם קורה לו משהו, או אז יתיעלו יותר הדברים והמדע יתקדם מהר יותר גם כן.

  בברכת חברים,
  עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן