סיקור מקיף

טראמפ רוצה לבטל את התכניות העוסקות בכדור הארץ בנאס"א אך הבטיח להתמקד בתוכניות מאוישות

"הולכת להיות תקופה של חוסר ודאות באשר לעמדות וסדר העדיפויות של הנשיא החדש בתחום החלל.

דונאלד טראמפ בעצרת בחירות. מתוך ויקישיתוף
דונאלד טראמפ בעצרת בחירות. מתוך ויקישיתוף

מה שהתחיל כבדיחה שראש נאס"א צ'ארלס בולדן התייחס אליה בביטול (בין היתר בתשובה לשאלת אתר הידען בכנס שהתקיים באוניברסיטת בר-אילן לרגל ביקורו האחרון בארץ), נראה כאיום אמיתי – ביטול תכנית מדעי כדור הארץ של נאס"א שהמטרה שמאחוריה היא נסיון בוטה של פוליטיקאים רפולביקנים הממומנים על ידי אלי נפט, להסתיר הוכחות להתחממות כדור הארץ.

"הולכת להיות תקופה של חוסר ודאות כאשר הממשל החדש טרם גיבש את סדר העדיפויות שלו בחלל ומה התכניות שנאס"א תוכל להמשיך בהם וממה תתבקש להיפטר."  "אמר הסופר ג'ף פאוסט [מחבר הספר חמישים שנים של חזיונות לנשיאות חקר החלל] במאמר שפרסם מייד עם היוודע תוצאות הבחירות.

במהלך מסע הבחירות שלו, התייחס טראמפ הוא התייחס כמה פעמים לנושא החלל בכלל, ותפקודה של נאס"א בפרט. כשנשאל על הגדלת התקציב של נאס"א, השיב:"העדיפות הראשונה שלנו הוא לחזק את הבסיס הכלכלי של המדינה. לאחר מכן נוכל לדון על הוצאות." במקביל לגבי מעמדה של ארה"ב בחלל אמרו טראמפ ונציגיו במהלך מסע הבחירות: "אנו מחויבים להמשך ההובלה של ארה"ב בחלל."

כמו כן התבטא טראמפ באופן שמעיד על עניין רב בפעילות של נאס"א בתחומי המחקר מעבר למסלול כדור הארץ: "אשחרר את נאס"א מהמגבלות של שימוש כסוכנות לוגיסטית לפעילות במסלול נמוך סביב כדור הארץ – ביג דיל. במקום זאת נמקד מחדש את הפעילות שלנו בחקר החלל העמוק. תחת ממשל טראמפ פלורידה ואמריקה יובילו את הדרך אל הכוכבים. זהו ציטוט רב משמעות, שאם יתורגם למדיניות חלל מוצהרת של ארה"ב אפשר כי יתורגם לפרוייקט דגל גדול – אפילו ברמה של החלטה נשיאותית לבצע משימות חלל למאדים.

הצהרה זו מכסה גם את העברת תחנת החלל הבין-לאומית לתעשייה הפרטית. כבר כיום משתפת נאס"א פעולה עם חברות פרטיות. אורביטל וספייס אקס משגרות טיסות מטען לתחנת החלל הבין-לאומית, ספייס איקס ובואינג אמורים להתחיל להסיע אסטרונאוטים אמריקנים אל תחנת החלל וממנה בשנה-שנתיים הקרובות.

אבל לא רק את הפעילות התפעולית מחוץ לכדור הארץ רוצה טראמפ לבטל אלא את כל פרויטק תצפית כדור הארץ. לדברי פאוסט, מדעי כדור הארץ מהווים כ-10% מתקציבה של נאס"א ולא בטוח אם יועברו לחלקים אחרים בתקציב נאס"א או לסוכנות שתירש אותם (ככל הנראה תוך כדי קיצוץ) – סוכנות האטמוספירה והאוקיאנוגרפיה (NOAA) או השירות הגיאולוגי של ארה"ב (USGS).

תכנית אחרת אשר עשויה להיות על קרש החיתוך היא המשימה להחזרת האסטרואיד של נאס"א (ARM), . מטרת התכנית היא ללכוד אסטרואיד ולהכניס אותו למסלול סביב הירח, ואסטרונאוטים יגיעו אליו כדי לחקור את המשאבים על פניו. זאת במסגרת ההכנות לטיסה למאדים ולהכנות של האנושות להסיט אסטרואידים המאיימים על כדור הארץ.

בכל מקרה, ההחלטה הראשונה של טראמפ באשר לנאס"א לא תהיה כספית אלא פרסונלית – מינוי מנהל וסגן מנהל לסוכנות. המנהל הנוכחי של נאס"א צ'ארלס בולדן, הצהיר לפני הבחירות כי הוא יפרוש מתפקידו כי ללא קשר לתוצאה.

בהכנת הכתבה השתתף גם טל ענבר.

6 תגובות

 1. אבי
  אנחנו יודעים שפד"ח הוא גז חממה ואנחנו יודעים כמה פד"ח האדם פולט.
  מה לא ידוע לדעתך? למה הצורך העז להתכחש למדע פשוט?

 2. ההתחממות היא עובדה אבל הסיבה להתחממות לא הוכחה.
  לכן ההכחשה שהאדם הוא הסיבה להתחממות עדיין שרירה קימת ואפשרית.

 3. חשבון פשוט
  למה אתה משקר? בית המשפט באנגליה קבע שלמרות שיש מספר טעויות והגזמות בסרטו של גור – שהתיזה שלו נכונה!!!
  http://abcnews.go.com/US/TenWays/story?id=3719791&page=1

  ומעבר לכך, יש אינספור ראיות לכך שלא שכדור הארץ מתחמם, יש בסיס מדעי מוצק שההתחממות היא באשמת פליטת גזי חממה מעשה האדם.

  אני ממש מופתע ממך – חשבתי שהכחשת ההתחממות כבר מתה בעולם.

 4. אין שום הוכחה להתחממות מעשי ידי אדם של כדור הארץ
  ובית המשפט בברטיניה כבר הוקיע את סרטו של אל גור כמתיחה אנטי מדעית

  זו מזימה של הגלובליסטים
  שמטרתם היא לשעבד את בני האדם ה״פשוטים״ ולשים את עצמם וצאצאהים כשליטים.

 5. יפה. מסתמן כי תכנית העבודה של כל נשיא אמריקאי בנוגע לחלל מתמצה בשלושה שלבים עיקריים:
  1. ביטול כל התכניות הקודמות שעדיין לא בשלב ממש מתקדם.
  2. נאום מתלהב שבו מספרים על החזון המרהיב במילים כלליות ולא מחייבות.
  3. עכשיו יש לו, לנשיא, 8 שנים לחכוך בדעתו, עד לנאום סוף הקדנציה המקושקש.

  (והפלא הגדול: עדיין הם מצליחים לעשות יותר מכל שאר סוכנויות החלל, ביחד).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן