סיקור מקיף

תעשיית הנפט הייתה מודעת לסיכונים של שינויי אקלים כבר ב-1959 אבל העדיפה להסתיר

חוקר עבר על ארכיונים של חברות נפט ושל האיגוד שלה – מכון הנפט וגילה מסמכים מדהימים שחשפו בדיוק מה ידעו בחברות הנפט. התחזיות התבררו כמדויקות. גם לפיהן, אם לא נעשה דבר הטמפרטורה תעלה ב-5 מעלות וערי החוף יטבעו. כזכור מנהיגי העולם המתכנסים בוועידת האקלים בגלזגו, צריכים להתחייב לצעדים שינקטו כדי לבלום את ההתחממות במעלה וחצי

הנפט והכסף הגדול שבגללו הם מנעו כל פעולה והכחישו את ההתחממות על אף שידעו עליה והעריכו את נזקיה. המחשה: depositphotos.com
הנפט והכסף הגדול שבגללו הם מנעו כל פעולה והכחישו את ההתחממות על אף שידעו עליה והעריכו את נזקיה. המחשה: depositphotos.com


מאת בנג'מין פרנטה דוקטורנט להסטוריה, אוניברסיטת סטנפורד.

לפני ארבע שנים טיילתי ברחבי אמריקה. ביקרתי בארכיונים היסטוריים וחיפשתי מסמכים שעשויים לחשוף את ההיסטוריה הנסתרת של שינויי האקלים – ובמיוחד ביקשתי לחקור מתי התוודעו חברות הפחם, הנפט והגז הגדולות לתופעה ומה הם ידעו עליה.

בדקתי תיבות של ניירות, אלפי דפים. התחלתי לזהות גופנים של מכונות כתיבה משנות ה-60 וה-70 והתפעלתי מהקריאות של הדברים שנכתבו בעבר. מה שהניירות הללו חשפו משנה כעת את ההבנה שלנו כיצד שינויי האקלים הפכו למשבר. המילים של התעשייה עצמה, כפי שמצא המחקר שלי , מראות שחברות ידעו על הסיכון הרבה לפני רוב שאר העולם.

כיצד שינויי האקלים הפכו למשבר

ב-28 באוקטובר 2021 חקרו חברי ועדת משנה של הקונגרס בכירים  מהחברות של, שברון, אקסון ומארגון הלובי המשותף שלהם "מכון הנפט האמריקני" על מאמצי התעשייה להמעיט בתפקידם של דלקים מאובנים בשינויי האקלים. מנכ"ל אקסון, דארן וודס, אמר למחוקקים שההצהרות הפומביות של החברה שלו "נכונות ותמיד היו אמיתיות" ושהחברה "לא מפיצה דיסאינפורמציה בנוגע לשינויי אקלים".

(הערת העורך, תחקירים רבים שפורסמו לאורך השנים, כולל בתקופה האחרונה לקראת ועידת גלזגו הראו שמנהלי חברות הנפט לא היו סתם נייטרליים, אלא השקיעו מיליארדי דולרים בלובי, הפכו את המפלגה הרפובליקנית למתנגדת מדע, עזרו להביא את טראמפ לבית הלבן כדי שישמש עושה דברם, ריקס טלרסון קפץ מתפקיד מנכ"ל אקסון ישירות לתפקיד שר החוץ ועוד. דוגמה בכתבה הזו שהתפרסמה ב"הארץ" בשבוע שעבר.

הנה מה שמראים מסמכי התאגידים מששת העשורים האחרונים.

תגליות מפתיעותאדוארד טלר הזהיר אותם

במפעל אבק שריפה ישן בדלאוור – כיום מוזיאון וארכיון – מצאתי תמליל של ועידת נפט משנת 1959 שנקראה סימפוזיון "אנרגיה ואדם" , שנערך באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. כשדפדפתי, ראיתי נאום של מדען מפורסם, אדוארד טלר (שעזר להמציא את פצצת המימן), המזהיר את בכירי התעשייה ואחרים מהתחממות כדור הארץ.

"בכל פעם שאתם שורפים קונבנציונלי," הסביר טלר , "אתם יוצרים פחמן דו חמצני. … נוכחותו באטמוספירה גורמת לאפקט חממה." אם העולם ימשיך להשתמש בדלקים מאובנים, כיפות הקרח יתחילו להימס, פני הים יעלו ובסופו של דבר , "כל ערי החוף יתכסו", הזהיר.

בוויומינג, מצאתי נאום נוסף בארכיון אוניברסיטת בלראמי מ-1965. באותה שנה, במפגש השנתי של מכון הנפט האמריקאי, הארגון הראשי והלובי של תעשיית הנפט האמריקאית, הזכיר נשיא הקבוצה, פרנק איקרד, דו"ח בשם " שיקום איכות הסביבה שלנו " שפורסם רק כמה ימים לפני כן. על ידי צוות היועצים המדעיים של הנשיא לינדון ג'ונסון.

"מהות הדו"ח", אמר איקרד לקהל התעשייה , "הוא שעדיין יש זמן להציל את עמי העולם מההשלכות הקטסטרופליות של הזיהום, אבל הזמן אוזל". הוא המשיך כי "אחת התחזיות החשובות ביותר של הדו"ח היא שפחמן דו חמצני מתווסף לאטמוספירה של כדור הארץ על ידי שריפת פחם, נפט וגז טבעי בקצב כזה שעד שנת 2000 מאזן החום יהיה שונה, והדבר יגרום לשינויים ניכרים באקלים."

איקרד ציין כי הדו"ח מצא ש"אמצעי לא מזהם להנעת מכוניות, אוטובוסים ומשאיות עשוי להפוך להכרח לאומי".

כשסקרתי את הממצאים עם חזרתי לקליפורניה, הבנתי שלפני קיץ האהבה של סן פרנסיסקו, לפני וודסטוק, שיא תרבות הנגד של שנות ה-60 וכל הדברים האלה שנראו לי היסטוריה עתיקה, קיבלו ראשי תעשיית הנפט מידע פרטי על כך שהמוצרים שלהם ישנו בסופו של דבר את אקלים כדור הארץ כולו, ויהיו לכך השלכות מסוכנות.

מחקר סודי חשף את הסיכונים שבפתח

במקביל חשפו חוקרים אחרים מסמכים שהיו במובנים מסוימים אפילו יותר מזעזעים.

בסוף שנות ה-70, הקים מכון הנפט האמריקאי ועדה סודית בשם " כוח המשימה של CO2 והאקלים ", שכללה נציגים של רבות מחברות הנפט הגדולות, כדי לפקח באופן פרטי ולדון בהתפתחויות האחרונות במדעי האקלים.

בשנת 1980 הזמינו חברי צוות המשימה מדען מאוניברסיטת סטנפורד בשם ג'ון לורמן, לתדרך אותם על מצב מדעי האקלים.  יש לנו עותק של המצגת של לורמן , שהזהירה שאם ימשיכו להשתמש בדלקים מאובנים, ההתחממות הגלובלית תהיה "בקושי מורגשת" עד 2005, אבל עד שנות ה-60  של המאה ה-21 יהיו "השפעות קטסטרופליות גלובליות". באותה שנה קרא מכון הנפט האמריקני לממשלות לשלש את ייצור הפחם ברחבי העולם, והתעקש שלא יהיו השלכות שליליות למרות מה שידעו מבפנים.

שקופית ממצגת של ג'ון לורמן בפני צוות המשימה לשינויי אקלים של מכון הנפט האמריקאי ב-1980, מזהירה מפני השפעות קטסטרופליות עולמיות כתוצאה משימוש מתמשך בדלק מאובנים.
שקופית ממצגת של ג'ון לורמן בפני צוות המשימה לשינויי אקלים של מכון הנפט האמריקאי ב-1980, מזהירה מפני השפעות קטסטרופליות עולמיות כתוצאה משימוש מתמשך בדלק מאובנים.

לאקסון הייתה גם תוכנית מחקר חשאית. ב-1981, שלח אחד ממנהליה, רוג'ר כהן, תזכיר פנימי ובו ציין כי התוכניות העסקיות ארוכות הטווח של החברה עלולות "לייצר השפעות שאכן יהיו קטסטרופליות (לפחות עבור חלק ניכר מאוכלוסיית כדור הארץ)."

בשנה שלאחר מכן השלימה אקסון דו"ח פנימי מקיף בן 40 עמודים על שינויי אקלים, שחזה כמעט בדיוק את שיעור ההתחממות הגלובלית שראינו, ותופעות כמו גם עליית פני הים, בצורת ועוד. לפי העמוד הראשון של הדו"ח, הוא "זכה לתפוצה רחבה בקרב חברי הנהלת אקסון" אך "לא היה אמור להיות מופץ חיצונית".

ואקסון אכן שמרה את זה בסוד: אנחנו יודעים על קיומו של הדו"ח רק בגלל שעיתונאים חוקרים ב-Inside Climate News חשפו אותו ב-2015.

נתון מתוך דו"ח שינויי האקלים הפנימי של אקסון משנת 1982, החוזה כמה פחמן דו חמצני יצטבר מדלקים מאובנים  ומה יהיה שיעור התחממות כדור הארץ במהלך המאה ה-21 אם לא יינקטו בפעולה להקטנת הפליטות. התחזית של אקסון הייתה מדויקת להפליא.
נתון מתוך דו"ח שינויי האקלים הפנימי של אקסון משנת 1982, החוזה כמה פחמן דו חמצני יצטבר מדלקים מאובנים ומה יהיה שיעור התחממות כדור הארץ במהלך המאה ה-21 אם לא יינקטו בפעולה להקטנת הפליטות. התחזית של אקסון הייתה מדויקת להפליא.

בחברת של חזו שתהיה הגירת אקלים

חברות נפט אחרות ידעו את ההשפעות שיש למוצרים שלהן גם על כדור הארץ. בשנת 1986 סיימה חברת הנפט ההולנדית Shell דו"ח פנימי באורך של כמעט 100 עמודים, שחזה שהתחממות כדור הארץ כתוצאה מהשימוש בדלקים מאובנים תגרום לשינויים שיהיו "הגדולים בהיסטוריה המתועדת", כולל "שיטפונות הרסניים", נטישת מדינות שלמות ואפילו הגירה כפויה ברחבי העולם. הדיווח הזה הוגדר "חסוי ונחשף רק ב-2018 על ידי העיתונאי ההולנדי  Jelmer Mommers.

באוקטובר 2021, פרסמנו אני ושני עמיתים צרפתים מחקר נוסף שמראה באמצעות מסמכים וראיונות כיצד גם חברת הנפט טוטאל המפורסמת בפריז הייתה מודעת לפוטנציאל הקטסטרופלי של ההתחממות הגלובלית כבר בשנות ה-70. למרות המודעות הזו, גילינו ש-Total  עבדה אז עם אקסון כדי להפיץ ספק לגבי שינויי אקלים.

ציר יחסי הציבור של חברות הנפט הגדולות

לחברות האלה הייתה ברירה.

עוד ב-1979, אקסון בחנה באופן פרטי אפשרויות להימנעות מהתחממות כדור הארץ. 

בממצאי הדוח נאמר במפורש שנדרשת פעולה מיידית ואם התעשייה תתרחק מדלקים מאובנים ובמקום זאת תתמקד באנרגיה מתחדשת, זיהום הדלקים המאובנים עלול להתחיל לרדת בשנות ה-90 וניתן היה למנוע משבר אקלים גדול.

אבל התעשייה לא המשיכה בנתיב הזה. במקום זאת, עמיתי ואני גילינו לאחרונה שבסוף שנות ה-80, אקסון וחברות נפט אחרות תיאמו מאמץ עולמי לחלוק על מדע האקלים, לחסום פיקוח על דלק המאובנים ולשמור על שיווק חופשי של המוצרים שלהם.

אנו יודעים על כך באמצעות מסמכים פנימיים ודבריהם של מקורבים בתעשייה, שמתחילים כעת לחלוק את מה שראו עם הציבור. אנחנו גם יודעים שבשנת 1989, תעשיית דלק המאובנים יצרה משהו שנקרא קואליציית האקלים הגלובלית – אבל זו לא הייתה קבוצה סביבתית כמו שהשם מרמז; במקום זאת, היא פעלה כדי לזרוע ספק לגבי שינויי האקלים ולחצה על מחוקקים לחסום חקיקה של אנרגיה נקייה ואמנות אקלים לאורך שנות ה-90.

לדוגמה, בשנת 1997, יו"ר קואליציית האקלים העולמית, וויליאם אוקיף, שהיה גם סגן נשיא בכיר של מכון הנפט האמריקאי, כתב בוושינגטון פוסט כי "מדעני אקלים לא אומרים ששריפת נפט, גז ופחם מחממת את כדור הארץ בהתמדה", בניגוד למה שהתעשייה ידעה במשך עשרות שנים . תעשיית הדלקים המאובנים מימנו צוותי חשיבה ו מחקרים מוטים שעזרו להתקדמות להיות איטית עד כדי זחילה.

כיום, רוב חברות הנפט נרתעות מהכחשת מדע האקלים על הסף, אך הן ממשיכות להילחם בפיקוח על דלק מאובנים ולקדם את עצמן כמובילות אנרגיה נקייה למרות שהן עדיין משקיעות את הרוב המכריע של השקעותיהן בדלק מאובנים. בזמן שאני כותב את זה, חקיקת האקלים שוב נחסמת בקונגרס על ידי מחוקק בעל קשרים הדוקים לתעשיית הדלק המאובנים .

אנשים ברחבי העולם, בינתיים, חווים את ההשפעות של התחממות כדור הארץ: מזג אוויר מוזר , עונות משתנות , גלי חום קיצוניים ואפילו שריפות יער כמו שלא ראו מעולם.

האם העולם יחווה את האסון העולמי שחברות הנפט חזו שנים לפני שנולדתי? זה תלוי במה שאנחנו עושים עכשיו, עם הידע ההסטורי.

המחקר, שפורסם בכתב העת סיינס, נתמך על ידי המלגה הבין-תחומית לבוגרים של אוניברסיטת סטנפורד, רשת מדעי החברה למדעי האקלים והמרכז לאלימות אקלים.

למאמר ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. מאמיני האקלים מקדמים ומפתחים דת חדשה ומסוכנת מאוד במסווה מדעי.
    וכמו כל דת – עכשיו גם יש להם אינקוויזיציה לחקור את מי שדעותיו חופשיות ממנה. הזוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן