סיקור מקיף

ההטפשה ניצחה את הדמוקרטיה

הטפשה – Stupidify גְּרִימָה לְטִפְּשׁוּת לפי מילון אוקספורד. יש יותר מדי אנשים שרוצים שהאזרחים יהיו טפשים. הדמוקרטיה נפלה כאשר רומא העתיקה הפכה לקיסרות, הסוף ידוע. צריך לעשות הכל כדי להפסיק את התהליך

האנושות הולכת ונהיית טפשה. באיזשהו שלב הכוחות המתנגדים למדע וממציאים עבור מאמיניהם מציאות וירטואלית ומעוותת, החלו לצאת מהצללים ולהחמיר את הנזקים שגרמו עד כה. הדוגמה לכך היא ההחלטה משבוע שעבר של בית המשפט העליון בארה"ב לבטל את פסקת רו נגד ווייד שאיפשרה מזה חמישים שנה לנשים בארה"ב לבצע הפלות.

 ולפני הנימוקים – מסתבר שהמציאות מהירה יותר מאשר התחזיות הגרועות ביותר. בימים שלאחר ההחלטה בעניין ההפלות קיבלו בתי משפט בארה"ב סדרת החלטות המונעות למשל הגבלת נשיאת נשק, ניטרול המימשל במאמציו להלחם במשבר האקלים ואף התערב בהחלטות המבטלות את הפרדת הדת מהמדינה – למשל בנושאי תפילות בבתי הספר ומימון ממשלתי של בתי ספר דתיים (ראו סקירה מקיפה של הניו יורק טיימס ואשר תורגמה באתר הארץ)

שלושת הקופים - המחשה לתהליך ההטפשה. <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
שלושת הקופים – המחשה לתהליך ההטפשה. איור: depositphotos.com

החלטת בית המשפט העליון בארה"ב לבטל פסיקה בת חמישים שנה שנתנה תוקף חוקי פדרלי לביצוע הפלות, החלטה שהתקבלה לכאורה בשם עקרון דמוקרטי – לתת לכל מדינה להחליט בעצמה, היא לצערי עוד סימן להטפשה שעוברת על העולם.

הטפשה – גרימה לטיפשות  לפי ההגדרה המילונית של OXFORD LANGUAGES (באנגלית Stupidify) היא אולי ההגדרה המדוייקת ביותר שמאגדת תופעות שלכאורה אין קשר ביניהם, אבל בהחלט יש מכנה משותף.

נתחיל עם המלחמה על המדע שהנשיאים הרפובליקאים בארה"ב הגבירו כל פעם שאחד מהם נכנס לבית הלבן – בין אם זה נסיגה מהסכם האקלים (בוש וטראמפ), מניעת מחקר תאי הגזע (בוש) ועוד. הסוגיות הללו התרגמו, בעיקר בעידן טראמפ למלחמה אמיתית – עד כדי ריסוק ה-EPA  הרשות להגנת הסביבה שהתמלאה באנשי תעשייה, דרך נאס"א שהתבקשה להשקיע יותר בטיסות לחלל העמוק מאשר במחקרי כדור הארץ, הדבר הגיע עד להשבתה של החללית סנטניאל ששידרה תמונות של כדור הארץ באור מלא ולו רק כדי להעלים ראיות הנוגעות למשל להצטמקות הקרחונים,  ועוד אלפי החלטות קטנות (ואפילו קטנוניות) אבל עקביות ומצטברות.

עולם רדוף שדים – הנר באפלה הולך ומצטמק

ההטפשה בארה"ב איננה דבר חדש. פרופ' קארל סייגן המנוח הקדיש ספרים רבים כולל זה שכתב על ערש דווי למאבק בה, ששמו "עולם רדוף שדים – המדע כנר באפלה".  הטפשות שהוא מתאר באמריקה מדאיגה, רמת חינוך נמוכה במרבית ארה"ב, כשאת האוניברסיטאות מילאו כבר אז הודים וסינים. הרדידות של העיתונות הצהובה, הפרסומות במגזינים שפונים לקהילה מסוימת – למשל של חובבי עב"מים – מוכרים גם תרופות הומיאופתיות ושאר ירקות.

במאמר באתר MIT PRESS פיטר גליסון ורוברט פרוקטור מסבירים   כי יחס  הציבור האמריקני למדע ידע עליות ומורדות. "לפני מאה שנה עם ההמצאות הטכנולוגיות הגדולות שאיפשרו עושר היתה פריחה לאמון במדע. אחרי פצצת האטום על הירושימה היו שהתחילו לדחות את המדע כגורם אנטי מוסרי."

ביטול הפרדת הדת מהמדינה. לגבר אסור לנאוף אבל אם הוא כבר נאף, לפי בית המשפט העליון בארה"ב מי שתיענש היא האישה. <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
ביטול הפרדת הדת מהמדינה. לגבר אסור לנאוף אבל אם הוא כבר נאף, לפי בית המשפט העליון בארה"ב מי שתיענש היא האישה. איור: depositphotos.com

"ההתעניינות במדע חזרה עם שיגור ספוטניק, שהחל לא רק מירוץ חלל אלא מירוץ מדעי כולל, שאיפשר גם הקצאת תקציבים ציבוריים גדולים למחקר. עד אז המימון הגיע בעיקר מתרומות והיה צריך להלהיב את הקהל כדי שתורמים אקראיים ישמעו על המחקר ויתרמו. כשהגיעו הכספים הציבוריים ועימם ביקורת העמיתים – המדענים הפסיקו להתייחס לקהל הרחב. אז גם החלו לעלות ספקות בציבור בגלל התרומה של המדע לפיתוח טכנולוגיות מזיקות לסביבה, כפי שהבחינה חלוצת התנועה הסביבתית רייצ'ל קרסון בקשר ל- DDT.

"בעשור שלאחר מכן, התקדמות בתחומי הפוריות שוב הביאה לפחד מהקידמה המדעית, והפעם ליבו אותו שמרנים שחששו מכניסה לתחום עיסוקו של האל ולבעיות מוסריות שקשורות לפוריות . אנשי התעשיה – בעיקר תעשיית דלק המאובנים שהתנגדו לגישה המדעית אודות שינויי האקלים חברו לשמרנים דתיים שחששו מלימוד תורת האבולוציה ומהפיתוחים בתחום הפוריות".

האינטרנט היה אמור להיות כלי להפצת ידע, אבל תחת זאת הוא הפך לכלי שבו כל אחד יכול לברוא עולם משלו ולטעון שהוא הוא העולם האמיתי. כך התפתחה אמונה בסכנות שמוסתרות מעיני הציבור בפיתוחים מדעיים בתרופות, טלפונים סלולאריים, חיסונים , שדות אלקטרו-מגנטיים , פלואוריזציה של המים, וצמחים מהונדסים גנטית, וזאת למרות שאין לאמונות אלה  כל בסיס מדעי. כך גם הועלו רעיונות הזויים וסותרים שכתב תסריטאי הוליוודי מתוסכל, תחת הכינוי Qannon, שהגבירו את ההטפשה עד לכדי בריאת עולם כוזב באשר לתוצאות הבחירות בארה"ב בשנת 2020.

"בכל מקום שבו האנשים מעודכנים היטב", כתב תומס ג'פרסון, "הם יסמכו על הממשלה שלהם." ג'פרסון היה עורך דין ומדען, וכמו המייסדים האחרים של ארה"ב, הוא סיכן את חייו כדי להגן על יכולתם של אנשים לשלוט בעצמם, תוך הסתמכות על הידע המדעי כנגד השלטון האוטוריטרי של המלכים."

עלית האוטוקרטיות במדינות מערביות רבות

אבל כשמשתמשים בכלי הזה להפצת מידע שגוי אנחנו מקבלים מנהיגים אוטוקרטים שנבחרו לכאורה בבחירות חופשיות במדינות כמו ברזיל, הונגריה, פולין, הפיליפנים, וכמובן ארה"ב. הקלות שבה אפשר היה באמצע העשור הקודם להמציא חדשות שלא היו ולא נבראו (פייק ניוז) איפשרה, כנראה,  לכמה האקרים רוסים לשבש את משאל העם בבריטניה שהביא ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט) בניגוד לאינטרס של הבריטים. אפשר היה להמציא חדשות הזויות שלפיהן פעילים דמוקרטיים בכירים ובהם המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון מפעילים רשת פדופיליה ממרתף של מסעדת פיצה בוושינגטון ואנשים האמינו להן למרות חוסר הקוהרנטיות. הדבר הביא למסעדה אדם חמוש שהאמין בסיפור  ופתח בירי שבמזל לא נפגע בו אף אדם, רק כדי לגלות שאין במסעדה בכלל מרתף.

מאמץ מאורגן שכולל שופטים פדרליים לחבלה במאמץ העולמי להלחם במשבר האקלים. <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
מאמץ מאורגן שכולל שופטים פדרליים לחבלה במאמץ העולמי להלחם במשבר האקלים. איור: depositphotos.com

חלק גדול מתיאוריות הקונספירציה  מכילות גם מרכיבים אנטישמיים. תמיד יש בתיאוריות האלה כמה אנשים שמנהלים בסתר את העולם, הם ולא הממשלות כפי שנהוג לחשוב. בישראל לא אומרים מיהם, אבל לא כך בעולם; שמענו למשל את חברת הקונגרס מרג'ורי טיילור גרין מג'ורג'יה שהאשימה את משפחת רוטשילד בירי לייזר מהחלל שגרם לשריפות בקליפורניה. זה היה יכול להיות מצחיק אם זה לא היה עצוב.

אולי שיא השימוש בפייק ניוז מתבצע עכשיו ברוסיה, כאשר נשיאה ולדימיר פוטין, אוטוקרט שקדם לאחרים שהזכרנו קודם ואולי גם עזר להם להיבחר, טוען שממשלת אוקראינה מורכבת מנאצים. העובדה שהנשיא ושלושה שרים בכירים יהודים, לא הפריעה להם לטעון זאת.

נראה שלטייקוני הנפט במערב שהזכרנו לעיל עדיף לעשות עסקים עם שליטים אוטוקרטיים. מתווה הגז בישראל הוא דוגמה לכך משום שההסכם נחתם למרות מחאה ציבורית ותוך התעלמות מוחלטת ממנה והתייחסות לאזרחי ישראל כנתינים. לצערנו בישראל יש גופים שמחקים אחת לאחת את כל ההחלטות ההזויות ביותר בארה"ב. כשמגיעים לבחירות רצוי לבדוק במי מדובר ולהימנע מלבחור בהם. 

הסכנה הזו לא חלפה והיא אף עלולה להתגבר כאשר מיליוני אנשים חיים בבועה תקשורתית שאין בינה לבין המציאות שום קשר. הם מאמינים במספר רב של תיאוריות קונספירציה, חלקן סותרות שהמכנה המשותף שלהם הוא – אל תאמינו לתקשורת, ואל תסמכו על מומחי הממשלה כי הם מוטים לטובת חברות כאלה ואחרות (האמת היא שזה לא לגמרי מופרך, כידוע, אבל טייקוני הנפט הולכים כאן בהפוך על הפוך כשהם מקריבים את חברות התרופות כחלק ממסע שעלול לגרום  להחרבת הדמוקרטיה. דותן רייס הסביר זאת יפה במאמר "משבר פרדיגמטי בארץ השטוחה" – אסור למאמינים להאמין לאף אחד, גם לא לחבריהם, הם צריכים לבדוק הכל בעצמם).

ההתנגדות להקשיב למומחים – מתכון לאנרכיה וחזרה לימי הביניים

מאז שהאדם ירד מהעצים התחיל תהליך ארוך של התמחויות  שבסופו כל אחד עוסק בתחום בו יש לו יתרון יחסי ומשחרר אחרים למלאכות שבהן להם יש יתרון יחסי. הרעיון שכל אדם יהיה מומחה לכל דבר הוא מתכון ברור לאנרכיה.

הפסיקה בנושא ההפלות מהשבוע האחרון, בהמשך להחרבת הדמוקרטיה בדרכים אחרות מראה שאי אפשר לסמוך על כך שזכויות שנקנו בעמל רב ישמרו תחת משטר בעל סממנים  טוטליטריים (ההחלטה התקבלה בזכות שלושה שופטים שמונו על ידי טראמפ). חייבים באיזושהי דרך לחדור את מסך הברזל שמסתיר למיליוני אנשים את המציאות, זה השלב הראשון לפני שיקום הדמוקרטיה. אבל איך עושים את זה כשהרשתות החברתיות מרוויחות דווקא מהקיטוב?  

אולי לקואליציה המוזרה הזו של טייקונים, אנשים אטומים חברתית ואנשי דת אין עניין להפסיק את ההטפשה. לרוב הרוצה להמשיך לחיות במדינות דמוקרטיות, יש עניין בכך, ורצוי שמישהו יתחיל לעשות משהו בעניין, ולא רק יקטר. אצל דיקטטורים אפשר לדבר רק לקיר.

כולנו צריכים ללמוד מהעבר, כדי לא לחזור עליו – הכוונה היא לשלב שבו הדמוקרטיה ברפובליקה הרומית בוטלה והשלטון עבר לקיסרים. איך זה נגמר – כולנו יודעים. אין לנו אלף שנה לבזבז על ימי ביניים חדשים.

למה זה צריך להדאיג אותנו, אזרחי ישראל? קודם כל יש המון קוראי עברית בארה"ב ושנית משום מה, התקבע בימין הישראלי שכל האג'נדות של הימין האמריקני צריכות להיות מיושמת כאן אחת לאחת, ובמיוחד חוקים שנוצרו בשל הגישה הליברטריאנית לפיהם לממשלה אין שום תפקיד בחיינו וכל אחד צריך להיות נתון לנפשו כדי שהמזהמים הגדולים יוכלו לזהם בלי חשבון, ופועל יוצא מכך התעלמות ממשבר האקלים ואפילו חבלה במאבק בו ועידוד של רעיונות אנטי מדעיים בכלל.

עוד בנושא באתר הידען:

15 תגובות

 1. "העובדה שהנשיא ושלושה שרים בכירים יהודים, לא הפריעה להם לטעון זאת", פה כותב יקר אתה כבר מביעה דעה! אז אזכיר לך : גם היודנרט וגם הקאפו היו יהודים … איש חכם כמוך בוודאי יודע את ההמשך, כתבת בצורה מרתקת והפסקה על פוטין הרסה הכל!! האשם הבלעדי בכל מה שקורה שם זה הילד/ הליצן/ השחקן וכו… שחשב שהוא יכול לנהל מדינה, לפי איך שזה נראה קבוצה בוואטאף הוא לא יכול לנהל

 2. אני לא בטוח שתיאוריית ה״הטפשה״ עובדת בכל המקרים, ואסביר באמצעות דוגמא:
  ״ולדימיר פוטין […] טוען שממשלת אוקראינה מורכבת מנאצים. העובדה שהנשיא ושלושה שרים בכירים יהודים, לא הפריעה להם לטעון זאת״.
  ממשלת אוקראינה לא מורכבת מנאצים, נכון. אך יש שם גורמים ניאו-נאצים מוצהרים שמשתפים פעולה עם הממשלה ועם המערב כנגד רוסיה, ומתוקף כך יש להם השפעה על קבלת ההחלטות (שמתי הפניות בסוף).
  אז לטעון שהממשלה מורכבת מנאצים זה בטח לא נכון, אבל גם לא מופרך לגמרי. המציאות היא מאוד מורכבת וקשה למצוא בה את הידיים והרגליים. אני לא חושב שאנשים היום יותר טיפשים מבעבר – אני חושב שההיפך הוא הנכון. אבל בזמן שאנשים הם *קצת* יותר חכמים היום, המציאות היא *הרבה* יותר מורכבת עבור האדם הפשוט.
  לפני מאה-מאתיים שנה, מי ציפה מאנשים מהשורה להבין דברים ברמת מורכבות של שינויי אקלים? היום, למרבה הצער, זה הכרחי. לדעתי, למרות שאנחנו חכמים יותר, לבקש מאנשים שחיים בתיבת תהודה שמרנית/קפיטליסטית להבין שלמרות כל מה שהם שומעים מהסביבה שלהם משבר האקלים קיים ומשמעותי, זו בקשה די גדולה, ולהגיד שהם לא מצליחים כי הם טיפשים זה תיאור שלוקה בחסר, גם עובדתית וגם פרקטית.

  על נאצים באוקראינה:
  https://youtu.be/fEgAw81dBmI?t=2739
  https://www.haaretz.co.il/blogs/johnbrown/2018-07-08/ty-article/0000017f-f8c2-d044-adff-fbfbe5b40000

 3. מאיפה אתה לומד על "האנושות הולכת ונהיית טפשה" ? אין שום אסמכתא לזה. המציאות מלמדת ההפך – כל המדעים התקדמו בקפיצות ענק. אפשר לקבל ברצינות את הטענה שהאנושות טפשה יותר כיום מאשר לפני 50 ו- 100 שנים? הטענה באה מעורך האתר ומנוגדת לאמור באתר ולסיבת קיומו. יש גולשים באתר, שלוקחים את הדברים ללא מחשבה.
  לגבי "בית משפט החליט להגביל את סמכויות הרשות להגנת הסביבה EPA בדרישה ממפעלים להפחית פליטות פחמן" –
  נדמה שיש אי-הבנה: תפקיד בית משפט הוא לפרש את החוק. תפקידו של בית משפט עליון פדרלי בארה"ב הוא לבחון את פסקי הדין של ערכאות מדינתיות. אם החוק לא מסמיך במפורש את הרשות להגביל את חירות הפרט – אז אין סמכות. למה? כי חירות הפרט חשובה, וחובה על המחוקק לכתוב חוקים ברורים. בית משפט לא אוסר על מתן סמכות לרשויות בחוק. על המחוקק לתקן את החוק הקיים (ובקשר הגיוני לצורך – לא חייב חילוט המפעל ומוות לבעליו).
  שיטה זו היא הדמוקרטית ביותר: חוק נכתב בידי הרוב, והפגיעה נעשית על ידי שלטון הרוב כלפי המיעוט. אם רשויות המדינה מבקשות להסתמך על חוסר בחוק ולהגביל את חירות הפרט בעבודה ובקניין – אז בית משפט עוצר את הפגיעה.

 4. בתגובה ל"מסכימה עם מה שנכתב" מי שבחר לתת לנשים זכות בחירה היה העם בתהליך דמוקרטי ולא הממשל. זה שאת חושבת שלנשים מגיעה זכות בחירה זו דעה אישית שלך אך את לא יכולה לכפות אותה על אנשים שחושבים אחרת. לפי מה שכתבת את בעצם רומזת שאת רוצה שלטון דיקטטורי ליברלי בו כולם מחוייבים לפעול לפי הזרם ליברלי גם אם יש רוב שמרני במדינה. ההיסטוריה הוכיחה כבר כמה פעמים שרוב הסיכויים ששלטון כזה יסתיים ברצח המוני. למשל השימוש במונחים כמו הטפשה ודימוניזציה של האנשים שחושבים הפוך ממך הם בדיוק הדיעות חשוכות שהעלו את היטלר לשלטון.

 5. רק שתדע, שהאזהרה שלי כי אנשי הנפט עומדים מאחרי הקמפיין השמרני התממשה בתוך ימים אחדים – כאשר אותו בית משפט החליט להגביל את סכויות הרשות להגנת הסביבה EPA בדרישה ממפעלים להפחית פליטות פחמן. ההפלות היו רק חימום, כי הם חלק מקואליציה קיצונית שהשתלטה על המפלגה הרפובליקנית.

 6. בולשיט. להדגים הטפשה במונחים של "טרמפ", "שופטים שמרנים" ו- "הפלות" – זה דמגוגיה בלבד.
  נדמה לי שכותב המאמר נסמך יותר על סימסאות מהמדיום התקשורתי, מאשר על מידע אובייקטיבי רלוונטי. לא מורגש שהכותב קרא והבין את פסקי הדין רו ו- דובס.
  בארה"ב, לגבי הפלות יש יותר קונצנזוס מאשר מחלוקת. מוסכם לגבי השליש השני השלישי של הריון – לכל מדינה בארה"ב יש סמכות להסדיר בחקיקה פנימית ואף לאסור ביצוע הפלות בענישה פלילית. לגבי השליש הראשון – המחלוקת היא בשאלה אם נוצרים חיים. אם לא – אזי סמכות המדינה נסוגה מפני זכות האישה על גופה. אם כן – אזי סמכות המדינה גוברת. מכל מקום, אין חובה לחוקק איסור על הפלות. אישה הרוצה לעשות הפלה מלאכותית בכל שלב, היא עושה זאת במדינה בה אין מניעה כמו גם במים בינלאומיים.
  בדמוקרטיה קיים פוטנציאל לפיו, בוחר אידיוט יבחר באידיוטים לייצג אותו בשלטון. זו מהות הבחירה החופשית ולא צריך להתמרמר. למרות זאת, מדינות דמוקרטיות ממשיכות להתקדם ולהתפתח בכל תחומי החיים, לרבות מדע. עמים רבים שואפים לדמוקרטיה במדינותיהם, לעתים תוך סיכון החירות והחיים.
  אך פה נכנס תפקיד התקשורת – תפקיד אותו זנחה בעשורים האחרונים – ליידע את הציבור. התקשורת הפסיקה לדווח את הדמוקרטיה, והחלה נוטלת חלק בתהליך הדמוקרטי. התוצאה: עיתונאים מוטים, כתבות ותחקירים להשכרה, הסתרת מידע, גילוי חצאי אמת, דיווחים מגמתיים ואפילו דיווחי שקר ממש, הפכו כולם מנת חלקנו השגרתית.
  כותב המאמר אינו פטור. השימוש שעשה באתר כדי לקדם רעיון פוליטי אישי תוך פגיעה וזלזול ברעיון פוליטי מתחרה – היא דוגמה מובהקת לאותו כשל.

 7. רק הערה לגבי הנאצים והיהודים: אנחנו בארץ תופסים את הנאצים כאנטישמים שרוצים וכמעט הצליחו להשמיד את העם היהודי. זה נכון בחלקו. הם אכן שנאו את היהודים אבל לא רק הם – חלקים גדולים באירופה שנאו את היהודים. ומטרותיהם היו לא רק להשמיד את היהודים ולראיה במלחמת העולם השניה נהרגו פי 8 או יותר לא יהודים.
  כולם יודעים שאצל יהודים המילה "נאצים" נתפסת באופן אישי. אבל המילה נאצים אצלם אינה קשורה בהכרח ליהודים ואינה שונה מהמילה פאשיסטים או קומוניסטים. מבחינתם גם יהודים יכולים להיות נאצים.

 8. בעבר מערכת החינוך התבססה על שינון. היום היא צריכה להתבסס על חינוך לחשיבה עצמאית וביקורתית. הבחנה מהו מקור מידע מהימן ומהו מקור מידע לא מהימן. השקעה בחינוך הציבור זו הדרך היחידה, אבל יש הרגשה שאותם גורמים שדוגלים בהטפשה גם מתנגדים להשקעה בחינוך ומעוניינים בדורות של בורים. אולי הפיתרון הוא תעודת יושר+מבחן אינטליגנציה כתנאי להצבעה בבחירות.

  לעומת זאת, לא מסכימה נחרצות עם מה שהמגיב א כתב:
  "כיצד חוק ההפלות קשור לידע מדעי או טיפשות? מדובר בכלל בעניין מוסרי ומוסר נקבע על ידי מוסכמות חברתיות לכן ראוי שיקבע באופן דמוקרטי."
  בעבר גם לא הייתה זכות בחירה לנשים ושחורים, כי האמינו שהם נחותים ושנשים מקומן במטבח. גם שחורים היו עבדים, ולנשים לא היו זכויות, כולל לא ירושה, אפוטרופסות על ילדיהן ועוד. שוללים זכויות על סמך אמונות של אנשים שלא קשורות למציאות. מה אישה אחת אשמה באמונות של מישהו אחר ולמה היא חייבת ללדת בגללו? ולמה התינוק אשם שצריך להיוולד לאמא שלא רוצה בו? ואם מחר איזה דתי יחליט שהוא מאמין ששחורים נחותים, אז יחזירו את העבדות כי הרוב מאמין בכך ?

 9. רוב תושבי ארה"ב בעד חופש הפלות. בכלל הרוב תומך ברפובליקנים, הסיבה שהדמוקרטים מצליחים היא בגלל העיוות של של שיטת הבחירות שם. המנצח לוקח את כל האלקטורים של אותה מדינה גם אם ההפרש היה קול אחד ובניו יורק וקליפורניה תמיד יש מיליוני מצביעים יותר לדמוקרטים

 10. הכתבה דנה בעיוות המציאות אך עושה זאת בעצמה כשהיא מפרסמת דיעה אישית במסווה של כתבה מדעית. הכתבה הזו מציגה על כך הרבה טענות שגויות שקשה להתייחס לכולן. למשל כיצד חוק ההפלות קשור לידע מדעי או טיפשות? מדובר בכלל בעניין מוסרי ומוסר נקבע על ידי מוסכמות חברתיות לכן ראוי שיקבע באופן דמוקרטי. אם רוב תושבי ארה"ב נגד הפלות זה טוב מאד שהחוק בוטל מכיוון שקשה לשמור על משטר יציב כשרוב העם נגדך. לטעון שיש איזו מוסריות אבסולוטית שגוברת על הרצון הדמוקרטי של העם זו דעה קלוקלת שאיננה יכולה להתקיים בממשל תקין.
  אפילו הטיעון שימנים הם טיפשים אינו מגובה במחקר מדעי. נטייה פוליטית לרוב קשורה לאיזור גיאוגרפי ולא לאינטיליגנציה.
  הטענה היחידה בכתבה שאולי עניינית היא התעלמות ממחקרים מדעיים. אין ספק שפוליטיקאים לפעמים מתעלמים ממה שהם רוצים אך אינני חושב שזו תופעה חדשה. פוליטיקאים משחר הימים נהגו להציג את המציאות כפי שהתאים להם.

 11. מאמר שמעלה נושא רציני ומורכב שגם בתגובה שפה לא תכלול את הכל אלה רק היבט מסוים והוא
  חינוך לסקרנות וגם לספקנות לא לשם ספקנות ופרנויה אלה ככלי בסיסי שעוזר לפרט ולחברה להגיע קרוב יותר לאמת למציאות, שאתה מצויד בזה אתה נוטה לראות במציאות עוד גוונים וצבעים ,
  בחלק מהמקרים מדובר על 2 צידי המפה הפוליטית וכל הטווח בין 2 הצדדים,
  כל צד במשוואה הזאת בטוח שההטפשה היא נחלת הצד הנגדי והוא משוחרר מבדיקה עצמית ,
  סוג של קיטוב שבו בכל צד יש טבלה של עשרות פרטים "שצריך" למלא מה שיך לצד שלי "הנכון והמוסרי" וכל מה שלא כלול וימצא בצד השני הוא "הלא נכון וחסר מוסר"
  אין מצב שאולי אני מתחבר בבסיס לחלק מהנושאים של צד אחד אבל גם מתחבר לחלק מהנושאים לצד השני,
  חלק מרכזי מהפתרון לזה צריך להיות מובנה במערכת החינוך – לדוגמא איך מנתחים מידע שמגיע ממערכת מדיה מרכזית או חברתית מה הכלים המחשבתים שאתה צריך כדי להבין את הכיוון ומבנה המידע, אג'נדה פוליטית, אג'נדה כללית, וכו.. מתחיל בכותרת שמסבירה לך איך אתה אמור לחשוב גם אם התוכן לפעמים סותר את הכותרת יש גם מניע כלכלי בכותרת צעקנית מגזימה שאמורה להכניס אותך לתוך הכתבה, הקשרים של בעלי המדיה למידע או לחוסר המידע, מה המשמעות והשפעה של אדם עם עוצמה כלכלית עצומה כמו בזוס ששולט במערכות מדיה מרכזיות על איכות המידע או חוסר מידע,
  איך התמונה שנבחרה אמורה להשפיע עליך רגשית הזוית שצולמה והאוביקטים שבה, הנחת הבסיס שזה לא רנדומלי יש נסיון להשפיע עליך, איך בוטים תוכנתים עובדים אפשר לראות פשוט את קוד המקור עם אלפי תגובות מוכנות מראש שהתוכנה רצה מחפשת מאמרים עם נושא או אדם מסוים ושם מתחת בתגובות תקבל שלל תגובות שאמורות להשפיע או בוטים אנושים יכול למלא מאמרים שלמים זה אמצעי שמשתמשים בו למשל בתגובות ומאמרים סרטונים ע"י ממשלות זרות וגם גורמים כלכלים דרך חברות תדמית, נקח לדוגמא מספר קטן של אנשים שמקבלים משכורת ממדינה זרה שכל העבודה שלהם הוא לפגוע במדינה אחרת מה יהיה ההספק שלהם (מטורף) באיזה שיטות הם ישתמשו באיזה ערוצי מידע הם ישתמשו, מטרתם יכולה לגרום לך להטיל ספק במידע לא כדי לקרב אותך למציאות ולאמת אלה להרחיק אותך מהאמת, גם אדם פרטי יכול ע"י הבנה טובה יותר של איך מידע מועבר ואמינות המקורות המידע לנתח את המידע אם סיכוי טוב יותר להבין האם המידע הוא אמיתי מוטה או אפילו שקרי,
  לסיכום: העולם כיום הרבה יותר מתוחכם כולל מיצרי ומעבירי המידע אנחנו ברוב המקרים לא יכולים לקבל מידע ישירות מהמקור שגם הוא לא תמיד אמין כמעט תמיד אנחנו נקבל אותו דרך ערוצים שונים ואסור לסמוך על מקור אחד כדי לקבל תמונה מלאה ואנו צרכים את הכלים המנטלים את היכולות והתחכום כדי לזהות אם המידע נראה אמין או לזהות חוסר מידע או הטיות המידע או אפילו מידע שקרי.

 12. זרעי ההטפשה נמצאים בתוך "ערך השוויון" הדמוקרטי, הנותן לאידיוט, לחולה הרוח, לאנאלפבית, לפסיכופת, "זכות שווה" בקבלת ההחלטות. היות ויש הרבה יותר כאלו מאשר אנשים שהינם גם חכמים, גם בריאים בנפשם, גם משכילים וגם טובי-לב, הרי שהתוצאה המיידית הוא הפופוליזם.
  דמוקרטיה מתפקדת תקבע לא רק אחוז חסימה גבוה למפלגות, אלא גם ובעיקר אחוז חסימה גבוה למצביעים.

 13. בסדר, גם המדע של היום מוטה לטובת שחיתות וסילופי מחקרים לטובת תאגידים. זה לא רק העם, התאגידים גם לוקחים חלק בטפשת.

 14. כה עצוב וכה נכון …
  במשך זמן רב אני חוזר ומתריע על התפשטות הבורות
  עד כדי הפיכת ציבור הולך ונרחב לנגוע בטימטום תהומי ,
  עכשיו מתפרסמת הרשימה הר׳׳מ שמבהירה ומסבירה
  את הטענה בעזרת ובתמיחת מובאות והוכחות .
  ראוי כי כל מי שעדיין לא התעוור והסתוור
  מהבורות בארה׳׳ב יתעורר ויפעל
  לביעור הנגע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן