סיקור מקיף

נייצ’ר: חלק מהנזק שטראמפ גרם למדע בלתי הפיך

“מעולם לא ראיתי מלחמה מתוזמרת כזו על הסביבה או המדע”, אומרת כריסטין טוד ויטמן, שעמדה בראש המשרד לאיכות הסביבה תחת הנשיא הרפובליקאי ג’ורג’ בוש הבן המצוטטת בכתבת תחקיר מקיפה שערך המגזין, שבאופן חריג קרא במפורש לבחור בג’ו ביידן

נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ ממעיט בחשיבות הממצאים המדעיים באשר להתחממות כדור הארץ באירוע הפרישה מהסכם פריז. צילום מסך מתוך YOUTUBE
נשיא ארה”ב דונאלד טראמפ ממעיט בחשיבות הממצאים המדעיים באשר להתחממות כדור הארץ באירוע הפרישה מהסכם פריז. צילום מסך מתוך YOUTUBE

באופן חריג פנו השבוע שני כתבי העת המדעיים המובילים סיינס ונייצ’ר בקריאה לתמוך בג’ו ביידן בבחירות לנשיאות ארה”ב.

במאמר שהוקדש לתמיכה בביידן כתבו עורכי נייצ’ר: “נייצ’ר לא הסתיר בזמן אמת את אכזבתו מבחירת טראמפ אך עורכיו סברו אז כי הדמוקרטיה האמריקאית תוכננה עם אמצעי הגנה שנועדו להגן מפני זעזועים. היא מבוססת על מערכת של איזונים ולבמים שמקשה על נשיא להפעיל כוח מוחלט. קיווינו שזה יעזור לרסן את הנזק שעלול לנבוע מהתעלמותו של טראמפ מראיות והאמת, חוסר כבוד לאלה שהוא לא מסכים איתם והיחס הרעיל כלפי נשים. כמה טעינו”.

נייצ’ר פרסם לאחרונה כתב העת כתבת תחקיר מקיפה ובה ציטוטים של מדענים החוששים כי חלק מהנזקים שגרם טראמפ למדע הם בלתי הפיכים.

“קשה לכמת את אחריותו של טראמפ למספר המתים מקורונה אבל מדענים שהתראיינו לאתר כתב העת נייצ’ר סבורים שרוב החיים שאבדו בארה”ב היו יכולים להינצל אם המדינה הייתה ניגשת לאתגר מוקדם יותר. מומחים רבים מאשימים את טראמפ בכישלון של המדינה לבלום את ההתפרצות. אוליביה טרוי, שהייתה חברה בכוח המשימה לנגיף הקורונה בבית הלבן אמרה בספטמבר כי הנשיא הוריד שוב ושוב מהפסים את המאמצים לבלום את הנגיף ולהציל חיים, מתוך התמקדות במקום זאת בקמפיין הפוליטי שלו.”

“ואולם הטיפול במגיפת הקורונה הוא רק דוגמה אחת לנזק שגרם טארמפ למדע ולמוסדותיו במהלך ארבע השנים האחרונות. הנשיא והאנשים שמינה לתפקידי מפתח בארגונים המדעיים השונים חזרו בהם מהמאמצים לרסן את פליטת גזי החממה, רופפו חוקים המגבילים את הזיהום  ומפחיתים את  השפעת המדענים בסוכנות להגנת הסביבה של ארה”ב  (EPA). גם בשאר הסוכנויות הרבות ערער הממשל את היושרה המדעית על ידי דיכוי או עיוות ראיות כדי לתמוך בהחלטות פוליטיות, אומרים מומחי מדיניות.”

מלחמה מתוזמרת נגד המדע

“מעולם לא ראיתי מלחמה מתוזמרת כזו על הסביבה או המדע”, אומרת כריסטין טוד ויטמן, שעמדה בראש המשרד לאיכות הסביבה תחת הנשיא הרפובליקאי ג’ורג’ בוש הבן.

מתוך הפגנת אקלים. לונדון, 20/9/2019.  . <a href="https://depositphotos.com/">המחשה: depositphotos.com</a>
מתוך הפגנת אקלים. לונדון, 20/9/2019. . המחשה: depositphotos.com

לדברי עורכי נייצ’ר, טראמפ גם שחק את מעמדה של אמריקה בבמה העולמית באמצעות מדיניות בידוד ורטוריקה. “על ידי סגירת דלתות למבקרים רבים ומהגרים שאינם אירופאים, הוא הפך את ארצות הברית לפחות מזמינה סטודנטים וחוקרים זרים. ועל ידי דמוניזציה של  ארגונים בינלאומיים כמו ארגון הבריאות העולמי החליש טראמפ את יכולתה של אמריקה להגיב למשברים עולמיים ובודד את המדע במדינה.”

|כל אותו הזמן, יצר הנשיא תוהו ובוהו ופחד  והתכחש לעובדות, לצורך קידום האג’נדה הפוליטית שלו . הוא גם הכפיש את המתנגדים ובהם מדענים. בעשרות ראיונות שביצע נייצ’ר הדגישו החוקרים נקודה זו כמדאיגה במיוחדמשום שהיא ממעיטה באמון הציבור בחשיבות האמת והראיות, העומדות בבסיס המדע והדמוקרטיה.”

אמנם הנשיא יכול להצביע על כמה התפתחויות חיוביות במדע ובטכנולוגיה למרות שאף אחת מהן לא היתה בסדר העדיפויות שלו  (הוא חיכה 19 חודשים לפני מינוי יועץ מדעי), הממשל שלו דחף  להחזיר אסטרונאוטים לירח ולתעדף פיתוח בתחומים כמו בינה מלאכותית ומחשוב קוונטי. באוגוסט הודיע הבית הלבן על מימון חדש של יותר ממיליארד דולר עבור טכנולוגיות מתקדמות אלה וטכנולוגיות מתקדמות אחרות.

נזק בלתי הפיך

לדברי נייצ’ר, חלק גדול מהנזק למדע — כולל שינוי רגולציה וקטיעת הסכמים בינלאומיים ניתנים לתיקון אם טראמפ יפסיד בבחירות. במקרה זה נפסיד זמן יקר להגביל את שינויי האקלים ואת התפשטות הנגיף אבל הפגיעה ביושר המדעי, באמון הציבור ובמעמדה של ארה”ב יכולה להישאר הרבה מעבר לכהונתו של טראמפ, אומרים מדענים ומומחי מדיניות.

הנסיגה של הממשל יכולה להגביר את הפליטות ב-1.8 מיליארד טון של פחמן דו-חמצני עד 2035, פי 5 מהפליטות השנתיות של בריטניה כולן. זאת בשל התרופפות מכוונת של תקנות הדורשות לקצץ בפליטת מתאן.

האיש שמינה טראמפ ב-EPA סקוט פרויאט דאג להוציא את המדענים מוועדות היעוץ והכניס במקומם אנשי תעשייה והוציא צו המונע שימוש בנתונים של מחקרים חסויים  וכאלה הם מרבית המחקרים הרפואיים המוכיחים את הקשר בין זיהום אוויר לתחלואה ותמותו. יורשו  אנדרו ויילר, ריכך את התקנות המתמקדות בכימיקלים בזיהום מים ו אוויר.

גם החוק החדש שהציעה ב-24 בספטמבר 2020 המחלקה לבטחון המולדת בארה”ב להגביל שהות של סטודנטים זרים ל-4 שנים ולאלו שבאו ממדינות מסוימות אף לשנתיים יפגע במדע האמריקני. המדענים שהתראיינו לכתבה חוששים שהדבר יגרום לכך שסטודנטים טובים ילכו למדינות אחרות ולא יתחככו עם מדענים אמרקינים ובכך יפגעו במדע האמריקני.

הקמת יושרה מדעית מחדש בסוכנויות שבהן מדענים ממשלתיים נדחקו הצידה וצונזרו על ידי מינויים פוליטיים לא תהיה קלה, אומר אנדרו רוזנברג, שעומד בראש המרכז למדע ודמוקרטיה באיגוד המדענים המודאגים, שבסיסו בקיימברידג’, מסצ’וסטס. אנשי האיגוד תיעדו יותר מ-150 התקפות על המדע בתקופת כהונתו של טראמפ מידי מינויים פוליטיים שלו בארגונים.

אם טראמפ ינצח בבחירות המתקיימות היום (3/11/2020), החוקרים חוששים מהגרוע מכל. “אנשי טראמפ שפכו חומצה על מוסדות ציבוריים, הרבה יותר חזקה מכל מה שראינו בעבר”, הגדיר זאת אחד המרואיינים.

למאמר המלא באתר נייצ’ר

עוד בנושא באתר הידען:

23 תגובות

 1. הדמוקרטיה הגדולה בעולם אולי כמונו נפלה. מישהו עצר את ספירת הקולות.
  מישהו מינה לבית המשפט העליון שופטת שהיא חברה בכת פסאודו-מורמונית שמאמינה שאין לחנך נשים חינוך חילוני.
  יישמר השיח על תכניות בישול. אבל הישג של המהפכה הצרפתית שעלה במאות מיליוני אנשים בעשרות מדינות
  בשתי מלחמות עולם בסכנה.

 2. חבל לערב פוליטיקה במדע. טראמפ החריב ענפים שלמים בארה”ב והוריד אותה מגדולתה המדעית. זה לא פוליטיקה פשוטה – במקרה חרום צריכים לעשות צעדי חרום.

 3. נייצ’ר וסייאנס פרסמו מאמר מביך מאוד. מסתבר שהבטאונים האלה אינם יודעים להבחין בין חברה ופוליטיקה לבין מדע.
  מה שטראמפ ניסה לעשות הוא תיעדוף שונה של ערכים חברתיים, לא מאבק נגד המדע כשלעצמו ובודאי שלא פגיעה בו. מבחינת האג’נדה החברתית פוליטית של טראמפ, ערכים ואינטרסים כלכליים מדיניים בנסיבות הגלובליות והמקומיות הקיימות היום (למשל: האינטרס בשיפור עמדות במאבק איתנים בין שליטה כלכלית גלובלית מול המעצמה הדיקטטורית הסינית והקטנת עוצמתה המדינית לטובת ערכי הליברליזם והחירות המערביים, התמרת המשק האמריקאי, הפיננסי בעיקרו – ליצרני יותר, יצירה של מקומות עבודה רבים יותר למען השכבות היותר נמוכות וכו’) – חשובים יותר בטווח הקצר והבינוני משמירה דוקנית על ערכים סביבתיים. זה הכל. אפשר אולי לחלוק על האג’נדה הזו ועל התיעדוף הערכי והנורמטיבי הכרוך בה, אבל מכאן ועד הניסיון הכושל וחסר השחר להעמיד את האג’נדה הזו והמאבק בעדה או נגדה כמלחמה בעד או נגד “מדע” – המרחק הוא עצום.

  וכך – בכסלותם, עורכי המאמר לא מצליחים להביא אפילו ראיה אחת על “פגיעה” “בלתי הפיכה” וב”מדע” דוקא, למרות הרטוריקה הצפופה שלהם.
  הם גם נכשלים בלהסתיר את המניעים המאוד פוליטיים שלהם, כאשר הם מערבבים ברטוריקה הזו גם עניינים שהם לחלוטין לא מדעיים – כגון בהאשמה על “יחס רעיל כלפי נשים”, או בהאשמה המוזרה בנוגע להיותה של ארצות הברית “לפחות מזמינה סטודנטים וחוקרים זרים” או בנוגע ל”דמוניזציה של ארגונים בינלאומיים כמו ארגון הבריאות העולמי”. שוב, מדובר בעניינים שהם בגדר סדר יום חברתי פוליטי: מותר למדינה להחליט שהיא משקיעה ומפנה יותר מקום לסטודנטים שנולדו בה, מותר למדינה להשתדל להכניס פחות אנשים ממדינות עוינות או בעייתיות, ומותר בהחלט לגנות ולפעול ארגונים בינלאומיים הרסניים וצבועים, ובכלל זה – ארגון הבריאות העולמי, למשל על חלקו המזעזע בהחמרת התפשטות הקורונה בעולם ותפקודו כאופרטור של של סין במשבר הנורא הזה. אבל מה הקשר בין הרטוריקה הפרוגרסיבית המוזרה הזו אודות זמינות לסטודנטים זרים, יחס לארגונים בינלאומיים בעייתיים וכו’ וכו’ – לבין “פגיעה” “בלתי הפיכה” – ב”מדע”?

  המהלך של נייצ’ר וסאיינס בפרסום המאמר הוא, בז’ארגון המקובל במדע המדינה, “הירוסטאטיקה” נואלת, מבישה ואפילו זדונית, של אליטה וקבוצת לחץ עם אג’נדה פרוגרסיבית מאוד פוליטית, לא פחות מזה. אחרי מאמר כזה אפשר להטיל ספק ב”יושרה” של הבטאונים האלה, וביושרה המדעית שלהם בפרט.

 4. למה הידען מתלכלך בפוליטיקה?
  יש מספיק שעשו את זה לא צריך עוד אחד.
  תמחקו את הכתבה המביכה הזו כדי שנוכל לשמור על האיזון…

 5. בכותרת כתוב שהוא פגע במדע, ובגוף הכתבה רשום שהוא אחראי למתים (בלי להזכיר את סין, כמובן, שבטח בכלל לא מימנה את הכתבה בנייצ’ר).
  בתקופת טראמפ המדע המשיך להתחזק וחברות כמו ספייסX וטסלה למשל פורחות תחת ההקלות מיסים שלו, ואלו חברות שיביאו שינוי אמיתי, לא כמו ה GREEN NEW DEAL שמבוסס על מיסוי עתק בשביל לפנות פאנלים סולריים שלא יצליחו להניע עשירית מקליפורניה, ע”פ *מדע* אמיתי.
  חבל מאוד שאתם נכנסים למשחק הפוליטי, אתם מרחיקים קהל אינטיליגנטי.

 6. כתבה פוליטית, מביכה ומגמתית להחריד.
  “נזק בלתי הפיך למדע”?! עד כמה חוסר התגובה והגוזמה יכולים להגיע?
  מלחמה מתוזמנת היטב במדע?! איזה קשקוש מביך!
  הייתי ממשיך, אבל אין לי כח להמשיך להתייחס לקשקוש הזול ומלא השנאה הזה.
  שתהיו בריאים.

 7. נראה לי חבל שגופים מקצועיים לכאורה מתערבים בנושאים פוליטיים. זה לא התחום החזק שלהם, ואף פעם לא יהיה.
  הרי בעצם זה שבחרת צד הפכת חצי מארה”ב לאנטי מדע. ומי אשם עכשיו?
  אני שונא לראות אנשים חופרים לעצמם בורות.

 8. זו פגיעה בלתי הפיכה ביוקרה של נייצ’ר, במקום לפרסם מאמרים פוליטיים היה עדיף שיתרכז במדע.
  ואני לא מנסה להגן על טראמפ רק מבכה על הפופוליסטיות שחלק מהמגזינים המדעיים לוקחים על עצמם.

 9. “היחס הרעיל כלפי נשים” – של טרמפ או ביידן? מזה בדיחה?
  כן ביידין התחליף של טרמפ ידוע בעולם ביחסו “המכבד” את הנשים ניתן לראות סרטונים שונים ברחבי האינטרנט “התומכים” בטענה הזאת, עצם זה שהוא עושה זאת מול כולם על במה בפומבי מעלה תהיות עליו,
  וזה לא נגמר רק בזה יש נושאים אחרים עם התבטאיות ששלו עוד מול הקהל וללא בושה…
  אז זהו גם טרמפ לדוגמא בנושאים של מדע פשוט נורא
  ברמה של מביך עד כדי בושה גם את זה ניתן לראות ברחבי האינטרנט הוא היה יכל לקנות את עולמו במאבק מול מגפת הקורונה כמנהיג אמיתי ברמה עולמית הוא היה לוקח את הבחירות בהליכה אבל זה לא קרה ,
  כמו שנאמר פה ערבוב של פוליטיקה עם מדע פוגע במדע, הערבוב הוא לא רק סוג של ביטול מהימין במיוחד הדתי בארה”ב מסיבות תאולוגיות כלפי המדע שעליו רכב טרמפ והעצים אותו,
  הפגיעה במדע באה גם מהצד השני של המפה כאשר אתה משתמש במידע ומוסיף עליו דברים שאינם קשורים,
  אנו רואים את זה הרבה פעמים גם במאמרים באתר הזה שבו פעילי סביבה חוטאים בנושא הזה
  כאשר אתה הופך לגמרה מעורב רגשית באופן קיצוני בנושא מסוים אתה עלול לעוות את הנתונים מוסיף על נתונים נכונים נתונים שאינם קשורים או אפילו לא מוכחים כדי לחזק את הטענה המרכזית, כולנו עלולים לחטוא בזה תמיד צריך להיזהר לא ליפול לתוך הבור החלקלק הזה , וזה לא פשוט כי מה שמניע אותנו זה רגשות,
  הבעיה הקשה שנושא ראוי לדוגמא שמירת הטבע העלת מודעות לסבל החיות חוטף פגיעה ישר מאותם אנשים שרוצים לקדם את הנושאים ההאלו כי בעצם הם יוצרים אבסורדים מגוכחים שממסכים בסוף את הנושא הראוי שיכול לחבר אנשים מכל הקצוות.

 10. גם נייטצ’ר וסיינס הם עיתונים שהמערכת שלהם מורכבת מאנשים בעלי נטייה פוליטית (שכיוונה ברור לאור הפרסום הזה).
  להתייחס אליהם כאילו הם האורקל מדלפי זה עיוורון מצוי.
  כמות הפוליטיקה וויטמין P שרצים שם (ובכל עיתון אחר לצורך העניין) בפרסומים שהם מדע פרופר, כבר מזמן ידועה.
  מערכת קביעת הפקטור (חשיבות העיתון) עקומה, כמות העיתונים מופרכת, וכל זב חוטם רץ לפרסם את ממצאיו משל היה ילד בגן שרץ להראות לאימו את השרבוט האחרון שלו.

 11. המדע הוא לא דת עתיקה. כל עוד האדם סקרן לעולם, יתפתח המדע. אין כזה דבר “נזק בלתי הפיך למדע”.

 12. זהו אכן נזק עצום למדע, כפי שהוא נראה מזווית פוליטית אחת.
  יש עוד.

  טראמפ לא נבחר על ידי חייזרים, או רוסים.
  הוא נבחר על ידי אנשים שתומכים בדיעותיו,
  דעות כמו ששינויים באקלים לא קשורים לפליטות (לא פופולרי בעולם המדעי, אבל לעיתים הממסד המדעי הופך להיות דתי ואובססיבי – ולא אמין. כבר פורסמו כתבות על הזיופים בדרך לתאוריית התחממות כדור הארץ), או מחקרים התומכים ביקום תבוני, ושאר דעות שאנשי המדע הפופולרי לא מוכנים לקבל.

  אז עכשיו האנשים הללו משתוללים מזעם. גנבו להם את הממשל!
  נו. צפוי.

 13. מזכיר לך את יון הקלאסית שהייתה על סף מהפכה טכנולוגית. ואז ימי הביניים. רק קצת זמן לקח לאנשות להשתקם; 1600 שנים בערך. מה זה לעומת הדינוזאורים

 14. אני מסכים עם הכתבה. לו יכולתי להעלות קובץ לתגובות של המידגם שעשיתי. ישנם כ 200-300 עיתוני IEEE התאחדות המהנדסים האמריקאית. דגמתי נישה מקצועית בתוכה – חשמל ואלקטרוניקה. עיתון לדוגמא:
  4 עורכים ראשיים – 3 ממדינת מוצא אחת שטראמפ מן השפה לחוץ איים להחרים.
  19 מאמרים לרבעון האחרון. 12 מאותה מדינת מוצא והיתר מחוקרים ערבים איכותיים מאד. אף מאמר אחד
  אמריקאי או אירופי. זו מגמה בעשרות עיתונים לדעתי.

  אינני יכול לומר שהכל שחור. השבוע התפרסם מאמר מרתק בהיקף 79 עמודים של 3 חוקרים מסטנפורד, שמבצעים חישובים של הפיזיקה בתוך אחרי אופק האירועים של חור שחור. הזמן מרחב שם עובר לטענתם מעבר פזה כמו מוצק לנוזל אבל ניתן לחישוב. התיאוריה שבשימוש – כבידה קוונטית.
  המאמר מציע פיתרון לפרדוקס המידע של הוקינג. כמובן שפצצת אטום כזו, תיבחן בשנים הקרובות, או שימצאו בה שגיאה או שיציינו שכעת ניתן לחשב מעבר לאופק האירועים.
  אחדים החוקרים שתרמו לנושא, אם כי לא במאמר הזה כולם צעירים פרופסור נטע אנגלהרט מ MIT, פרופסור טום הרטמן ואמיר חוסייני מקליפורניה סנטה ברברה, ופרופסור אחמד אלמהיירי מפרינסטון. ללמדנו שערבים חכמים לא פחות מאיתנו.

  זו כניסה לימי הביניים. לא פחות חשוב מהמדע, המוסר שמתפתח איתו.

 15. ברגע שפוליטיקה מתערבבת במדע, והמדע מאבד ממראית עין של אובייקיביות, תחמיר חוסר התמיכה של הציבור בפרסומים המדעיים. נייצ’ר גורמת בפרסום הזה לנז2 אדיר לתדמית האובייקטיבית של המדע

 16. שטויות, אין דבר כזה לגרום למדע נזק בלתי הפיך. המדע לא יכול להינזק באופן בלתי הפיך.
  אפילו אם תשרוף מדענים על המוקד, תשרוף ספירים ותסגור אוניבירסיטאות.
  המדע הוא הידע האנושי, לא חשוב איך תרדוף אותו תמיד הוא יוכל להשתקם ולרוב מהר בהרבה ממש שנראה בהתחלה.
  רק השמדת האנושות כולה תגרום לנזק בלתי הפיך למדע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן