סיקור מקיף

דברים שיורמים יודעים: למה צמחים לא חולים בסרטן

הרב תאיות שלנו בעלי החיים והרב תאיות של הצמחים התפתחו בנפרד וכל ענף אבולוציוני מצא דרכים משלו להדביק יחד תאים ולמיין אותם לרקמות מתמחות, אם יש תאים סוררים בחלק אחד של הצמח הם לא נודדים למקום אחר ולפיכך הם שפירים

עפץ: גידול שפיר על ענף עץ אלון. מקור: Franco Folini, ויקימדיה
עפץ: גידול שפיר על ענף עץ אלון. מקור: Franco Folini, ויקימדיה

השאלה שבכותרת עלתה בתגובה לטור שעסק בתוחלת חייהם המופלגת של עצים. איך זה שבעלי חיים חולים בסרטן כאשר פגמים גנטיים בתאים גורמים להם התרבות לא מרוסנת ואילו צמחים שאף הם יצורים רב תאיים מאריכי ימים פטורים מכך. הבריאות הזו מסתורית עוד יותר כשמביאים בחשבון שצמחים, לצורך הפוטוסינתיזה, חייבים להחזיק שטח פנים גדול חשוף לקרינת השמש.

בכל יצור רב תאי התא צריך להתחשב בשכניו לרקמה ולא להתחלק באופן שיפגע בתפקוד   האורגניזם כולו. הדבר נכון לצמחים כשם שהוא נכון לבעלי חיים או לפטריות. כל יצור רב תאי חייב לפתח מנגנונים שימנעו גדילה לא מבוקרת של תא בודד. אבל הרב תאיות שלנו בעלי החיים והרב תאיות של הצמחים התפתחו בנפרד וכל ענף אבולוציוני מצא דרכים משלו להדביק יחד תאים ולמיין אותם לרקמות מתמחות. כך החלבונים המדביקים את התאים שלנו זה לזה  שונה מאוד מהפולימר ליגנין המשרת את המטרה הזו בצמחים.

בצמחים יש גידולים אך הם לא יוצרים גרורות

זה המקום לדייק: צמחים אמנם אינם חולים בסרטן אבל גם הם מפתחים גידולים (tumors)  כלומר רקמה הגדלה פרא על חשבון השכנים. אבל אצל הצמחים הגידולים הללו אינם ממאירים כלומר אינם יוצרים גרורות: תאים סוררים מהשורש אינם נודדים ליצור גידולים משניים בגזע או בפרחים. בניגוד לבעלי החיים אין אצל הצמח מקבילה למערכת הדם או הלימפה. כל תא מקובע למקום בו נוצר והוא יכול להתרבות רק על חשבון שכניו הקרובים. בנוסף הצמח הוא יצור מבוזר, אין מקבילה צמחית ללב, למוח או לכבד: איבר חיוני הממוקם באזור ספציפי ושפגיעה בו תהיה קטלנית.   הפעילויות החיונית:   קליטת מים ומינרלים, הסעת חומרים, פוטוסינתיזה והתרבות מבוצעים על ידי שפע של יונקות שורש, עלים, צינורות שיפה ועצה, ענפים ופרחים. רקמת המריסטמה הבנויה מתאי  גזע לא ממויינים מבטיחה שהצמח יוכל לחדש חלק פגוע. בחיק כל עלה, מספרים   ספרי הלימוד לבוטניקה, נמצא ניצן. בליטה קטנה וצנועה שיכולה להתפתח לעלה חדש, ענף או לפרח. הביזור הזה מאפשר לצמח עמידות ויכולת התחדשות גם מפגיעות קשות ואבדן חלקים ניכרים מהאורגניזם.

הגידול הצמחי הנפוץ – עפץ

הנפוץ שבגידולים הצמחיים הוא העפץ: גידול שנגרם לעיתים ממוטציה מקומית אבל לרוב הוא תוצאת פעולתו של טפיל: חרק, תולעת, חיידק או נגיף. כך למשל צרעות מטילות בענפי עץ אלון גורמות לגידול מקומי המספק מזון והגנה לזחל. העפצים הללו עשירים בטאנינים: פולימרים בעלי יכולת קישור גבוהה לחלבונים. טאנינים דומים הם מקנים ליין את היכולת ליצור את  תחושת היובש בפה  הנקראת, שלא במקרה, עפיצות.  כבר הקדמונים הכירו את עפצי האלון והשתמשו בחומרים שניתן להפיק מהם לעיבוד עורות ומאז שלהי התקופה הרומית גם לייצור דיו. לפי השולחן ערוך ספר תורה נכתב על עור ("קלף") מעובד ב"מי עפצים"  ב"דיו סת"ם" המבוסס על החומצה הגאלית המופקת מעפצים כלומר מגידולים של עץ האלון. המנגנון הטפילי הזה של גרימת גידול שפיר בצמח ותיק כל כך שהאבולוציה הספיקה ליצור טפילי-טפילים כלומר צרעות המזהות את העפצים והופכות את הזחל שבפנים למזון עבור הזחלים שלהן.

שלא כמו הסרטן האנושי שהוא תמיד מזיק יש גידולים צמחיים בהם הפולש המשרה אותם מועיל לצמח. כך מתבצע קיבוע של החנקן מהאוויר על ידי חיידקים היוצרים גידולים בשורשי קטניות ועץ התאנה מופרה על ידי הצרעה היוצרת בו עפצים. היכולת של יוצר העפץ לגרום לגנים של הצמח ליצור מבנה המתאים לצרכיו היא עדיין חידה.

בנאום קבלת פרס נובל ציינה ברברה מקלינטוק (מגלת הטרנספוזונים: מקטעי DNA המשנים את מיקומם בכרומוזומים) את העפצים כדוגמה בלתי מובנת עדיין ל"תגובה מתוכננת" של הגנום להפרעה חיצונית. כך ניתן למצוא על אותה גפן 5 עפצים שונים במבנה ובהרכב, כל אחד הוא גידול שנותר על ידי חרק אחר ומותאם לצרכיו וכולם תוצאות מניפולציות שונות באותו גנום.   חיידקים יוצרי עפצים מחדירים לגנום הצמח פלסמיד ההופך את התא למוקד גידול לא מבוקר  וגורם לו לייצור חומרי מזון לחיידק.  המנגנון בו יצורים אחרים גורמים לרקמת צמח להפוך לעפץ אינם ידועים עדיין.

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? שלחו ל [email protected]

עוד בנושא באתר הידען:

6 תגובות

 1. למה כלבים כן חולים בסרן ? כי הם נידרשים להתאפק מלעשות צרכים. בניגוד לחתולים.
  יש לחשוב על שירותים ביתיים לכלב קטן ולכלב גדול, בינתיים, כל עוד "מוכרחים" לאכול
  בשר ולימכור 230 ק"ג מתוך 600 ק"ג פרה בצורת פטיטים יבשים לחיות מחמד.
  אגב-במדבר י"א ופקק בתעלת סואז מיום בחירות במשך שבוע ובעלי חיים לבשר "טרי"
  שהיו על אוניות. להזכיר תאריך עברי של שריפה בכנסיה נוטר דאם דה פריס.
  להזכיר שה לקורבן פסח ליקראת שיחרור מעבדות. להזכיר תאריך פטירה של מרים
  אחות משה ואהרון.
  איך מרגישים תפוחי אדמה ? גיט ין דרעיית. ויסלחו לי מי שכן יודעים ידיש.

 2. יש לציין את פעילות חילוף החומרים, בעלי חיים צורכים חמצן וזקוקים לנוגדי חימצון,
  חימצון יתר גורם לשרשרת נזקים בינהם סרטן ממאיר.

 3. אשר
  אתה בעצם נותן את הטעון הידוע התאולוגי לכך שחייב להיות בורא. אתה אומר "הטבע מורכב אז לא יכול להיות שנוצר ללא יד מכוונת".
  אני לא הכנס לדיון האם באמת הטבע סביבנו לא יכול להיווצר ללא יד מכוונת.
  אני רק לא מבין דבר אחר, איך זה שנגיד שבאמת בהתבוננות בעלה של עץ נגיע למסקנה שחייב להיות לו מתכנן. איך זה שהמסקנה הבאה היא שקיים אלוהים שאותו אף אחד לא ברא? הרי אלוהים הוא יותר מורכב ומופלא מעץ, הוא כביכול מסוגל לתכנן עץ. קיום של אלוהים לא פותר את השאלה, להפך, זה מגדיל אותה.
  איך זה שאת קיום בעולם לא נראה לך הגיוני שנוצר מעצמו אבל אלוהים כן נראה לך הגיוני שנוצר מעצמו?
  אם אתה יכול לקבל קיום של אלוהים חכם, אין סופי, כל יכול. שאין משהו שברא אותו.
  אתה חייב להיות מסוגל לקבל גם שאת העולם יכול להיות שאף אחד לא ייצר.

 4. עצוב לראות אנשים שמרגישים שהאמונה שלהם כל כך מאוימת שהם מרגישים צורך לזלזל במדע הגנטיקה ובידע האנושי שמצטבר עם הדורות, לשלול את האבולוציה במקום לנסות להבין אותה זאת הדרך להתרחק מהשם ולא להתקרב אליו. לצערי היהדות שרויה בימים אפלים של קיפאון וגישה מיסטית שמכחישה את המציאות שהמדע מגלה כדי לשמר את האמונה כפי שהיא מבינה אותה במקום להבין את המציאות ובכך להתקרב לשם. אנחנו חיים בימי הביניים של היהדות ואני מתפלל ומקווה שנראה התקדמות לגישה הרציונלית של הרמב"ם והיהדות תצא מהקיפאון ותמשיך להתפתח עד כדי שלא נראה סתירה בין מה שאנחנו רואים למה שאנחנו מאמינים בו. לצערי רק יחידי סגולה מגיעים לרמה רוחנית כזו ורוב העם שרוי בבורות ומקיים מצוות מבלי להבין את היהדות בכלל, הכי רחוק שאפשר מהארמון.

 5. צריך לשמוח על התקדמות המדע,אבל בד בבד,מצער לראות טמטום כז אצל אנשים שמדתשים בשכלם, הצומח "מצא" דרך להתמיין, אפילו בניאדם עם חוכמת הגנטיקה היום ובעודמליון שנה לאיגיעו לכלל שלימות כזו, לא מצאו איך להתמיין, זה קורה בצורה מכוונת ,על ידי בעל בית עם "קצת" הרבה יותר חוכמה, מטיפשים חכמולוגים אלה

 6. תודה רבה על התשובה, לא חשבתי שאקבל מענה.
  ממש מרתק, כלומר יש בעצם חרקים שמבצעים סוג של הנדסה גנטית בצמחים?
  כל כך מזכיר את קוהלת "מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שיעשה ואין כל חדש תחת השמש. יש דבר שיאמר ראה זה חדש הוא כבר היה לעלמים אשר היה מלפננו"
  בני אדם רק מתחילים לבצע מניפולציות גנטיות ביצורים אחרים לצרכייהם, ואז מגלים שחרקים עושים זאת כבר מליוני שנים לפניהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן