סיקור מקיף

דברים שיורמים יודעים: האבולוציה של לוח המקשים המספרי

נעה רגב שואלת: למה המספרים במחשבון ובמקלדת הפוכים מהסדר שלהם בטלפון? איזה מן הגיון יש מאחורי זה?

לוח מקשים בטלפון. הספרה 1 בצד שמאל למעלה. צילום מסך: יורם שורק
לוח מקשים בטלפון. הספרה 1 בצד שמאל למעלה. צילום מסך: יורם שורק
מקשי ה num lock בצידה השמאלי של המקלדת. הספרות עולות מלמטה למעלה. צלם: Mysid ויקימדיה

בביולוגיה ידועה תופעה הנקראת "אבולוציה מתכנסת" כלומר הופעה של מבנים דומים אצל יצורים שונים זה מזה. לדוגמה, הסנפירים של הלווייתנים וסנפירי הדגים דומים בצורתם משום שהם מותאמים לתנועה במים אך מקורם האבולוציוני שונה לחלוטין. במהלך ההסתגלות לחיים בים פיתח הלווייתן סנפיר זנב הדומה מאוד לזנב דג אבל מבנה עמוד השדרה של יונק אינו מאפשר זנב מאונך כשל דג וכך נוצר הזנב המאוזן האופייני של הלווייתנים. באופן דומה מאוד מקשי הטלפון ומקשי הספרות בצידה הימני של המקלדת דומים בצורתם הבסיסית משום שבשני הלוחות היה על המתכננים לדחוס את אותן 10 ספרות למשטח מרובע אבל מקורם ההיסטורי שונה לחלוטין.
נתחיל במקלדת. המוזרות הראשונה היא מציאותן של שתי מערכות מספרים: אחת מעל האותיות והשניה בצד שמאל. המקלדת נבנתה עבור אנשים שהתרגלו כבר ללוחות מקשים, האותיות בצד שמאל מסודרות כך שמי שלמד הדפסה במכונות כתיבה ימצא את סידור האותיות (QWERTY ) המוכר לו ואת הספרות באותה שורה עליונה בה מוקמו במכונת הכתיבה. צד ימין של המקלדת, זה המשמש להקלדת מספרים במצב Num lock , נועד לאנשים שהתרגלו לפרוט על לוח מקשי מכונות החישוב.

מי שגילו מופלג כגילי זוכר את מכונות החישוב שסיכמו טורי מספרים והדפיסו את החישוב על נחש נייר ארוך. סוחרים ומנהלי חשבונות מנוסים סיכמו מספרים בהקלדה מהירה בשיטה עיוורת. כשהחליף המחשב את המכונה עם הסליל על שולחנם הם ציפו לקבל ואמנם קיבלו לוח מספרים כפי שהכירו: הספרה 1 מצד שמאל למטה ו 9 למעלה מימין.

אימא של ימין המקלדת, מכונת החישוב, ירשה את סידור הספרות מהסבתא של המקלדת: הקופה הרושמת. ב1879 המציא James Ritty מאוהיו שבארה"ב קופה רושמת מכנית ורשם פטנט על המצאתו. הרעיון נרכש ע"י איש עסקים בשם פטרסון שהקים את National Cash Register Company שהתפרסמה בראשי התיבות NCR.

החברה (ובעקבותיה חברות נוספות) ייצרו קופות רושמות שאפשרו לבעל העסק לדעת בסוף היום כמה כסף נכנס לקופה. המקשים באותן קופות היו מסודרים כשהספרה 1 למטה. יש הגיון בסידור הזה: ידיו של הקופאי מקבלות תשלום על השולחן והספרות מסודרות כך שהספרה 1 היא הקרובה אליו.

סבתא של המקלדת: קופה רושמת. הספרה 1 למטה. צלם: Audrius Meskauskas, ויקימדיה

ומה בדבר הטלפונים? כאמור, לוח מקשי הטלפון מצופף אותן ספרות אך מקורו שונה בתכלית. לפני לוח המקשים התרגלו דורות של מטלפנים לטלפוני חוגה. כדי לחייג היה צורך לסובב דיסק לאורך קשת של מעגל עם כיוון השעון מהספרה המבוקשת עד למעצור ואז להרפות. הדיסק היה חוזר למצבו ההתחלתי ע"י קפיץ ובהתאם לדרך שעבר היה מופק מספר מתאים של פולסים. פולס אחד היה מופק עבור הדרך הקצרה ביותר שעברה החוגה והספרה 1 מוקמה בהתאם בצד ימין למעלה. בשנות השישים פיתחה חברת בל לוח מקשים שיחליף את החוגה ושמרה על הסדר אליו התרגלו המטלפנים: הספרות הקטנות למעלה. לכאורה, הייתה הספרה 1 צריכה להימצא בצד ימין למעלה אך כיוון שלכל סיפרה בטלפונים משודכות אותיות מה א"ב הלטיני (כדי לאפשר שינון קל של מספרי טלפון) וכיוון הקריאה הוא באנגלית משמאל לימין זזה ה 1 לשמאל.

טלפון חוגה, הספרה 1 למעלה. צלם: Ranbar, ויקימדיה
טלפון חוגה, הספרה 1 למעלה. צלם: Ranbar, ויקימדיה

למרבה הפלא, כבר כמה עשורים חיות שתי מערכות המספרים בשלום זו לצד זו, רוב מכשירי הכספומט, מאז הושק מכשיר הATM הראשון בשנת 1969 מאמצים דווקא את סידור הספרות הטלפוני כנראה כדי לאפשר שינון של הקוד הסודי כמילה מהאותיות המקושרות לספרות ולעומתם רוב אפליקציות המחשבון בטלפונים הסלולריים מציגות למשתמש לוח ספרות דמוי Num lock
עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? שלחו ל [email protected]

עוד בנושא באתר הידען:
dvorak נגד qwerty – הקרב על מהירות ההקלדה (אריה סתר)
אני, רובוט – ספר המעורר מחשבה

12 תגובות

 1. דר' ישראל צביאל
  כל הכבוד – יש לי מלא הערכה לרופאים, אך אני מציע שיתרכזו בתחום הרפואה.

  מה שאמרת לגבי הסתברות, כמו שאמרו לך, הוא שטות גמורה. כרופא, אתה אמור לדעת שכימיה אינה תהליך הסתברותי.

  http://faculty.rwu.edu/aespinosa/aespinosa/Outreach_files/The%20Jackprot%20Simulation.pdf

  מה שאמרת לגבי תעלות האשלגן – קרא כאן:
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3707557/

  כמו שאמר תומר, נשמח לתופעה אחת שסותרת את האבולוציה.

 2. ובכל זאת, מהי אותה הוכחה חותכת שהאבולוציה היא אוסף שטויות במיץ?

 3. נסים, קראתי את תגובתך. רציתי להעיר רק על נקודה אחת. אתה פשוט אינך יודע על תעלות האשלגן. ועל המנגנון שם. וחבל. דיברת על ידע והיפגנת חוסר ידע. יהירות, ידידי, צריכה להיות מגובה במשהו. אחרת היא נלעגת

 4. אני רופא. כמו כן למדתי ביולוגיה באוניברסיטת תל אביב. ולפי התגובות כאן אני יודע על מדע הרבה יותר מכל המגיבים. למשל, אנטומיה בביולוגיה היא מדע זעיר. ברפואה זה לימוד ענק עם המון ידע ופרטים. פיזיולוגיה בביולוגיה היא תחום קטן יחסית בעוד שברפואה זה תחום מאד גדול. ולמדתי את שניהם בביולוגיה וגם ברפואה, והיטב. היה כאן מישהו שהתנדב לאכול את המקלדת שלו. שיתחיל להתכונן….
  אני כבר רגיל שברגע שאני מדבר על אבולוציה, ההתקפות הן אישיות, ללא שום יושרה מדעית. כך שאין טעם להגיב. מי שמעוניין ימצא את העובדות בעצמו. כדי לסבר את האוזן, התחומים אותם למדתי עשרות שנים, פרט לביולוגיה ורפואה, הם תחומי האבולוציה, הקיברנטיקה, סטטיסטיקה ומחשבים. אני מכיר את ספרו של דרווין, וקראתי אותו. אדם חביב. כמו כן קראתי המון ספרים ומאמרים מדעיים בתחום. אני בקשר עם מדענים בארץ ובעולם בנושא האבולוציה לעומת התכנון התבוני. בניגוד לאלה שתקפו אותי באופן צפוי מראש, אני רוחש כבוד לדעותיהם של אנשים ומקיים דו שיח עניני ומכבד. גם אם אני חושב שהאדם שמולי טועה. אצלי הויכוח הוא לגופו של ענין ולא לגופו של אדם. לכן איני מקיים ויכוחים עם אלה שאינם יודעים לקיים דיון תרבותי.

 5. דר' ישראל צביאל
  אני מקווה שאתה לא באמת "דר" – כי זה לא נשמע ככה.

  אבי הסביר לך משהו בסיס בהסתברות שכל סטודנט מתחיל יודע.
  ההסבר ההסתברותי שלך שגוי ורק מראה על חוסר הבנה בסיסי. בנוסף – כימיה אינה תהליך הסתברותי!!

  ההסבר שלך על הלוויתן רק מראה את חוסר היושרה שלך – גם ילד בן 7 יכול להבין שאפשר להתחיל לאכול בעומק קטן ובמשך דורות לעבור התאמה לאכול במעמקים.

  אם יש עובדה אחת שסותרת את תורת האבולוציה – אז בבקשה הצג אותה … ופרס הנובל הוא שלך!!!

  לדארווין אולי היה מעט מאד ידע אבל – 1) היה לו הרבה, הרבה יותר ידע משלך, 2) הוא היה חכם, צנוע וישר – 3 תכונות שאתה כנראה לא מצטיין בהם.

  אשמח לדעת מניין הקביעה שדארווין התחבט בתיאוריה שלו. קראת את זה באתר של ה- Discovery Institute?

  "ננומטר אחד של הידרט האשלגן" – מה זה הקשקוש הזה?

  הכנס הזה (66 ולא 67 … אבל לא נורא) מסוכם יפה כאן –
  https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00029890.2018.1450570?scroll=top&needAccess=true

  ולא מצאו שם שום בעיה באבולוציה!!! פשוט הראו שמאמני התכנון התבוני הם אוסף שרלטנים.

  צדקת בקשר לסיפור השיניים, באופן מפתיע. אבל לגבי השאר – פשוט דיברת שטויות.

  וכמובן – תציג ראיה אחת שסותרת את האבולוציה – אוכל את המקלדת שלי.

 6. ד"ר צביאל. הסתברות מחשבים קדימה, לא אחורה. משהו שקרה ההסתברות שלו היא אחת.
  ובכל אופן, הרעיון שלך הוא שדווקא האבולוציה הספציפית שהתקיימה הסיכוי שלה קלוש אבל הסיכוי לאיזושהי אבולוציה הוא 1, ולכן זה מסתדר עם חישובי ההסתברות של המחב"תים למיניהם.

 7. לורם, אם זה שמך האמיתי. תשובה לשאלתך.
  מדע אמיתי מתבסס על עובדות. התאוריה משרתת את העובדות. במובן זה, תאוריית האבולוציה אינה שונה מכל תאוריה מדעית אחרת. היא כפופה לעובדות.
  יש עובדות רבות שסותרות את תאוריית האבולוציה. חישוב פשוט ביותר מוכיח שתאוריה האבולוציה היא בעלת הסתברות נמוכה עד אפסית להיות תקיפה.
  במכן ויסטאר בפילדלפיה נפגשו ב 1967 ביולוגים ומתמטיקאים. הביולוגים הציגו להם את תאוריית האבולוציה לבדיקת המודל המתמטי. המתמטיקאים בדקו והתשובה היתה שתאוריית האבולוציה אינה תקיפה מדעית.
  מאז התרחב מאד הידע הרפואי, הביולוגי, הביוכימי. ככל שהוא מתרחב, כך מסתבר שהאבולוציה הינה תאוריה מיושנת ללא בסיס מדעי, שנשענת על אמונה והרבה רגשות.
  רק להזכיר שבמשך 1600 אנשים חשבו שלאישה יש פחות שיניים מאשר לגבר. למה ? כי אריסטו קבע כך. רק כשהחל המדע האמפירי התבררה העובדה שמספר השיניים זהה. דרווין היה חובב מדע עם מעט מאד ידע. ואפילו הוא חש שתאוריית האבולוציה לוקה בחסר והתחבט מאד.
  להגיד שהלווייתן פיתח כיונק יכולת לאכול ארוחת בקר בעמק של קילומטר, כאשר פיתוח יכולת צלילה הינו משימה עצומה בהיקפה, זה להפוך את הביולוגיה לספרות.
  להגיד שהחיים שלנו התלויים בננומטר אחד של הידרט האשלגן, ושזה אקראי, זה שוב להמר על התאוריה השגוייה.

 8. שימו לב לסתירה.
  את המקלדות פיתחו בני אדם. בעלי תבונה.
  את הסנפירים פיתחה האבולוציה. ללא תבונה. באופן אקראי. ללא תכנון.
  מה עם קצת שכל ישר ?

 9. שימו לב לבחירה.
  את הנקודות פיתחו בני אדם. בעלי תבונה.
  את הסנפירים פיתחה באבולוציה. ללא תבונה. באופן אקראי. ללא תכנון.
  מה עם קצת שכל ישר ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן