סיקור מקיף

מדינה רדופת שדים חלק ד' – היי-טק על זמן שאול

מערכת החינוך נמצאת בגסיסה איטית, אך בטוחה. אומר שר האוצר, בניימין נתניהו

1.7.2004
מאת: אבי בליזובסקי
קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/shedim010704.html

השבוע הודיעה סיסקו על כוונתה לרכוש את חברת הסטארט אפ אקטונה בעלת מטה ניהול בקליפורניה ומרכז פיתוח בחיפה. לפי תנאי הסכם הרכישה, סיסקו תשלם סכום של כ-82 מיליון דולר במזומן בעבור כל מניות אקטונה אשר אינן בבעלות סיסקו ותמיר את האופציות בחברה לאופציות של סיסקו (ועל כך בהרחבה בעמ' 20). מה שחשוב הוא שהמשק הישראלי ממשיך לספק רעיונות טובים לקדם את הטכנולוגיה בכל העולם.
השבוע פורסם שמכון ויצמן הוא אלוף ההכנסות מפטנטים. חברת NBT שמפתחת אצות עם ריכוז גבוה של בטא קרוטן הניבה כבר מיליוני דולרים בשנה; חברת סרונו-פרון שפיתחה מערכת לטיפול בטרשת נפוצה שמכירותיה ברבעון הראשון של 2004 הגיעו ל260 מיליון דולרים. גם הקופקסון של טבע שנולד במכון ויצמן – ההכנסות הגיעו ל-207 מיליון דולרים לרבעון. ונזכיר גם את כרטיס להצפנת תקשורת לווינים של NDS שנמכר 200 מיליון דולר בשנה.
השאלה היא אם אנחנו לא חיים על זמן שאול? האם יתכן שמדובר בסופו של גל, מכיוון שההשקעות בחינוך שאיפשרו זאת כבר מזמן נספגו במערכת החינוך המושחתת, שבה מורים יכולים לא לדעת באיזו יבשת נמצאת ישראל ועדיין ללמד את ילדנו ולצאת בנחת לפנסיה.
שר האוצר, בנימין נתניהו, היה אורח ועדת המדע והטכנולוגיה, בראשות ח"כ מלי פולישוק – בלוך, וכ-100 חברי מועדון המנמ"רים C3 מקבוצת אנשים ומחשבים. בדיווח שהביא משם כתב InformationWeek יוסי הטוני דיווח בין היתר את דברי נתניהו: מערכת החינוך נמצאת בגסיסה איטית, אך בטוחה. צריכה להיות הישגיות במערכת החינוך ובמסגרת השינוי הזה נסגור את הפער הדיגיטלי. סינגפור היא מדינה שאפשר ללמוד ממנה. להשקיע בהיקפים בתחום זה. נפתח את הכלכלה, נשדרג את החינוך, תוך שימת דגש על הישגיות. לאחר כל אלו השאלה היא באיזו מידה אתה מתערב? על מה להשקיע כסף? על ננו טכנולוגיה, תאי גזע, או מכשור רפואי. בעולם תחרותי אין מנוס מלהמר.
אם המצב יימשך כך הבחירה של נתניהו לא תהיה בין ננו טכנולוגיה לתאי גזע אלא בין הילינג לטלפתיה.
תשכחו מביטים העוברים בסיבים אופטיים, או מבזיקים דרך האוויר באמצעות WLAN ונקודות חמות. המדע והטכנולוגיה שהביאו אותנו עד הלום עשו את הביטים האלה כל כך קטנים, שיש כאלה הסבורים שגוף האדם אמור לקלוט אותם ללא כל מכשיר.
עובדה, בת"א נערך בשבוע שעבר ערב שכותרתו: האינטרנט הטבעי שבתוכנו. "בואו למסע מרתק אל תוככי ה'אני' הרוחני והנפשי שבאנו, ככל זאת בעקבות גילויים מדעיים חדשניים ומדהימים ולהציץ לראשונה את האינטרנט הטבעי שבתוכנו. כדי להבהיר מהם הפרוטוקולים שמריץ האינטרנט הטבעי מפרטת המודעה שנתלתה על לוחות המודעות וגם במקומות לא כל כך חוקיים בין היתר ברמת אביב ג' כי מדובר בשילוב של 'הילינג ו-DNA', טלפטיה ותיקשור; הכוח והעוצמה שבדיבור וכן תקשורת על חושית. המרצה היה ד"ר אברהם לוי, לשעבר ממכון ויצמן.
אינני בטוח שתרומתו של אותו ד"ר לוי לתל"ג של מדינת ישראל מגיעה לסכומים כאלה, אם בכלל היה מחלק תה במכון ויצמן, אבל אני בטוח שיש כמה טפשים שמשלמים לו אלפי שקלים לכל טיפול כדי שיתקשר עם המתים ויבצע טלפתיה כדי לאתר נעדרים ושאר דברים שלא רק שאינם מועילים אלא אף מזיקים.
ומה לנו כי נלין על מדען לשעבר כאשר אתר של אחד מהעיתונים הגדולים במדינה מספק לנו ראיון עם גולדה מאיר ובו היא מתייחסת לחברת כנסת שנולדה לאחר שגולדה מאיר נפטרה. ובאותו אתר אנו גם קוראים שאם יש לנו בעיות עם הילד, סימן שהוא סוחב בעיות מהגלגול הקודם.
השבוע הובהר שוב שרמת החינוך בארץ ירודה ביותר, בדוח מבקר המדינה דובר על אזלת היד של מערכת הכשרת המורים. ראשי האוניברסיטאות הביעו חששם מהקיצוצים העצומים בתקציבי המחקר. האם מישהו בכוונה מנסה להחזיר אותנו אחורנית?
לאחר שמתחתי ביקורת על עוללותיו הקודמות של האתר ובהן ראיון בתקשור עם רוחו של זוהר ארגוב, פנה אלי אדם בשם אייל מרגלית מאגודת המיסטיקה הישראלית וניסה להסביר שיש גם מיסטיקנים לא שרלטנים. גם אם יש כאלה שבתום לב מאמינים שיש קשר בין מה שהם מתמחים בו למציאות, זה עדיין לא עושה את זה למציאות.
חבל שבעידן העתידני שבו היפנים בונים רובוטים, ואפילו האירנים עוברים אותנו במתמטיקה, אנחנו נחזור לימי הביניים. אימפריות גדולות יותר נפלו בגלל דברים הרבה פחות קשים. חבל שבמאה ה-21 הרציונלים צריכים להיות במגננה. אנחנו זקוקים למפתחים שיבנו באינטרנט את ה-ICQ הבא או ה-NDS הבא או תרופת הקופקסון הבאה. אילו כולנו נתעסק באיטנרנט הפנימי מי יפתח את כל אלה?
חבל, כי בגלגול הקודם, המדינה היתה ממש מקום נעים לחיות בו וההישגים של היום הם של אלה שהצליחו למרות העוינות של מערכת החינוך והתפוצה הרבה מדי של האמונות התפלות. חבל, יכולנו להיות ממש שווייץ אלמלא הקצנו אחוז כל כך גבוה מהתל"ג על השטויות הללו. כל ילד שיאבד את הסקרנות ולא יקבל את הידע הבסיסי במתמטיקה ובאנגלית בגלל מורים גרועים, ויותר מזה, יתדרדר לסמים פיזיים או לאבדן הרציונליזציה כתוצאה מכל מיני שרלטנים האורבים בכל פינה, אפשר יהיה לכבות את האור בנתב"ג ולהכריז על הצטרפות למרחב המזרח תיכוני, ולרדת לרמת הגרועים באויבנו במקום להעלות את רמת שכננו.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן