סיקור מקיף

מדינה רדופת שדים יד': על אנרגיות חיוביות ושליליות

הילר שמרוויח מיליונים, דרש מ-35 עובדיו להוסיף את שם משפחתו לשם משפחתם בשל האנרגיות החיוביות, ומתמודד הודח מתוכנית ריאליטי בגלל אנרגיות שליליות. הצעה למשרדי החינוך והבריאות: חנכו את הציבור שלא ילך למרפאים אלטרנטיביים

אנרגיה מנורת פלורסצנט
אנרגיה מנורת פלורסצנט

ייתכן שאני מוותר מראש על פרנסה אבל אם יש משהו שלא הייתי עושה זה לכתוב כתבות שמקדמות משהו שאינני מאמין בו – קרי מיסטיקה. אני מנסה להיזכר אם היו מקרים כאלה, אבל המקסימום שאני מצליח להיזכר זה בבקשות לכתוב כתבות שמייצגות את המדע עבור קוראי אותם מגזינים.

אם העולם היה הוגן, הרי בטוח שלאמת היה הרבה יותר ביקוש מאשר לשקרי המיסטיקניים (וחד הוא אם מדובר במיסטיקה מטעמי דת או אמונות אחרות או מיסטיקה פסוודו מדעית). הרי מסקנה ברורה ביותר היא שכל מי שטוען לכוחות חיזוי ו/או ריפוי שאינם מסתמכים על הרפואה הקונבציונאלית כל כווונתו היא לאחז עיניהם של אנשים שאיבדו תקווה ומוכנים להוציא סכומים אדירים מכיסם כדי לזכות בעוד חודש או חודשיים של חיים.

עכשיו, 35 אנשים שמאמינים באמונות טפלות צריכים גם לאבד את מקום עבודתם. הבוקר נכתב בידיעות אחרונות שמרפא אלטרנטיבי בשם אורן זריף דרש מעובדיו להוסיף את שם משפחתו לשם משפחתם (בשל האנרגיות החיוביות שבשם זה, לטענתו). המרפא האלטרנטיבי הציג את הוספת השם כתנאי להמשך העבודה עבורו ואיים כי יפטר עובדים שלא יענו לדרישה.

אין לי מושג מהן אנרגיות חיוביות ומה הנוסחה הכימית המבדילה ביניהן לבין אנרגיות שליליות. אם אתם (כמו רבים מקוראי האתר) ירוקים בוודאי תאמרו שאנרגיה מתחדשת היא חיובית ואנרגיה ממאובנים כגון נפט ופחם היא שלילית. אם ניקח סקאלה נראה שגם לאנרגיה הירוקה יש דרגות חיוביות, הרי אנרגית השמש היא הכי חיובית כי ייצורה כרוך בפחות נזק לסביבה מאשר אנרגיה הידרואלקטרית (הטיית נהרות) או ביודלק (גרמה לעליית מחירי המזון), אבל אינני מאמין שיש איזה הילר שמתכוון לכך באמרו אנרגיות חיוביות או שליליות…

אציין רק כי אינני מכיר את אורן זריף יותר מאשר בתוכניותיו בטלוויזיה, אך עצם הרעיון של הסתמכות על "שידורים", "אנרגיות" וכיוב' לריפוי פשוט לא נותנת בעיני הממסד המדעי כל לגיטימיות לאנשים אלה מלכתחילה. אני מתפלא על כך שיש לו לקוחות. לצערי אינני מתפלא על כך שיש לו עובדים, בגלל שיש לו לקוחות.

אבל אם חשבתם שזה מזיז משהו לציבור הנבער? במאמר מ-18 ביולי 2008, כלומר לפני כחודש, כותב דן אבן ב-NRG כי "אורן זריף (33) הוא אימפריה. מרכז הפעילות שלו הוא ביתו ברמת חן, שממנו הוא חולש על ששת הסניפים שהוא מפעיל ברחבי הארץ (באר שבע, אשדוד, ירושלים, רמת גן, בני ברק ונתניה). במשך השנים, הוא טוען, טיפל בכמאה אלף איש".

אבן כותב כי ההון שצבר זריף מוערך בכמאה מיליון דולר. תקציב הפרסום החודשי שלו הוא שני מיליון שקלים, והוא בוחן עכשיו גם מתן חסויות לתוכניות טלוויזיה בהשקעה של חמישה מיליון שקלים. בהמשך המאמר ובמקורות אחרים נאמר כי המרפא ממליץ ללקוחותיו לשתות אלכוהול ולעשן סיגרים כסגולה לחיים ארוכים. מי שקורא את המאמרים המתפרסמים באתרי הרפואה ובאתר זה, לא יצליח למצוא לכך ולו רמז. אבל זה לא מפריע לו לטעון לריפוי בכוח הטלקינזיס.

ידיעות רלוונטיות באתר הידען

באשר ללקוחות שלו החטא הקדמון הוא של התקשורת שלא חושפת אותם מספיק לידע המדעי האמיתי אלא להפך, משתפת פעולה עם מרפאים אלטרנטיביים למיניהם (ומספיק לצפות בתוכניות הבוקר). כפי שכתב בהקשר דומה קארל סייגן בספרו "עולם רדוף שדים" התקשורת בגדה באנשים הללו והוליכה אותם לזרועותיהם אנשים הטוענים לכוחות על טבעיים. אם העולם היה הוגן פשוט היו מתעלמים מהאסטרולוגים, הנומרולוגים וכיוב' כשעורכים תוכנית טלוויזיה.

לא חסרים אנשים מעניינים בטכניון, במכון ויצמן, באוניברסיטת תל אביב שידברו על התופעות האמיתיות המעניינות את המדע במאה ה-21, ולא בדברים שכבר מזמן נזרקו לפח, ועובדי הניקיון מסרבים משום מה לפנותם למזבלה. תתפלאו, חלק ניכר מהציבור היה מגלה התעניינות בזה ולא במיסטיקה. אמנם למדע אין קסם ואת יכולת הריפוי שלו הוא מנתב לבתי חולים ולמרפאות, אך לריפוי סרטן באמצעות התאמת תרופה לקוד הגנטי של החולה יש סיכויי הצלחה הגבוהים פי מיליון מאלה של האמונה שינוי שם המשפחה. עדיף שישקיעו את המיליארדים הללו בפיתוח אותן תרופות מאשר בתשלומים למרפאי שווא.

ועוד מילה בענייני התקשורת, שכבר מתמסרת לשטותולוגיות הללו באופן נמרץ מזה שנים. במוצ"ש יצא לי לצפות בחדשות ערוץ 10, וכמה דקות לפניהן הסתיים פרק בסדרת הריאליטי "היפה והחנון".

הבנות בתכנית, שנבחרו מכיוון שהן עונות לסטריאוטיפ של יפות וטפשות, היו צריכות לענות על שאלות בענייני דגים, והבנים היו צריכים לענות על שאלות בענייני מסאג'ים. אחת הבנות לא ידעה מהו הפלנקטון ומה תפקידו. מילא, כנראה לא הגיעו בהכנות לאות פ' (שם כולל ליצורים הקטנים בים, המהווים את בסיסו של שרשרת המזון) ואילו אחד הבנים נכשל בשאלה בנושא שמעניין את הבנות, ותאמינו לי שכשתקראו מיד את השאלה תבינו גם למה. השאלה היתה מה תפקידן של האבנים החמות המשמשות באחד מסוגי המסאג' הידועים, והוא ענה תשובה הגיונית – לחמם את הגוף כדי להקל על המסאג'. נכון? לא נכון, מסתבר שתפקיד האבנים החמות להוציא את האנרגיה השלילית מהגוף. מי אשם בכך שלגופי ידע אלנרטנטיביים וחסרי ביסוס יש מעמד עודף ובמקרה הטוב זהה על האמת?

אילו אני הייתי אותו חנון הייתי מוחה, ואומר שלא יתכן שאבנים יוציאו מהגוף משהו שאין בו, אבל כנראה שגם אותם חרשנים מצטיינים קיבלו את השוויון הזה (בין גוף ידע אמיתי לבין גוף ידע מומצא) בהכנעה.

הצעתי למשרדי החינוך והבריאות היא: עליכם לנקוט בכמה צעדים כדי להציל את העם הזה. ראשית, צאו לקמפיין כנגד ההליכה להילרים. הסבירו לציבור את הסיכון שבהזנחת הטיפול הקונבנציונאלי. ושנית, לרשות השנייה ולכל מי שיש לו קביעה כלשהי, מנעו מאנשים אלה להופיע בטלוויזיה בין אם בתוכניות "מומחים" למיניהם ובין אם בפרסומות בתשלום. מה שטוב לעישון ולאלכוהול טוב גם למעודדים שימוש באלה לצרכי ריפוי.

ברגע שתוחדר לתודעה חוסר הלגיטימציה של אנשים אלה, לא יהיה להם גם כסף להעסיק את העובדים הנתונים כעת לגחמותיהם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

63 תגובות

 1. הוא עוד לא אמר את המילה האחרונה – מדובר באדם מגלומן בצורה בלתי רגילה. אני אתפלא אם הוא לא יגיע לפוליטיקה מתישהו

  אורן זריף

 2. לכל מי שמחזיק בתפיסה "עובדה, זה עובד":, גם לי יש כוחות על טבעיים ואני יכול להוכיח את זה במבחן בלתי תלוי בנוכחות כל מי שאתה רוצה: אני אטיל מטבע 100 פעמים, כל מטבע שאבי בליזובסקי יבחר מכיסו שלו (כי הוא הספקן הכי גדול כאן, שלא יגיד שהבאתי מטבע מיוחדת), ואני אכשף את המטבע ככה שהיא תיפול בערך 50 פעם על צד אחד, ובערך 50 פעם על הצד השני. ככה הדברים הללו "עובדים". אני מכיר עובדה אחרת קצת יותר אמיתית – כל מיני אנשי מדע ותקשורת מכנים את כל ההילרים והזריפים למיניהם בכינויים כמו "נוכלים" "רמאים" "מאחזי עיניים" "מנצלי תמימות (וטפשות) וציבור" ואף אחד מהם עדיין לא נתבע על דבריו. למה? כי אז הם יצטרכו להוכיח בבית משפט שהשיטות שלהם אכן עובדות, כדי לבסס את התביעה, והם יודעים שהם לא יצליחו בכך. לכן הם סופגים ושותקים.

 3. לא מבדילים בין אנרגיות בעזרת נוסחאות כימיות. אנרגיות זה נוסחאות בפיזיקה. עם זאת, הייתי רוצה לדעת את "נוסחת זריף" למדידת אנרגיות חיוביות ושליליות, וכמובן לקנות מכשיר מדידה מתאים, איכותי ומכוייל כהלכה במכון התקנים.
  (יש לי הרגשה שאשאר עם הרצון…)

 4. הערה: ישנם טיפולים "אלטרנטיביים" שהמדע לא מסתפק בעובדה "שזה עובד" – חוקר אותם מנקודת ראות: "למה זה עובד" ומגיע למסקנה שאכן "זה עובד" אבל מוסיף להם הסבר שאולי לא שלם, אבל נותן כיוון חיובי לאלמנטים שיכולים להסביר את ההצלחה. שני נושאים שנמצאים בתהליך מחקר כזה הם הפיזיוטרפיה ו-"שיטת אלכסנדר". רא כתבה ב-daily telegraph הלונדוני מיום 20.8.2008 על "טכניקת אלכסנדר" דבר זה מעיד שישנן נקודות מפגש בין הרפואה הקונבנציונלית והרפואה האלטרנטיבית. התנאי למפגש זה הוא, יצירת שפה משותפת ונכונות להקשיב אחד לטעוני השני. הרפואה האלטרנטיבית תביא עובדות, המדענים יקשיבו, ישובו להתבונן בספרות האנטונומית ויוכלו לנתח את ה-"עובדות" שיתוף פעולה כזה עשוי להזניק את רפואה קדימה בסדרי גודל.
  דבר נוסף, גם את צמחי המרפא ניתן לחקור במעבדה ולהבין אלו מהתרכובות המצויות בצמחים עשויים להשפיע כך או אחרת. ובכן מילת המפתח – כמו בכל שטחי החיים – היא "הדברות" יורם

 5. ליורם, רק כדי להוסיף לך דגש קטנטן, אומר:
  מה שאתה מתאר לגבי העזרה של הרפואה הקונבנציונלית והאלטרנטיבית לך הוא לא בהכרח עובדה.
  ציטוט של מיכאל: "דוגמה של שני דברים שקורים בסמיכות אינה מוכיחה שהראשון גורם לשני."

 6. למיכאל
  תודה על תגובתך, שמבטאת בהחלט את דעתי ביחס בין רפואה "מדעית" ורפואה "אלטרנטיבית". באשר לי, לצערי אני מנוסה בקבלת טיפולים. הרפואה המדעית פתרה הרבה בעיות שיש לי (ותופעות לוואי בלתי נמנעות. זה שייך לתחום כלכלי שנקרא "עלות-תועלת"). לעומת זאת הרפואה אלטרנטיבית לא תרמה לי שום תועלת והעלות (הכספית) היתה גבוהה. תודה יורם

 7. יורם:
  תודה על דבריך.
  בקשר לאמירתך הבאה:
  "לי בתור חובב מדע חסר ההסבר והביטוי: "עובדה. זה עובד" אינו מספק."
  אני חושב שאתה מבטא את תיסכולו של כל מדען וחובב מדע במצבים כאלה אבל גדולתו של המדע היא בכך שהוא לא שם את עצמו מעל העובדות ואם משהו עובד אז הוא לעולם לא יפסול אותו בגלל שזה לא מסתדר עם התיאוריה. להיפך – מי שישתנה בסוף התהליך (יפסל או יורחב) זו התיאוריה ולא העובדות.
  התיסכול שאתה מבטא הוא הכוח המניע מדענים לחפש תיאוריה שכן תסביר את התופעות הנצפות כדי שלא נצטרך לומר "עובדה – זה עובד" ונוכל לומר "זה עובד כי כך וכך" אבל לא ניתן יהיה לגלות תיאוריה זו אם לא נכיר בכך ש"זה עובד" כ"עובדה".
  כל זה, כמובן, רק ביחס לדברים שבאמת עובדים 🙂

 8. היה כתוב שם שעשרה הילרים הסתכלו למעלה (לקומה ה-16 שם שוכן האולפן) והניפו טלית בנסיון לשנות את היחס של המראיינים אליו. עוד הוכחה ל"הצלחתן" של הכוחות הללו…..

 9. כותרת שמצאתי באתר של "הארץ": ירון לונדון הגיש תלונה- איימו על חייו:
  "מגיש הטלוויזיה הוותיק הגיש את התלונה בעקבות ראיון שערך עם ההילר אורן זריף, שבמהלכו כינה אותו לונדון "נוכל" "

  זה לא מזכיר להט חולני, דתי, שבו ערעור או ספק של עיקרי האמונה ע"י מישהו אחר מעורר זעם חולני שכזה?
  אני לא מכיר מדען שהיה נוהג באותו האופן. הנה תמצית ההבדל -לכל "המאמינים באמונה" כלשונו של דוקינס, אותם אלו שמדע הוא כמו עוד דת עבורם.

  ערב טוב.

  שרון.

 10. למיכאל שלום,
  ראשית, לגבי תגובותיך באתר, אני אוהב לקרוא אותם ומתפעל מהעומק והרוחב שלהן.
  שנית לגבי נושא הרפואה:
  1. הרפואה הקונבנציונלית מבוססת על מחקר מדויק אבל גם הידע
  שלה מוגבל. ישנם רופאים שאומרים בהגינות: איננו יודעים, התחום
  הזה עוד לא נחקר דיו". מנסיוני, עברתי גם "פשלות" של הרפואה
  הקונבנציונלית לא בגלל היעילות של תרופות אלא בגלל תופעות לוואי,
  שלפעמים הנזק שלהם הוא קריטי.
  2. באשר לרפואה אלטרנטיבית, הייתי מחלק אותה לשני חלקים:
  א. הצלחה שלה בריפוי שהיא תוצאה של "ניסוי וטעייה" של שנים
  רבות עם מתאם מרשים של נוטלים את התרופות והנרפאים.
  לי בתור חובב מדע חסר ההסבר והביטוי: "עובדה. זה עובד" אינו
  מספק.
  ב. הבעיה של השרלטנים שתופסים טרמפ על הגישה האלטרנטיבית
  וסוחטים ממון רב מאנשים למודי סבל. כיוון שכאמור אין הסבר:
  "למה זה עובד" השרלטנים לא חייבים הסבר ולכן הם יכולים
  להוליך שולל, ואנשים קונים את זה, ולו רק בגלל האשליה.
  3. אין ספק שחלה התקדמות מרשימה בהתפתחות הרפואה, ביחוד בשנים
  האחרונות. אבל גם כאן יש להסתייג. ראה איזה נפלאות חוללה
  האנטיביוטיקה, וראה איזה נסיגה שיש היום בגלל הנזק שהיא עשויה
  לגרום לאורך זמן.

  לסיכום: שום מעבדה מדעית או אלטרנטיבית לא תוכל לעמוד
  בכל באתגרים שמעמידה בפנינו המעבדה שבגופנו.
  יורם

 11. מישאל:
  קיבלת כבר כמה תשובות רציניוץ וחבל לחזור על הדברים.
  אפשר כמובן להוסיף קצת:
  1. כלל לא בטוח שנדבקו במחלה
  2. כל התפילות לא עזרו
  3. דוגמה של שני דברים שקורים בסמיכות אינה מוכיחה שהראשון גורם לשני.
  למשל, אצלי בבית כל יום מגיע העיתון בשעה חמש ובחלק מהימים מביאים לי חלב ולחמניות בדיוק חצי שעה אחר כך ובכל זאת אין הבאת העיתון גורמת להבאת החלב.
  4. ברור לך שאני מתנכל לזריף למרות ששמו לא נזכר באף אחת מתגובותי הקודמות.
  5. הדבר הנכון היחיד בתגובתך הוא המשפט הראשון שבה אבל באי הבנה לא נהוג להתגאות

 12. מישאל ורועי:

  הערה קטנה- עפ"י היהדות אין לשם משפחתו של אדם שום משמעות. שמות משפחה הופיעו לראשונה רק בשנים 700 עד 1000 לספירה הנוצרית. עד אז היה נהוג להשתמש בשם האב כדי להבדיל בן אנשים בעלי שם פרטי זהה- כך נהוג היה לומר "עומר בן יצחק" וכו. כך שכל הסיפור תמוה בעיני.

 13. נ.ב.

  סיפורים מהסוג שחלקת עמנו נמצאים כמעט בכל תרבות – בין אם בסיפור על העקרה שהגיעה לנזיר הבודהיסטי, לקאדי המוסלמי או לאוונגליסט הנוצרי, והבריאה באורח פלא.

  הדבר המצחיק לטעמי הוא שלמרות שנשים עקרות רבות יכולות, בזכות המדע, להוליד כיום ילדים, אף אחד לא מתרגש מזה.

 14. מישאל,

  תודה על הסיפור המעניין. הוא אכן מציג סוג של 'נס' רפואי, אך האם באמת קשור הדבר לשינוי שם המשפחה?

  נסתכל על מספר עובדות :

  1. נשים 'עקרות' מצליחות, לעיתים נדירות, להתעבר גם ללא טיפול רפואי. זאת משום שעקרות יכולה לנבוע מסיבות רבות, ושינויים הורמונליים, בין היתר, יכולים לסתור אותה.

  2. אבעבועות שחורות קוטלת בין 15% ל- 60% מהאוכלוסיה הבוגרת, תלוי בחוזק הנגיף.

  3. אנשים רבים הולכים לרבי לקבל עצה, ומשנים את שם משפחתם כתוצאה מזה.

  4. סיפורים נוטים להפוך להיות יותר ויותר מופרזים ומוגזמים ככל שהם עוברים מדור לדור.

  בוודאי תסכים איתי שיכול לקרות מצב בו, מתוך מזל ואקראיות ותו לא, סופר-סבתך וסבך הקדומים חלו באבעבועות שחורות והבריאו (כפי שלמעשה היה להם סיכוי טוב לעשות), וההלם מהמחלה הביא לשינוי ברמת ההורמונים שבגוף האשה, מה שגרם לביוץ ולהגעה תקינה של הזרע אל הביצית. כל זאת ללא קשר לשינוי השם או לברכותיו של הרבי.

  ושאלה אחרת: הרי נשים רבות היו עקרות מאז ומתמיד, ולא כולן נרפאו. אם הרבי היה כל-כך מיומן בביטול-העקרות, סביר להניח שנשים רבות הגיעו אליו לתפילה מכל קצוות העולם היהודי. מדוע, אם כך, אנו עדיין שומעים על נשים עקרות מאותה התקופה? הסיבה, כפי הנראה, היא שהרבי לא ריפא את כולן. אנחנו פשוט שומעים רק את הסיפורים מהמעטים שכן נרפאו, כתוצאה ממזל ואפקט הפלסבו, ומקשרים את זה עם ברכתו של הרבי.

  ואחרון חביב – סיפורים העוברים מדור לדור נוטים לעבור הגזמות וסילופים, גם אם בלי כוונה של זדון או הפרזה מצד המספרים. התוצאה היא שקשה מאד לקבל את הסיפור שאתה מגולל בפנינו כאמת טהורה המבוססת על העובדות בלבד.

  סופ"ש נעים,

  רועי.

 15. בס"ד

  אינני מבין על מה הכתבה והתגובות (במיוחד של מיכאל) הכ"כ מתלהמות.

  יש לי סיפור אשר מסתובב במשפחתי כבר שנים רבות, שמוכיח ששינוי שם משפחה יש בזה אנרגיות חיוביות ביותר היכולות לרפא מחלות קשות במיוחד ואפילו לעזור בבעיות פוריות!

  הסיפור קרה בשנת 1592 (100 שנים לאחר גירוש ספרד), והנה הסיפור:
  במחוז אוארזאזאטה אשר במרוקו גר זוג יהודים עני אשר היו נשואים כבר זמן מה ולמרות כל מאמציהם, לא הצליחו להוליד ילדים. הם ניסו כמעט הכל כדי שהאישה תיכנס להריון. הם התפללו, הם הלכו לכל הרופאים בסביבה, אך מאמציהם לשווא. הזמן עובר, ועדיין אין להם אפילו בן אחד!
  בשלב מסוים בן דודו של הבעל סיפר לזוג המסכן על רב מדהים אשר שמו נודע למרחקים כמי שתפילותיו מתקבלות.
  מדובר בבבא גנוז', זצוק"ל, נצר לשושלת רבנים מיוחס מהמלאח (רובע יהודי) אשר נמצא במרקש http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A8%D7%A7%D7%A9.
  מיד לאחר ששמע הזוג על הבבא גנוז', הם לא היססו. מכרו את ביתם מיד ובכסף שקיבלו קנו שני גמלים. הם ארזו את מעט רכושם ויצאו למסע הארוך אל מרקש.
  במהלך המסע הארוך עברו על פני שבט ערבים אשר היו נגועים באבעבועות שחורות, ובלי לדעת נדבקו גם הם במחלה האכזרית.
  לאחר כחמישה ימים מיום הדבקם במחלה הגיעו אל העיר מרקש ומצאו את ביתו של הרב.
  בשלב זה כבר החלו לראות את סימני המחלה והיה ברור לרב שהם נמצאים בסכנה עצומה.
  מיד הושיב אותם גב אל גב על כסאות עץ השקד הידוע בסגולותיו המרפאות.
  הרב שם על ראשיהם מגבת אשר הוטבלה קודם לכן ביין ונמשחה בממרח שום וזיתים.
  הוא החל ללכת סביבם תוך כדי זה שהוא זורק עליהם מלח וממלמל פסוקים קדושים אשר למד מסבו – הבבא גונצל (זי"ע).
  בסוף הטיפול המוזר הוא הורה להם להוסיף לשם משפחתם את השם "גנוז'" ושילח אותם לדרכם.
  הוא סירב לקחת מהם כל תשלום למרות הפצרותיהם המרובות.

  לא רק ששניהם נרפאו מהמחלה הקשה, אלא שכשהם חזרו חזרה לעיר הולדתם, נולד להם בן בכור כעבור תשעה ירחים.

  הבן שנולד להם הוא אבי-סבו של סבו של סבי!

  והנה לך מיכאל, הוכחה מדעית ששינוי שם משפחה יש לזה סגולות אדירות היכולות לעזור לאנשים אשר חלו ח"ו במחלות קשות מאד. מכיוון שהוכחות מדעיות כגון אלה לא חסרות, ברור שאתה מתנכל לאורן זריף, אשר ידוע כמטפל מעולה, שלא לומר מחולל ניסים ממש, עקב נסיונות כנים לעשות שימוש מועיל בידע מדעי שהצטבר!
  (וכן ראוי לציין שבגימטריה השם "זריף" זהה למילה "ירפאו", אשר ברור בנקל שהיא בעלת סגולות ריפוי מרובות, ואכמ"ל. אם כי שההוכחות המדעיות הנוגעות לקשרים בין גימטריה לסגולות ריפוי אינן מבוססות דיין, ואני עדיין בודק את קיומם של סיפורים הדומים לסיפור משפחתי, אך בעניין גימטריה וסגולות.)

  בברכת התורה והמדע,

  מישאל אזולאי-גנוז'.

 16. אביגדור:
  כבר ניהלתי את הוויכוח הזה עשרות פעמים אפילו באתר זה ואין לי כוח לחזור על הכל אבל:
  לא נקטתי בכל הכפשה. בטאתי את דעתי ואני חייב לומר שתגובתך רק חזקה אותך.
  תגובתך הראשונה היא בעיני הכפשה של כל המדענים אבל לא ניכנס לפינה הזאת.
  הסברתי לך את ההבדל בין האמונה הדתית שאינה ניתנת לשינוי לבין ה"אמונה" המדעית שלא רק שהיא ניתנת לשינוי אלא שהיא משתנה חליפות בכל פעם שנמצא ממצא סותר.
  זה לא מתאים לך אז התעלמת מזה בחוסר אלגנטיות.
  הצבעתי לך על תיאור של נושא החומר האפל בוויקיפדיה כדי שבפעם הבאה שאתה מדבר עליו תדע על מה אתה מדבר.
  מכיוון שבוודאי קראת הכל אני חייב עכשיו להסיק בוודאות כמעט מוחלטת שפיך וליבך אינם שווים כיוון שאחרת לא היית מתעלם ממהירות סיבוב הגלקסיות, מן העידוש הכבידתי סביב אזורים נטולי מסה נראית ועוד כהנה וכהנה ורק מדבר על גודל היקום שהחומר האפל מעולם לא שימש להסברתו.
  כלומר – עכשיו, אחרי שקראת ואתה בטח מבין, אתה מתעלם מכל הדברים שבגללם חושבים שיש חומר אפל ואומר שהמציאו את החומר האפל בשביל משהו לגמרי אחר.
  מה אתה מצפה שאסיק מכך?
  האם עלי להסיק שהאמת היא נר לרגליך?

  אנשים אינם מנצלים את הדת. הסברתי זאת עשרות פעמים ואסביר זאת בקיצור פעם נוספת.
  המדע עוסק בחקר האמת ופרותיו מאפשרים לבנות טכנולוגיה.
  נכון שטכנולוגיה זו ניתנת גם לניצול לרעה אבל זה לא ניצול לרעה של המדע אלא ניצוללרעה של פירותיו.
  המדע אינו דוחף אנשים לניצול הטכנולוגיה לרעה, בין היתר מפני שהמדע כלל לא אומר לאנשים מה לעשות.
  המצב הפוך עם הדת.
  הדת לא מייצרת ידע ולכן אין לה פירות.
  הדת רק אומרת לאנשים מה לעשות ולכן אין אלה האנשים שמנצלים את הדת לרעה אלא להיפך – זו הדת שמנצלת את האנשים לרעה.
  כמובן שניצול זה מועצם על ידי אנשים נוספים שמפעילים את גדודי שטופי המוח שנוצרו בידי הדת (כן – בעצם יש לדת פירות והפירות הם אנשים שטופי מוח שאינם חושבים מחשבה ביקורתית ולכן הם ניתנים לתפעול כרובוטים).
  אני טוען שהדת אינה מבוססת על כלום. זו אכן תיאוריה מדעית וככזאת היא ניתנת להפרכה באמצעות ניסוי.
  העובדות שהטענה מתבססת עליהן הן אלו: מעולם לא מצאתי אדם שיכול להצביע על עובדות שנכונות הדת היא ההסבר הסביר ביותר עבורן.
  ככל תיאוריה מדעית, גם תיאוריה זו אינה ניתנת להוכחה. היא רק ניתנת לאישוש או הפרכה בניסוי.
  הניסוי שאני מציע הוא לשאול את אביגדור מהן העובדות הניתנות לאימות שהדת מבוססת עליהן.
  אם תמצא עובדות כאלו תפריך את טענתי אבל אני מזהיר אותך: אינני מתחייב לקבל את טענתך שהעובדות עליהן תצביע מוסברות הכי טוב על ידי הדת. אני שומר לעצמי את הזכות להמשיך לחשוב בהגיון ולהפריך את הטענות שתעלה.

 17. לאביגדור:

  האנלוגיה, בעיני, לחומר האפל שהוא שחקן חדש בשכונה, בן המאה ה-21,
  היא למבנה האטום שאותו תיארו בשלבים, שכולם נבעו מתצפית שרדפה ניסוי שרדף ניבוי נוסף, לפני כ 100 שנה.
  אף אחד היום לא מערער על קיומו של המודל הסטנדרטי של האטום. זו עובדה מדעית אף על פי שמערכת העצבים שלנו לא בנויה להתעסק עם קני המידה הללו, תצפיות וניסויים מחוכמים חשפו את מבנהו. אני מאמין שזה יהיה גם דינו של החומר האפל. החומר האפל נשמע כמו מילת קסם, הוקוס פוקוס פיזיקלי אבל קיימות סיבות טובות כנראה להאמין בקיומו (שלא כמו להאמין להוקוס פוקוס דתי או מיסטי וכיוצא בזה) וברור לי שתמצא הדרך בעתיד להכריע בסוגיית קיומו..
  שימוש פסול במדע נעשה לרוב ע"י קובעי המדיניות, הפוליטיקאים וגם אנשי הדת.
  היו גם "מדענים שטעמו טעמו של חטא" כלשונו של קארל סאגן אבל הם מעטים, תתקנו אותי אם אני טועה.
  רוב אנשי המדע שאני מכיר באופן כזה או אחר אין להם נטיות מגלומניות להשליט את דעתם על העולם, או שאיפות אימפריאליסטיות או להט להרוג את מי ששונה מהם בדעותיו ולא מהלכים עלינו אימים השכם וערב שאם לא נהיה איתם אזי לא נהיה בכלל.

  יום טוב לכולם.

  שרון.

 18. ליגאל. לא צריך להכנס לעומק של כל שטות. הרי הטמטום והשקר מונח כבר בבסיס הדברים הללו. אני לא רואה טעם להכנס לשאלה כמה מלאכים יכולים להכנס בחור של מחט, אם מראש אני יודע שאין מלאכים.
  כך אין בסיס לאסטרולוגיה, לנומרולוגיה, גימטריה (שני האחרונים נבעו מהרצון שלנו לעשות סדר בדברים ומישהו התבלבל והחליט שהסימנים שקבענו לצורך חישוב יש להם חיים משל עצמם), וכך אוכל למנות אחת לאחת את כל השטויות הללו. לגבי האסטרולוגיה פרסמתי באתר מאמר המפרט שמונה מחולייה שכל אחד מהם מספיק כדי להפריך אותה.

  ההצעה שלך, לפסול כל שטות רק אחרי שלומדים אותה 5 שנים באוניברסיטה אין לה בסיס והיא גוזרת גזירה שווה בין ידע מדעי שנצבר "על כתפי ענקים" לבין ידע מומצא שנוצר מהזיות כאלה או אחרות, גם אם בתקופתן הן נחשבו להסבר הכי טוב.
  מה שאתה מציע זה לרפות את ידי ואת ידי המעטים מדי שעוסקים במלאכה הלא נעימה הזו של לומר לציבור שהמלך שלו עירום, במקום לחזק אותנו.

 19. מיכאל
  השיטה של הכפשה אכן עובדת לעיתים אבל לפני שאתה מאשים שפי וליבי אינם שווים מוטב שתבדוק את עצמך.
  לעצם הענין – העובדה שאתה קורא הסבר הגיוני ביותר לעובדות עדיין לא מוציאה את התיאוריה מתחום ה"אמונה". אין שום ספק בנכונות תורת הקוואנטים לדוגמא – מאחר ויש הוכחות ברורות לכך (לדוגמא המחשב שממנו אני שולח את האי-מייל). אבל צריך לזכור שהחומר האפל נדרש כדי להצדיק את התצפיות לגבי גודל היקום לדוגמא. תצפיות אלו או ליתר דיוק העובדות הנובעות מהן מבוססות גם כן על תיאוריה ולא על הוכחה מוצקה – תיאוריה שאכן מסבירה טוב יותר מאחרות את התצפיות אבל עדיין – באם תבדוק ביושר – מדובר בסופו של דבר במעין טיעון מעגלי. מניחים שתופעה פיזיקלית זהה בכל היקום ולפי זה התצפית מחייבת למצוא מה מחזיק את היקום ואז ממציאים חומר אפל שאותו איש לא גילה עדיין אבל הוא ההסבר ההגיוני ביותר כיום.
  לטענתך האחרונה – האמונה הדתית דורשת לקיים חוקים שקיומם המלא גורם לאדם הגון לזעוק "חמס". איזו אמונה דתית? אכן אנשים מנצלים את הדת שלא כהוגן אבל למיטב זכרוני מדענים עושים אותו דבר עם המדע או בשם המדע ולא חסרות דוגמאות – כולל שימוש במדע לרצח נוראי של חפים מפשע.
  ןכמו ששימוש במדע לצורך ביצוע פשעים איננו מערער את המדע אלא מלמד על חוסר מוסריותם של אלו שעושים זאת – כך גם המשתמשים בדת לביצוע פשעים או מעשים לא הגונים – מלמדים על חוסר מוסריותם ולא על הדת.
  ולבסוף – אתה טוען שהדת איננה מבוססת על כלום – האם זו טענה מדעית? אם כן – צריכה להיות דרך להוכיח את נכונותה או אי נכונותה. מהי דרך זו?

 20. אבי שלום,

  אני קורא (בהנאה רבה) מפי עטך כבר שנים. אני קרוב באופן בסיסי להשקפותיך, ותופעות "זריפיות" למינהן, מרגיזות גם אותי.

  דווקא משום כך, הרגשתי חייב להאיר:

  מדע ראציונאלי מחייב צניעות: איש מדע יודה בשמחה, כי איננו יודעים הרבה יותר מאשר אנו יודעים. גם ההסברים המדעיים שלנו לדברים שכבר גילינו, הם בעירבון מוגבל, עד למציאת תיאוריה מבוססת יותר ומנבאת טוב יותר תוצאות אמפיריות (ואתה בוודאי תוכל טוב ממני להצביע על אמיתות מדעיות שהתבררו כמוטעות).

  בנסיבות אלו, דיבור בלהט על כך שכלל הדברים שאינם מדע צריך לזרוק לפח – אינו מדעי (שהרי לא בדקת באופן מדעי את כלל הדברים הללו).
  בכלל נדמה לי שלהט מהסוג הזה (מה שאני מאמין בו הוא נכון וכל השאר שטויות), מתאים יותר לאיש דת, ולא לאיש מדע.

 21. עומריקו:
  אם השיטה עובדת (אני מעדיף את הביטוי "השיטה" ולא "התורה" כי התורה אמורה לתת הסבר) ואנחנו באמת יודעים זאת הרי שהיא עמדה במבחן הניסוי והיא אמורה להיות מקובלת על כל מדען.

 22. אביגדור:
  לא נראה לי שפיך ולבך שווים.
  אתה באמת אינך יודע את ההבדל בין אמונה דתית לבין ה"אמונה" בחומר האפל?
  תמהני.
  האמונה הדתית אינה ניתנת לערעור, מחד, ואינה מבוססת על כלום, מאידך.
  אלה למעשה שתי פנים שונות של אותו דבר עצמו כי ה"אמונה" המדעית מבוססת על תצפיות בעובדות ולכן היא מתערערת ברגע שתצפיות חדשות מראות שהעובדות המהוות לה בסיס אינן נכונות.
  אם אתה רוצה לקרוא מעט על הביסוס לתיאורית החומר האפל אתה מוזמן לקרוא כאן:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Black_matter
  בכל מקרה, מה שחשוב הוא שאיש לא "מאמין" בחומר האפל. זה בסך הכל ההסבר ההגיוני ביותר שיש לנו לעובדות וברגע שיימצא הסבר עדיף יודח החומר האפל מ"כהונתו".

  אבל הבעיה, כמובן, הרבה יותר עמוקה כי בשעה שהחומר האפל או הקוורקים או כל מה שתרצה מתחום המדע רק משמשים אותנו להבנת המציאות, האמונה הדתית דורשת מאתנו לקיים מערכת חוקים שקיומם המלא גורם לכך נימי נפשו ומצפונו של אדם הגון לזעוק "חמס".

 23. מיכאל:

  ייתכן שלא עקבתי. אם כן, הרי שאנו מסכימים. אך עדיין מקננת בי התחושה שאתה פוסל שימוש בתורות מן המזרח שטרם נחקרו. ואני אומר, אם התורה עובדת, מדוע שלא נשתמש בה כבר היום, הגם שאין אנו יודעים מה בה הוא שגורם ליעילותה?

 24. א. בן-נר:
  המדע "מנצח" אצל כל אדם מסיבות שונות ואין זה נכון שהקדמה מביאה לו את הניצחון. יש הרבה אנשים שהקדמה הגיעה אליהם כבר מזמן הממשיכים להאמין בכל שטות אפשרית.
  לדעתי, במדינתנו ה"מתקדמת" הם רוב מכריע ולמעשה זה המצב בכל העולם ה"נאור".
  דוגמאות בולטות לכך אתה יכול למצוא בקרב המגיבים כאן – הרי לא ניתן לתאר אדם שמשתמש במחשבו האישי לכתיבת שטויות באינטרנט כאדם שאינו נהנה מהשגי המדע!).
  זה לא בגלל שאנשים פוסלים את הישגי המדע (קשה לכנות את המרדף של ארץ האייטולות אחרי הגרעין בשם "פסילה של המדע") אלא בגלל שהם רואים במדע פשוט את "עבודתו של המדען" כפי שרואים בנגרות את "עבודתו של הנגר" והם אינם מבינים שהמדע הינו גישה כוללת לחקר המציאות.
  כך הם יכולים לפשר בין העולמות הסותרים הללו בלי כל בעיה. המדע הוא "עבדתו של המדען" ותיאור האמת הוא מה שכתוב בכתבי הקודש.
  הדרך היחידה לשנות מצב זה היא דרך החינוך.
  הבאתי את הפלסבו רק כדוגמה ומצדי – קח כל דוגמה אחרת. נחמה או מה שאתה רוצה – פשוט שים אותם במשפט במקום הפלסבו. עלי להוסיף, עם זאת, שיש גבול לכל תעלול. ה"נחמה", ברוב המקרים אינה הפתרון הנכון. לא סתם תוארה הדת כ"אופיום להמונים". אמנם נכון שבמצבי מחלה קשים ועתירי סבל אין לנו פתרון שהוא טוב יותר מאופיום אבל זו אינה סיבה להתרת הסמים לכל דורש.

 25. עומריקו:
  אינני יודע מדוע ייחסך לדברי אמביוולנטי.
  השתמשתי פעם בפתגם "גם תרנגול עוור מוצא לפעמים גרגר" ומה שאני עושה זה להפריד את הגרגרים מן העיוורון ולמנוע את אימוץ העיוורון כדרך למציאת גרגרים.
  ראה, למשל, ציטוט מתגובתי לאבנר בדיון זה ממש:
  "יש אמנם דברים שמיסטיקנים עושים ושעשויים להועיל אבל דברים אלה אינם נובעים מהמיסטיקניזם. האמיתות הפסיכולוגיות כמו אפקט הפלאסבו נבדקות על ידי המדע שמנסה למצוא דרכים להשתמש בהן לטובה ואפילו תרופות מסויימות שאנשים הזויים משתמשים בהן עשויות להתברר כמועילות (והרי הרבה תרופות התחילו את דרכן כ"תרופות סבתא" עוד לפני שהמדע הספיק לבחון את יעילותן) אבל כל הדברים המועילים הללו אינם מועילים בגלל המיסטיקניזם אלא בגלל מה שהם ואם הם אכן מועילים אז המדע (בעיקר מדע הרפואה) יאמץ אותן בסופו של דבר אם לא אמץ אותן כבר."

 26. לכל תוקפי הדת בתגובות וכן למר אבי בליזובסקי – יש לי שאלה שמטרידה אותי מאוד:
  איך אתם מכנים את האמונה בקיומו של חומר אפל ביקום – וזהו על פי התיאוריה בלשונכם – רוב מוחלט של החומר ביקום.
  אתם טוענים שאומנם אי אפשר להבחין בו אבל ללא קיומו לא ניתן לסביר את מצב היקום (התפשטותו וגודלו) על פי חוקי הטבע הידועים.
  במה אמונה/תיאוריה זו עדיפה על אמונות שאתם קוראים להם אמונות טפלות, בערות ועוד כינויי גנאי שלא אחזור עליהם. כדי שלא תהיה טעות – השאלה שלי היא שאלה אמיתית ולא לצורך ניגוח. אני חובב מדע ובדגש על כל נושא החלקיקים ואסטרופיזיקה ולכן השאלה הזו מטרידה אותי כל כך. על פניו נראה לי חוסר יושר לומר באופן כל כך בטוח שיש חומר אפל ולטעון שזה מדעי יותר מאמונות אחרות
  יום נעים

 27. מיכאל:

  באשר לשאלתך: יחסי לכתבה, כמו גם למרבית תגובותיך אתה, הוא אמביוולנטי.

  מצד אחד, אני הנני חובב מדע, ואדם המחשיב עצמו רציונלי מאז שאני זוכר את עצמי. מנגד, אני לא רואה בתחום המכונה "העידן החדש" הבל מוחלט. יש להפריד- תחום זה הוא אמנם קרקע פורייה לשרלטנים דוגמת אורן זריף, אך יש בו מן האמת. ייתכן שההסברים אותם אנו שומעים לגבי טיפולים אלטרנטיביים, סגולות צמחי מרפא או יתרונות המדיטציה הם הסברים פיוטיים אשר אינם מדעיים, אך יעילותם הינה מוכחת. למשל, סיני קשיש המתאמן בטאי צ'י יסביר לך בצורה שאינה מדעית על יתרונות השיטה, אך בפועל, העובדה שהוא מתאמן בטאי צ'י כל חייו שמרה על גופו, גמישותו ובריאותו הנפשית ובכך הביאה אותו לגיל מופלג. רוצה לומר- גם אם ההסבר הניתן הוא אינו רציונלי, אין משמעות הדבר שיעילות השיטה אינה קיימת. יתרה מזאת- ברוב המקרים ניתן להסביר את השפעת אותה שיטת "עידן חדש" בצורה מדעית גרידא. ולכן, ישנם רעיונות רבים שמגיעים מן המזרח שאני דווקא כן מאמין בהם, גם אם איני מקבל את ההסבר ליעילותם, כגון: למעט באכילת מזון שמקורו בחי, הקפדה על שעות שינה, טאי צ'י כספורט המונע ואף משקם לעיתים בעיות אורטופדיות, וכו'.
  דרך אגב, רופאים רבים ממליצים להוסיף לטיפול קונסרבטיבי כזה או אחר טיפול מן הרפואה המשלימה. כך שגם אנשים משכילים המזוהים עם הרציונליזם מצדדים לעיתים בתחום זה.

  באשר להתייחסות הכתב לאנרגיות- שוב, ההתיחסות הפשטנית היא מוטעית. אדם ש"מביא איתו אנרגיות טובות" לצורך העניין, הוא אדם כריזמטי, אדם המרבה לחייך ולראות את פני הדברים באור חיובי. החיפוש אחר "הנוסחא הכימית" של אנרגיה חיובית הוא מגוכך, ומתנשא. ודאי שנוסחא כימית זו לא קיימת בנמצא. הרי מדובר במשל.

  באשר לביקורתו של הכתב על התקשורת, אני מסכים. התקשורת בארץ הופכת רדודה מיום ליום. מהודורות החדשות בערוצים השונים מקבלות גוון של תוכנית ריאליטי מיום ליום. הסיקורים כבר מזמן לא אובייקטיביים, ואפילו ההגשה. אני גם מסכים עם הביקורת על התוכנית "היפה והחנון", אם כי יש לזכור שמלכתחילה מדובר בתוכנית ריאליטי לא רצינית, וכך יש לצפות בה (אם בכלל 🙂 ).

  ובקשר למצב החינוך בארץ- קצרה היריעה, ומן הסתם לא אוכל למנות את מגרעותיה כאן.

  יום נעים

 28. למיכאל, קראתי בעניין את תגובתך לתגובתי לכתבה. נראה לי שאין ביננו הבדלי תפיסה בקשר למהות מושגים כגון "ידע"או "אמת מדעית"וגם אין ביננו חילוקי דעות באשר לחשיבות ונחיצות לימוד ה"פילוסופיה וההיסטוריה של המדע". ואולם,באמרי כי במיסטיקניזם ישנה מידה כלשהי של "אמת פסיכולוגית", אין כוונתי לתופעת הפלסיבו אלה למושג -ה"נחמה". הנחמה היא מושג אנושי חשוב בעיני מאין כמותו ועיקרו, עזרה נפשית ותמיכה רוחנית לאנשים שלחברה (באמצעות המדע, הכלכלה,הרפואה ושאר המשאביםהמצויים ברשותה) אין כל אפשרות לעזור ולשפר את מצבם, והכוונה היא הן מהבחינה הרפואית והן מהבחינה הסוציו-אקונומית. אנשים, במצבים כל כך נואשים, מוצאים את נחמתם בתורות מיסטיות שונות חלקן דתיות,חלקן מסחריות וחלקן מסחריות במסווה דתי. המשותף לכולן הוא מהות העסקה בינן לבין לקוחותיהם (מאמיניהם) והיא :
  אתה תקבל ממני- נחמה באמצעות אשליה
  אתה תתן לי – כסף.
  המיסטיקניזם היא "אופציית האין ברירה"
  של החלקים החלשים והנכשלים בחברה.
  המדע מנצח. אך לא בזכות נימוקים משכנעים בדיונים אקדמיים אלא, בזכות הקידמה הטכנולוגית (!!!) שהוא מביא לאנושות. לכן, ככל שהקידמה הטכנולוגית תגיע ליותר אנשים, כך תלך התרבות המדעית ותגבר על על המיסטיקניזם.

 29. לאבי בליזובסקי,
  שאלה קטנה, מה הולך עם הניסויים וההפעלה במתקן הLHC?

 30. משורריםות מוגבלים מבחינת היכולת שלהם לחשוב בצורה מדעית. כוח הדימיון אצלכם שולט על כח ההיגיון. בעוד שבחשיבה המדעית, כוח השכל חייב לשלוט על כוח הדימיון בסופו של דבר.
  אפשר לראות את זה גם מהתגובות שלך, הן אמנם קשורות בצורה מסוימת לנאמר אך נראה שאתה מהות העניין את מפספסת.

 31. לנקודה,או נקודת החן,הנחמד או הנחמדת,
  מדהים ,איך משפט קצר,סימן שאלה קצרצר,מוביל לדבר ועוד דבר.
  אם בכוונה,שלי? אז לא..אבל זה ,אם כבר שאלת,מעורר בי את התובנות
  הנלמדות בחוקי הגרפולוגיה..עימוד..ספייס..וכו..האם אני בישותי,או באישיותי.תופס את כל המרחב,או משאיר מקום גם לאחר..או…קיי.
  מסתבר,שאני יותר טיפוס אנכי..וויי זה מצטלצל..אנוכי..טוב,תמיד ציירתי
  ברוש!..חוץ מזה,זה המיתחם והריבוע המרחבי שהוקצע לי פה במחשב,ולא
  טרחתי להרחיבו.
  וחוץ מזה,אני משוררת דגולה,שנכדייך ונינך,יוקירו מאוד בבא העת…
  וכך ,כנראה,כותבים משוררים,אמיתיים של הרוח.

  טוב,זה היה המענה..לנקודה,המבריקה,באתר.

 32. תודה לעמריקו על תיקוני הטעויות. לא אכנס לדיון בנושאים הללו.
  באשר לחסה: ברור שיש לא אנרגיה, לכל חלקיק ביקום יש אנרגיה פוטנציאלית (אגורה) או קינטית (פעילה) , אבל לא במובן של חיובי או שלילי של "טוב ורע". וחוץ מזה אני מודה בטעות אחת גדולה שעשיתי: הלכתי לרופא אליל שהכניס לי אנרגיה (חיובית) והוציא ממני כסף (משיכת יתר). ולבסוף: יש שרלטנים שעובדים על אנשים, לא רק משום שהם רוצים להרוויח כסף אלא בעיקר מפני שאנשים רוצים לקנות אשליות.

 33. עומריקו:
  אתה צודק בהערותיך ליורם.
  אני לא הערתי לדברים כי גם אם אינם מדוייקים הרי שבעיני יותר חשוב להשיב מלחמה למתנגדי המדע ולחובבי העידן החדש מללמד אנשים מתמטיקה.
  עכשיו שאלה לי אליך.
  מה יחסך לכתבה עצמה?

 34. מיכאל,
  אני מכירה את כל המערכות,מלפנים ומבחוץ..הרבה מעבר למה שאתה יכול
  לעלות על דעתך,כולל התחום שבו היית,ועוד ועוד,לא חסר לי נסיון רב,וגיל
  מבורך,מאחלת לכולם,ואינטלגנציה ברוכה,לקלוט מהר מאוד למתרחש.
  אינני מציינת זאת על מנת להשוויץ,או להתנשא,למרות, שמה לעשות?זאת
  אני,לכל המשתמע,ואין לי שום כוונה,ממש ממש ,שום כוונה להוריד מערכי
  המיוחד..אינני הולכת לשום בחירות,תודה לאל,לא לטלוויזיה,תודה אין צורך,
  אך אומר,ואמשיך לאמר,בכל דרך אנושית המזומנת בדרכי גורלי,את שיקלולי.
  אם כתבתי מעל -26 ספרים..מבחינתי,שההסטוריה תקרא אותם בדרכה,
  גם אם יצאו לאחר לכתי מהעולם..אין מקומי ממהר לשום מקום,יש משפחה.

  לא הייתה ,ואין לי,שום כוונה לפגוע,לא בך,ולא באף אחד,וכל המכירים
  אותי באמת ובתמים,יודעים זאת לאורך כל ההסטוריה שלי בחיים.
  בינתיים,ועד יומי האחרון,עלי אדמות,אמשיך ללמוד,ואם ישנו הדבר
  שיש לי עליו קטגוריה,סמויה או גלויה,אלמד גם את תבונת העניין,ואברך.

 35. ליורם,

  הרשה לי להעמידך על טעויותיך:
  אמנם סקלאר הוא גודל, אך הוא בהחלט יכול להיות גודל שלילי. למשל, טמפרטורה. למשל, גובה פני הים. למשל, ארבע פחות חמש. כולם סקלארים, שליליים.

  כאשר נאמר שמטפל מעביר אנרגיות בטיפול, לא מדובר באנרגיה כגודל פיזיקאלי; אלא, במשמעות מטאפורית. כך גם לגבי אנשים ביקוריתיים יתר על המידה.

  "ובכן, לחסה אין אנרגיה" ציטוט ישיר מדבריך. ובכן, לחסה יש אנרגיה האגורה בה, כמו לכל הצמחים. בחישובי תזונה, האומדים כמה קלוריות יתווספו לגופך בעת אכילת מאכל כזה או אחר, החסה "מוסיפה" לך כמות שלילית של קלוריות (כמובן שזאת לאחר שנלקחה בחשבון האנרגיה שהתווספה מאכילת החסה פחות האנרגיה שגופך בזבז בעיקולה).

  מזון אורגני- ככל הניראה, לא הבנת את כוונת המשורר. אף אחד לא טוען עגבניה שגודלה בחממה רגילה היא אינה אורנית. "ירקות אורגניים" הם שם כולל לירקות שגודלו ללא ריסוס, ללא תוספת אנטיביוטיקה, ללא הנדסה גנטית וכו'. השם הנ"ל, בין היתר, הוא שם שיווקי, אך מחייב את מי שמשתמש בו לעמוד בסטנדרט מסויים. דרך אגב, מנסיוני האישי, עגבניות שאני מגדל בגינתי טעימות אלף מונים לעומת עבגניות גדולות וחסרות טעם שנמכרות בסופר.

  "ועוד: יש כאלה שטוענים שאם אתה אוכל חומר רק מהצומח אתה תוכל לרזות." כך אמרת. על מה אתה מדבר? האם בכוח אמירה זו יש כדי להוכיח משהו על כל שאר הנושאים שדנת בהם לפני כן? זה בערך כמו שאכתוב "היכרתי מישהו שטען שהמדע יוכל לגרום לאדם לפרוץ את מחסום מהירות האור בעשור הקרוב" ומכאן אסיק שמדע הוא תחום לאנשים לא רציניים. לעניין- אם אתה מפקפק בכך, תזונה מבוקרת היא אכן ערובה לבריאות, משקל יציב וכו'. לא צריך להקשיב (ובוודאי לא לצטט) לכל "אלה שטוענים".

  ובקשר למשפט האחרון- מה לתרגיל באחוזים לכיתה ד ולכתבה? מה הוא מוכיח? (ד"א, אתה יודע שאם יוצאת רכבת מתל אביב ב 100 קמש בעוד שאני יוצא מחיפה לכיוונה במחצית מהירותה…….)

  שבוע טוב

 36. הוגין:
  אם קראת את מכתבי לשרת החינוך בוודאי ראית שאינני דוגל בבתי ספר שמעמיסים את הילדים באינפורמציה אלא בכאלה שמכשירים אותם למחשבה.
  להיפך – הרי דווקא ההכשרה הדתית היא כזאת שמדכאת את המחשבה על ידי העמסת הילד באינפורמציה (שגויה) תוך החנקת יכולתו להבין ולבקר.
  לכן דברייך מתפרצים לדלת פתוחה.

 37. פשוט:
  אתה לא בטוח כי אינך רוצה לראות.
  כל בר דעת יכול להיות לגמרי בטוח.
  המדע אינו עוסק בלהיות צודק. המדע אינו עוסק בכלום. הוא רק מגדיר סטנדרטים (למעשה מובנים מאליהם, אבל רק למי שרוצה להבין) על הדרכים בהן ניתן לחקור את האמת וכל תכליתו היא למנוע הפצת טענות שאינן עומדות במבחן המציאות כאמת.
  זהו.
  לכן, מכיוון שאינו עוסק בכלום, לא עוסק המדע גם בלהיות צודק.
  המדענים הם בני אדם ולהם דווקא חשוב להיות צודקים אבל בגלל שהם כפופים לסטנדרטים של המדע הם יודעים שכדי להיות צודקים הם צריכים לעמוד בסטנדרטים ולכן זה מה שהם בדרך כלל עושים. הם מנהלים מחקרים על פי הסטנדרד המדעי ותוקפים מחקרים של מדענים אחרים כאשר הם סבורים שאלה אינם עומדים בסטנדרד.
  לכן – בין השאר בגלל קינאת סופרים – מרבה המדע חוכמה.

  ומה עם הדת?
  היא באמת טוענת אוסף כמעט אינסופי של טענות בלתי מבוססות ומתיימרת להיות צודקת.
  הדתיים ששבויים בה אינם יכולים להסכים – לא עם מסקנות המחקר המדעי המפריכות טענות מסוימות בדת, ולא עם עצם הדרישה של המדע לפתיחות לביקורת.

  זה כל הוויכוח.
  יש הרבה אנשים שמבינים את ההבדל בין מדע לדת ולכן הם מבינים את הוויכוח.

 38. מיכאל,זה עתה קראתי את תגובתך,והמכתב ששלחת לשרת החינוך,

  אם כך ,אספר לך,שגם אני מסרתי לפני כמה שנים,מכתבון,ליוסי שריד,
  כאשר,ביקר בתיכון בישובינו,ולאחר,וחשוב לי לציין זאת,שיצא מהמשחק
  הפוליטי-זה אמור לרמז לך בגדול..שאינני משוייכת מערכתית,אלא הוא
  שעל הפרק הם והם הילדים,ואני הורה ,מכל המשתמע מכך,למופת.
  טיעוני הם ,כדלקמן:
  מאחר,(ופה אכניס את הכתבה הקודמת,שעוררה לדיון זה) ואורך חיי הילדים
  הברוכים,הרבה יותר ארוך מחייה של זיקית,אינך יכול ,כבר מכיתה א..להפציץ ילדים בארטילריה של 10 מורים לפחות..כשהילד אינו מעונין כלל
  לספוג ולהקשיב לכל זיבולי המוח והשכל המציפים אותו..מה שאינך יכול
  לחייב אותו ללכת עם תיק..שהסבתות הולכות איתו לשוק..מרוב כובד
  ומשקל יתר.
  לחיים יש מקצבי התפתחות,ובכל שלב ניתן לכל אחד ואחת,בדרכם,לשאוף
  ללמוד..תנו לילדים לחיות..!אפשר ללמדם ליסודות,כלים ברוכים לחיים
  ויש בית,לפחות לכולם..לפחות לאלה שלא עושים שטויות,ומפרקים "חבילות,"בגלל כל מיני..מלחמות אגו למינהם,דעתי נחרצת
  בענין,וכולנו עוברים שעורים ומבחני השרדות בדרך.
  מערכת בתי הספר ,נחוצה מאוד ,כי אנו,ככולנו,יצורים חברתיים,וזהו חלק
  נחוץ לעיצוב האישיות שלנו.
  אך להפוך את בתי הספר לבתי חרושת לתעודות,ומרוץ כפייתי לבלוע את
  כל העולם בפרק זמן קצר,הינו שגוי ופסול מעיקרו,אתה רואה מורים אומללים
  נרדפים על-ידי עצמם בתוך מערכתם,והם עצמם כבר,מבולבלים מכל הקורה.

  ישנו פיספוס מהותי,בכל.
  מאידך,ישנם הורים אמביציונים מפוחלצים,מבולבבלים,ששם דגלם:מעורבות
  קהילתית..וכשאתה שואל עצמך,למי הם עושים הכל,ובשביל מי.?מסתבר
  לך..שמקוננת שם..מתחת לפני השטח-ועל פניו,הצורך..להיות ראש..משהו.
  ויוצא,שגם הם דוחפים את הילדים לפינה,שהם אינם כלל חפצים בה.

  פילוסופית חיים,הגיון בריא,חשבון פשוט,קרוא וכתוב,הם הבסיס.
  כאשר,כל פלוץ ,סליחה על הביטוי,ממציאא-הגרויסה מציאה,תאוריה,שיטה
  חדשה,,עיינה חדשה,אפשר לחשוב,עוד חוברת מטומטמת,ועוד ועוד ועוד
  באמת,נראה לך,שילדים ח-י-ב-י-ם,ללמוד את כל המגדלים האלה,ועוד
  להבחן??זהו! פה הילדים לומדים לשקר,כך הם נלחצים, ואתם לוחצים
  יותר..להישגיות,זה שם המשחק! ואני אומרת לך,ולכם..הכל בולשיט!

  טוב עוד מעט אלך לחרבן,כפי שאמרתי לעמי,נאה דורש-נאה מקיים.

  בכל אופן,מה שמקומי רוצה לאמר: כל דבר בעתו!
  תחשבו על זה,תפנימו,תעכלו…ותלמדו בדרכם,קודם לעצמכם בלבד!
  באמת,כל טוב!
  כלל

  0ופה אכניס את הכתבה הקודמת

 39. שלום אבי ,אורחי הידען,וכולי..(למדתי את זה ממיכאל..אתה רואה גם אני
  לומדת..)
  א.ממש כל הכבוד על הכתבה המתבקשת הזו,ולשאלות הממש נחוצות לכולנו
  על מנת לבדוק הכל ולשים לכלל האישויים המתרוצצים את הגישה לפרופרציות הנכונות ,או,כפי,שנתן מינוח יפה לעניין,השופט העליון-חיים
  הרמן כהן,בזמנו,"מידתיות".
  ב. טרם קראתי את התגובות ,אם יש,מאמש,על מנת לא להיות משוחדת,
  אך כתבה זו,היא,היא,התגובה הנכונה ביותר,על מנת לשפוך אור על
  על כל הקורה את כולנו,בכלל המצבים והקצוות הקיצוניים המשתוללים
  במיוחד,בתקופה זו בעולמינו.
  ג. מעטים היום בעולם ,האנשים, שאינם יודעים קרוא וכתוב,קריא,א,ב..
  ובסיס זה ,מאפשר לכל אחד ואחת, וכל הרוצה ללמוד ולרכוש חרות
  לקרוא ספרים מכל קצוות תבל,על מנת להבין למסתרי היקום,מסתרי
  טבע התופעות,ההתנהגויות,הלך התרבויות וכו,וכו..
  כך,שאם חס, אתה שם עצמך, בסל אחד של שייכות..מקצועית,מערכתית
  תחומית,ונותן לדבר לשלוט בך..שלא לדבר,על לשלוט באחרים,שזה הענין
  הפסול מעיקרו..גרוע מכך הוא,שבעצם כל אדם,המאפשר לאחרים ,לשלוט
  בחרותו,והוא עצל ,או סגור לראות למהות הדברים והעיקרים מעצמו,שהרי
  כבר ציינתי,כל האמצעים פתוחים ונפתחים בזמננו לכולם.
  ולראייה, די אם תבקר היום בכל רשת ספרים..קל"ב או בכל מקום,תמצא
  שטף עצום של ידע מכל התחומים,אפשר לאמר,שארכיוני ההסטוריה,פתחו
  שערם,לכל בר -דעת ותבונה,לרכשם ולקראם להשכלתו ולחרותו.

  ד.ישנם כאן טוקבקיסטים,שאני מאמינה בכנותם,לכשהם אומרים שהם
  שוחרי אמת.
  במידה ואתר הידען,בשם ה"מדע"..יסגור שעריו לגישות ,מחשבות,הגיגים
  גבוהים,כקטנים,ותצורות מחשבה-תודעה-אינטלגנציות נוספות,יראה
  הדבר,ובגדול,שבשם המדע ,שנס דגלו,ותשתיתו מיוסדת מתחילתו
  לחקירת כלל התופעות,בצורה אמפירית-נסיונית-חוויתית,כנכשל,חס
  אם אינו עומד ביושר צרוף-לחקר כלל התופעות,ובאופן המוסרי העליון
  הנדרש..קריא-מוסרי-השכל ולקחים שרכשה כלל ההסטוריה עד ימינו אלה.

  ה.כל אמונה טפלה-אם אין רוכשים רצון וידע להבינה,והיא ממש מסוכנת
  אם אתה חס,הופך להיות זומבי עיוור לכוחות האוחזים לה.

  אותו הדבר לגבי,תרופות-תפלות, המשרתות מעצמות ענקיות ..ואנשים
  עובדים,ומשתשים זומבים,שאינם מאמינים בעצמם,או שהחברה טיפטפה
  להם,מינקותא של ינקותא..שכך פני הדברים.
  שוב,ובדמינו,בל נשכחו,..ראו הספר:הטבלה המחזורית של…אתם בטח
  מכירים..אותו כימאי ,היה שותף,כמובן,שלא במתכוון,ובמזיד,ליצירת אותו
  הגאז,שבדרך,מוזרה,שירת להשמדתינו,דאז.

  טוב,זהו,בינתיים,יש לי בדיחה על חסה ,בשביל יורם,במיוחד,אבל זה
  לפעם הבאה..
  האם ציינתי,שמקומי ממש סולד מאנשים הלוקחים כספים על מנת לרפא
  או לטפל..באחרים?.לכאורה?..בקיצור:שמרו על שמכם,ועצמכם..ותלמדו..

 40. איני בטוח מי מהצדדים רדוף יותר שדים – המדע או הרוח ?
  הלא שני הצדדים מתייחסים זה לזה בזלזול.
  שני הצדדים עסוקים כל-כך בלהיות צודקים.
  שני הצדדים מדברים בשפות שונות.
  שני הצדדים מבטלים האחד את משנהו.

  בקיצור – שני הצדדים צריכים עוד להתבגר,
  ללמוד ולהבין יותר את המציאות ואולי, מי יודע,
  אולי עוד יגדלו ויבינו אי-פעם האחד את השני.

 41. א. בן-נר:
  אתה אומר ש"טועה מי שחושב שהוא יודע את כל האמת" ושוכח שכאלה אנשים יש רק בקרב המאמינים. אנשי מדע תמיד יודעים שאינם יודעים את כל האמת ושאפילו אותו חלק באמת אותו הם "יודעים" יכול להסתבר כשגוי ברבות הימים.
  אתה טוען בהמשך ש"כי גם במיסטיקניזם ישנה אמת כלשהי" ואני כופר בכך מכל וכל.
  יש אמנם דברים שמיסטיקנים עושים ושעשויים להועיל אבל דברים אלה אינם נובעים מהמיסטיקניזם. האמיתות הפסיכולוגיות כמו אפקט הפלאסבו נבדקות על ידי המדע שמנסה למצוא דרכים להשתמש בהן לטובה ואפילו תרופות מסויימות שאנשים הזויים משתמשים בהן עשויות להתברר כמועילות (והרי הרבה תרופות התחילו את דרכן כ"תרופות סבתא" עוד לפני שהמדע הספיק לבחון את יעילותן) אבל כל הדברים המועילים הללו אינם מועילים בגלל המיסטיקניזם אלא בגלל מה שהם ואם הם אכן מועילים אז המדע (בעיקר מדע הרפואה) יאמץ אותן בסופו של דבר אם לא אמץ אותן כבר.
  מלחמת המדע אינה יכולה לעבוד בלוגיקה חיובית או בכל לוגיקה אחרת מכיוון שהיא מכוונת נגד דוקטרינות השוללות את הלוגיקה.
  מלחמה זו צריכה להתחיל, כפי שכבר צויין, במערכת החינוך שכיום אפשר לצאת ממנה מבלי לדעת מה זה "לדעת".
  אדם שאינו יודע את פירוש המילה "לדעת" ואינו מבין את הקשר ההדוק בין מונח זה לבין חשיבה ביקורתית, נופל בקלות קרבן למוכרי האשליות שמספקים לו הצהרות חסרות טעם במקום ידע.

 42. לא צריך לתרץ/להתנצל, זה לא חטא לצפות ביופי נשי. מיליונים צופים במונה ליזה ויש שהיו מוכנים לשלם מיליארדים עבורה. היא לא עובדה מדעית ונוצרה ע"י מדען/אמן. לא הכל זה מדע. המדע של פעם זה המיסטיקה של היום (ראה אסטרולוגיה/אסרונומיה, אלכימיה/כימיה ויש עוד). ללא אותם קדמונים לא היה לנו את מה שיש, למרות שכל דור חושב שממנו התחיל הכל. זוהי גאווה. אם אתה טוען להגיון אז סביר להניח שבעוד מאה מאתיים שנה גם המדע שלנו יראה קצת מיסטי. האדם הינו יצור אמוני מטיבעו מפני שיש בו רגש שלא תמיד נשמע לקול ההגיון. השילוב של שניהם הופך הכל לכל כך מענין, מפתיע, לא צפוי, מרגש, יפה (וגם כמה דברים פחות יפים). אולי היית מסכים לתמהיל של 10/90 או 20/80 (הגיון/רגש), אך זה לא עובד ככה. יש כאן אבולוציה (עוד משהו לא מתמטי..) ומשום מה אפילו 'חינוך' לא תמיד עוזר. אולי אינדוקטרינציה ? בברית המועצות לשעבר עשו זאת ומה קרה ? יש שם בבושקות בלי סוף (מרפאות עממיות) וכל מיני היפנוטיסתים. דרך אגב, אתה זוכר במה עסקו אנשים לא חשוב למדע בשם ניוטון ? פסקל ? אל תבין מדברי כאילו אני מעודד מיסטיקה, אך לראות במדע חזות הכל זו חד צדדיות. אתה חושב שממשלת מדענים היתה הופכת את חיינו כאן לגן עדן ? אתה הרי יודע שלא. לרוב אנו משתמשים בשכלנו כדי לתרץ את מעשינו הלא כלכך הגיוניים. ברגע שאתה נוגע בחיים הכל הופך להרבה יותר מסובך.
  אולי אתה מדמה את האדם לשק של חומרים שאם רק נוסיף/נגרע ממנו מה שצריך, נהרוג בו מה שמזיק (??) ונלמד אותו מה נכון ומה לא אז הכל יהיה נפלא.
  אנחנו במסע אבולוציוני והוא לא בחזית אחידה. אדם נחת על הירח לפני 39 שנים וברחובות ת"א יש עדיין אלטע זאכן עם סוס ועגלה. וזה עדיין עובד…
  ויש גם אנשים שנרפאים מאמונה/פלסבו או למרות התרופות. עיקר התרומה לבריאות ואריכות חיינו הינה הודות למדע/תעשיה ששיפרו את איכות חיינו לבלי הכר. השקעות של עשרות מיליארדים בארה"ב בחקר הסרטן מאז הנחיתה על הירח הניבו מעט מאד ביחס.

 43. המכתב ששלחתי לשרת החינוך:

  הנדון: הצורך בהוראת הפילוסופיה של המדע

  בשנים האחרונות חווה החברה הישראלית סחף מתמשך של חזרה בתשובה.
  סחף זה הנו רק אחד הביטויים של נהייה גוברת, בארץ ובעולם, אחרי הסברים בלתי רציונליים ותמונת עולם מיסטית והזוייה, המתבטאת, מעבר לחזרה בתשובה, גם באימוץ גובר והולך של "פילוסופיות" העידן ה"חדש" (אלו שלפני שקבלו את שמן היומרני היו ידועות כאמונות הטפלות של ימי הביניים) ושל גישות פסאודו מדעיות כמו "רפואה" אלטרנטיבית.
  בדיונים בהם נידונה התופעה חוזרת ומושמעת הטענה שהיקפה הוא תוצאה ישירה של ריקנותם של החיים החילוניים. טענה זו מושמעת לעתים קרובות גם מפי אנשים שבחרו בחיים חילוניים.
  כחילוני מבחירה חופשית אני יודע בוודאות שאין בטענה זו ולא כלום.
  נכון אמנם שחייהם של רבים מבין המתקראים חילוניים ריקים מתוכן ממשי, במיוחד בימינו, לאחר מיצוי הפוטנציאל הממלא שהיה לחזון הקמת המדינה אבל ריקנות זו אינה אינהרנטית לחילוניות; היא מאפיינת רק את תוצריה של מערכת החינוך החילוני בארץ (ובעולם).
  כדי להבין במה לוקה מערכת החינוך כדאי אולי להבין מה היה הגורם שהביא לסיומם של ימי הביניים ולשחרורם של חלק מבני האדם משביין של האמונות הטפלות בהן נשבו כתינוקות. לא קשה להבחין בכך שגורם זה הוא התפתחות הגישה המדעית לחקר המציאות.
  מובן גם, על רקע זה, מדוע הממסדים הדתיים תקפו ככל יכולתם את מייצגיה ומסקנותיה של הגישה המדעית שהיא ההיפך הגמור מן הגישה הדתית המושתתת על אמונה עוורת, ללא בדיקה, באקסיומות שבחרו מייסדי וממסדי הדת.
  המסקנה העולה בבירור מן הנ"ל היא שאחד הכלים היעילים ביותר במלחמה באותה "בערות מרצון" הוא הנחלת ערכיה של המתודה המדעית על ידי מערכת החינוך או, במילים אחרות, הוראת הפילוסופיה של המדע.
  לצערי, רוב התלמידים אינם אינטליגנטים דיים כדי להסיק את הפילוסופיה הזאת רק מתוך חומר הלימוד המועבר כאשר מלמדים מדעים ספציפיים כמו פיסיקה, כימיה או ביולוגיה ודרושה מסגרת מיוחדת שתעמיד אותם על הערכים המשותפים לכל הגישה המדעית (הוכחה בולטת לכך שאפילו חלק מן המדעים מועברים באופן "דתי" היא העובדה שמרבית תלמידי המגמות המדעיות המתקדמות מסיימים את לימודיהם בתיכון מבלי שהבחינו בעובדה שלימדו אותם שתי "פיסיקות" – זו שבה מערכת מגיעה לשיווי משקל כאשר שקול הכוחות הוא אפס וזו שבה שווי משקל מושג כאשר האנרגיה הפוטנציאלית היא מינימלית – ומבלי להבין שיש לשאול את השאלה מדוע מתיישבים פתרונותיה של הפיסיקה האחת עם אלה של האחרת).
  מכאן אני מגיע, כמובן, להמלצה שבעטייה כתבתי מכתב זה.
  אני חושב ששילוב שיעורי חובה בפילוסופיה של המדע בתוכניות הלימודים הוא צורך מובהק של השעה.
  יתר על כן: אם יש דבר שהייתי מצפה ממערכת החינוך להעניק לתלמידים גם אם יקוצץ תקציבה במידה שלא תאפשר לה להורות יותר ממקצוע אחד הרי זו הפילוסופיה של המדע.

  בשיחה שקיימתי עם ידידתי מנוער – הפרופסור חגית מסר ירון – הביעה חגית הסכמה עם דברי. היא אמרה, עם זאת, שלדעתה תתקשה מערכת החינוך להקים מערך הוראה מלא לנושא ושכדאי, לכן, להתחיל במשימה פשוטה יותר כמו הכרזה על שנת לימודים מסוימת כ"שנת הרציונליות" שבמסגרתה יונחלו ערכים נבחרים של הגישה המדעית לכלל התלמידים.

 44. אני מסכים לחלוטין עם המאמר כמו גם אם דברי רבים מן המגיבים.
  במיוחד הזדהיתי עם דברי אמדאוס שעל פי תוכן דבריו לא מובן לי למה אמר בתחילתם שאבי מגזים כי נראה לי שהוא מסכים אתו במאה אחוז.
  כדי שתראו את מדת ההסכמה – אצרף בתגובה נפרדת מכתב ששלחתי לפני כשנתיים לשמואל אבואב ולענת זוהר ממשרד החינוך. מכתב שקיבל רק תשובה מתחמקת שאין אפילו מקום לצטטה.
  אגב, אמדאוס, עמדותיך תואמות לחלוטין חלק ממצעה של מפלגה חדשה שקמה לאחרונה – מפלגת "אור".
  כדאי לך לנסות לברר אודותיה ואולי לפעול במסגרתה.

 45. לאבי בליזובסקי היקר.
  לעניות דעתי, מפעלך, "הידען", הינו מפעל יקר וחשוב מאין כמותו בהבאת ידיעות מדעיות, עדכניות, ורעיונות מדעיים-פילוסופיים שונים, לידיעת קהל מתעניינים רחב.
  אין זה מעיניינו של אתר (כ)זה לעסוק בפלוגתא עם מתודולוגיות מיסטיות.זה מיותר, לא מועיל, ואפילו עשוי להיות מזיק.
  אפרט לעמדתי לפחות שתי סיבות הראשונה א.- פשוטה.
  השניה ב. – מורכבת:
  א. אין כל סיכוי ש"התקפה חזיתית" של הראציונאליזם כנגד המיסטיקניזם תשכנע,
  ולו מיסטיקן בודד אחד, כי הרי האמונה המיסטית, בבסיסה, מתעלמת ואפילו דוחה כל רעיון ראציונאלי ומעניקה לרצון, לחלום, לדימיון ולאשליה מעמד של עובדה קיימת.
  ב.טועה מי שחושב שהוא יודע את כל האמת. מתברר, כי גם במיסטיקניזם ישנה אמת כלשהי. כנראה אמת פסיכולוגית, העשויה לעזור לאנשים במצבים שונים. די אם נזכיר את העובדה הטריוויאלית כי המדע, על אף כל הישגיו הרעיוניים והטכנולוגיים,עדיין רחוק מלמצוא פתרונות לרבים מחוליי וקשיי האנושות כגון : רעב, צמא, מחלות שונות, והעיקר-העיקר-העיקר…בעית המוות. המעיקה כאבן ריחיים על צווארנו – כל חיינו.

  המדע, למרבה הצער, הוא לוקסוס לעמידים בלבד, בכל אופן בוודאי שלימודי
  המדע ורעיונותיו אינם זמינים לאוכלוסיות העניות. אם כי מהבחינה הטכנולוגית, גם העניים נהנים מהקידמה המדעית.

  לסיכום: את "מלחמת" המדע והקידמה יש לעשות רק בלוגיקה חיובית. רק הישגי המדע יקנו לו אוהדים ומתעניינים. מלחמת תרבות כנגד האורי-גלרים האורן-זריפים והאמנון-יצחקים רק תגביר את הפופולריות שלהם ותאדיר את שמם כי הרי הם כבר ברי פלוגתא (ולפיכך שווים במעמדם) למדע בכבודו ובעצמו.

 46. אבי, תודה רבה לך על האנרגיות 😉 שאתה משקיע בנושא.
  גם אני צפיתי בקטע הנ"ל בתוכנית היפה והחנון והוא השאיר טעם רע מאד.

 47. אבי, תודה על הכתבה. אני מזדהה עם כל מה שאמרת על זריף.

  לעניינינו, אני מאמין שמדובר כאן בספין תקשורתי ולא הרבה מעבר לכך. זריף מאמין כנראה שכל פרסום הוא פרסום טוב (דבר שאינו רחוק מלהיות נכון, כאשר קהל היעד שלך אינו חושב באופן ביקורתי מלכתחילה). העובדים שיפוטרו יכולים לתבוע אותו ולזכות בתביעה מבלי להתאמץ. האם יעשו כן? זאת כבר שאלה אחרת.

  גיל,

  טרם הודגם אפקט פלסבו אשר הביא להעלמת גידול סרטני. גם טרם הודגמה התפילה או האנרגיה החיובית אשר מרפאת אדם שחלה בשחפת / עגבת וכו', באותה מידה של יעילות כמו אנטיביוטיקה, אם בכלל. לכל אלו אחראים הממסד הרפואי והמחקר שמאחוריו.

  אני מציע שתלך לאחד מבתי-החולים עליהם אתה מקטרג, תכנס למחלקות השונות ותיחשף לעבודת הקודש שעושים שם. רופאים וחוקרים מצילים מדי יום את בריאותם וחייהם של ילדים, בני-נוער, מבוגרים וגם זקנים. רבים מאלו המאושפזים בבתי-חולים זוכים לעשרות שנים נוספות של חיים בזכות הטיפול שעברו.

  חבל מאד שאורן זריף זוכה למידה כזו של חשיפה מהתקשורת, בזמן שברוב העיתונים הגדולים בארץ אפילו אין כתב מדעי המוסמך לעבודתו.

 48. מי שלמד פיסיקה (אפילו התיכון) יודע שאנרגיה היא גודל סקלארי גדול או שווה לאפס. במילים אחרות אין כיוון לאנרגיה לכן אי אפשר לומר שארגיה היא שלילית. הבילבול הוא מוחלט:
  – המטפל לא יכול להעביר לך "אנרגיות" בטיפול.
  – רבים חושבים שאם מישהו חושב בביקורתיות, יש לו אנרגיה שלילית.
  – מישהו אמר לי פעם שלחסה יש "אנרגיה שלילית" כיוון שבשביל לעכל חסה צריך יותר אנרגיה מאשר החסה נותנת לגוף. ובכן לחסה אין אנרגיה. הגוף משקיע אנרגיה לעכל את החסה ואולי הוא יוריד במשקל כי הוא ישרוף חומר אורגני. זה שייך כבר לתחום התרמודינמיקה.

  נושא אחר: מזון "אורגני" כמעט כל המזון שאנו אוכלים הוא חומר אורגני מלבד אולי מלח שהוא מינרל. לכן אם מישהו קונה מזון שלא כתוב עליו "אורגני" הוא קונה "חומר אורגני". יתרה מזו: היצרנים שמוכרים "מזון אורגני" מתפארים שלא השתמשו בחומרי הדברה. ובכן, רוב חומרי ההדברה הינם חומרים אורגניים, כמו די.די.טי. חלקם מכילים גם מינרל שמשתלב בחומר אורגני כמו פרתיון שמכיל "זרחן אורגני".

  ועוד: יש כאלה שטוענים שאם אתה אוכל חומר רק מהצומח אתה תוכל לרזות.
  אני ניסיתי סוכר (מן הצומח) דבש (מהצומח) ענבים וצימוקים (מהצומח),
  ולא הורדתי גרם אחד. אני גם מרבה לשתות קפה ויין (מהצומח).

  אגב, אם תאכל 100 גרם גבינה 3% תאכל יותר שומן מאשר אם תאכל 50 גרם של גבינה 5%. לכן כדאי להסתכל לא רק על האחוזים אלא גם על הכמות שאוכלים.

 49. גיל. השכל יוצא נפגע מכל הסיפור הזה.
  עדיף להיות בריא ומטומטם? לא נראה לי.

 50. בתור איש מדע גם אתה תסכים איתי שעצם האמונה שמשהו ירפא אותך
  הכן יגרום לגוף לרפא את עצמו.
  בדיוק כמו שתרופות פלצבו מרפאות חולים.
  ושלעשות מדיטציה הילינג או כול דבר בתחום יגרום לגוף ולנפש להרגיש היי
  דבר שתורם המון לבריאות.
  זה הרבה יותר בריא בימנו מאשר ללכת לביתי חולים ולתפוס חידקים עמידים
  או לקבל שורה של תרופות שרק תופעות הלוואי שלהם יחסלו אותך.
  הרפואה של היום עוסקת בלהחזיק פגרים בחיים > חיים ללא חיים.
  מי שנכנס לבית חולים בדרך כלל לא יוצא משם חי

 51. אתה קצת מגזים, אמנם הם כולם שרלטנים, אבל לא כולם במודע. יש כאלה שבאמת ובתמים מאמינים שהם מרפאים מישהו או יכולים לחזות את העתיד.

  צריך לדעתי להתחיל מבית הספר, לחנך אנשים לחשוב בכפוף למתודה המדעית. אני מתכוון לא רק ללמוד מדעים בתור עובדות, אלא שהתלמידים יבינו את העיקרון והפילוסופיה מאחורי המדעים, ובמה השיטה המדעית שונה (ולמה היא עדיפה) יחסית לכל שיטה אחרת שמתיימרת ללמוד על העולם.
  לחנך ציבור של מבוגרים, אמנם זה דבר טוב ומבורך, אבל לטעמי קצת מאוחר, וצריך להתחיל מהילדים.

  לדעתי, המטרה צריכה להיות לא רק הציבור החילוני, אלא גם הדתי. צריך למצא דרך להעניק לדתיים-חרדיים, בעזרת החינוך בבתי הספר והישיבות, כלים שבעזרתם הם יוכלו לבקר את האמונה שלהם, ואם ירצה השם גם לוותר עליה. השיטה צריכה להיות נייטרלית לחלוטין, שחס וחלילה לא תהיה כפייה דתית, או הטפה לאיזושהי השקפת עולם, או כנגד השקפת עולם אחרת. משהו שהוא קרוב ללוגיקה או עקרונות פשוטים של המדעים, אולי גם אזרחות והבנה של מהם זכויות האדם, ודברים כמו חופש המחשבה.
  לדעתי, אחת המטרות של הציבור החילוני, צריכה להיות שחרור האנשים האומללים האלה מכבליה של הדת. לא בכוח, לא בכפייה, אלא ע"י הענקת ידע. הדת אחראית לרבות מתחלואיה של החברה הישראלית.
  לא רק שצריך להפסיק עם הביזיון, ולהחזיר את תכנית הליבה לבתי הספר הדתיים, אלא שצריך גם להכניס את המקצוע (או מספר המקצועות שהצעתי) אל התכנית, *ובנוסף לכך*, להציב אולטימטום. או שהם מקבלים את התכנית, או שהמדינה מפסיקה כל מימון של מוסדות הלימוד החרדיים-דתיים, שלא יסכימו לכלול את התכנית הזאת. בנוסף, רק חילוניים יוכלו להעביר אותה.

  לא ייתכן שמדינה חילונית, תממן מכספי משלם המיסים את האיוולות האורתודוכסית, והשקפת עולם שמנוגדת לחלוטין ליסודות עליהם מושתת המדינה, ובכלל כל חברה אנושית בריאה. אם הם רוצים ממימון, שיקבלו גם את השקפת העולם של המדינה בה הם חיים.

  אוקיי, נסחפתי קצת מהנושא העיקרי, אבל אני מאמין שנושא הדת קשור ישירות לשאר מרעי הבישין בקטגוריות הפסאודו מדעים, והאמונות הטפלות, ולא רק זה, אלא שהדת היא האמונה הטפלה המרכזית ששולטת בחיינו, הרבה יותר מכל "ריפוי אלטרנטיבי" אחר שקיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן