מדינה רדופת שדים ל"ט: בעקבות מותו של תינוק שלא חוסן – אידאולוגיה המובילה לרצח ילדים

אתר (באנגלית) המטיף לרפואה מבוססת מדע מקדיש מאמר לטיעוני מתנגדי החיסונים וכיצד להפריכם.

התחלואה בחצבת באנגליה כתוצאה מהירידה בשיעור המתחסנים בחיסון המשולש

אדם מבוגר יכול לעשות נזקים לעצמו וגם זה לדעתי בערבון מוגבל, אבל בפעם השניה השבוע אנו שומעים על הורים המתעללים בילדיהם בשל אידאולוגיה אנטי מדעית, ובכך מפקירים אותם לסכנת מוות וכפי שראינו הערב גם למוות בפועל..

כזכור בשבוע שעבר דיווחו חדשות ערוץ 2 על ילד בן ה-12 השוהה לבדו במנזר בודהיסטי בתאילנד עליו דנו בפרק הקודם של סדרת "מדינה רדופת שדים" . הילד חלה בסרטן פעמיים למרות הטיפולים הרפואיים שעבר, והאם החליטה שמדריך רוחני 'מואר' במינזר בתאילנד יעזור לילד יותר מאשר טיפולים כימותרפיים. רק במזל היא עשתה זאת לאחר שסיים סבב טיפולים והחלים, אך היא ניתקה אותו מהמעקב הרפואי ומסכנת אותו במקום שבו רמת הרפואה פחותה מזו שבישראל, בוודאי במנזר שבו אין כלל אמצעים רפואיים.

הפעם מוסרים שוב בחדשות ערוץ 2 על מותו של תינוק בן חודשיים וחצי מיישוב בצפון הארץ. במהלך התחקור של משרד הבריאות, כנהוג במקרה מוות של ילדים, נודע כי הוריו של התינוק סירבו לחסן אותו ואף לא רשמו אותו במשרד הפנים. גורמים במשרד הבריאות דיווחו כי ההורים של התינוק התנגדו לחסנו בשל סיבות אידיאולוגיות.
לפי הידיעה, התינוק סבל מחום גבוה במשך מספר ימים, אבל במהלכם לא נרשם שום ביקור של ההורים עם בנם בבית החולים או בסניף טיפת חלב. רק כשההורים גילו באחד הלילות שהתינוק לא נושם הם הזעיקו עזרה, אבל אז כבר היה מאוחר מדי.

ככל הידוע, לפחות לאנשי משרד הבריאות, זה מקרה המוות הראשון של תינוק שלא חוסן. עד כה אירעו מספר מקרי תחלואה של ילדים במחלות שהיו יכולות להמנע.

עד לפני כעשור עיקר ההתנגדות הגיעה מצד גופים דתיים, שטוענים שהחיסון הוא התערבות ברצונו של אלוהים. אבל אז הגיעו תופעות של כל מיני גורואים שהחליטו לצאת נגד החיסונים, והשיא היה בטענה של רופא אנגלי בשם אנדרו וויקפילד, לפיה החיסונים השגרתיים גורמים לעליה בשיעור אבחון האוטיזם.

כתוצאה מכך קמו, בעיקר בארצות הדוברות אנגלית, תנועות שטענו שהחיסונים לא בטוחים, וכן ארגונים הטוענים כי הם דואגים לזכויות ההורים. בסופו של דבר במדינות אלה ירד שיעור ההתחסנות ועלה שיעור התחלואה ואף המוות ממחלות שניתנות למניעה כדוגמת שעלת. אחד האתרים הנלחמים בתופעה הוא אתר Science Based Medicine.
כרזה של שירותי החרום בארה"ב מתקופת מלחמת העולם השניה, הקוראת לחסן תינוקות. מתוך ויקימדיה קומונס

הסיבות להתנגדות משתרעות החל מהדעה שהחיסונים כם כלי של השטן לדלל את אוכלוסיית כדור הארץ ועד לדעות מתונות בהרבה, אך לא פחות חמורות מבחינת השפעתן. באתר Science Based Medicine לא מאשימים את ההורים, משום שהם קיבלו את ההחלטה השערוריתית שלא לחסן את ילדיהם מתוך בורות, בשל העובדה שאותם אנשים הולכו שולל על ידי מנהיגי התנועה נגד חיסונים המפיצים במכוון מידע שגוי.

הטיעונים הנפוצים: "חיסונים לא עובדים"? "חיסונים הם מסוכנים"?

"כשבוחנים את הטיעונים המשתמשים את מתנגדי החיסון, הם כמעט תמיד מסתכמים בשני טעמים שונים: או שהחיסונים לא עובדים, או שהחיסונים הם איכשהו מסוכנים. עם זאת המחקרים מפריכים באורח חד משמעי את הקשר לכאורה בין חיסונים ואוטיזם.

"יש לזכור כי חיסונים אינם מושלמים. הם לא 100% יעילים, ולא ניתן להימנע מתופעות לוואי חמורות נדירות. מה שמבדיל בין מתנגדי החיסונים לבין למשל, מדענים העוסקים בסוגיות של השפעות יעילות מול תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים כל הזמן, היא ההגזמה הרבה בחומרת התופעות השליליות מצד מתנגדי החיסונים, הרבה מעבר למה שהנתונים המדעיים מראים. לפי ההגיון של מתנגדי החיסונים אם החיסון הוא פחות יעיל מאשר אולי רצינו (מה שנכון במקרים רבים), אז הוא חייב להיות חסר תועלת. זה, בתמצית, כשל נירוונה, שבו אם משהו לא מושלם זה אומר שהוא לחלוטין חסר ערך.

חלק בלתי נפרד מגישה זו מתבטא בהגזמה רבה של תופעות הלוואי האפשריות והסיבוכים עקב חיסונים אותם מציירים כמסוכנים הרבה יותר מהמחלות שהם מונעים. בנוסף, פעילים נגד חיסונים מייחסים לעתים קרובות לנזקי החיסונים תופעות שהנתונים המדעיים הקיימים בהחלט אינם רואים בהם כסבירים או לגיטימיים. הטענה שאוטיזם נגרם כתוצאה מהחיסונים היא הטיעון המפורסם ביותר, אבל רחוק מלהיות היחיד בסוג זה של תביעות. לא נדיר לשמוע טענות מופרכות שחיסונים גורמים למחלות אוטואימוניות, אסטמה, ו"היחלשות כללית של המערכת החיסונית", בין היתר."

"אחת הדוגמאות המפורסמות ביותר של פגיעה מוגזמת או סיכונים שלא קיימים הוא השימוש בכינוי הידוע לשמצה "רעל". טענה מופרכת זו גורסת שיש כל מיני כימיקלים מפחידים בחיסונים. כמובן, שיש כל מיני כימיקלים עם שמות מפחידים בחיסונים, בדיוק כמו שיש כל מיני הסוגים של כימיקלים עם שמות מפחידים בכמעט כל דבר, ממזון ועד בגדים וחומרים לניקוי ביתי, בין היתר. המינון עושה את הרעל, והכמויות של החומרים האלה, כמו פורמלין, הן זעירות. הכמות של פורמלדהיד בחיסונים היא כל כך זעירה שהיא קטנה ביחס לכמות הפורמלדהיד שהיא תוצר לוואי טבעי של חילוף חומרים תקינים בגוף. כמו כן המתנגדים 'מוסיפים' לחיסונים כימיקלים שאים בהם. המפורסם ביותר הוא ללא ספק "אנטיפריז בחיסונים". לבסוף, יש את הטענה שיש בחיסונים "חלקי עוברים שהופלו".טענה מסוימת זה נובעת מהעובדה שבמשך כמה חיסונים, הווירוסים המשמשים לייצור החיסונים גדלים בקוי תא אנושי הנגזר מעוברים שהופלו."

המתנגדים גם עושים שימוש ציני בשפה בה משתמשים המדענים במאמרים מדעיים, המלאים בניסוחים זהירים. צריך להבחין בין חששות מדעיים תקפים לגבי היעילות והבטיחות של חיסונים על בסיס ראיות לבין תיאוריות לא מדעיות. מדענים, כמובן, נוטים להיות הרבה יותר מדודים ולבטא את דרגת אי הודאות בטענותיהם; פעילים נגד חיסון לא סובלים מאילוצים כאלה. כאשר, למשל, התווכחו מדענים כיצד להגיב למגיפת H1N1 (בהתפרצות הקודמת של שפעת החזירים ב-2009), הייתה אי ודאות רבה לגבי איך לחסן ומתי לתת את החיסונים, האם עלינו להשתמש בחומר מסוים כדי להקטין את כמות הנוגדנים בחיסון? השוו זאת לטענות נגד החיסון, כגון הטענה ש-H1N1 הוא וירוס לא מזיק, כי החיסון רעיל ולא יעבוד, ואפילו שזו היתה מזימת 'סדר עולמי חדש'.

מחרחרי מזימה ותגובה לביקורת

בהקשר זה מציינים עורכי המאמר באתר "רפואה מבוססת מדע" כי קיים מתאם בין חברי התנועה נגד חיסונים לבין מכחישנים אחרים (מכחישי אבולוציה, התחממות וכו'). כל ביקורת נענית בסופו של דבר בטענה שיש קשר בין הממשלות לחברות התרופות הגדולות במטרה "לדכא" את הנתונים שלכאורה מראים שחיסונים גורמים לאוטיזם, ושכל מי שמדבר בעד חיסונים יש לו אינטרס, למשל קשר בין חברות תרופות לאוניברסיטה בה הוא או היא עובדים.
דרך נוספת היא הגשת תביעות לשון הרע כנגד כל מי שמבקר את המתנדים לחיסונים, כגון תביעות שהוגשו נגד סיימון סינג בבריטניה או נגד מדענים ואנשי תקשורת המדע בארה"ב במטרה להשתיקם.

למאמר המלא באתר "רפואה מבוססת מדע"

למקור התמונה בויקימדיה קומונס

הידיעה בחדשות ערוץ 2

כתבות קודמות באתר הידען שעסקו בהתנגדות לחיסונים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

75 תגובות

 1. אני מעדיף להיות 'צר אופקים ' ולא לפתוח את הראש לכל מיני הבלים. לא אתן יד לרצח ילדים, אני במקום החברים שלך באמת אחרת לא ייתי ישן טוב בלילה על כל ילד שחלה במחלה שניתן היה למנוע.

 2. ה אבי הזה הוא "מדען"?
  יציר מערכת למופת… מצחיק אותי שאתה משווה עצמך לדארווין,
  מתקון לרצח זה בדיוק מה שאתה עושה כשדורש במפגיע מהורים להכניס רעל לגוף של הילדים שלהם, אני לא יודע איפה חונכת ומה גורם לך לחשוב שהאמת שלך היא ללא צל של ספק ה אחת אבל זה קצת מפחיד בעיקר כשהאמת שלך היא בכלל לא שלך… האתר שלך דומה לך, צר עופקים ואנטי תזה למדע כ חקר החיים. שחרר את העולם מעצמך.

 3. עורך האתר, כותרת הכתבה 'תינוק שלא חוסן – אידאולוגיה המובילה לרצח ילדים'
  עומדת בניגוד להצהרת משרד הבריאות בכתבה בערוץ 2 'גורמים במשרד הבריאות אמרו כי כבר נתקלו בעבר במקרים של תינוקות שחלו מכיוון שלא חוסנו, אך לא זכור להם מקרה מוות כתוצאה מכך.'

 4. שלום אבי,אני צריך לאמר לך,שבעיני אינך שונה מאוד מאיקויזיטורים שרדפו ,בימים עברו,את מי שהשמיע דעות שנוגדות את רוח הזמן דאז, הנצרות הקתולית. אז, המיינסטרים היה מענה ושורפ והיום המיינסרים המדעי טכנולוגי היענו רציונאלי,כלומר נטול יצרים ,נקי מחולשות אנוש ,אינו מושפע משאיפת גברים נפוחי אגו לזכות בתהילת עולם,כן ,הזרם התודעתי הזה ששולט בעולם, מדכא,לועג ומשפיל, כול אספקט תודעתי אחר. בנימה של צדקנות התחסדות ופטרונות ,מובסים להם אחד אחר השני,התגשמויות שונות ומשונות של ההויה האנושית ,חלקם מקסימים ועדינים. בכלל המדע הטהור כפי שאני מבין אותו ,תפקידו להתעסק רק בתגליות ,באמירת הן, ולהשאיר את השלילה לסוגיה הרבים בידי אילו שתפקידם להפריע . בכבוד.

 5. ערנסט, תקרא כל אתר חדשות מדע בעולם (אני לא מדבר על סיינס דיילי שהוא אגריגטור, לא אתר עם חומרים מקוריים) ותראה שיש שם טורי דעות כולל בסיינס ונייצ'ר.
  הגנה על המדע והרציונליות הולכת מאז שאני זוכר ביחד עם דיווח מדעי, אחרת הדיווח המדעי הוא סתם משהו טכני נטול הקשר.

 6. אבי
  סליחה אם טעיתי ואכן כמות הכתבות המקוריות עלתה.
  כול מה שרציתי לציין שאתה צריך לצמצם כמה שניתן דיונים ונושאים
  שאינם בתחום המדע, ובעיקר להימנע מדעות והשקפות אישיות

 7. מה לא בסדר בכתבה: יש לנו הורים שהזניחו את ילדם החולה והוא מת. במקרה אותם הורים גם לא חיסנו את התינוק. האם יש קשר בין אי החיסון למותו של הילד? זה לא ברור לגמרי וגם – במקרה שהילד מת ממחלה שאפשר להתחסן נגדה – לא ברור מה היה קורה אם היו מביאים אותו לרופא בזמן.
  הכתבה בYNET לא מטיפה לרצח ילדים אלא מעודדת הורים לקחת קצת יותר אחריות ולבדוק מה שאומרים להם, מה שאתר של אנשי מדע ספקנים צריך לעודד. בקיצור, הידרדרות ברמה.

 8. אותי רק משעשע שבאתר יש פרסמות לקמעות נגד עין הרע….. אין לכם שום שליטה על הפרסומות? במחשבה שניה שהאלגורתים נכון וחלק מהמגיבים אכן לקוחות נאמנים של הפרסמת הנ"ל..

 9. הידע אודות ההתנגדות לחיסונים בקרב החרדים הוא בדוק, זה שאף אחד לא רוצה לראות את מגבלות החברה שלו, לא אומר שמי שמסתכל מבחוץ לא צודק.
  מה שכן, היו בעבר כמה מקרים של מגיפות, ואחריהם נזכרו לערוך מבצע חיסון למחלה הספציפית כדי למנוע הדבקויות נוספות אבל הם לא משתתפים בחיסונים השגרתיים.

 10. חברים, כתבתי את הידיעה באמצע הלילה, בהקלדה עיוורת מיד אחרי שנודע לי הסיפור ואכן לא עשיתי מספיק הגהות. מבטיח לתקן זאת בערב
  ולבקשת דרור – הסרה עלולה לגרום נזק בגוגל. בכל אופן התפניתי ואני כבר מטפל.

 11. אבי שלום
  מעולם לא שמענו על רבנים שמתנגדים לחיסונים. ההתנגדות יתכן והייתה בחוגים דתיים נוצריים שהתנגדו למדע אך לא נמצא שום דבר דומה ביהדות.

  בישראל, כאשר כותבים שהדת מתנגדת, האדם הפשוט מניח שהכוונה לדתיים בארץ, היהודים. לא תמיד הדבר נכון. לדוגמה, הרבנים לא התנגדו לניסויים בתאי גזע עובריים אך בנצרות נרשמה התנגדות רבה. מובן שיש נושאים שבהם גם הרבנים מתנגדים מסיבות דתיות כגון ההתנגדות לביצוע הפלות מסיבות כלכליות.

  היות וזו לא הפעם הראשונה שבאתר מדווחים על גורמים דתיים המתנגדים למדע זה או אחר נראה לי שכדאי שאבי בליזובסקי שעושה אתר מדהים, יצור קשר עם רב כלשהו ויתייעץ איתו לפני כתיבת הכללות על גורמים דתיים המתנגדים לנושא זה או אחר ויבהיר האם מדובר בגורמים דתיים נוצרים או יהודים.

 12. מה חדש ?
  על מה המהומה ?
  יותר משני שליש מהציבור הישראלי מאמינים שההולם נברא לפני קצת יותר מ5000 שנה! זה מפריע להם ? ובהתאם כל אורחות חייהם "ישראלסטן" כבר אמרנו ?

 13. השאלה היא האם הסיבוכים מאבעבועות רוח יותר סבירים מסיבוכים מהחיסון.
  ההנחה היא שכן – אחרת לא היו נותנים את החיסון- אבל זה אומר מחקר רפואי- ומחקר רפואי יכול בתאוריה להיות מוטה או מזויף- ולכן יש אנשים שחשדנים מטבעם שיוותרו על חיסונים חדשים .

 14. הכתבה רצופה טעויות הקלדה ומה שנראה כטעויות בעברית פשוטה.
  לדוגמא: "שהחיסונים כם כלי של הסטן לדלל את…" במקום "שהחיסונים הם כלי של השטן לדלל את…".
  עוד: "דוגמות" במקום "דוגמאות".
  …ויש את המשפט הממש לא ברור הזה: "טענה מסוימת זה נובעת מהעובדה שבמשך כמה חיסונים, הווירוסים המשמשים לייצור החיסונים…" – ה"במשך" לא נראה לי שייך למשפט וכמובן ה"זה" במקום "זו".
  בקיצור, הייתי מסיר את הכתבה מהאתר, מעביר אותה הגהה ואולי גם תיקון התוכן(ע"פ ההערות הנכונות של קודמי) ורק אז מחזיר אותו.

  תודה.

 15. דווקא אבעבועות רוח זו דוגמה מצויינת. מאז הוחל בחיסון המוני בחלק ממדינות המערב ובישראל, המחלה הודברה והילדים סובלים הרבה פחות. מה רע בזה?

 16. כרגיל כשאתה רודף אחרי שדים הם מסיגים אותך.
  מאיזו מחלה מת התינוק? מה כבר מספיקים לחסן עד גיל חודשיים וחצי? בודעות אנחנו יודעים שהוא מת ממחלה שהיה אמור להיות מחוסן ממנה?
  מעבר לזה לא אחראי לא לחסן ולא אחראי לא לבדוק ילד קודח אצל רופא.
  מעבר לזה לא מכל מחלה מתים כל כך מהר ואפשר לשקול לא להתחסן ממחלות שילד בריא שתזונתו בריאה לא ימות עם יחלה מהן. ולזכור שחיסונים יוצרים רווח לתעסיית התרופות שמצידה נוטה להגזים בהפחדה ממחלות מסוימות כמו אבעבועת רוח. הבל שאין גישה פשוטה למידע סטטיסטי על שיעורי תמותה ונכות ממחלות ושיעור הסיבוח מחיסון שניתן נגדן. זה היה פותר נדמה לי את הוויכוחבלי כל הדמגוגיות שמסביב.

 17. אני אגיד שפעם האתר הזה היה מהאתרים שהייתי מפנה אליהם כל מיני שרלטנים (למשל כאלו שטענו שחיסונים גורמים בהכרח לאוטיזם) והיום הוא הידרדר לרמה של טוקבק בYNET וחבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן