סיקור מקיף

מדינה רדופת שדים כ' – זמן אחמדיניג'אד

לנשיא אירן צפויות שלוש שנים קשות אך הוא יגבר על הנסיון להפילו. כך טוענת אסטרולוגית שהשתתפה בתוכנית זמן מיסטיקה בערוץ 10. עם תוכניות כאלה במה אנחנו טובים יותר מאירן?

נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד בוחן לווין איראני שאמור היה להיות משוגר ב-2008, אך שיגורו נכשל
נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד בוחן לווין איראני שאמור היה להיות משוגר ב-2008, אך שיגורו נכשל

לכאורה תוכנית אקטואליה, ביום ד' בשבוע שעבר בשעה אחת בצהרים בערוץ 10 – כתבה על נשיא אירן מחמוד אחמידיניג'אד מנחת התוכנית הסבירה על רקע תמונותיו של אחמדיניג'אד נואם בפני קהל משולהב והסבירה כי לפני מספר שבועות הוא ניצל מהתנגשות וכי כעת הוא מתכוון להגיע לנאום בפני פורומים בינלאומיים. נעבור אליך מומחה א' (אייל נחום), מה צפוי בזמן הקרוב לשלטונו של מחמוד אחמדיניג'אד.

"אני רואה שמדובר בתקופה קשה לילידי אוקטובר, אמר נחום, נומרולוג במקצועו, שניתח את תאריך הולדתו של שליט אירן. "אני רואה במפה שיש לו שנתיים שלוש קשות אבל לא תהיה מהפכה, הוא ישרוד אותן." אומרת כרמלה נשר, ולא, היא לא הסתכלה על מפת היערכות הכוחות או משהו מעין זה אלא על מפת הכוכבים. בכעס הלכתי לכתוב שורות אלה ולא שמעתי מה אמרה על אחמדיניג'אד חני ישראלי נוי – מתקשרת.

לחיצה קלה על השלט הבהירה את הסוגיה – התוכנית בערוץ 10 שמה "זמן מיסטיקה". והשאלה המעניינת – האם במצב כזה, שבו אנחנו מנתחים אירועי חדשות מרכזיים על פי הכוכבים אולי אנחנו לא עדיפים על אירן? הרי לא רק אצלם מעדיפים אנשים בערים ובורים אלא גם אצלנו, ויש להתפלא על המפרסמים, או אולי הם חושבים שמי שטיפש מספיק לצפות בתוכנית כזו, גם בשעות הצהריים החמות, הוא גם פרייר שיקנה כל דבר. ויש לי אחלה רעיון, בשביל מה להחזיק שתי משרות של פרשנים לענייני ערבים? תשאירו את כרמלה נשר גם לתוכנית של לונדון וקירשנבאום, ולחדשות הערב שתפרשן?

פרט מעניין – בדיוק במקביל בערוץ 2– תוכנית מערוץ הכנסת בשם המשחק המרכזי. הנושא הוא אותו נושא- אירן, אך הדובר היה דורי גולד, לשעבר שגריר ישראל באו"ם שסיפר על הקואליציה המוזרה בין ישראל למדינות ערב הסוניות. אם יש לערוץ 10 בעיה למלא את שעות הצהריים, שימשיכו את ההעברה מערוץ הכנסת כפי שעשו דקות אחדות קודם לכן בראיון מקיף של נחמה דואק עם מנכ"ל משרד החינוך הפרופ' שמשון שושני על תחילת שנת הלימודים, יכלה להיות לכם תוכנית באותו הנושא (אירן), בלי לעשות בושות.

לא ברור מה רוצה להשיג ערוץ 10 בתוכנית המוזרה הזו שמסתבר שהיא תוכנית יומית ואשר בהמשכה ארבעת המומחים באולפן נתנו עצות לאנשים שהתקשרו ושאינם יודעים עליהם דבר מלבד משפט או שניים (אם שבנה חולה בסינוזיטיס ובהזדמנות זו גם רצתה לברר אם קלפי הטארוט חוזים לו נסיעה לאוסטרליה, צעירה ששאלה את האסטרולוגית אם תהיה לה זוגיות וזו ציירה לה 'מפה' אסטרולוגית ועוד שטויות במיץ עגבניות.

נשאלת השאלה איפה הפיקוח של הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו? אין כבר תוכניות זולות לשידור בשעות המתות הללו? הכלו הסרטים המצויירים מהארץ? ואיפה כל אלפי הפרקים של סדרות הטלנובלה הישנות? אמנם זו לא תרבות גבוהה אבל לפחות לא מוליכים שולל את הצופים בה ולא מתחזים למהדורת חדשות.

עם תוכניות כאלה, אנחנו לא צריכים לחכות שאירן תכבוש אותנו, היא כבר עשתה זאת. נ.ב. הלוואי שנגיע להישגים של תלמידי אירן במתמטיקה ובפיזיקה אבל עם מיסטיקות כאלה כנראה שזה כבר אבוד.

מדינה רדופת שדים י"ט – מדע איננו תוכנית כבקשתך – תשובה לגבי אביטל

49 תגובות

 1. תוכנית מטומטמת שמנצלת אנשים "מטומטמים" (נאיבים)! ערוץ 10 נותן במה לשרלטנים! חוצפה! לאירני הגאה יש רק דבר אחד לומר… עולם הרוח שאתה מדבר עליו קיים במוסדות כמו גהה אם אתה מכיר. פעם כשמישהו היה אומר שהוא שומע קולות שמדברים אליו היו שולחים אותו למוסד לחולה "רוח". היום קוראים להם מתקשרים והילרים… תחשוב טוב לפני שיאשפזו גם אותך

 2. ידידי מעבר לעולם השכל וההגיון קיים גם עולם הרוח.
  אם אתה לא מאמין ברוחניות אז תצפה בתוכניות ערוץ המדע והטכנולוגיה,לך תשחק שח באיראן ותמשיך לחשוב שבעזרת הפטנט הבא או ההשגים בתחום הפיזיקה נהיה יותר טובים.
  חוצמזה שתבין שהרוח תמיד מנצחת.
  ושתשאר עם החברים "החכמים" המעונבים והתקועים בדעה שמדע הוא הדבר הבא.
  איראני גאה…

 3. באמת בושה של תוכנית אבל לא צריך להפוך מדור מדע לפרסום דיעות אישיות. אין שום תרומה למאמר הזה. על התוכנית עצמה אני יכול לסבול את התוכן אבל למה האנשים שם כל כך מכוערים???? חוץ מזה ככול שאנשים הם יותר פשוטים הם עושים פחות נזק לכן אולי צריך לעודד תוכניות שמטמטמות את הציבור.

 4. לגבי ניבוי בטווח הקצר אקסטרפולציה ליניארית עובדת טוב או ההנחה מה שהיה היום הוא בערך, מה שיהיה מחר עובדת לא רע. הבעיה מתחילה בטווחים הארוכים בהם עתידינים מתיימרים לנתח את המציאות ולאן היא תתקדם. מדובר ביומרה שטוטית לחלוטין שכן מספר הפרמטרים שיש לאפיין הוא אדיר. לכן לטעמי ניתן לסמוך על עתידינים בערך כמו על מיסטיקנים האחרונים לפחות הופכים את התחזית שלהם לכה מעורפלת כך שכל אחד יכול למצוא בה משהו נכון. איש מדע שאינו מבין כי לא ניתן באמצעים מדעיים לחזות את העתיד הוא שקרן לטעמי להבדיל מאסטרולוג שאולי בכל זאת מאמין בשטויות שהוא אומר.

  בהקשר זה יצא לי לראות משחק כדור-רגל איזה שהוא גמר חשוב שאחד הפרשנים אמר משהו בסגנון "טוב זהו משחק גמר שתי הקבוצות מגששות כרגע ולכן לא יהיו שערים בזמן הקרוב" הפרשן רק סגר את פיו וברבע שעה לאחר מכו הובקעו 3 שערים. במקום לקום ממקומו וללכת מהאולפן תוך כדי התנצלות הפרשן המשיך ואמר "טוב זה היה צפוי כיון ש…". סוג הפרשנות המתחלפת הזו נפוצה אפילו יותר בפוליטיקה ובמקרים הללו לכאורה מדובר במומחים.

 5. אהוד:
  יש בכל זאת הבדל כי צרכני העתידנות מעטים יותר ובורים פחות.
  לא נראה לי שיש בכלל מישהו שמקבל החלטות – פרטיות או מדיניות – על סמך דבריו של עתידן.
  חוץ מזה – תכנון הוא פעולה שכולנו עושים ואצל כולנו כרוכה פעולה זו בהנחות וניחושים לגבי העתיד.
  קשה לשרטט את הקו המפריד בין עתידנות מושכלת לבין התנבאות ואחת הסיבות לכך היא שזה תלוי בכמות ואמינות הנתונים שה"מנבא" מתבסס עליהם. זה שונה מאדם לאדם ובהחלט נראה לי סביר להתבסס על הערכות של אדם א לטווח של חודש ימים מהיום ולבטל כלאחר יד את הערכותיו של אדם ב אפילו לגבי מחר.

 6. בהקשר זה מענין האם המיסטיקנים המופיעים בתוכנית הם יותר נוראיים מהעתידניים, שתחזיותיהם ה"מדעיות" מופיעות חדשות לבקרים ומתיימרים לחזות את עתיד המדינה, העולם. לטעמי הנבואה ניתנה לשוטים יהיו הם אסטרולוגיים או עתידנים. נקודת האור היחידה לטובתם של העתידנים, שמתיימרים לחזות את העתיד באופן מדעי, היא שהם נמנעים לעשות זאת באופן אישי אלא מדברים על מדינות ותרבויות.

 7. יאיר,
  זה לא רק פלצבו. בעקבות תוכניות כאלה אנשים משלמים עשרות אלפי שקלים לקורסים ו"טיפולים" הופכים באינסטנט למטפלים בעצמם וגובים עוד כסף כך שזו תעשיה אדירה. אם כבר זה דומה למשהו זה לקזינו ותעשיית ההימורים שמוכרת גם היא חלומות באספמיה.

 8. יאיר:
  הפרסומים שאתה מדבר עליהם אינם מדברים על גודל הנזק.
  באופן כללי הם מדברים על נזקים נקודתיים למערכות שונות ובהנחה של שימוש מופרז.
  הם אינם משולבים עם סטטיסטיקה של מספר הצרכנים בפועל והנזק המצטבר שלהם.
  ובינינו – לו עשו זאת – היית יודע לכמת את הנזק.
  אני לא יודע לכמת את הנזק של האלטרנטיביים למרות שמוכרים לי מקרוב מקרים של אנשים שמתו מזה.
  אינני חושב שאתה מכיר מישהו שמת מקוקה קולה.
  איך שלא יהיה – איש לא מנסה למכור לך קוקה קולה כאילו זה היה דבר בריא ואילו מפרסמי הטיפולים האלטרנטיביים עושים בדיוק את זה!
  אפילו בפרסומות קיים הכלל של אמת בפרסום אבל התכניות הנדונות אינן אלא תכניות שקר שכל תכליתן פרסום!
  ערבוב של אמת ושקר בנושא התרופות? מאיפה אתה מקריץ את זה?! אם מוכר לך ולו מקרה אחד – ארגן תביעה ייצוגית ותרוויח הרבה כסף!

 9. מכאל,
  נכון שאני לא יודע לכמת את הנזק של הקולה ושאר המשקאות הממותקים, אבל טענת הנזק הגדול שלהם מתבססת על פירסומים רבים וטובים, וכן הסוכר, ועוד הרבה. והאם אתה יודע לכמת את הנזק של ה"אלטרנטיביים"?
  ואני לא בעד הבידור הזה, אלא נראה לי שהמאמר מפריז בחשיבותן, ונראה לי גם שלא פעם פעולות ממסדיות גורמות הרבה יותר נזקים מדברים כאלה.
  ולגבי משפט השאלה המסיים שלך, אפשר לשאול אותו על על דברים רבים – מוסכמים – כגון הערבוב של אמת ושקר בנושאי התרופות.

 10. יאיר:
  היומרה שלהם כבר הרגה אנשים רבים.
  אנשים מבזבזים את זמנם ואת כספם על טיפולים אלטרנטיביים בשעה שיכלו לקבל טיפול מועיל.
  האמת היא שאין לך כל מושג על מידת הנזק שלהם וההשוואה עם קוקה קולה (שאני מניח שגם את הנזק שלה אינך יודע לכמת) או כל דבר אחר משוללת כל בסיס.
  תכניות הטלוויזיה המקדמות אמונות אלו פשוט משקרות לצופים. האם אתה חושב שיש לעודד (או אפילו לאפשר) לגורם שאתה משלם לו תמורת מידע לשקר לך?

 11. ר.ח.
  תוכניות מהסוג הזה הן סוג של טלנובלות.
  היומרה שלהם לרפא היא סוג של פלצבו, סוג נפוץ ביותר ברפואה.
  הנזקים שלהם מועטים, הרבה פחות מנניח, קולה, סוכר, וניתוחים הנעשים בגלל הדרייב הכלכלי של המנתחים: לאחרונה פורסם מחקר שהראה שכשמסלקים את המניע הכלכלי, מספרם של סוגים שונים של נתוחים יורד כדי 50%.

 12. ראה למשל את האתר הבא:

  http://www.thetahealingisrael.co.il/

  הם מתיימרים לתקן ולרפא הכל, מסרטן ועד מחלות תורשתיות תוך כדי תיקון מוטציות ב-DNA (!)
  והכל ע"י "אנרגיות".
  שימו לב גם שכשזה מגיע לכסף הם לא כל כך רוחניים כמו שהם מתיימרים להיות וככל הנראה יש מספיק אנשים המוכנים לשלם אלפי שקלים לקורסים האלה.
  אם זה לא מדינה רדופת שדים אז מה כן?

 13. יאיר אתה מיתמם או שבאמת אתה לא מבין?
  האם טלנובלה או משחק כדורגל מתיימרים למשהו למעט בידור?

 14. אני לא מבין את הכעס על התוכנית הזאת, היא לא שונה מכל טלנובלה, או תוכניות בידור אחרות או משחקי כדורגל.

 15. אבי,
  תודה. כבר חשבתי לקרוא בכוכבים ולראות האם הכוכבים יראו לי שבגלל שאני מזל קשת יורים אלי כל הזמן חיצים? 😉 ;( 🙂
  זה מזכיר לי אבי. זוכר שהיינו בכינוס השני של מדע בתקשורת באקדמיה הלאומית למדעים. אהרון האופטמן נתן הרצאה טובה על מדע ופסיאודו מדע וקטל את האסטרולוגיה בהרצאה שלו. הוא דיבר על אסטרולוגיה ועל המלחמה של המדע באסטרולוגיה. ההרצאה הייתה טובה וגם משעשעת. אתה יכול לבקש מאהרון שידור חוזר?… אם הוא יסכים כמובן.

 16. גלי,זו לא היתה בדיחה אלא *צלצול פעמון הבא לאותת לך גם על שאר דברים ורעיונות מיותרים או 'פסאדו-מבריקים' שהעלית פה ושם.אך את התנסיותייך ,רעיונותייך ועניינייך עליך לעבור בדרכך התנסויותייך ולימודייך שלך,הם נכבתבו בשמך.
  וכעת סילחי לי,על י לפוש.

 17. הסבר פיסכולוגי אפשרי לעיסוק של חלק מהמדענים הגדולים בנומורולגיה הוא הכישרון שלהם למצוא קשרים. גם הפיסיקאי הדגול ארתור אדינגטון עסק בנומרולוגיה בהקשרים פיסיקליים ואם איני טועה גם וולפגנג פאולי מגדולי הפיסיקאים גם הוא עסק בנושא. המדענים הגדולים מצטיינים בדמיון מפותח מוחם מצטיין במציאת קשרים בין גדלים שונים ולעיתים גם הם שוגים בפנטזיות לא מדעיות. בין המתמטיקאים ראמאנוג'אן היה ידוע בכך שאת התובנות המתמטיות שלו ייחס לאלה ההודית נאמאג'ירי שהייתה נגלית אליו בחלומותיו.

  כהערת אגב התחום העיקרי בו רוב הפיסיקאים שוגים בפנטזיות נומרולוגיות הוא מתן הסבר לגודל של הקבועים הפיסיקליים

 18. למגיב מעלי,
  לא הבנתי את הבדיחה ולכן היא כנראה גרועה מאוד.
  צריך להבדיל בין התנגדות לתופעה לבין שאלות מדוע היא קיימת.
  אתה יכול להתנגד לתופעה ובאותו הזמן אתה יכול לשאול מדוע היא קיימת, להבין מדוע אנשים זקוקים להאמין בדתות חילוניות, או פסיאדו-מדעים?
  בפילוסופיה של המדע עוסקים בשאלות האלה כאשר מבחינים בין מדע ללא מדע.
  זה לא אומר שהולכים ללמד בבית ספר פסיאדו מדעים. בכלל לא. בדיוק להפך! לא הולכים ללמד פסיאדו מדעים בשום מוסד. הבנת התופעה, מדוע היא מתפשטת ומדוע היא קיימת היא משהו אחר לגמרי מאשר התנגדות לתופעה. וזה למעשה מה שעוז אלמוג עושה כחוקר אקדמי וגם אחרים.
  יואב בן דב הוא תופעה מעניינת, מכיוון שלא מדובר בכסף, אלא במשהו נפשי. הוא נמשך למאגיה וגם למדע. ואני מכירה עוד ד"ר שהיא גם כן אותו הדבר. ולכן זו תופעה מעניינת. כי שני הדברים סותרים זה את זה.

 19. גלי אופס ,'האגו טריפ שלך מרחרח עד השחקים,ידוע שלאחר מכן מגיעה הנחתה רצינית.

 20. לאבי למה מחקת את התגובה רציתי שתעדכן על חללית האספקה

  כמה פעמים אומרים לך לא לשגע את הגולשים ולא להכניס דברים שלא קשורים למאמר הספציפי. זה לא פורום, זה טוקבק.

 21. ואני חוזר ומזכיר לכל מי שמאמין בשטויות הללו – כולל יואב בן דוב (הפיזיקאי – לא איש העסקים שגם הוא מאמין בשטויות אבל שמבחינתו למיליון דולר אולי אין מספיק ערך).
  ממתין לכם פרס של מיליון דולר בקרן רנדי
  http://www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html
  כל מה שאתם צריכים לעשות כדי לזכות בו זה להוכיח יכולת על טבעית כלשהי!

 22. גלי:
  יש כאלה עופות מוזרים אבל אי אפשר לקשור בין יואב בן דוב לבין ניוטון.
  ניוטון חונך בתקופה שבה המדע היה בתחילת דרכו והאמין בהרבה מן האמונות הטפלות של ימיו.
  ככל שחולף הזמן – התופעה הופכת לתופעה שולית.
  יואב בן דוב הוא חריג שבחריגים ולדעתי הוא פשוט מקשקש בקומקום.
  אינני יודע אם מניעיו הם כספיים או נפשיים אבל התוצאה נראית לי אומללה במיוחד.

 23. האסטרולוגיה היא פסיאודו-מדע והיא לא מדע.
  אבל בהיסטוריה של המדע היו מדענים גדולים שהתעסקו במדע וגם בפסיאדו-מדע. אני פעם כתבתי על זה בבלוג שלי.
  ניוטון למשל וזה ידוע. גם ג'ק פרסונס. בתחילת המאה העשרים, שנות השלושים, בהוליווד הייה באופנה לעשות סיאנסים וזה תפש אנשים רציניים שם גם כאלה שהקימו את ה-JPL. צחקו אז על השם וקראו לו:
  Jack Parsons laboratory
  היום יש גם כאלה. למשל קולגה שלי מאוניברסיטת תל אביב. אני לא יודעת האם הוא עדיין שם, ד"ר יואב בן דב. שנים הוא עוסק בניו אייג' וטארוט והוא מומחה לתורת הקוונטים. הוא כתב ספר על תורת הקוונטים והוא ישב בצרפת ועשה מחקר בקוונטים.
  ככה מתארים אותו בפתיח של ההרצאות שלו: כותב ומרצה, בוגר לימודי פיזיקה (BA) והיסטוריה ופילוסופיה של המדעים (MA) מאוניברסיטת תל-אביב, ולאחר מכן לימודי דוקטורט באוניברסיטת פריז. בעל תעודה מהפקולטה ללימודים אסטרולוגים בלונדון, ולימודי טארוט ופסיכומאגיה בהדרכת אלכסנדרו ז´ודורובסקי בפריז. חוקר ומלמד במכון כהן להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות, אוניברסיטת תל-אביב. בעבר עורך מדעי של כתב העת 'גלילאו', בין ספריו: "תורת הקוונטים – מציאות ומסתורין", "פיסיקה, תורות ומושגים", "קריאה בקלפים".
  ויואב שנים מתעסק בדברים האלה. איך להסביר את זה? אין הסבר. ואם תחפשו טוב תמצאו עוד כמו יואב בן דב, שעוסקים מצד אחד במדע טהור ומצד שני בניו אייג' או פסיאדו-מדע. אמורה להיות סתירה בין השניים והם בכל זאת עוסקים בשניהם.

 24. חיים אתה צודק, אתה מוזמן ללחוץ על הקישור בתחתית הכתבה לידען "מדינה רדופת שדים" ולקרוא את הכתבות הקודמות, רבות מהן עוסקות גם בדת הממוסדת.

 25. אין קשר לנכונות הדברים ברגע שאנשים יכולים לפרש אותם בצורה שמתאימה להם, הם ימצאו את האמיתות שלהם בפנים. קטע מאוד מעניין בנושא של דרן בראון, אפשר להתווכח על מדעיות העניין אבל לי זה מסתדר אם דברים אחרים לגבי הצורה שבה אנשים חיים את חייהם.

  http://www.youtube.com/watch?v=SeqnFmJzQnI

  the truth is what you want to believe.

 26. לעומרי, אני מציע לך לקרוא על קריטריון ההפרכה של קארל פופר בו הוא מבחין בין מדע לפסאודו מדע. אסטרולוגיה עונה בדיוק לקריטריון של פסאודו מדע, דווקא מכיוון שהיא אינה ניתנת להפרכה.

 27. המאמר מכעיס אותי משום שהוא כל כך צודק. נעשינו חברה מטומטמת ובורה. כשהייתי בן 7-8 עוד היו שידורי האונ' הפתוחה שהיו באמת שעמום אחד נוראי ואין לי שום מושג מי צפה בהן, אבל תכנית מהסוג הזה היא בבחינת הידרדרות! משום שהיא מיועדת לעקרות הבית או אנשים שזה רק חזרו מעבודתם ולימודיהם ואפשר להאכיל אותם בדברים יותר "אנינים".

 28. לדעתי יש לאפשר לשדר תוכניות אסטרולוגיה ועוד הבלים למינהם, אבל לפרסם בתחילת התוכנית ולאורכה אזהרה שצפיה בתוכנית עלולה לגרום לנזק מוחי בלתי הפיך,(כמו שמופיע על קופסאות סיגריות).

 29. גיל:
  כשמתבססים על נתונים שגויים אפשר להגיע לכל מסקנה שרוצים.
  אתה מדגים זאת היטב.
  הוויכוח אתך אינו מעניין אותי כי אין בו כל תוכן.

 30. הרבה מהבורים הללו היו מהמדענים הגדולים ביותר
  אין קשר בין אחד לשני ברכישת השכלה.
  וזה שיש ניגודים טכניים בנהם, זה לא אומר שלא ניתן לרכוש את שנהם בו זמנית.

 31. גיל:
  מה שרוכשים באמונות תפלות הוא בורות ולא השכלה.
  המתמטיקה היא כלי להסקת מסקנות וכל עוד אתה מנותק מן המציאות אינך חייב להיתקל בסתירה שתנבע מאמונותיך התפלות אבל ברגע שתתחיל לבחון את העולם עצמו בכלים רציונליים (תעסוק במדע – למשל בפיזיקה) תיתקל בניגוד (שטענת שאין) חיש מהר.
  זאת, כמובן, אם הפנמת והבנת את הדברים. אם סתם למדת בעל פה כמו תוכי ממילא אינך עוסק בהסקת מסקנות וסתירה יכולה להתקבל רק כתוצאה מהסקת מסקנות.

 32. עצם קיומו של המדינה מתבסס על דת (אמונות תפלות)
  אותם דתות שבני-אדם נלחמו עלהם למוות כבשו וניצחו
  אני רוצה לראות בנאדם אחד שמוכן למות למען המדע.
  אין ניגודי רכישת השכלה בין מטמתיקה פיזיקה ואמונות תפלות
  בנאדם יכול לרכוש את כולם גם יחד.

 33. במילים אחרות:
  אני יכול לנחש מה "אחד" התכוון לומר – אבל זה רק ניחוש.

 34. זה לא שאנשים באמת מאמינים לזהוזה לא שזה לא קיים בכל מקום
  וזה שהסיבה היא כי אין מה לראות

 35. גלי:
  אינני שותף לפסימיזם שלך.
  כלומר – לפחות לא ברמה העקרונית כיוון שברמה המעשית יש מספיק גורמים שמעוניינים בבורותם של הבריות כדי לטרפד כל יוזמה לשינוי.

  ברמה העקרונית – הכל עניין של חינוך.
  המדע בהחלט פותר לנו בעיות אבל מי שציפה מהמדע לפתור את כל הבעיות בין רגע – היו לו ציפיות חסרות שחר וניתן לומר שבפתחו ציפיות אלו הוא חרג מן המתודה המדעית ולכן לא מפליא שטעה.
  מי שחושב שאם המדע (שפתר בעיות רבות) לא פתר בעיה מסוימת הרי שמתודה אחרת (שעד היום לא פתרה שום בעיה) תפתור אותה – אינו חושב בהיגיון.
  סיכוייהם של אנשים שלא למדו פילוסופיה של המדע לשגות באשליות מסוג זה גבוהים בהרבה מסיכוייהם של אנשים שלמדו.
  כמובן שסיכוייהם של אנשים שבנוסף לכך שלא למדו פילוסופיה של המדע גם למדו את סיפורי הסבתא הכתובים בתורה כאילו היו אמת (במקום ללמוד עליהם כמיתולוגיה של עם קדום) לנהוג בחוסר היגיון – גדולים עוד יותר.
  אם נשכיל ליצר מערכת חינוך המקנה לכל בוגר ידע בסיסי בפילוסופיה של המדע והבנת העובדה שעדיין לא השכלנו להמציא כל דרך אחרת לחקר המציאות – יש סיכוי.

  תופעת העידן החדש חיה בסימביוזה עם הפוסטמודרניזם המתכחש לקיומה של אמת (ובאופן פרדוקסאלי מתבסס על זה שהטענה שאין אמת היא טענת אמת).
  עובדה זו כבר נחזתה על ידי חוזה אורטגה אי גאסט והוא תיאר אותה במאמרים שפרסם לפני 1930 ובספרו "מרד ההמונים" שיצא קצת אחר כך.
  יחד עם ירידת קרנה של האקדמיה הוא חזה גם תופעות כמו מלחמת העולם השנייה כתוצאה ישירה של אותה "דמוקרטיה הגותית" מוקצנת שעל פיה לדברי איינשטיין ולדברי אחמדינג'אד יש משקל זהה.
  אותו פוסטמודרניזם עומד בימינו מאחרי אי יכולתם של אירופאים רבים להבדיל בין טענותינו לבין טענות החמאס בסכסוך המקומי שלנו.

  לסיכום – אני חוזר וטוען שמערכת חינוך נאותה יכולה עקרונית לפתור את הבעיה אבל אין כל ביטחון שיש לנו את הכוח הפוליטי הנחוץ להקמת מערכת כזאת שהממסד הדתי מתנגד לה בתוקף.

 36. אני למעשה כתבתי תוכנת אסטרולוגיה ותוכנת נומרולוגיה.
  רציתי לבדוק כמה זה נכון, בקליק הרצתי מפות לאנשים.
  תוך יום אחד, אנשי הייטק וטכנולוגיה מהעבודה שלי, ביקשו ממני מפות (90% מהאנשים לא האמינו בזה ולא לבדוק). ואחרי שביצעתי מפות להם, ביקשו מפות למשפחות שלהם. ואז המשפחות ביקשו מפות לעוד אנשים. אנשים חזרו אליהם בטלפון שזה מדהים. מוזר לא ?
  בכל אופן, החלטנו לבצע ניסוי קטן שבאמת מנסה לבדוק את הנכונות של התורות הללו. לקחתי 7 אנשים שונים בצורה קיצונית מאוד (מפות נומרולוגיה כתובות בצורה כללית כך שאפשר לומר שאפשר להתאים אותן לכל אחד, אז לקחתי מפות שבוודאות שונות אחת מהשנייה בצורה קיצונית). נניח לקחתי את האדם הבדרן בעבודה, לעומת אחד אחר רציני לעומת אחר שכל החיים שלו זה ניהול ושליטה…קיצוניות. עירבבו את הקבצים, ללא שם. ונתתי לאנשים להתאים מפה לבנאדם.
  כולנו היינו בהלם, 7 מתוך 7 התאמה.
  אז מישהו באמת בודק את התורות האלה ברצינות ? כנראה שלא. אני מתכוון מבחינה מדעית וניסויית. ראיתי ניסויים, שלא בדקו את המפה, אלא רצו להראות את הכלליות של המפה, אז למעשה בניסוי שלי ביטלתי את מאפיין הכלליות שהפריע גם לי וגם לי לפקפק. נכון זה לא ניסוי שכלל הרבה אנשים, זה ניסוי קטן בשביל עצמי. מי שרוצה לבצע את הניסוי או ניסוי אחר אני מוכן להריץ מפות עם התוכנות שלי.
  לגבי אסטרולוגיה בניתי תוכנה גם מבצעת סטטיסטיקה על אסטרולגיה אבל לא היה לי זמן להכניס המון נתונים לתוכנה. בניתי תוכנה שתאפשר לי לעשות שיחזור של אסטרולוגיה, כלומר לקחת נניח כמה מאות מדענים, כמה מאות אנשי רוח וכו…ולמצוא את המשותף (חיבורי כוכבים, מזלות וכו).
  כמובן שאני אדם בודד, לא ממש הייתה לי עזרה ולא קיבלתי על זה כסף, אז עזבתי את המחקר.
  אני אומר, אף אחת מהתורות לא נבדקה בצורה אובייקטיבית.

  לגבי הירידות של הכותב, רואים שאתה מזלזל בכל מה שלא מתאים לספרים שלמדת מהם. מה שאומר, שתגליות אתה לא תגלה, כי אתה סגור מידי. אתה בא בגישה שאתה יודע.
  כשאף אחד למעשה לא יודע.
  הוכיחו את תורות המיתרים ? למה בכלל מדענים דנים על זה ? פילוסופיה, המצאה דימיונית לא ?
  למה שישימו תוכניות מדע על תורת המיתרים ? למה לקרוא לזה מדע ? בגלל שמשתמשים במונחים מדעיים ? זה לא מדע.
  באותה מידה אפשר לומר שאסטרולוגיה מבוססת על כוח שעוד לא נגלה למדענים.
  מה לגבי ניוטון ? הוא היה מדען ? הרי הוא למד אסטרולוגיה, אלכימיה…יש לו כתבים על אלכימיה.
  חפש תוכנית בשם NEWTON THE DARK HERETIC . הוא כתב גם ספר על מתמטיקה שמדבר על מערכת הכוכבים, הוא טען שיש כוח שזורם מחוץ למערכת השמש, לתוך השמש, והשמש מפיצה חזרה את הכוח הזה, וזה לא כבידה. מה זה לעזעזל ?

  וכן אני מסכים, אנשים רצים לניו אייג מבעיה פסיכולוגית של חוסר וודאות.
  לעומת זאת אם יש משהו בנומרולוגיה או אסטרולוגיה, זה אומר שלא הם קובעים את הגורל, אלא יש כוחות מסוימים שמשפיעים על הכדור שלנו. יש כוחות שאנשים עדין לא מכירים, שמדע עדין לא חקר.
  אני לא בעד אסטרולוגים, נומרולוגים, או מדענים
  אני בעד פתיחות

 37. האסטרולוגיה היא חלק מתופעת הניו אייג'. שנה שעברה הייתי בכנס הרוחניות השני באוניברסיטת חיפה ושמעתי הרצאה נהדרת של פרופ' עוז אלמוג שניתח את תופעת הניו אייג'.
  רשמתי את מה שפרופ' אלמוג אמר והבאתי את עיקרי הרצאתו בבלוג שלי:
  http://www.notes.co.il/gali/65811.asp
  תלכו לחלק: "גלי מקשיבה להרצאה של פרופ' עוז אלמוג על פסט פוד של הרוח".
  עוז אלמוג כתב ספר "פרידה משרוליק". למיטב ידיעתי עוז אלמוג חקר את תופעת הניו אייג'.
  הקהל בכנס מאוד לא אהב את מה שאלמוג אמר על הניו אייג'. הוא כינה את זה פסטפוד של הרוח. והוא דיבר על דת חילונית. מאוד מעניין לדבר איתו על הנושא.
  תופעת הניו אייג' היא מעניינת מבחינה סוציולוגית, כי היא מתפשטת בעולם ואז באים הסוציולוגים ומחפשים את הסיבות. אם מביאים אסטרולוגית לתוכנית בטלוויזיה כנראה שהיא ממלאת צורך עמוק כלשהו אצל העם. ואז יש מקום לשאול: מהו הצורך הזה ובייחוד מה הוא בא למלא? הוא בא למלא ריקנות כלשהי אצל אנשים ולהשכיח את בעיותיהם. אבל בייחוד הוא בא למלא אכזבה שיש לאנשים מהמדע, ובייחוד מכך שהרפואה לא הצליחה לספק תשובות למחלות ולאנטי אייג'ינג. אז אנשים בורחים לניו אייג'.
  ולכן הניו אייג' כל כך נפוץ היום. האם המדע והמחקר האמיתי יכולים לפתור את הבעיה? נראה שלא. כי המדע לא יכול לפתור לאנשים את הבעיות: אנשים עדיין מצויים בחובות כספיים, הם עדיין מתגרשים, הם בוגדים, יש להם אהבות נכזבות, אין להם כסף, הם עדיין פוחדים מכל מיני דברים והרפואה והטכנולוגיה לא פותרת להם את כל הבעיות האלה. ולכן הם בורחים לניו אייג' והם ימשיכו לברוח לניו אייג'.

 38. בניגוד לשני המגיבים הראשונים שלא מבינים כנראה על מה הם מדברים, ואת המשמעויות, אני מסכים כאן לחלוטין עם אבי, בושה וחרפה שתוכניות כאלו משודרות לקהל הרחב בטלוויזיה וברדיו, תוכניות כאלו רק מרחיבות על מעגל הבורות והנבערות במדינה וגורמות לעוד ועוד אנשים לחשוב שמדובר ממש במידע אמין. הבעיה היא גם שתופעות ואמונות מטופשות כאלו מחלחלות בסופו של דבר עד למעלה, אני לא רוצה אפילו לחשוב על היום בו ראש ממשלה או שר בטחון יבחרו אם לצאת למלחמה או מבצע צבאי, או אם ליישם תוכנית כלכלית כלשהי – על סמך התייעצות עם אסטרולוגית או עם מתקשרת, זה יהיה פשוט אסון למדינה.

  יש לגדוע את התופעות הבזויות האלו בעודן באיבן, אסור להפסיד במערכה הזו.

 39. כשיהיה חוק נגד טימטום אולי המצב ישתנה.
  כדי שתקראו את סיפרו האחרון של פרופ' הוקינג. איך האדם המציא את אלוהים ומדוע אי אפשר לראות את העתיד אפילו שניה אחת קדימה.

 40. תלמיד נושר, הטענות שלך מזכירות את צורת ההתנסחות של הבריאתנים, בשם חופש הביטוי יש לתת לאנשים לפרסם שקרים. אני לא מדבר על פילוסופיה שבה אין אמת אמיתית ואפשר לטעון הכל בשם הפלורליזם כל עוד לא מסיתים לפגיעה באחרים. לטעון שמותר לחנך לנומורולוגיה כשוות ערך למדע זה מבייש..

  אני לא טוען מצד שני שצריך לאסור את זה, אם רוצים להאמין בזה, שיבושם להם.. אבל לעודד את זה? השלב הבא יהיה להציע לממן קורסי אסטורלוגיה כבגרות מוכרת בתיכון? זה מדרון חלקלק..

 41. אולי דיי כבר? מי שמאמין במיסטיקה ומאגיה, שיבושם לו. מי שנהנה לראות "תוכניות ריאליטי זולות" (כדבריך), שיבושם לו. הפלורליזם לא מת!

  אתה מכיר מדינה שלא רואים בה "תוכניות ריאליטי זולות"? אם אתה מכיר מדינה כזאת, אתה מוזמן להגר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן