מדינה רדופת שדים מ"ב: "בעשורים האחרונים ניכרת עלייה תלולה בשיעור החרדים שסיימו רק בית ספר יסודי או פחות מכך"

כל עולה מ"דוח מצב המדינה 2013" של מרכז טאוב המתפרסם היום. לפי הדו"ח עלה מספר החרדים שאינם לומדים השכלה בסיסית לצרכי היום יום בעולם המודרני מכ-30 אחוז מהאוכלוסייה לפני עשור עד כמעט מחצית מהגברים החרדים כיום.

רק 5% מהחרדים זוכים להכנסות נורמליות, אלו שבהם שני בני הזוג אקדמאים, 80% בורים. נתונים: מרכז טאוב
רק 5% מהחרדים זוכים להכנסות נורמליות, אלו שבהם שני בני הזוג אקדמאים, 80% בורים. נתונים: מרכז טאוב

רמת החינוך החרדי התדרדרה ובעשורים האחרונים ניכרת עלייה תלולה בשיעור החרדים שסיימו רק בית ספר יסודי או פחות מכך. כל עולה מ"דוח מצב המדינה 2013" של מרכז טאוב המתפרסם היום. הדוח בוחן בעיות עומק חברתיות-כלכליות של ישראל מתוך הסתכלות ארוכת טווח ובהשוואות בינלאומיות. בפרק עוני ואי שוויון בישראל וב-OEC כותב איתן רגב, חוקר במרכז טאוב כי כשמתמקדים בעוני בישראל, קשה להתעלם משתי קבוצות אוכלוסייה גדולות (המהוות יחד מעל רבע מאוכלוסיית המדינה) הבולטות ברמת החינוך הנמוכה מאוד שילדיהן זוכים לה ובשיעורי תעסוקה נמוכים יחסית שבחלק מהמקרים ניתן לתארם כנמוכים באופן קיצוני : החרדים והערבים. שתי קבוצות אלו נבחנו באופן מקיף בהקשר של חינוך ותעסוקה בפסומי דוח מצב המדינה האחרונים של מרכז טאוב.

אחת התוצאות של רמת החינוך ה בעייתית ורמות התעסוקה הנמוכות הנובעות ממנה היא שיעורי עוני גבוהים מאוד בכל אחת משתי הקבוצות. מעל שני שלישים ממשקי הבית החרדיים ושלושה רבעים מהפרטים החרדים היו חיים מתחת לקו העוני אלמלא קיומה של רשת הביטחון של הרווחה והמסים בישראל כלומר על פי הכנסתם הכלכלית.

• שיעורי התעסוקה אצל גברים חרדים בעלי השכלה אקדמית (המעטים שעושים זאת א.ב.) הוא 71 אחוז, לעומת 34 אחוז בלבד בקרב חרדים ללא השכלה אקדמית. ההבדל התהומי בין חרדים בעלי השכלה אקדמית לחסרי השכלה אקדמית מתבטא גם בשכר: ההכנסה הממוצעת של גברים חרדים בעלי תואר היא 13,565 שקלים, לעומת 7,580 שקלים בקרב חרדים ללא תואר אקדמי.
• בעשורים האחרונים ניכרת עלייה תלולה בשיעור החרדים שסיימו רק בית ספר יסודי או פחות מכך: מכ-30 אחוז מהאוכלוסייה לפני עשור עד כמעט מחצית מהגברים החרדים כיום.
• פחות ופחות חרדים לומדים בתיכונים, ויותר חרדים לומדים בישיבות גבוהות. למשל, רק 56 אחוז מהגברים החרדים בגילאים 75 ומעלה למדו לימודים תורניים גבוהים אי פעם, לעומת 90 אחוז מבני הגילאים 25-34. משמעות הדבר היא שלצעירים החרדים יש היום פחות כלים להתמודד בשוק עבודה מודרני, אפילו בהשוואה לדור של הוריהם. מגמה זו הפוכה למגמה בכל העולם המערבי, שבה כל דור משכיל יותר מקודמו.
• ב-80 אחוז מקרב הזוגות הנשואים במגזר החרדי אין תואר אקדמי לאף אחד מבני הזוג. רק ב-5 אחוזים ממשקי הבית יש לשני בני הזוג תואר אקדמי – והכנסתם של משקים כאלו גבוהה פי 2.5 מזו של משפחה חרדית שבה לשני ההורים אין תואר.
• בבחינה של דפוסי הלמידה מול דפוסי התעסוקה של חרדים ניכר כי המעבר של החברה החרדית בשלושת העשורים האחרונים ממעורבות פעילה בשוק העבודה להתכנסות בעולם התורני אינה רק תוצאה של אידיאולוגיה, גם נובעת במידה רבה ממחסור במיומנויות ובכלים מתאימים להשתלב בשוק בעבודה וממיעוט אלטרנטיבות שפתוחות בפניהם.

במחקר אחר באותו דו"ח מגמות בהתפתחות מערכת החינוך: מורים ותלמידים שחיבר (נחום בלס, חוקר בכיר במרכז טאוב מפורט נתון שכבר נדון אף הוא בדוחות קודמים
• בעשור האחרון קיימת מגמה בולטת של צמצום חלקו של החינוך הממלכתי (מ-48 אחוז ב-2000 ל-40 אחוז ב-2013) מכלל הילדים בכיתות א' עד ו'. גם חלקו של החינוך הממלכתי-דתי ירד מ-14.7 אחוז ל-14 אחוז. מאידך ניכר גידול משמעותי בהיקף של החינוך החרדי (מ-13.4 אחוז ב-2000 ל-18.6 אחוז ב-2013), וגידול באוכלוסייה הערבית (כולל דרוזים ובדואים) מ-24.2 אחוז בשנת 2000 ל-27.1 אחוז כיום.
• בשלוש השנים האחרונות ניכרת בלימה מסוימת בשיעורי השינוי של מרבית קבוצות האוכלוסייה. במערכת החינוך הממלכתית ובמערכת החינוך הממלכתית-דתית הייתה עלייה מסוימת ברישום לכיתות א'-ו'. מאידך, בשתי האוכלוסיות שבהן שיעורי הגידול הם הגבוהים ביותר, החרדים והבדואים, חלה ירידה בשיעור הגידול בשלושת השנים האחרונות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

17 תגובות

 1. על פי הטבלה של דוח טאוב, זוג חרדים חסרי השכלה ירוויחו כ – 7,400 ש"ח, ועדיין מתוך סכום זה כ – 20% הם מקבלים מהמדינה, כנראה גם לאחר הקיצוץ האחרון בקצבאות הילדים.
  אין די דגש בכתבה על העובדה הפשוטה שרוב החרדים האלו בוחרים מרצונם לא לעבוד, או לעבוד בעבודות חלקיות בלבד, וכנראה אין ביטוי מספיק לעובדה שחלק גדול מהעבודות במגזר מתבצעות מתחת לרשת המס.
  תשאלו כיצד 6.6 נפשות יכולות לחיות מסכום של 7,400 ש"ח לחודש ? שוב, גם כאן הגלוי הוא רק חלקו הקטן של הקרחון העצום המוסתר מתחת למים : אוטובוסים זולים יותר למגזר החרדי, גני ילדים זולים יותר, מיסי עיריה מופחתים, דירות במחירים מצחיקים יחסית, ועוד ועוד אין סוף טריקים ופטנטים, המביאים משפחה שכזו לרמת הכנסה "מעשית" של כ – 19,000 ש"ח ריאלי. גם זה עדיין לא מספיק ל – 6.6 נפשות, אבל זה מספר שניתן להאמין בו, כקרוב יותר למציאות.

 2. MouthHole
  לעשירים יש ילדים. אם לעשיר ממוצע יש יותר מילד אחד, אז רוב העשירים הם ילדי עשירים …..

  כדי להפוך מעני לעשיר צריך המון מזל, המון שכל והמון כשרון. אתה צודק שלדת אין קשר לעניין. אבל, לתרבות יש, ואם התרבות שלך לא כוללת את השאיפה לצאת מהמצב בו אתה נמצא – לא תצא מזה.

 3. כל אחד יכול לבדוק. ומי שבדק רואה שרוב האנשים העשירים של ימנו הם קיבלו את עשירותם בירושה!

  כיום, לרוב, עני ישאר עני, עשיר ישאר עשיר. ללא קשר להשכלה או דת. ישנם רבים (רבים מאוד) רבנים עשירים. יבואו ויגדו שהם עשירים ממרמה או מתרומות. אני לא אתווכח. זה לא העניין. ישנם גם הרבה עשירים חילוניים שהם שקרנים ורמאים. גם בפולטיקה שלנו יש דתיים וחילונים עשירים ומושחתים…

  בכל מקרה, בעיית המעמדות שוב חוזרת. היא הבעיה המרכזית כרגע בחברה העולמית לפי דעתי… כמעט כמו הפאודלים- עשיר ישאר עשיר, עני ישאר עני… וקשה מאוד לעני להפוך לעשיר

 4. ב – יש חריגים לכאן ולכאן אך כל אחד יכול לבדוק ולראות שקיים קשר ישר מוכח בין השכלה להשתכרות וקשר הפוך מוכח בן רמת חרדיות להשתכרות

 5. יש מעט בעלי הון שהם חסרי השכלה, ואלו לרוב מי שזכו בלוטו, או עבריינים למיניהם או יורשים. מעטים מהם הם סוחרים או קבלנים. בעלי הון דתיים הם גם בעלי השכלה.

 6. אסף :
  תבדוק ותראה שאתה טועה.
  יש הרבה בעלי הון חסרי השכלה.
  וכן יש גם הרבה בעלי הון שהם דתיים.
  חוסר כסף נובע מניצול ודיכוי.
  כך היה תמיד לאורך כל ההיסטוריה.
  וכך זה גם בימינו.

 7. אורי
  בחירות ודמוקרטיה זה תעתוע, שנועד לאשלות את הציבור, כאילו הם אלו שבחרו את נבחרי הציבור,
  כאשר בפועל נבחרי הציבור נבחרים ע"י בעלי ההון.
  והם אלו שגם מכתיבים להם את הסדר הכלכלי במדינה.

 8. לדעתי ,הקשר בין אמונה לדת הוא מקרי ביותר.אני סבור שתפקיד הדת הוא ליצור זהות לאומית .ניתן להילחם בעוני במיספר רב של דרכים ,לא רק בהשכלה,גם בקידום עסקים קטנים,גם בעבודות יזומות ,מענקי מחקר,השקעות ממשלתיות וזרות.כדי להילחם בעוני צריך שזה יענין את הממשלה. יש בעלי תארים שלא עובדים .

 9. אני עדיין לא הבנתי איך אדם בוגר גם ללא תואר אקדמי מרוויח 2500 שקל בחודש?! המשכורת מינימום היא 23.12 לשעה כלומר 112 שעות עבודה בחודש, זה לא מעט?

 10. בני
  סדרי העדיפות קובעים נבחרי העם, בסופו של דבר, ומי שהושיב אותם בכנסת זה האזרח שידע היטב
  אילו מפלגות וחברי כנסת יפעלו למען צדק חברתי וכלכלי. ואם הוא לא בחר בהם ואינו מרוצה מהמצב הקיים , שיבוא לעצמו בתלונות.
  .

 11. נושא אחר לא פחות גרוע זה פיגוע חברתי של שימוש נפוץ בסמים "קלים". במקרה הטוב הדבר גורם לבעיות מוסר (שקרים, הסתרות, הימורים, הלוואות, אינוס קטינות וכו') במקרה הרב למחלות ולמוות (תאונות דרכים, התאבדויות, הזיות שגורמות לתאונות מוות, מחלות נפש, אשפוזים, סרטן). תשאלו את ילדיכם. למה אין כתבה מקצועית בנושא??!!!

 12. בני
  סדרי העדיפות קובעים נבחרי העם, בסופו של דבר, ומי שהושיב אותם בכנסת זה האזרח שידע היטב
  אילו מפלגות וחברי כנסת יפעלו למען צדק חברתי וכלכלי. ואם הוא לא בחר בהם ואינו מרוצה מהמצב הקיים , שיבוא לעצמו בתלונות.
  .

 13. אם 19 אלף ש"ח זו הכנסה נורמלית, למה רק 10% מהשכירים בארץ משתכרים מעליו ?

  חוסר השיווין נובע מפערים חברתיים בארץ, חוסר השכלה ודת זה תופעות לואי לחוסר כסף.
  בארץ יש קבוצות של אוליגכים שחיים בארמונות פאר, לאומת זה יש כאלו שנוברים בפחי זבל ביחד עם החתולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן