סיקור מקיף

מדינה רדופת שדים ל”ו: החכמים והמשכילים רוצים לברוח מכאן והטפשים לא מבינים למה

ביום שישי האחרון פרסמו סיון קלינגבייל ושני שילה במוסף הארץ את הכתבה “יש לי ארץ אחרת – למה כמעט 40% מהישראלים שוקלים לעזוב”. אמנם הכלכלה היתה במקום ראשון, אך גם ההתחרדות והבוז להשכלה משחקים תפקיד בהרגשה שזו לא המדינה שלנו, וגם מה שמכונה העשור האבוד בהשכלה הגבוהה לא תרם לחשק של אנשים משכילים להישאר
800px-PikiWiki_Israel_12767_IDF_parade_in_Jerusalem_in_1968_

ביום שישי האחרון פרסמו סיון קלינגבייל ושני שילה במוסף הארץ את הכתבה “יש לי ארץ אחרת – למה כמעט 40% מהישראלים שוקלים לעזוב”. בכתבה מרואיינים יורדים שלא היה להם רע בארץ, אך בכל זאת קמו ועזבו כדי לחיות חיים יותר נורמליים.

“לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ההגירה לישראל אמנם חיובית, אבל סקר שערכה בשביל מוסף “הארץ” חברת המחקר מידע שיווקי סי. איי. בהנהלת נעם רז ומרב שפירא, מראה כי 37% מהישראלים מצהירים שהם שוקלים מעבר לארץ אחרת מתישהו בעתיד. ראוי לציין כי רק 2% מכלל הנסקרים מציינים שבסופו של דבר הם ממש בטוחים שיהגרו לארץ אחרת, ומדובר רק בעניין של זמן.”

לפי הסקר, מרבית המבקשים להגר הם דווקא המשכילים, ומה שמכונה אשכנזים, שכביכול פעם ייסדו את המדינה והיו כל יכולים (לא חשוב שבפועל מדובר בצאצאים לניצולי שואה, ובכלל בדור השלישי של המדינה כבר רבים מאוד ממוצא מעורב, אם בכלל יש לכך באמת חשיבות בשנת 2013, מלבד במגזר מסוים עליו נרחיב בהמשך) והיום במקרה הטוב הפכו לעוד מגזר. “חוקר הדמוגרפיה נועם מנלה מצוטט בכתבה ומצביע על כך שהקשר הלוקאלי נחלש, משום שהמדינה פרמה במו ידיה את חוט השייכות הקושר בינה לבין אזרחיה בתהליך שנמשך עשרות שנים. השירות הלא שוויוני, ההקצנה הדתית, ההפקרה הכלכלית של החלשים, ההפרטה הטוטאלית. המדינה הופכת דתית יותר ואנשים המגדירים עצמם ליברלים מתקשים להתחבר אליה.”

בהמשך, פרסמו מספר כלי תקשורת וחוקרים באקדמיה נתונים לפיהם ההגירה מישראל היא בקנה מידה דומה מבחינת השיעור באוכלוסיה למדינות עולם שלישי ולא למדינות המפותחות. לא נפלתי מהכסא לשמע נתונים אלה.

מי שעקב אחר הסדרה מדינה רדופת שדים בעשור האחרון, יכול היה להבין שמשהו במדינה לא בסדר. במקום לכבד את אנשי האקדמיה והמשכילים, את יזמי ההייטק ואת חתני פרס נובל, מי שזוכה במדינה לכבוד הם הבאבות, מי שזוכה לכבוד אלו גיבורי תרבות עלגים (ג’קי, קותי ועוד שמומלץ לשמוע מה יש לרועי בר-נתן לומר עליהם בתוכנית הסאטירה שלו ‘מה נסגר’ לפני שערוץ 10 ייסגר).

פרופ’ עוז אלמוג כותב: “בנימין זאב הרצל ושותפיו בתנועה הציונית, ראו חברה מערבית הפושטת את לבושה המסורתי ולובשת את לבוש המודרנה, והבינו שמשהו גדול מתרחש לנגד עיניהם. הרצל אהב טכנולוגיה והעריץ מדענים, ממציאים ויזמים טכנולוגיים, כמו פרדינאן דה-לספאס, כורה תעלת סואץ, שהיה גיבור נעוריו. בחזונו ראה גם את המהפכה הציונית נישאת על גל חידושי המדע, והאמין שרק באמצעות השתלבותם של היהודים במהפכת הטכנולוגיה העולמית יושגו עצמאותם וריבונותם.”

איפה החזון הזה של הרצל ואיפה המציאות של היום? בסרטון שהפיץ ארגון חרדי מואשם הרצל בהמון חולות רעות, שלא היו ולא נבראו, כאילו הוא רצה לנצר את יהודי וינה כדי שיפסיקו לסבול מאנטישמיות, שרצה לקבל את ההצעה הבריטית להקמת מדינה יהודית באוגנדה, כדי לחסל את הדת ועוד כל מיני שטויות. גם המדע נתפס אצלם כדבר רע. מאז המאה ה-18, המילה השכלה עצמה נחשבת למילה גסה בקרב הממסד החרדי – כן, גם עבור חסידי חב”ד, אותם אלו שדוגלים בחוכמה בינה ודעת, כלומר השכלה, חושבים בדיוק ההיפך.

ידידי ירון ידען, ראש מפלגת אור (אין קשר לשם האתר, לא הכרתיו כשהקמתי את האתר וגם לא מאוחר יותר כשנתתי לו את שמו הנוכחי, ראו גם הערה בסוף הכתבה) אמר כי לישיבות חרדיות אסור להכניס את מהדורת התלמוד של הרב החרדי עדין שטיינזלץ משום שהוא מכיל איורים להמחשת הטקסט ואיור זה דבר רע כי הוא מריח ‘השכלה’. החרדים הללו אינם שוכחים להרצל את הערצת המדע שלו.

כל המעשים המכוונים של הממשלות עד כה וגם כל המחדלים של כל אלו שהיו אמורים להילחם בתופעה ולא עשו זאת הביאו אותנו כפי שהתבטא ד”ר דן בן דוד מיד לאחר פרסום הדוח של מרכז טאוב (עליו דיווחנו בגליון הקודם), בראיון לתוכנית לונדון וקירשנבאום: מדינת הלכה בדרך.

למעשה אם פעם החרדים היו משהו שרואים רק כשנוסעים לבני ברק או לכמה שכונות בירושלים או אפילו למה שהיה פעם המובלעת של רמת ויז’ניץ בחיפה לפני שמקטע שלם של הדר הכרמל הפך לרמת ויז’ניץ אחת גדולה), הפך לתופעה כלל ארצית. למעשה ראשי הערים, כן, גם חולדאי שמדבר יפה היום על החינוך הדתי, סללו את הדרך למדינת הלכה כאשר סגרו בתי ספר ממלכתיים ופתחו במקומם בתי ספר חרדיים.
כאשר מחברים את ההתחרדות, ההתדרדרות במצב הכלכלי, הסגידה של הפוליטיקאים והטייקונים לבאבות ולידעונים, התדרדרות מערכת החינוך הממלכתית (הדו”ח שבו לכאורה ישראל השתפרה במתמטיקה מוטל בספק לאור הגילויים שהיו לאחר פרסומו על המניפולציות שנעשו כדי להגיע לתוצאה זו), מגיעים למסקנה שפרופ’ בן דוד צודק, ומדינת ההלכה בדרך ורק הפוליטיקאים שלנו לא רואים את הפיל הענק שבחדר.

נ.ב גם הנסיונות לעודד חרדים ללמוד באוניברסיטה בלי לימודי ליבה נעשים בצורה גמלונית ביותר וגורמים להגברת האפליה במקום להפחתתה.

אנו נמצאים היום לאחר עשור אבוד שבו הצטמקו האוניברסיטאות והפסיקו לקלוט מדענים צעירים, לעומת זאת, הוקצו מיליארדי שקלים לעולם הישיבות מבלי לדרוש לימודי ליבה. גם הכלכלה נחטפה מאיתנו כאשר מצד אחד הטייקונים הופכים את המשק למוסד סגור שרק מי ששייך אליו יכול להתקיים ובפני רוב מעמד הביניים ניצבת תקרת זכוכית, ומצד שני ישנה קבוצה שבוחרת בעוני, וחיה על חשבון אותו מעמד בינוני שאין לו כסף לשכור רואי חשבון ולהתחמק ממסים כפי שעושים הטייקונים. במצב כזה, ברור שישנה בקרב אותו מעמד ביניים תחושה שזו לא המדינה שלו.

אנשים כאלה, שגדלו פה, שבאקדמיה אין להם לאן להתקדם וגם בתעשיה (למעט בהייטק) הם מנועים מלהתקדם אם אין להם קשר משפחתי לטייקונים, מרגישים בצדק שגנבו להם את המדינה, במקום לקטר על האשכנזים המפונקים (שבמקרים רבים הם בכלל לא אשכנזים) רצוי לעשות משהו כדי להחזיר את המדינה לאלו שתרמו הכי הרבה עבורה – גם בכלכלה, וגם בבטחון, ולא לטפילים על המערכת. צריך להחזיר למילה השכלה את הקונוטציה החיובית, גם אצל החרדים, וצריך לעשות את המדינה בחזרה מקום שבו מכינים את זוכי פרס נובל הבאים ולא עוד אנשים מבוזבזים עם הכשרה שלא מאפשרת להם לעבוד.

נכון שחלקים גדולים בארה”ב ואולי אפילו רוב שטחי היבשת, נגועים בבורות ובבערות ואלמלא ההגירה של משכילים מכל העולם ארה”ב כבר היתה שוקעת, אך בכל זאת יש עדיין הזדמנויות בחוף המזרחי ובחוף המערבי, ויש את קנדה שזקוקה לאנשים בעלי רוח יזמית. גם המזרח מחכה לאנשים כאלה – סין, הודו, סינגפור. שם אין חסמים לצמיחה כמו שיש אצלנו.

וכמה מילים עלי. מכיוון שדעותי בנושא ידועות, הסכמתי לאחרונה לפנייתו של ירון ידען להתמודד לכנסת ברשימת מפלגת אור (מקום שישי, שלכל הדעות אינו ריאלי). אם הייתי רוצה לעבור לפוליטיקה הייתי עושה זאת במפלגה יותר מבוססת, אלא שכאן מדובר באנשים שמבטאים את אותם רעיונות שאני דוגל בהם. רעיונות שבמקום שיהיו הזרם המרכזי של מדינה חפצת חיים, הם נחשבים ללא לגיטימיים, עד כדי כך שאטילה שומפלבי סרב לבקשתי להפגש ולעשות אייטם על המפלגה ועל דעותיה.

43 תגובות

 1. אוסף של שטויות. אני אמנם מבין למה הרבה רוצים לעזוב. אבל בעיות רבות שצוינו כאן קיימות בשאר העולם. אתם חושבים שבארה”ב או אנגליה אנשים מדברים כל היום על שייקספיר? בפריים טיים אתם תראו טיפוסים כמו ג’סטין ביבר או מילי סיירוס…
  חוסר היכולת לייצר משרות שתואמות השכלה היא בעיה ישראלית? ממש לא… בעיה כלל עולמית!
  תיכף תאשימו את ישראל גם בחור באוזון או באיזה אסטרואיד שמתקרב אלינו…

  הבעיות העיקריות של ישראל הן ההקצנה הדתית, בועת הנדל”ן, וחוסר השיוויון בגיוס. הן מספיק חמורות כדי שנרצה לברוח מכאן, זה צריך להמציא בעיות נוספות.

 2. ניסים,
  הבעיה, כפי שטענתי קודם, שהמופלים הופכים בסופו של דבר למפלים, אם מאפשרים את ההפליה המתקנת לאורך זמן בלתי מוגבל.

 3. אבי,
  תודה על תגובתך.
  החכמה בהפליה מתקנת, זה לעצור ולבחון את המצב. לשאול, האם הגענו למצב שרצינו, כלומר, האם המופלים כבר הפכו לחלק מהחברה, בכל מובן, או שכבר חצינו את הגבול? כלומר, המופלים הפכו למפלים??
  אין צורך לנהוג כעיוורים, כי אם נוהגים כך, לא פתרנו שום בעיה, כדבריך.

 4. לגבי הנושא מזרחי/אשכנזי
  אני לא חושבת שהעניין פתור
  בארצות מערביות, למשל, יש מנהיגות של הפלייה מתקנת
  נותנים הזדמנות מוגזמת לאנשים שהופלו בעבר, בצורה מופגנת, כדי לאפשר להם להיות חלק מהחברה.
  מי שיעז לדבר לא יפה לאותם שכבות מופלות- יכול להסתבך קשות
  בארץ, למשל, שומעים דברים כמו ״אשכנזי חנון״ או לגבי המזרחים זה הרבה יותר קשה, כפי שאיציק כותב.
  אינני טוענת שאין הפליה במקומות אחרים, להיפך
  אבל במקומות אחרים יש נימוס ואנשים לא יכולים לעשות מה שמתחשק להם
  וגם, לא יכולים לפגוע מילולית באנשים אחרים כל פעם שנפשם חפצה בכך
  יש כללים ואנשים נוהגים לפי הכללים ( לרוב )
  אני לא בעד אנשים ״רובוטים״ , להיפך, אני אוהבת מעוף
  אבל כשהחופש הופך לאנרכיה – זה לא מצב טוב

 5. ניסים,
  זה נכון, החיים בארץ באמת טובים
  ואפשר לחיות די טוב אם אתה פושר ויודע לדחוף את עצמך
  יש אנשים, לעומת זאת, שיודעים לדחוף את עצמם, אבל לא יודעים לדחוף אחרים ( לא שחלילה צריך )
  ואז נוצר מצב, שגם אם דחפת את עצמך והגעת להשיגים יפים, יתכן מאוד שתמצא את עצמך חוסך שקל לשקל
  כדי להתקיים בכוחות עצמך, ללא עזרת ההורים
  אבל על זה ניתן להתגבר, כי אתה לא ממש אדם שאוהב כסף, זה רק כדי להרגיש בטחון
  העיניין הוא אחר
  אם אתה רוצה להגשים את עצמך, כי תמיד חלמת להיות כזה – אבל אתה לא דוחף אחרים ( לא שצריך )
  אז אתה כנראה לא תגיע למחוז חפצך
  אבל אם החברה לומדת להיות יותר פתוחה, יותר מקבלת אנשים שונים, יותר מפרגנת להצלחה של אנשים אחרים
  זו חברה בריאה יותר, מצליחה יותר.
  אני לא חושבת שצריך תקציבים גדולים כדי להגיע לכך. מספיק חינוך טוב, ערכים טובים ואכפתיות. הכי חשוב להבין – שההצלחה של משהו אחר , לא תבוא על חשבוני
  וההצלחה שלי, לא תבוא על חשבון הצלחתו של משהו אחר
  זה לא צריך להיות כך

 6. אני מסכימה עם כל מילה בכתבה
  אנשים שתורמים לארצם, בכל דרך אפשרית, אם זה בכך שלחמו במלחמות ישראל, שרתו בצבא, תרמו למדע, תרמו לכלכלה ולעוד הרבה דברים אחרים
  מרגישים שגם הם רוצים לקבל ברמה האישית, הם רוצים הכרה והוקרה על מה שתרמו ורוצים לראות שאיכפת, שחלילה לא תרמו לחינם.
  אדם שרוצה ללמוד משפטים, רפואה, הנדסת מחשבים או דברים דומים יכול לעשות זאת בחו״ל. מדוע בארצנו- לא ניתן? מדוע צריך להתחרות ולהתחרות ולא ניתן להגשים חלומות?
  ואיך זה שאנשים עם השכלה נרחבת, מקבלים שכר מינימום, כך שאין באפשרותם להתקיים בכוחות עצמם?
  אכן טוב בארץ- זאת ארץ אבותינו, זה המקום אליו יש לנו שייכות
  אך אם ברצונינו להגשים את עצמנו, כי חיים פעם אחת, אני מאמינה שצריך לעשות זאת
  וכמובן לחזור ארצה ולעזור לשפר דברים פה.

 7. לניסים ולספקן המכובדים
  תודה על תגובתכם
  אני וחברי (גם הוא מזרחי) סיימנו בהצלחה ובציונים יפים ,תואר ראשון בהנדסה ,בפקולטות ראויות,
  לא מצאנו עבודה במשך שנה וחצי ,כאשר חברינו ללימודים ששם המשפחה שלהם צלצל יותר טוב נענו במהרה יש אחרים שקשרי המשפחה הובילו אותם למציאת עבודה בתכום,
  חברי שינה את שם המשפחה לשם יותר ניטרלי,ומצא עבודה במהרה,אז אמנם אין גזענות גלויה,אך אם תשלך קורות חיים זהות למשרת מהנדס ,תחת שם משפחה מזרחי ( וכבד ! ) או תחת שם משפחה אשכנזי -תופתע לגלות הבדלים משמעותיים בהענות
  וזו הסיבה שציינתי את מוצאי

 8. איציק

  למוצא עדתי אין היום שום השלכה על סיכויי התקדמות כלכלית, חוץ אולי במספר מצומצם מאוד של נישות.

  גם לחרדים אין השפעה משמעותית על הכלכלה.

  רוב הבעיות הכלכליות נוצרו בגלל שאוליגרכיה כלכלית השתלטה על צומתי הכלכלה. חוץ מכך שהאוליגרכיה הכלכלית גוזלת משאר האזרחים עשרות אחוזים מהכנסתם, בדרכים מסובכות, הן גם יוצרות אקלים כלכלי שבו חלקים גדולים מהציבור מנוצלים כשכירים או אפילו הופכים מובטלים בצורה גלויה או סמויה. במונח ײמובטל סמויײ כוונתי לשכיר שמועסק במישרה שאינה משקפת את הכישורים הטובים שלו. לא חושב שיש סיכוי בעשרות השנים הקרובות לשינוי האקלים הכלכלי הרע הזה במדינה ככל שזה נוגע לשכירים. לעצמאים יש סיכוי טוב יותר להחלץ מהמלכוד אבל חלקם יכול לעשות זאת רק במחיר של כניעה לכללי המשחק הלא הגונים בכלכלה.

  בקיצור: אם תחזור לארץ כשכיר במשרה לא מזהירה עתידך הכלכלי בסכנה במיוחד אם אינך צעיר.

 9. איציק
  נראה לי שהבעיה היא המזרחיות שלך. אחרת, למה אתה מציין את זה? את מי זה מעניין (חוץ ממך..)?

 10. כתבה אמיתית ומדאיגה,
  אני שרתתי ביחידה מובחרת ולמדתי באוניברסיטה לתואר ראשון,
  אני ממוצא מזרחי,והרגשתי וראיתי שהארץ לא נותנת לי אפשרות להתקדם כלכלית,לפי כישוריי ועבודתי הקשה ,
  אין מספיק מקום בשביל לפרט את כל הסיבות לאכזבתי ממדינת ישראל,
  הרגשתי פראייר ,מנוצל,חסר סיכוי אמיתי,ושבישביל להצליח צריך להיות מקושר מקומבן או מושחת(כמובן שיש יוצאי דופן אבל גם הם הקריבו יותר מדי בשביל להיתקדם או שהם כישרוניים ומוצלחים הרבה יותר ממני)
  היגרתי לארהב ,לא היה קל,הרבה מלחמות אבל יש אור בקצה המנהרה,לא רואה את עצמי חוזר להתפרנס בארץ ללא כמה מליוני דולרים שיספקו לי הכנסה קבועה ,ללא צורך להלחם כאן על השקל,
  אני מתגעגע לשפה לאוכל לחברים למשפחה ולים,אבל מרגיש שהארץ טובה לעשירים ומקווה שאוכל להיות מספיק עשיר בקרוב,כדי שאוכל לחיות בארץ מולדתי בכבוד ולא כעבד לשילטון המושחת והשיטה שרומסת את אוהבי המדינה!!
  לא בטוח שאצליח ,אבל יודע שכאן יש לי לפחות סיכוי!!

 11. ….. ומה בדיוק מחכה לכול “החולמים” בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות ? …. מי שעשה זאת בארץ יעשה זאת בנכר, ומי שלא, ברוב המיקרים לא יעשה זאת בנכר, והדבר הוכח כבר לפני זמן רב ….. ביתי לאחר שסימה את בית ספר התיכון בדרום קליפורניה ארזה את מטלטליה וחזרה לארץ שעל פי הכתבה נידמת כארץ אוכלת יושביה, נשאלה לפשר המעשה התמוה, והיא ענתה: USA is my house , but Israel is my home
  והמבין יבין !!!!!!!

 12. א., חרדי
  עוד לא שמעתי על מישהו שאיבד אהוב שלמד תורה….. מי שחושב שתורה עדיפה על חיי בני – שיישרף מצידי בגהנום. צר לי על השפה הבוטה אבל ככה אני מרגיש.

 13. זה לא מה שאני כתבתי, אני מצטט את זה מפי מי שאמרו את הדברים הללו. אני אישית סבור שהיום ‘אשכנזי’ זה גם דור שלישי בארץ – שכמעט כולם ממוצא מעורב.

 14. הפסקתי לקרא כאן-מרבית המבקשים להגר הם דווקא המשכילים, ומה שמכונה אשכנזים- תהיו כנים עם עצמכם כמה מכם הגיעו עם השכלה מפולין וליטא וכמה מצאצאיהם משכילים?
  פרס שלא סיים בי״ס ומתקרא אינטלקטואל? או ד״ר יאיר לפיד? או אבא שלו שבארץ למד משפטים? אבל מעבר לדוגמאות נקודתיות כדאי שתסתכלו סביבכם על השכנים והחברים האשכנזים ולגיעו למסקנות ולא על נתוני הלישכה המרכזית לפרופגנדה פולנית

 15. אחלה כתבה, יפה מצד וואלה להעניק לינק מענין ולא סתם פופוליסטי;
  לגבי מערכת החינוך שהוזכרה פה – נדמה שהיא “מחנכת” תלמידים לשרוד, כמו שהיא משתדלת לשרוד בעצמה. מעטות ההזדמנויות ומעטים המורים בכלל לנצלן, לתרום לילדים לימוד אמיתי. הפורמט הנוכחי לא דורש ולא מבקש זאת.

  מעבר לכך נראה שהישרדות היא שם משחק לכל כך הרבה אנשים כך שהמונח “חזון” בכלל לא משחק תפקיד משמעותי. אולי כלכלי, אך לא מחלחל שום חזון עתידי לתודעה היומיומית. אם כן, לא לשווא אנשים חוזים את עתידם במדינות אשר בדרך ל- או אף מגלמות כבר תנאים נוצצים יותר של חיים שיש בהן פחות תסבוכים שמפרים את השלווה הנפשית או את הנוחות הכלכלית או את האפשרות התעסוקתית או את המנטליות הליברלית

 16. ניסים
  יש כאלו שמשרתים – כמוני
  ויש כאלו שתרומתם לעם ישראל בישיבה, גדולה יותר.
  באתר זה ההערכה ללימוד התורה לא משהו… אני מניח שהדבר נובע מבורות או אנטגוניזם מושרש.
  כמי שכן שירת, אומר שלימוד התורה כשנעשה “לשמה” חשוב לא פחות מן השירות בצבא, אלא יותר.
  הקיום שלנו אינו רק “מדעי” אלא מאד רוחני. מי שלא לא חש זאת יתקשה להבין למה לימוד ליד שולחן לצורך לימוד (ולא הפקת דפלומה) – חשוב כל כך.

 17. בס”ד
  כדאי שתתעדכנו קצת על מנת שלא יגידו שבאתר המתיימר להיות “משכיל”, הבורות חוגגת. חרדים לומדים עם גמרא שיש בה ציורים. חרדים שלא מצליחים להתמיד בלימוד התורה, לומדים במוסדות להשכלה גבוהה ומתגייסים. מעבר לכך, כדי לשנות את הנרטיב המוכר שבגלל החרדים, כולם יעזבו… ב”ה עם ישראל מתחזק והולך וכמו שציינתם במחקר – אכן המדינה הופכת להיות דתית. משיח מתקרב ב”ה.

 18. קצת באיחור… הערות למי שמנופף בהישגים המדהימים של ישראל ו/או יורדיה כהוכחה שהמצב שפיר:
  – בכל חברה, בעיקר קוטבית כמו ישראל, דרים בכפיפה אחת אנשים אינטיליגנטים שזכו להשקעה הורית/סביבתית (השכלה למשל) משובחת ביחד עם מי שהשכלתם ויעדיהם אינם מקדמים את התל”ג. השאלה היא מה היחס באוכלוסייה בין האוכלוסיות החזקות/מחזקות לבין החלשות/מחלישות – ומה המגמות בתחום היחס הזה. בעליל, בישראל, המצב מחמיר מיום ליום.
  – כשתושבי מדינה כבר לא מרגישים שעתיד ילדיהם במקום שבו גדלו – אלו תמיד החזקים והמוצלחים יותר שמוצאים במהרה מדינה שתשמח לקלוט אותם. העובדה שמתוך האחוז (ההולך וקטן) של ישראלים מצליחים מגיעים רבים למדינות אטרקטיביות יותר אינה עדות להצלחת המערכת. גם מדינות נחשלות בהדרדרות מהירה (פקיסטן – לדוגמא) מייצאות רופאים ופרופסורים לעולם, וזו בעיקר אינדיקציה שהמצב בהן מחמיר.
  – השכונה האמריקאית היא אכן מיקרוקוסמוס של מה שקורה ברמה הגלובלית. בעוד אדם משכיל החרד לחינוך ובריאות ילדיו בשכונה של עיר מידרדרת (דטרויט למשל) יכול לארוז מיטלטליו ולמצוא גן-עדן יחסי במרחק 5 קילומטר ובמחיר שיוכל להרשות לעצמו – הרי שהישראלי שה”שכונה” שלו מידרדרת ברוב המקרים לא יכול להרשות לעצמו מגורים אלטרנטיביים בשכונות/ערי הבועה של ישראל (מבחינה כלכלית) והגירה למדינה בה יש – לפחות – שכונות טובות במחיר סביר – הופכת לאופציה קורצת.

  אני אישית, עם כל הכאב האישי וההיסטורי, ויתרתי על המאבק הזה ומצאתי את מקומי בארצות הים.
  אפילו מאגרי הגז המדהימים רק יעזרו לישראל להפוך – יותר ויותר – למדינת כל פרזיטיה, ועליית כוחו של השבט השפוי בבחירות האחרונות היא, לצערי, כנראה רק שירת הברבור של המעמד הציוני.

 19. האשכנזים,צאצאי בוניה של הארץ,הוא נפגעי הגנים הגלותיים של הוריהם,ואולי אנחנו צריכים עוד “סלקציה” באירופה.

 20. כתושב מיאמי חרדי שירד מישראל עם תואר שני לפילוסופיה ( בוגר אונברסיטה בפלורידה ) אני יכול לומר שהכתבה מאוד מגמתית . אחד מהדברים שכל היורדים לארה״ב ( לפחות אלו שפגשתי ) אמרו לי הגורל הביא אותנו לפה , והאחדות בעם ישראל והתחושה של אהבה בין האחים שיש פה החזיקה אותנו פה .
  כחרדי ירדתי מהארץ כי היה קשה לי לראות אח אח שלי שונא אותי רק בגלל דעות שונות . אם היה את הגשר המחבר כמו שיש פה בישראל , הארץ היתה פורחת . אבל כרגע אח אוכל את אחיו וכל אחד מקטין את השני, ושני הצדדים מפסידים . איך אתם מדברים בכתבה שהחרדים לא עובדים ואז מישהו כותב בתגובה שלראות חרדיות עם עקב מוכרות , זה תוצאה של החינוך . במקום לקדם את העניין ולראות את זה כצעד חיובי הוא מדבר נגד , אז מה את רוצה שלא יצאו לעבוד ? זה צריך להתחיל מאיפה שהוא .
  ואל זה אני כועס בישראל שהחינוך מגדל שנאה בשני המחנות וזה חבל מאוד כי זה באמת יהרוס את הארץ הזאת

 21. הסבר נוסף איך הגעתי ל10-20 שנה.
  אני עובד בהייטק. סיימתי תיכון לפני 20 שנה.
  אני בין המבוגרים בחברה, כולל חברות אחרות שחברים שלי עובדים בהן.
  מסקנה רב העובדים שסוחבים את ההיטק על כתפיהם סיימו ללמוד בתיכון לפני פחות מ20 שנה.
  התדרדרות של ההשכלה הגבוהה?
  אני סיימתי תואר לפני 13 שנים ז”א שרב העובדים הצעירים ממני סיימו בעשור האחרון.

 22. שאלות לוגית:
  אם היהודים הטובים רוצים להגר מכאן בגלל ההפרטות והקפיטליזם, למה הם עוזבים לארה”ב ולא לונצואלה?
  אם הטובים עוזבים והדפוקים נשארים איך התל”ג לנפש עולה ומצמצם פערים מול אירופה?
  אם החינוך כל כך דפוק איך ריכוז הסטארט אפים המוצלחים הוא השני בעולם אחרי ארה”ב?
  הסטארט אפים נבנים על צעירים שסיימו ללמוד בעשר,עשרים השנים האחרונות לא לפני 30 או 40 שנה.
  איך כמות הפטנטים לנפש היא מהגבוהות בעולם?

  למי שרוצה עובדות ולא דמגוגיה מוזמן להערות שלי לפוסט הקודם מדינה רדופת שדים ל”ה.

 23. מנחה היקום
  לא לגמרי הבנתי הסיפור על השכונה האמריקאית למה שקורה בארץ-
  10 אחוזים זה הרבה מאוד במונחים של הגירה.

 24. אבי תודה על העריכה. עכשיו זה בסדר גמור – עד כמה שאני יכול לקבוע.
  חבל רק שהתוכן כ”כ עגום… לצערי אני מסכים עם מה שנכתב, לפחות ברובו הגדול.

 25. תשובה לאחד אחד
  זה שמערכת החינוך הממלכתית בישראל היא מערכת עלובה, זה לא סוד.כיצד בכל זאת גדלים אנשים אינטיליגנטים שרוצים לברוח מפה ? בכל כיתה בת 40 תלמידים תמיד תמצא 3 – 5 תלמידים שלומדים ומתקדמים גם אם מלמדים אותם דברי הבל. אלו התלמידים שבעוד פחות משני עשורים ינטשו אותנו.

  בעבר, בדקו בארצות הברית מתי שכונה טובה קורסת להיות שכונת עוני ופשע. מסתבר שהתמהיל בין האוכלוסיות השונות בשכונה הוא עדין ורגיש מאוד. די בכך ש10% מהלבנים בני מעמד הביניים יחליטו שהשכונה עלולה להתדרדר, ומוכרים לאנשים חלשים מהם, כדי לדרדר במהירות רבה את השכונה לכזו שאיש אינו רוצה לגור בה, מלבד כמה חד הוריות כושיות קשות יום והילדים שלהן המאורגנים בכנופיות.

  השיטפון עדיין לא כאן, אבל ניצניו בדרך. כבר מריחים את הרטיבות.
  כאשר אני רואה בכניסה למשרדי, שחורדיניות בחליפת עסקים, על עקב גבוה, מנשקות מזוזה בכניסתן, ומנסות למכור את מרכולתן בעברית עילגת עד דמעות, עם רוחב יריעה של עולם הנמלה, אני מבין מה מייצרת מערכת החינוך הישראלית.

 26. אורי- יש לך פילוג לפי גילאים לזה?
  למה את חושב שלוקח כל כך הרבה זמן מלימודים עד יציאה לשוק העבודה?
  3 שנים לצבא +4 שנים לתואר בממוצע- איך זה 20 שנה?
  אתה באמת חושב שמה שמשפיע זה הלימודים של כיתה א’?
  שאם לא מלמדים טוב בכיתה א’ אז דור שלם של תלמידים הלך?

 27. לזה שכתב: “בריחת המוחות הזאת — אומרת שהישראלים הם מועסקים אטרקטיבים בחו”ל.
  איך זה קורה אם מערכת החינוך שלנו גרועה?” לפחות שתי תשובות עולות על דעתי:
  1. אלה בוגרי מערכת החינוך שלנו כפי שהייתה לפני עשרים עד ארבעים שנה, לא מערכת החינוך שלנו כפי שהיא עכשיו, ושאת פירותיה נוכל לשפוט רק בעוד עשר-עשרים שנה לפחות.
  2. חלק גדול מהם זכו בוודאי לחינוך מחוץ למערכת הפורמלית, גם אז. הישגיהם מעידים על שילוב של מערכת החינוך הפורמלית, החינוך שקיבלו בבית, חוגים, שיעורים פרטיים, ועוד (לא בהכרח בסדר זה).

 28. כל מילה בסלע !
  רק לא הבנתי מה הקשר של התמונה המצורפת…(אי שרות בצה”ל למתחרדים?) אשמח להסבר.

 29. אבי, אתה כותב כמעט 40% מהישראלים שוקלים לעזוב”. מתי היה המצב שונה? בתחילת המאה ה20 כש90% מעולי העליה השניה ירדו? ב66 כשאחרון העוזבים התבקש לכבות את האור? מה חדש?

  גיא בכור טוען שמצבינו טוב. מה, לא להאמין לו?

 30. זה מאמר ארוך – לא קראתי את הכל- רק ציינתי שלארץ יש אג’נדה והוא יכול להטות כל דבר לכיוונה-
  זה מצחיק שמצד אחד אנחנו משקיעים מאוד נמוך במערכת החינוך ומצד שני יש לנו יותר מדי אקדמאים שהם הולכים לחו”ל לחפש עבודה.
  מה צריך לעשות כדי למנוע את הבריחה הזאת לחו’ל?
  בריחת המוחות הזאת אומרת שהישראלים אם מועסקים אטרקטיבים בחו”ל.
  איך זה קורה אם מערכת החינוך שלנו גרועה?
  הסיבה לכך לדעתי היא שלמרות שמערכת החינוך שלנו היא כנראה לא משהו- עקב העובדה שהאקדמיה שלנו עולה הרבה כסף- הסטודנטים שלומדים שם לוקחים את הלימודים ברצינות- ולכן יש לנו תוצאות טובות יותר ממה שהיית מצפה אם היית מסתכל על מערכת החינוך.
  מה לעשות שבאקדמיה יש מקום מוגבל 0 יש גבול כמה אוניברסיטאות ומכללות יכולים להיות בארץ- ויש הרבה אקדמאים מוכשרים שמצאו מקום עבודה בחו”ל- זה לא רע- לא היה חור פה שהם יכלו למלא אז הם מביאים תועלת למישהו במקום אחר.
  שוק גלובלי חופשי.
  הדבר היחידה שהמדינה יכולה לעשות זה לעודד צמיחה ולעודד הקמת חברות חדשות או סניפים של חברות עולמיות בארץ.

 31. לאחד אחר, גם בכתבה כתוב שאין הגירה שלילית אבל היא מתחילה עם הסבר שמדובר בעליה חרדית מארה”ב, שילדיה כבר לא לומדים לימודי ליבה. כלומר במילים אחרות, מעבר לדור הנוכחי שהתחנך בארה”ב, רובה של העליה הזו לא תתרום למדינה אלא להיפך.

 32. אבי- לכתבים יש שייכות פוליטית משל עצמם-
  לא כולם יתנו הזדמנות למתחרה ממפלגה קטנה לקבל חשיפה- אתם אנונימים- ולרוב התקשורת יש אינטרס שזה ישאר- הגישה נגד ההתחרדות של המדינה- נגד הטפילות שהמפלגות החרדיות מטפחות- כל זה כבר קיים במפלגות אחרות-כמו שינוי לשעבר, המפלגה של לפיד בהוו והרבה מפלגות מרכז למינהם- שינוי פעם קיבלה הרבה קולות בעיקר על מצע אנטי חרדי- גם ישראל ביתנו היא מפלגה שדוגלת בהפרדת דת ממדינה- זה לא הרעיונות שלכם שהם בעייתיים- זה פשוט שאתם מחוץ למועדון ולאף אחד אין אינטרס להכניס אותכם.
  ——————————————
  בקשר לסקר של הארץ-
  עדיף לקחת את אלו בערבון מאוד מוגבל- הארץ הרוויח ביושר שלו את המוניטין של עיתון של השמאל- וסקר כזה בקלות יכול להיות מוטה אג’נדה- המציאות היא שאין הגירה שלילית בישראל (בפעם האחרונה שבדקתי) – רפרפתי על המאמר הזה והאג’נדה שם ברורה.
  כשאתה עיתון שמאל והממשלה היא ממשלת ימין זה רק טבעי להגיד כמה המצב הוא רע.

 33. בהצלחה עם המפלגה! לא ידעתי שהיא קיימת בכלל. סוף סוף יש לי מה להצביע.
  50% לומדים היום בהפרדה בין בנים לבנות בכיתה א’ !!

  אגב, מהיכרות, קותי רחוק מלהיות טיפש…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן