סיקור מקיף

מדינה רדופת שדים כ”ג: חולה סהר

בן סהר, חלוץ הפועל תל אביב מתכוון לשנות את הכתיב של שם משפחתו לשהר (יבוטא אותו דבר), לאחר שהתייעץ עם רבנים ונומרולוגים * התקשורת הישראלית התייחסה ברצינות לשטות הזו. מי בא בבבא?

סהר הירח מעל כדור הארץ, כפי שצולם מתחנת החלל בידי אחד מחברי הצוות ה-24, תחילת 2010.
סהר הירח מעל כדור הארץ, כפי שצולם מתחנת החלל בידי אחד מחברי הצוות ה-24, תחילת 2010. לא התקבלה החלטה של האקדמיה ללשון העברית לשנות את כינויו של הירח החלקי לשהר

להיות מפורסם אין משמעו להיות חכם ורציונלי, את השיעור הזה למדנו אתמול מכוכב הפועל תל-אביב ונבחרת ישראל, בן סהר, שהחליט לשנות את שמו, או לפחות את הכתיב של שמו (כי בדיבור זה ימשיך להשמע אותו דבר) מסהר ל-שהר (ש שמאלית).
מדור הספורט של ידיעות אחרונות שמקדיש לידיעה המופרכת הזו רבע מעמוד 3 במדור הספורט מסביר כי סהר קיבל את ההחלטה לאחר התייעצות עם גורמים שונים ביניהם אנשי דת שהציעו לו לשנות את שמו כדי שזה יביא גם לשינוי במזל שלו. סהר שהובא ככוכב מאספניול הספרדית הבקיע רק שער אחד בליגה ועוד שניים במוקדמות גביע אירופה. עוד נמסר כי הוא ביקר בנתיבות.

יודעי דבר הדליפו לי כי הנושא של החלפת האותיות נועדה לשנות את הגימטריה של השם, עוד שטות נומרולוגית, הרי הערך המספרי של האותיות העבריות ניתן להם כדי שאנשים בתקופה העתיקה  יוכלו לעשות עסקים, לפני שהומצאו הספרות הערביות שבהם אנו משתמשים כיום,  ליישום מעשי כזה נתנו ברבות השנים טפשי ה’קבלה’ (שכמו בכל שיחדש* מעדיפים לכנות עצמם חכמי הקבלה) למיניהם משמעות מיסטית.
יש לציין כי גלי צהל גם הקדישו אייטם די ארוך, ששמעתי אותו בגלל הפקק העצום שהיה בשעות הצהרים בצפון תל אביב עקב התפוצצות הצינור ברחוב רוקח, ובו דיבר נומרולוג שאיתו סהר לא דיבר, שאמר שזה לא יעזור לו כי המזל הרע ילווה אותו עד אוגוסט 2011. בכל תרמה גם תוכנית הספורט המכובדת של אלי ישראלי ואפי טריגר לטמטום הגובר, בנתנה פתחום פה לאדיוט שגם הוא בינתיים עשה הון פרסומי אצל הטפשים שבין המאזינים. בוודאי, מכיוון שהנומרולוגים מוצצים את הנתונים שלהם מהאצבע (ואם לא הם עצמם אז מי שכתב עבורם את התוכנה הנומרולוגית), ולפיכך כל תשובה נכונה, ולכן אף אחת מהתשובות אינה נכונה.
אילו הבדיחה הזו היתה נשארת בטורי הרכילות לא הייתי נזעק אבל כלי תקשורת מכובדים מתייחסים ברצינות לשטויות של רבנים עממיים מנתיבות, שאינם ידועים בשכלם הרב, הדבר מראה על הרדידות של כלי התקשורת הישראליים. האמת, לא רק שדרני הספורט הם כאלה, מה שמראה שההצעה שהעליתי בשנה שעברה בפני ועדת הכלכלה של הכנסת למנות עורך מדעי לכל ערוץ שידור היתה במקומה. אני מניח שעורכים מדעיים בכלי התקשורת המכובדים או לפחות נאמני מדע מבין העובדים שם, היו מגמדים את האייטמים הללו לאזכור של שורה וחצי.

אילו סהר היה אדם פרטי לא הייתי נדרש, אבל הבעיה עם ידוענים, היא שהם משמשים מודל לחיקוי, ואם הם מגלים טפשות, מה יגידו הילדים ההולכים אחריהם? האם מבין ילדים אלה יוכל לצאת מדען אחד? אולי הם יעדיפו להיות באבות, כי הבאבות מרווחים היטב מהידוענים הטפשים שמגיעים אליהם.
מיותר לציין כי מה שנקרא מזל הוא שטות שהומצאה בידי סוחרי האסטרולוגיה, נומרולוגיה, ושאר השטוטולוגיות למיניהן כדי שיהיה להם מה לרפא. כדאי להציע להם ללמוד קורסים בסיסים בסטטיסטיקה, ולהסביר להם את תופעת האקראיות. נאמר שבעונה יש 30 משחקים וששחקן טוב יבקיע 30 שערים, האם זה אומר שבכל משחק הוא יבקיע שער?  מספיק שבכמה משחקים הוא יבקיע שלושער והמצב יתאזן.

* שיחדש – באנגלית NEWSPEAK כינוי לשלטון שכל הזמן שינה את השפה בספרו של ג’ורג’ אורוול 1984, במטרה להשפיע על מחשבותיהם של אנשים, למשל אמת היא שקר, בערות היא כוח וכו’.

24 תגובות

 1. כדי לשנות את השם באופן רשמי יש לגשת לסניף של משרד הפנים.
  כלומר,
  בשורה התחתונה,
  אנשים מייחסים כוחות מיסטיים למחשבים של משרד הפנים.
  שזה, תודו, באמת מעניין.
  🙂

 2. אבי שלום, ישנה תופעה נוספת לטעמי חשוכה אפילו יותר, שמתחילה לתפוס תאוצה לאחרונה בקרב כדורגלנינו הלא כל-כך חכמים: לאחרונה הן יוסי בניון (יוסי ילד שלי מוצלח, השגריר הבולט שלנו…) והן איתי שכטר מהפועל תל-אביב עשו את כל הדרך לרומניה! כדי לקבל “סיוע” ממי? לא תאמינו- ממכשפה!!! כן כן עיניכם רואות נכון, שני הליצים הללו עלו על מטוס עד רומניה כדי שמכשפה תעשה עליהם אברקדברא הוקוס פוקוס ביליביליבוקוס והופ, תעלם הפציעה. כמובן במקביל הם המשיכו לקבל את כל הטיפולים הקונבנציואליים והמוכחים ושיהיה לכם ברור אחרי שהם ירפאו אותם אני מוכן להתערב אתכם שהם יזקפו את ההצלחה דווקא למכשפה. דברים כאלו מייאשים אותי ועושים אותי פסימי לעתידו של המין האנושי. זה כבר לא מצחיק זה עצוב

 3. לג׳ובאני(יוחנן באיטלקית).
  לא טענתי ולו לרגע שתורת היחסות אינה עובדת כמו שמטרתי אינה לנהל ויכוח.
  אנסה לפשט את מה שהיה בכוונתי להבהיר:
  כשאדם משחק סנוקר/ביליארד, גולות וכד׳, הוא מפעיל הגיון היכן לפגוע בכדור הלבן ובאיזה זוית ע״מ שיפגע בכדור נוסף בנקודה מסויימת שעל פי ההיגיון הבריא תוביל אותה פגיעה את הכדור למקום הרצוי. בכל מה שקשור לחלקיקים מתחת לאטום, אותו היגיון לא פועל, אם תפגע בחלקיק מסויים בזוית מסויימת, אותו חלקיק ירוץ למקום שונה מזוית הפגיעה. זאת כוונתי מנוגד להגיון, ממש לא התיימרתי לשלול או לטעון שתורת היחסות אינה עובדת או לא הגיונית. מי אנוכי שאעמיד את עצמי במקום כזה מול אנשים כאלה, כגון אלברט איינשטיין וחבריו.

 4. אולי המזל שלו היה משתנה לו היה משנה את השם ל”שער” במקום “שהר”…

 5. לדן פאר
  פעם ראשונה וכבר אומר שתורת היחסות לא הגיונית. מעניין איך הגעת למסקנה הזו. אין שום דרך להתווכח איתך כמו שאין דרך להתווכח עם מי שטוען שגם הבריאתנות זו תיאוריה שיש ללמד. הבעיה בטיעון שלך שתורת היחסות עובדת גם אם היא אינה התיאוריה המושלמת (ראה פצצות אטום, כורים גרעיניים ו GPS).
  ומה יהיה אם פתאום הוא כן יבקיע גולים (אתה הרי יודע שבמקרה שלו זה לא יעזור)?

 6. אני חייב לציין שזאת הפעם הראשונה שנכנסתי לאתר הידען. הגעתי לאתר בעקבות ספר שאני קורא על 21.12.2012 סוף העולם או התחלה חדשה? (אפרופו מספרים).
  חשבתי שהאתר באמת נותן מענה נאות לשאיפה לידע וגם מדענים מכל תחום שואפים למידע גם אם הוא שונה מהשקפת העולם שלהם. איפה הפתיחות למחקר? הרי כל החוקים בתורת היחסות שפועלים ברמה שמתחת לאטום עומדים בניגוד להיגיון, אז מה?! שללו אותם? אמרו שזאת שטות?
  לא ראיתי שכתבת משהו על ההסבר לשינוי, לא נתקלתי בשאלה כלשהי שהעלת אתה לבדיקת הענין.
  אני באופן אישי יודע מאין זה מגיע וחושב שהמהלך של החלפת האות במקרה הזה לא יעזור אולם לאחר חקר מעמיק של הנושא אני יכול לאמר לך שישנם מקרים רבים של החלפת אותיות או שמות עוזרות לחלוטין בכל תחום שאותו אדם יתעסק, גם בספורט.
  תודה על ההקשבה.

 7. אבי, הכתבות הביקורתיות שלך על הדת והמיסטיקה פשוט הורגות אותי מצחוק.
  “טיפשי הקבלה” חחחח ענק.

 8. אבי שלום רב,
  “הדבר מראה על הרדידות של כלי התקשורת הישראליים”
  מסכים לחלוטין עם כל מילה. באותה מידה אני בטוח שאם יעל בר זוהר תחליט להעמיד את חזה המרשים ולהגדילו בעוד 100 מ”ל סיליקון, זה יגיע לכל מהדורת חדשות שיראלית קיימת, למעט החרדיות.
  בינינו אני חושב שאלו שהעלו את החדשה לאוויר דווקא מצביעים על טיפשוטו של הבועט בבלון עור מנופח, אבל עורכי החדשות היו צריכים לצנזר אותה טפשות בדיוק כמו שלא מעלים כתבה על כך שאיזה סלב התחיל לעשן.

  מהצד של החכמים בתורת הנסתר (הגלויה לעין כל..) יש כאן סתירה קבלתית:
  הקבלה טוענת שאין כלל מזל! כל מה שקורה הוא מעשה אלוהים.
  אלוהים גומל ומעניש אדם לפי מעשיו ביחס לזולת (לתפילות חנפנות לאלוהים על גודלו ורחמיו אין שום משמעות). שינוי שם אינו משנה מצב, אינו עוזר לאחרים, אינו הופך אדם לטוב יותר עבור אחרים, ובדוואי לא טוב יותר במשחק כדורגל.
  מבחינה פסיכולוגית, זה רלוונטי כמו תרופת פלסבו. אולי אם יאמין ששינוי שמו הפך אותו למוצלח יותר יתאמץ יותר כדי להצדיק זאת, ואת הפרסום..
  אבי, אני חייב לציין שנכנסתי לכתבה לאחר שקראתי תקציר שיותר מתאים למדור רכילות במקומון מאשר לאתר רציני כמו הידען, והתפלאתי מדוע אתה רשום תחת הכתבה ולא מכון ויצמן, לדוגמה :-), אבל אני מפרגן לך על היכולת לרדת על טפשותם הכה מופגנת של אמצעי התקשורת בצורה טובה כל כך. איזה סינון צריך כדי להיות עורך חדשות היום??

 9. תודה על התיקון, אכן ברוב המקומות בתנך פשוט אומרים את המספר במילים, אבל זה כנראה מסובך מדי לעסקים אז מישהו המציא את הרעיון של מתן מספור לאותיות, בכל אופן הכוונה שלי היתה שהדבר נעשה מסיבה פרקטית ובדורות השקיעה שלאחר מכן, מישהו המציא לו תיאור מיסטי.

 10. אמר מישהו: “אנחנו בעיצומה של שקיעתו של העם היהודי..” – העם היהודי הופך לעוד עם שחי במדינתו שבו רק אחוז קטן של אנשים מבריקים במיוחד – ככל שאר העמים. עצוב מאוד. מה שמגוחך עוד יותר, הוא עיניין ה”גאווה” שדווקא הבורים חשים על היותם נאמנים למסורת בת אלפי שנים מצד אחד והניכוס של המוחות היהודיים והישגיהם בעולם המדע, מצד שני…

 11. הטימטום הולך ומתגבר וחודר לכל פן בחיינו כאשר ה”מחדירים” הם אמצעי התקשורת,
  די לשמוע “שכתבלבים” ושדרנים מדברים שפה עילגת ו”יורדים (תרתי משמע) לעם ”
  כדי לקבל … “רייטינג” . כל איזכור של “ידוען” גם אם הוא אידיוט שנודע בגלל “ראש בטון
  ורגליים זריזות” , בגלל “קוביות” בבטנו , או בגלל “דלקת ריאות” ,
  כל איזכור כזה “מביא רייטינג” ומכך הרי מתפרנסים השדרנים.
  מורים שגדלו על “תת תרבות הרייטינג” מבטיחים את המשך הדור :
  זאטוטים שמגיעים לבית ספר כשהם רווים ב”תרבות הרייטינג” וה”ריאליטי” מבטיחים
  את קיומו ושידרוגו של דור המטומטמים הבא .
  פעם , בתרבות היהודית קידמו תלמידי-חכמים , היום הפכו אלה ל “כאילו” תלמידים/ טפילים,
  והקידום הוא נחלת ה”יפים והמלוקקים” שהופכים לסמליו של דור …. מטומטמים .
  כאשר ישבן מאשרר לבעליו להיות מגיש בתכנית בתקשורת,
  כאשר “מודל” לחיקוי הוא “זמר” שאינו יודע את שפת מולדתו,
  כאשר מי שיקבל “תעודת ידוען/נית” מהסדרה ה”חנונים והמטומטמות” תהיה … מטומטמת,
  כאשר ערוצי תקשורת “מכובדים” נותנים פתחון פה לידעונים , קוראים בקלפים, בקפה ,
  במפות נומרולוגית ולרבנים שרלטנים … אנא אנו באים ?

 12. זה מאמר הרבה יותר חשב ממה שנדמה, משום שהוא מתעד פרט קטן בתהליך ההשטתות והשיטיון של מדינת ישראל.
  יש לתקן רק את להלן – “הערך המספרי של האותיות העבריות ניתן להם כדי שאנשים בתקופת התנך יוכלו לעשות עסקים, לפני שהומצאו הספרות הערביות שבהם אנו משתמשים כיום” –
  שימוש באותיות בתור ספרות זה מאוחר בהרבה מאוד לתקופת התנך.

 13. בין שער נשמע הרבה יותר טוב לשחקן כדורגל.

  לגבי הפירסומות, לא כול אחד רואה את אותם הפירסומות.
  גוגל משתמשת במעקב אחרי הגולשים, ושותלת את הפירסומות בצורה ממוקדת לאותו גולש.

 14. תשובתך מקובלת לחלוטין, אך לא התכוונתי לביקורת נגד האתר או ביקורת אישית אלא, להראות בדיוק את מה שעומד מאחורי כתבות מן הסוג שאתה מבקר (ובצדק ) , והמניע הוא כלכלי. מה שמביא יותר קוראים סקרנים לקרוא רכילות מטופשת ( יהיה הנושא אשר יהיה). ומאחר וכנראה לעיסוק בסלבריטאים יש ביקוש, העיתונות תפרסם זאת.

 15. הפרסום למיסטיקנית איננו בשליטת האתר כמובן, בשטחים שאנו מקצים לפרסומות ישירות אין לכך זכר.
  הוא מעיד דווקא על העובדה שגוגל מנסה בכוח לשים פרסומות רלוונטיות גם אם הן באות מגורם מנוגד.

 16. מסכים לחלוטין לגבי השטויות שמלעיטים את ההמון לגבי נומרולוגיה וכו’. אבל מסכים עם 2 שהעיתונות אינה כלי מחנך אלא גוף כלכלי הפועל על פי שיקולי רווח. גם אתר זה מפרסם בכתבה זו פרסום למיסטיקאית. נראה לי או מגוחך או חוסר עקביות או ( וזה בסדר) פשוט שיקול כלכלי.

 17. לעופר, במילה מזל אין רע, בנסיון להשפיע על המזל יש נזק חינוכי עצום.
  לישראלי דתי עובד ולא עני, חשבתי שהזרם המרכזי של הדת יתנתק מהשטויות הללו, במקום זה אתה מוכיח שהוא מאמץ אותן. ברור שאני נגד סמים ואמרתי זאת לא פעם, אבל מה הקשר, האם ידוןע לך כמה דתיים משתמשים בסמים?
  באשר ליעוץ המדעי- – מדע איננו עוד תחום עיסוק כמו כלכלה, למדע יש כלים לברור את השטויות ולמצוא את האמת, מה שאין לשום תחום אחר. ובאשר לרווח לבעלים, למדינה מותר להתערב כך שהרווח לא יבוא על חשבון טמטום העם. משיקוליה שלה (שליטה על עם מטומטם קלה יותר) היא מעדיפה שלא לעשות זאת.

 18. זו באמת ידיעה שטותית, אם כי אפשר לראות בה צד משעשע ומגוחך.

  האם זו הבעיה בכך שהידוענים מהווים כמודל לחיקוי? האם הלגיטמיות שהם מספקים לצריכת סמים, לחיי משפחה רעועים, ולרדידות תרבותית באופן כללי לא מטרידים את הכותב המכובד? טול קורה מבין עיניך!

  למנות יועץ מדעי לתקשורת זו שטות שאין כדוגמתה. העתונות היא מוצר שייעודו הבאת רווח לבעלים, לא אינדוקטרינציה של ההמונים. אולי גם יועץ חינוכי ומוסרי? או גם יועץ כלכלי? מי מינה אותך להחליט מה אחרים יחשבו?

 19. מה רע במילה מזל? אם זכית בלוטו לא נאמר שיש לך מזל? אם פיספסת טיסה שהתרסקה לא יאמרו מכריך שאתה בר מזל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן