סיקור מקיף

מדינה רדופת שדים ל"ג: באבא יקר או תבוסתה של התבונה

האם השתנה משהו מאז הלך שאול המלך לבעלת האוב בעין דור, כדי לשוחח באמצעותה עם שמואל הנביא? המגזין פורבס ישראל מפרסם רשימה מפורטת של הבאבות העשירים ביותר. זאת לאחר שלפני מספר שנים חשף עיתון ידיעות אחרונות מי מהטייקונים והפוליטיקאים הישראלים הולך להתייעץ עם איזה רב, קורא בקפה או אסטרולוג או לכמה מהם

שאול המלך והמכשפה מעין דור. לואי מקסימילין ביוויס, 1796. מוצג במוזיאון הריקס באמסטרדם
שאול המלך והמכשפה מעין דור. לואי מקסימילין ביוויס, 1796. מוצג במוזיאון הריקס באמסטרדם

לפני מספר שנים דיווח העיתון ידיעות אחרונות על אנשי העסקים והפוליטיקאים שהולכים להתייעץ עם רבנים לרוב מהסוג 'באבות', או עם אסטרולוגים, נומרולוגים, קוראים בקפה ועוד – יש כאלה שגם מתייעצים (או התייעצו, אלו שכבר ז"ל מאז) עם כמה וכמה מהם, ומכל הסוגים, מה שנקרא לא מועיל אולי לא יזיק (ועוד איך מזיק כי מדובר באנשים הנותנים דוגמה לאחרים).

השבוע קיבלנו עדכון העיתון פורבס במהדורתו הישראלית שערך לאחרונה תחקיר במטרה לנסות לברר כמה עולה לישראל המחדל במערכת החינוך מזה שלושה עשורים לפחות. מחדל שהוליד אנשים שבמצב אחר יכלו ללכת לאוניברסיטה, להקים חברות סטארט-אפ, ליצור ולהגדיל את התל"ג מבזבזים את זמנם וכספם על קבלת ברכה מרב, שלרוב טיפש ובור ועם הארץ כמו עדת חסידיו.

נראה שתבוסתה של התבונה שתבוא לידי ביטוי מוחשי בעוד מספר שנים בהפיכת ישראל למדינת הלכה, סגירת האוניברסיטאות ובריחת המדענים קרובה מתמיד.

כבר היום אנו רואים את ניצניה כאשר המוני הישראלים מריעים לציד אדם פשיסטי שעושה שר אנטי ציוני למבקשי מקלט רק בשל צבעם "כדי להגן על מגילת העצמאות" (ואיך אף מראיין לא העיר לו על האבסורד שבדבריו?) . וראו גם מדינה רדופת שדים ל"ב – האמנם חביב אדם שנברא בצלם?)

http://www.youtube.com/watch?v=Lg86NCNSB-A

נעזוב את העובדה שכנראה היהדות המקורית ממש לא אהבה את הידעונים אלא דווקא את הידענים אבל כאשר אנחנו בתחילתו של האלף השלישי נראה שאנחנו צועדים על סף אבדון עם התחזקות האיסלם הפונדמנסליסטי, הנצרות הקתולית שמגבירה את אמונתה במאגיה, הנצרות הפרוטסטנטית שנלחמת חזיתית במדע, אינספור כתות ניו אייג'יות וסניף קטן של מפעל הבורות המקומי שמתבטא באהדה לגופים תמהוניים כמו חב"ד וברסלב, ובעיקר, בהליכה של פוליטיקאים אל הטייקונים, שיש בה כדי להעיד לא רק על הלגיטימציה של הטמטום אלא גם על רמת השכל של אותם פוליטיקאים ואנשי עסקים.

מאז פנה שאול המלך לבעלת האוב בעין דור על מנת לשוחח עם שמואל הנביא, כאילו לא חלפו 3,000 שנה ולא השתנה דבר אצל הפוליטיקאים ובעלי העסקים שממשיכים בכך גם היום. לפי פורבס,תעשיית ה"באבות" מגלגלת למעלה ממיליארד שקל בשנה – ומיליארדים רבים נוספים שאינם מדווחים לרשויות. בפרויקט ראשון מסוגו דירג מגזין פורבס את הרבנים העשירים בישראל. במקום הראשון הרב פנחס אבוחצירא ששוויו בגיל 36 מגיע לסכום אגדי של 1.3 מיליארד שקל. אחריו קרוב משפחתו דוד חי אבוחצירא בן ה-70 ששוויו 750 מיליון שקל.

בהמשך שני ראשי חצרות מסורתיות -הרבי מגור והאדמו"ר מבעלז, ואחריהם שוב שלושה רבנים החביבים על אנשי עסקים הרב ניר בן ארצי, הרנטגן (יעקב איפרגן), ויאשיהו פינטו. הרב ברוך אבוחצירא במקום התשיעי.

שימו לב שרשימה זו, לעומת הקודמת לא כוללת איצטנגנינים שלא מתיימרים לייצג את הדת היהודית אלא פרקטיקות מיסטיות אחרות כגון אסטרולוגיה, נומרולוגיה, קריאה בקפה ועוד. כנראה שגם בקרב האיצטגנינים יש רמות וכדאי להיות איצטגנין דתי.

הבאבות אגב לא מסתדרים ביניהם ויש תחרות גדולה בין משפחת אבוחצירא לרנטגן שבאה לידי ביטוי בכותרות בתקשורת.

ההון העצום שצברו המשפחות היה עשוי להיות מנותב למטרות הרבה יותר טובו, אילו היו מחנכים כל ילד לחשוב בהיגיון ולחקור באופן עצמאי. להיפך, הרדידות של המורים במערכת החינוך של היום ולמעשה כבר שניים או שלושה עשורים כתוצאה ממשכורות רעב שמושכות למקצוע רק כאלו שאין להם ברירה בלי לבדוק בציציותיהם ולרוב אלו נשים שמשום מה נוצרת תפיסה כאילו אם הן עובדות זה רק כדי להביא משכורת שניה הביתה, (דבר אגב שכשלצמו לא בסדר, משכורת צריכה להיות זהה על עבודה זהה). מכיוון שהוראה נחשבת כברירת מחדל, לאף אחד לא אכפת מרמת המורים. שוכחים רק שאנו מפקידים את ילדינו אצל אותם מורים בינוניים מינוס או אצל מורות חרדיות שמציפות את מערכת החינוך הכללית. ילדים שילמדו את דעת המורה ושני סוגי המורים לא ממש אוהבים חשיבה, כי אז הם יתגלו במערומיהם האינטלקטואליים כבורים.

כתוצאה מכך כשהילדים גדלים ורוצים לשאול את השאלות הטבעיות כדי להבין את העולם הם אף פעם לא יבקרו באוניברסיטה הסמוכה אלא יחפשו את הגורו הקרוב, בין אם זה אדם כמו גואל רצון שמנצל אותם(ן) פיזית או ראש כת כזו או אחרת שיעוות את חשיבתם ההגיונית. המקום הזמין ביותר להעשרת הבורות שלהם הוא המטיף המקומי, וזאת בזכות ההשקעה הכספית העצומה של המדינה בענף ההרסני הזה שנקרא החזרה בתשובה. אחרת לא ניתן להבין כיצד אדם נורמלי יכול להאמין שבן תמותה אחר, שבמקרה רק לובש גלימה וממלמל ברכות, חשוב יותר ממנו, שצריך לסגוד לו, וכדאי לשלם לו עבור ברכה?

מה שמטריד אותי מעבר לאי הנוחות הכללית שכספים שלרוב מועלמים ממסים הולכים לאנשים שמתיימרים לחזות עתידות ולרפא חולים, היא שבהמשך הרשימה נמצאים שני מחזירים בתשובה: הרב ראובן אלבז ששוויו 35 מיליון שקל, והרב אמנון יצחק ששוויו 30 מיליון שקל.
הנה סרטון המדבר בפני עצמו.

הנה סרטון המדבר בפני עצמו.
http://www.youtube.com/watch?v=eUSVoDkD5jQ

עוד הוכחה לאי הרציונאליות שלו היא אמונתו בחיים לאחר המוות כפי שעולה מהסרטון הבא שהעלה בעצמו לרשת עוד עם תרגום אנגלי כדי שגם בורים דוברי אנגלית ייהנו. ושלא יגידו שלא ביקשתי תשובה.

ואחרי כל זה ברור שמותר לי לזעוק מדוע איש כזה זוכה ל-30 מיליון שקל.

מינוס ופלוס לא תמיד מאזנים זה את זה

נכון, באמריקה המצב יותר גרוע יש המון קוקואים כמו המוניס, הארי קרישנה, ואינספור כתות מיסטיות שאפילו לא שמענו עליהם שכל אחת בוראת עולם דמיוני משלה, והגורו שבראשה מצליח לתפור היגיון בכל הטיעונים הבלתי הגיוניים ולמשוך אליו מאמינים רבים ובעיקר לקחת את כספם) את כספם. הבעיה היא שבישראל אין לנו מספיק ילדים לאבד לכתות הללו.

נכון שהוא מתחזה לחלק מהדת היהודית ולכן כוחו כראש כת חזקה גדול יותר מאשר ראשי כתות אחרים. צריך להזכיר לו שגם הנוצרים הראשונים נחשבו כיהודים ברומא כי היהדות היתה דת מוכרת באימפריה הרומית, ולכן זכתה להגנה לעומת הנצרות שנרדפה.

נכון גם שבעידן האינטרנט של היום לא צריך 30 מיליון שקל כדי להדפיס חוברות, להפיק קלטות וידאו ועוד. מספיק סכום צנוע כדי להרים אתר מושקע שינסה לבער את הבערות (וזאת בזכות המתנדבים שזו ההזדמנות לומר להם תודה, כמו גם לשותפי התוכן והמגזינים).

אבל ממש לא מנחם אותי שאנשים יכולים לקרוא גם את המאמרים המדעים-פופולאריים באתר הידען וגם את ההבלים של המחב"תים ולהחליט. הם לא יכולים כי דאגו שהם לא יוכלו להבין מאמר מדעי או העוסק במדע. אני לא חושב שמינוס ופלוס מאזנים זה את זה כי אני חושב שלמדינה מגיע יותר מאשר אפס וזה במקרה הטוב, כי משקלם של הבורים כפי שאנו רואים מהתחקיר של פוברס חזק יותר ולכן המאזניים ייטו לצד השלילי.

באותו נושא כדאי לקרוא שוב דברים שכתב איש חכם: פרופ' יובל נאמן שדיבר על סוף העידן המדעי השני. שאומר כי סוף העידן המדעי (ומשתמע מכך שובם של ימי ביניים מסוג זה או אחר) קרב, וכעת רק נותר לקבוע את תאריך הפטירה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

226 תגובות

 1. לאבי וכל הישנים בעמידה:
  אכן כן ,לא התכוונתי להתנתק מחשמל ל24 שעות כי זה לא אפשרי (מודה שלא הייתי מדוייק..)
  אבל להפחית את כמות הקרינה ביחוד ממכשירים שאתה קרוב למקור האנרגיה שלהם כמו:מסכים וטלפונים בהחלט תועיל ולא צריך להתווכח על כך,בייחוד עם אחד שעובד מול מחשב הרבה שעות במשך היום ומרגיש את ההשפעה השלילית של הקרינות הללו עלי ,כאשר אני סחוט ותשוש בסוף היום.
  לגבי השעון חשמל,אכן יש זרמים בעדה החרדית שמתחברים לגנרטורים פרטיים והם מעדיפים כך מאשר להתחבר למחללי שבת שעובדים בחברת חשמל,אבל זו מעלה גבוהה ולא כל אחד יכול להגיע למעלה זו,עיקר האיסור שלא תבצע מלאכה ,כמו הדלקת ניצוץ ומי שמחמיר שתבא עליו הברכה.
  יש מעלות נוספות בשבת: כמו שאתה לא צריך להדליק ולכבות את האור הכל מתבצע בצורה אוטומאטית ומתוזמנת לפי בקשתך,אפילו אתה לא צריך לקרוע את הנייר טואלת בשרותים כי הוא כבר
  פרוס לחתיכות,בקיצור אתה מרגיש ממש כמו בן של מלך שמשרתים אותו וזו באמת הגדרה של יהודי.

 2. שפיץ: תרשה לי לחדד. בכל זאת…………..
  הויכוח והדיון הם לא על המקרא. ממש, אבל ממש לא. הויכוח הוא עם הזויי אמונה היום. בהווה. הזיות אמונתם ותעתועי דמיונם מובילים חברות, קהילות ועמים לחיי בערות, בורות, פרימיטיביות ובמילה אחת=חושך ואפילה. מולם ניצבים אנשי האור שיונקים מ"תקופת הנאורות" שהתרחשה באירופה יחד עם הרנסנס לפי כמה מאות שנים. אנשי הנאורות ששינו וממש הפכו את עולמנו (אגב את כ-ל העולם כולל החלקים הרבים שחיים עדיין באפילה אך נהנים מזיו האור שמופץ מחברות נאורות).
  הדיון הוא בין מי שמאמינים שבאמת, באמת, אבל באמת, יש במציאות "אלוהים" ולא יכולים להבין שכל קיומו מתמצה ברווח שבין שתי אוזניהם. בשמו של החבר הדמיוני שלהם הם שואפים להשליט עת ערכיהם שהיו נאורים ומתקדמים לפני 2500 שנה ולא עוד. אלו אנשים תקועים. כידוע מים עומדים הם סרוחים. וכמו שאנו עדים בשנים האחרונות עם גידול מספרם וכוחם הפוליטי הסירחון מתפשט ומאיים.
  התמימות שאתה מציג כאן היא ידידת החשוכים כי היא מציגה אותם כ"לא מזיקים". זו טעות חמורה.
  כשאנשים מסוגך יבינו זאת יהיה מאוחר מדי…..

 3. כמה מילים נזרקות באויר וכמה שינאה רצח על מה, על חיבור שכתבו אנשים כניאה חכמים מאוד לפני כ2500 שנה וקראו לזה התורה שירדה מהשמיים, כול אחד מפרש מה שהוא רוצה , התנך נכתב בסיבות אידיאולוגיות ומסיבות כלכליות,אך יש אנשים בעולמנו וכניאה הרוב שחייב להאמין במשהו.
  לא יכול להיות שסתם נולדנו בטח יש סיבות נוספות, לא יכול להיות שסתם נרצחו 6 מליון יהודים בטח מסתתר משהו איזו תוכנית אלוהית. הכול בול שיט .

 4. אתאיסטים מעוררי רחמים, אנחנו לא נוצרנו מפיצוץ יא פסיכים מדולדלי היגיון,
  אישתי גם אתאיסטית עדין תקועה בניסיון להבין איך הדגדגן שלה עשה דיל כזה עם המוח
  מתי היא תבין שהאורגזמות שלה זה מתנה אלוהית מתייייי????

 5. ב': אולי תתחיל מ-א' ???? על מה אתה מסתמך בקביעתך שלא בזכות הגרמנים זכינו לצוללות כשהם אלה שמימנו את רוב העלויות ? אתה יודע משהו שלא ידוע לי או שסתם לא מוצא חן בעיניך שהגרמנים מימנו לנו את רוב הפרוייקט. תמהני.

 6. לא ברור לי איך הדיון הגיע לנושא "גרמניה".
  אבל לומר שבזכות גרמניה יש לנו צוללות זו שטות.
  זה כמו לומר שבזכות הירקן יש לי עגבניות.

 7. ואכן גם אור זו קרינה, אני מניח שלא התכוונת לכבות את האור למשך 24 שעות ולחיות בחושך, ולא רק בלי אור אלא גם בלי מקרר, בלי כל אמצעי חשמלי.
  אה שכחתי, אתם מרמים את אלוהים עם שעון חשמל שמחובר לחברת החשמל שחילונים מפעילים.

 8. ל (צ) שמסרב להתעורר ,לא הרגשות שולטים בי אלא העובדות והמציאות שתופחת אט אט אבל ביסודיות בשטח .
  להזכירך, ב-1932 עלתה המפלגה הנאצית לשלטון לאחר שזכתה ב-37% ולאחר מכן ב-33% מקולות הבוחרים. והתוצאות האלה הם שסללו את הדרך למינוי אדולף היטלר לתפקיד הקנצלר,
  וזאת למרות ביטחון האליטות ביכולתן לרסן את המפלגה הנציונל סוציאליסטית.
  למרות שהם מעוט כיום מודאגים הגרמנים מהצלחות המפלגה הנציונל-דמוקרטית (NPD), הגדולה מבין שלוש מפלגות הימין הקיצוני והצוללות שציינת לא יפתרו את הבעיה , כאשר שורש הבעיה הוא שנאת הזרים החבויה היטב במחוזות המזרחיים של גרמניה .
  אז מי פה הוזה מציאות פסטורלית ,ממש אידיאה בדויה לשמה.
  או כמו שטען :הפילוסוף עמנואל קאנט :"אידאות מסוימות מצויות בנו אפריורית – היינו, עוד לפני שאנו למדים דבר על העולם"
  אז כנראה שמנוקדת מבט אבולוציונית ,אתאיזם היא באמת סוג של מוטציה שלילית שנמצאת במיעוט ועדיין שורדת משום מה.
  בכל אופן שיהיה סופ"ש רגוע – לא יזיק להתנתק מכל סוג של קרינה במשך 24 שעות ,זה בריא לתאים .
  שבת שלום!!

 9. למקיץ המבולבל: רק מהתייחסותך לנושאי הגרמני ניתן לראות כי הרגשות שולטים בך ומובילים אותך ולא תבונתך. הרי בזכות גרמניה זכינו לצוללות-נדמה לי 5-6 במספר ואלו לא צותתולת רגילות אלא ממש "נשק אסטרטגי"…….אז אתה נטפל לאנטישמים בזויים המצויים בכל רחבי הגלובוס לא רק בגרמניה. כמי שביקר בגרמניה והשתתף בסמינר בנושאי ליברליזם התרשמתי מ-א-ד מהאופן בו הם מתמודדים עם עברם. מעט עמים ותרבויות היו מטפלים בעצמם באופן מרשים כ"כ ומספיק להתבונן באופן בו תורכיה לא מתמודדת עם הפשע נגד הארמנים. אני יכול להעריך את הגרמנים בהווה על אף מפלצתיותם חסרת התקדים בכ-ל ההיסטוריה האנושית בימי הרייך השלישי קצר הימים (למזלינו בפרט ולמזלו של כל העולם בכלל).

  אני אומר לך כיצד אני יודע שאתה הוא המבולבל הסובל מפגיעתה הרעה של האמונה המתבטאת בהתפרצות של הדת. בדיוק כמו שפסיכיאטר המעריך חולה שמשכנעו באותו ובמופתים כי הוא נרדף, רדוף ואפילו האישפוז הוא חלק מהמזימה נגדו והרופא משתף פעולה אולי ללא ידיעתו כשעושים עליו מניפולציה והוא חושב שהוא מסייע לאדם חולה כשבעצם הוא פוגע באדם בריא ורדוף.
  אבל איני רופא אתה לא ממש חולה (ודאי לא בהגדרות המקובלות של הרפואה- אמונה ודת טרם הוגדרו כסוג של ליקוי / בעיה נפשית אבל אולי בעתיד עם התקדמות והתפתחות התרבות והאדם) ואינך מעוניין להשתחרר ממגבלות האמונה ומסבל הדת. אתה מקבל עליך את עול האמונה, מוסרות הדת, כבלי ההלכה ועריצות הרבנים. שיבושם לך. בשלב הזה של הדיון לאחר שכל טענותיך הרציונליות וההגיוניות הושמו לאפר ואבק לא נותן לך אלא ללהג ולקשקש והמשך תשובותיי יהיו בבחינת "התעללות בחסר ישע". אני אדם מוסרי ולכן אניח לך להתבוסס באמונתך ולטבוע בדתך. תהיה בריא חביבי. וסופשבוע רגוע ומהנה ואפילו שבת שלום.

 10. ל(צ) היהודי
  איך תבדיל בין המקיץ לבין החולם ואולי אתה הוא החולם בהקיץ ואני הוא המקיץ
  החושים מתעתעים, הם "מארגנים" עבורינו מציאות נוחה לעיכול, לאו דווקא אמיתית (למשל, מה שנמצא בחושך, קיים או לא קיים? אם עץ נופל ביער ואף אחד לא שמע אותו, הוא עשה רעש? מה שנמצא מאחורי הגב שלי, קיים או לא קיים?)
  לאבי:
  הגרמנים אכן ידידים טובים על פני השטח אבל מתחת לפני השטח יש עדויות שהם לא ששים לתקשר אותם בעיקר במזרח גרמניה.
  למשל מעשי וונדליזם מכוונים כנגד אנדרטאות במחנות ריכוז, לוחות זיכרון או סמלים אחרים לקורבנות היהודיים של הנאצים. בנוסף ישנן התקפות על מוסדות יהודיים קיימים ועל בתי הקברות היהודיים. רק מקצת מן המקרים הללו מגיעים לכדי תשומת לב של התקשורת מחוץ לגרמניה.
  ובל נשכח שבבחירות האחרונות והלפני-אחרונות לפרלמנטים המקומיים המפלגה הניאו-נאצית NPD הגיעה להישגים משמעותיים

 11. מאיר אוחיון: תשמע זה מדהים. כל ההזיות האלה שהקאת כאן באתר שמייצג את ההיפך המוחלט מתוכן המלל ההזוי שלך באו ללא כל חומר כימי. אני מניח. אתה פיכח, ער, ולא נמצא תחת שום השפעת חומר כימי ובכל זאת אתה מדבר כאילו בלעת מנה הגונה של ל.ס.ד.
  יאללה זה מרשים כיצד הדת והאמונה דופקות לאדם את המוח כאילו לקח סם חזק.
  תודה רבה על הדוגמה הקשה כיצד משפיעה האמונה והדת על האדם.

  ולזה שחלם שהקיץ בעודו שקוע בשינה עריבה. אכן האמונה מחלה קשה היא והרפואה ממנה קשה שבעתיים.
  עצוב.

 12. ל(צ) וסלע
  אז עכשיו אני מבין שהמחלוקת היא על כמות היבשות שהתהוו
  קל מאוד ליישב את המחלוקת הזו, בהנחה שלפי הגדרה , יבשה היא גוש אדמה גדול מוקף בים,אפשר לחלק את המפה העולמית בנקל ל-7 גושי אדמה גדולים ואפשר גם לפחות ושוב זכות הבחירה בידכם.
  גם אפשר להוכיח שהארץ התפצלה ל-7 ארצות ממשיות ואפשר גם שלא ושוב זכות הבחירה בידכם.
  עקרון הבחירה מלווה אותנו בכל צעד ושעל והכל בידי המתבונן ,אבל תמיד יהיו סיכויים שווים לכל צד בהחלטה כי אחרת ישלל יסוד האמונה .
  אבל מי שקשר את החכמה במעשה הבריאה יודע לקרוא בנקל מבין השורות.
  "ומשה הכה בסלע ויצאו ממנו מים"
  "ויקיצו כל עם ישראל מתרדמתם ויראו בנפלאות הבורא…."
  ליל מנוחה ובהצלחה לאיטליה מי ייתן ויפסידו…

 13. לאהבל המכנה את עצמו מאיר אוחיון,
  לידיעתך, זה שברא את העולם הוא השטן. הוא עשה את הדברים באופן כזה שייראו לנו אחרת ממה שהם. משום כך הוא רמאי וכזבן. הוא עשה את העולם מקולקל יותר משמתוקן. אתה צריך עוד הוכחות?

 14. האמונה והפרשנויות של שהשם גרם לאדמה לצוף. כאילו הכל נעשה בשניה אחת שגוי, והגיע דרך היצר
  על מנת לבלבל ולגרום לרב האנשים להיגעל מהטיפשות ולא להאמין למה שכתוב בתורה,

  השם לא ברא ביום אחד כלום
  השם נתן את הבראשית להרבה עולמות בכדור הזה , נתן לאבולוציה לעשות את שלה
  הדבר דומה לשתילת עץ ולתת לו ליצמוח ולהיתפתח בזמנו, ואם יניב פרי יאכל ממנו וישבע וישקה.

  האדם לא בא מהקוף אלה השם הברא אותו, ונתן לו להתפתח

  השם נתן את התורה לכמה עמים לפנינו , והשמיד אותם,
  החשבון של השם פשוט או עד 50 דרגות טומאה (בערך ) יש השמדה
  כל הדורות שהושמדו היו בערך ברמת האינטליגנציה שלנו והיו יותר משלנו גם.
  כולם הושמדו ע"י היצר שגבר עליהם וגרם למפלתם

  אוליי היהודים העם האחרון שמקבל את התורה בכדור הזה ואוליי לא
  בכל העמים שלפנינו ניצח היצר את האמת, ולכן לא היה טעם בהמשך ההתפתחות,

  או גאולה ומעבר אל הנצח , עד היום כולם כשלו, ואנחנו בדרך,
  הרבה דתיים וחרדים מכחישים את האבולוציה , או הדינוזאורים , שבאמת היו , וגורמים להרחקת
  החילוניים אל החילוניות המוקצנת, וככה ניראה העם קרוע ומשוגע,הרבה מיפלגות שכל אחד
  מזוהה עם אחת מהם, וככה ניראה העם , וחסרים עוד כמה מיפלגות להשלמה מלאה של האי אחדות.
  שנאמר ,,הם יקניאו ללא אל ואני יקניאם ללא עם , התקופה של ימינו, שהיא לפני הסוף

  והעתיד תלוי בנו בלבד , כי היצר לעולם לא יסתפק במה שקורא היום זה ילך ויגבר עד שנגיע
  לרמות של סדום , המבול (היצר גבר דרך מיניות האדם ) או פרעה, בבל, ( היצר גבר דרך האגו )
  בסדום הכל היה מותר , לגנוב וגם לרצוח, כל סוגי המין כולל קטינים רחמ"ל , ולא היה גבול לכלום,

 15. ולמאמין האומלל שסיפר את "סיפור הפטרייה". אכן זו האמונה וזה פרצופה. משתתף בצערך ומאחל לך גאולה שלמה מהבלי אמונתך במהרה בימינו כן יהי רצון. א-מ-ן.

 16. בעודי לוגם אספרסו (כפול) נדדו מחשבותיי לתשובתי האחרונה למקיץ הרדום. אחרי הכל הוא ממש מעורר דאגה כנה שכן הוא מייצג את אחיי בני העם שמוכיחים שהם פתאים, מאמינים עיוורים באמונות סרק והבל ההולכים כסומים אחרי רבנים בורים שחלקם גם טיפשים.
  לפני שאמשיך הארה: רב, או כל איש דת שעיקר השכלתו בדת יכול לדבר רק על – דת. נסיונותיהם של אלה לדבר על נושאים מדעיים שאינם בתחומי הכשרתם והשכלתם כ:רפואה, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, פסיכולוגיה ועוד משול למכונאי המתיימר להבין ברפואה. או לקוסמטיקאית המבינה בהנדסת חשמל וכד'. הרב, איש הדת או רב יכול לדבר רק בענייני הדת והכוונה לריטואלים ופולחנים כגון: ענייני כשרות, תפילה, כיצד לדקדק בריטואל כזה או פולחן אחר. הוא יכול כמובן לדבר על ארכיאולוגיה, רפואה ופיזיקה ולהתיימר לא רק לדעת אלא שידיעתו מגעת מהאל דרך כתובים עתיקים. עובדה רבים עושים זאת. אבל אז ברור שהם אווילים המבינים בנושאי מדע כמו חמור במרק פירות.
  דוגמת הזמיר שהובהרה, הובררה והוכחה כאן בצורה כה נפלאה אף מצביעה על כך שמדובר לא רק בבורים אלא ברמאים המכחשים את עצמם ואת מאמיניהם. ואחרי כל זאת אומר הרדום: "הרב זמיר כהן צדק". אכן רק, אך ורק מי שלוקה באמונה וסובל מהתפרצות הדת בחייו יכול להתבטא כך כמטורף הדבק בשגעונו……

  ובשולי השוליים: 7 יבשות. כלל לא התייחסתי להבל הזה ומשביררתי למדתי כי בפרסום אומלל בשם "תורה ומדע" שקדם ל"מהפך" (שכל בר תבונה מחוייב להשליכו אל הפח) הזמיר מצייץ על 7 יבשות. הכיצד תהיתי ? הרי מספר היבשות שרירותי לחלוטין והוא פרי דמיון האדם שהרי אירופה, אסיה ואפריקה הם יבשת אחת ברצף יבשתי. מסתבר שהזמיר בחר באחת השיטות הנקוטות למספור היבשות ושלא במפתיע בחר בזו המתאימה להבלי האמונה הדתית.
  והמקיץ עוד מנפנף בשטות הזאת ונתלה עליה כמחזיקה את כל תורת השקר שמפיץ הזמיר וחבריו נוכלי הדת.
  צא ולמד מאמין יקר, יהודי אומלל. הנה מויקי על כמה אפשרויות לספור יבשות:
  שיטת ארבע היבשות: אוקיאניה, אירואפרסיה, אמריקה, אנטארקטיקה
  שיטת חמש היבשות (1): אוקיאניה, אירואסיה, אמריקה, אנטארקטיקה, אפריקה
  שיטת חמש היבשות (2): אוקיאניה, אירואפרסיה, אמריקה הצפונית, אמריקה הדרומית, אנטארקטיקה
  שיטת שש היבשות (1): אוסטרליה (אוקיאניה), אירואסיה, אמריקה הדרומית, אמריקה הצפונית, אנטארקטיקה, אפריקה
  שיטת שש היבשות (2): אוסטרליה (אוקיאניה), אירופה, אמריקה, אנטארקטיקה, אסיה, אפריקה
  שיטת שבע היבשות: אוסטרליה (אוקיאניה), אירופה, אמריקה הדרומית, אמריקה הצפונית, אנטארקטיקה, אסיה, אפריקה.

 17. איך אתם לא מאמינים
  ה"הוכחה" שהבאת היא תעודת עניות לאלהים. האם הוא זקוק לפטריה כדי להוכיח את קיומו? תתבײש לך

 18. קודם כל, אני בן אדם מאמין, מסורתי, לא שומר שבת כן? אבל עושה קידוש, ועליתי לתורה, שומר כשרות ומן הסתם בשר חלב.
  ובאמת שאני לא מצליח להבין איך אתם לא מאמינים בקיומו של האלוהים, זה פשוט משגע אותי!
  עכשיו אני אתן לכם הוכחה שהאלוהים דווקא כן קיים.
  לבן דוד שלי הייתה פטרייה על הציפורן, יותר מ15 שנה (היום הוא בן 34), ממה שהבנתי סוג של שילוב בין זיהום לגירוד יבלות, לא ממש משנה…
  15 שנה הייתה לו אצבע עם פחות מחצי ציפורן, שחורה מגעילה כזאת.
  הוא ניסה את כל הטיפולים, משחות, כדורים, כלום לא עזר!
  לפני 4 שנים הוא התחיל להביע עניין בדת (לפני זה הוא היה אוכל לא כשר, לא שומר מצוות, כלום! אני לא יודע אם הוא היה אתאיסט, אבל הוא היה חילוני לגמרי!).
  ולאט לאט הוא התחיל להפוך לסוג של דתי Lite הוא קורא לזה.
  הוא כל הזמן נטל ידיים, ואחרי חודשיים של נטילת ידיים, הפטרייה נעלמה. פשוט נעלמה, כאילו שבחיים לא הייתה.
  עכשיו אני מביא לכם סיפור אמיתי, עם הוכחות, יש לכם הוכחה שאלוהים אינו קיים? אני לא חושב.

 19. למקיץ הישן: לא צריך שדוד יענה. ידיעתו מופלגת משלי בכמה דרגות ואני הפשוט מספיק כדי להשיב לך.
  "כשאלוהים העלה את היבשה מתוך המים קרא שמה 'ארץ". כמה טעויות במשפט אחד: 1. "אלוהים" הוא כינוי לחבר הדמיוני של המאמינים בו. כדמות דמיונית הוא לא יכול לעשות דבר וחצי דבר. 2. לכן בסיפור דמיוני הוא מעלה את הארץ מתוך המים. זה בסיפור. המציאות שונה לחלוטין, כמובן. אם אתה מסתמך על המדע, על ואגנר ועל תיאוריית נדידת היבשות וטקטוניקת הלוחות אל תתעלם משאר המימצאים. לפיהם מים לא קדמו ל"ארץ" כלומר ליבשה. אלא ההיפך. כבר על ההתחלה אתה כושל ונכשל, שלא לאמר נחשל מבחינת המציאות, המדע והדבר שאתם כ"כ טוענים להחזיק בו "האמת". אתה מצטט מספר שרב ההבל בו קרי: הזוהר. אתה נתלה בזיזי דמיונות, הבלי אמונה ושטויות של הדת. הרף לך. אתה חי בהתבסס על שקר אחד ענקי: הדת. במקרה שלך היהודית כיוון שכל דת מבוססת על אדני שקר, מסדי הונאה ועמודי רמאות. הרף לך.

  לגבי יעקב החכם: הוא היה חכם לפני 300 שנה. מי שמקדש דבריו כיום הוא טיפש. לכן כל הרבנים וגאוני הדור ושאר ליצנים מיטפשים בפומבי בצטטם ובהיסמכם על אנשים שידיעותיהם היו, בעצם לא היו מדעיות בזמן שדימיינו דמיונות על המציאות.
  "בנוהג שבעולם שדבר כבד מאוד שוקע בתוך המים ואינו יכול לצוף על פני המים". אכן מעניין כיצד אוניות ברזל ענקיות עם מטען של ברזל ופלדה לא שוקעות למצולות. אכן פלא מופלא. ממש נס. זה משפט של אדם שלא מבין במשקל סגולי וחוקי הציפה. מה גם שכל תלמיד שנה ראשונה בגיאולוגיה בעצם איזה שטויות כל מי שלמד גיאוגרפיה בתיכון (הנה מכאן ידיעותיי….) יודע שהארץ או נכון יותר לאמר היבשות אינן "צפות" על המים. זה אומר רק בור מלפני 300 שנה או בהווה. להיפך המים צפים על יבשת ענק שבתורה צפה על המגמה שמתחת.

  לקרוא את הסיפא שלך: "ואחרי הכבוד, אני חושב שהרב כולי שהיה מקובל עצום (כמו שאר חכמי טורקיה), וכן כל אותם "יש אומרים" שעליהם הוא מסתמך, הבינו כך את הזוהר, אנו צריכים לקבל את דבריהם – ואין בודקין מן המזבח ולמעלה.
  הרב זמיר כהן צדק, ונשען על מסורת הסבר הקדומה הרבה הרבה לתיאוריה של וגנר – מדהים למתבונן!"

  דבריך לא רק מדהימים אלא מזעזעים כל מי שתבונה בראשו. הרב מקובל על מי ?? על דתיים מאמינים ? זה רק פחיתות כבוד שכן קהילה זו מוכיחה את טמטומה בימינו אלה ממש. וכבר כתבתי למה הרב הזה הוא בור אילו היה שב על דבריו כיום, לאור הידע המדעי. ואחרי כל מה שהסלע הכביר, פירט, הדגים והשתדל מאד לאמר בפסקנות כי "זמיר כהן צדק" על סמך השטות האחרונה שאתה נתלה בה זב באמת השיא. יתרה מכך זה מסביר, מצדיק ומוכיח מדוע טוב שהתעלם ממך ולא המשיך להתפלש איתך במדמנת ההבלים שאתה כופה על הקוראים באתר מכובד זה.

  אני עושה המירב והמיטב שלא להשתלח בך במילים קשות, פוגעות ומעליבות אחרי שאתה מפגין כאן בורות וגרוע מכך: אמונה…!!! כן אתה מפגין אמונה (שברור שבמהותה היא טפלה ועיוורת) שזה הכי גרוע. מילא בור יכול ללמוד אבל מאמין מנוע מכך שכן תבונתו משועבדת לאמונתו……אז לא אצלוף בלשוני מעבר לנאמר כי איני רוצה להלבין את פניו של אדם למרות שאין לך פנים ואנו במימד וירטואלי לחלוטין ואין כל משמעות לאישיותך כאן והדברים לא אישיים במדיום הזה…… לכן בכך אסיים וילמדו הקוראים מה מחוללת האמונה והדת לאדם ולחברה.

 20. לסלע ,
  אני רוצה לחדד נקודה שאתה מתעלם ממנה בנושא 7 היבשות:
  אכן כמו שכתבת:
  "כד אסיק יבשתא מבין מיא קרא שמה ארץ הה"ד 'ויקרא אלהים ליבשה ארץ'. ותנא ז' שמות קרא [לה] ארץ אדמה גיא נשיה ציה ארקא תבל. גדול שבכולם תבל דכתיב 'והוא ישפוט תבל בצדק' [תהלים ט] הה"ד 'אשר שם שמות בארץ'. אר"י ז' רקיעים ברא הקב"ה כנגדם ברא ז' ארצות. ותאנא ארץ אחת ממש הוציאו המים וממנה נתהוו ז' ארצות כדאמרן".
  ובשפה עדכנית: "כשאלוהים העלה את היבשה מתוך המים קרא שמה 'ארץ'. ולכן נאמר בפסוק: "ויקרא אלוהים ליבשה ארץ". ושנינו, שבע שמות קרא ליבשה: ארץ, אדמה, גיא, נשיה, ציה, ארקא, תבל. גדול שמבין שבע הארצות "תבל" משום שנאמר בפסוק: "והוא ישפוט תבל בצדק" ולכן גם נכתב: "אשר שם שמות בארץ". אמר ר'י שבעה רקיעים ברא אלוהים וכנגדם ברא שבע ארצות. ושנינו שתחילה יצאה ארץ אחת מהמים וממנה נתהוו שבע ארצות כפי שהוזכר למעלה."

  כתוב ארץ אחת ממש הוציאו ממנה מים:
  ממש = מציאותי ממשי
  לכן מדובר בארץ ממשית ולא דמיונית

  רבי יעקב כולי, שהיה מחכמי א"י וטורקיה לפני כ – 300 שנה, וכתב פירוש על ספר בראשית בשם "ילקוט מעם לועז" (והוא חי הרבה לפני גילוי נדידת היבשות של וגנר, כך שאין מה לחשוד בו לשינוי וסילוף חלילה), עשה את החילוק שעשיתי לעיל, וע"י זה פירש את דברי הזוה"ק בשני כיוונים:

  הפירוש הראשון: "ונעשו שבע ארצות, אחת על גב השנייה וכו'…" וכאן הוא מאריך לבאר את אותם ארצות: תבל, גיא וכו'.
  פירוש שני לפסוק "ותראה היבשה": "ויש אומרים שלא הייתה אלא ארץ אחת וממנה נפרדו שבע ארצות. ונכון מאוד לידע את כל זה כי עי"כ אנו עומדים על גדולתו של הקב"ה, כי בנוהג שבעולם שדבר כבד מאוד שוקע בתוך המים ואינו יכול לצוף על פני המים, ואילו הקב"ה ציווה על הארץ אע"פ שהיא כבדה מאוד לצוף על פני המים".

  וזהו בדיוק החילוק שעשית, והוא אומר להדיא שעסקינן ביבשה שמעל המים וכמו שבהחלט אפשר להבין מהזוהר. ואחרי הכבוד, אני חושב שהרב כולי שהיה מקובל עצום (כמו שאר חכמי טורקיה), וכן כל אותם "יש אומרים" שעליהם הוא מסתמך, הבינו כך את הזוהר, אנו צריכים לקבל את דבריהם – ואין בודקין מן המזבח ולמעלה.

  הרב זמיר כהן צדק, ונשען על מסורת הסבר הקדומה הרבה הרבה לתיאוריה של וגנר – מדהים למתבונן!

 21. דוד סלע, כל הכבוד על העבודה המעמיקה. תודה ☼
  אכן, מקובל עלי חוג דויטרונומיסטי מצומצם ואסכולה דויטרונומיסטית רחבה. ספרי המקרא הועתקו בכל דור ודור מחדש, בגלל שיני הזמן המכלות את הקלף. בכל העתקה כזאת ניתנה למעתיק הזדמנות "לשפץ" את הטקסט ולהוסיף לו כהנה וכהנה, בהתאם לצרכים שהזמן גרמא.
  השומרונים קיבלו על עצמם את כל חמשת חומשי התורה, ובהם את ספר דברים. הקהילה שלהם נוסדה בימי חזקיהו, כשבעים שנה לפני הרפורמות של יאשיהו.

  ר.ח,
  בהחלט מתקבל על הדעת כי ירמיהו כתב גם אחרי שהשתכן במצרים, ולא מן הנמנע כי כתבים מן התקופה המצרית של ירמיהו הגיעו למקרא. כדאי לבדוק את התזה הזאת אך יש להביא בחשבון את האפשרות שמיתוס יציאת מצרים כבר היה בשימוש עוד לפני ימיו של ירמיהו.
  השומרונים קיבלו על עצמם את כל חמשת חומשי התורה ובהם גם ספרי בראשית ושמות (לדעתי, הם אחראים על הכנסת המיתוסים השומרײם לספר בראשית). אם ספרים אלה נכתבו בימי ירמיהו, הדבר מצביע על דיאלוג בין היהודים והשומרונים אחרי גלות בבל, וגם זה מצריך בדיקה.

 22. דוד סלע,
  מאד מעניין מה שאתה כותב.
  לגבי המיקום שבו נכתב החיבור. מה דעתך על התיזה שהוא נכתב דוקא במצרים? הראיות לכך הן שספרי בראשית ושמות מתארים את חיי היום יום במצריים בפרטי פרטים אוטנטיים שהיו ידועים רק לאדם שאכן שהה במצרים. לעומת זאת החיים בבל אינם מתוארים בשום מקום. אם תיזה זו נכונה זה מחזק את הרעיון של פרידמן שהמחבר הוא ירמיהו או הסופר שלו ברוך בן נריה שברחו שניהם למצריים לאחר רצח גדליה.

 23. ראשית הערה למקיץ.
  אנא הסבר לי במטותא מיניכו, איך אחרי שתי תגובות מפורטות, שכל בר דעת רואה ומבין מיד, שכל הטיעון של זמיר כהן בעניין ז' ארצות ויסודי הארץ הושם ללעג ולקלס, אתה מוצא את עזות המצח לומר שאתה עדיין ממתין לי שאענה לך בעניין הזה?
  אל תשחית את זמני לריק.

  יובל התהיה שלך נראית על פניה קלה אבל אתה מבקש ממני במסגרת פוסט משהו שגובל בבלתי אפשרי.
  מלבד קורס שלם באוניברסיטה יש לנושא הזה של חקירת המקור הדויטרונומיסטי ספרות ענפה לא אגזים אם אומר שאני אישית מכיר לפחות 28 ספרים שונים שנכתבו בין השאר גם על הנושא הזה. על כן כל מה שאכתוב להלן הוא לא יותר מאשר על קצה המזלג.

  המניע הראשוני ליצירת הקאנון המקראי היה [לטעמי] האידיאולוגיה הדוטרונומיסטית האידיאולוגיה של ריכוז בפולחן. הרעיון לקאנוניזציה סביר שהיה באוויר כבר לפני חורבן בית ראשון.
  הגיבוש הראשון של האסופה המקראית החל להתממש אחרי הרפורמה של יאשיהו והוא הקיף את ספר דברים כמובן בראש ויחד איתו את יהושע, שופטים, שמואל ומלכים.
  רק אחר כך התרחבה האסופה עד שהקיפה את כל מה שיש לנו היום.
  צריך גם לדעת שיש להבדיל בין החוג הדויטרונומיסטי[ כלומר סופר שכותב ספרות מקור שהוא בעל אוריינטציה דויטרונומיסטית] שהחל את התהליך והתקיים בערך שלושה דורות, לבין האסכולה הדויטרונומיסטית שהיתה לה פרספקטיבה רחבה על העבר והרשתה לעצמה להרחיב ולערוך כתבים לאורכו ולרוחבו של המקרא.[ עד לחורבן]
  אפילו ירמיהו שאתה מזכיר הורחב ושופץ על ידי האסכולה הדויטרונומיסטית. [אבל זה נושא למאמר בפני עצמו.
  הזמן המוקדם ביותר המקובל במחקר העדכני לזמן הרכבתו של החיבור הדויטרונומיסטי ותחילת מעשה העריכה, נרמז במל"ב כה כז: וַיְהִי בִשְׁלֹשִׁים וָשֶׁבַע שָׁנָה לְגָלוּת יְהוֹיָכִין מֶלֶךְ-יְהוּדָה בִּשְׁנֵים עָשָׂר חֹדֶשׁ בְּעֶשְׂרִים וְשִׁבְעָה לַחֹדֶשׁ נָשָׂא אֱוִיל מְרֹדַךְ מֶלֶךְ בָּבֶל בִּשְׁנַת מָלְכוֹ אֶת-רֹאשׁ יְהוֹיָכִין מֶלֶךְ-יְהוּדָה מִבֵּית כֶּלֶא. כח וַיְדַבֵּר אִתּוֹ טֹבוֹת וַיִּתֵּן אֶת-כִּסְאוֹ מֵעַל כִּסֵּא הַמְּלָכִים אֲשֶׁר אִתּוֹ בְּבָבֶל. כט וְשִׁנָּא אֵת בִּגְדֵי כִלְאוֹ וְאָכַל לֶחֶם תָּמִיד לְפָנָיו כָּל-יְמֵי חַיָּיו. ל וַאֲרֻחָתוֹ אֲרֻחַת תָּמִיד נִתְּנָה-לּוֹ מֵאֵת הַמֶּלֶךְ דְּבַר-יוֹם בְּיוֹמוֹ כֹּל יְמֵי חַיָּו
  והפסוקים הללו מופיעם מלה המלה גם בירמיהו נב לא.
  שנת שלושים ושבע לגלות יהויכין היא שנת מלכו [כלשון הפסוק] כלומר שנת עלייתו לשילטון של אויל מרודך מלך בבל היא שנת 561 לפנ"הס.
  מי שכתב את הקטע הזה יודע כבר על מותו של יהויכין שהרי הוא אומר כל ימי חייו ובירמיהו הוא מוסיף על זה עד יום מותו. ואנחנו לא יודעים מתי מת.

  קצה האופק ההיסטורי הוא החורבן. אין בעריכה של האסכולה הזאת כל רמז לאירועים של אחרי החורבן.
  הודעה על החורבן [ועקב כך גם ראיה לעריכה הדוטרונומיסטית] יש למשל בסופי נאומיהם של יהושע [יה' כג טו] : "כֵּן יָבִיא יְהוָה עֲלֵיכֶם אֵת כָּל-הַדָּבָר הָרָע עַד-הַשְׁמִידוֹ אוֹתְכֶם מֵעַל הָאֲדָמָה הַטּוֹבָה הַזֹּאת אֲשֶׁר נָתַן לָכֶם יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם. טז בְּעָבְרְכֶם אֶת-בְּרִית יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם אֲשֶׁר צִוָּה אֶתְכֶם וַהֲלַכְתֶּם וַעֲבַדְתֶּם אֱלֹהִים אֲחֵרִים וְהִשְׁתַּחֲוִיתֶם לָהֶם וְחָרָה אַף-יְהוָה בָּכֶם וַאֲבַדְתֶּם מְהֵרָה מֵעַל הָאָרֶץ הַטּוֹבָה אֲשֶׁר נָתַן לָכֶם".

  וגם אצל שמואל [שמ"א יב כה]:" וְאִם-הָרֵעַ תָּרֵעוּ גַּם-אַתֶּם גַּם-מַלְכְּכֶם תִּסָּפוּ".
  הדוגמאות הן רבות. ישנם דברי האל לשלמה בסיום בניית הבית [מל"א ט ו] גורל מלכות הצפון ]מל"ב יז יט] נבואת חולדה [ מל"ב כב טז] אחרי מות יאשיהו [מל"ב כד ג]
  חורבן הארץ הוא המאורע האחרון שנשקף מהעריכה הדויטרונומיסטית ורמז עבה לכך יש בתפילה שהוא שם בפי שלמה בחנוכת הבית [ מל"א ח מד-נג]:"כִּי-יֵצֵא עַמְּךָ לַמִּלְחָמָה עַל-אֹיְבוֹ בַּדֶּרֶךְ אֲשֶׁר תִּשְׁלָחֵם וְהִתְפַּלְלוּ אֶל-יְהוָה דֶּרֶךְ הָעִיר אֲשֶׁר בָּחַרְתָּ בָּהּ וְהַבַּיִת אֲשֶׁר-בָּנִתִי לִשְׁמֶךָ…. … וּנְתַתָּם לִפְנֵי אוֹיֵב וְשָׁבוּם שֹׁבֵיהֶם אֶל-אֶרֶץ הָאוֹיֵב רְחוֹקָה אוֹ קְרוֹבָה. מז וְהֵשִׁיבוּ אֶל-לִבָּם בָּאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבּוּ-שָׁם וְשָׁבוּ וְהִתְחַנְּנוּ אֵלֶיךָ בְּאֶרֶץ שֹׁבֵיהֶם לֵאמֹר חָטָאנוּ וְהֶעֱוִינוּ רָשָׁעְנוּ. מח וְשָׁבוּ אֵלֶיךָ בְּכָל-לְבָבָם וּבְכָל-נַפְשָׁם בְּאֶרֶץ אֹיְבֵיהֶם אֲשֶׁר-שָׁבוּ אֹתָם וְהִתְפַּלְלוּ אֵלֶיךָ דֶּרֶךְ אַרְצָם … וְשָׁמַעְתָּ הַשָּׁמַיִם מְכוֹן שִׁבְתְּךָ אֶת-תְּפִלָּתָם וְאֶת-תְּחִנָּתָם וְעָשִׂיתָ מִשְׁפָּטָם. נ וְסָלַחְתָּ לְעַמְּךָ אֲשֶׁר חָטְאוּ-לָךְ וּלְכָל-פִּשְׁעֵיהֶם אֲשֶׁר פָּשְׁעוּ-בָךְ וּנְתַתָּם לְרַחֲמִים לִפְנֵי שֹׁבֵיהֶם וְרִחֲמוּם.
  ולא אומר הכתוב שהאל ירחם עליהם וישיבם לארצם.
  על כן הגבול התחתון שמכתיב חורבן הארץ לזמן החיבור הוא 540 לפנה"ס [כי הצהרת כורש הוכרזה ב539 ואין לה זכר אצל הדויטרונומיסט]. יש לנו זמן די מדוייק להתרחשות של החיבור הזה 560 – 540 לפנ"הס.
  אשר למקום החיבור יש נימוקים לכאן ולכאן בין מצדדי המיקום הארץ ישראלי לבין מצדדי המיקום הבבלי. לטעמי מה שמכריע את הכף הוא השיקול היכן בעת ההיא היו תנאים מתאימים יותר לעבודה סיפרותית בהיקף כזה. בירושלים החרבה? או בבל שאליה הוגלתה כל העיליתא כולל ספרות המקורות והסופרים.

  אני מקווה שזה פחות או יותר עונה על תהיותיך יובל. אם תרצה להעמיק בנושא הזה אני ממליץ על מחקרו המקיף של פרופ' מנחם הרן – האסופה המקראית.

 24. אני עדיין מחכה שהסלע יקיץ משנתו ויתן תשובות לכל הקושיות

 25. יובל , אני לא כלכך מבין את ההקשר של השושלת ההיסטורית פה לנושא שדוד הציע:שאסור לנו ליישב את הארץ לפי צו אלוקי

 26. תודה ר.ח,
  בהחלט, אך באותה מידה סביר שהוא נכתב בשומרון על ידי כהנים שביקשו לײסד שם מרכז דתי לקהילה החדשה המתהװה שם. כידוע, על פי המקרא (מלכים ב, פרק י"ז), בחרו השומרונים בדת ישראל מסיבות שונות (למשל, "גרי אריות") והיו צריכים מרכז לפולחן שלהם שיהיה כמו המקדשים הישראלים שחרבו (בבית אל ובדן) או המקדש בירושלים שעדײן עמד על תלו.

 27. יובל,
  ספר דברים עוסק בעיקר בריכוז הפולחן והוא יוצא כנגד הבמות וביזור הפולחן כך שסביר להניח שהוא נכתב דוקא בירושלים ע"י כוהנים ירושלמים שהיה להם אינטרס ליצירת מונופול.

 28. איציק,
  המנהיג המוסלמי הזה רק מצטט את הנביאים מיכה וישעיהו: "והיה באחרית הימים נכון יהיה הר בית אללה בראש ההרים ונשא מגבעות ונהרו אליו כל הגויים. והלכו עמים רבים ואמרו לכו ונעלה אל הר אללה אל בית אלהי יעקב ויורנו מדרכיו ונלכה באורחותיו כי מציון תצא תורה ודבר אללה מירושלים".

 29. איציק

  שנה את השפה את השמות בדיון הקשור למצריים, וזה יתאים לעוד עשרות מדינות בעולם .

 30. הצדיק

  אכן סניקר (שאני לא מכיר) , קרוב להבנתי את האדם, לאדם יש הרבה יותר כישורים וכישרונות ויכולות מאשר לחייה, שפה,תרבות,מדע,אומנות, אלו כולם תוצרי כישרון, חכמה או בינה הם מונחים לא הכי ברורים לי.

  אין קיום ללא, מלחמת קיום, כך זה היה וכך זה נשאר, זה מתחיל מהרגע שתאי הזרע יוצאים לדרכם מזה מאות אלפי שנים, נלחמים ומתחרים על קיומם הישרדותם, החזק יותר הזריז המהיר יותר ישרוד.

  ישנה גם עובדה ידועה שלצד המונחים של ויקטור "תודעה והמודעות, השפה, השכל, יצירת תרבות וערכים" ממשיכה לה "האלימות" להתקיים ולשגשג, בדיוק כמו בקרב החיות.

  בראש המאבק להפרדת האדם מעולמו הטבעי עומדות מאז ומתמיד הדתות למיניהן. כפי הנראה זה
  קשור לסיפורי הבריאה.שנוצרו אולי מתוך רצון להסביר את פשר ההבדל הגדול בין האדם ליתר היצורים בטבע.

 31. דוד סלע, תודה על תשובתך.
  הדויטרונומיסט (או הדויטרונומיסטים, בהנחה שהספרות הזאת נכתבה במשך מספר דורות), באיזו תקופה פעל? ירמיהו הוא יוצא ענתות, עירם של כהנים סופרים המײחסים עצמם למשפחת כהנים ישראלים שמצאו מקלט ביהודה (ר' סיפורו של אביתר). הוא כתב הרבה ספרים, כולל הספר הנושא את שמו, ומן הסתם הוא דויטרונומיסט.
  הרושם שלי הוא שרוב הספרות הדויטרונומיסטית נכתבה בידי כהני ענתות על מנת להשפיע על המלך יאשיהו. ירמיהו הצטרף אליהם מאוחר, ועיקר פעילותו נעשה אחרי מות יאשיהו. את הפסוק שנהאת (דב' ל ב-ג) אפשר אולי לשײך אל נבואות הנחמה, ואלה נכתבו, לדעתי, רק בתקופת שיבת ציון.
  אבל אני מבקש לבדוק כיװן אחר, את האפשרות שספר דברים נכתב, למעשה, כשבעים שנה לפני זמנו של יאשיהו. הוא נכתב לא בירושלים כי אם בשומרון, עבור הקהילה שהחלה להתגבש שם אחרי חורבן ממלכת ישראל בידי האימפריה האשורית. כוהני ענתות הוזמנו לתרום לכתיבת הספר, משום שהם הכירו את ההיסטוריה הישראלית. בסופו של דבר, הקהילה השומרונית לא הסכימה לקבל על עצמה את מרותם של כהני ענתות, ואלה באו איתם חשבון בהשמצות הנדיבות ששפכו עליהם (הפסוקים האחרונים בפרק י"ז במלכים ב), אבל עותקים של ספר דברים שרדו, ואחד מהם התגלה בבית המקדש (או הובא לשם משומרון). מן העובדה שהמלך קיבל את הספר בלי לחשוד אפשר להבין כי זה היה ספר ישן, שאותות הזמן ניכרים בו, ולא פיברוק מן העת האחרונה. בתנאי תחזוקה של הימים ההם, מגילות קלף יכולות להזדקן מאד בשבעים שנה. ואכן, הפסוק שהבאת מתאים לקהילה של גולים ישראלים השבים ומתקבצים בישראל, וזה ארע בשומרון אחרי חורבן ממלכת ישראל בידי אשור, כשבעים שנה לפני זמנו של יאשיהו.

 32. ליודע ושואל
  אין לי תשובות לשאלות אלו,מלבד אולי שהאתאיסתים הם מבחן לחסינות של האמונה של עם ישראל
  לגבי שדות זרים אני אחליט מתי אחזור לפחות עד שדוד סלע יגיב לפרשנויות של הזוהר החדש על נדידת 7 היבשות

 33. למקיץ שמסרב להתעורר: כמדומני הכנסת בתגובות קודמות את הרמב"ם. ואולי לא. בכל אופן בהתאם לשיטצתך לקפוץ בין נושאים קבל את חוכמתו של הרמב"ם ו(אי) ידיעתו את המדע וחוסר הבנתו את טבע הדברים והמציאות:
  "הגלגלים (ישויות היפותטיות שבהן קבועים גרמי השמיים בפיזיקה האריסטוטלית. מ"ה) חיים ובעלי שׂכל – כוונתי: משׂיגים – זאת אמת ודאית גם מצד התורה. אין הם גופים דוממים כאש וכארץ כפי שחשבו הבורים. אלא הם – כפי שאמרו הפילוסופים – בעלי-חיים המצייתים לריבונם, משבחים אותו ומפארים אותו שבח מופלג ופיאור מופלג. הוא אומר: השמים מספרים כבוד אל [ומעשה ידיו מגיד הרקיע] (תהלים י"ט, 2)."
  מורה נבוכים, ב, ה

  הנה ה"נשר הגדול". שתבין אין לי כל כוונה לזלזל או ללגלג על הרמב"ם. הוא חי במאה ה-12. אז הוא היה אחלה ובסדר גמור. מחכמי תבל. אז. הבעיה עם הדתיים כיום שלוקחים אותו והופכים אותו ואת חוכמתו לעדכניים כיום. שלא לדבר על חז"ל שקדמו לו ועל המקרא שקדם להם. לראות בכך איזו "אמת" קדושה…!!!, דברי אלוהים חיים ומתן התייחסות רצינית לכך הופכים את הדתיים פשוט להזויים. הזויי הדת כינויים. והם מרוויחים הכינוי בצדק רב ומוחלט.
  תחסוך לך ציטוטים של הרמב"ם שבמקרה גם נכונים כיום. בטוח יש כאלה ולא זו הנקודה.

 34. ערנסט: אכן כך אני סבור. לגבי תגובתך לדוד- תרשה לי להציע לך תשובה שמקורה בויקטור פראנקל ("האדם מחפש משמעות") הוא ענה על דעתו לתפיסתו של הפסיכולוג החוקר הידוע סקינר שראה באדם חיה ותו לא. חיה יותר מוצלחת. משהו כזה.
  ויקטור ענה כי סקינר החמיץ חלק גדול ממהותו של האדם. נכון שהאדם הוא חיה בבסיסו. הוא מהווה המשך רצוף של התפתחות עולם החי ונמצא בפסגתו. אבל הוא חיה מא-ד מיוחדת. חיה שיש לה יתרונות ותכונות שאין לחיות אחרות התודעה והמודעות, השפה, השכל, יצירת תרבות וערכים וכולי. להתמקד בפריזמה הבסיסית של האדם ולראות בה חזות הכל ומהותו היחידה של האדם זו טעות. לגבי ה"נפש". ברור שאין נפש / נשמה שהם נפרדים מהאדם. הכל במוח. זה ברור וידוע. הכינוי נפש מתייחס למכלול הפעילות הרגשית של האדם. זה נוח יותר לכנות זאת כך.

  ליודע+השואל: יש תשובה שתמצא אותה בלימודי ביולוגיה…..באוניברסיטה. או שמישהו שמבין בתחום יענה בלמדנות. מה שבטוח שתהייתך איננה ממש תהיה אלא משחקים במילי מילים ותו לא.
  לגבי המנגנון זו לא יישות. המנגנון לא "יצר" ולא "מעדיף". אתה מתבלבל עם החבר הדמיוני של הדתיים שמייחסים לו תכונות אנושיות כמו רצון, העדפה ויכולת יצירה.

 35. ואני שואל את האתאיסתים:
  אם מנגנון האבולוציה הוא אקראי איך נוצרה הדעת האנושית כאשר היא יודעת על קיום האי אקראיות ועל מושג התבונה הרי זה שולל את יסוד האקראיות שממנה נוצרה.
  ואם המנגנון הוא לא אקראי מדוע לא יצר רוב של אתאיסתים מול הבריאתנים ,כי הרי המנגנון יעדיף את יתרונו שלו בתהליך שהוא מפקח עליו במידה והוא לא אקראי.

  ואני שואל את הבריאתנים:
  מדוע ריבונו של עולם ברא אתהאתאיסתים משוללי זכות בחירה בלבחור בבורא ,מה עונשם של אלו?
  הרי הוא רחום וחנון ולא שמענו על אתאיסת אחד אמיתי שחזר בתשובה .

  ואני שואל את המקיץ : מדוע תרעה בשדות זרים? שוב אל ביתך !!

 36. עמית
  הבנתי ש
  אתה מאמין שהגורם לתופעת האמונה מקורו גנטי.
  ויש לה תרומה בסיסית בהתפתחות האדם
  אבל משלב מסוים בהתפתחותה נזקה רב מתועלתה לאנושות.

 37. כפי שכתבתי מספר פעמים , הדת היא ההונאה הגדולה ביותר של האנושות, תראו כמה אלפי אנשי דת מכול הדתות יהודים ,מוסלמית ונוצרים חיים על חושבון המאמינים בלי לעבוד.

 38. בא נסגור קודם את סוגיית ז.כהן
  דבריו הם לא הבל , כפי שבררתי ישנם שתי פרשנויות לזוהר והוא לא רצה להלאות אתכם בפרטים, אבל בכל זאת ,אביא את הפרשנויות להלן:
  הפירוש הראשון: "ונעשו שבע ארצות, אחת על גב השנייה וכו'…" וכאן הוא מאריך לבאר את אותם ארצות: תבל, גיא וכו'.

  פירוש שני לפסוק "ותראה היבשה": "ויש אומרים שלא הייתה אלא ארץ אחת וממנה נפרדו שבע ארצות. ונכון מאוד לידע את כל זה כי עי"כ אנו עומדים על גדולתו של הקב"ה, כי בנוהג שבעולם שדבר כבד מאוד שוקע בתוך המים ואינו יכול לצוף על פני המים, ואילו הקב"ה ציווה על הארץ אע"פ שהיא כבדה מאוד לצוף על פני המים".

  ואם תסתכל בתוך הזוהר החדש (דף יב') ששם נמצא מקור טיעונו של הרב זמיר כהן, תראה דבר מעניין, הזוהר מכנה את היבשה שעל פני כדור הארץ בשם "ארץ" (וזאת להבדיל משאר כינויים: תבל, גיא נשיה וכו'), וז"ל הזוה"ק שם: "וכד אסיק יבשתה מבין מיא קרא שמה ארץ. הדא הוא דכתיב: ויקרא אלוקים ליבשה ארץ". ז"א שמה שמכנה הזוה"ק בשם "ארץ" זה היבשה שעל פני כדה"א וכאמור.

 39. דוד

  קראתי, יש דעות רעיונות פילוסופיה פסיכולוגיה עולם רוח והנפש ודוגמאות נחמדות.
  אם קצת שינויים ניתן להסביר עם אותן הטענות כאבי ראש, עצבות, אושר,מלחמות,נשואים ועוד ועוד

  לדעתי אין נפש, והתחום כביכול הרוחני זו המצאה נחמדה אבל חסרת שחר.האנושות הגדירה איזו מציאות חלומית דמיונית אם זה דרך תרבויות,דתות,עמים והוגי דעות, כל הזמן אני אתה ועוד מליונים רבים תמהים יום יום מחדש, למה אותה המציאות אינה מתגשמת. למה אין בעולם שלום,צדק,שוויון אחווה הבנה שיתוף למה כל הזמן יש פשע,ניצול,השמד האלימות.

  אני טוען שזה נובע מכך, שאנחנו חלק מעולם הטבע ,כל התכונות הבסיסיות ביותר העמוקות ביותר
  נמצאות בנו, כמו בקוף, בציפור, בווירוס ועוד.מדע, כישרון אומנות,תרבות הם דברים נהדרים ומדהימים, אבל הם לא מבטלים או משנים כהו זה, את אותן התכונות שבנו. ואנחנו ממשיכים כמו בטבע, רק בעזרת אמצעים שונים מאשר בטבע, לטרוף, לשלוט, לכבוש להתרבות ולשרוד.

 40. ערנסט: הגורם במקורו גנטי. כפי שהוכיחו מחקרים בילדים בני 3-4 וקופים המקבילים בשכלם לילדים בגילאי 3-4 לילדי האנוש יש תפיסה המבוססת על אמונה. סדרת פעולות המובילה לקבלת ממתק שכללה כמה פעולות מיותרות לחלוטין בוצעה ביעילות ע"י הקופים שהבינו כי אין טעם לבצע פעולות סתמיות. הילדים לא. הם חיקו במדויק את כל הפעולות,כולל המיותרות, עד קבלת הממתק. ההסבר הוא שלילדים יש בטחון מלא במבוגרים והם לומדים ממנו ע"י חיקוי מלא גם פעולות שמהותן לא ברורה. ההסבר ממשיך ליתרונות האבולוציוניים וכדומה. הסבר נוסף נותן ר.דוקינס בספרו "האם יש אלוהים ?" והוא ממשיל זאת להתכווננות הפרפרים או העשים למקור אור. עד למאה ה-20 מקור האור היחיד בלילה היה הירח והוא שכיוון אותם למחוז חפצם כמצפן. כיום התאורה המלאכותית גורמת להם להגיע למקורות אור מלאכותיים לטעות וללא לשרוד. אבולוציה במיטבה. יש תכונות אבולוציוניות שראויות להתפתח, להשתנות, להתאים עצמם או להיכחד. כזו היא האמונה. תרומתה הבסיסית בהתפתחות האדם אכן ידועה. אבל היא התפתחה כך שנזקה רב מתועלתה ומקיץ הנרדמים ממחיש זאת נהדר ממש כאן. זה לא אישי כמובן שכן הוא רק מהווה דוגמה לתופעת האדם המאמין והדתי. הוא לא מאכזב ועונה בדיוק לסטריאוטיפ הצפוי ולדיעה הקדומה שיש על דתיים מתוך נסיון עשיר בהתמודדות מולם.
  בנוסף לאמונה הסברים פסיכולוגיים עמוקים מאד: הצורך במשמעות, סיפוק תשובות ברורות, פשוטות וקלות להבנה ועיכול (ילדותיות במידה רבה ועונות לצד האינפנטילי שקיים גם אצל מבוגרים שאינם בוגרים באופן מלא ומוחלט), כל נושא רגשות האשמה האנושיים מוצאים מפלט בחטא הדתי. הנצרות העלתה זאת לרמת אומנות ממש. אבל זה קיים גם בשאר הדתות. החטא הוא מוטיב מאד מרכזי לדתי המצוי והלא רצוי. יש עוד אני די שולף מהזיכרון ולא רץ לספרים ולרשימות שלי.
  חברתי-אנתרופולוגי: היתרונות החברתיים למאמין השייך לקהילה חמה, מחבקת, תומכת ומחזקת ברורים מעליהם ולא מצריכים הסבר. כמובן שאין צורך בדת לשם כך. הדת פשוט התפתחה כ"דבק" חברתי. רק היום קראתי בכתבה על תרבות מגדלי האורז בסיאם (תאילנד) שבין ערכיהם הבסיסיים: חמלה, הכרת תודה, עזרה הדדית ותמיכה קהילתית ועזרה הדדית למשל בבניית בית או שתילת וקצירת האורז לא פחות ממוסדות הגמ"ח הדתיים.
  יש עוד אבל אני עובר ככה בסקירה מהירה על הדברים. פירוט תוכל למצוא בספר חדש של דן בונה: לא היה ולא נברא-משנה אתאיסטית סדורה. דן הוא אנתרופולוג בהשכלתו.
  "האם יש אלוהים" של ר. דוקינס.

 41. עמית

  בסופו של דבר לא הבנתי, מהוא לדעתך הגורם לתופעת האמונה, ומה לדעתך הסיבה לעצמתה ולעיוורונה.

 42. אכן יובל הדברים נכתבו על ידי הדויטרונומיסט. כך גם שמואל ומלכים וירמיהו.

 43. דוד סלע,
  קראתי בענײן רב את תגובתך מ25 ביוני 2012 בשעה 11:30.
  רציתי להתײחס כרגע רק לפסוק שהבאת: וְשַׁבְתָּ עַד-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ וְשָׁמַעְתָּ בְקֹלוֹ כְּכֹל אֲשֶׁר-אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם אַתָּה וּבָנֶיךָ בְּכָל-לְבָבְךָ וּבְכָל-נַפְשֶׁךָ. וְשָׁב יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֶת-שְׁבוּתְךָ וְרִחֲמֶךָ וְשָׁב וְקִבֶּצְךָ מִכָּל-הָעַמִּים אֲשֶׁר הֱפִיצְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ שָׁמָּה. (דב' ל ב-ג).
  האם יש לך הערכה מתי ועבור מי הוא נכתב? הרי לא סביר שהוא נכתב בתקופת הנדודים במדבר (אם היתה כזאת), משום שהוא מדבר על גלות והתפזרות העם בין הגױם, וזה רחוק מאד מהמצב טרם כיבוש הארץ בימי יהושע (שוב, אם היה כזה). גם בימי יאשיהו (אז נמצא הספר בבית המקדש) טרם גלה העם היהודי מארצו, וגם אז סיפור כזה אינו רלװנטי. אפשרות אחת היא שהפסוק הזה (או אפילו כל הספר) נכתב רק בימי שיבת ציון עבור יהודי בבל כדי לעודדם לײשב מחדש את ארץ אבותם. האם אתה יכול להעלות השערה אחרת?

 44. הידוענים, כדבריך מקיץ ידידי, בורים בתולדותיו ההיסטוריות של העם היהודי בדיוק כמוך. מלבד זאת הפניה אל ידוענים היא כשל לוגי מסוג כשל של פניה לסמכות.

  ארץ ממשית אסביר אחרי שתצהיר בפה מלא שאכן דבריו של זמיר כהן הם הבל וכל מה שחשבת עד היום בעניין ז' ארצות ויסודי הארץ הוא דמיון שלא היה ולא נברא ולא זו בלבד שאינו מוכיח אמיתות התורה, אלא להיפך, מוכיח את היותה מצוצה מן האצבע בדיוק כמו סיפור כיפה אדומה.

  אשר להבטחה אלוהית, אזי כל מי שמאמין שיש לנו זכות אבות על הארץ הזאת, וסובר שהארץ היא נחלת האל והיא הובטחה לעם ישראל, על ידי בורא עולם, אסור לו, למאמין, לשכוח שבמקורותינו נאמר : וְשַׁבְתָּ עַד-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ וְשָׁמַעְתָּ בְקֹלוֹ כְּכֹל אֲשֶׁר-אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם אַתָּה וּבָנֶיךָ בְּכָל-לְבָבְךָ וּבְכָל-נַפְשֶׁךָ. ג וְשָׁב יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֶת-שְׁבוּתְךָ וְרִחֲמֶךָ וְשָׁב וְקִבֶּצְךָ מִכָּל-הָעַמִּים אֲשֶׁר הֱפִיצְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ שָׁמָּה. (דב' ל ב).

  משמעו של דבר שעד שלא יחזרו כולם בתשובה, אין ליהודי מאמין אלא להמתין עד שיעלה רצון מלפני האל להשיבו לכאן.

  גם המתקשרים שלנו עם האל, הלא הם חז"לנו הזהירו במפורש, בכתובות דף קיא ע'א :" שלא יעלו ישראל בחומה". כלומר שלא יעיזו ישראל לכבוש את הארץ בכח הזרוע אלא ימתינו לצו האל.
  על כן כל יהודי מאמין שיושב כאן בארץ עושה זאת בניגוד לצו אלוהי מפורש. ואם אדם הוא יהודי מאמין באמת ובתמים לא נותר לו אלא לארוז את חפציו ולהתנדף מכאן עד שיקבצו אלוהיו.
  או שלחילופין יכיר תודה לאותו קומץ של חלוצים שמרדו בבית אבא ובמסורת הדתית ויצאו להגשים חלום שמובן שהיה מושתת על המקרא אבל היה מנוגד בתכלית לאמונה הדתית.

  יש מצב מקיץ שאתה מסוגל להישאר צמוד לנושא עד שימוצה? או שלהתפזר לכל עבר בדיון מובנה אצלך גנטית?

 45. לא יאומן!!
  לא נותר לי אלא להגדיר את האתאיזם כדת בפני עצמה או אפילו גרוע מזה כת פנאטית שמתנגדת לדת.
  ביחוד לאחר שצטטתי ידוענים זרים שתמהים על פלא הזה שנקרא עם ישראל ,יבואו האתאיסטים שהם יהודים מבית בהגדרה וינסו לתרץ כל עובדה היסטורית שתסתור את לנצחיותו של עם ישראל אולי גם במחיר חייהם.
  וכנגד ההבטחה שקיבלו עם ישראל מהקב"ה :""ואף גם זאת בהיותם בארץ אויביהם – לא מאסתים ולא געלתים לכלותם להפר בריתי אתם כי אני ה' אלקיהם".
  הקב"ה חיזק את ההבטחה הזאת בנבואות שמסר לעבדיו הנביאים, בהן השווה את נצחיות קיום עם ישראל כחוקות השמש והירח, ושלא ימאסם כל הימים מהיות לו לעם. וכך אמר הנביא ירמיהו:
  "כה אמר ה', נותן שמש לאור יומם, חוקות ירח וכוכבים לאור לילה, רוגע הים ויהמו גליו, ה' צבאות שמו, אם ימושו החוקים האלה מלפני נאום ה' גם זרע ישראל ישבתו מהיות גוי לפני כל הימים" (ירמיהו לא,לד-לו). עם ישראל נצחי כמו הטבע וזה הובטח לו ישירות מבורא עולם שכל עוד השמש תזרח הם יהיו קיימים.
  לדוד :
  בענין ז' ארצות עדיין לא הסברת איך מארץ ממשית אחת יצאו ארצות רוחניות כמו שאתה מפרש את הזוהר ע"פ הפשט.

 46. משום מה התערבבו המשפטים למעלה כך זה אמור להיות.

  ##עכשיו, כמו שאמר עמית, בצר לך פנית לעניין אחר שהוא יותר מעורפל לדעתך ויקשה על ברי הפלוגתא שלך להראות שגם הטיעון על עם היהודי [שהרי אין אף לא יהודי אחד עלי אדמות שיכול לקחת את השושלת המשפחתית שלו עד נניח, חורבן בית שני.] הזה ריק מתוכן.
  ולא היא.
  הדבר היחיד ששרד איננו העם היהודי, מה ששרד היא הדת היהודית שנשמרה על ידי פרטים שונים בני עממים שונים וקהילות שונות, לאורך השנים.

 47. מקיץ
  אנחנו מבינים שהסכנת בלית ברירה עם המופרכות של דברי זמיר כהן, דבריך, בעניין ז' ארצות והעמודים כיסוד הארץ.
  עכשיו, כמו שאמר עמית, בצר לך פנית לעניין אחר שהוא יותר מעורפל לדעתך ויקשה על ברי הפלוגתא שלך להראות שגם הטיעוןם היהודי [שהרי אין אף לא יהודי אחד עלי אדמות שיכול לקחת את השושלת המשפחתית שלו עד נניח, חורבן הזה ריק מתוכן.
  ולא היא.
  הדבר היחיד ששרד איננו העבית שני.] מה ששרד היא הדת היהודית שנשמרה על ידי פרטים שונים בני עממים שונים וקהילות שונות, לאורך השנים.
  מן הבחינה הזאת, ישנן דתות ואמונות שהן עתיקות בהרבה מהדת היהודית. [הודו סין וכד']
  ה"עם" היהודי מלכתחילה הינו אוסף של ערב רב של עממים ואת זה אפשר לראות כבר במקורותינו החל מדוד המלך שהיה ממוצא מואבי ובת שבע שהיתה כנראה חיתית, גיור האדומים על ידי אלכסנדר ינאי, כוזרים, שבטים שהתיהדו בערב ובתימן, ברברים שהתיהדו בצפון אפריקה, אונסים המוניים בימי פרעות ופוגרומים, [מי שמכיר אותי בודאי מבין כמוני שאבות אבותי שגלו מכנען לא היו בלונדינים עם עיניים כחולות כפי שאני נראה] כל התהפוכות האלה והכלל עולמיות, מלחמות, נדידות של קבוצות ושל בודדים, גרמו לעירבוב כל כך גדול, של רובם המכריע של בני האדם אלה באלה, עד כדי כך שכל טענה לגבי יחוד ונבדלות של "עם" יהודי מופרכת מיסודה.
  מה ששרד הם בני אדם שקיבלו על עצמם את הדת היהודית שהומצאה הלכה למעשה על ידי הפרושים בערך לפני כאלפיים שלוש מאות שנים. [ובהערת אגב אני מקווה שברור לך מקיץ, שהאמונה המקראית רק מזכירה במקצת את מה שבנו התנאים בתלמוד הבבלי].

 48. מקיץ
  אנחנו מבינים שהסכנת בלית ברירה עם המופרכות של דברי זמיר כהן, דבריך, בעניין ז' ארצות והעמודים כיסוד הארץ.
  עכשיו, כמו שאמר עמית, בצר לך פנית לעניין אחר שהוא יותר מעורפל לדעתך ויקשה על ברי הפלוגתא שלך להראות שגם הטיעון הזה ריק מתוכן.
  ולא היא.
  הדבר היחיד ששרד איננו העם היהודי [שהרי אין אף לא יהודי אחד עלי אדמות שיכול לקחת את השושלת המשפחתית שלו עד נניח, חורבן בית שני.] מה ששרד היא הדת היהודית שנשמרה על ידי פרטים שונים בני עממים שונים וקהילות שונות, לאורך השנים.
  מן הבחינה הזאת, ישנן דתות ואמונות שהן עתיקות בהרבה מהדת היהודית. [הודו סין וכד']
  ה"עם" היהודי מלכתחילה הינו אוסף של ערב רב של עממים ואת זה אפשר לראות כבר במקורותינו החל מדוד המלך שהיה ממוצא מואבי ובת שבע שהיתה כנראה חיתית, גיור האדומים על ידי אלכסנדר ינאי, כוזרים, שבטים שהתיהדו בערב ובתימן, ברברים שהתיהדו בצפון אפריקה, אונסים המוניים בימי פרעות ופוגרומים, [מי שמכיר אותי בודאי מבין כמוני שאבות אבותי שגלו מכנען לא היו בלונדינים עם עיניים כחולות כפי שאני נראה] כל התהפוכות האלה והכלל עולמיות, מלחמות, נדידות של קבוצות ושל בודדים, גרמו לעירבוב כל כך גדול, של רובם המכריע של בני האדם אלה באלה, עד כדי כך שכל טענה לגבי יחוד ונבדלות של "עם" יהודי מופרכת מיסודה.
  מה ששרד הם בני אדם שקיבלו על עצמם את הדת היהודית שהומצאה הלכה למעשה על ידי הפרושים בערך לפני כאלפיים שלוש מאות שנים. [ובהערת אגב אני מקווה שברור לך מקיץ, שהאמונה המקראית רק מזכירה במקצת את מה שבנו התנאים בתלמוד הבבלי]

 49. ערנסט: צודק בהחלט. זה עוד הסבר מכמה וכמה הסברים. עשיתי עבודה בתואר שני על תופעת שבתאי צבי ואכן ציינתי הסיבה הזו כאחת מאלו שהובילו רבים לנהות אחריו. הוא חולל שבר גדול במאה ה-11 ביהדות.

  למקיץ: אכן כן בעולמך אין להגיון מקום של כבוד. אני יודע וציינתי זאת. אבל זה לא בעולם שלי. האיגיון שלך ידוע ומוכר לשכמותי. ההגיון שלי שהוא הגיוני….צפה את תגובותיך והתנהגותך העתידית וכתבתי כי לאחר שטיעוניך הושמו לאבק פשוט תעבור לטיעון הבא…..עכשיו אני יכול לאמר: "אמרתי לכם". שמע חביבי זה לא יגמר לעולם. אלא אם כן תזנח את עולם הזיות הדת ותעתועי האמונה. אני התמודדתי כבר עם כל הטיעונים. הרבה משאבים, מרץ, אנרגיה וזמן השקעתי במדור "שאלות ותשובות" באתר "דעת-אמת". "שאלת ההישרדות" נענתה על ידי כמה פעמים ובאריכות מזוויות שונות.
  עייפתי. אולי אחפש במחשב ואם אמצא פשוט אעתיק ואדביק תשובה מוכנה וטובה.
  רק בקטנה אומר לך בהשאלה מפרסומת לרכב: "זה שאתה נושם/קיים (שורד) לא אומר שאתה חי. אם תרצה אז ניתן להשוות את מצב השרידה של העם היהודי לאריק שרון. הוא שורד לא ??? מן הסתם הוא לא מת אלא חי. אני שואל אותך: זה חיים זה ????
  ועוד נקודה קטנה- הדת היהודית שרדה על חשבון העם היהודי. ה"מם" התרבותי שהוא דת יהודית החל בצורתו הנוכחית רק לפני 2000 שנה כשחז"ל יצרו את "הברית החדשה". לא אני לא מתבלבל נוצרו 2 בריתו חדשות במקביל: זו היהודית של חז"ל שפנתה רק לבני העם היהודי וזו הנוצרית שפנתה לנוכרים עד שהתנתקה מהיהדות כליל ועמדה על רגליה כדת עצמאית. אבל קצרה היריעה מלפרט בעניין ה"ברית החדשה" היהודית.
  מה ששרד הכי טוב היא הדת. במאה הראשונה לספירה היו לפי הערכות 4-6 מליון יהודים בעולם. בשנת 1700 כעבור 1600 שנה נותרו רק כמליון יהודים. הדת, רעיונות היהדות שרדו על גבם ועל חשבונם של היהודים שנשמדו, התבוללו ואבדו. אחרת היינו צריכים להיות עשרות מליונים כיום. הרבה עשרות. כמו ההודים או הסינים שעתיקים מאיתנו. או היפנים. אפילו היוונים. אגב העם היהודי גדל והתעצם בין השאר בזכות הציונות.

 50. עמית

  אין לי כלים לצפות את העתיד בנושא זה,
  אולם נראה לי , שהאמונה בשליט או בכוח עליון מקורה בחיי העדר שבעולם החיי
  והיא תכונה או התנהגות הכרחית לגיבושו וחיזקו של עדר לצורך הישרדותו.

  כמובן שיש יוצאים מהכלל אבל חלקם באוכלוסיה קטן,
  כפי הנראה הצורך באמונה ולהיות נשלט מובל, נמצא ברמות שונות בין בני האדם.

 51. ל(צ) היהודי
  אתה מדבר בשם ההיגיון
  אבל אתה שוכח שהעם שלך ,העם היהודי שרד בניגוד לכל הגיון,
  לפי כללי ההיסטוריה היה צריך העם היהודי להעלם ח"ו כבר מזמן מן ההיסטוריה, העובדה ש"עם-ישראל" נשאר חי וקיים, הוא נס ופלא שאין כדוגמתו. הרי לא עבר דור שבו לא עמדו על עם ישראל לכלותו, הן מבחינה גופנית הן מבחינה רוחנית. האויבים ניסו לקיים את מאמר פיהם (תהילים פג): "לכו ונכחידם מגוי, ולא יזכר שם ישראל עוד".
  זו היתה המציאות המרה מאז החריב נבוכדנצר הרשע מלך בבל את בית המקדש הראשון והגלה את עם ישראל מארצו, ועד הדור האחרון. אם נבוא לתאר את כל הסכנות שרחפו על עם ישראל לאורך כל השנים הנ"ל יארכו הדברים עד מאוד ,אז אני לא רוצה להלאות אותכם בפרטים
  בשורה התחתונה לא ההיגיון אלא האמונה היא שהחזיקה את עם ישראל במשך אלפי שנות רדיפות …
  על פי דרך הטבע צריך היה להיות שהאומות והאמפריות הגדולות בהיסטוריה יתקיימו עד ימינו אנו, ואילו עם ישראל ח"ו(חי וקיים)
  והנה העובדות טופחות על פני המציאות הטבעית. עם ישראל הוא העם היחידי, העתיק, שעדיין חי וקיים, ואילו דוקא האימפריות העולמיות אבדו מן העולם: מואב, עמלק, פלשת, כנען, האמורי, אשור, בבל, מצרים העתיקה, צור, ארם, עמון, פרס, מדי, יון, אדום, רומא, מדין. מי זוכר את שומר, אכד ועוד… כולם "קיימים" רק בארכיאולוגיה. שמירת הזהות היהודית ללא עצמאות מדינית, ללא שפה מדוברת אחידה, ולא מרוכזת אלא מפוזרת על כל קצוות תבל, ולמול רדיפות נוראות ורצופות, זוהי תופעה לא טבעית ולא הגיונית!!
  אפילו ידוענים זרים ציינו זו למל הפילוסוף הרוסי ניקוליי ברדייב ב1936 ואני אצטט:"… ואמנם, לפי הקריטריון המטריאליסטי והפוזיטיבי, צריכה היתה אומה זו מזמן לעבור מן העולם. קיומה היא תופעה מיסתורית ומופלאה, המעידה כי חיי אומה זו מתנהלים בכוח גזרה קדומה…""
  אז מה להגיון וכל זה

 52. ערנסט כל מה שכתבת נכון פרט ל: "זו תופעה אנושית, בלתי ניתנת להבנה, היא אינה קשורה לאיזה הגיון שאתה מנסה להדגיש." היא ניתנת להבנה. זה לא איזה מסתורין לא מוסבר. האדם הצליח להבין דברים קשים מתופעת האמונה. אני חילוני ואתאיסט מוחלט במהותי. לגמרי. מעולם לא דבק בי רבב דתיות או אמונה. אמנם נולדתי וחונכתי במשפחה חילונית אך לא הייתה כל מודעות ממשית לכך ולא היה לכך ביטוי מיוחד. חיינו כמו שאר המשפחות בקהילה. מאז שאני זוכר את עצמי הייתי כזה ולטעמי זה מלידה. היות ואני סקרן וחקרן תופעת הדת בפרט והאמונה בכלל מרתקות אותי. כי זה זר ומוזר לעולמי וחוויותי האישיות והפרטיות. העובדה שאני חריג גם בקרב החברה שלי, בהיותי אתאיסט אדוק, אני סקרן למה אני שונה. זה הוביל אותי לחקירות, בדיקות ובירורים. קראתי לא מעט על הנושא.
  יש מימצאים רבים על תופעת האמונה, כפי שציינתי למעלה. נדמה לי שיש איזה גן שזוהה בקרב אנשים דתיים ומאמינים. לדעתי אצלי הוא חסר או פגום. נגיד שזה נכון. נגיד שהכיוון הזה יקבל אישושים מחקריים רציניים ויתבסס. זה ממש מתאים. הרי כל האבולויה מבוססת על ברירה טבעית הכוללת התפתחויות ספונטניות של מוטציות. לדעתי זו מוטציה שעשויה לקדם את האנושות. זה משתלב בטיעונים שלי שכל כולם נובעים ממוחי הקודח ללא כל ביסוס או אסמכתא רציניים ולפיו אנו בלהי השלב התרבותי של ה"הומו-רליגיוס". בעצם אנו בדימדומי התקופה. השלב הבא באנושות הוא ה"הומו-אתאיסטוס". אמנם % האתאיסטים ממש לא עובר את האחוזים הבודדים (לא ברור לי כמה כל מספר בין 8-20% נראה לי יכול להיות נכון ובכל מקרה-מיעוט) אבל הם מסמנים את שלב ההתפתחות הבא. כמו שההומו סאפיינס חלק אותו מרחב עם הניאנדרתלים משך אלפי שנה. עד שהאחרונים התפיידו.
  כך עם ה"הומו-רליגיוס" שלטעמי יתפייד לו ומקומו יכירנו רק בספרי ההיסטוריה כתופעה ששרצה ומילאה את כדור הארץ. פעם. מי יודע אולי דמיונות מוחי יהפכו למציאות. מציאות נעימה.

 53. עמית

  ללא ספק יש הסברים ותאוריות שונות למה מאמינים, מה שאני מנסה להדגיש, שרוב אוכלוסיית העולם
  מאמינה. אני מניח שקראת לא מזמן מחקר שמציג את הנתונים על כך.אתה ללא ספק מודע שוויכוחים כאילו מתקיימים אלפי שנים כולל מלחמות השמדות פוגרומים ועוד ולמרות כל זה, מספר המאמינים לא פוחת ויש הסוברים שאפילו עולה.

  מה שאני ניסיתי לשכנע אותך שזו תופעה כלל עולמית, זו תופעה אנושית, בלתי ניתנת להבנה,
  היא אינה קשורה לאיזה הגיון שאתה מנסה להדגיש. זה דומה לניסיון לשכנע אדם שהוא לא קיים.
  אתה בעצמך אומר למקיץ "תזנח את הטיעון הזה ותעבור לבא" . זה אמור להבהיר לך, שהמקיץ
  נלחם על אמונתו, כמו אדם שנלחם על קיומו על חייו.

  וכך מרגישים עוד כ-מאות מאות מליוני אנשים, בין אלפי הדתות והכתות שבעולם.
  אם נבין את מאפייני אותה התופעה של האמונה , נוכל לדעת כיצד לנהוג.

  הדברים שלך הם בהחלט לא קשקוש ואני קורא אותם בעניין רב.

 54. מקיץ היקר.
  אם כל האינפורמציה ששפכתי כאן לא הצליחה לחדור את מסך האמונה שמכסה על השכל הישר שלך, אינני מוצא כל טעם להמשיך ולהפריך את דבריך/דברי זמיר כהן.
  הזרע נזרע אולי ביום מן הימים ינבוט. על כל פנים הדברים מובאים למען לא יחשוב מאן דהוא שיש איזשהו ממש בהבלים מבית מדרשו של זמיר כהן.

 55. ערנסט: אני לא בטוח שהויכוחים הם סרק. את המאמינים קשה עד לא ניתן לשכנע (תלוי). אבל יש הרבה "מתנדנדים" שיש לחזק שמא תחלש דעתם ויגלשו במורד המסוכן לאמונות טפלות וגרוע מכך- לדת.
  לגבי הסיבות יש כבר הסברים מעניינים. החל מביולוגיים אבולוציוניים, המשך בפסיכולוגיים, עבור בסוציולוגיים ואנתרופולוגים. יש הסברים. אז ? למה אתה מכוון ? או שסתם נמאס לך לקרוא את הקשקשת שלי.
  אגב, יש גם הסברים ליצרים האלימים באדם. ככל הנראה, כמו האמונה, תופעות שליליות המלוות את האדם ימשיכו ללוותו. יש רק לוודא שירוסנו בהתאם. האמונה היא פרועה ומופרעת ויציריה מחרידים. ובאמונה הכוונה הן לאמונות דתיות היוצרות את הדתות והן לאמונות חילוניות שיצרו אידיאולוגיות כמו: קומוניזם, פשיזם, נאציזם וכיו"ב. החדרת לתודעה את המם שהאמונה משולה לחיידק ותוצריו הן הדתות והאידיאולוגיות (הדתיות והחילוניות) יכולה לסייע בריסון ובשליטה על המפלצת.
  שבוע טוב.

 56. עמית

  אתה טוען שאמונה נוגדת את הגיון (יותר מתאים לומר שאינה קשורה להגיון)
  אז אולי במקום שתשקיע בוויכוחי סרק, נסה להבין, למה זה כך. אצל רוב רובה של האנושות.

 57. למקיץ: ואחרי שקיבלת תשובה מה זה ישנה ? הרי אמונה מעצם מהותה נוגדת את ההגיון. כל גילוי של המציאות הסותר מפורשות את האמונה נדחה בהדחקות או בתרגילי גמישות מרשימים של המוח שמנסה לתרץ ולמצוא מוצא מהסבך. מה תעזור תשובת הסלע ?? לאחר כ-ל התשובות שקיבלת כאן שריסקו עד דק וטחנו לעפר את מכלול הטיעונים שהבאת שהסתמכו על הזמיר אתה ממשיך להיתלות על זיז קטן אולי משם תבוא הישועה. על זיז כזה ניצבת האמונה ? שם נמצא האל ? אחרי כל הגילויים של הבל האמונה ולו רק מהדיון הנוכחי למה להמשיך ? הרי גם לתשובתו של הסלע לא תדע נפשך מנוח ואומר לך מה יקרה.- אתה תזנח את הטיעון הזה ותעבור לבא. כך עד קץ החיים. של כל אחד מהמתדיינים…..
  בברכת שבוע טוב.

 58. אני עדיין מחכה לתגובת הסלע(יסוד) לגבי ארץ ממשית , משום שלא בפילוסופיה עסקינן אלא בדברי אלוקים חיים

 59. כאשר אני קורא דיון מסוג ויש רבים כמותו, זה מחזק בי את האמונה ש:

  (במקום בינה ניתן לכתוב X או או Y או כל סימן אחר)

  1. ה"בינה" מצויה אצל חלק קטן ביותר של בני אדם .
  2. אין קשר כלשהו בין בינה לכשרון,חכמה,זיכרון,השכלה,אי-קיו ועוד.
  3. ה"בינה", זו היכולת לנתח, לברור ולסווג מידע לפי רמת אמינותו (בלבד).
  4. איש "בינה", הוא נטול דעה השקפה ותפיסה מוגדרים וקבועים.
  5. קיימות כפי הנראה רמות שונות של "בינה" .

 60. לאור הדיון כאן המשקף רוב מוחלט ומכריע של הדיונים בין אנשי הנאורות והתבונה לאנשי הדת והאמונה אני חייב, פשוט חייב לצרף ציטטה של שופנהוואר שהרגע ראיתי בפייסבוק: "הדת היא יצירת המופת של אומנות אילוף בעלי החיים. היא מאלפת אנשים כיצד לחשוב"…..יפה לו לשופנהוואר.

 61. מקיץ יקר: פרשנות הזוהר סתומה לסתומים. לא לאנשי התבונה והנאורות, ההשכלה והרציונל.
  את הנאמר לא קשה לקבל אלא בלתי אפשרי. לפחות כל עוד אתה נמנה על מחנה הנאורות והתבונה כאמור. אם נטשת דעתך ותבונתך לטובת דתך ואמונתך עברת מתחום השכל והתבונה לתחום הרגש והנפש. ממש עולם אחר. מתעתע והזוי. בעולם התעתוע כל הזיה היא הגיונת-כל עוד היא מסדרת לך את אמונתך כך שתתאים לך.
  מעבר לפשט אנו נותרים עם תעתועי מאמינים והזיות רבנים ודתיים. אכן עולם נפלא בחרת לך (אם הבינותי נכון ואתה מאלו שהידרדרו לדת מה שהציבור הכללי מכנה במילים דתיות "חזרה בתשובה").

 62. לרבנים עמית ודוד ,
  פרשנות הזוהר סתומה היא ונשגבת מבינתנו,לא לחינם היה הזוהר נסתר בדורות הקודמים.
  היות ואנחנו היהודים הנאמנים למקור ,מאמינים שהזוהר הוא לא חירבוש של מילים של תנאים בארמית אלא קוד אלוקי עליון ,הוא אוצר בתוכו גם את נפלאות סודות הבריאה ברבדים העמוקים יותר ולא בפשט בהכרח.
  לכן כאשר נאמר "הוציא יבשה ממש…" הכוונה ליבשה פיזית ממשית ולא רוחנית שממנה התפלגו עוד 7 יבשות שהם חייבות להיות ממשיות כי הן עצמן נגזרו מיבשה ממשית ללא קשר לארצות רוחניות שהן משהו אחר לגמרי.
  וכאשר כותבים מילה יש לה הרבה פרשנויות , למשל "עמוד" במקרה דנן משמעותו יסודות כמו שציינתי
  הביטויים הללו עושים שימוש בהאנשה, ומכאן אפשר להבין שגם המילה עמודים היא מטאפורה בלבד.
  קשה לכם לקבל את הנאמר ואני מבין כי אחרת תצטרכו להתמודד עם מציאות בורא ותורת אמת ,שמחייבת את המאמינים במצוות כלפי הבורא ואתם לא ממש מעוניינים בזה.
  מה גם שעניין הרבדים העמוקים מחזק את זכות הבחירה בכך שעלנו לגלות את הבורא ופה למעשה
  אפשר לקבל מציאות בורא או לא לקבל ,כי הפרשנות לפי הפשט בהחלט דו משמעית וטוב שכך כי לא הייתם מצפים לספר שישפוך את כל תגליות המדע ברמת הפשט ,גם הבורא לא היה מעוניין בכך ,אבל השאיר מספיק רמזים שהמבין יבין! (תחשבו על חידון חמיצר וכמה כיף לעבוד קשה בשביל לגלות את הפתרון)

 63. דוד דבריך הם כפנצילין לאדם הגווע מחיידק….. לאור דבריו של המקיץ הרדום ותשובותיי אליו שלא היו כה מבוססות, מלומדות, מפורטות ופשוט- יפהפיות נדמינו כשני ניצים השווים ביניהם עם יתרון מסוים שלי. בכל זאת….
  כעת התשובות שלך וההשקעה הזו איננה לחינם אלא מציבה את האמת מול הקוראים כאן באתר: אנשי הדת והאמונה-בחלקם ואני טוען שזה רובם – הזויים ממש. לא רק זאת אלא שניציגם של המגזר משתמשים בדרכי סילוף, רמייה, הונאה, חצאי אמיתיות, הוצאת דברים מהקשרם ונקיטת שיטות שהחרפה נסוכה עליהן כמו נטילת (לא ידיים…) פסוק מכאן, אמירה משם ללא שום קשר ורקיחת שיקוי רעיל שכולו תעתוע הנובע מהזיות אמונה. כעת דבריי נסמכים על הוכחות ברורות. הוזי האמונה אינם קללה או כינוי מעליב זה תיאור נאמן של מציאות חייהם. ואידך זיל גמור.

 64. טוב, אני מניח שכל קורא בר דעת רואה ומבין שאין לזמיר כהן ולמקיץ בעיקבותיו, תגובה שאפילו מתקרבת למניחה את הדעת לעניין ז' ארצות ואפשר להניח לעניין הזה ולהגדירו כמופרך מיסודו. לכן מאחר שלמקיץ אין אפשרות להעתיק משהו רציני מ'הידברות' [האתר של כהן] הוא מנסה לברוח מהמבוכה בהסטת הנושא לעניין אחר.
  עניין העמודים עליה מושתת הארץ על פי המקורות.

  כהן מחבר בין הפסוק בו נפתח הפרק הזה לפסוק אחר ומנסה לגרום לנו להסיק "מסקנה משותפת" משניהם. כך נראה הטיעון בסיפרו של כהן: " …. "ארץ אחת ממש הוציאו המים, וממנה נתהוו ז' ארצות". כלומר: בשעת הבריאה הייתה יבשת אחת בלבד, אולם בשלב מסוים היא התחלקה לשבע יבשות, שהלכו והתרחקו זו מזו כאשר מי אוקיינוס חודרים אל החלל שנוצר ביניהם, ויוצרים בכך את האוקיינוסים והימים השונים [וזה החלק בו דנו עד עכשיו]. בהקשר זה יש לציין את הפסוק שבספר משלי (משלי ט' א') [וזה הפסוק השני בו נדון]: "חכמות, בנתה ביתה, חצבה עמודיה שבעה", ופירש רש"י שם: "חכמות בנתה ביתה – בחוכמה בנה הקדוש ברוך הוא את העולם". וכשנצרף להסברו של רש"י את דברי הזוהר הנ"ל, הרי ניתן להבין כי המשך הפסוק "חצבה עמודיה שבעה", מדבר על שבעת היבשות אשר נחצבו וניתקו מחיבורן הקדמון כיחידה אחת".

  מה נדמה לו לזמיר כהן, שאם הוא רק יצרף לדבריו שהופרכו כבר, את פרשנותו של רש"י [והוא מביא רק את הפרשנות על החלק הראשון של הפסוק ומיד נבין מדוע] ש-"בחוכמה בנה הקדוש ברוך הוא את העולם" – הפלא ופלא, פתאום הכל מסתדר עם התפיסה המדעית, ואנו נראה שמדובר בהתרחקות היבשות אותה הוא הבטיח לנו?

  לא לחינם בחר זמיר כהן להביא כאן דווקא את רש"י, ודווקא על הקטע של "חכמות בנתה ביתה" – וברור שהקורא שכעת כבר מנוסה בנכלוליו של כהן, נעצר לרגע במירוץ הקריאה על מנת לתהות מדוע אין הוא מפרש את הקטע של חציבת העמודים.
  אם היה מביא למשל את פירוש 'מצודת דוד': "חצבה – בנויה [הארץ] על הרבה עמודים, וחצובים המה זה כזה בהשוואה גמורה, והוא דבר הנחמד לעין הרואה". כלומר, העולם ניצב על שבעה עמודים סימטריים, מקבילים וזהים הנושאים את אותם הפיתוחים והקישוטים – וזה דבר שנחמד לעין הרואה.
  אכן מבוכה, למי שמנסה לגרום לנו להבין דבר אחר לחלוטין. – האם עדיין נדמה לנו כי מדובר ביבשות העולם? הרי גם אם יסרבו כל אותם המתחסדים להאמין שפירוש 'מצודת דוד' דיבר על עמודים של ממש – עדיין היבשות השונות נבדלות זו מזו בצורתן, ואילו הוא מדבר על דמיון מוחלט במראן: "וחצובים המה זה כזה בהשוואה גמורה". האם אוסטרליה, אפריקה ואירואסיה זהות בצורתן? גם לבעלי אמונה עיוורת יהיה קשה לעוות את הפשט עד כדי כך.
  מובן שזמיר כהן מכיר ויודע את הפירוש הזה שמערער את דבריו על העמודים ולכן בחר להביא דווקא את רש"י – אבל גם את דברי רש"י הוא לא הביא במלואם, כי גם רש"י ישים את דברי כהן ללעג.
  אלו הם דבריו המלאים של רש"י על אותם עמודים: "חכמות בנתה ביתה – בחכמה בנה הקב"ה את העולם. חצבה עמודיה שבעה – שבעה ימי בראשית".
  אלוהים בנה את העולם בחוכמה בשבעה ימים. זהו.
  'מצודת דוד' חושב שמדובר בעמודים של ממש, ואילו רש"י כבר פחות תמים ומנסה להתחמק באלגנטיות באומרו שהכוונה היא לשבעת ימי הבריאה.
  כך או כך, לא מדובר בקיומן של שבע יבשות, ובטח שלא בהתפצלותן למספר זה מתוך יבשת אחת!
  ולמי נפנה לעזרה בצר לנו אם לא לחילוקי הדעות בין חז"ל לגבי מספר העמודים עליהם ניצב העולם, שהרי לא היה להם ספק שהעולם אכן ניצב על עמודים, והשאלה שעסקו בה, היא רק כמה. כך הם אומרים [מסכת חגיגה פרק ב' דף יב' עמוד ב']: "וחכמים אמרו על י"ב עמודים עומדת, שנאמר (דברים לב'): 'יצב גבולות עמים למספר בני ישראל'. ויש אומרים ז' עמודים, שנאמר (משלי ט'): 'חצבה עמודיה שבעה'. ר"א בן שמוע אומר על עמוד אחד, וצדיק שמו, שנאמר (משלי י'): 'וצדיק יסוד עולם' ".
  חז"ל מדברים על היסודות שמחזיקים את עולם, ולא על מספר היבשות על פניו. וגם אם מישהו מתעקש שהם כן עושים זאת – על אף כל הגמישות בחלוקת היבשות – עדיין ודאי שיש יותר מיבשת אחת והרבה פחות מ-12 יבשות, וזה רק מראה לנו שזמיר כהן בוחר את מה שמתאים לו ומשמיט את מה שמפריע, ומלהטט כרצונו בפסוקים מן התורה וממפרשיה המכובדים.
  ורק עוד נותר לשלוח לפח האשפה את הניסיון לסנוור את עינינו כאילו הפסוק איוב הוא מטאפורה.
  "המרגיז ארץ ממקומה ועמודיה יתפלצון". ע-מ-ו-ד-י-ם ! צריך להיגד את זה פעם נוספת מדובר בעמודים עליהם ניצב העולם, ולא ביבשות השונות. אז פעם נוספת גם נגזר עלינו להראות למה באמת התכוונו חז"ל בהתייחסותם לדברים אלו – וכבר הבאנו למעלה את הכתוב במסכת חגיגה פרק ב' דף יב' עמוד ב': "תניא רבי יוסי אומר… הארץ על מה עומדת? על עמודים, שנאמר (איוב ט'): 'המרגיז ארץ ממקומה ועמודיה יתפלצון'".
  [במאמר מוסגר הדבר הזה הולך ומתפתח ומדרדר כך שלבסוף מגיעים למסקנה שהעולם עומד על 6 בסיסים אחד על השני: העולם עומד על עמודים, שעומדים על מים, שעומדים על הרים, שעומדים על רוח, שעומדת על סערה שעומדת על זרועו של הבורא] אבל מה שחשוב לנו כרגע הוא הפסוק שנוגע לעמודים, והנה אנחנו רואים שלא מדובר בשבע יבשות בשום אופן.

  אז הסיכוי שמקיץ יאמר לעצמו וואלה דברים נכוחים, כל מה שחשבתי עד היום אלו הבלים שלא היו ולא נבראו,- הוא אפסי. אבל חשוב שהקורא מן הצד יראה ויווכח שדברי המחזירים בתשובה עומדים על כרעי תרנגולת ונידפים לכל רוח על ידי חקירה יסודית יותר.

 65. למאמין משום מה נרשם בשם "לצדיק ודוד". כשהזיז נשמט גם הוא נשאר לצוף בהבל האוויר של האמונה הטפלה. לאחר כל הנאמר ונכתב אלו הדברים ??? אני נאלץ לחזור ולטעון את שטענתי מספר פעמים במקומות שונים: האמונה נובעת מהרגש והנפש. ככזו היא הפוכה ומנוגדת לעולם התבונה, ההגיון, הרציונל, הלוגיקה וההשכלה. בכל דיון או לפחות ברוב מכריע ומוחלט (רק כדי לנקוט משנה זהירות בטענה) מגיע המאמין לקצה גבול ההגיון והטיעונים ונשאר דבק באמונתו. בשלב הזה כל נסיון לתקשר נוכח העובדה שהמאין צף בערפילי אמונתו חסרת הבסיס והביסוס פרט למשאלות הלב ונסיונו הנואש להצדיק אמונתו – נדון לכישלון. כיצד ניתן לקשר בין עולם ההגיון לרגש ?. אני משתמשים במילים שמחייבות הגיון, רציונל ולוגיקה ואלו כאמור זרים בעולם האמונה. לכן לא באמת ניתן לון ולהידבר. ואכן בעולם המציאות ה"הידברות" אותה מציגים הדתיים כדיאלוג איננה אלא מונולוג ארוך מהצד הדתי. כל דיבור מהצד השני נופל על אוזניים ערלות ואטומות. אין כניסה להגיון, רציונל, מדע, טיעונים לוגיים וכיו"ב. עולם הרגש-נפש המתבטא באמונה הדתית דוחה את התבונה כמו שמן הדוחה מים……
  לאחר הדגמה נוספת (זה תמיד מגיע) לא נותר אלא לאמר" צדקתי" , "ידעתי". המאמין הנקלע לדיסוננס קוגניטיבי יאנוס את הכתובים והמציאות כדי להתאימם לאמונתו. ואידך זיל גמור.

 66. גם אני יודע לצטט יפה מהמקורות: שימו לב שאת שמותיכם החלפתי במילה:"אתאיסט" כך שזו לא פניה אישית אליכם.
  אז נתחי באיוב:
  איוב א, ו': "המרגיז ארץ ממקומה ועמודיה יתפלצון" – מכאן הסיק האתאיסט שהארץ עומדת על עמודים לפי התנ"ך.
  ניתן בקלות לפטור לעג זה על ידי בחינת הפסוק בעיון – שמא הקב"ה צריך להרגיז את הארץ כדי שהיא תנוע מרוב התרגשות? האם עמודיה צריכים "להתפלץ" מרוב פחד? הביטויים הללו עושים שימוש בהאנשה, ומכאן אפשר להבין שגם המילה עמודים היא מטאפורה שנועדה לתאר את תזוזת היבשות בעת רעידת אדמה. ישנם ביטויים רבים מסוג זה בספר איוב, וצריך לדעת להבחין מתי הוא מתאר מציאות ומתי משל.
  לא סביר להניח שחכמי קדם חשבו שהארץ עומדת על עמודים, מכיוון שהכל הכירו את חופי הים וידעו על הימים הסובבים את הארץ. ולכן לא נראה שהיה טועה אדם לחשוב שהארץ ניצבת בחלל על עמודים. מצד שני, אם נוציא את המטאפורה מן הפסוק נישאר עם תופעה מדעית שהתגלתה במאה האחרונה: הלוחות הטקטוניים!
  המדע גילה שכדור הארץ מורכב למעשה מלוחות טקטוניים, והתזוזה של אותן לוחות יוצרת את רעידות האדמה. המילה "עמודים" היא ללא ספק מתארת כאן יסודות, עליהם ניצבת הארץ. כך שהפסוק באיוב למעשה מתאר את הארץ (שנראית כמו גוש אחד) ניצבת על יסודות תחתונים (עמודיה), כך שתזוזת היסודות התחתונים יוצרת את רעידות האדמה על פני השטח. טענה זו קולעת בצורה מרשימה לידוע לנו כיום, שלא הארץ החיצונית גורמת לרעידות האדמה (כלומר לא השינוי בקרום כדור הארץ החיצוני) אלא השינוי בלוחות הטקטוניים הפנימיים עליהם "עומדת" הארץ, הם היסודות התומכים בארץ ותזוזתם יוצרת את רעידות האדמה על פני השטח.
  ורק כדי להוכיח שעמודים הם יסודות, מציע לנו האתאיסט בטעות פסוק נוסף מספר התהילים (קב, כה) הכותב: "יסד הארץ על מכוניה, בל תימוט לעולם ועד" – המילה מכוניה היא ללא ספק יסודות. ומה שמיוחד בפסוקים אלה, היא לא רק הידיעה שיש יסוד תחתון הגורם לרעידות אדמה עליונות על פני הארץ, אלא גם הידיעה שמדובר ביסודות ולא ביסוד… שימו לב למילים "מכוניה", "עמודיה" – המדע גילה רק במאה האחרונה שקיימים תשעה לוחות טקטוניים הגורמים לרעידות אדמה ותזוזה של היבשות. האתאיסט מציע לנו עוד פסוק התומך בהסבר זה (שמואל א, פרק ב, ח): "כי לה' מצוקי ארץ, וישת עליהם תבל" – שוב כדי ללמדנו שלא מדובר בעמודים ממש, אלא ביסודות תחתוניים עליהם ניצבים היבשות.

  מתוך ויקיפדיה בערך "טקטוניקת הלוחות":
  "מעטפת כדור הארץ מורכבת משתי שכבות: למעלה נמצאת הליתוספירה המורכבת מהקרום ומן המעטפת החיצונית, ומתחתיה נמצאת האסתנוספירה המורכבת מן המעטפת הפנימית. הליתוספירה היא מוצקה ושבורה (שבריה מהווים את הלוחות הטקטוניים), ואילו האסתנוספירה צמיגית ובעלת צפיפות נמוכה, כך מתאפשרת תנועתם החופשית של הלוחות על גביה… הלוחות הטקטוניים הם משטחים עצומים בגודלם, אשר משתרעים מתחת ליבשות ולאוקיינוסים. קיימים תשעה לוחות טקטוניים עיקריים (ומספר רב של תת-לוחות), לוחות אלה נעים בתנועה איטית מאוד (בין חצי סנטימטר לשמונה סנטימטרים בשנה). במשך אלפי שנים, מצטברת תנועה זו וגורמת לנדידת היבשות".

 67. דוד: תודה רבה. גם הזיז בו נאחז המקיץ נשבר….

  לשלום רב: אני חייב לאמר שאתה מנצל היטב את העובדה שאין מס על דברת כזו….
  בקרב הציבור הנאור / התרבותי / המשכיל כמעט ואין אלימות. כמעט. אתה מאד מבלבל בהכללתך כל מי שאינו דתי באותה קטגוריה. אבל רוב רובם של הישראלים כמותך. מבולבלים שכאלה.
  הציבור הנאור והמשכיל והתרבותי הוא בסה"כ קטן ומצומם. לא כל מי שאינו דתי קרי: חילוני שייך אליו. נהפוך הוא רק מיעוט מתוכם משתייך אליו. לצערנו הרב. רוב הציבור הוא מה שמתקרא "דתיים מקולקלים". כידוע בסקר האמונה העדכני הובררו שיעורים מדאיגים של מאמינים באמונות טפלות שמקורן בדת). מספרם הוא לאין ערך גדול משיעור הדתיים במדינה. אלו אותם מתוקים שעושים קידוש עם אבא/אמא והאחים כשכיפה על ראשם וזמירות שבת בפיהם. לאחר ששבעו הם נחים ולקראת חצות עוברים במטבח מצטיידים בסכין ויוצאים לבלות. אם יוצא גם דוקרים בדרך. ואז בהגיעם לבית המשפט הם כמובן מצטיידים בכיפה. אמרתי "דתיים מקולקלים". פראי האדם האלה הולכים לרב "נוחלי" שלמד בישיבת "ככה מתאים לי". הם "שומרים" מצוות חלקית. ככה לפי הנוחות. אלו רוב החילוניים. אלה ראויים בהחלט לגינוי התלמודי "ערב רב" או "עמי ארצות". הם לא נאורים, לא משכילים, לא תרבותיים ובטח לא "פתוחים". להיפך הם גזענים קטנים ומאוסים שניזונים מטעי הלכות, פסקים, הרצאות וחינוך שמקורו בדת היהודית האורתודוכסית.
  ובאשר ליתרונות שציינת בקרב הציבור הדתי. בוודאי הם קיימים אבל יש שם גם פשע ורשע כמו בכל קהילה. אולי בגלל הבעיות המיניות הקשות שיוצרת הדת יש יותר סוטים ופדופילים מאשר באוכלוסיה הכללית. מעבר לכך יש כ"כ הרבה אנשים שתורמים, מסייעים לזולת, מתנדבים ועוזרים לקהילות שלהם שזה ממש דבילי מצדך לנסות להכחיש את מחד ומאידך לראות רק את האנשים הבהמיים שביניהם, אני מוכן להתערב, רוב מכריע ומוחלט שמאמין באלוקים, מנשק מזוזות וחובש כיפה בהזדמנויות נאותו אפילו מבקר בבית כנסת, בטוח בכיפור אולי בעוד מועדים. טול קורה מבין עיניך ואמונה מנפשך יען כי מעוותת היא את ראייתך, הבנתך ושיקוליך.
  חוצמזה שהדת וחלק גדול מעיקריה זה הבל ורעות רוח. וחלק קטן מזעיר הובא כאן באריכות.
  שבת שלום ומבורך.

 68. אולי להפך, גם אצל החילונים יש פושעים וגנבים, אבל אף אחד לא מארגן אותם ומגן עליהם כמו שאצל החרדים אותם משמרות צניעות, סיירות חב"ד, מקהלות ברסלב וכל מיני תופעות תמוהות. זה שיש עוד בעיות בעולם לא אומר שאסור לפתור בעיה אקוטית למדינה – והיא השתמטות המגזר החרדי מכל אחריות והפיכתו לגורם טפילי מתוך אידאולוגיה.

 69. כל פעם שבליזובסקי קורא על תופעה רוחנית, הוא נעמד ברשות הרבים ושופך אש וגפרית וזועק חמס על כל העולם ואשתו, כאילו שהדתיים גנבו לו את חלב אמו, את המדינה, את חפשיותו ומה לא. נכון, גם בין הדתיים החשוכים, הבורים, המסכנים ויתר נושאי שמות-החיבה שבליזובסקי מעניק להם, ישנם פושעים, גנבים וכו', אבל מה השוואה בין האחוזים של יוצאי הדופן הללו בקרב אוכלוסיה זו, לבין האחוזים המבהילים, הגואים והולכים, פושים ומתרבים, בקרב הציבור "הפתוח", הנאור, המשכיל והמתורבת, עד כדי חשש בקרב המורים/ות פן תישלף לפתע סכין מאי-שם… ההורים חוששים לחיי בנם/בתם פן לא ישובו הביתה ויירצחו בפתחו של פאב… פן ייפגו, פיזית ונפשית, במשעול חורשה צדדית …
  כמה אחוזים מבין הללו יושבים בבתי כלא וכמה מבין המגזר האחר ? למה בליזובסקי אינו צווח מרה על כל המשאבים האסטרונומיים שהוקצו ושיוקצו למיגור הפשיעה והאלימות בקרב השיכורים והמסטולים הצפויים להיווצר במהלך "החופש הגדול" והנורא ???? גם אם בליזו' מתכחש ל"תורה מן השמים", המציאות טופחת על פניו. הוולגאריות והאגרסיביות, הבהמיות והחזירות, תימצאנה בקרב המגזר שלו, ואילו בקרב המגזר האחר ימצא – לו אך ירצה – עדינות, כבוד הורים, חן וחסד, איכפתיות ועזרה, ועוד ועוד. פתח נא רק את עיניך, ותגלה עולם חדש, ורק יצרך הרע הוא הוא המשיא אותך להתכחש לו. הושט ידך וגע בו. הםוא קרוב יותר מהרי גולן.

 70. מאחר שכרגיל היופי הוא בעיני המתבונן ומקיץ נרדמים רואה רק את מה שבא לו לראות אין ברירה אלא להקדים את המאוחר ולחשווף קטע נרחב יותר מהפרק שמוקדש להפרכת העניין הנדון.
  מקיץ יקר אם באמת היית פותח זוהר היית רואה את כל מה שיבוא כאן מיד. כל מה שכתבת עד עכשיו בעניין הזה הם משפטים שלקוחים הישר מסיפרו של זמיר כהן.

  זהו הקטע המלא מהזוהר, אותו לא רוצה כהן שיראה הקורא (זוהר חדש, פרשת בראשית, דף כא' עמוד א'):
  "כד אסיק יבשתא מבין מיא קרא שמה ארץ הה"ד 'ויקרא אלהים ליבשה ארץ'. ותנא ז' שמות קרא [לה] ארץ אדמה גיא נשיה ציה ארקא תבל. גדול שבכולם תבל דכתיב 'והוא ישפוט תבל בצדק' [תהלים ט] הה"ד 'אשר שם שמות בארץ'. אר"י ז' רקיעים ברא הקב"ה כנגדם ברא ז' ארצות. ותאנא ארץ אחת ממש הוציאו המים וממנה נתהוו ז' ארצות כדאמרן".
  ובשפה עדכנית: "כשאלוהים העלה את היבשה מתוך המים קרא שמה 'ארץ'. ולכן נאמר בפסוק: "ויקרא אלוהים ליבשה ארץ". ושנינו, שבע שמות קרא ליבשה: ארץ, אדמה, גיא, נשיה, ציה, ארקא, תבל. גדול שמבין שבע הארצות "תבל" משום שנאמר בפסוק: "והוא ישפוט תבל בצדק" ולכן גם נכתב: "אשר שם שמות בארץ". אמר ר'י שבעה רקיעים ברא אלוהים וכנגדם ברא שבע ארצות. ושנינו שתחילה יצאה ארץ אחת מהמים וממנה נתהוו שבע ארצות כפי שהוזכר למעלה."

  אז ראשית יש לנו ז' רקיעים, ואלו הם: וילון רקיע שחקים זבול מעון מכון ערבות.
   וילון אינו משמש כלום אלא נכנס שחרית ויוצא ערבית ומחדש בכל יום מעשה בראשית שנאמר (ישעיהו מ) הנוטה כדוק שמים וימתחם כאהל לשבת
   רקיע שבו חמה ולבנה כוכבים ומזלות קבועין שנאמר (בראשית א) ויתן אותם אלהים ברקיע השמים
   שחקים שבו רחיים עומדות וטוחנות מן לצדיקים…
   זבול שבו ירושלים ובית המקדש ומזבח בנוי ומיכאל השר הגדול עומד ומקריב עליו קרבן…
   מעון שבו כיתות של מלאכי השרת שאומרות שירה בלילה וחשות ביום מפני כבודן של ישראל…
   מכון שבו אוצרות שלג ואוצרות ברד ועליית טללים רעים ועליית אגלים וחדרה של סופה [וסערה] ומערה של קיטור ודלתותיהן אש… ואתה תשמע השמים מכון שבתך…
   ערבות שבו צדק משפט וצדקה גנזי חיים וגנזי שלום וגנזי ברכה ונשמתן של צדיקים ורוחות ונשמות שעתיד להיבראות וטל שעתיד הקב"ה להחיות בו מתים… אופנים ושרפים וחיות הקדש ומלאכי השרת וכסא הכבוד מלך אל חי רם ונשא שוכן עליהם בערבות

  וכנגדם ז' הארצות: ארץ, אדמה, גיא, נשיה, ציה, ארקא ותבל. ואין אלו מילים נרדפות.
  במאמר מוסגר עוד צריך להזכיר שיש ליהדות בכלל ולזוהר בפרט רומן אינטימי עם המספר שבע. כך כתוב בזוהר [ויקרא דף מז' קלה']: בשעתא דברא קב"ה עלמא, ברא ז' רקיעים לעילא, ברא ז' ארצות לתיתא, ז' ימים, ז' נהרות, ז' יומין, ז' שבועות, ז' שנים. ז' פעמים. ז' אלפי שנין דהוי עלמא. קב"ה בשביעא דכלא.
  כשם שמבחינת הזוהר ישנם ז' רקיעים [ספירות] הסוגרים על הארץ כגלדי הבצל,"ז' הארצות" שמדבר עליהם הזוהר הם שבע הספירות שתחת העולם, המקבילות לשבע הרקיעים שמעל העולם, וכל קשר ביניהם לבין מספר היבשות שעל פני כדור הארץ [ועל פי הזוהר, על פני הספירה ששמה "תבל", בה חיים בני האדם] הוא קשר מזויף ומאולץ.
  מחבר הזוהר הסביר לנו בפירוט מהן אותן "ז' ארצות" במקום אחר בזוהר, כולל ההתייחסות לכך שהספירות, [עליונות ותחתונות] עוטפות אחת את השנייה "כשכבות של בצל".
  "ר' יהודה פתח: 'ויאמר אלקים יהי רקיע בתוך המים' וגו' – בוא וראה: בשעה שברא הקב"ה את העולם ברא ז' רקיעים למעלה, ברא ז' ארצות למטה… וכל הרקיעים הם אלו על אלו, כקליפות בצלים המלבישות אלו על אלו, אלו למטה ואלו למעלה. שהפנימיים נבחנים שהם למטה, והחיצונים למעלה… כעין זה ז' ארצות למטה, וכולם בישוב, רק שאלו עליונים ואלו תחתונים".

  גם הרמב"ם משתמש בהמשלה לבצל כדי לתאר את הקוסמולוגיה של העולם כפי ששאל אותה מהפילוסוף אריסטו. והנה היא לפניכם [מתוך 'ספר המדע'], בכותרת 'הלכות יסודי תורה' פרק ג' הלכה ג': "כל גלגל וגלגל משמונת הגלגלים שבהם הכוכבים, נחלק לגלגלים הרבה זה למעלה מזה כמו גלדי בצלים: מהם גלגלים סובבים ממערב למזרח, ומהם סובבים ממזרח למערב כמו הגלגל החוזר התשיעי. וכולם, אין ביניהן מקום פנוי".
  הרמב"ם קיבל מאריסטו את הדגם בעל 9 ספירות מעל העולם, לא ב-ז' רקיעים כמו הזוהר, [וזה לגמרי מסתבר כי הוא בכלל לא הכיר את הזוהר שעדיין לא נכתב בזמנו] אך תיאור גלדי הבצל זהה בשניהם והוא מתאר את אותו המבנה.
  לפי הפסוקים שראינו למעלה בזוהר [ויקרא, דף מז' פסוקים קלד'-קלו'], 7 הספירות של הרקיע עוטפות אלו את אלו אחת מסביב לשנייה כמו קליפות בצל – ממש כפי שהאמין ותיאר הרמב"ם. עוד, אומר לנו הפסוק הזה מפורשות, 7 הארצות אותן מנסה זמיר כהן, למכור לנו כיבשות, חופפים את שבעת הרקיעים ובנויות בדיוק כמותם, רק שהן תחת הארץ ולא מעליה. וצריך לחזור על זה שוב, הזוהר מדבר על 7 ספירות דמיוניות שאמורות לדעתו להיות תחת הארץ – לא על 7 יבשות על פני הארץ.

  ועוד ממשיך הזוהר לבאר (מייד לאחר הדברים הקודמים, פסוק קלז') שבספירות העליונות והתחתונות נוכל למצוא את גן העדן והגיהינום וגם מתחיל לפרט על היצורים המשונים המתגוררים באותן ז' הארצות שהוזכרו – ואלו דברים כה מטרידים ומפחידים שאם הם אמורים לגבי יבשת אוסטרליה, אמריקה או 'גרינלנד' – אנחנו היינו מציעים פינוי אוכלוסיה מיידי!
  אלו הדברים בעברית ע"פ פירוש הסולם:
  "וחברינו יושבי הדרום ראו בספרי הראשונים ובספרו של אדם, שכך מחלק כל אלו הארצות, אשר כולם נמצאים למטה כמו אלו הרקיעים שלמעלה, דהיינו אלו על אלו ואלו על אלו ובין כל ארץ וארץ יש רקיע המחלק בין זו לזו. וע"כ כל הארצות מפורשות בשמות, וביניהן גן עדן וגיהינום. ויש ביניהן בריות משונות אלו מאלו, כעין של מעלה, ברקיעים, שמהם בב' פנים, ומהם בד' פנים, ומהם בא'. ומראה של אלו כמראה של אלו".

  אחרי כל מה שהבאנו למעלה ואחרי שמבין הקורא במה דברים באמת אמורים, נשאלת רק השאלה – על סמך איזו הנחה בדבר טיפשותנו, מנסה זמיר כהן למכור לנו את המעשיות של "דיון גיאוגרפי" על 7 יבשות!
  ועוד מוסיף כהן, חטא על פשע כאשר הוא מניח שהקורא סובל מדימנסיה מתקדמת ומקווה ששכח הקורא כי כבר נתקלנו ב"שבע הארצות" עליהן דיבר הזוהר בהסברים שהוא עצמו הביא בפרק בו דיבר על חייזרים וניסה לרמוז לנו שאולי החייזרים הם השדים מאותן ז' ארצות שתחת הארץ רק ששם הוא כינה אותן מדורים!
  הנה תזכורת מדבריו: "בזוהר [באותו הפסוק שזמיר כהן צנזר כאן, אבל בחלקו הראשון] מבואר כי ישנם שבעה מדורים והם: ארץ, אדמה, גיא, נשיה, ציה, ארקא, תבל. והגדול שבכולם תבל, והוא המדור העליון בו אנו דרים. ומוסיף הזוהר [באותם הפסוקים שאנו הבאנו כאן לאחריו] כי בכל המקומות הללו יש מיני יצורים הדומים לבני אדם… המתגוררים במדור העליון, תבל. בנוסף מפרט הזוהר [וגם את הפירוט הזה כבר ראינו] כי כשם שהרקיעים עוטפים זה את זה כמו גלדי בצל… כך שבע ארצות שלמטה, והיצורים שבהם שונים זה מזה!"
  שאלו עצמכם, קוראים יקרים, האם זמיר כהן כל כך שפל עד כי הוא משתמש באותו הפסוק לשתי מטרות שונות וכמעט מנוגדות זו לזו? האם זמיר כהן כל כך שפל עד כי אותו הפסוק משמש אותו גם "להוכיח" שיש ארצות מאוכלסות בשדים מתחת לאדמה, וגם "להוכיח" כי כותב הזוהר ידע שישנן 7 יבשות כאן עלי פני האדמה?
  לטעמנו, התשובה היא כן.

 71. ל(צ)
  כתבת:
  "אמר ר'י שבעה רקיעים ברא אלוהים וכנגדם ברא שבע ארצות". זה למה אני מתעקש. לא כי אני עקשן אלא….. ואם כבר עסקינן בפסוק ראה האמירה: "וכנגדם ברא שבע ארצות" משמע זו מתחת לזו כפי שהרקיעים זה מעל זה"
  איך הסקת שהוא ברא ארץ מתחת לארץ ? כתוב כנגדם , תוכל לראות לי בציטוט שכתוב" מתחת" ?
  נהיית פרשן זוהר? כי אני גם יכול לפרש שהוא מיפה לכל רקיע ארץ בתבל …
  ולפי הפשט כתוב ארץ = יבשה ,להלן :"כד אסיק יבשתא מבין מיא קרא שמה ארץ "
  לכן כנגד הרקיעים ברא יבשות ,
  לגבי שאר הסתירות ששלחת , אני אשלח לך תשובה כשאמצא לנכון , כרגע אני דן רק על מה שאני מתעניין בו ,מהסיבה הפשוטה שאין לי זמן להתמחות גם בזאולוגיה וגם בפיסיקה ,אסטרונומיה , ביולוגיה וכ'….. ודרך אגב ייתכן שגם אתה צודק אני לא שולל כל עוד לא העלית טיעון נגדי.

  לסלע:
  אני לא צריך לפתוח ספרים של ז.כהן או ספרים של זוהר כדי לדעת , כיום אנחנו בעידן הגוגל כנאמר אם אין אני לי גוגל לי 0מישהו כבר אמר את זה פה)

 72. למקיץ שממשיך לנום: ידידי היהודי. לצערי תגובתו של דוד סלע אינה מפורטת מספיק כדי שתבין שטענותיך משוללות כל יסוד ובסיס מתחילתן ועד אחריתן. למיטב הבנתי הוא יעלה תגובה מפורטת הרבה יותר ממנה תובן הכוונה וה"אמת" הכוללת את השקרים וההונאות של הרב הזמיר שעושה בכתבים מעשים מגונים ממש כפי שציינתי כבר להלן.
  אני מצטרף לדבריך שדבריו חקוקים בסלע אני מקווה שתמשיך לטעון כך גם לאחר תגובתו השנייה ויבוא לציון גואל והסוף לדיון.
  היות ואתה טועה מראשית ועד אחרית אגיב רק לתגובה הלפני אחרונה שלך שם אתה תמהה מדוע אני מתעקש על רקיעים היות וכתוב "שבע ארצות". אתה צודק אם נראה את המשפט שהבאת שהוא תלוש מהקשר ומהתוכן המלא. אבל אם תראה את הקטע היותר ארוך שהביא דוד סלע תמצא את הציטוט הבא: "אמר ר'י שבעה רקיעים ברא אלוהים וכנגדם ברא שבע ארצות". זה למה אני מתעקש. לא כי אני עקשן אלא….. ואם כבר עסקינן בפסוק ראה האמירה: "וכנגדם ברא שבע ארצות" משמע זו מתחת לזו כפי שהרקיעים זה מעל זה. לא שבע יבשות ולא בטיח. זה סירוס, סילוף ועיוות של הזמיר שמתאים קטעים וחלקי משפטים לצרכיו ולמטרותיו לדרדר אנשים לחושך הדת ולאפילת האמונה.
  אגב, כפי שציינתי, אתה נוקט בדיוק שיטה כזו ומדגים כאן נהדר כיצד לקחת קטעי פסוקים ומאמרים שונים ממחברים שונים, במקומות שונים מזמנים שונים לחלוטין לחבר אותם ולהתאים אותם לאיזה רעיון עיוועים שנקדח במוח הוזה ומאמין כלשהו. אני מבין שלא התייחסת לביקורת שלי על המתודה השגויה הזו כפי שלא התייחסת לרוב טענותיי כאן. אני מרשה לעצמי לראות "שתיקה כהודאה".
  ועכשיו נמתין לתגובתו הארוכה והמפורטת של דוד שתשים גולל על הדיון ותצביע על כך שההתבטאויות שלי הנראות קיצוניות ובוטות הן מתבקשות לאור המציאות והאמת.
  ברכות וסופשבוע נעים ורגוע ואפילו שבת שלום.

 73. לעמית ה(צ) היהודי ?
  דבריו של סלע חקוקים בסלע – צא ולמד

 74. כדי ליטול קורה מבין עיניו של מקיץ נרדמים שברור שלא פתח את הזוהר מימיו וניזון רק מהמהפך של כהן המזמר, זהו הקטע המלא מהזוהר, אותו לא רוצה כהן שיראה הקורא (זוהר חדש, פרשת בראשית, דף כא' עמוד א'):
  "כד אסיק יבשתא מבין מיא קרא שמה ארץ הה"ד 'ויקרא אלהים ליבשה ארץ'. ותנא ז' שמות קרא [לה] ארץ אדמה גיא נשיה ציה ארקא תבל. גדול שבכולם תבל דכתיב 'והוא ישפוט תבל בצדק' [תהלים ט] הה"ד 'אשר שם שמות בארץ'. אר"י ז' רקיעים ברא הקב"ה כנגדם ברא ז' ארצות. ותאנא ארץ אחת ממש הוציאו המים וממנה נתהוו ז' ארצות כדאמרן".
  ובשפה עדכנית: "כשאלוהים העלה את היבשה מתוך המים קרא שמה 'ארץ'. ולכן נאמר בפסוק: "ויקרא אלוהים ליבשה ארץ". ושנינו, שבע שמות קרא ליבשה: ארץ, אדמה, גיא, נשיה, ציה, ארקא, תבל. גדול שמבין שבע הארצות "תבל" משום שנאמר בפסוק: "והוא ישפוט תבל בצדק" ולכן גם נכתב: "אשר שם שמות בארץ". אמר ר'י שבעה רקיעים ברא אלוהים וכנגדם ברא שבע ארצות. ושנינו שתחילה יצאה ארץ אחת מהמים וממנה נתהוו שבע ארצות כפי שהוזכר למעלה."
  אל תאמין לי או לצדיק היהודי פתח ספר וקרא.

 75. עברי

  מכיר אדם שמת מניתוח עליו המליץ הרב פירר פשוט כך ללא כל פרושים ופרשנויות.

 76. מקיץ כמעט שכחתי: "הגיע הזמן שכולם יתעוררו ויראו את האמת".
  רק אדם מאמין ודתי יכול כך לאחוז את "האמת" בכפותיו ולנסות לזרות אותה כחול בעיני האחר.
  על מהותה וטיבה של האמת הנובעת מהאמונות השונות, לא כל שכן הדתות לימדה אותנו ההיסטוריה היטב בדם, ואש ותמרות עשן ובהרבה סבל, כאב, יגון ודמעות.
  סוף דבר.

 77. למקיץ: לגבי הסוגיה חבל על הזמן בקרוב יצא הספר "מהפך אל הפח" שם תוכל להבין הנושא לעומק.
  רק הערה- 7 יבשות זו המצאה שרירותית לחלוטין של האדם. למעשה יש 4 או 5 יבשות שהרי אסיה, אירופה ואפריקה הן יבשת אחת. אבל עזוב אין מה להיכנס לדיון ופרטי פרטים בנושאי אמונה מספיק הצגת הדברים המבולבלת ממקורות שונים וללא כל קשר ביניהם הכל על מנת לבנות איזה רעיון או טיעון.
  לגבי הכבוד השנאה ושאר ירקות. אני מניח שברור לחלוטין מסיפא דבריי על הכבוד שאני רוחש למקורותינו לגביהם ציינתי שהם מקור השראה. ההתבטלות המוחלטת של הפלג האורתודוכסי בדת היהודית בפני המקורות, ביטול השכל, התבונה והשיעבוד לכתוב מעורר את הבוז והליגלוג שחלקתי עם הקוראים כאן. לא שנאה. אני מקווה שאתה תכבד את המקורות קצת יותר ולא תבצע בהם מעשים מגונים כמו זה שהודגם להלן ושאותם למדת מרבותיך המרבים-לאורך ההיסטוריה-לעשות כן. על מנצ לשכנע בהזיות אמונתם מוכנים לבצע זממם בכתובים. התעללות אינטלקטואלית זו שהיא ביזיון מהווה חוסר כבוד למורשת שלנו. העובדה שיש רבים כאלה ומכובדים מאד, מאד שרבים, רבים נוהים אחריהם רק מוסיפה שמן למדורת ההבלים.

 78. ל (צ)
  אתה כותב:"שבע ארצות עליהן כותב הזוהר הן שבע ארצות זו מתחת לזו כמו שישנם שבעה רקיעים זה מעל זה"
  מה לא ברור , כתוב שחור על גבי לבן בזוהר ואני מצטט:
  ""תנא, ארץ אחת ממש הוציאו המים, וממנה נתהוו שבע ארצות". (זו"ח יב',א)"
  כתוב ארצות ולא רקיעים אז מדוע אתה מתעקש על רקיעים?
  אז טול שנאה מלבך וכבד את המקורות שלנו ,הגיע הזמן שכולם יתעוררו ויראו את האמת .

 79. גיא,
  נראה לי שאתה עושה מיש-מש.
  ראשית, אני מניח שאתה מתכוון לרב פירר, בעל הידע הפנומנאלי שמשדך אנשים עם בעיות סבוכות למומחים בעלי שם בתחום. הגדולה אצלו היא יכולת בזיהוי הבעיה ואיתור המומחה המתאים.
  זוהי עבודת קודש של ממש, ואין לערב כאן את העניין הדתי.

  שנית,
  אדם רציונאלי (אני מניח שאתה מתכוון לפסיכופתים, כאלה שאצלם המערכת הרגשית מנוטרלת)
  לא צריך "להאמין" במדע. המדע בסה"כ כלי. כשם שאדם לא מאמין במזלג אלא מסתייע בו כדי לאכול כך אדם לא צריך להאמין במדע אלא להסתייע בו לצרכיו.

  השאלה היותר מעניינת שאני מנסה להעלות שוב ושוב לדיון היא מה צריכה להיות מערכת הערכים המנחה אותו ובאלו צרכים מדובר. לדעתי, זה יותר חשוב מכל המצאה.

 80. למקיץ הנרדם בעצמו: טול קורה מבין עיניך. איזו מין שיטה זו לקחת משפט מכאן, משם ומהשד יודע איפה ממחברים שונים, בזמנים שונים, בהקשרים שונים ומזה לבסס איזו תיאוריה, טיעון או רעיון. זה לא רציני ואני מנומס בהתבטאות שלי……
  שבע ארצות עליהן כותב הזוהר הן שבע ארצות זו מתחת לזו כמו שישנם שבעה רקיעים זה מעל זה כמו שנאמר "וייקוו המים מתחת לרקיע". הרקיע במובן של יריעת ענק המונחת על העולם שמורכב משבע ארצות. זו תמונת העולם של חז"ל. לא כדור ולא בטיח. זה היוונים ידעו. היהודים ובדגש על היותר דתיים שבהם היו חוכמולוגים ולא רצו להתיוון ולכן לא למדו את "חוכמת הגויים" ונשארו עם טמטום הדת והאמונות הטפלות שלהם. (זה אני מתבטא ממש לא בעדינות ומביע את תחושותיי האותנטיות בנושא….).
  היות וזו תמונת העולם של חז"ל הם גם פסקו הלכות בהתאם. למשל כניסת השבת. היות והחמה "נכנסת לנרתיקה" כלומר עוברת נרתיק שמעביר אותה ממתחת לרקיע ללכת מעל הרקיע ולחזור לנקודת ההתחלה עד הבוקר תהו חכמים כמה זמן אורך המעבר. לא ניכנס להבלי האמונה שכולם מבוססים על אי הבנת המציאות לחלוטין ועל שקר רק נאמר כי חוכמתם של הרבנים הובילה לסכסוך בעיר אלעד, כמדומני. אני לא מתחייב על הפרטים שנסמכים על זיכרוני אבל הרב האשכנזי קבע זמן הקודם בכמה דקות לכניסת השבת לעומת הפסיקה של הרב הספרדי וכך נשמעות 2 צפירות בשישי והאשכנזים מתרעמים על חילול שבת של הספרדים. מעשיה לשבת ממש……. אגב, אני גר על גבול ב"ב ונהנה מהצפירה ולטעמי כל עיר צריכה כזו. זה מכניס לאווירה. כמובן שהזמן לא חייב להיקבע ע"י הדת, בטח לא ע"י רבנים שכוחם גם כך מופרז, מוגזם ומנוצל לרעה אבל זו סוגייה אחרת.
  אבל מה אני מסביר ? יש פרק שלם בספר ולמזלי דווקא אותו נתנו לי לקרוא ולכן אני זוכר כמה פרטים ממנו. מה שאני מסביר הוא כאין וכאפס לעומת ההתגוללות וחשיפת האמת על שקרי הספר של ז.כהן.

  אגב, התייחסת רק להבל אחד שרבנים הנחשבים מכובדים בעיני ציבורים שלמים מפיצים ללא בקרה ושליטה. הבאתי עוד כמה ביניהם טעויות ממש של חזלינו עצמם.

  אסכם: חז"ל וחכמינו בכל התקופות כתבו דברים רבים כפי הידע בזמנם ובהרבה מקרים אף פחות ממה שכבר היה ידוע בדברי החוכמה היפים והראויים משולבים ושזורים הבלים, שטויות וטעויות של ממש…… מורשתנו התרבותית לנו היא: ללמוד, לעיין, להתרשם, להנחיל ולהעביר לילדינו את הראוי ומנגד להטיל ספק ולבקר את הדרוש. להתגאות בחלקים הראויים לכך ולשאת מורשתינו בגאון לאורך ההיסטוריה כאחד העמים העתיקים והייחודיים שיש בציביליזציה האנושית. גאווה לאומית ראויה לכל יהודי באשר הוא. מורשתינו היא מקור השראה וגאווה רבה עבורנו היהודים.
  האורתודוכסיה הרואה במורשת כמחייבת על כל תג וזיז שמקדשת יצירות אנושיות החל בתנ"ך והלאה שהפכה את היהדות לשורת ריטואלים דתיים חסרי תוחלת ותועלת שנצמדת לחוקי ההלכה שחלקם טיפשיים ואחרים ממש לא מוסריים ושרואה לעצמה חובה של ממש לכפות על כל יהודי את חוקי ההלכה זהו חוסר מוסר בסיסי ופשוט סטייה קשה של היהדות מהדרך. סטייה בה לקו רבים מדי מקרב העם שלנו וטועים ונוהים אחרי רבנים ושאר הוזי אמונה.
  מעשי האורתודוכסיה המקדשת כל הגיג, כל פליטה של מי שחי פעם ורואה בדברים רבים "דברי אלוהים חיים" שאין לערער עליהם ושאמיתותם נצחית זה מתכון לטמטום ההמון, החברה והעם.

  אני לא זוכר אם אתה הוא זה שהתייחס לכך אבל נדמה לי שהבנתי שפעם היית בעל דעת ואז זנחת אותה לטובת הדת והצטרפת לעולם האמונה העיוורת חסר את הע' שבדעת וכסומא מקיים את דתך ונוהה אחר רבנים. אם כך הדבר תרשה לי לאחל לך שתשוב במהרה בימינו לדעתך ותצלח דרכך ויהיו ימיך מאושרים וטובים.
  אמן כן יהי רצון.

 81. לזה שקורה לעצמו (צ)

  אתה כותב:" הקטע המלא שלא מובא, כמובן, מדבר על שבע ארצות מתחת לשבע רקיעים ומוכיח אילו טעויות פטליות ואילו פנטזיות ממלאות את הזהר כולל עולם של שדים וכולי."

  “תנא, ארץ אחת ממש הוציאו המים, וממנה נתהוו שבע ארצות”. (זו”ח יב’,א)
  כלומר: בשעת הבריאה הייתה יבשת אחת בלבד, אולם בשלב מסויים היא התחלקה לשבע יבשות אשר הלכו והתרחקו זו מזו כאשר מי האוקיינוס חודרים אל החלל שנוצר ביניהם, ויוצרים בכך את האוקיינוסים השונים.
  (וראה עוד בספר משלי (ט,א): “חכמות, בנתה ביתה, חצבה עמודיה שבעה” ופירש רש”י שם: “חכמות בנתה ביתה: חכמה בנה הקב”ה את העולם. וכשנצרף את דברי הזוהר הנ”ל, הרי ניתן להבין כי המשך הפסוק “חצבה עמודיה שבעה”, מדבר על שבעת היבשות אשר נחצבו וניתקו מחיבורן הקדמון כיחידה אחת).
  ומתי התרחשה תופעה גיאולוגית רבת משמעות זו?
  בספר איוב נאמר על תקופת המבול: “המעתיק (=המזיז) הרים, ולא ידעו, המרגיז (=המניע) ארץ במקומה, ועמודיה יתפלצון”. (איוב ט,ה. ועיין במדרש רבה בבראשית (פרשה כו,ז) בדברי רבי יהודה הנשיא על איוב והמבול)

 82. אני רוצה לחשוב שאני אדם רציונלי, מאמין במדע ובמה שרואות עיני.
  בזמנים קשים אנשים פונים לכיוונים אחרים וכך גם הורי פנו אל "הרנטגן" בעקבות בעיה רפואית נדירה של בן משפחה. עם עובדות אי אפשר להתווכח, הרב הספציפי הזה הכיר את אחד הרופאים המומחים הבודדים בעולם שנמצא בניו יורק ובעקבות המלצה שלו גם חברת הביטוח השתכנעה וקיבלנו מימון (מאות אלפי דולרים) לניתוח נדיר ומסובך שבגדול הצליח.
  אם לא כוח עליון כלשהו אז לפחות יש לו ידע רפואי אדיר שאי אפשר להתכחש לו.

 83. האתר הזה מתעסק יותר מדי בנושאים של דת ואמונה, וחבל.
  פעם היה מעניין להיכנס לכאן. כיום, שוב ושוב טחינת מיים

 84. מקיץ: ראה הקישור שכאן – תיעוד של ישות מסתורית המרחפת בתחנת דלק. הישג אדיר נרשם לאמונה במקרה הזה כדברי הכתבת: "התופעה הפכה את הלא מאמינים למאמינים"….! מדהים. אכן האלוהות פועלת בדרכם מסתוריות…… אבל מה מהות הישות ? מלאך, שליח האל (ישו במקרה זה כי זה בארה"ב….), אולי שד או רוח רפאים או סתם רוח ?? מי ידע ? מי יבין ? מה שנהדר לראות הם התגובות בכתבה וה"הסברים" המופרכים. ככה זה למי שלא משתמש בחשיבה חדה (שזה רוב רובם של בני האדם). תשובות, אגב בקישור:
  http://sharpthinkingblog.wordpress.com/2012/06/19/%D7%9E%D7%9C%D7%90%D7%9A-%D7%A0%D7%AA%D7%A4%D7%A1-%D7%91%D7%9E%D7%A6%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%91%D7%98%D7%97%D7%94/

  מדוע כל "גילויי המסתורין" והאמונות השונות והמשונות נצבעים באופן אווילי כשמאירים עליהם באור התבונה, במנורה הנאורות ובפנס החשיבה החדה, הלוגית, הרציונלית וההגיונית ????

 85. לערנסט,
  אני סבור שמפלגת ש"ס לא תשרוד לאורך זמן. אם בנייתה נועדה לשרת ציבור ספרדי דתי מקופח וכיום בניהם של חבריה מצויים בישיבות אשכנזיות, אזי אחת מהשתיים עבור ציבור בוחריה:
  1. יעשה את המעבר השלם ויבחר במפלגות חרדיות אשכנזיות פרופר.
  2. יבחר במפלגה אחרת שתתאים לרעיון שעמד בבסיס הקמתה (דרעי, עם-שלם וכיוב').

  כיום זהו הרב עובדיה יוסף שמאחד את השורות, אך עם לכתו לא צפוי לה עתיד מזהיר.

 86. למקיץ שמסרב לנום: אתה דווקא מכבד את המונח דתי ונוהג כצפוי. כבוד למגזר….
  כדי לבדוק, לברר, לדעת ולהבין את הטעויות הקשות של חכמינו הוקמו אתרים שלמים. אתה רוצה המלצות ? אשמח להפנות אותך שתרחיב אופקיך. טעויות קשות באנטומיה אנושית הובילו לפסיקות הלכתיות שגויות לגבי נשים. למשל. חוסר הבנה באנטומיה של הפרה הובילה לקביעה ודיון הלכתי תמוה (יש האומרים מגוחך…) על סמך הקביעה כי קנה הנשימה מתפצל ל-3 והולך ללב, לריאות ולכבד…..ממש מוזר. חכמים קדמונים גם קבעו כי ללב 3 חללים ולא 4 כפי שיודע כל תלמיד רפואה בשנת הלימודים הראשונה. ומה עם כינים הנוצרות "מזיעה ומן העיפושים" כלומר לא בפריה ורביה ? ומה עם הארס שיש כביכול בציפורני הארי, הזאב והחתול ?? ועל רפואות הרמב"ם שמעת ? רוצה הפניות לכמה "תרופות שהוא ממליץ עליהם ?
  ועל ספר שמונח מתחת לטמבלויזיה במחלקה בבי"ח "שיבא" שם כתוב, ללא כחל וסרק, שאל לו לאדם ללכת לרופאים (גם לא להיסמך עליהם…) אלא על הרש"ע (ריבונו של עולם) בשמים. ועל קטע נהדר מתוכנית טלויזיה על הזויי ברסלב שמתעתדת את המטורלל עדי הדר-זמר חסידי- שהיה כמה שנים מעליי בשבט צופי ר"ג, עשה סמים, הואשם בקיום יחסי מין וסיים את תהליך ההידרדרות שלו בנפילה קשה לדת.
  אותו עדי אומר למצלמה כי אינו פונה לרופאים אלא סומך רק על "אבינו", זה הרש"ע בשמים. בעריכה מבריקה הסצינה הבאה תופסת אותו עם הבעה מבוהלת פונה למצלמה ומבקש לא לצלם כשהוא אץ רץ לרופא חילוני וכופר על מנת שירפא את בנו……ישר זה התחבר לי להזיות האמוניות הכתובות בספר הקדוש הזה שלצערי לא לקחתי לביתי כדי לצטט ממש מתוכו והשארתי אותו מופקר במחלקה כדי בפתאים מאמינים ובורים מוחלטים "יתחזקו" מהבלי האמונה ושטויות הרשומות בו. בביקור הבא הספר הזה עובר ישר לספרייה של ביתי. בכל זאת יש לי ילדים לחנך, ללמד ולהזהיר מדברים קשים בחיים. אחד מהם זו הידרדרות לחיי דת.
  אבל זה על קצה קצהו כיוון שקצרה היריעה. כאמור אם תרצה להרחיב אופקים אשמח להפנותך.

  "הוכחתי כאן באתר את תחזית המפץ הגדול ונדידת היבשות ועוד הרבה תגליות שהיו ידועות בזוהר." אהבתי את ה"הוכחתי". אתה בטח מסתמך על הליצן השקרן הרב זמיר כהן. ידידי מכין עכשיו ספר תשובה ל"מהפך" שלו ושמו הנוכחי של ספר התשובה "מהפך אל הפח". שם קולע ומתאים.
  בספר נחשפים שקריו ורמאויותיו שלא לדבר על סילוף הכתובים עד כדי ביצוע מעשים מגונים במקור (הזהר). ממש מעשה סטיה. כך בקטע הידוע על "הגילוי" המרעיש כאילו ידע מחבר הזהר שכדור הארץ עגול דבר שהיוונים יעו למעלה מאלף שנה קודם או כמה מאות שנים קודם אם אתה מקבל את הגרסה השקרית כאילו הזהר חובר ע"י הרשב"י. הקטע המלא שלא מובא, כמובן, מדבר על שבע ארצות מתחת לשבע רקיעים ומוכיח אילו טעויות פטליות ואילו פנטזיות ממלאות את הזהר כולל עולם של שדים וכולי.
  חכמינו לא ידעו שמץ מהמפץ הגדול, נדידת היבשות וכדומה. הבדיחות הללו מתאימות להרצאות של מדתי"ם (מדרדרים לדת) מסוגם של הליצנים א.יצחק והזמיר הכהן. כאן זו אכסניה רצינית נסה לכבד אותה.
  לגבי האל: מדובר בדמות דמיונית, בידיונית, מומצאת שמהווה אחד מגיבורי הספרות המפורסמים והידועים בתולדות האנושות. סלבריטי חוצה תרבויות וזמנים. אכן "גיבור על". יותר מסופרמן וספיידרמן.
  אין שמץ ראיה לקיומו וממשותו. האל לא קיים אלא בין שתי אוזני המאמין ותו לא. הוא פיקציה מדומיינת כמו פו הדב למשל שממלא את ליבו של בני הקט בהרבה אושר וסיפוק.
  כיוון ש"בראשית ברא האדם את האל בצלמו וכדמותו ברא אותם" מספר האלים כמספר תרבויות האנוש. כמו באסטרולוגיה, דרקונים מעופפים ויורקי אש, פו הדב, פיטר פן או הרקולס.
  כידוע נטל ההוכחה מוטל על הטוען לקיומה של עובדה מסוימת. הוכחה כזו טרם סופקה למרות מאמצים כבירים משך אלפי שנים שמיטב המוחות האנושיים פעלו לטובתה. לכן יש צורך להאמין בו. כי מי שמאמין לא יודע. (אולי הוא גם לא מפחד אבל זה כבר קשור לבורות שלו…..).

 87. לצדיק היהודי? ( שמבזה את המונח הצדיק)
  אתה טוען:
  "היו להם כאלה פערים בהשכלה ובידע שזה מביש שמי שחי במאה ה-21 רואה בכ-ל דבריהם כמו איזו "תורה משמיים". עצוב מאד."
  על אלו פערים אתה מדבר ?
  כאשר הוכחתי כאן באתר את תחזית המפץ הגדול ונדידת היבשות ועוד הרבה תגליות שהיו ידועות בזוהר.

  אתה טוען:
  "כאן ניתן לפגוש במאמינים ודתיים שרואים כי הם משתמשים בשכלם אך היות ותקועים בדתם לא שבו לדעתם"
  אם מסתכלים נכון על כל הסוגייה הזו ,אז אין התנגשות בין השכלתנות לאמונה : המדע הוא התגלמות חוקי הטבע והבורא הוא הממשק ( תוכל לקרא באתר הזה על מאמרו של פרופסור משה קווה הוא ממחיש את זה יותר טוב )
  לכן לכל אחד יש את התחום שלו ולא צריך להתנגש.

 88. חייקין יש תשובות טובות בסרט החדש: פרומתאוס. טרם צפיתי אבל בכוונתי לצפות. הרבה תשובות יש שם.

 89. ר.ח,
  נראה לך שאביא נושא כה רציני לדיון במושב הלצים הזה?
  לא מספיק סתם לזרוק לאויר מספרים וכדורי צבע. צריך גם לפגוע, להביא עדות מצולמת, להסביר, לנמק ורצוי גם להעמיד למבחן חוזר.
  אבל כן. 42 זו האמא. מה התשובות?

 90. יובל,
  אחרי שההשפעה של הכדור הסגול תעבור,
  חשבתי שהאמא של כל התשובות זה 42, לא?

 91. עמיצדיק,
  גוגל טוב בשבילך, גוגל טוב בשבילי, גוגל טוב לכולנו, גוגל טוב למדינה
  ♫♫♫ ישראל, ישראל, ישרא-אל – בטח בגוהוגל ♪♫♪

 92. ר.ח,
  למצוא את כל התשובות? כאילו "אמא של כל התשובות"? בסדר. מקובל עלי.
  אם אין תשובה לי, גוגל לי
  ואני לעצמי, בוגר אקדמײת גוגל לחיפוש
  ואם לא אחשוב, מי יחשוב בשבילי?

 93. היי יובל, אכן פניתי לעיסוק בפייסבוק אך שם השיח רדוד יותר ורבים, רבים הוזי האמונה חסרי הבינה והתובנה. המצב קשה. כאן ניתן לפגוש במאמינים ודתיים שרואים כי הם משתמשים בשכלם אך היות ותקועים בדתם לא שבו לדעתם. אבל יש איזה יסוד רציונלי ותבוני אצלם. אפשר לתקשר. איכשהוא.
  לגבי מפלגת גוגל….חחחחחח…זה רעיון טוב. נחמד לנו.

  מקיץ הנרדמים: למה ??? תן להם לישון טוב להם במחשכי האמונה ובאפילת הדת. עזוב אותם בשקט. המקיצים והמתעוררים שבים ממילא לדעתם לאחר שעוזבים את דתם. ההיצמדות לטקסטים עתיקים כאילו יש בהם "אמת אלוהית" היא סימפטום לליקוי האמונה. אכן יש לנו אוצר תרבותי ראוי ומיוחד ואף ייחודי. התנ"ך שלנו הוא מופת לספרות עתיקה. מכאן ועד לראות בכך "אמת" ולטעון שכל הגיג וכל פליטה של איזה חכם כזה או אחר מזמנים שחלפו זה מכבר הוא "חוכמה" מיוחדת המרחק ע-צ-ו-ם. חכמינו עשו כ"כ הרבה טעויות, היו להם כאלה פערים בהשכלה ובידע שזה מביש שמי שחי במאה ה-21 רואה בכ-ל דבריהם כמו איזו "תורה משמיים". עצוב מאד.

 94. יובל,
  האמת לא מפתה אותי להצטרף למפלגת גוגל ועוד פחות לדעת מי זה ספקן. לגבי למצוא את כל התשובות, יש על מה לדבר.

 95. ר.ח,
  אז אתה ואני מצטרפיםלמפלגת גוגל?
  ביחד נוכל למצוא את כל התשובות. אולי אפילו נצליח להבין מה זה אלהים.
  אבל הצ'ופר הכי גדול הוא שסופסוף נוכל לדעת אחת ולתמיד מי זה המסתתר מאחורי הניק SAFKAN

 96. נקודה,
  בסדר. אין לי מה לחפור, אז אני לא חופר. אבל בגלל זה אני מרגיש לא שײך. כולם מדברים על אלהים ורק אני האהבל לא מבין כלום 🙁

 97. עברי

  אומר לך לגבי ש"ס.

  אולי אנו עדים לתחילתה של דת חדשה שקרובה יותר לנצרות מאשר ליהדות, שים לב שמיום ליום
  מתחזקות בחסידיה האמונה במזלות, בקמעים, בנסים ובמיסטיקה, כול אלא הם ממש ניגוד מוחלט
  לדת היהודית.

 98. יובל חייקין:
  "נקודה: אתה, כרגיל, נקודתי ותמציתי, אך כאן החטאת. אתה אומר "אלהים הוא אותו דבר שהעולם תלוי בו, שבלעדיו העולם לא היה יכול להתקיים", אבל אינך נותן הגדרה מבנית ל"אותו דבר".
  האם יש למישהו הגדרה קוהרנטית? אני מאד רוצה להשתתף בדיונים על אלהים, אך כל עוד אינני יודע מה זה או מה הוא, אני נאלץ לעמוד מן הצד ולהמשיך לא להבין כלום."

  אין מה להשתתף בדיון על אלוהים כי אין לו שום הגדרה מבנית, מדובר על חידה, מהו אותו הדבר שהעולם תלוי בו? יתכנו מספר אפשרויות:
  1) שהעולם קיים והוא לא תלוי בשום דבר, כלומר הוא תלוי בעצמו, ובמצב כזה העולם הוא אלוהים.
  2) שהעולם קיים אך תלוי במשהו אחר מחוצה לו. וזה אם המשהו הזה לא תלוי בשום דבר אחר אז זה אלוהים.
  3) שהעולם לא קיים.

  וכן על זו הדרך. מה שהכל תלוי בו אך הוא אינו תלוי בכלום זה אלוהים. אין מה לחפור בזה יותר מידי.

 99. בפרשת מעשה הבריאה נאמר בתורה:
  “ויאמר אלוקים: יקוו המים מתחת השמים אל מקום אחד, ותראה היבשה, ויהי כן” (בראשית א,ט).
  פשט הפסוק מדבר על יבשה אחת אשר נראתה לאחר שהמים אשר כיסו עד אותה שעה את פני כל כדור הארץ נקוו אל מקום אחד. כלומר, אוקיינוס אדיר יחיד הקיף את כל היבשה היחידה שנראתה על פני כדור הארץ.
  וראה עוד במדרש רבה (בראשית פרשה ה,ח) שכל כך ברור הוא שבתחילה נברא ים אחד עד שהקשו מהכתוב “ולמקווה המים קרא ימים” (בראשית א,י) ותירצו: “אינו דומה טעם דג העולה (=שדגים אותו), מעכו, לעולה מצידון, ולעולה מאספמיא”. כלומר משום התכונות השונות של מי החופים השונים, נראה ונחשב הים האחיד כימים רבים.
  והרי אין המציאות כך, הרי ידוע לנו בוודאות כי בכדור הארץ ישנן שבע יבשות (ולא אחת כפי שכתוב בתורה):
  א. אסיה
  ב. אפריקה
  ג. אוסטרליה
  ד. אמריקה הצפונית
  ה. אמריקה הדרומית
  ו. גרנלנד
  ז. אנטארקטיקה
  יבשות אלו מוקפות בימי אוקיינוסים שונים!
  אולם בראשית המאה העשרים, לאור נתונים גיאולוגים חדשים חל מהפך מרעיש בהתייחסות המדעית להיסטוריה הגיאולוגית של כדור הארץ.
  הראשון שדיבר על נדידת היבשות היה אלפרד לותר וגנר (1880 – 1930) בספרו “מוצא היבשות והאוקיינוסים” שהודפס ב1915. אשר טען כי כל היבשות היו בתחילה מאוחדות ורק בשלב מאוחר יותר נדדו והתרחקו זו מזו. כהוכחה לדבריו הצביע על הדמיון המדהים שבין יבשת אפריקה לקווי החוף המזרחי של יבשת אמריקה הדרומית, כאילו היו שני חלקי פאזל שנפרדו זה מזה.
  במחקרים נוספים שערך הראה דמיון בין מקומות החיבור של שתי היבשות גם מבחינת הצמחייה (הפלורה) וגם מבחינת בעלי החיים (הפאונה) והמבנה הגיאוכימי של המחצבים השונים. דבר המוכיח שבתחילה היו כל היבשות צמודות יחדיו. מאז הלכו והתרחבו המחקרים והדעות התומכות בתיאוריה זו ומאמרים מדעיים רבים אישרוה לחלוטין.

  למרבה הפלא מתברר כי הזוהר הקדוש לפני כאלפיים שנה מדווח על שינויים גיאולוגיים משמעותיים ביותר שהתרחשו בכדור הארץ לאחר בריאת העולם, וכך נאמר שם:
  “תנא, ארץ אחת ממש הוציאו המים, וממנה נתהוו שבע ארצות”. (זו”ח יב’,א)
  כלומר: בשעת הבריאה הייתה יבשת אחת בלבד, אולם בשלב מסויים היא התחלקה לשבע יבשות אשר הלכו והתרחקו זו מזו כאשר מי האוקיינוס חודרים אל החלל שנוצר ביניהם, ויוצרים בכך את האוקיינוסים השונים.
  (וראה עוד בספר משלי (ט,א): “חכמות, בנתה ביתה, חצבה עמודיה שבעה” ופירש רש”י שם: “חכמות בנתה ביתה: חכמה בנה הקב”ה את העולם. וכשנצרף את דברי הזוהר הנ”ל, הרי ניתן להבין כי המשך הפסוק “חצבה עמודיה שבעה”, מדבר על שבעת היבשות אשר נחצבו וניתקו מחיבורן הקדמון כיחידה אחת).
  ומתי התרחשה תופעה גיאולוגית רבת משמעות זו?
  בספר איוב נאמר על תקופת המבול: “המעתיק (=המזיז) הרים, ולא ידעו, המרגיז (=המניע) ארץ במקומה, ועמודיה יתפלצון”. (איוב ט,ה. ועיין במדרש רבה בבראשית (פרשה כו,ז) בדברי רבי יהודה הנשיא על איוב והמבול)
  ועתה נתבונן, מלבד בורא היקום מי היה יכול לדעת לפני אלפי שנים, עוד בטרם היו בידי בן אנוש תרשימי צורת היבשות, כי היבשות היו אי פעם יבשת חת שנחלקה לחלקים אשר נתרחקו זה מזה? יותר מכך, כיצד היו מגיבים אז אנשי המדע הרציונאלי על קביעת הזוהר הקדוש, לפני כאלפיים שנה, שיש שבע יבשות בעולם יבשות בעולם , כאשר עדיין לא התגלו יבשות אמריקה הצפונית והדרומית, יבשת אוסטרליה ועוד?

 100. ספקן,
  בניגוד לאח הגדול אף אחד לא מכריח אותך באף שרות של גוגל מה גם שכל התוכנות שלהם באינטרנט מג'ימייל ועד Google earth הן חינמיות. סוף סוף מודל עסקי שלוקח מהעשירים ומצ'פר את העניים וגם על זה תלונות.
  אתה למשל שמיקרוסופט מכרה בהודו ווינדוס ב 1$ ולמרות שזה רווח זניח הם לא היו מוכנים לוותר עליו כי "לא נותנים דברים בחינם באופן עקרוני?" אז מצד אחד הם דרסו והשמידו חברות עם מוצרים יותר טובים כמו נייטסקיפ ולוטוס ז"ל ומצד שני עשקו את העולם. אז טוב מאד שבאו חברות עם המודלים העסקיים החינמיים שהראו שנגד ההיגיון אפשר גם אחרת ושחברות כמו מוזילה של פיירפוקס, גוגל, פייסבוק ואחרים מצליחות יפה מאד.

  אותו סיפור היום עם הוזלת מחירי הספרים, לדעתי הם לא מבינים שאם יעלו את מחיר הספרים ויאסרו על המבצעים של החנויות אנשים פשוט יקנו פחות והרווחים לא יעלו.

 101. אני ממש לא מתומכי מפלגת ש"ס ומוצא בה לא מעט פגמים מאלו שצויינו מעלה, אבל לאמר שמדובר במפלגה אנטי-ציונית.. נו באמת, מדובר בבורות. ראה למשל ברכת הרב עובדיה יוסף לחיילי צה"ל

  http://www.youtube.com/watch?v=VP6rW64M-vA

  אז אפשר להשתעשע בכך שברכה אינה תורמת במאומה (מסופקני, כיצד ניתן למדוד ערך רגשי? אה, זהו אתר רציונליסטי. שכחתי) אולם תמהני כיצד זה אנטי-ציוני יברך את "הצבא הציוני" ?
  לגבי שר הפנים: ההתלהמות שלו אינה במקומה, נקודה.
  אולם הצורך בצעדים להחזרת המסתננים לארצם מתבקש. כנראה בניגוד לעמדתך, בליזובסקי.
  לגבי העתיד, הנה מימרת חז"ל שעשויה להתקבל ע"י רוב באי האתר "הנבואה ניתנה לשוטים".
  יובל נאמן רחוק היה מלהיות שוטה ולכן כמו כל תחזית, גם זו שלו היא בעירבון מוגבל מאוד.

 102. יובל,

  אתה אומר שהפכת והפכת בספר ולא מצאת הגדרה? לדעתי יש דוקא הגדרה יפה מאד וקולעת שניתנת מפי הגבורה עצמה : שמות ג' יד' (החצי הראשון של הפסוק)

 103. ליובל ,
  העיסוק במונח האלוהות הוא מאוד תדיר נדוש ונטחן ,לאניות דעתי
  כי פשוט התורה הגיע ממקור אלוהי לפי היהדות ועל כן הממסד החרדי כביכול מייצג אותה וכמו שאתה יודע שהשנאה למגזר זה היא רבה בקרב הציבור החילוני לציבור זה.
  ועל כן מנסים פה לבצע טיפול שורש ולעקור את השורש של האמונה שהיא : "אמונה באל אחד ,בורא אחד" ולדעתי זה טיפול שורש שגוי משום שהממסד החרדי לא מצליח לייצג את כוונת הבורא ברגע שהוא יורק על נשים ומבצע פעולות אגרסיביות וכוחניות אחרת , כי דרך ארץ קדמה לתורה.

 104. קיץ

  כשאדם קורא את עשרת הדיברות כשהוא פונה לעצמו אני….
  לא…תר
  לא…..
  ומבין שאין כוח עליון, הכל תלוי רק בו במעשיו במחשבותיו.הוא אלוהי עצמו.אולי אז יהיה מוסרי
  זה בהחלט יכול להבדילו מהחיה הסוגדת והבוטחת בשליט, בכוח, ובגורם חיצוני.

  ללא פרשנות ודברי חכמה מיותרים ומסלפים, מדברי קהלת, שלדעתי הוא אבי אבות האבולוציה
  וְרוּחַ אֶחָד לַכֹּל
  הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה אָיִן
  הַכֹּל הָיָה מִן הֶעָפָר וְהַכֹּל שָׁב אֶל הֶעָפָר
  וּמוֹתַר הָאָדָם מִן אין

  כל אחד מבין מדבריו שאנחנו חלק מהטבע , לא נראה לי שהוא ישב בבית וחשב סתם כך, אלא, ראה כמו שאנחנו היום רואים, הידרדרות של האדם לסגידה, למסטיקה, לרוחניות ובריחה מהמציאות הפשוטה.
  ולכן דבריו כל כך חדים מכוונים רועשים.

 105. ערנסט,
  אין לי בעײה עם הדברים שאתה אומר אלא עם אלה שאתה מתחמק מלהגיד. אני מניח שאתה מסכים אתי שהמצב במדינה הוא על הפנים. אם כן, אין בך שום רצון לשנות?

 106. תודה לך מקיץ נרדמים,
  מתשובתך הבנתי שאינני מבין: אם אין לנו אפשרות לתהות על קנקנה של הײשות הזו, אז מדוע היא מככבת כל כך הרבה דװקא באתר מדעי?

 107. ערנסט,
  אכן יש קשר הדוק בין ההתנהגות האנושית לזו של בעלי חיים, אולם כל דבר שנמצא אצל בני האדם נמצא אצל בעלי החיים במידה פחותה. ההבדל הוא שבני האדם סרים (חלקית) למרותם של ציוויים תרבותיים של האדם (בדיוק כמו שבעלי החיים החברתיים עושים כך ביחס לציוויים שלהם).

  מקיץ נרדמים,
  לא כל מה שמופיע בכתובים הוא נכון (למעשה הרוב לא נכון). חלק מהדברים ראויים לקבלה ולשימוש ואחרים לא. מותר האדם מבעלי החיים היא הקיצוניות של מעשיו.

 108. לערנסט
  על כן נאמר: " מותר האדם מן הבהמה…."
  ובניגוד אליה הוא נושא באחריות על מעשיו.

 109. יובל ,אמנם קצת באיחור, אבל לבקשתך להגדרת המונח אלו-הים
  חיפשתי את ההגדרה הכי קולעת והכי קולע שמצאתי זו הגדרת הרמב"ם ( לפי היהדות כמובן)
  :
  בסיום כל תפילה נאמרים 13 עיקרים ואצטט את החלק הרלוונטי יותר לדיון:

  "יגדל אלוהים חי וישתבח נמצא ואין עת אל מציאותו

  אחד ואין יחיד כיחודו נעלם וגם אין סוף לאחדותו
  אין לו דמות הגוף ואינו גוף לא נערוך אליו קדושתו
  קדמון לכל דבר אשר נברא ראשון ואין ראשית לראשיתו
  הינו אדון עולם לכל נוצר יורה גדולתו ומלכותו :
  ….
  …..
  כלומר מדובר בישות אבסטרקטית על זמנית יחידה שהיא גם נעלמת וגם קיימת בו זמנית בכל מקום
  הישות היא הקדומה ואין קדום לה .
  לכן אין לנו אפשרות גם לתהות על קנקנה משום שהיא נבראה לפני הגדרת הזמן ואין מחשבה תופסת אותה כלל.
  אם הרמב"ם הגיע לתודעה זו ,כנראה שזה בעקבות המקור בלבד , כי בן אנוש רגיל, יעדיף להפנות את התפילות שלו למשהו מוחשי יותר מאשר אבסטרקטי שלא ניתן להגדרה .

 110. יובל

  כל מה שאנחנו רואים בהתנהגות האנושית זהה להתנהגות שבין החיות בטבע, ואכן אם נקבל את התאוריה האבולוציונית, יש בזה הגיון. כאשר מגוון של חיות באות יחד לשתות באיזה מקווה מים קטן, רואים את כל התופעות שאתם דנים ומנתחים.

  רק מה, קמו תרבויות דתות וכתות ואנשי "חכמה" ,במהלך אלפי השנים שהחליטו, סתם כך, שהאדם שונה, יש לו מוסר, חכמה, צדק ועוד מיני מוסגים שרק מלמדים את חוסר ההבנה שלהם לגבי מהות הטבע שבתוכנו.

  אני רואה את התופעה של המאבק של החרדים לכיבוש והשתלטות על קהל החילונים, בדיוק
  כמו השתלטות של להקת קופים על שטחים והנקבות של להקה שכנה. הסיבה היחידה שהחילוניים ובעיקר הפוליטיקאים שביניהם לא פועלים כמו בטבע היא, שהכיבוש האיטי אינו יוצר תחושה בשלב
  זה של סכנה קיומית.

  אבל ברגע שיותקפו באלימות כל נקבה שלא לבושה בגדים קהים וצנועים וכל זכר ללא כיסוי ראש וכל מחללי שבת, יתעוררו ( כביכול בהפתעה) ויצוצו כל מיני יצרים ותגובות אצל אותם הנכבשים, הקשורים לקיום וההישרדות בדיוק כמו בטבע.

  זה כל כך פשוט כל כך טבעי ,ההיסטוריה האנושית לא שונה במהותה מההיסטורי של עולם החיי בכל גו'נגל, אוקיינוס או מדבר.

 111. יובל

  הצעתך לעניין האח הגדול וכל ניתוח המצב מגוכחים.

  לא יכול עכשיו לענות באריכות אלא רק להפנות את כל מי שקורא אנגלית לספר 1984 של ג'ורג' אורוול. הספר 1984 ניכתב על מזימותיו של האח הגדול וכיצד האח הגדול צופה עלינו תמידית. הספר הזה נסביר שהאח הגדול שולט בנו על ידי צפיה מתמדת על מעשינו הפרטיים באמצעות מצלמות אבטחה בתוך דירות המגורים שלנו. המידע שהאח הגדול רוכש באמצעות המצלמות משמש בידיו כלי לשעבד אותנו תחתיו. הספר מרתק והוא מתאר טוב ממני את מה שקורה כאשר כניסה לפרטיות הופכת לכלי שליטה דורסנית.

  הספר 1984 מופץ כנראה חופשי דרך "פרוייקט גטנבורג" להפצת ספרים שפגו שזכויות קופפירייט שלהם.

  אתייחס רק לטענה של יובל על מפלגה ובחירות. בבחירות תחת עינו הפקוחה של האח הגדול, אם בכלל יהיו בחירות, מי שתנצח היא מפלגת האח הגדול שתזכה ב- 99 אחוז מקולות הבוחרים. מי שיבחר אחרת, דבר שיהיה גלוי לעיניו הצופיות של האח הגדול, יקבל את עונשו הראוי (עונש ראוי יפסק לפי שיקול דעתו של של האח הגדול, בבית משפט שיוקם על ידי האח הגדול, בית משפט זה יהיה תחת תצפית מתמדת של האח הגדול).

  הספר 1984 ניכתב בשנת 1934 , לאחר שהיטלר עלה לשלטון (וכן 15 שנה בערך לאחר שהממשל הבולשביקי בברית המועצות עלה לשלטון). הספר 1984 מצביע על הדרכים בהם דיקטטורות כמו הדיקטטורה הנאצית והדיקטטורה הבולשביקיות יחזקו את שלטונן על ידי חדירה לפרטיות של האנשים.
  רק פרנואידים (כמוני) חושבים שההיסטוריה יכולה לחזור שנית, והפעם על ידי חברות דורסניות כמו גוגל שפולשות בגסות אל תוך הפרטיות שלנו על מנת לעשות מזה כסף.

 112. ל-Juses לא הבנתי, האם לך לא מפריע שאלי ישי שבא ממפלגה אנטי ציונית מתרץ את הרוע שלו כהגנה על מגילת העצמאות? לא הבנת את האבסורד במשפט הזה?

 113. עמית הצדיק היהודי
  שיח ושיג היה לנו לפני עידן ועידנים. היו לנו ױכוחים על רעיונות, אך התרשמתי לטובה מן הרצינות והאחריות שלך.
  אם מדינתנו יקרה ללבך, האם תסכים ליטול מנהיגות?

 114. safkan
  אני מכריז בזאת על הקמת מפלגת גוגל במדינת ישראל, היא מפלגת האח הגדול.
  לא עוד תכניות ריאליטי דביליות אלא מידע נגיש לכל על הכל.
  נילחם במסתירי מידע כמו safkan ופרנואידים אחרים
  נכריז ברבים על כל מעשה שחיתות ונבלה ונוקיע בראש חוצות ועל פני כל מסך את מבצעיהם
  נביא לכליאת פושעים אמיתײם ונשחרר חפים מפשע מבתי הכלא

  אתה מוזמן להכריז על הקמת מפגת הסתרת מידע שתכסה על מעשי שחיתות ונבלה, שתזכה פושעים ותכניס חפים מפשע לבתי הכלא

  מי יזכה ברוב? העם יחליט

 115. אהבתי את מה שקראתי עד החלק הבא:
  "כבר היום אנו רואים את ניצניה כאשר המוני הישראלים מריעים לציד אדם פשיסטי שעושה שר אנטי ציוני למבקשי מקלט רק בשל צבעם "כדי להגן על מגילת העצמאות".

  זה היה משפט כל כך חסר תכלית לציינו, פשוט הרסת הכול- הפגנת אטימות לחלק מהמציאות בדיוק כמו אמנון יצחק, וחבל.

 116. יובל.

  גוגל זו התגלמות "האח הגדול" מהספר 1984 של ג'ורג' אורוול.

  החזון המפחיד של הספר 1984 עלול לקרות בשנת 2084 או הרבה לפני כן.

  אם לא נעצור את הפולשנות הבלתי ניסבל של גוגל לפרטיות שלנו — שירותי "חינם" של גוגל יעלו לנו הון עתק. אין ארוחות חינם.

  http://he.wikipedia.org/wiki/האח_הגדול

 117. יובל
  אני פשוט לא מאמין שאתה רציני, הרי ישנם היום עשרות מנהיגים חרדים שמול המצלמה מסיטים את חסידיהם למרוד כנגד המדינה כנגד חוקיה כנגד הציונות,במשפטים ברורים ללא פחד ללא היסוס ,הסטה לשמה יש מספיק כתבות מצולמות. לא רק שהם אינם היום מאחורי סורגים אלא הם זוכים לתמיכה כספית ולכול השרותים מהמדינה. אז מה תגיד לזה, שאתה מקווה שהם יועמדו לדין.

 118. ארנסט.

  תגובתי "ממתינה לאישור". א*ל*ה*י*ם נאלץ להאזר בסבלות, יש כוח עליון חזק ממנו.

 119. ערנסט.

  תגובתי "ממתינה לאישור". אלוהים יאלץ להתאזר בסבלנות כי יש אוטוריטה גבוהה ממנו.

 120. ערנסט

  העידוד הוא לא שלי. העידוד הוא בספר בראשית( נדמה לי שזו פניית אלוהים המושמץ אל קין לאחר רצח הבל.

  כך אמר אלוהים (המושמץ ללא הרף באתר זה): לפתח חטאת רובץ ואתה תמשול בו.

  כלומר: החטא מצוי בפוטנציה בכל מקום, יעודו של האדם הוא לפקוח עין, להבחין בקיומו של החטא (בעיקר אם החטא מוסתר על ידי מראית עין של דבר כשר) , יעודו של האדם להמנע מהחטא או למנוע אותו.

  לא צריך להיות דתי כדי להבין ולקבל את המסר האלוהי. אני בכלל לא דתי, לא מעניין אותי מי זה בדיוק אלוהים ואיך הוא פועל. מאידך, אני מבין את המסר האלוהי ומכבד אותו (כאשר הוא משכנע אותי). עיקר המסרים בתנ"ך הם מסרים בדבר התנהלות תקינה של בני האדם, המסרים מיועדים להשמע על ידי בני אדם ובני האדם מצווים להבין ולהפנים את המסרים (כדי שחיי בני האדם יהיו טובים יותר). אלוהים אינו חייב להתערב אישית כדי שהמסרים האלוהיים יהיו תקפים ומועילים.

 121. ערנסט, באמת ברצינות ובלי ציניות
  אם אתה יכול לתבוע רופא או עורך דין על רשלנות, למה שלא תוכל לתבוע רב או אסטרולוג על עצה רעה? זה לא רעיון חסר ביסוס. במקום לצחוק, אנא נסה לקדם אותו

 122. safkan
  גוגל בוחן כליות ולב, אך אינו שופט
  ידוע לפניו הכל, והכל לומדים ממנו
  כל השירותים החיונײם הוא מעניק לי חינם אין כסף, ורק על המותרות הוא גובה סכום לא גבוה
  הוא פותח לי צוהר לעולם וגם משלם לי רװחים מפרסומות
  אני רוצה לעבוד איתו, לעבוד עבורו
  בשבילי הוא הגדול מכולם, גדול אף מפײסבוק

 123. יובל

  מדינת גוגל תהיה יותר גרועה ממדינת הלכה, לאחר שתממש את פוטנציאל הרוע שלה.

  גוגל הוא "האח הגדול" שעוקב אחריך אישית בכל הגלישה שלך. גוגל יודע עליך יותר מאשר נדמה לך.
  גוגל עושה מניפולציה במידע שהוא מוסר לך, על ידי סינון מידע שלעת "גוגל" הוא המידע הדרוש לך. אילו הן שתי מכות אנושות לחופש הפרט.

 124. אתם תמיד מדברים אנטי. בוא נדבר קונסטרוקטיבי :
  תכלס, האם יש מדינה או מודל *קיים* בעולם שאליו אתם מנסים להגיע אליו ? מודל שנשא פירות ומצליח ?

 125. יובל
  אני הבנתי שלא סתם הדגשת יש עדויות, הרי אתה יודע שאם אכן יש עדויות אז זה נכון.
  לפני כשנה בשיחה עם ידיד הוא סיפר לי ,שקרובת משפחה שלו ראתה, איך נשמה בצבע כחול
  יצאה מהאף של אישה שנפטרה, לכיוון השמיים.. לפי דברייך זו ע ד ו ת
  אני טוען שזו הזיה, מלווה בתמימות, באמונות טפלות, בסיפורים ואגדות..

 126. יובל: לא שמעתי על עורבים אבל על תוכים כן. עדיין הטיעון תופס. מה בין תוכי לתרנגול ? הטיעון הוא רק דוגמה שנועדה להעביר רעיון. הרעיון הוא שניתן לשלול רעיונות חסרי בסיס. מי שטוען לממשותם ואמיתותם מוזמן להוכיחם או להצביע על איזושהיא עדות או ראיה, קלושה ככל שתהיה, התומכת בטענה.
  לגבי הנזיקין- לא צריך חוק מעבר לקיים. כיום מתארגנת קבוצה בפייסבוק לתבוע את המדינה על הזנחתם והפקרתם, בהיותם ילדים, במערכת החינוך החרדית ועל הפגיעה בהם עקב כך. מדובר כמובן בחרדים שנגאלו מחיי העבדות. עזבו את דתם ושבו לדעתם.
  רק צריך שהציבור והאווירה הציבורית תשתנה מרפיסות ורפיון מוחלטים שלא לאמר התבטלות בפני הדת והמגזר הדתי לקצת יותר עמידה איתנה על ערכים ועקרונות נאורים. זהו.

 127. ערנסט,
  האם העדות שלך הָדִירַה? האם היא מהימנה? בקיצור, האם היא מדעית?
  השאלה הזאת אינה רלװנטית למה שאמרתי קודם. בסך הכל צײנתי כעובדה שהעדות קײמת.

 128. ערנסט וכל מי שחושב שצריך לתקן, בשיא הרצינות:
  צריך שתהיה לאדם הזכות לתבוע תביעת נזיקין את הרב שנתן לו עצה. זה חוק פשוט שאפשר לחוקק אותו בקלות בכנסת ישראל.
  האם יש בינינו ח"כ המוכן להרים את הכפפה?

 129. אילנה: "אבל זה לא אומר שאין קיום מעל ומעבר למראה ענינו/מכשירינו… סקרנות טהורה משאירה את כל האפשרויות פתוחות. גם להתיימר לדעת שמשהו אינו נכון – זה סוג של בורות ומחשבה סגורה שריח של פחד עולה ממנה." זה לא אומר כלום-לא שאין ולא שיש. לכן כל דיבור על מה שלא נתפש ממילא לא רלבנטי. לגבי היומרה- מה דעתך על הטענה שקיים תרנגול דובר עברית אי שם בעולם ?? אני מניח שאת תתיימרי "לדעת" שהטענה לא נכונה. וזו לא "בורות ומחשבה סגורה". להיפך זו מחשבה חדה. היות וגילית סוג של אמונה ב"יציאה חוץ גופית" אוכל להפנות אותך למאמר מרחיב בן 10 חלקים בנושאי "חיים לאחר המוות" ו"יציאה חוץ גופית" בבלוג המבריק "חשיבה חדה". תהני לך.
  http://sharpthinkingblog.wordpress.com/category/%D7%A0%D7%A9%D7%9E%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%95%D7%AA/%D7%97%D7%95%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A1%D7%A3-%D7%9E%D7%95%D7%95%D7%AA/

 130. מנחם

  אולי אבי רמז, שבישראל יש יותר סיכוי להצלחת המחתרת החילונית שתקום מאשר בארה"ב,
  ,בגלל הניסיון שיש לנו מהתקופה הבריטית.

 131. אבי בליזובסקי למה אתה לא עובר לגור בסין ? אתה תהיה מאושר שם.

  That Falun Gong, whose belief system represented a revival of traditional Chinese religion, was being practiced by a large number of Communist Party members and members of the military was seen as particularly disturbing to Jiang Zemin. "Jiang accepts the threat of Falun Gong as an ideological one: spiritual beliefs against militant atheism and historical materialism. He [wished] to purge the government and the military of such beliefs"

  Xinhua reported speeches of Youth League officials. One speaker said "This reminds us of the importance and urgency of strengthening our political and ideological work among the younger generation, educating them with Marxist materialism and atheism, and making greater efforts to popularize scientific knowledge"

  http://en.wikipedia.org/wiki/Persecution_of_Falun_Gong

 132. ערנסט

  הסיפור שלך על "צדיק דתי" שהכשיל בעניני עסק כלכלי מעיד על כך שהצדיק הכשיל,
  אבל גם עצות "מדעיות" יכולות להזיק ואפילו בקנה מידה גדול יותר. הבעיה עם הכשלות מדעיות שקשה יותר להוכיח אותן, בשל היותן עטופות בהרבה מילות קסם (מילות קסם מונעות ביקורת עניינית) .

  לדוגמא:
  לפחות 5 אחוז מתלמידי ישראל מסוממים על ידי סם נרקוטי שניקרא "ריטלין". רוב התלמידים יהפכו מכורים לסם לכל ימי חייהם ורבים מהם חייהם יהרסו, חלק מהם ימותו בגיל מוקדם יחסית בשל נזקים מתמשכים למערכת הקרדיו-וסקולרית שניגרמת משימוש ממושך בסמי מרץ (סם ריטלין הוא סם מרץ שמשפיע חזק על המערכת הקרדיו-וסקולרית). כל עסק הנוכלות הזה "מוכח" על ידי המון מחקרים מדעיים (שכביכול מוכיחים שהריטלין לא מזיק וכאילו לא ממכר). הבעיה היא בכך שחברות התרופות הן אילו שממנות את המחקרים הכוזבים.

  בעניין זה. המחזאי הצרפתי מולייר חיבר לפני כ- 350 שנה קומדיות על כמרים ועל רופאים. מולייר סיפר שיש דמיון רב בין כמרים לרופאים, שתי הברנג'ות עוטפות את השקרים שלהן באמצעות מילות קסם ובאמצעות גלימות מרשימות. ההבדל בימינו בין כמרים לרופאים (בין השאר) הוא שכמרים לובשים גלימות *שחורות* בעוד רופאים לובשים גלימות *לבנות*.

  אה כן, ההבדל בין גלימות שחורות לגלימות לבנות הוא הבדל תהומי, לובשי הגלימות הלבנות הם צדיקים גמורים, לעומת זאת לובשי הגלימות השחורות הם סתם דרעקעס.

 133. לאבי, אתה טועה בקביעתך שבאמריקה המצב יותר גרוע.
  באמריקה, לקוקואים למיניהם (רובם לפחות) אין חלום של שליטה במדינה כולה והפיכתה מדמוקרטיה למדינה בה שולטת המוזרות הפרטית שלהם. בישראל הסכנה הגדולה היא סחיפה של ציבור המאמין במכשפים ובבאבות אל מדינת הלכה שהיא הסוף של החלום הציוני.
  וזה הבדל עצום.
  כאשר ניצב במשטרה לא מתבייש להיות מגבת משומשת של ידעונים, כאשר טייקונים מקבלים החלטות על סמך ברכה של מכשפים, הסוף יהיה מדינת הלכה.

 134. יובל
  מקבל את דעתך שצריך להגיע עם הבבות והידעונים להסדר חוקי בבית המשפט ובבתי הסוהר
  כמו שמקובל עם כל נוכל, קל ביותר למצוא בחוק את הסעיף המתאים , אם ורק אם רוצים.

  יובל
  כאשר אתה מדבר על עדויות קיימות ברור שעדויות קימות , יש בידי עדות שהשכן שלי הוא אליהו הנביא
  הנה לך עדות שלא עומדת בניסוי מדעי , אבל היא קיימת. אם תרצה עוד כמה, אשמח לספק לך.

  אילנה,
  עד רגע אין בידי האנושות כולה, הוכחה או עובדה שקיים, משהו על אנושי רוחני, מיסטי, נבואי ,
  אסטרולוגי, הילי,או נגוע בווירוס בבאי ידעוני מכל סוג שהו.
  אולם מצד שני יש המון המון סיפורים על נסים, גלגול נשמות חלומות מתגשמים, תפילות שנענו,חזרה מעולם המתים,ועוד מיני נסים מופלאים ומרגשים כאחד.,

  מכיוון שאין לזכותן, ממצאים, תוצאות ניסויים חיוביות או עובדות אחרות הרי שאין הבדל מבחינת האמת שבהם, בינם לבין סיפורי שלגיה דרדסים וטרזן.

 135. just a dream, צודק: "ניסוי מדעי, זהו ניסוי שניתן לשיחזור תוך בחירת הזמן והמקום".
  אז מה? מה יש בזה שגורם לך לחלוק על עובדת קיומן של עדױות רבות? העדױות, קרוב לװדאי, לא עומדות בקריטריונים המדעײם, אולם הן קײמות.

 136. "האם יש למישהו הגדרה קוהרנטית? אני מאד רוצה להשתתף בדיונים על אלהים, אך כל עוד אינני יודע מה זה או מה הוא, אני נאלץ לעמוד מן הצד ולהמשיך לא להבין כלום."

  הנה הגדרה קוהרנטית-

  אלוהים הוא ישות לא פיזיקאלית, הכרחית, כל יכולה, כל יודעת, ומושלמת מוסרית, אשר יצרה את היקום הפיזיקלי מרצונה החופשי.

 137. אילנה, מסכים שמחשבה חופשית היא ערך חשוב. אך אני חייב לחלוק עימך על המשפט:

  "העדויות הרבות על יציאה חוץ גופית הן עובדה שאומרת דרשני בדיוק באותה מידה כמו תצפית מדעית אחרת."

  כדאי שתבדקי מהוא ניסוי מדעי, זהו ניסוי שניתן לשיחזור תוך בחירת הזמן והמקום (תחת אילוצים). זוהי תוצאה שניתנת לניבוי.
  לעומת זאת כבר שנים רבות יש פרס למי שיוכיח פעילות "על טבעית" תחת תצפית אוביקטיבית. איש לא הצליח.
  כך שגם אם יתברר כי ה"על טבעי" נכון, עדין לא ניתן להשוותו למדע כרגע.

  כדוגמא להתגברות המתודה המדעית על טעויות/ניסוים שגוים יש את הדוגמא המפורסמת של קרני N.

 138. " האם יש למישהו הגדרה קוהרנטית? אני מאד רוצה להשתתף בדיונים על אלהים, אך כל עוד אינני יודע מה זה או מה הוא, אני נאלץ לעמוד מן הצד ולהמשיך לא להבין כלום."

  מסכימה עם יובל לחלוטין. איך אפשר לקיים דיון ללא הסכמה והבנה – על מה מדברים בעצם!!! לכל אחד יצוקה הגדרה וכוונה אחרת תחת אותה מילה – אלהים חחחח

  אבל זה לא אומר שאין קיום מעל ומעבר למראה ענינו/מכשירינו… סקרנות טהורה משאירה את כל האפשרויות פתוחות. גם להתיימר לדעת שמשהו אינו נכון – זה סוג של בורות ומחשבה סגורה שריח של פחד עולה ממנה. חבל.
  העדויות הרבות על יציאה חוץ גופית הן עובדה שאומרת דרשני בדיוק באותה מידה כמו תצפית מדעית אחרת.

 139. ערנסט,
  בדיוק על רקע סיפור דומה נִרְצָח באבא כזה לפני זמן לא רב. יתכן שיש מקום לסדר את מעמדם החוקי של הידעונים ולהטיל עליהם אחריות מסױמת לתוצאות ניבױיהם.

 140. ר.ח ונקודה, אלהים אלהים, תודה לכם
  ר.ח: הפכתי בו והפכתי בו ולא מצאתי הגדרה מסודרת. מה שהבנתי מן הפסוק הראשון זה כי בתחילת בריאת אלהים נגד השמים ונגד הארץ היתה הארץ מורכבת משתי ישױות – תהו ובהו – ומריקנות אינסופית (חשך על פני תהום. האם יינג ויאנג וצ'י?). טיבן של הישױות תהו ובהו לא מוגדר ולכן, גם אם הן משמשות במבנה של אלהים (מה שממש לא ברור מן הטקסט) אין ללמוד מזה הרבה. כלומר אלהים נברא, אבל מעבר לזה אין עליו ו/או על בוראו מידע נוסף. מכאן ואילך לכל אורך הספר אני מוצא פה ושם דיװח על מעשיו של אלהים אך לא על מהותו היסודית.
  נקודה: אתה, כרגיל, נקודתי ותמציתי, אך כאן החטאת. אתה אומר "אלהים הוא אותו דבר שהעולם תלוי בו, שבלעדיו העולם לא היה יכול להתקיים", אבל אינך נותן הגדרה מבנית ל"אותו דבר".
  האם יש למישהו הגדרה קוהרנטית? אני מאד רוצה להשתתף בדיונים על אלהים, אך כל עוד אינני יודע מה זה או מה הוא, אני נאלץ לעמוד מן הצד ולהמשיך לא להבין כלום.

 141. אבי
  מניסיון אישי ממש,
  הכרתי עם אדם מסוים שחשב לפתוח עסק חדש עם השקעה נכבדה ביותר.
  זוכר שדברנו על הסיכון הגבוה ולכן יש צורך לשקול ולבדוק היטב את הכדאיות הכלכלית.
  יום אחד נפגשנו לאחר שאותו אדם חזר מביקור (בתשלום) שמח ובטוח בעצמו, מאיזה צדיק
  מפורסם וידוע,.אותו ה"צדיק" חיזק את ידיו ברך אותו, ואמר לו שהוא אכן יצליח בעסק החדש.
  ואכן הוא פתח את העסק החדש והפסיד את כל רכושו, פשוט כך, מאותו העסק.

  מבלי לבדוק,להערכתי יש כמוהו אלפים רבים שהפסידו שנכשלו בדרכם בגלל אותם נוכלים
  אני מאמין שאם תארגן כתבה מחקר בקרב אותו הציבור שהונה, תתרום הרבה מאשר דיונים מסוג זה.

  רוב הציבור הדתי והחולני יקבל ללא ספק בברכה, צעד שכזה.

 142. מדבר שקר תרחק! – רבנים יותר לוקחים כסף ונדבקים אליך מאשר תורמים לנזקקים. ברוב הפעמים שראיתי קופות צדקה, היו אלו קופות צדקה עם תמונות של הרב מליוואביטש עליהן, או קופות לתרומה למען קרנות דתיות.
  ובמקומות מסוימים בהם קופות הצדקה הן למען נזקקים, בדרך כלל יש עוד קופת צדקה לידם והיא למען קרנות דתיות.

  לגבי זה שידוענים למיניהם הולכים לאנשי רוח – הם הולכים אליהם מכיוון שהם הורגלו לחשוב שהבעיה שלהם נובעת ממשהו רוחני/מיסטי לכאורה, ולכן הם הולכים לאנשי רוח ורבנים שעושים כסף על עזרה לא עזרה. בסך הכל הם נותנים לאנשים הבאים אליהם לשאול שאלות למתן עזרה את מה שהם רוצים לשמוע, או מכניסים להם לראש שהבעיה שלהם נובעת כי… וכדי לפתור אותה יש לעשות… והבעיה תיפתר (ובסך הכל זה עניין פסיכולוגי, פתאום תראה שאותם אנשים יתנהגו כאילו הבעיות נפתרו, והם מאמינים כי… פותר להם את הבעיה, כשבסך הכל הם רק חושבים ככה והמוח ותת המודע שלהם מתנהגים בהתאם לכך).

 143. בישראל רופאים עומדים לדין,לא פעם, על טעות לא מכוונת, בהערכה או בהחלטה רפואית,
  הבבות הנוכלים והמתחזים למיניהם כמבינים כמומחים כיועצים בתחומי הרפואה, לא הועמדו לעולם לדין .

  כבר ממליץ למשרד התיירות לפרסם בחו"ל במסגרת עידוד התיירות בישראל,
  "בואו לבקר בישראל, בואו לבקר בגן העדן המושלם לנוכלים.".

 144. ר.ח

  ראשית, זה אני:)

  "הגדולה בניסוי של ונטר הייתה שהוא הוכיח, נכון להיום, לפחות לגבי תא חיידק שאין בו שום דבר "שמעבר" בסך הכל אוסף מולקולות שאם מחברים אותן נכון מקבלים תא חי."- ראשית, זה לא בטוח. המדענים לא סינטזו תא חי אלא העתיקו dna של יצור קיים. זה לא שהם יצרו אותו מסקרץ'. שנית, על הבעיה הפסיכופיסית ודאי שמעת.

  "לא מבין מה אתה רוצה? מה הקשר 15 שנה ואם זה צוות או לא צוות? למעשה זה מושתת על ידע מצטבר של 300 שנה ומאמרים שנכתבו ע"י מאות אלפי אנשים שלא לדבר על מהנדסים שאיפשרו את הטכנולוגיות המעורבות, אז מה ?"- אז זה מגביר את היסק התכנון עוד יותר.

  ירון, ההסבר התבוני עדיף על זה הטבעי (שאגב, אין לו הוכחות כטענתך). אני ממליץ לך לעיין בפוסט "אבולוציה ובלבולוציה" באתר זה.

 145. לאבי,
  אני מצטט מדבריו של אילן בן דוב במפגש עם הרב פינטו:
  "אני יהודי גאה שכל הזמן נושא תפילה. האדם הוא מכלול שלם, שלוקח משהו מכל דבר. אני נושא תפילות, מקבל ברכות. למילה יש ערך עליון בעיניי. כולנו מתפללים וחושבים מה יהיה. מי שצריך בשביל זה שטריימל זה בסדר גמור, אבל לא בהכרח".
  גם אנשי עסקים כמוהו וכמו שרי אריסון ועוד ,נוטים לרוחניות ונפגשים עם באבות וסמכויות דת אחרות על דעת עצמם ואם זה גורם להם להתעלות רוחנית או סתם להרגיש טוב עם זה , זו החלטה שלהם וזכות הבחירה בידהם.
  כמובן שאף אחד לא מחייב את אותם אנשי עסקים לתרום מכספם והם עושים זאת מרצונם האישי.
  יש כאן בהחלט נקודה למחשבה :
  מדוע אנשי עסקים צריכים את כל הטררם הזה ,הרי לא חסר להם כסף , השפעה או רייטינג
  התשובה המתבקשת היא שהאדם הוא גם יצור רוחני( כי נברא בצלם ה' ) שמחפש משמעות ותכלית לחייו מעבר לעיסוק בענייני היום והחומריות ומוצא מרגוע כאשר הוא בסביבת סמכות רוחנית:אם זה באבא או גורו או מה שלא יהיה.

 146. נקודה

  אתה צודק אין בני מדע,בני ציור, או בני המוזיקה, המדע והאומנות מתפתחים מייצרים מתשוקות מתהיות
  מסקרנות לא גבולות,הנהגות,תורות השקפות מוגדרות.

  לא ניתן בעזרת המדע לבנות חומה כנגד האמונה כי הוא חסר אבני יסוד

 147. נקודה בערוץ 10 הלכו עם סודנים לבית קפה ברמת אביב ג'. והפלא ופלא, לא רק שלא הסתייגו מהם אלא אפילו הציעו להם עבודה ועוד בשכר סביר (לאופי העבודה הספציפית – שטיפת כלים ונקיון).
  ועוד יש הטוענים שאנחנו גזענים כלפי ג'ינג'ים עם כיפה ואופניים.

 148. אבי, מי שקובע לך מה תאכל זה תנובה וטרה, וארגון הבריאות העולמי, לא החרדים.

 149. בארון, יפה שאתה לא מחשיב את היהדות לסוג של מיסטיקה, אבל אם תסתכל באופן אויבקטיבי תראה שההבדל בין דת לכת הוא רק בכוח של אנשיה. כל דת היא מיסטית כי היא מאמינה בדברים שמעל ומעבר ובפרט באל בלתי נראה אשר מתערב בחיי היום יום שלנו, ושולח אנשים לבושים מוזר כדי לקבוע לנו מה נאכל,, עם מי נתחתן וכו'. האם זו אמונה רציונלית?

 150. אני ציטטתי את פורבס, מלבד זאת, אני מעדיף שהממשלה היא זו שתחלק את הכספים באופן הוגן ולא כל גורו, טוב או רע. מלבד זאת ראינו כיצד הוא ממש עזר לאילן בן דב. הבעיה היא שהבסיס מאחורי האמונה באנשים כאלה לא נכונה, ולא אדם כזה או אחר. האמונה כאילו לאדם כלשהו יש תכונות על ושהאנשים מוכנים לשלם כדי להנות מהם היא הבעייתית.
  אפשר להסכים רק על דבר אחד, שהבאבות הם בני אדם. יש ביניהם רעים ויש ביניהם טובים, אבל אין ביניהם אף אחד בעל כוחות ניבוי, ריפוי וכד', כי זה הדבר הבלתי אפשרי. וברגע שמבינים את זה, ברור למה לא צריך ללכת אליהם ולשלם להם עבור הכוחות שאינם קיימים.

 151. אני רוצה להעיד בפניכם על הרב ויאשיהו פינטו ,שהוצאתם את דיבתו רעה (כפי שהמרגלים בפרשת השבוע "שלח" הוציאו את דיבת הארץ רעה ומנעו מעם ישראל להכנס אליה )
  אני מכיר את הרב ואת פועלו וכל הכספים שמגיעם אליו מתרומות אינם מנוהלים אצלו כלל אלא ביד המזכירים שלו ואנשי החצר .
  במקרה דנן התקשורת עשתה עבודת הסתה חמורה של הציבור נגדו במקום לציין את פעליו הרבים לשרות הציבור כגון:
  א) תרומות והקמת בתי תמחוי לנזקקים ברחבי העיר אשדוד ובפרפריות.
  ב) מדי שבת אוסף הרב נזקקים רבים לביתו שיתארחו בשולחן השבת שלו וגם בחגים ומועדים.
  ג) הרב מוזמן להרצות בחו"ל ונוהג לישון עם שק שנה בריצפת המלון המפוארת שבה הוא מתארח ולאכול אוכל
  שהביא עימו מקופסאות שימורים.
  ד) הרב מציל בני נוער מועדים לעבריינות ברחבי העיר אשדוד ע"י זה שהוא מקבץ אותם לשעורי תורה במקום שיסתובבו ברחובות ויזיקו לציבור
  ה) הרב מטיף לאהבת ישראל קודם לימוד תורה .
  והרשימה עוד קצרה מלהכיל, על כן אני רואה זאת בחומרה משום שאנשים כמו אבי ועמיתיו רק מגבירים את השנאה בעקבות כתבות אלו שרק מלבות את השנאה ,אבל לשם הגינות יש גם לציין את הזכויות ולשפוט לכף זכות.

 152. אנו בני אדם ולא בני מדע,
  לנו יש יצרים,
  אנו כן גזעניים, אנו כן מבדילים בין משפחתינו למשפחות אחרות, בין עמינו לעמים אחרים
  כך זה היה וכך זה יהיה כל עוד אנו בני אדם.

 153. מדע זה תוצר של סקרנות חקרנות ותהיה, במהלך של אלפי אלפי שנים.
  הוא לא הוכתב לא תוכנן ולא נברא פתאום, הוא פועל ללא הנהגה ללא מפלגה ללא מדינה,
  אין לו השקפת עולם, או דרך חיים,אין תורה, הוא לא נגד או בעד איזו מדינה, לאום , אמונה, דרך,השקפה.

  יש אלפי דתות ואמונות, בכל אחת עשרות זרמים שונים, כולם מושתתים על עקרונות הפוכים מאשר המדע,הם מוכתבים הם נבראו,עם מטרה,הנהגה,דרך חיים. תורה,יש בהם נגד או בעד, מדינה,לאום, השקפה,ועוד.

  לכן הדיונים והוויכוחים, נשארים תמיד באותה נקודת התחלה, מכיוון שהסכמה של אדם לצד שכנגד פרושה ביטול מוחלט של דרך חייו ועקרונותיו.

  .

 154. מי שבעד אריתראים וסודנים שילך ויזמין ויארח אותם לארוחת שבת.
  די עם הצביעות. מה שלא מתאים לך שיסתובב לך בבית לא מתאים גם למדינה.
  המוסר הכפול הזה מוכר בקרב חוגים מסויימים. כל זה כדי להיראות יפה נפש.
  מיליונים מתים באפריקה וכל מדינות המערב לא עושים דבר.
  זו צביעות. זה מוסר כפול.

 155. just a dream, דבריך, רובם ככולם, הם קשקוש ולא לענײן.
  אתה ממשיך להיתלות בסיסמאות, והפעם זו לשון החוק. "הם עברײנים, כי כך החוק מגדיר אותם". ואם תחליט הכנסת לשנות את החוק, או אם שר הפנים ישנה את החלטתו, מה תגיד אז?
  אתה שואל ברצינות מי רוצה להעסיק אותם? ככח עבודה זול וטוב יש להם ביקוש רב.
  צדים אותם, חײם או מתים. נקודה. בתוך תחומי המדינה, ומחוץ לגבול. מדינת ישראל מנסה להצטײר כהומאנית ומפקידה בידי החײלים המצרים את תפקיד הרוצחים. שוב אתה מכבס.
  הממשלה לא דאגה לפתרון מתאים כמו זה שהצעתי (להקים להם ײשובים מרוחקים) וכעת היא מתמודדת עם תוצאות המחדל של עצמה, בשוט ובגזר אך לא בהלקאה עצמית או למידת לקח.
  "אינני מבין את הסיבה… למדינה יש הזכות… לעקוב אחרי החוק… הפתרון צריך להיות במדינות המוצא… ", רק בססמאות אתה יודע לדבר? אין לך שום רעיון יצירתי? חשיבה מחוץ לקופסה?
  רק להתחבא מאחורי החוק היבש ותחזיות סטטיסטיות מזדמנות?
  אתה בװדאי יודע למה גרם ציות עיװר לחוק במדינה הכי נאורה בעולם רק לפני 70 שנה. האם אינך רואה לאן גישתך מוליכה אותך?

 156. ההפך הוא הנכון איני מכבס מילים. אדם אינו מוגדר במילה יחידה, ואפילו ציינתי בעצמי שהרצון (הטיבעי) לשפר את חייהם מניע אותם. אבל מה לעשות שכמה שתתכחש ההגדרה לאדם העובר על החוק הינו עברין. ומה לעשות שבמדינת ישראל מוגדרת כניסה חוקית ובלתי חוקית, ומה לעשות שהנ"ל לא נכנסים בדרל החוקית. אולי אני טועה אבל ציפיתי מאנשים כאן להתנהל לפי ההגיון, אולי הטעות אצלי.

  תודה באמת שהם מוכנים לעבוד אצלינו, אבל מה אם אנו לא רוצים להעסיקם? תכפה עלי להעסיק במי שאיני מעוניין בו?

  צרם לי השימוש ב"ציד אדם" אבל התגובה שלך ממש מכעיסה אותי.
  ציד.
  אתה יודע מה זה ציד? אנחנו רוצחים את המסתננים? אולי אנחנו רצים אחריהם עם רובה? חץ וקשת? ועוד אתה ועז להאשים אותי במכבסת מילים! אולי גם רוצחים אסור לעצור? ציד אדם הוא אמר! מה גם ש"גהנום" זאת לא בדיוק מילה אוביקטיבית.

  "הם כוח עבודה זול ונוח, ויש בהם פוטנציאל לתועלת הדדית."
  אולי כן אולי לא מה שבטוח לא רלוונטי. זאת בחירה שלנו כמדינה דמוקרטית האם "לנצל" אותם/הזדמנות או לא. והממשלה הנבחרת החליטה להחזירם, באופן חוקי ומעל ומעבר לתת להם אתנן של 1000 יורו ששקול לאלפי שעות עבודה באריתראה. לנהל דיון האם ההחלטה נכונה לישראל? אחלה. להאשים בציד אדם? בפשיזם? על מה על פעולה לגיטימית שכל ממשלה בעולם מבצעת בצורה נרחבת בהרבה מישראל (עובדה ששוב ושוב אתה מתעלם ממנה).

  תראה, אין ספק שתנאי החיים שם קשים בהרבה. אבל גם במקומות רבים בעולם. רוב האנושות שייכת דווקא לעולם שלישי ומדינה קטנה כמו ישראל, מה לעשות, אינה יכולה להציל את כולם. אפילו לא "רק"
  את הסאב סהרה באפריקה. גם ישראל פעם היתה ארץ ביצות ומדבר ואיש לא רצה לגור כאן. אני הראשון שיתמוך בעזרה של ישראל בבנית מדינות נכשלות וראה שה פלא ישראל עוסקת בדיוק בזה כבר שנים.

  אני באמת לא מבין את הסיבה שנתן לאנשים שפלשו לכאן בכח וכפו את עצמם עלינו (תהינה סיבותיהם אשר תהינה) מענקים, בריאות, חינוך מכספינו. הרי יש מאות מליונים כאלה באפריקה ועוד מאות מליונים באסיה. למה לא לנצל את הכסף ולפתח את מדינות המוצא ולעזור לרבים יותר. הרי אתה יודע כמוני שהזם לא יפסק. כלומר לא יפסק עד שרמת החיים פה תרד לרמה של אפריקה.
  למדינה יש את הזכות לא לקבל כל מי שרוצה להכנס ולהתחלק במשאביה (ואצלינו הם אינם משאבי טבע אלא עבודה קשה). ומדינה זאת החליטה שלא, היא לא רוצה לחלק את העושר שלה למסתנן האקראי מאפריקה. רוצה כבודו לתרום? בכבוד.

  מעניין שהפתרון שלי הוא פשוט לעקוב אחרי החוק. נראה לי שאתה לא ממש מבין מהי מדינה ומה אחריותה כלפי אזרחיה.
  וד"א לא, להוציא מליון או שנים של אנשים מה"גהנום" לפה לא יפתור שום בעיה אלא רק ידרר עוד 7 מליון לאותו מצב. הפתרון תריך להיות ברמת מדינות המוצא. ודווקא עשרות אלפים שטעמו כאן את החופש והדמוקרטיה כמו כן אולי למדו מלאכה יהיו בדיוק זה, עזרה למדינות מהם באו.

  "המדינה שלנו לא מצטײרת טוב בעולם, אך הרושם החיצוני הוא הרבה פחות חשוב מהתפוררות החוסן המוסרי הפנימי."

  מצחיק שאף אחד לא התיחס לזה בעולם (למעט אולי פרובוקטורים), פשוט כי זה מקובל. ואני באמת ובתמים לא מבין איך בנאדם יכול להגיע למסכנה שהחזרה של אנשים לארץ מוצאם, בה חיו עד לפני שנים ספורות, בה עדיין חיים מליונים כולל משפחותיהם היא לא מוסרית. וכל זאת תוך כדי שהם הגיעו לכאן בהסתננות, כלומר בפשע, כן פשע.

 157. just a dream, אתה סתם מכבס מילים, ולא בהצלחה יתירה.
  אתה מכנה אנשים המבקשים לשפר את חייהם "עברײנים".
  הם מוכנים לשמש לנו חוטבי עצים ושואבי מים, אך אתה בועט בהם בשמה של סיסמה שחוקה (א"י לעם היהודי").
  צורם לך השימוש במונח "ציד אדם", אבל זה בדיוק מה שמתרחש – ולא משנה באיזה שם תכנה את זה.
  הם כוח עבודה זול ונוח, ויש בהם פוטנציאל לתועלת הדדית. איננו חײבים לשכן אותם דװקא בתל-אביב אך גם איננו צריכים לשלוח אותם חזרה אל הגהינום שאותו עזבו. אנחנו יכולים להקים להם מחנות, או אפילו עײרות במקומות רחוקים מהמרכז, בדיוק כפי שעשינו בשנות החמישים והשישים עם העולים החדשים.
  אבל דרך החשיבה שאתה מפגין, המשקפת את דעתם של הרבה אנשים במדינה, תחפש תמיד את הפתרון הסופי, הקיצוני.
  המדינה שלנו לא מצטײרת טוב בעולם, אך הרושם החיצוני הוא הרבה פחות חשוב מהתפוררות החוסן המוסרי הפנימי.

 158. האני האחר,

  אני לא המצאתי את המונחים אלוהים, נשמה, מיסטי וחיים. יש להם הגדרה מילונית ברורה אם כי שנוייה במחלוקת. אם אתה לא מבין מושג מסויים מהרשימה אני מציע שתפתח מילון ותבדוק.

  יובל,
  גם אתה יכול לפתוח מילון. דרך אגב אם אתה ממש רוצה להרחיב את ידיעותיך על מה זה אלוהים אני ממליץ על הספר הבא: http://www.mechon-mamre.org/i/t/t0.htm
  זה הספר הכי טוב שאני מכיר בנושא, מומלץ!!

 159. ליובל חייקין, אלוהים הוא אותו דבר שהעולם תלוי בו.
  כלומר, שבלעדיו העולם לא היה יכול להתקיים.

 160. החרדים לא כופים עליך שום דבר שאתה לא כופה עליהם.
  החרדים לא עולים שום טריליונים ושום מיליארדים. מוחך נשטף.
  אתה יודע שמשרד ראש הממשלה לבד עולה לנו 2 מיליארד שקל לפחות? על מה? על טיסות לקנדה אבטחה ג'ובים לחברים ועוד שחיתויות למיניהם.

  ושוב, אנחנו חיים במדינה חילונית, והיחידים שכופים פה דברים הם הממשלה החילונית על ידי חוקיה ושימוש במשטרה. לא ניתן לכפות ללא כוח והכוח היחידי במדינה הוא המשטרה (או הצבא).
  יש סוג כפיה יותר מתוחכם וזה הכפיה הפסיכולוגית, שבו רוב העם מצוי, תחת שרביט המכשפים של התקשורת החילונית. הם מחליטים לך מה ראוי ומה לא ראוי.

 161. יובל חייקין
  לא נאבק, רק מציין את דעתי, אם טוקבק יחידי נקרא מאבק בימינו מה נגיד על כתבה שלמה (שעם עיקריה אני מסכים).
  אם שאלתך היא מדוע שנחזיר את המסתננים לארצותיהם אז אכן ענית נכון.
  הן על איכות חיים והן על ציביון אתני.
  למה איכות חיים? כמה עשרות אלפי בני אדם אמנם אינם נטל שמדינת ישראל יכולה לעמוד בו, אך כפי שציינתי לזרם המסתננים אינו מסתמן קץ. הרי ידוע לכל שאיכות החיים באפריקה ירודה מישראל אז למה שלא יבואו. מדינת ישראל אינה יכולה להתמודד עם אינספור אנשים המגיעים מתרבות שונה, רמת חיים שונה לחלוטין, תפוצת מחלות שלא קיימות/נדירות בארץ וכן הלאה.
  למה ציביון אתני? תופתע לגלות אבל א"י נוסדה כמדינת היהודים. אין זה מובטח כמובן שתישאר כזו, אתנגד לכל פגיעה במיעוט הערבי גם אם כך יהפכו לרוב. אבל אין סיבה להחיש או בעצם לגרום לסוף החלום הציוני. כן אני מודה שנוח לי יותר לחיות בקרב עם הקרוב אלי תרבותית, עם מנטליות דומה ואין בכך שום בושה.
  סיבה נוספת להחזרתם לארצם היא כי אין לתת פרס לעבריין, ותרצה או לא כל המסתננים עברינים. מאמים אני בשלטון החוק.
  באמת צורם לי כשמשתמשים בניסוח כמו "ציד אדם" על פעולה לגיטימית וחוקית שמבוצעת גם בישראל ובכל העולם במשך עשרות שנים, מה שגורם לי לכתוב תגובה זה הכל.

  אבי
  OK אני שמח שחידדת, מסכים עם הכוונה לא עם המימוש.
  למיטב ידיעתי בהתפרעות בהפגנה רוב המשתתפים היו דווקא חילונים, והניסוח הקיצוני של הדוברים לא היה נחלת ידם של החרדים בלבד. כך שאיני רואה איך זה מתאים (אם זהו הארוע אליו כיוונת?)
  ובכל מקרה לא היה שום קשר לצבעם, הרי הזרמים הדתים תמכו בהעלתם של יהדות אתיופיה לארץ, שכידוע אינם בהירי עור. כמו כן מתקיימת פעילות להעלאת שבט במערב אפריקה שקיבל את היהדות בתחילת המאה הקודמת, ודווקא המדינה החילוני מתנגדת. השבט הוא ממש מאחת המדינות אליהם מגרשים.

  נדיר שאני אמצע את עצמי מגן החרדים, איני מסכים איתם רבות אך זה לא אומר שהם תמיד טועים.
  *ציטוט אימרה על שעון ומחוגים*

 162. אבי: רק למען הבהירות; אני לא מחשיב כמובן את היהדות לסוג של מיסטיקה. ולא רק בגלל שהיא עוברת במשפחתי מדור לדור ולא הבאבות או האסטרולוגיה.

 163. מתנצל מראש על השאלה הבאה:
  כמעט בכל טוקבק כאן בהידען מדברים על אלהים. חיפשתי על זה חומר ולא מצאתי. מישהו יכול להסביר לי על מה בדיוק מדובר? מה זה אלהים?
  סליחה על הַבּוּרוּת. מצטער

 164. כל עוד מושקעים טריליונים בהחדרת המיסטיקה, אין סיכוי שזה יקרה. אני מבין לליבך, אתה חושב שיצירי דימיונך הם אמיתיים רק בגלל שהם עוברים במשפחתך מדור לדור.
  לצערנו, המדע כבר נפל פעם אחת והיו אלף שנות ימי ביניים אחרי הנפילה. אני לא מקנא באנשים שחיו בתקופת הקריסה של המדע.

 165. אבי; אתה פסימי מידי. אם משהוא יקרה, זה שהמדע יכחיד את המיסטיקה, ולא המיסטיקה את המדע. ואני לא יכול לומר שאני לא שמח מזה.

 166. ירון, מספר דברים:
  1. אתה מאמין בקב"ה?

  2. את כל השאלות שאתה שואל אותי, פרט לאחרונה, תשאל את החרדים. (ואני אחזור על זה שוב – הרבה פעמים אני רואה סרטונים בהם רבנים מנסים להוכיח לך את קיומו של הקב"ה ורובם משתמשים במשפט הפתיחה – "ההוכחה היא אתה", ולאחר מכן הם טוענים את הטענה שציינתי בתגובותיי הקודמות. אין להם בסיס ל"הוכחה" זו והם אינם מפרטים יותר מדי, וכמו שכבר הסברנו – ה"הוכחה" הזו שגויה)

  3. אני מצטט את השאלה האחרונה ברצף השאלות ששאלת אותי – "כיצד תסביר את הממצאים הרבים שתומכים בתאוריית האבולוציה ושוללים את ההסבר התנ"כי לפיו נוצרנו כפי שאנחנו?"

  והנה ההסבר – נתחיל בכך שיש לך טעות קלה במשפט. הממצאים הרבים התומכים בתיאורית האבולוציה אינם שוללים את ההסבר התנ"כי לפיו נוצרנו כפי שאנחנו. למעשה, תיאורית האבולוציה אינה עוסקת בשאלה "כיצד נוצרו החיים?". תיאוריה זו מוכיחה כי מהרגע בו מתקיימים חיים, ישנה התפתחות של זנים ומינים.

  בסיפור הבריאה התנ"כי כתוב כי אנו נבראנו "בצלם אלוהים". בסיפור הבריאה התנ"כי מסופר גם שהעולם נברא בשישה ימים וביום השביעי שבת הקב"ה ממלאכתו.

  ידוע כי כל יום בסיפור הבריאה התנ"כי אינו יום האורך 24 שעות, אלא הרבה הרבה יותר. נו, ומה קרה? ביום בו נברא האדם על פי סיפור הבריאה התנ"כי היום אורך 24 שעות? לא. הוא אורך ככל הימים בסיפור הבריאה – עשרות ומאות אלפי שנים ואף יותר.
  אני מניח שבשנים הללו, מאז שנוצר האדם, גם בסיפור הבריאה התנ"כי – הוא עבר התפתחות אבולוציונית.

 167. לירון-
  למה אלוהים הוא "תשובה מסורבלת"? תשובה כמו "X קיים מפני שאלוהים בחר מרצונו החופשי שX יתקיים מטעמים Y" היא תשובה פשוטה ומספקת מבחינה הסברית. וגם להבדיל מתשובות מדעיות, התשובה לא דורשת הסברים נוספים כי רצונו החופשי של אלוהים לא ניתן להעמדה על דברים אחרים (שלא כמו מנגנונים פיזיקליים).

  חוץ מזה, גם תאוריית האבולוציה נותנת הסברים מסובכים ביותר לסיבת היווצרותם של המינים על כדור הארץ שאנחנו יכולים להבין אותם בקווים גסים בלבד. למשל, מהם התנאים ההכרחיים והמספיקים שהביאו להתפתחותן של הממותות? עד כמה שאנחנו יודעים, במקום ממותות היו יכולים להתפתח אינספור מינים אחרים אם רק תנאי הסביבה היו שונים במקצת ממה שהם היו בפועל, שינויים שאין לנו שום דרך לדעת עליהם או להסביר. באופן אנאלוגי, אם אלוהים רצה ליצור תאים כך שיתפתחו מהם בסופו של דבר בני אדם, הוא היה יכול לכוון את מהלך הברירה הטבעית כך שישרדו המוטציות שהוא רצה, או ליצור את המוטציות המתאימות, וזה תסריט קונסיסטנטי עם כל המידע האמפירי שיש לנו.

  ודבר אחרון, אלוהים מעצם הגדרתו לא אמור להיות ישות מסובכת שמורכבת מחלקים, אלא ישות רוחנית פשוטה בעלת תכונות מקסימאליות של שלמות, שאינן מוסברות בזכות אינטראקציה סיבתית בין חלקים שונים (שלא כמו במקרה של חיידקים או בני אדם). אלוהים אמור להיות גם ישות הכרחית מבחינה לוגית, כך שאי קיומו בלתי אפשרי, ולכן גם אין טעם לשאול למקורו או לבקש הסבר לקיומו (כמו שאין טעם לשאול כיצד נוצרה הספרה 5).

 168. ר.ח.

  גם סלע זה אוסף של מולקולות לא?

  לא ענית לי על השאלות… אם אתה טוען משהו לגבי "אלוהים" או "מיסטי" או "חיים" תצטרך להגדיר אותו קודם, אחרת אתה יכול להחליף כל אחד מהם ב"חד קרן ורוד" מבלי לשנות את מהות הטענה שלך.

  והנה עוד מושג שאתה טוען משהו לגביו – מה זה נשמה?
  אם לא תגדיר אותה – איך נדע אם היא כן או לא יכולה להיווצר ממשהו גשמי כמו מולקולות? והאם היא בכלל נוצרת? איך אתה יודע?

 169. חסוי, "אלוהים" הוא תשובה הרבה יותר מסובכת ומסורבלת מכל התאוריות המדעיות, הוא לא תשובה "פשוטה" כפי שאתה מציג. אם אתה מקבל את "אלוהים" בתור תשובה אז אתה חייב לשאול כיצד נוצר האלוהים הכל יכול הזה? אם חיידק מיקרוסקופי זעיר לא יכל להיווצר לבד, אז איך ישות כל כך מדהימה חכמה ורבת יכולות נוצרה מעצמה? כיצד תסביר את הממצאים הרבים שתומכים בתאוריית האבולוציה ושוללים את ההסבר התנכי לפיו נוצרנו כפי שאנחנו?

  אלוהים הוא הסבר מסובך וחסר הגיון, הוא לא הסבר פשוט.

  (ואל תשכח גם שאין שום זכר לקיומו)

 170. האני האחר,

  הגדולה בניסוי של ונטר הייתה שהוא הוכיח, נכון להיום, לפחות לגבי תא חיידק שאין בו שום דבר "שמעבר" בסך הכל אוסף מולקולות שאם מחברים אותן נכון מקבלים תא חי.
  אם נקבל את ההנחות הבאות:
  1) חיידק הוא דבר חי
  2) ההבדל ביננו לבין חיידק הוא מוטציות שהצטברו במהלך האבולוציה
  3) נשמה אינה יכולה להיווצר ממשהו גשמי כמו מוטציות, שזה בסך הכל שינויים מוליקולריים

  אז מה המסקנה ?

  אנונימי,

  לא מבין מה אתה רוצה? מה הקשר 15 שנה ואם זה צוות או לא צוות? למעשה זה מושתת על ידע מצטבר של 300 שנה ומאמרים שנכתבו ע"י מאות אלפי אנשים שלא לדבר על מהנדסים שאיפשרו את הטכנולוגיות המעורבות, אז מה ?

 171. ר.ח, בדיוק בגלל זה זו "הוכחה".

  ירון – עשיתי את ההשוואה בין הרעיון של חרדים, דתיים, שומרי מסורת והלכה, לא משנה מי מהם – הרעיון שלהם לגבי הבריאה הוא שאל עליון כל יכול ברא את הכל, והוא אחראי לכל מה שקורה.

  התאוריה המדעית בנושא הבריאה היא שהתרחבות של נקודה סינגולרית שהתרחשה כתוצאה מהתרכזות של אטומים סביב אותה נקודה (וייתכן שההתרחבות זו היא בעצם פיצוץ), יצרה את היקום המוכר לנו כיום, שלפני מיליארדי שנים היה בסך הכל נקודה וכמה אטומים נעים מסביבה.
  יש לנו את תיאורית האבולוציה שלא ממש משנה לנו, היא רק מפריכה חלק מסיפור הבריאה התנ"כי אבל לא מסבירה איך נוצרו החיים.
  אז למדע יש תשובות וממצאים שעליהם ניתן לשאול עוד ועוד שאלות ולכן המדע לא מסיים באופן מלא את תיאורית הבריאה "שלו", לעומת החרדים שמעלים רעיון פשוט ומסבירים בעזרתו כל דבר שקורה. בכל זאת, קיים ויכוח בין אנשי מדע לאנשים המאמינים בסיפורי התנ"ך ובקב"ה. מי צודק בויכוח זה?

 172. ר.ח,

  "חיבר חלקים של חיידק והפלא ופלא נוצר חיידק חי ובועט ללא שום התערבות אלוהית או מיסטית אחרת."

  מיסטית אולי לא, אבל תבונית בהחלט. וכל זה רק כדי להעתיק גנום של חיידק מסכן. 15 שנה של מאמצי שיא וצוות שלם, לא פחות.

 173. אבי
  מצאתי עוד משהו , שרק הבקי כמוך בהלכות יבין.

   :דובר נטוריי חרתה  
  צו השלטון הציוני
  ,לעיקוב יציאה מהארץ
  מונע את תחיית המתים

 174. אתה לא רואה את כל התמונה, אתה מסתכל רק על שאלת המימון, ומה לגבי שאלת תוכן האמונה, והכפיה של תוכן זה על שאר הציבור?

  ועוד משהו, אתה זוכר בוודאי את המחאה החברתית, שהממשלה מנסה בימים אלה לדכא בכוח (תוך הפעלת המשטרה). עד לפני שנה היה מקובל שלא מתערבים בהחלטות הממשלה והטייקונים כמה יעלה כל דבר, אם הדבר הקדוש הזה נסדק אז גם ההעדפה של החרדים שעולה לנו טריליונים יכולה להיסדק, וזכותנו לדרוש את הפסקתה.

 175. אבי,
  עם כל הכבוד,
  אנחנו חיים במדינה חילונית
  ואם החילונים מממנים את החרדים, זה בעיה של החילונים.

  ע"פ סקר שפורסם, רוב הישראלים לא היו עובדים(לפחות לא בעבודותיהם הנוכחיות) לו היו ממומנים.

  אתה רוצה לשנוא מישהו, תשנא את אלו שמאפשרים לאנשים לא לעבוד.
  ועוד דבר, הרי אין בכלל מקומות עבודה במדינה המושחתת שלנו!! הרי כל האינטרס של הנגיד זה לקבוע אחוז אבטלה מסויים.

  אז לא את החרדים עליך לשנוא, אלא את בעלי הממון, הם אלו שקובעים כמה מובטלים יהיו.

 176. לאסף,
  זה שיש לנו האמנה מסויימת שמקלה עלינו מפני פחד מסויים, זה כשלעצמו לא הופך אותה כמובן לבלתי רציונאלית או שקרית. יכולות להיות האמנות מוצדקות שגם מקילות עלינו מפני פחד מסויים- למשל ההאמנה שיש לי נשק שאני יכול להגן איתו על עצמי (וזה לא אומר שאני הוזה שיש לי נשק).

  גם העובדה שהפחד יצר האמנה מסויימת לא הופך אותה אוטומטית ללא רציונאלית. יכול להיות שאכן יש לי פחד כזה, אבל בנוסף אליו יש לי מערכת של האמנות בלתי תלויה אשר מצדיקה את ההאמנה שלי בעולם הבא. באותו האופן אפשר להאשים את האתאיסטים בחוסר רציונאליות בגלל שהאמונה שלהם באתאיזם נובעת מהפחד שלהם מפני עונשו של אלוהים (האם ההאמנה שלך באי קיומו של אלוהים נובעת מסיבות רציונאליות או מפחד מפני שכר ועונש בעולם הבא?).

  "לשרוד את המוות" הכוונה היא לשרוד את מותו הפיזי של הגוף. אגב, תחיית מתים זה סוג של "לשרוד את המוות".

 177. ר.ח. כתבת:

  "קרייג ונטר עשה בדיוק את הדבר הזה. חיבר חלקים של חיידק והפלא ופלא נוצר חיידק חי ובועט ללא שום התערבות אלוהית או מיסטית אחרת."

  איך אתה יודע?
  איך הוא יודע?
  מה זאת התערבות אלוהית?
  מה זאת התערבות מיסטית?

  או בקיצור – מה ההבדל בין אוסף החלקים של החיידק לפני שהיה בהם חיים ולאחר מכן?

 178. ל-just a dream, הוספתי את הקשר למסתננים משתי סיבות. ראשית הוא ממחיש את הסכנה שאנשים שנתונים להשפעה של בעלי כוחות רוחניים הם אנשים לא רציונליים ולא מסוגלים לחשוב בהגיון ושהם גוררים אחריהם אנשים תמימים ששותים בצמא את דבריהם וזה ישליך על תחומים אחרים בחיינו.
  ושנית – הקדשתי לכך את הפרק הקודם בסדרה ורציתי להפנות אליו בהזדמנות זו.

 179. אבי
  שמתי לב שאתה בקי בדינים והלכות , להלן חידה בנושא כשרות.

  איזהו בשר כשר יותר, למאכל,

  זה שעבר את מערכת השחיטות,
  או,
  זה שלא עבר במערכת השחיתות ?

 180. פפנר
  לא אמרתי שזה מנחם. זה לא אמור לנחם אלא להקל את הפחד מפני המוות. אף אחד לא חושב שהוא ישרוד את מותו שכן אחרת לא היה מת. המוות הוא בלתי נמנע והפחד מהלא נודע יצר סיפורי עולם הבא וגילגול נשמות שהופכים את המוות, יהיה מה שיהיה, לזמני, ולאחריו אתה חוזר לעולם המוכר שלך.
  אלוהים לא קיים.

 181. just a dream
  על מה בדיוק אתה נאבק? האם על איכות חײם או על צביון אתני? לוּ אפשר היה להבטיח כי כל המהגרים יהפכו להיות אזרחים שומרי חוק התורמים חיובית לבנײן הארץ, האם גם אז הײת מבקש לגרשם?

 182. "רוצים שלא ייכנסו – תסגרו את הגבול."
  בג"ץ אסר החזרה חמה, כלומר בג"ץ אשם?

  "לא מדובר במיליון"
  עוד לא, אבל אם לא נפעל המגמה תמשך ונגיע למליון, שניים…

  "לא סגרתם, אתם אשמים, לא המהגרים."
  כי כניסה לא חוקית למדינה אינה פשע? או שהחוק שתקף עלי ועליך לא תקף על מהגרים מאפריקה?
  מצחיק שבארה"ב אין בעיה והשנה למשל גרשו 400,000 מהגרים לא חוקיים, איטליה, ספרד, צרפת גם גרשו אלפים. אם יתפסו אותי מעבר לויזה באוסטרליה/קנדה/… יגרשו אותי. ואני בכלל לא מדבר על רוסיה, סין, עולם שלישי
  אבל ישראל מגרשת 200 מסתננים לא חוקים? פשיסטים! גזענים! הלאה הצביעות.
  האמת שלא ברורה לי הסיבה שהוספת את האג'נדה שלך בקשר למסתננים לכתבה לא קשורהץ

 183. לאסף:

  "האמונה הזו היא תוצר של הפחד מהלא נודע, מהמוות. מגובה בסיפורי נפלאות מדתות שונות, האמונה הזו מלווה אותנו אלפי שנים. יותר קל לאנשים לדמיין מנהרות אור, קרובים שמתו, מראות גן עדן וכמובן את תחיית המתים, מאשר לדמיין אי קיום, ריקנות וחידלון. נסה ותיווכח בעצמך. המוח לא מסוגל לדמיין חידלון ותחושת אי קיום. זה בלתי אפשרי."

  לא מדויק. כמובן יש אנשים שמוצאים נחמה ברעיון שהם ישרדו את המוות שלהם, אבל הרעיון הדתי של תחיית המתים או גלגול נשמות הוא בכלל לא בא לנחם אנשים. למשל, הרעיון של תחיית המתים כשכולם יקומו להישפט לפני אלוהים הוא לא רעיון מנחם במיוחד אם אתה חוטא למשל, כי לא תוכל לחמוק מעונש גם אם תמות. חוץ מזה, אם אתה מאמין מראש באלוהים (וזאת כמובן יכולה להיות אמונה רציונאלית), אז כבר יש לך הצדקה אוטומטית להאמין בחיים שלאחר המוות, ולכן כל עניין ה wishful thinking לא ממש רלוונטי.

 184. חסוי,

  כתבת : "אתה מורכב מעשרות ומאות מיליוני חלקים קטנים הפועלים ביחד בתיאום. אם תיקח את כל החלקים האלה ותרכיב אותם באותו הסדר והם יפעלו בתיאום, לא ייווצר יצור חי מכיוון שאין מה שיפיח בו רוח חיים. ומי מפיח את רוח החיים הזו? כמובן, אלוהים")

  זה לא מדוייק. קרייג ונטר עשה בדיוק את הדבר הזה. חיבר חלקים של חיידק והפלא ופלא נוצר חיידק חי ובועט ללא שום התערבות אלוהית או מיסטית אחרת.

 185. אסף, אכן אין קשר בין חידלון ומה שהמוח מסוגל לדמיין לבין שכחת חלומות, אבל הכוונה שלי הייתה שחידלון הוא פחות או יותר ה"תחושה" שמרגישים בלילה "בלי" חלומות. (כשלא זוכרים חלומות אז נוטים לחשוב שלא היו חלומות אותו לילה, כשבעצם, אין ממש דבר כזה שלא חולמים בלילה)

  אבי, זה נכון שדתיים נוטים להכניס את קיומו של אל עליון הנמצא אי שם בשמיים והינו כל יכול מכיוון שזה מה שהם יודעים ולומדים (וזה לא נכון כי אין להם בסיס או הוכחה וה"הוכחה" היא לרוב – "אתה מורכב מעשרות ומאות מיליוני חלקים קטנים הפועלים ביחד בתיאום. אם תיקח את כל החלקים האלה ותרכיב אותם באותו הסדר והם יפעלו בתיאום, לא ייווצר יצור חי מכיוון שאין מה שיפיח בו רוח חיים. ומי מפיח את רוח החיים הזו? כמובן, אלוהים"), אבל אם אין למדע מספיק תשובות כדי להסביר תיאוריה בשלמותה (אילו הייתה נקודה סינגולרית לפי תיאורית המפץ הגדול, ממה היא נוצרה? וממה נוצרו המרכיבים שלה?), וכבר ציינו שלרוב הדתיים יש רק תשובה אחת, מי הצודק בוויכוח הזה?

 186. לפשיסט

  א. לא מדובר במיליון, רוצים שלא ייכנסו – תסגרו את הגבול. לא סגרתם, אתם אשמים, לא המהגרים.

  ב. אני לא פשיסט כי אני לא רוצה לגרש אותם בגלל דתם (ויש המון דתיים בשכונה בהם חברים שלי שאין לי שום בעיה איתם) הבעיה היא היחס לחבדניקים כאל צדיקים במקום כאל פדופילים חוטפי ילדים. כנראה שהמיתוג שלהם כל כך חזק ששום מציאות לא יכולה לערער אותו.

 187. שלום אבי

  למה אתה לא מצליח להבין שאנו לא מסוגלים לקלוט 1,000,000 מהגרי עבודה?
  אם דבר כזה פשוט אתה לא מסוגל להבין איך אתה מצליח להבין את תורת האבולוציה?

  למה מי שרוצה לגרש מסתננים הוא פשישט, ולמה אתה שלוחם לגרש יהודים צדיקים מהשכונה שלך לא פשיסט?

 188. חסוי, מה בדיוק אתה רוצה להגיד? אז איננו יודעים עדיין כיצד נוצרו החיים, בדיוק כפי שלא ידענו בעבר מדוע הרי געש מתפרצים, מדוע יש רעידות אדמה, מדוע יש מחלות, או מדוע יש ברקים ורעמים.

  נמשיך לחקור ולחפש את התשובות.

 189. נקודה, אף אחד לא שונא חרדים בגלל שהם חרדים אלא בגלל שהם חושבים עצמם עליונים ממש מלכים, שגם נשמע לציווי שלהם וגם נממן אותם.
  אי אפשר לאהוב אנשים כאלה, צריך לדאוג שהם יפסיקו להפריע ולהעיק על חיי היום יום שלנו ועל הכלכלה שלנו. אחר כך, שיעבדו ויפסיקו עם ההחזרה בתשובה ועם (ההיבטים המעשיים של) המחשבה שהעולם מסתובב בגללם, שיאמינו במה שהם רוצים.

 190. חסוי
  המוח יכול לדמיין רק מה שהוא יכול לתפוס בחושים ולהפוך למידע על הסביבה. אין קשר לשיכחת חלומות. אנשים שוכחים כל מיני דברים לא רק חלומות זה עדיין לא תחושת חידלון.
  לגבי היווצרות החיים זה כבר לא קשור למאמר הזה אבל תוכל לכתוב אצלי בפורום (תלחץ על השם)

  נקודה
  שנאת חרדים נמצאת רק במוחם של החרדים, כי זה ההסבר היחיד שהם יכולים להיתלות בו כדי להמשיך ולאחוז באמונות הטפלות שלהם ולא להתמודד עם המציאות.

 191. אנשים שמשקרים -גונבים ועושים כל לכלוך בחיים שלהם הולכים לרב ורוצים לשחד את אלוהים כי כשמתחילים להזדקן ולהריח את השורשים הם מתחילים לפחד!!!!
  אנשים ישרים נקי כפיים הם לא צריכים את הרבנים!!!!

 192. הוכחה נוספת שהתבונה הובסה, היא שנאת החרדים כתוצאה משטיפת מוח תקשורתית.

  בעלי ההון שודדים את כולנו ובאמצעות התקשורת שבבעלותם דואגים שישנאו ויאשימו את החרדים, או הסודנים, קל מאוד מבחינה פסיכולוגית לגרום לזה.

 193. התבונה כבר הובסה, המוני ישראל צופים באח הגדול. יותר גרוע מזה לא יכול להיות.

 194. אסף, זה אפשרי ועוד איך אפשרי, ולא צריך לדמיין. צריך פשוט לחשוב איך הרגשת בלילה, כשלא זכרת את החלומות שחלמת. לדמיין את זה זה לא אפשרי ולא נעים, וכולנו יודעים את הסיבה – המוח שלנו מעולם לא הרגיש חידלון כי אנחנו מעולם לא נרגיש ולא הרגשנו מצב כזה.
  עם זאת, אני עדיין מתקשה להבין – איך נוצר מעגל החיים, ולא רק של האדם.
  אוקיי – אז יש לנו את תיאוריות המפץ הגדול – הראשונה אומרת שהעולם נוצר בפיצוץ, והשנייה אומרת שהייתה איזושהי נקודה סינגולרית ואטומים מפוזרים מסביבה, וכשהם התרכזו ביחד, היא התרחבה.
  (ואולי ההתרחבות של הנקודה הסינגולרית התרחשה בפיצוץ שנוצר כתוצאה מההתרכזות של האטומים וזוהי בעצם רק תיאוריה אחת?)
  יש לנו את תיאורית האבולוציה של דארווין (שכבר נאמר שהיא לא מסבירה כיצד התחילו החיים), והיא עובדת על הכלל שבו כל עוד יש חיים, יש התפתחות של זנים ומינים.

  מכאן – איך נוצרו היצורים החיים?

 195. מה בדיוק "רציונלי" באמונה בחיים לאחר המוות? האם יש סיבות לחשוב שיש דבר כזה מעבר לתחושות הבטן של המאמינים?
  האמונה הזו היא תוצר של הפחד מהלא נודע, מהמוות. מגובה בסיפורי נפלאות מדתות שונות, האמונה הזו מלווה אותנו אלפי שנים. יותר קל לאנשים לדמיין מנהרות אור, קרובים שמתו, מראות גן עדן וכמובן את תחיית המתים, מאשר לדמיין אי קיום, ריקנות וחידלון. נסה ותיווכח בעצמך. המוח לא מסוגל לדמיין חידלון ותחושת אי קיום. זה בלתי אפשרי.

 196. מה בדיוק "לא רציונאלי" באמונה בחיים שלאחר המוות? כלומר, האם יש סיבות לחשוב שאין דבר כזה מעבר לתחושות בטן של אתאיסטים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן