סיקור מקיף

מה היה קארל סייגן אומר על הקוראת בקפה שסחטה מיליון שקלים מלקוחה

סייגן הקדיש פרק שלם בספרו 'מוחו של ברוקה' להונאות ותרמיות בשולי המדע. בתחילת הפרק הוא מביא את סיפורו של האוראקל מדלפי או שמא סיפורה של קוראת הקלפים מתל-אביב

קלף הלהוטטן, מסדרת קלפי טארוט. מתוך ויקיפידיה
קלף הלהוטטן, מסדרת קלפי טארוט. מתוך ויקיפידיה

בשבוע שעבר קראנו בכמה מכלי התקשורת על חשד לפיו איצטגנינה מתל אביב שלפי החשד הבטיחה להסיר "קללה" וסחטה מיליון שקל. בהמשך אנו קוראים כי הקוראת בקלפים שנחשבת ל"עילוי" בתחומה חשודה שניצלה לקוחה שהייתה שרויה במצב נפשי קשה והוציאה ממנה כספים רבים. פרקליטי החשודה: "היא ידועה ביכולותיה המאגיות" .

אלי סניור מדווח ב-YNET כי המתלוננת יצרה קשר עם הקוראת בקלפים בשל בעיות משפחתיות שצצו אצלה באחרונה. במשטרה סבורים כי העצורה שזיהתה את מצוקתה של הלקוחה החלה לספר לה על ה"קללות" וציינה בפניה כי ניתן להסיר אותן. מהחקירה עלה כי הקוראת בקלפים הייתה נפגשת עם הלקוחה בחניונים ובמקומות שוממים ובכל פגישה גבתה ממנה 100 אלף שקל תמורת הסרת ה"קללה".

לעומת זאת המשטרה התייחסה רק להיבט הכספי של הבעיה ולא לעצם הרמאות המובנית בקריאה בקלפים. סנ"צ מאיר כהן, ראש מפלג ההונאה במשטרת מחוז ת"א אמר כי "אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם רשויות המס. מדובר בחשודה שניצלה בצורה מאוד מכוערת את החולשה של הלקוחה ולקחה כספים בסדרי גודל עצומים".

שמה של מגדת העתידות לא צויין בשום מקום, אבל ממילא אנו מבקשים לנצל הזדמנות זו ולדבר על הבעיה העקרונית.

מי שעוקב אחר הדעה המדעית בעניין זה במאות השנים האחרונות, מבין שמדובר בהבל ורעות רוח. עד היום כל הדברים שנמצאים מעל ומעבר – בין אלו רוחות של אנשים שמתו, אלים, שדים, שטנים וכל הדברים הללו נמצאים בדמיונם של המאמינים בהם, ובמיוחד באלו המקדמים אותם לפרנסתם.

כידוע איננו מאמינים בסיאנסים, אבל מאוד רצינו לדעת מה חשב על כך אחד האנשים בעלי החשיבה הרציונלית ביותר שניתן להעלות על הדעת. קארל סייגן, שנפטר ב-1996, כתב בשנת 1974 ספר מונומנטלי שהשפיע רבות על דרכי החשיבה שלי, כאשר קראתי אותו במהלך שירותי הצבאי. שם הספר – מוחו של ברוקה.

(קארל סייגן, מוחו של ברוקה – פרק 5: סהרורים וסוחרי תעלומות; הגיון ואיוולת בשולי המדע. מאנגלית, ד"ר נעמי כרמל, הוצאת ספרית מעריב 1981. הספר במקור מ-1974).

האוראקל מדלפי, מתוך פרסקו בקפלה הסיסטינית בותיקן, פרי יצירתו של מיכאלנג'לו
האוראקל מדלפי, מתוך פרסקו בקפלה הסיסטינית בותיקן, פרי יצירתו של מיכאלנג'לו

"ביוון של המאה השניה לספירה, בימי מלכותו של הקיסר הרומאי מרקוס אורליוס, היה רב-נוכל ושמו אלכסנדר מאבונוטיחוס. הוא היה יפה-תואר, נבון ונטול כל מעצורים שהם, במלותיו של אחד מבני דורו הוא העמיד פנים כבקי בחוכמת הנסתר וביקש להתפרנס מן החוכמה הזאת". בתרמית המפורסמת ביותר שלו הוא רץ אל כיכר השוק, עירום כולו לבד מאזור חלציו מנוקד בזהב; באין לגופו דבר אלא זה וחרבו, ניער את שערו הארוך והפרוע כדרך קנאים האוספים כסף בשם קיבלי (הידועה גם כאלה הגדולה (Magna Mater), אלילת הטבע והפוריות מאסיה הקטנה), טיפס לבמה גבוהה ונשא דרשה שבה חזה את בואו של אל-אוראקל חדש. משם נחפז אלכסנדר עם ההמון הנוהר בעקבותיו, לאתר בניה של מקדש וגילה ביצת אווז במקום שבו קבר אותה קודם לכן – שבתוכה הטמין נחש בן יומו. הוא פתח את הביצה והכריז שהנחש הזעיר הוא הוא האל החזוי. אלכסנדר פרש לביתו לימים ספורים ואחר-כך התיר להמונים שהמתינו בנשימה עצורה להיכנס פנימה. הם ראו נחש גדול כרוך סביב גופו: בין כה וכה גדל הנחש עד להרשים."

"הנחש היה, למעשה בן למין גדול ולא מזיק שנרכש לצורך זה במאקדוניה, והנוכל התאים לראשו מסכת פשתן בעלת הבעה אנושית במקצת. החדר היה מואר באור עמום. בגלל לחץ ההמון לא נזדמן לאיש מן האורחים להישאר שם לזמן ממושך או לבדוק את הנחש בתשומת-לב. הקהל הגיע לכלל מסקנה שהנביא אכן הוליד אל."

"עתה הודיע אלכסנדר שהאל נכון להשיב על שאלות ובלבד שיוגשו לו בכתב, במעטפות חתומות. משנותר לבדו היה מרים את החותם או מעתיק אותו, קורא את האיגרת, חותם את המעטפה בשנית ומצרף תשובה. אנשים נהרו מכל קצווי הקיסרות כדי לראות את הפלא במו עיניהם, נחש אוראקל בעל ראש אדם. באותם מקרים שבהם התברר לימים שהאוראקל חרג מכלל תשובה דו משמעית עד כדי טעות גסה, היה לו, לאלכסנדר, פתרון פשוט: הוא היה משנה את התשובה ברשומות שלו. ואם נמצאה לו שאלה של אדם עשיר או אשה עשירה, שחשפו איזושהי חולשה או אשם מסתוריים, היה אלכסנדר עושק אותם ללא שום ייסורי מצפון. התוצאה של כל הנוכלים הללו היתה הכנסה שנתית שוות ערך לכמה מאות אלפי דולרים בימינו ותהילה שרק מעטים מבני דורו זכו לה."

בהמשך מתאר סייגן את לאמר קיין ששימש 13 שנים כמדיום ספירטואליסטי, נחשב לנוכל גם לפי הודאתו שלו. "הוא מאמין" כותב סייגן, "והרי זה מידע מכלי ראשון, כי כל הדרישות ברוחות, הסיאנסים והשדרים מן המתים באמצעות מדיומים, הם למעשה בגדר הולכת שולל מדעית וכי יש בהם כדי לנצל לרעה את הצער והגעגועים שאנו חשים כלפי ידידים וקרובים שוכני עפר".

לפני שחזר בשאלה, היה קיין, ממש כמו אלכסנדר משיב על שאלות שניתנו לו במעטפות חתומות -לא באורך פרטי, אלא מעל דוכנו בכנסיה. "הוא היה בודק את התכולה בעזרת מנורה בהירה חבויה או בעזרת נוזל מאיר, שתי תחבולות העושות את המעטפה שקופה לרגע. הוא היה מוצא חפצים אבודים, מציג לצאן מרעיתו גילויים מדהימים ש'איש לא יכול היה לדעת' על אודות חייהם הפרטיים, יוצר קשר עם רוחות ומפגין אקטופלאסמה (נהירה אופיינית למדיום) בחשכת הסיאנס….."

סייגן מציין כי בשנים שרווחיו הרקיעו לשיאים, היה קיין נהנה מהכנסה שווה, בכוח הקניה, לזו של אלכסנדר מאורונתיחוס.

בהמשך קובע סייגן כי הטפשות האנושית עולה הרבה כסף. "מימיו של אלכסנדר עד ימינו אנו. יתר על כן מן הסתם מאז היות יצורי אנוש עלי אדמות, היו אנשים שגילו כי יש לאל-ידם להתעשר ובלבד שהתיימרו להחזיק בידע כמוס או טמיר. "

מסתבר שלקוראים בקלפים בתל אביב של 2012, לא מספיקים מאות אלפי דולרים בשנה, הם רוצים להרוויח סכומי עתק כאלה מכל לקוח. ושאלה חשובה שתמיד שואלים בכתבות מהסוג הזה, איך זה שהקלפים לא גילו לה שהיא עומדת להיתפס?

מה שבטוח שאותה קוראת בקלפים תצא בזול מבחינת העונש לעומת עונש שזכה לו עמית שלה בפפואה גינאה החדשה

70 תגובות

 1. יגאל גרנות,
  שלח אותי. פרסם כאן את הלינקים הרלוונטיים.
  אני לא אתייחס לטענה ש- "קשה להאמין". אני לא מקבל טיעוני God of the Gaps.
  הדעה הרווחת היא שאין שום אישוש לסיפורי התורה ורוב רובם של הארכיאולוגים יסכימו עם טענה זו
  אתה מוזמן להתמודד עם:
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Bible_and_history#Schools_of_archaeological_and_historical_thought
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Bible_Unearthed

 2. לצערי ראיתי רק עכשיו את תגובתו של שמוליק אך בכל מקרה: ל"ספורי התורה" אין שום הוכחה? מי אמר? הרי התיארוך של יציאת מצרים (למאה ה-13 או ה-12 לפנה"ס) איננו ממצא מדעי מוכח ויש חוקרים (כולל ישראלים – כמו ד"ר רודולף כהן, פרופ' ענתי, יהודה גוברין) שבכלל מקדימים את כל סיפורי יציאת מצרים ל-MB1 (כלומר ל2200 – 1900 לפנה"ס) וזאת על סמך ממצאים בערד ובהר הנגב. אם נקבל את גרסתם הרי שיש לספור יציאת מצרים גם תיעוד חיצוני מצרי (פפירוס איפוור ואחרים). אם נרצה להיות יותר מדויקים הרי שבהחלט אפשר לומר שקשה היום לסתור את הטענה שלסיפורי המקרא יש רקע היסטורי כזה או אחר. הייתי מפנה אותך לספר של פנינה גלפז פלר על יציאת מצרים כדי לראות עד כמה ספר שמות מדייק בתיאור המציאות המצרית – עד כדי כך שקשה להאמין שהוא נכתב אלף שנה אחרי התרחשות המאורעות (כפי שטוענים אלה שרואים בעצמם החוקרים האמיתיים). ויש עוד ולא חסר אז מן הראוי להיות צנועים ולבוא ולומר שיש לנו היום כל מיני תאוריות לגבי ספורי התורה (כולל אלה שלך אדון שמוליק) ואין למדע שום יכולת אמיתית (לא פוליטית) להכריע מי מביניהן הנכונה יותר.
  אני גם תמה איך מי ששולל את ספורי התורה בכלל (וכמובן את ספור יציאת מצרים) יכול להסביר את ממצאיו של הארכאולוג פרופסור אדם זרטל בהר עיבל (מזבח שמתאים למיקום ולמתואר בספר יהודע ושנבנה על ידי בני ישראל שנכנסו לארץ) וכן מתקני ה"סנדלים" של פרופ' זרטל. אז נכון שארכאולוגים אחרים מאשימים את זרטל בפוליטיזציה (הוא עבד עם המתנחלים רחמנא ליצלן) אבל אם בודקים בציציות של פרסומיהם של השוללים אפשר להבחין בשקרים, שטויות וכל מיני התחכמויות הכל רק כדי לא לקבל את זה שזה המזבח של יהושע. נו, אז זה מדע?

 3. ליגאל,
  (המגיב היטב הוחלף בשמוליק)
  אין לי כוח לעבור על כל הפוסטים שכתבתי אבל הטענה אינה שלתנ"ך אין בדל ראיה כי אם לתורה וזה לא שלא ניסינו לחפש. לאחר כיבוש סיני בן גוריון שלח ארכיאולוגים רציניים ביותר לחפש ראיה ארכיאולוגית כלשהי ליציאת מצרים ואף אחת כזו לא נמצאה. גם בארכיאולוגיה המצרית אין זכר לאף אחד מסיפורי התורה, אפילו לא למשה, שהוא היה נסיך מצרים.
  ואחדד עוד יותר: אין כאן טענה שסיפורי התורה אינם נכונים כי אם אין בדל ראיה שהם אי פעם התרחשו.
  לאחרונה אגב היתה כתבה ב- "הארץ", על מטבע שנמצא, שאולי כתוב עליו "בית שמש" וכותרתה היתה (משהו בסגנון): "הראיה הראשונה לסיפורי המקרא". גם אם אכן כתוב שם "בית שמש", תסכים עימי שזה לא מאשר את סיפורי המקרא כמו שהימצאות לונדון לא מאשרת את סיפורי שרלוק הולמס.

 4. לאחד שמגיב היטב
  אין לי שום חשק להיכנס לויכוח המפואר אבל משפט אחד הקפיץ אותי בתגובתך: מהיכן לקחת שאין בדל ראיה שמה שכתוב בתנ"ך הוא נכון? ואם יש כאלה ראיות – מה תאמר אז? ברגע שאמרת "אין בדל ראיה" הרי זה כאילו זה מה שקבע המדע – ולא היא!!!אם ניקח רק את מה שמוצאים בארץ הארכיאולוגים (ולו רק הארכיאולוגים הישראלים) נגלה שלא כולם חושבים שהתנ"ך הוא ספר שמספר ספורים סתמיים או שהוא ספר מומצא (מסיבות פוליטיות של מלכי יהודה) אלא יש ארכיאולוגים שגילו ומגלים ממצאים שמוכיחים שלפחות חלק מהסיפורים הוא אמת מדעית מוכחת – אז מה יהיה עכשיו? למשל: אסכולת ת"א טוענת שכל סיפורי המקרא הם הבל ורעות רוח ויציאת מצרים לא הייתה ולא נבראה וגם דויד המלך ושלמה לא היו ולא נבראו ובכלל לא הייתה ממלכה מאוחדת מעולם. הטיעון הזה התבסס על כך שלא נמצאה עדות לקיומו של דויד מחוץ לתנ"ך. וראה זה פלא: לפני זמן מה נמצאה בתל דן כתובת שמוזכר בה בפירוש "בית דויד". אנשי אסכולת ת"א טענו תחילה שהכתובת הזאת היא זיוף ואז רצה הגורל (או המזל או מי שזה לא יהיה ואולי המקרה) ונמצאה עוד כתובת מקבילה שמזכירה את בית דויד. בשלב הזה כבר אי אפשר היה להכחיש את קיומו של דויד ואז עברו לטענה (והכל באיצטלא של אמת מדעית מוחלטת)שדויד היה שייך קטן ומסכן של נחלה מאוד מצומצמת וירושלים הייתה עיר קטנה ואולי בכלל כפרון קטן(כלומר דויד היה מין שייך מקומי שהיה לו מקסימום איזה שבטון קטן או שטח קטן ששלט בו). ושוב ראה זה פלא: הארכיאולוג יוסף גורפינקל חפר באתר ח' קייפא שבעמק האלה וממצאיו מאשרים שהייתה במקום עיר מבוצרת, יהודאית וגדולה – כך שלא יתכן שבימי דויד הייתה ממלכת יהודה קטנה או מסכנה אלא כנראה ממלכה בסדר הגודל עליו דיבר התנ"ך. אז מה המדע כאן? ובכלל מה יהיה על האמירה ש"אין בדל ראיה לסיפורי התנ"ך" (ועוד לא דיברנו על ממצאי הארכיאולוג אדם זרטל ואיך חסידי ה"מדע המתקדם" התעללו בהם רק כדי להוכיח את טענתם שהתנ"ך הוא שקרי) – אז מי בכלל מיצג כאן את המדע האמיתי, אתה בכלל יודע?

 5. למעיר (שילוב של המקיץ ומאיר)
  אני עניתי לך לגבי טענתך הבאה:
  "אבל הבעיה היא חמורה שבעתיים כי כנראה אתה מאלה שמאמינים שהעולם נוצר במקריות ושהגענו מאבק כוכבים, תהיה מוכן לקבל כל טיעון הזוי רק שלא תזדהה חלילה עם בריאתנים ואז תצטרך להכיר ביהדות כדת ולצדד בכל הטרולים והמטורללים בעינך"
  התשובה שכתבתי היא שדעתי בנושא אינה קשורה לאמונה בשום צורה שהיא. קרא שוב למה היא כן קשורה (רמז קל: למדע).

  אתה מסוג האנשים שלא קולט שאת עידן התנ"ך (לפני 5000 שנה?), חלקו ֿעוד אנשים, במקומות אחרים בעולם. כלומר, פרט למזרח התיכון חיו עוד אנשים ולכולם היו כתבים כלשהם שדיברו על מהות הבריאה לפי המידע שהיה להם. בקשר לשאלתך, אני מבין שהיה לך מאוד קשה לחפש, אז הנה:http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_religion
  החלק האמצעי של הפוסט שלך היה כל כך משונה, שלא אתייחס אליו
  בקשר לחלק האחרון של דבריך, אומר שבריאתנות אינה מה שכתובה בספר "האמת" שלך וכזכור, בספר "האמת" שלך האבות מוכרים ילדות בנות 12 לגברים, נשים שגברים כפו עצמם עליהו התחתנו עם הגברים הכופים, נשים נואפות והומואים נסקלו, מכשפות נרצחו בהוראה אלוהית שחומרתה כשל עשרת הדיברות (אגב, הצו הזה לרצוח מכשפות עדיין בתוקף) ועוד כהנה וכהנה. זאת משום שבריאתנות מייחסת ליקום בורא, טענה שלא ניתן לסתור אבל זה בדיוק מה שהופך את הטענה הזו ללא מעניינת. ספר "האמת" שלך מייחס לבורא תכונות אנושיות (בייחוד כעס, שינאה וקינאה) והתייחסות ספציפית לחלקים במין האנושי כלומר הוא אל אישי. ולכן בריאתנות או דאיזם, אינו תאיזם.
  האתיאסט הוא אנטי תאיסט כלומר אחד שלא מקבל אלוהים דתי שכן האתאיסט דורש ראיות, ברם, האתיאסט המצוי אינו מנסה לסתור בורא. מה כן, האתאיסט יכול לקרוא בגאווה את הספרים שסיפרתי לך עליהם ולהבין שהמין האנושי יודע להסביר את קיומו גם ללא צורך בבורא (ומכאן הגאווה) ומה אתה יודע, הספרים הללו, לא מכילים מידע לגבי מה לעשות עם ילדות בנות 12. אתה רואה, אפשר גם בלי ילדות בנות 12

 6. סליחה על התגובה המאוחרת
  אבל אשמח לקבל הפניות לכתבים קדומים יותר מהתנ"ך שמעידים על פילוסופיית חיים שונה מאמונה באל אחד,כתבים קדומים שהם נפוצים היום ואמינים לא פחות מהתנ"ך,אני לא מכיר.
  ובל נשכח שהתנ"ך הוא מקור הדתות :היהדות איסלאם ונצרות מאז ומעולם כאשר היהדות היא המקור הראשוני שממנו ינקו שאר הדתות את אמונתם השקרית ,משום שרק היהדות מאמינה ישירות באל אחד ולא סוגדת לשליחים בשמו של האל כמו ישו ומוחמד.
  למגיב : כאשר אתה מפנה אותי לספר :"יקום מאין" והאין הוא איזה חומר אפל שעוד לא תהו על קנקנו ,אז הוא אין שטרם נגלה ולא ניתן לאמוד אותו או לכמת אותו בניסוי אמפירי מדעי כי אחרת הוא לא אין,אבל אין זה מעיד על כלום ולא ניתן לשנות פילוסופיית חיים מאמרות כאלו ,מה גם שהמקורות שלנו גם מעידים על בריאה יש מאין ואם איני טועה הם יותר קדומים מהמדענים שציינת.
  חשוב להבין שמציאות היא יחסית לכלים המדעים של התקופה שבה אנו נמצאים והיא משתנה ,לעומת זאת בריאתנות היא תפיסה קדומה שלא השתנתה במשך אלפי שנים ,משום שהיא עדות כתובה בספר האמת.
  הבעיה של אתאיסתים לקבל בריאתנות היא בדיןק מהסיבה ש אתם מעמידים איזשהו טרול שחור כנגד עינכם
  כמקום :"שיויתי ה' לנגדי"

 7. מקיץ

  נניח שלפניך עומדים לפניך,חבורת אנשים ומביאים לך כתבים וממצאים ועל פיהם הם מאמינים שהווירוסים הם אדוני היקום. איך הייתה מתייחס אליהם.

 8. למקיץ,
  יש בעיה עקרונית עם תגובה שלי אליך, כי בעצם העובדה שאני עונה לך, אני כמו נותן לגיטימציה לתגובה שלך ובכל זאת: לא, אין לי זלזול ותיעוב כנגד אנשי דת אלא רק כנגד פסבדו אינטלקטואלים, סוחרי דת, ומחזירים בתשובה כמו ״הרבי״. אנשים מסוגו חושבים שההיגס באמת קשור לאלוהים כי הוא מכונה , בטעות, ״החלקיק האלוהי״. זו הרמה. אנשים מסוגו, האמנון יצחקים, הם ממש סכנה, בייחוד אם אתה מניח שגם נערים ונערות גולשים באתר זה. איש באמונתו יחיה, אבל למה אני צריך לשמוע על כך? אתה רוצה להאמין שאלוהים ברא הכל, סבבה אבל זכור שזו אמונה, ואילו הוא מטיף שאלו הן עובדות וזה כבר הזוי. זה מוביל אותי לנקודה הבאה, בה אני אתייחס לקשקוש שאתה כתבת: אני לא ״מאמין״ שאנחנו נוצרנו במקריות אלא מקבל את העובדה שלמדע (אותן מדע ממש שפיתח את המחשב עליו אתה כותב) יש ראיות לא רעות בכלל, לחשוב כך.
  אני יכול לשלוח אותך לשני פיזיקאים דגולים, שעסקו בנושא הזה ממש: סטיבן הוקינג בספרו: the grand design ופרופסור לורנס קראוס בספרו universe out of nothing. בדוק בויקיפדיה. הם, מתבססים על ראיות שנאספו במשך שנים רבות, בעבודה אינטלקטואלית מאומצת, כשהם טוענים שנוצרנו במקרה ואילו אתה, מתבסס על ספר, שצר לי להזכיר לך, תומך במכירת בנות בנות 12 לגברים, תומך בהשאת נשים שאנסו אותן לגברים שאנסו אותן, שתומך בסקילת נשים והומואים ואשר לגביו, מעולם לא מצאנו ולו בדל של ראיה תומכת לסיפורים שהוא מתאר.
  אני אשאר בצד הזה, בצד עם הראיות, תודה.
  בכל מקרה, אתה איש מאמין, אתה צריך להיות שמח בחלקך, אז מדוע אינך שמח? אני אגיד לך מדוע: כי אתה מאלה שצריכים שכולם יחשבו כמוך ואתה לא תהיה מאושר עד שכולם יאמינו במה שאתה מאמין אז צר לי, אמנם ישראל לאט לאט מתחרדת, אבל אני חושב שאלו הם פרפורי הגסיסה של הדת. בסקרים שנערכים (בד״כ בעולם המערבי), הקבוצה שגדלה מהר יותר מכל קבוצה אחרת היא קבוצת האתאיסטים ואני בהחלט מקווה שזה נכון. זיהיתי פאניקה קלה בחלק מהתגובות של המחבת״ים לאחר גילוי ההיגס. הם קצת נכנסו לפאניקה וזה מאוד שיעשע

 9. מקיץ הנרדמים:
  אתה כל כך משוכנע שאתה ער, אבל אתה ככל הנראה נמצא בתוך חלום בתוך חלום בתוך חלום.. תזהר שלא תיפול ללימבו בטעות.. ראית את הסרט 'אינספשן'..?

 10. נחמן

  רואה, שוב אתה אוטומטית בונה תאוריות רעיונות הזיות שוב אתה מצטט מספר קורא, כמו איזה רובוט או מחשב, עם תוכנה צרובה בו.

 11. למגיב :
  לעתים אני עוקב אחר התגובות שלך ל"רבי" נחמן ומזהה נימה של זלזול ותיעוב אנשי דת
  כפי שה"רבי" אמר כנראה שנפגעת קשות מסוחרי דת
  אבל הבעיה היא חמורה שבעתיים כי כנראה אתה מאלה שמאמינים שהעולם נוצר במקריות ושהגענו מאבק כוכבים, תהיה מוכן לקבל כל טיעון הזוי רק שלא תזדהה חלילה עם בריאתנים ואז תצטרך להכיר ביהדות כדת ולצדד בכל הטרולים והמטורללים בעינך
  פשוט חבל מאוד שכך אתה רואה את המציאות

 12. האחדות היא הסימטריה המושלמת של היקום לפני המפץ , לפני החיים ,לפני חוקי הזמן ולפני כל מציאות.
  אותה סימטריה היא השלמות והאלוהות שלא ניתנת לתפיסה והבנה בשכל האנושי
  ואנחנו כיהודים נשלחנו למשימה הזו לאחד את כל הכוחות אל הסימטריה האלוהית ,אל המקור הראשוני
  באמצעות ביטול האגו ( כל התורה על רגל אחת: ואהבת לרעך כמוך)
  בהמשך אשלח ציטוטים מהזוהר שמחזקים את הטענה

 13. נחמן

  ממש לא הבנתי אך המפץ הגדול חובר אצלך ל"תורה למשה עבדו של ה'", ולא מנוגד לו.
  אבל זה בהחלט יהיה מעניין אם תוכל להבהיר זאת , תודה

 14. ערנסט!!!
  הכל צריך להתבצע מאהבה ולא רדיפה ופחד
  תוך כדי איחוד עם הסימטריה הקוסמית שהתנפצה מרגע המפץ הגדול

 15. רבי

  אני ממש מצטער ומקווה שאינך נעלב, לדעתי אינך מתנהג שונה באופן משמעותי, מהתנהגות הפרטים המרכיבים כל עדר או להקה שבטבע, אתה מוכיח לפני כל מי שקורא את הניתוחים שלך והתגובות שלך שאתה נשלט באופן אבסולוטי ע"י אותם הפחדים וצרכים שנבנו במהלך האבולוציה. אני יודע שאין סיכוי, שתבין, ושוב תכתוב עוד 40 50 שורות להגן על קיומך על חייך, וכמוך בדיוק ללא הבדל צבע מין וגיל
  נוהגים המאמינים ב-1,400 הדתות הקיימות בעולם. כשמונה מיליארד בני אדם.

 16. לערנסט: כתבת :"רבי נחמן דובר את ומתוך צרכיו, רגשותיו תגובותיו הבלתי נשלטים, ולא מתוך איזה עולם שכלי שתלוי בתרבות מדע או כל עולם אחר שגשמי או מציאותי לנו.."

  אתה חייב להבין שהשכלתנות והמדע הם כלי לתפוס את המציאות כפי שהיא נראית לנו בחושים שלנו ..
  ולא בהכרח מה שנראה הוא המציאות כולה ולכן מה שמעבר למציאות ומה שנסתר מהמציאות הוא מעבר לשכל ,כי השכל הוא כלי לעבד את המידע מהעולם החיצוני באמצעות החושים הממשיים שלנו.
  ואתן דוגמא :
  נניח שמחזירים במנהרת הזמן אדם מהמאה 20 באמצע שיחה עם הטלפון הנייד שלו לתקופת האבן או כל תקופה קדומה אחרת לפני עידן הטכנולוגיה המודרנית .
  עכשיו כאשר אדם בן התקופה הפרימיטיבית רואה את אותו אחד שמדבר לקופסת מתכת ,הוא קולט אותו בחושיו ולא יקבל על הדעת שהוא מבצע שיחה מול אדם שאינו נראה, כי אין לו חוש אלחוטי מעבר לראיה .
  ונניח גם שלאחר השיחה שהסתיימה ,הושמד הטלפון הנייד או הלך לאיבוד ואותו אחד צריך לספר לאדם הפרימיטיבי שהוא דיבר עם אדם אחר ללא שראה אותו ,במקרה זה היוצרות מתחלפות והפרימיטיבי נתפס כנאור בעוד שהאדם הנאור נתפס כפרימיטיבי משום שהמציאות הסלולארית לא קיימת ואינה נתפסת שכלית באותה תקופה .
  באותה מידה כאשר אני טוען שהיו אנשים נביאים שהתקשרו ישירות אל מקור כוח עליון ,קיבלו מסרים והעבירו מסרים זה בהחלט נשמע הזוי כי לא נתפס בחושים ,אבל ידוע ובדוק שהיו נביאים לעם היהודי ויותר מכל עם אחר והנבואות שלהם התגשמו ,לא מדובר ב SCIENCE FICTION, גם אדם רגיל ביום יום חווה מעין מיני נבואות כמו וטלפתיה מול מקלט טלוויזיה /רדיו פתוח או טלפון בניבוי השיר ,תכנית או אדם שמתקשר אליו , רק שלאדם אחד החוש הזה מפותח יותר ולשני קצת פחות ואצל היהודי זה BUILT-IN יותר מתוקף הגדרתו כנשמה אלוקית
  ואין מן הנמנע שבעוד עשרות שנים המדע יגלה שהמוח מעביר מסרים אלחוטיים גם כמו רשת אלחוטית
  ולכן היום זה נראה פרימיטיבי ,אבל המדע מתקדם מהר ומה שפרימיטיבי היום הוא הרציונאלי מחר ,ראה מקרה הסלולארי ועוד המון תגליות טכנולוגיות שהיו נחשבות להזויות בתקופות קדומות .
  לסיכום:
  א) שיכלנו מוגבל לעולם החושים אבל נמצא תמיד בדינמיקה חשיבתית ויצירתית וחושף כל פעם טפח נוסף מהמציאות המורכבת שבה אנו חיים.

  ב) על פניו נראה שלא צריך להכיר במציאות בורא משום שהטבע מחייה את עצמו ,אבל אין זה נכון
  משום שלא הטבע מחייה את עצמו אלא הבורא בכבודו ובעצמו מחדש בכל יום מעשה בראשית וידוע שהבורא בכבודו ובעצמו מחייה בכל יום מחדש את הבריאה : שומר על הסדר במבנה האטום שלא ישתנה קבוע אחד מהקבועים הידועים והלא ידועים במבנה האטום , הוא גם שומר על המבנה הקוסמי ועל חוקיות היקום שלא תהיה סטייה הכי קלה , כי ידוע למשל שאם השמש תתקרב מעט או תתרחק מכדה"א
  החיים לא התקיימו על הפלנטה , אם הים לא ייעצר על קו החוף ,יוצף כדה"א ועוד המון דוגמאות…

  ג) התנ"ך הוא הספר הקדום והמקורי ביותר שמעיד על בריאת העולם ונתינת התורה למשה עבדו של ה'

 17. אחד שמגיב….

  נסה פעם לשכנע את הפעוט, שאבא שלו הוא לא הכי חכם והכי חזק בעולם, נסה….
  נסה פעם לשכנע את נחמן, שהאל שלו הוא לא הכי חכם והכי חזק בעולם, נסה….

  האמן לי אין הבדל….

 18. אחד שמגיב…….

  זו בכלל לא צביעות , זה רק עיוורון וחירשות, אילו המאפיינים של אותו מנגנון ואותו הצורך, ולכן לא יתכן שכאשר אותו מנגנון חזק באדם עמוק כרפלקס , תוכל לשנותו עם דברי הגיון או מציאות , כי אין קשר בין הדברים.

  הוכחה ניתן לראות באלפי אלפי האנשים מכל הרמות הגילים הסוגים המעמדות שנוהרים לבבות, לקוראי קפה, לנביאים,למרפאים , אז בו ונתייחס לזה כתופעה, לא פרטית , לא ארצית אלא אנושית.

  ברי הסמכה כבר מודעים לזה שלא יזיזו את המאמין יותר ממך או ממני. שוב, כי זה רפלקס בסיסי וטבעי. לדעתי כמובן.

  רבי נחמן דובר את ומתוך צרכיו, רגשותיו תגובותיו הבלתי נשלטים, ולא מתוך איזה עולם שכלי שתלוי בתרבות מדע או כל עולם אחר שגשמי או מציאותי לנו..

 19. רפי,
  אסור לצנזר שום הודעה. אנחנו חייבים לדעת מול רמת הבערות איתה אנחנו מתמודדים. אנחנו מספיק חזקים ובעלי עור עבה במיוחד. כל הערה, דבילית ככל שתהיה מכריחה אותנו לבדוק שוב ושוב את הנחות הבסיס שלנו. מה יותר טוב מזה?
  הצד השני הוא המצנזר, ואסור לנו להפוך אליו

 20. "א. דברים אלו נאמרו על-ידי רבי שמעון בר יוחאי, "

  אתה מזכיר לי את המאמינים ההזויים ביותר, אלה מחב"ד שמאמינים שהרבי חי וקיים
  הזוהר נכתב ככל הנראה על ידי משה די-ליאון, יהודי ספרדי מהמאה ה13..

  אבי בליזובסקי: אין סיכוי שאת מקומן של התגובות הללו יתפסו תגובות ענייניות שקשורות לתוכן, ולא שטויות שלא ממן העניין..?

 21. ערסנט,
  הבעיה שיש לי עם אנשים כמו הרבי זו הצביעות.
  אתה תמצא אנשים כמוהו, לדוגמא, בדיון על אבולוציה, מתווכח על החורים באבולוציה וטוען בגלגול עיניים שאילו שהרבה אלמנטים לא הוכחו, ובאותו נשימה יספרו כאן, שסיפור מתגלגל בן יותר מאלף שנה, בתקופה שבקושי ידעו קרוא וכתוב, היא עובדה. הצביעות הזו מדהימה אותי.
  הסיבה שאני מנהל ויכוחים מייגעים (בתחום שאני טיפה מכיר) היא כי האתר הזה הוא בערך האתר היחידי שיש בעברית הכולל פורום וצריך להגן ולשמור עליו מכל משמר ואם אנחנו לא נגיב ובעוצמה לכל טרול, מגלגל עיניים, ממתק שפתיים, גם הוא ייעלם.
  מדוע לא מגיבים כאן ברי סמכה בתחומים הרלוונטיים? איפה אתם דוקטורים לפיזיקה, ביולוגיה, היסטוריה וכד' כדי להגיב על השטויות שנכתבות בפורומים כאן!!??

 22. ערסנט,
  עם הטענה הזו אין לי בעיה, קראתי אי אלו כתבות בנושא

 23. אחד שמגיב
  אני מאמין, שאם תתייחס, כמו שהצעתי בעבר, לאמונה, כתכונה וכצורך שנבנה/תה במהלך האבולוציה
  לצרכיי קיום והישרדות, לא הייתה מנהל וויכוחים כל כך ארוכים ומיגעים.

  אמונה מסוג זה היא עיוורת לחלוטין ולכן אין בממצאים במחקרים בעובדות לשנות את אותה אמונה.
  לדעתי מקורה, בחשיבות שהפרט בעדר או בלהקה , האמין ללא ערעור במוביל או במנהיג,
  וזה מה שהעלה את הסיכוי של אותה הקבוצה לשרוד.

  תראה שחסידים וחברי מפלגות וחברים בכתות למיניהם נוהגים בדיוק כך. פועלים מתוך אמונה מוחלטת גם עיוורת וגם חרשת. לכן , עבור רבי נחמן פגיעה באמונה דומה לסכנת חיים, בהרגשתו.

 24. לרבי,
  כמה נפלא שאתה לא מתבייש לפרסם את מה שכתבת בפורום הזה. כל הכבוד!
  נתחיל
  כרגיל לא הבנת דבר ממה שכתבתי. הבאתי את ישו ומוחמד כדוגמאות למה אתה חייב להאמין, לא בקונטקסט של האם הם היו קיימים אלא לגבי הניסים שמיוחסים אליהם. באמת לא הבנת את זה?
  כמאמין שמועות סידרתי, ולא טרחת לסתור טענה זו, אתה חייב להאמין שישו קם לתחייה, על כך המשמעויות של זה.
  כמאמין שמועות סידרתי, אתה חייב להאמין שאלוהים דיבר למוחמד, על כך המשמעויות של זה.
  הרי אין שום טענה שניתן לטעון, ברגע ששמועות הן הראיות שלך, שהשמועות שמגדירות את הדת היהודית חזקות יותר מהשמועות המגדירות את הדת המוסלמית, הנוצרית, או כל מערכת שמועות אחרת, נניח הסינית או ההודית. אם כבר להפך, לנוצרים, למוסלמים ולהודים יש הרבה יותר אנשים שנשבעים שהשמועות הללו נכונות ולכן אם שמועות הן הראיות שלך, אתה חייב להפוך לנוצרי או מוסלמי או הודי.
  הסיבה היחידה שאתה מעדיף את מערכת השמועות המתקראת הדת היהודית היא כי גדלת היהודי, כלומר כי בא לך.
  וזה למעשה רמת הטיעון שלך: בא לך להאמין בשמועות על יוחאי, אז אתה מאמין לשמועות הללו. אבל אז אתה בא לכאן, וטוען שהשמועות הללו הן עובדות, וזו כבר חוצפה.
  נמשיך בכל שאתה התבזת לחלוטין בכך שהפרת את הבטחתך לספק לנו הוכחות לנקודות 2 ו- 3 שהעליתי. ואלו הם אינן שמועות, אתה כתבת: "בהמשך תקבל הוכחות לסעיפים 2 ו 3". נו, קדימה, תן הוכחות. קשקשן
  נסיים בכך שסיפקת נבואה מהתנ"ך ולא מספר הזוהר!!!! איזו בורות!!!! מה בסך הכל ביקשתי? נבואה מספר הזוהר, בתקווה שחיובית שהמדע יוכל להפריך או לאשש. למה הבאת נבואה מהתנ"ך???
  ואגב, זה הרי קל בצורה בלתי אפשרית לכתוב שרק ששליש מהעולם יינצל ממלחמה גדולה מתישהו. אז הנה: אני מנבא שחצי מהעולם ימות במלחמה הבאה. אז כתבתי.

  לסיכום:
  לא הבנת דבר מדוע זרקתי לעברך את מומחד וישו
  התבזית לחלוטין בכך שלא סיפקת לנו הוכחות לגבי סעיפים 2 – 3
  הבאת נבואה מהתנ"ך ולא מספר הזוהר

  בנימת סיום:
  באופן הפוך לחלוטין מהגמרא אומר שמזל אדיר שאנחנו בישראל למדנו מהגויים את חוקותיהם של הגויים, כלומר דמוקרטיה, הפרדת רשויות, מגנה כרטה, שלטון החוק וזכויות אדם אשר בהן שיוויון זכויות מלא בין גברים לנשים (לא יותר נסקול נשים בגין ניאוף), שיוויון זכויות להומואים (לא נסקול) הגנה כל ילדים (לא נכה, ולא נמכור את בנותינו בנות ה- 12 לגברים) ואת תרבותם, כלומר, מדע, ספקנות, רציונליות, ספרות, אומנות. מזל, מזל "משמיים"

 25. למגיב, הרשה לי שוב לשבור את טענותיך:
  כתבת:
  "אתה, כמאמין שמועות סידרתי, חייב, אבל חייב להאמין לקיומו של ישו שכן המוני נוצרים (ויש בכמה סידרי גודל יותר נוצרים מיהודים) נשבעו שהם ראו את ישו, לאחר שמת"

  התשובה:
  אף אחד לא סותר את קיומו של ישו ,הוא אכן היה קיים אבל היה יהודי משיחי שסטה מדרכו וברור שסילף את תורת משה ,שהיא המקור.

  כתבת:
  "כמאמין שמועות סידרתי, חייב, אבל חייב להאמין לכך שאלוהים דיבר למוחמד, שכן יש אינסוף בערך מוסלמים שנשבעים שאלוהים דיבר למוחמד."

  התשובה היא שוב שהיה קיים מוחמד והמאמינים שלו אכן מאמינים ששמעו אותו מדבר עם אלוקים-(אז מה שיאמינו במה שהם רוצים )
  אבל המקור הוא אחד משום שישמעאל הוא מזרע אברהם וישו הוא יהושוע אז שוב חוזרים ליהדות (איזה באסה בשבילך)

  בא אני אדלג על שאר הסעיפים לחלק המעניין יותר ואתן לך נבואה שנתנה בתנ"ך וצריכה להתקיים :
  בספר זכריה הנביא י"ג כתוב שם ששתי שלישיות העולם ימותו במלחמת גוג ומגוג, רק שלישי ישארו.
  ט וְהֵבֵאתִי אֶת-הַשְּׁלִשִׁית, בָּאֵשׁ, וּצְרַפְתִּים כִּצְרֹף אֶת-הַכֶּסֶף, וּבְחַנְתִּים כִּבְחֹן אֶת-הַזָּהָב; הוּא יִקְרָא בִשְׁמִי, וַאֲנִי אֶעֱנֶה אֹתוֹ- אָמַרְתִּי עַמִּי הוּא, וְהוּא יֹאמַר יְהוָה אֱלֹהָי..
  בפרק יי`ד זכריה כתוב הסיום :

  א הִנֵּה יוֹם-בָּא, לַיהוָה; וְחֻלַּק שְׁלָלֵךְ, בְּקִרְבֵּךְ. ב וְאָסַפְתִּי אֶת-כָּל-הַגּוֹיִם אֶל-יְרוּשָׁלִַם, לַמִּלְחָמָה, וְנִלְכְּדָה הָעִיר וְנָשַׁסּוּ הַבָּתִּים, וְהַנָּשִׁים תשגלנה (תִּשָּׁכַבְנָה); וְיָצָא חֲצִי הָעִיר, בַּגּוֹלָה, וְיֶתֶר הָעָם, לֹא יִכָּרֵת מִן-הָעִיר. ג וְיָצָא יְהוָה, וְנִלְחַם בַּגּוֹיִם הָהֵם, כְּיוֹם הִלָּחֲמוֹ, בְּיוֹם קְרָב.
  יש תיאור אחר כך מה יקרה באותו יום אבל נחסוך זאת ממכם

  זאת אומרת זה מה שעתיד להיות . מי ינצל ממלחמת גוג ומגוג??
  אומרת הגמרא " הרוצה להינצל מגוג ומגוג יעסוק בתורה,
  ובגמילות חסדים כלומר : אם הוא יתעסק בתורה וישמור מצוותיה, וילמד תורה כעסק, ויעסוק גם בגמילות חסדים לעזור לזולת, בכל האופנים בפרט רוחני,לא ילמד מהגווים את חוקותיהם ואת תרבותם, ילמד תרבות יהודית,ולא יתנהג הבן אדם הזה כגוי אלא כיהודי שומר מסורת, יהיה מובטח במלחמת גוג ומגוג

 26. אכן כן, בעקיפין זו גם הסיבה שנתתי דוגמאות לארועים "קוסמיים" שאין לאדם כרגע יכולת לשנותם או לחזותם, ולא לעניינים שקשורים בהתנהגות בני אדם.

 27. גלעד, הייתי מוסיף: הנבואה חייבת להישמר בסוד מפני אותם אנשים העתידים להגשים את הנבואה, אחרת, זה בהכרח נבואה שמגשימה את עצמה. סיפור אדיפוס כדוגמא

 28. ערסנט
  אני גאה להימנות עם ״האנשים האלה״, שיצרו לנו מדע, כנגד מאמצי הדת, שבנו בין היתר את המחשב עליו כתבת את הודעתך והם התקווה היחידה להמשך קיומנו כאן

 29. ובהמשך לפרוטוקול "ניסי הנבואה", ברור ש:
  1) כל הנבואות כולן צריכות להיות מתועדות מראש (נבואה שלא תועדה, לפני הארוע נזרקת לפח).
  2) כולן נבדקות במהלך הזמן אם התקיימו או לא.
  3) הסיכוי של תוצאת הניסוי להיות מה שהיא מושווה לצפוי באקראי, או לסיכוי בהסתמך על הידע שברשותנו היום.

  סעיף 3 חשוב מאוד, כי אחרת אפשר פשוט לנבא את הצפוי והסביר לפי הידע שלנו, וכך מובטח שרוב הנבואות תתקיימנה. למשל, בקיץ אנבא כי "מחר לא ירד גשם" (או כמו שהחזאים קוראים לזה – "תשקיף למחר – דומה"). או שאנבא שאבן תיפול למטה ותגיע לקרקע תוך 2.6 שניות. זו חוכמה גדולה, אבל לזה קוראים מדע – היחיד שמאפשר לנבא באיזושהי רמה את העתיד.

  גם נבואות של 50%-50% אינן מרשימות במיוחד אם הן מתקיימות. הצלחה לנחש את הצד עליו יפול מטבע אינה מעידה על כח נבואי מיוחד. אני מקווה שכולם מבינים את זה.

  הכל עניין של סטטיסטיקה.
  ככל שהארועים נדירים יותר אפריורי, ו"הנביא" יצליח לחזות אותם בכל זאת, כך "הכוח הנבואי" שלו הולך וגובר.
  למשל – ניבוי של התרסקות מטאוריט בנקודה מסויימת בתאריך מסויים (בניגוד לטענות המומחים העוסקים בתחום כי אינם רואים סיבה לחשוב שארוע כזה יתקיים) – זו נבואה חזקה. כי הארוע מאוד נדיר והסיכוי שיתרחש במקרה בדיוק כפי שתואר – קטן ביותר.
  (בכוונה לא נתתי דוגמה של התרסקות מטוס, כי יתכן שיש לנביא קשר עם טרוריסטים למשל).

  הצלחה של 20 פעמים רצוף בניחוש הצד עליו יפול מטבע גם היא ארוע נדיר ביותר.

  ויש דברים שלא רק שהינם נדירים, אלא אף סותרים את חוקי הטבע המוכרים לנו, והצלחה בניבוי ארוע כזה חזקה עוד יותר, למשל, ניבוי על ליקוי חמה בתאריך שסותר את כל החישובים. זה ידהים אותי לחלוטין.

  ואם כבר על חיזוי עתיד מדברים, כתבתי על כך כמה דברים בעבר:

  * והיום נלמד לנבא את העתיד – http://wp.me/p1K6uX-3a

  * חלומות נבואיים – ההיה, או חלמתי חלום? – http://wp.me/p1K6uX-2x

  * ניסויי חישת העתיד – עוד הר שהוליד עכבר – http://wp.me/p1K6uX-z5

  והתחזית שלי להיום – עדיין חם.

 30. רבי נחמן

  ישנם אנשים שאינם מאמינים בלב שלם בכתוב ו/או במסופר לא משנה אם זה בעיתון או בבראשית בספרי היסטוריה בהרצאות ועוד. כל עוד לא מוצגים בפניהם ממצאים או עובדות מעולם ה ח ו מ ר, התומכים במידע שלפניהם..

  אתה שונה מאותם האנשים, רוב הידע בעולמך נבנה ממידע חסר אותן ההוכחות והעובדות, למשל אין לך חלק פיסי מלוחות הברית, או שארית של עלה התאנה שלבשה חווה, או שארית של הסנה הבוער, ולא שאריות של תיבת נוח , ובכל זאת אתה מאמין והם עקב חוסר הראיות לא.

  אני מקווה שקצת הצלחתי לקרב אותך לאופן החשיבה של אותם האנשים.

 31. רבי נחמן
  אם הבינותי נכון, בתשובתך למגיב
  אם מספר אנשים שאינם מכירים אחד את השני "כאשר פלוני נוסף שאינו קשור לפלוני הקודם" יעידו בפניך בשבועה, שבודהה עוזר להם להצליח בחיים ועונה לכל בקשותיהם, לדבריך "אכן זו גם נחשבת עדות ועדות זו לא נסתרה……….

 32. לרבי נחמן מצרן,
  כמובן שלא הבנת
  אתם הדוסים חייבים להבין משהו:
  1. חובת ההוכחה עליכם. על כל טענה וטענה חובת ההוכחה עליכם.
  2. מה שניתן ללא ראיה, יכול להיות מבוטל ללא ראיה
  3. טענות מחוץ לפיזיקה (יוחאי כדמבלדור) צריכים ראיות חזקות מאוד או באנגלית extraordinary claims demands extraordinary evidence.
  4. אי קבלת טענה אינה אומרת שאני סותר את הטענה, אלא שעד שהיא לא תוכח, אני לא חייב אפילו להתייחס אליה.
  קדימה נצלול:
  אתה, כמאמין שמועות סידרתי, חייב, אבל חייב להאמין לקיומו של ישו שכן המוני נוצרים (ויש בכמה סידרי גודל יותר נוצרים מיהודים) נשבעו שהם ראו את ישו, לאחר שמת
  אתה, כמאמין שמועות סידרתי, חייב, אבל חייב להאמין לכך שאלוהים דיבר למוחמד, שכן יש אינסוף בערך מוסלמים שנשבעים שאלוהים דיבר למוחמד.

  אתה מקבל את דברי ישו ומוחמד?

  מאידך אני, לא מקבל טענות ששמועות על קיומו של דמבלדור, סליחה, רבי יוחאי, שהחזיקו מעמד מהמאה השניה עד למאה ה- 13 הן ראיות, בוודאי לא מספיק חזקות לטענות האדירות שאתה מעלה כאן.
  נסה לספר לחבר שלך סיפור ותבקש לשמוע להעביר את הסיפור לחבר שלישי, ותבקש לשמוע את הסיפור מהחבר השלישי, כעבור שבוע. הסיכוי שהסיפור ישאר ללא שינוי, ללא הגזמה, ללא בלבול בעובדות הוא עלוב. עכשיו קח את הניסוי שלי ותמתח אותו לכדי יותר מ- 1000 שנה. באמת. עד כמה פתי אדם צריך להיות בכדי להאמין בשטות כזו.
  אני לא מקבל את העובדה שהתורה בע"פ עברה ללא שיבוש, אבל מילא, זה לא נושא הויכוח, אבל בר יוחאי אינו תורה שבע"פ ולכן אין "חובת זיכרון" על סיפוריו.

  ושוב, אני רוצה לסכם: עד כה "ההוכחה" היחידה שלך שהוא היה קיים, אלו הן שמועות, שמבחינתך אלו הן ראיות מספיקות אבל מבחינתי, אלו הן אינן ראיות מספיקות. אילו הן היו מספיקות, שמועות על חלקיק ההיגס היו מספיקות ולא היינו צריכים לבנות את המאיץ בצרן, שאתה יודע עליו טוב מכולם, בזכות שמך. בזמנך הפנוי תבדוק מה זה 5 סיגמא

  בנוסף אני מצטער לומר לך, כמו שיש 0 הוכחות לתורה, עד כמה שאני יודע, אין הוכחה שהיה קיים אחד דוד המלך או שמואל הנביא ואני מחכה בכיליון עיניים לסעיפים 2-3 ומעבר לכך, לנושא הרבה יותר מעניין שהוא האתגר שהצבתי בפניכם, המחבת"ים

  תן נבואה מספר הזוהר לגבי העתיד שלנו, משהו שאפשר למשש, להפריך. נראה אותך. מה אמר שמעון לגבי תורת המיתרים לדוגמא (אבל רק דוגמא, אל תיתפס לכך)? אני שואל, כי לאחר שיוכח שהיא נכונה, תבואו לספר לנו ששמעון כבר דיבר על כך אז מדוע אנחנו מתפלאים, לחילופין, אם יוכח שתיאוריה אינה נכונה, תספר לי ששמעון כבר אז אמר שהיא אינה נכונה. אתם תמיד יושבים על הגדר, מחכים ומחכים אבל תמיד תמיד רק לאחר שהמדע כבר הוכיח משהו, אתם מספרים לנו שכבר ידעתם את זה
  אז קדימה, תן בפורום זה נבואה שנוכל להפריך או לאושש, קדימה.

 33. למגיב,
  אני רוצה להבין :אתה טוען שלא ניתן להוכיח קיום של ישות אם אין לה תעוד ארכיאולוגי ,צילומים ,כתב או כל תעוד מוחשי רק שלא בע"פ .
  קשה להאמין אבל אם כן אתה טועה בגדול משום שאי קיום עדות ממשית אינה הוכחה לאי קיום הישות .
  ואני אתן דוגמא : כאשר פלוני מספר לך על קיום אלמוני שאתה לא מכיר , אז ספק קיים וספק לא
  אבל כאשר פלוני נוסף שאינו קשור לפלוני הקודם ,מספר לך גם על קיום אלמוני וכך עוד ועוד פלונים מספרים על אותו אלמוני אז אכן זו גם נחשבת עדות ועדות זו לא נסתרה משום שעד היום משתמשים בעדויות מסוג זה
  והם מתאמתים .מה גם ,שלא ברור מה כלכך קשה להאמין שהיה אדם שקראו לו שמעון -בר -יוחאי כמו שיש דוד המלך ושמואל הנביא יש גם שמעון בר-יוחאי ויש עדיין אנשים שנקראים בשמות האלו ,שזו גם עדות מופלאה להמשך שושלת השמות העבריים.
  כך גם עם ישראל שהתקבצו מכל קצוות העולם ולא היתה בינהם תקשורת לפני עידן המדיה והאינטרנט ,כולם מעידים פה אחד על קיומו של שמעון בר יוחיא ועוד הרבה צדיקים ,לכן זו עדות חותכת של פלונים שונים.
  בהמשך תקבל הוכחות לסעיפים 2 ו 3

 34. לרבי נחמן מצרן
  איזו בדיחה זו להביא עמוד מויקיפדיה כהוכחה שהוא היה קיים. פשוט בדיחה.
  העמוד הוא תיאור של מה שידוע עליו, אבל בשום מקום בעמוד, לא ניתנה הוכחה מחוץ לתלמוד שהוא היה קיים.
  לדוגמא, ההוכחה שבן גוריון היה קיים נמצאת בעובדה שהוא צולם פעמים רבות, תועד היטב, אנשים שחיים כעת שפגשו אותו ויעידו על כך. זו הוכחה די טובה לכך שהוא היה קיים. לבר יוחאי אין כזו הוכחה.
  היה ברור לי שלקשקוש הזה אנשים ייתפסו, ולכן טרחתי וכתבתי שכנראה יהיה יחסית קל להביא ראיות שהוא היה קיים, אז תביאו ראיות. אבל זה לא הנושא!
  תוכיח שספר הזוהר, שצץ במאה ה- 13 (לפי אותה ויקיפדיה הקדושה) נכתב לפי מה שבר יוחאי אמר!!!! תן ראיה מוחשית אחת!!!
  כך שלפניכם משימה קשה ביותר:
  1. הוכח שהאיש היה קיים
  2. הוכח שספר הזוהר אכן נכתב לפי דבריו
  3. הראה קשר ישיר בין "נבואותיו" לבין המציאות

  מעבר לכך, תענו לאתגר: תן נבואה מספר הזוהר לגבי העתיד שלנו, משהו שאפשר למשש, להפריך. נראה אותך. מה אמר שמעון לגבי תורת המיתרים לדוגמא? אני שואל, כי לאחר שיוכח שהיא נכונה, תבואו לספר לנו ששמעון כבר דיבר על כך אז מדוע אנחנו מתפלאים, לחילופין, אם יוכח שתיאוריה אינה נכונה, תספר לי ששמעון כבר אז אמר שהיא אינה נכונה. אתם תמיד יושבים על הגדר, מחכים ומחכים אבל תמיד תמיד רק לאחר שהמדע כבר הוכיח משהו, אתם מספרים לנו שכבר ידעתם את זה
  אז קדימה, תן בפורום זה נבואה שנוכל להפריך או לאושש, קדימה.

 35. למקיץ הנרדמים
  אין לי בעיה עם הכפשות, בכיף, אבל אני לא זוכר שכתבתי דברים בלתי מבוססים, וכאשר כן, דאגתי להודות שאולי כאן אני טועה. זה לגבי טענתך שלקחתי סיכון בפעם המי יודע כמה, וישפטו זאת הקוראים לגבי 5 הפוסטים (או משהו כזה) שכתבתי כאן.

  מעבר לכך, כמה נוח לתאר מאורעות מהמאה משנת 600-1000 ממרום המאה ה- 13!!!, שאז כנראה הופיע ספר הזוהר.
  כמה נוח לכתוב בספר מהמאה ה- 13, שטוען, ללא ראיה כלשהי שהוא מתאר דברים ששמעון בר יוחאי אמר, סיפורים על אירועים שהתרחשו 300 שנה ויותר לפני שנכתב. זו פשוט טענה הזוייה, אבל לחלוטין מתאימה לאנשים כמוך.

  זה לא ניבוי, זה סוג של כתיבת היסטוריה ויסלחו לי ההיסטוריונים על משפט זה!!.

  מכאן, מאחר וכל הנאמר ע"י מקיץ הנרדמים ניתן ללא ראיה אחת לנכונות הדברים, אפשר לבטל ללא כל התייחסות. תביא ראיות (מחוץ לתלמוד) שהיה אחד שמעון בר יוחאי, נתחיל לדבר. זה קל, כי בהחלט ייתכן שהיא איש כזה, אם כי אני לא מאמין לשניה שהוא היה דמבלדור. תביא ראיות שהוא כתב את ספר הזוהר, שלפי העדויות הארכיאולוגיות, נכתב בסביבות המאה ה- 13 ולא במאה ה- 2, ע"י יהודים שהושפעו מהקשקושים הנוצריים, נתחיל לדבר, עד אז, אני פטור מלהתייחס לגיבוב השטויות שכתבת.

  אתם כל הזמן ממציאים מסתורין במקום שאין בו מסתורין. נכתב ספר, ששאב את כל האלמנטים הנוראיים של הנוצרים, במאה ה- 13. כל תיאור בו לגבי מאורעות עבר, אינו נבואה, לפי הגדרה.

  מעבר לכך, בוא נאתגר אותך: תן נבואה מספר הזוהר לגבי העתיד שלנו, משהו שאפשר למשש, להפריך. נראה אותך. מה אמר שמעון לגבי תורת המיתרים לדוגמא? אני שואל כי לאחר שיוכח שהיא נכונה, תבואו לספר לנו ששמעון כבר דיבר על כך, לחילופין, אם יוכח שתיאוריה אינה נכונה, תספר לי ששמעון כבר אז אמר שהיא אינה נכונה. אתם תמיד יושבים על הגדר ומספרים לנו, לאחר שהמדע הוכיח משהו, שאתם כבר ידעתם כל כך מראש, אז קדימה, תן בפורום זה נבואה שנוכל להפריך או לאושש, קדימה.

  אנשים, אל תתנו לקשקושים כאלו לעבור חלק, לא באתר הזה!

 36. הרשו לי להתערב בדיון ,ביחוד לאחד שמגיב טוב ולקח סיכון לא מחושב בפעם המי יודע כמה..
  הכיבוש הערבי של ארץ ישראל נמשך מ- 640 עד 1071 , כלומר כ- 400 שנים. הסלג'וקים, שהיו תורכים- מוסלמים, כבשו את הארץ, מידי הערבים,ואז הפאטימים שהם גם שושלת מוסלמית שלטו בארץ עד שהצלבנים כבשו אותה ושוב סאלאח א דין כבש אותה מידי הצלבנים ב-1200 בערך
  בקיצור השלטון בזמן התקופה הערבית נחלק בין בית אומיה, בית עבאס, הסלג'וקים וכן הפאטימים.
  כמו כן יש הרבה ציטוטים מהמבואות, הנה הציטוטים שלקטתי עבורך אחרי עמל רב מהזוהר
  כך מובא בזוהר הקדוש לגבי שליטת הערבים בא"י:

  "אמר ר' חייא לר' יוסי כך שמעתי מפיו של רבי שמעון בר יוחאי… ארבע מאות שנים עמד השר ההוא של בני ישמעאל, ובקש לפני הקב"ה ואמר לו: מי שנימול יש לו חלק בשמך?

  אמר לו (הקב"ה)‎‎‎: הן.

  אמר לו (שרו של ישמעאל):‎ והרי ישמעאל שנימול מפני מה אין לו חלק בשמך כמו יצחק?

  אמר לו (הקב"ה): יצחק נימול כראוי וכתקונו וזה אינו כן (ישמעאל רק מל ולא פרע – וזה כאילו לא מל). ולא עוד אלא שאלו נדבקים בו כראוי לשמונה ימים ואלה (בני ישמעאל) רחוקים ממנו כמה ימים (נימולים רק בגיל י"ג).

  אמר לו (שרו של ישמעאל): אף על פי כן כיון שנימול, האם לא יהיה לו שכר טוב עבור זה?

  ווי על הזמן ההוא שנולד ישמעאל בעולם ונימול, מה עשה הקב"ה (כלפי טענת השר של ישמעאל), הרחיק את בני ישמעאל מדבקות העליון, ונתן להם חלק למטה בארץ הקדושה, בשביל המילה שבהם.
  ועתידים בני ישמעאל לשלוט על הארץ הקדושה, בשעה שהיא ריקה מכל, זמן הרבה, כמו שהמילה שלהם ריקה בלי שלמות. והם יעכבו את בני ישראל לשוב למקומם, עד שתכלה הזכות ההיא של בני ישמעאל".

  והכל מתגשם דבר לדבר:

  א. דברים אלו נאמרו על-ידי רבי שמעון בר יוחאי, מאין ידע שבני ישמעאל יגיעו לכאן, וישלטו זמן הרבה?! (מוחמד נולד יותר מאוחר במאה השביעית לספירה, לפני כ1300- שנה).

  ב. כיצד ידע שהארץ תהיה שוממה זמן רב?

  ג. הרי בארץ שלטו בזמן הגלות למעלה מעשר ממלכות (עיין לעיל בנבואה "הכותל אינו חרב לעולם), איך ידע הזוהר הקדוש שעם ישראל יפגוש כאן דוקא את הישמעלים?!

  ד. כיצד ידע שהם יעכבו את עם ישראל לשוב לארצם, ושיהיה יחס עויין בין היהודים לערבים – בעיה פלשתינאית?!

  עכשיו שהבאתי ציטוטים והוכחות לשלטון הערבים האם אתה תקיץ מתרדמתך? האם תטיל ספק בספקות
  שלך כפי שרבי נחמן מצרן הגדיר יפה את הספקנות או שמא תלחם על כבודך עד הספק האחרון.

 37. אני מסתכן כאן, כי אני לא הסטוריון, אבל מתי בדיוק הערבים שלטו בארץ? האם אתה מתכוון לעותמנים?
  ומעבר לכך תביא את המובאות למה שאתה אומר. כתוב כאן את הציטוט המדוייק של כל "נבואה" ו- "נבואה". תמה אני כיצד כל ההסטוריונים והפילוסופים והפיזיקאים פיספסו את הכוח של הקבלה לנבא ובמקום זאת, פנו להקים את צרן.
  בקשר לעם ישראל שחזר לארצו, אתה מתבלבל בין נבואה למאווה (לא נורא, רק כמה אותיות שנשמעות דומה, שינו מקום).

  לא יאמן שאנשים עדיין מנסים להוכיח את אמונתם בנושא. הזוי

 38. נחמן, הזוהר חדש באלף שנה ממה שהקבליסטים אורמים לך, וחוץ מזה אם משהו נזקק לעשר שכבות של פרשנויות ותרגומים כדי להוות נבואה זו בעיה , כי אפשר לנבא כל דבר עם קצת מתיחה של הפרשונויות. ובאשר לשאלה – גם מיליון עדויות לא מספיקות.

 39. אז אם זה לא מספיק משכנע עוד עדות שאינה אילמת :
  הזוהר קובע לפני כ1800- שנה ארבעה דברים: שהערבים ישלטו בארץ בזמן הגלות זמן רב, שהארץ תהיה שוממה וריקה בזמן שלטונם, עם ישראל יחזור לארצו" ואז הערבים יהיו עדיין בארץ, ושהבעיה הפלשתינאית תעכב את בני ישראל לשוב לארצם.

  ועוד אחת:
  נבואה נתנה כי דוקא הכותל המערבי לא יחרב לעולם. אם נבואה זו כתבה אדם מדעתו, כיצד לקח סיכון עצום כזה, להתחייב מראש על כותל אחד, שריד ממקדש עתיק, שישאר קיים ולא יחרב לעולם? ולא עוד, הרי שבמשך אלפיים שנות הגלות, עברו על ירושלים מלחמות רבות, והיא נחרבה ונבנתה לכל הפחות תשע פעמים! מה יערוב בדרך הטבע שאותו כותל יהיה מובטח וחסין מכל המלחמות הללו?

  אוקיי , כמה עדויות צריכים כדי לשבור את רף הספקנות , האם אפשר בכלל להטיל ספק על הספקן שמונע את החיבור של היהודי לשורשים שלו

 40. לרבי,
  אני לא בטוח שיש הוכחה ארכיאולוגית שהאנשים הללו אי פעם התהלכו על פני כדוה"א ושהאירועים שהם מתוארים בהם, אי פעם התקיימו.
  כתבת על משהו מספר דברים אז שתדע: לתורה, אין ולו הוכחה היסטורית אחת, וזה לא שלא חיפשנו. לאחר שכבשנו את סיני, בן גוריון שלח ארכיאולוגים לחפור בסיני ולמצוא הוכחות ליציאת מצרים ולקיומנו שם, וכלום. דבר לא נמצא שיאושש משהו מהתורה. אפס מוחלט. כמו כן, אין איזכור למשה או לעבריים בכתבים המצריים: לא בפירמידות ולא בשום מקום. אז מה שניתן ללא ראיה, ניתן לבטל ללא ראיה.
  אגב, לפני שאתה קופץ, אני יודע שהנביאים אינם בתורה.

  בוא נניח לרגע שהם כן היו קיימים. מה שאבי מסביר לך זה את נושא העדות האילמת. כלומר, מה לגבי כל השטויות שהם חזו ולא התרחשו? ואגב, סיפורי הנביאים חשובים בגלל המהות המוסרית שלהן ולא בגין הניבויים.

  בנוסף, אני רוצה להזכיר לך את הנבואה שמגשימה את עצמה. אם נכתב שנחזור לישראל, וכככככולם מודעים לכך (כי זה בתפילות), העובדה שחזרנו היא בגדר נבואה שמגשימה את עצמה. הייתי מתרשם מרמת הנבואה, אילו הנבואה לא היתה ידועה ורק לאחר הגשמתה, היא הייתה מתגלת לנו.

 41. אבי גלעד ענתי וכל השאר,

  דוקא כן יש כלים מדעיים לחיזוי העתיד. והם דוקא כן מוכיחים את עצמם כל יום. קוראים להם הסתברות וסטטיסטיקה שהם הכלים הטובים ביותר שהומצאו עד היום לקביעת סיכויי התרחשות של מאורעות שונים. הם כמובן לא מושלמים אולם ההצלחות שלהם "קצת" יותר טובות מאלה של האורקלים והאיצטגנינים למיניהם.
  מומלץ בנושא ספרו של פיטר ברנסטיין – נגד האלים
  http://www.ybook.co.il/htmls/%D7%A0%D7%92%D7%93_%D7%94%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%9D.aspx?c0=21879&bsp=13582

 42. רבי נחמן מצרן, אתה כנראה לא תתפוס את התשובה.
  אם מישהו מקשקש כל הך הרבה ויש לו גם ידע על ההקשר, ברור שהוא יצדק באי אילו ניבויים, במיוחד אם הוא לא מצמיד להם מספרים – כך שמזג אוויר קשה למשל יכול להיות גשם מקומי, או סופת הוריקן המשתרעת על מאות קילומטרים. ברור איפוא שניבויכ זה יצדק בשיעור גבוה. זה בערך סוג הנבואות בתנך, (אלו מהן כמובן שלא נכתבו בדיעבד). וגם אם מדובר במשהו נדיר זה עשוי לקרות. גם אירוע שמתרחש אחד למיליון נחווה על יד י7,000 איש ברחבי כדור הארץ.

 43. הערות לא הזויות בכלל ,ערנסט טען :
  "עד היום , כפי שידוע לי , לא הצליח אדם כלשהו,להוכיח ולו רק פעם אחת שהוא מסוגל לנבא את העתיד, "
  ופה הבאתי את הנביאים והנבואות,היו המון מקרים שהנבואות התגשמו :
  למשל ,העיר בבל היתה בירת האמפריה הבבלית והיא שלטה על עמים וארצות. והנה ירמיהו וישעיהו מתנבאים בניגוד להגיון, שהעיר בבל לא רק שתחרב ותהיה תל חורבות, אלא גם הבטחה: "שלא תשב לנצח", שממת עולם תהיה!
  ועוד לפנינו נבואה היורדת לפרטים, ומדהים להווכח עד כמה היא התאמתה לפרטיה: "והשיבך ה' מצרים באניות בדרך אשר אמרתי לך לא תוסיף עוד לראותה והתמכרתם שם לאויביך לעבדים ולשפחות ואין קונה" (דברים כח,סח).

 44. אבי,
  רק העיר שלנוכח העובדה שהיינלין לא היה חובב דת, בלשון המעטה, אני לא חושב שהוא היה חובר לתנועת התה הנוכחית, שנכבשה (כמו המפלגה הרפובליקאית) ע"י הנוצרים האוונג'ליסטים.
  אנחנו צריכים לדאוג לגבי הערות הזויות של רבי נחמן מצרן

 45. תנועת התה משלבת את הליברטניות הקיצונית שאינה מתירה שום התערבות של הממשלה ורשת בטחון כלשהי לבין נצרות אוונגליסטית. הדגש הוא דווקא על הנושא הכלכלי, בגלל זה למשל, האחים קוך -בעלי עסקי נפט גדולים ובולטים בממימון מסיבת התה, דואגים להשתמש בכסף שלהם כדי לאיים על כל פוליטיקאי שאם יעז לתמוך באנרגיה ירוקה – לא ייבחר שנית. גם בגלל שהדבר יגרום להם אישית להפסדים וגם לכאורה מסיבה אידאולוגית כי עידוד ממשלתי לכל דבר, גם לאנרגיה ירוקה, הוא רע מיסודו.
  היום אני סבור להפך, שעידוד ממשלתי הוא דבר טוב ורשת בטחון היא גורם חיוני, כי העשירים באמת יידעו איך להסתדר, אבל ראית מה קורה לאנשים שהתדרדרו.

 46. לערנסט:
  מה עם כל הנביאים שלנו , שחזו את עלייה ונפילת הממלכות : בבלים ,רומאים
  ותחזית חזרה מהגלות אל א"י

 47. אבי, אם אני מבין נכון, זה התרגום שלך ל- TANSTAAFL כלומר אין כזה דבר כמו ארוחות חינם.
  ואגב, פרופרסור קרואס וזוכה פרס הנובל לפיזיקה פרופסור סטיבן ווינברג אומרים שהיקום הוא הוא ארוחת חינם האולטימטיבית.
  בקשר להיינלין, הוא ליברטני הדוגל ביוזמה אישית ועבודה אבל תנועת התה היום היא תנועה של נוצרים אוונגליסטים והוא היה, עד כמה שאני זוכר, אנטי דת.
  להלן מבחר ציטוטים מכתביו
  http://atheism.about.com/library/quotes/bl_q_RHeinlein.htm

 48. ענתי

  עד היום , כפי שידוע לי , לא הצליח אדם כלשהו,להוכיח ולו רק פעם אחת שהוא מסוגל לנבא את העתיד, כמובן זה בהיותו תחת פיקוח ובקרה המקובלים במדע . וזה בגלל שאין נפש או רוח ביקום הכל חומר ואנרגיה, .וכאשר את טוענת למזל, לנבואה בפני אדם הרואה את העולם כמוני, הוא אמור לענות לך בפשטות שזה עולם ההזיות בלבד, אם הוא לא יענה לך כך או בדומה לזה, הוא משקר לך ולעצמו.

 49. "המזל הוא שאין דבר כזה – מגיד עתידות אמיתי" אז אתה מאמין במזל אבל לא במזלות?
  איך אתה קובע שאין מגיד עתידות אמיתי האם זאת קביעה מדעית האם יש מחקר שמראה שאנשים מסויימים לא יכולים את העתיד בהסתברות נמוכה מ 100%
  אם ניתן לראות את העתיד ב 75% דיוק זה עדין לא מספיק לנחש את הלוטו אבל מספיק בשביל להתפרנס מכלפים או להיות ברוקר

 50. המזל הוא שאין דבר כזה – מגיד עתידות אמיתי. …
  היום אגב הייתי קורא את היינלין במשקפיים אחרות לגמרי, גם ביטוי תמים כמו אכדכא"ח (2 נקודות למי שיסביר מה זה). היום הייתי מגדיר אותו כאיש מסיבת התה, תנועה שגורמת המון נזק לארה"ב בכלל ולמדע שם בפרט.

 51. עזבו שטויות! זה בכלל לא משנה מר קארל סייגן היה אומר על זה.

  מה שחשוב מאוד זה מה גאון הדור רוברט היינליין אמר על זה.
  ומה שרוברט היינליין אמר על זה, זה שאפשר לסבול מגיד עתידות מזוייף, אבל במגיד עתידות אמיתי יש לירות מיד.

 52. אבישי,
  אז למה שלא נאסור בחוק כל עיסוק מפרנס שאי אפשר לתת לו תוקף, רבנות למשל, תיאטרון, ציור, בדיחות על פולנים…

 53. הגיע הזמן לקבוע בחוק איסור פרנסה דרך עיסוק במיסטיקה. לעזאזל עם חופש העיסוק!

 54. ליאיר:
  יש הבדל עקרוני בין הונאה בקפה להונאה של טייקונים או שרים !

  בקפה:
  תרצה תקנה , לא תרצה לא תקנה.

  לא כן בטייקונים או שרים:
  תרצה מה טוב , לא תרצה יכריחו אתך.

  וההבדל הכי חשוב:
  השרים נבחרו מתוך אמון הציבור למלא תפקיד. הבחירה נעשתה מתוך אמון ביושרם ובכישוריהם.
  הבחירה נעשתה מתוך הנחה שהם ידאגו לטובת הציבור.
  לשר יש אחריות כלפי ציבור הבוחרים.

 55. כל הקוראות בקפה, בתה, בשוקו ,בקלפים זה כסף קטן ,את הכסף הגדול מגלגלים הבאבא למינהם, שמונה מיליארד ש"ח לפי אומדן של מס הכנסה.

 56. הבעיה העקרונית היחידה במקרה הזה היא הרמאות.
  כל עוד אנשים רוצים לקבל את שירותיהם של קוראים בקפה או בקלפים או הומיאופתיה או בכל פטנט חסר תוקף עובדתי אחר, ומשלמים מרצונם כמה מאות שקלים על הזמן והעצות, זה היצע וביקוש רגילים וזה מצטרף לאין ספור מעשים בידוריים ואחרים חסרי תוקף עובדתי.
  אפשר לשאול גם מה היה קרל סגן או אהוד אולמרט אומרים על כל מעשה מרמה והונאה אחרים, ואין שום הבדל עקרוני בין הונאה בקפה להונאה של טייקונים או שרים.

 57. ענתי. זאת בדיוק הנקודה. אין בסיס מדעי לחיזוי העתיד, אחרת כולנו היינו עשירים מה גם שעובדה שהיא לא חזתה שבעתיד אותה לקוחה תתלונן. לכן אני נאלץ להשחיר את כל המכשפות בגלל מעשיהן של 100% מהן.

 58. הניסיון שלך להשחיר לפי מכשפה אחת את כל תחום הרוח בישראל מזכיר את צייד המכשפות של ימי הביניים.
  מה שבטוח הוא שאתה אפילו לא מבין במדע שהרי חוק בסיסי במדע הוא שלפי סיפור אחד ששמעת ושאינו ניתן לשחזור מדוייק לא ניתן לקבוע תאוריה שלמה.

  עולה אם כן השאלה מה מקור הסיפורים שאתה מתאר כאן ולשם כך אני מודה לי אין לי תשובה ומתחום הדיסיפלינות המקובלות היחידי שתסכים לקבל ממנו תשובה יהיה כניראה רק פסיכולוג.

 59. אבי,
  כמה הדבר שונה לדעתך מאנשים המתיימרים "להבין את השוק"
  להם אתה נותן ממיטב כספך לשחק איתו בבורסה?

  ד"א פעם אחת בחיי השתתפתי בנסיון סיאנס, עם חברים והכוס זזה.
  (קשה להזיז את הכוס כאשר 5 אצבעות של אנשים שונים נוגעות לא נוגעות בה בעדינות).
  התזוזה הייתה בעלת משמעות , הכוס זזה ל- 'כן' על לוח האותיות.
  לצערי זה היה הדבר האחרון שראיתי מהסיאנס , כי התשובה כן הייתה לשאלה האם הרוחות רוצות שאני אצא מהחדר…….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן