סיקור מקיף

מדינה רדופת שדים ג: NRG והתקשור עם זוהר ארגוב – חציית קווים אדומים

"בראיון אינטר-גלקטי חגיגי למתקשר הבית (של NRG) מספר זוהר ארגוב על ימיו כנהגו של ג`קי מקייטן, מתכחש לשמועה שבגן עדן כולם מסוממים, זורק מילה טובה לאריק איינשטיין, מריץ דיבור צפוף למין היפה ועושה כבוד לחיים בכדור הארץ"

8.6.2004
מאת: אבי בליזובסקי
קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/dibuk080604.html

כאשר עלה לאוויר אתמול בלילה אתר האינטרנט החדש מבית מעריב, NRG, שמחתי שיש עוד מקום שבו מישהו מוכן לשלם על תוכן באינטרנט ובסופו של דבר להרחיב את הביקוש לתכנים בכלל. ואולם כשנכנסתי לאתר חשכו עיניי. בערוץ הניו אייג' התפרסם במקום בולט ראיון עם הזמר זוהר ארגוב. אבל שלא תטעו, אין מדובר בראיון מארכיון מעריב שבא להזכיר לנו נשכחות, או אולי ראיון שנשכח ולא פורסם עד היום, לכבוד הוצאה לאור של ספר אודות הזמר המנוח. מדובר בראיון מתוקשר – אבל במשמעות הלא רציונלית של המילה. לא מתוקשר במובן של "מפורסם בתקשורת" אלא מתוקשר מלשון תקשור לעולם הבא.
"בראיון אינטר-גלקטי חגיגי למתקשר הבית מספר זוהר ארגוב על ימיו כנהגו של ג`קי מקייטן, מתכחש לשמועה שבגן עדן כולם מסוממים, זורק מילה טובה לאריק איינשטיין, מריץ דיבור צפוף למין היפה ועושה כבוד לחיים בכדור הארץ". אגב, המאמר לא היה חתום.
מה עישן זוהר ארגוב שגרם למותו אנחנו יודעים אבל מה עישנו במעריב מי שכתב את המאמר, מי שאישר אותו ומי שבכלל נתן ידו לקיומו של פורטל ניו אייג'? אולי מבקשים להגדיל את מאגר קוראי מעריב גם בקרב המתים?

בידיעה אחרת מתייחסים למעבר נוגה על פני השמש המתרחש הבוקר. עורכי NRG מתעקשים שהידיעה תכיל שני חלקים – חלק אסטרונומי וחלק אסטרולוגי והנה באותה ידיעה אנחנו קוראים הסבר פיסיקלי קצר לתופעה השמימית הנדירה ואחריה זכות תגובה לשטותולוגים המדברים על עליה במפלס האהבה. אהבה בנוגה? גוש סלע בגודל של כדור הארץ עם אטמוספרת גופרית ודו תחמוצת הפחמן, ושהטמפרטורה על פניו היא 500 מעלות צלזיוס? כיצד אפשר לעשות אהבה בתנאים כאלה?

במסיבת עיתונאים שהתקיימה אתמול בבוקר ואשר הייתי נוכח בה שאלתי את עופר נמרודי, כמו גם את האנשים האחראים על האתר ובהם עופר שני, ששימש יועץ לבניית NRG, בדיוק את השאלה ששאלתי קודם – מה עישן מי שכתב את הראיון עם ארגוב, ואגב לא טרח לחתום בשמו על המאמר. עופר שני טען שבמסגרת האפשרויות יש גם את האפשרות הזו, ומי שרוצה שיתייחס לראיון ברצינות. מי שלא רוצה, שיראה בזה בדיחה או סיפור פנטזיה. הבוס הגדול של הקבוצה ניסה להשוות את תחום הניו אייג' לתחומים אחרים של חדשות רכות או בלשונו של טד טרנר אינפוטינמנט – שילוב של חדשות ובידור, בדיוק כמו תיירות, רכילות או סקס. "אחדות הניגודים", כלשונו של נמרודי.
ובכן כעת יש לי הזדמנות להסביר את ההבדל – תיירות, רכילות וסקס הם תחומים הנמצאים במציאות שלנו – כלומר על אותו כדור הארץ ובאותו ממד זמן ומרחב, ומספקים באמת אפשרות בריחה מהחדשות הקשות של היומיום. לעומת זאת כל הבלי הניו אייג' מבקשים ליצור עולם חלופי לחלוטין. יש כמה עולמות חלופיים שזכו ללגיטימציה בגלל הכוח הפוליטי של המחזיקים בהם, ולרוב מדובר בגרסאות המשתנות ממקום למקום – דת למשל (נסו להסביר בחו"ל מה זה שמדינה שלמה סגורה ומסוגרת ביום כמו יום כיפור, או את מגבלות האוכל המוזרות בארץ) ובמידה פחותה יותר גם אסטרולוגיה (ולעיתונים יש לצערי חלק גדול בשימור האמונה התפלה הזו), אבל גם בקרב המאמינים הדתיים והאסטרולוגיים הכבדים ביותר מעטים מאמינים בשטויות הקיצוניות יותר כמו תקשור, קריאת העתיד, אמונה בכוחן של אותיות וכדומה. במילים אחרות, פנייה לאנטי מדע ולפיכך גם אנטי מציאות (או מציאות חלופית) הינה במפורש חציה של קווים אדומים.
נמרודי טוען שבגלל שאנשי מעריב לפני 40 שנה רצו לחנך את העם, הם הפסידו את מעמדם כעיתון הנפוץ ביותר במדינה, ולכן צריך עכשיו לערוך תיקון לכיוון השני. אני לא מסכים איתו. אני רוצה להפנותו לספר שיצא בשנת 1997 בהוצאת הד-ארצי ספרית מעריב (ההוצאה נסגרה בינתיים, אך הספריה קיימת במסגרת אחרת). הכוונה היא לספר "עולם רדוף שדים – המדע כנר בעלטה" מאת קארל סייגן. בספר תוקף סייגן, אחד האינטלקטואלים האחרונים שידע גם לעסוק במדע וגם להסביר אותו את השטחיות, הבורות והטמטום שנפלו על העם האמריקני בגלל אותו אינפו-טיינמנט (ובדיעבד, חמש שנים אחרי מותו, האשימו מומחים את הדיווח הדל בטלוויזיה האמריקנית, שמעדיפה ברובה לתקשר עם חייזרים בשידורי חדשות, על המתרחש בעולם כגורם להפתעה ב-11 בספטמבר 2001).
בנסיון לתקן במקצת את הנזק, הוא מפרט, החל מעמ' 207 במהדורה העברית "ערכה לגילוי שטויות", ובה מספר עצות כדי לדעת האם טענה מסוימת היא רצינית או שמדובר בשטות. גם רכילות מהסוג של "השתרלולת בג'אקוזי" לא מוסיפה כבוד ולהפך, גורעת מהשם הטוב שיצא למעריב, אבל ניחא, היא עדיין לגיטימית למרות השפה הירודה אבל כאשר זה מגיע למתן לגיטימציה לשטויות אנטי מדעיות, יש בכך לא פחות ולא יותר מאשר לסכן את העם. הרי מספיק שכמה אזרחים טובים ילכו ללמוד לימודי רפואה משלימה וקריאה בקלפים במקום ללכת למדע האמיתי ולפתח טכנולוגיה שתצעיד את ישראל קדימה – הפסדנו כולנו.
אומרים שיש זכות לכל אחד לפורטל משלו, אלא שיש פורטל ויש פורטל. למאמרים שאני כותב באתר "הידען" ואשר מראים את יפי העולם כפי שהוא בלא חלופות רוחניות, יש כמה אלפי קוראים בודדים ביום, לעומת אתר כמו NRG המבקש להתחרות ב-YNET ובוואלה, ואשר מבקש לרכוש לעצמו מאות אלפי קוראים ביום. אם היה מדובר באתר קטן, ניחא אבל מדובר כאמור באתר מרכזי או לפחות המתיימר להיות כזה. לי אין 25 מיליון דולר להשקיע באתר ועוד 5 מיליון דולר בפרסום ולא יהיה לי סכום מצטבר כזה גם אם האתר יתקיים (ואני אחיה) אלף שנה, ולכן מעריב עושה שימוש לא הוגן בכוח שלו כדי להרוס הכל ולבוז לעילית האינטלקטואלית שבלעדיה לא הייתה לנו מדינה, או לפחות לא תל"ג של 18 אלף דולר לנפש בשנה.
נסיים בדוגמה של אסימוב כאשר היה מי שביקר את המדע ה"קר" והבלתי רוחני בטענה: ש"במהלך מעופו בן 200 השנה הוליד המדע אי אלו תחבולות מוצלחות כגון מזון משומר ותקליטים ארוכי נגן, אך למען האמת, איזה ערך ממשי תרם המדע לשבעים שנותיו של האדם? " ועל כך אמר אסימוב: חיש מהר הגבתי במכתב ובו כתבתי, בין היתר:"…אחד הדברים שהינם בעלי 'ערך ממשי' הינם אותם שבעים שנות חייו של האדם… במשך מרבית ההיסטוריה אורך החיים היה קרוב יותר לשלושים. האם אין אנו רשאים לצפות ממך למעט הכרת תודה על אותה תוספת של ארבעים שנות חיים שממנה הזדמן לך ליהנות?"

אני כמעט משוכנע שאמנון יצחק וחבר מרעיו יוכלו לשכנע יותר בקלות את בני הנוער לקנות את הסם שלהם (סם רוחני אך לא פחות מסוכן) בטענה שאפילו 'מעריב' משוכנע בקיומו של עולם הבא – וזה לא גוף דתי, כדאי לסמוך עליו…..

המדע אינו רק נושא לאינטלקטואלים טרחנים. הוא יכול וחייב להיות נחלת הכלל אם רק יוסבר בדרך הנכונה. הארץ עושה זאת היטב, וכך גם הכתב הוותיק אלכס דורון במעריב. אבל אם הקו החדש של NRG יימשך, מעריב והארץ לא יכתבו על אותה מציאות ברמות עומק שונות כמו עד אתמול אלא יחיו במציאויות שונות לחלוטין.
אני משוכנע, לו הייתי מאמין בספיריטואליזם, שעזריאל קרליבך מתהפך עכשיו בקברו. ואולי כדאי לנצל את מתקשר הבית של NRG, כדי לשאול אותו?

ועוד הבטחה שלי לנמרודי ולאור ההיצע באתר זה, אני מפנה את הקוראים היותר משכילים ואינטלקטואלים שהסתקרנו ביום הראשון לעלייתו לאוויר של NRG, לערוץ מדע וטבע ב-YNET, שם לא יערבבו לכם אסטרונומיה ואסטרולוגיה וכמובן לאתר הידען http://www.hayadan.org.il .

* הכותב משמש בין היתר כעורך אתר הידען ו'הספקן הישראלי', וסגן עורך InformationWeek מקבוצת אנשים ומחשבים, וכן מחבר-שותף של הספר "ההתרסקות" בהוצאת כנרת-זמורה ביתן העוסק באסון קולומביה
לתגובות: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן