סיקור מקיף

מדינה רדופת שדים י”ח: חולדאי צודק בקשר ללימודי הליבה, אבל אסור להסתפק בקיטורים

השאלה היא האם מישהו ירים את הכפפה, או ששוב החילוני (והדתי הלאומי) הממוצע יסתפק בקיטורים בסלון במקום לקרוא למנהיגים לעשות משהו. ועוד שאלה, האם חולדאי באמת מאמין בכך או שהוא מחפש קולות?

 

רון חולדאי בפתיחת מרכז נוער יהודי-ערבי ביפו, מתוך ויקיפדיה
רון חולדאי בפתיחת מרכז נוער יהודי-ערבי ביפו, מתוך ויקיפדיה

סדרת מדינה רדופת שדים מביאה מזה מספר שנים פרשנויות על אירועים, בדומה לדבריו של חולדאי גם היא אינה תקינה פוליטית ולכן אני מציע למי שרוצה לקרוא רק מאמרים מדעיים לעבור לשאר המאמרים היום. קיים חוט שני המקשר בין כל פרקי הסדרה – הסגידה למיסטיקה, הרדידות של שידורי הטלוויזיה, והכניעה לכל גחמה חרדית (שכפי שראינו בפרשת הולילנד גם קשורה לשגשוגם של הטייקונים) – כולם באים לדרדר את מדינת ישראל ולהפוך אותה למדינת עולם שלישי, והרי רק לזה ממתינים אויבנו.

באותו נושא באתר הידען:

התמ”ת: החרדים בוחרים בעוני במכוון

ראש עיריית תל אביב רון (היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו) חולדאי סבל היום מהאלימות החרדית שאני אישית סובל ממנה למעלה מעשור, ושכל המדינה עדה לה בשנה האחרונה (ע”ע חניון קרתא, אינטל, האם המרעיבה ועוד היד נטויה). זאת בעקבות דבריו בכנס של סמינר הקיבוצים: “חייבת לבוא התפכחות, ואולי אף התמרדות, בקרב הרוב האזרחי הדומם – שתשיב לדמוקרטיה הישראלית את זכותה ויכולתה להתערב ולקבוע באותן סוגיות שהן בנפשה” בסדרה של חוקים שנחקקו בשיטת הסלמי, איפשר המחוקק הישראלי את כרסום החינוך הממלכתי. היום מדינת ישראל היא כנראה המדינה היחידה בעולם שבה החינוך הפרטי ממומן על ידי הציבור – בלי שהוא יידרש לקבל על עצמו מינימום של תביעות חינוכיות”.

השאלה היא האם מישהו ירים את הכפפה, או ששוב החילוני (והדתי הלאומי) הממוצע יסתפק בקיטורים בסלון במקום לקרוא למנהיגים לעשות משהו. אם לא ייעשה משהו – הלכה המדינה.

הערב (ג’) התארחו בתוכניתו של אורי לוי בערוץ הראשון שרת החינוך לשעבר שולמית אלוני וח”כ זבולון אורלב שהיה בעבר מנכ”ל משרד החינוך ושר הרווחה. סברתי שהם יהיו משני הצדדים של המתרס, אבל פרט להערה שולית של ח”כ אורלב שאמר אסור להשאיר את המאבק בנושאי הליבה למרצ, הם הסכימו כמעט על העובדות ועל הצורך הדחוף ביותר להפסיק את הפטור לחרדים מתוכנית הליבה.
למעט תשובות נלעגות של חרדים מדופלמים כגון סגן השר ליצמן או כמה מחברי הכנסת הלוחמניים של ש”ס שאמרו שהחרדים מוסריים יותר ואין אצלם שכרות ואלימות (דבר שכמובן אינו נכון, ראו דוגמאות בתחילת המאמר), לא היתה לאיש מהם תשובה אמיתית. מדוע אנחנו צריכים לפרנס 50 אלף בחורים שיכלו לשרת בצבא ולעבוד עם שחרורם בעבודות שמקדמות הן אותם באופן אישי והן את המדינה.

העסקנים החרדים מנפנפים בהישגים השוליים של כמה עשרות בוגרי ישיבות שעברו הכשרה מזורזת להייטק, וכמה מאות אחרים המשרתים בנחל החרדי. אבל מדובר במעט מדי, מאוחר מדי. לכל היותר עלה תאנה.

בינתיים באמת יש להפנות את האשם לפוליטיקאים שלנו (שגם חולדאי נמנה עליהם) שמנשקים את עפר רגליהם של החרדים ואיפשרו להם ללכת בלי ולהרגיש עם (לא טעיתי אני מכיר את המונח המקורי). לדוגמה לבנות שסיימו סמינרים הם איפשרו לקבל תואר שני בלי ללמוד למעשה שום דבר ברמה שמתאימה לתואר שני ואפילו לא ראשון– רק לצורך תוספת במשכורת כמורות וחלילה לא לחשוף אותן למדע. הם גם עצמו עין כשמנהלים רוקנו מתוכן בפועל את מקצועות הליבה ממערכת החינוך החרדית באמצעות הצבת ארבעה מפקחים בלבד על מאות בתי ספר. מכל פינה בתחומים הללו עולה הרגשה של ישראבלוף – חלק ממנו צף במשפטים של אנשי ש”ס שגבו כספים על תלמידים פיקטיביים בישיבות, אבל יודעי דבר אומרים שהתופעה נמשכת במלוא עוזה.

הסיבה לכך ברורה – הם לא מעוניינים שילדיהם ייחשפו לעולם האמיתי כדי שלא ינטשו את ההגנה של הקהילה החרדית. הם מעוניינים דווקא שיהיו ענייים, ושיחיו מקצבאות. ואכן משפחות עם 12-13 ילדים ישארו מתחת לקו העוני גם אם הביטוח הלאומי, העיריות (פטור מארנונה) וגופים אחרים יתנו להם כסף או שווק הכסף של 50 אלף שקל בחודש. זה לא מפריע להם לחלוב כספי מדינה כדי שגם חילוניים רבים יהפכו להיות חרדים – באמצעות מערכת חינוך שחיה על תקציב המדינה אך מעניקה להם שעות רבות יותר (לא שהם לומדים משהו חשוב בשעות הללו), הסעות ואוכל, ואצל הורים רבים זה פיתוי שהם לא יכולים לעמוד בפניו. הבעיה היא שהנתינה של דגים באה על חשבון לקיחת החכות והחלפתן במקלות שלא מסוגלות לתפוס דגים. וכך אנחנו מגיעים למצב שבו כבר בשנת הלימודים הבאה פחות ממחצית מהתלמידים במדינה ילמדו במערכת החינוך הממלכתית. ואם מישהו רוצה לדעת איך ייראה העתיד עליו להתבונן במה שקורה בירושלים שם 12.5% בלבד מהתלמידים לומדים בחינוך הממלכתי.

תהלוכת חב"ד ברמת אביב ג', 2/5/2010. צילום: אבי בליזובסקי
תהלוכת חב”ד ברמת אביב ג

הרצון שלהם הוא שגם הדור הבא ימשיך להיות תלוי ברבנים על כל החלטה בחייו. כל עוד הריבוי הטבעי והמלאכותי (המכונה בטעות החזרה בתשובה כאילו שזה המצב הטבעי שחוזרים אליו, ולא מצג שווא) הם כאלה.

הסטיגמה של החילוניים או תמצית החילוניות בעיני החרדים היא שמה שעומד בחוץ אלו פיתויים ריקניים של בילויים, אלכוהול, סמים. יש המון אנשים שזו לא דרך החיים שלהם, רואים אותם במסדרונות האוניברסיטאות, בחברות ההייטק, ובכנסים כמו TEDx או המפגשים בחמד”ע, אנשים צמאי ידע, שמחפשים חוויות אינטלקטואליות. וכן, אסור לזלזל בתיאטראות, בתזמורות ובאופרה.

דווקא הסטיגמה הזו חלה אצל המאמינים בפסוודו דת ועבודת האלילים. זו באה לידי ביטוי ב”חזרה בתשובה” של אמנים, במילוי גלי האתר שבשליטת הטייקונים במוזיקה שמילותיה חסרות פשר ובגעגוע למעין עבר שאף פעם לא היה (והפרודיה של מומי בארץ נהדרת מתמצתת את הנושא). בחתונות מתנגן לו הטרנס החרדי “אין לנו על מי להישען” זה מזכיר לי שבזמן מלחמת לבנון השניה היה נפוץ סטיקר – אין לנו על מי להישען אלא על אבינו … שבמילואים.

מה לעשות – להפסיק מייד את כל ההקצבות לבתי הספר החרדים שאינם מוכנים ללמד את מקצועות הליבה – ובפרט מתמטיקה ואנגלית, לחייב את אלו שכן לומדים לא לעשות צחוק – כאשר בוגרי יב’ שם יודעים אנגלית וחשבון ברמה של כיתה ד’, אלא ללמד בדיוק באותה רמה כמו בבתי הספר הממלכתיים. אם יש צורך – למנות אלפי מפקחים שישבו למנהלים על הראש עד שיבצעו את ההחלטה ולהתנות מתן תקציבים בקיום ההחלטה.

בעניין הצבא – גם חוק טל הוא בדיחה, אין שום סיבה להגדיל את היקף ההחזרה בתשובה באמצעות שירות לאומי בבתי חב”ד (אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק), צריך לשלוח אותם לכל יחידות הצבא. למרבה ההפתעה 80% מהם ישרתו ביחידות שירותים ורק 20% בקרבי (זה היחס ממילא בצבא), אבל הם יאפשרו הקלה על אנשים המילואים שמצידם יוכלו לקדם את המשק הישראלי. בשלב שני לאחר שהדור שיתחיל ללמוד ברצינות יגיע לתיכון ולצבא – הם יוכלו להשתלב במשק בכל עבודה ובאקדמיה ולקדם את המדינה. רוצים שנצטרף ל-OECD, אי אפשר לעשות את זה בשיעור ההשתתפות הנוכחי של חרדים וערבים בשוק העבודה.

חולדאי היה עד כה המפאיניק הטיפוסי ההסתדרותי – שמנסה להסתדר עם החזקים על חשבון החלשים והחזקים במקרה זה הם החרדים שעשו מהזכויות של החילונים בעיר קרקס, כי הוא חשב שהחילונים הטפשים ימשיכו להצביע בשבילו, ואילו את החרדים הוא צריך לקואליציה חזקה. מפתיע לשמוע ממנו דעה חד משמעית. לפעילי עמותת רמת אביב לקח שנים לשכנע את העירייה שמה שקורה בשכונה אינו מהלך מקרי של תנועה אחת אלא מהלך מתוכנן שנועד לקעקע את התדמית של השכונה, ושהעירייה עד כה שיתפה איתו פעולה (לא אכפה צווי הריסה בבית מילמן ונמענעה מלהוציא צווי הריסה לגנים בלתי חוקיים בבית קזנצ’יי, איפשרה הפיכת בניין קולנוע תמוז שאחר כך הושכר לביה”ס כותרת, לישיבה חרדית שמפעילה גם גן ילדים לקירוב תושבי השכונה החילונים לדת צפתה מהאו”ם באלימות החרדית, ועד שלא באו עשרות חילוניים בעת הפעילות הזו היא לא השביתה במשך שנים פעילות של אנשי חב”ד במרכז שוסטר בקרב ילדים בני 13-15, שפותו בוודקה. ואגב מנסיוני אנשי חב”ד גם בשלב מסוים הביאו חבורות בריונים כדי להדוף את החילוניים.

ניצול מערכות המיחשוב לכפיה דתית. פסח 2010 בשופרסל רמת אביב ג'. צילום: אבי בליזובסקי
ניצול מערכות המיחשוב לכפיה דתית. פסח 2010 בשופרסל רמת אביב ג

אם תשאלו אותי, ההרגשה שלי שחולדאי זומם לרוץ לכנסת ורואה שמה שקורה בזמן האחרון (הקברים הפלישתים בביה”ח ברזילי, ועוד כמה אירועים כמו גם התפרקות קדימה) יביאו חילונים רבים להצביע למפלגה חילונית חדשה והוא מכין את עצמו לעמוד בראשה, ואז שוב כמו במקרים קודמים הוא יקח את הקולות שלהם ויילך לממשלה, דבר שייאלץ אותו להתפשר (כמו כל המפאיניקים וכמו שעשתה שינוי בקדנציה השניה שלה). הלוואי ואתבדה אבל אני אישית לא ממש סומך עליו.

עם זאת צריך לתת גיבוי לכל מי שאומר את האמת גם אם הוא עושה זאת בדרך שאינה תקינה פוליטית – לרבות יעקב אילון וגבי גזית.

לסיכום אני רוצה לצטט מדבריו של “יהודי אמיתי” שהגיב לכתבה על הדוח של מרכז טאוב: “כחרדי בעצמי, שלמד במערכת החינוך החרדית, קרא, שנה ושימש תלמידי חכמים במשך כעשרים שנה, אני יכול לקבוע כי החינוך המקצועי במערכת החינוך החרדית הידרדר באופן משמעותי בעשורים האחרונים (דבר התואם את הממצאים שבדו”ח).”

“כשאני למדתי בתלמודי תורה, איכות לימודי החול בהם היתה גבוהה בהרבה מהנהוגה היום במוסדות אלו. אני גדלתי בהם ואני יכול להעיד על כך. כמו כן, אחוז גבוה ביותר מההורים החרדים, בני היישוב הישן, שלחו את ילדיהם (בעיקר הבנים) למוסדות חינוך שלא היו חרדים במובהק, ואפילו (רחמנא ליצלן) לישיבות תיכוניות. תופעה זו נעלמה בעשורים האחרונים.”

“כמו כן, עד לעלייתו של מנחם בגין לשלטון בשנות השבעים של המאה הקודמת, לא היה קיים הפטור הגורף הנהוג כיום לתלמידי ישיבות משירות צבאי. במסגרת שירותם הצבאי נחשפו רבים מאד מבני הציבור החרדי לעולם החילוני, על חסרונותיו ויתרונותיו, ורבים מהם נקטו בגישתו של רבי מאיר, אשר “רימון מצא; תוכו אכל, קליפתו זרק”, והשתלבו באוניברסיטאות, מכונים מקצועיים ובשוק העבודה. התופעה הזו לא קיימת כיום.”

…”אם יימשכו המגמות הנוכחיות, הבאות לידי ביטוי בדו”ח, בעוד דור או שניים, לא יהיה לנו צבא (כי גם אותם חילונים שכיום מתגייסים, יחליטו להפסיק להיות הפראיירים של החרדים), לא יהיה לנו שוק עבודה, ולא תהיה לנו מדינה.”

עד כאן דבריו של יהודי אמיתי. חבל שרק מעט מאוד מהחרדים ואף לא אחד מהנהגתם מחזיקים בדעות אלה. חולדאי גלגל את הכדור לפתחה של הממשלה. כדאי לביבי וסער לקבל את המסירה ולפעול, כי אחרת בתוך 20-30 שנה לא תהיה לנו מדינה. אחר כך יבואו האירנים ויחסלו את מה שיישאר.

http://www.youtube.com/watch?v=6tMQ2Wg9q3E&feature=player_embedded

ואת מה שאני אומר כבר עשר שנים וחולדאי אמר השבוע בר ראו כותבי “זהו זה” לפני 20 שנה.

63 תגובות

 1. ערן M:
  אינך מנמק כלל ובטח שלא עבור רון.
  אינך מנמק כי דבריך הם הצהרות חסרות בסיס. אני חוזר – אני מעולם לא הלכתי לצבא בגלל איזה אוליגרך ושום אוליגרך לא מנע הצבת עזרים לנכים באוטובוסים.
  שום אוליגרך לא זרק אבנים על המשטרה או על מכוניות בכביש, שום אוליגרך לא נסע להתחבק עם אחמדינג’אד, בקיצור – שום כלום.
  את כל אלה עשו ועושים חרדים – וחרדים בלבד.
  אתה אומר שבכל מקום שתמצא אוליגרכים תמצא שחיתות ואני אומר שזה בערך כמו לומר שבכל מקום שתמצא בני אדם תמצא שחיתות.
  הסיבה לכך היא ברורה: בכל מקום יש שחיתות, בכל מקום יש בני אדם, בכל מקום יש אוליגרכים. אין כאן כל קשר סיבתי ואני מניח שאינך בעד חיסול בני האדם.
  זה לא עבור רון כי אתה בכל זאת מציג שקילות בשעה שרון טוען שהחרדים הם בעיה שולית ליד האוליגרכים (אני מציע שיאמר זאת למשפחה ששכלה את בנה בצבא או לעיוור שרוצה להשתמש באוטובוס)

 2. אז אני אנמק עבור רון, במידה והוא ירשה.
  לאוליגרכים ולחרדים יש הרבה נקודות משותפות – אפשר להגיד ששניהם אחראיים במידה מסויימת על הגדילה בעוני, האוליגרכים על ידי פגיעה בשכבות החלשות ואי מתן אפשרות להתאגד והחרדים מסיבות ידועות. בנוסף אפשר למצוא דוגמא דומה בשחיתות- בכל מקום שיש אוליגרכים יהיה תמצא שחיתות, הסיבה לכך היא שאנשים שהלכה למעשה שולטים במדינה ולא נתונים לשום ביקורת יעשו כל שהם יכולים להגדיל את רווח החברה- שהיא בעצם הם בדומה לחרדים שגורמים לשחיתות בגלל חוסר אמונתם במנהל תקין שנובע במידה מסויימת מאופי החמולתי-משפחתי.
  זה על קצה המזלג הבעיה. וכמובן שיש כאן שני צדדים.

 3. רון:
  כן נכון.
  נכון שאם רוב המשכורת הולך למימון הטפילים – זה נעשה יותר קשה אבל זה לא שייך.
  אתה פשוט מנסה כהרגלך להסיט את תשומת הלב מן הבעיה העיקרית ולהטריד את כולנו בתפל.
  אין שום קשר בין האוליגרכים לבין בעיה כלשהי מבעיותינו הקיומיות ויש קשר גורדי בין בעיות אלו לבין החרדים.
  אינני מתוסכל מכלום ושום אוליגרך לא נתן לי שום פתרון.
  שום אוליגרך גם לא יצר לי שום בעיה – לא שירתתי בצבא במקומו, לא הפרשתי לו מעשר ממשכורתי, הוא לא נאבק בהשכלה, לא באינטל, ולא באנשים מוגבלים, הוא לא כפה עלי כל מיני חוקים….
  בקיצור – השפעתו של האוליגרך הישראלי על חיי דומה להשפעתו של איל הון בארה”ב או בכל מקום אחר – כלומר – אפסית.

  לעומת זאת – השפעת החרדים על חיי דרמטית עד כדי מיאוס.

  אגב, בוא וננסה להבין מה קורה בוויכוח הזה.
  למה בכלל הגבת?
  האם אתה חושב שמשהו שמישהו מנסה להילחם עליו פה אינו מוצדק?
  האם אתה חושב שצריך לשתוק על מלחמתם של החרדים בכל מה שחשוב לנו?
  אם לא – הרי שכל מה שיש פה זה ניסיון שלך לכפות עלינו בלשון מורעלת את סדר העדיפויות ההזוי שלך.
  אני אינני יודע מה לעשות נגד האוליגרכים – מה גם שאין לי כל סיבה לעשות נגדם כלום.
  יש לי את כל הסיבות להיאבק על גזל זכויותיי בידי החרדים, אני יודע בדיוק כיצד הם פוגעים בי ואני יודע מה לומר על כך.
  ברור לי שלך אין צורך בנימוקים כדי לתקוף מישהו. הקנאה היא סיבה מספקת. אבל עליך להבין שבני האדם השפויים זקוקים לנימוקים משכנעים.

 4. אבי
  “מטרות הרבה יותר טובות” הם בעיני המתבונן.

  אני מדגיש – הבעייה שלכם היא לא החרדים – נתנו לכם פתיון להוציא את התסכול ואתם בלעתם אותו.

  קוראים למנגנון הזה “פרובלם ריאקטיון סולוטיון”
  הם (אוליגרכים) יוצרים את הבעייה (ההתדרדרות בארץ)- אתם נהיים מתוסכלים (בצדק) – והם נותנים לכם פתרון –
  החרדים אשמים !!!

  מי שמונע התקדמות (לפי התקדמות בראייתכם) הינם האוליגרכים
  תראה את הלינק והקישורים שם למאמרים ותראה שזה באמת יחסית גרושים
  לא רק זאת
  הלא גרושים הללו מתחלקים ל15 משפחות !!!

 5. נסה לא לכתוב תגובות שכל תוכנן אינו אלא השמצה אלא אם כן אתה נהנה מתסמונת הטורט שלך.

  הדמוקרטיה צריכה להתגונן בפני מי שמנצל אותה כדי להפוך אותה והחרדים עושים זאת. הם גם מצהירים במפורש שאינם רוצים דמוקרטיה אלא מדינת הלכה שבה החוקים אינם נקבעים בידי בני האדם החיים כיום אלא בידי אלה שחיו לפני אלפי שנים והצליחו לשכנע את המטומטמים שהם אלוהים.

  שום אוליגרך אינו אשם בנטל הביטחון המוטל עלי ועל בני משפחתי בגלל השתמטות החרדים.
  שום אוליגרך אינו אשם בכך שהחברה האלה אוכלי חינם.
  שום אוליגרך אינו אשם בכך שהם רוצים למנוע הכנסת עזרים לבעלי מוגבלויות.

  אינני אומר שהאוליגרכים כולם שיות תמימות אבל אתה תוקף אותם רק בגלל שיש להם כסף.
  בין אם תכיר בכך ובין אם לא – אף צרה מצרותי הרציניות אינה נגרמת בידי אוליגרכים. ממש כלום!
  מי שעובד יכול להשתכר בכבוד וכל מה שחסר לו אלה זכויות הפרט שהחרדים גוזלים ממנו.

 6. רון, האם כוונתך היא להגיד שאנחנו צריכים לבחור בין הגורמים המציקים לנו מי מציק יותר חזק?
  ומעבר לעניין – אתר זה למשל אינו ממומן על ידי אף בעל הון וכבר דנו בנושא באשר לשאלה מי מרוויח מהאג’נדה הירוקה.
  חוץ מזה מוישלה גונב גרושים (אם אפשר לקרוא ל-3-4 מיליארד שקלים בשנה גרושים) אבל מיליון מוישלה’ז גונבים הון שיכול היה להיות מופנה למטרות הרבה יותר טובות.

  אבי

 7. נסה לא לסיים כל תגובה שלך בהשמצה אלא אם כן אתה סובל מתסמונת טורט
  ואז ראה בקשה זו כמחוקה ואת סליחתי.

  ארגון פשע עצום !! וואו.
  אם כך אני ממליץ להשתמש בנשק חם עליהם אם באמת כך הדבר, אל לנו להמתין אף רגע אחד.

  אין לי ויכוח איתך שיש מלחמה איתם על אופי מדינת ישראל
  אבל היא אלקטוראלית – הם מצליחים אם הכמות הקטנה שלהם לקבל מה שהם רוצים.

  תפנה את כעסך על בעלי הכח, המנדטים הגדולים.

  הדמוקרטיה מתגוננת? בפני מי?
  האיום הכי גדול הוא מפני 15 המשפחות
  ראה הלינק בתגובתי יש שם קישור לכתבה בעניין

  אתה משווה בין מוישלה מהמכולת לוואלמרט

  מוישלה גונב גרושים

 8. רון:
  כנראה שלא שמעת על דמוקרטיה מתגוננת.
  יש אירגון פשע עצום שיש לו כוח אלקטוראלי ואני צריך לכבד את דרישותיו ולהפוך למשרתו?!
  הגזמת!
  אני באמת בא בטענות אל מנהיגי על כך שהם מאפשרים לציבור הזה להמשיך לפשוע באין מפריע.
  אין לזה שום קשר לאוליגרכים. זה קשור לניצול הדמוקרטיה כדי לבטל את הדמוקרטיה.

  אתה באמת חושב שאם אעשה משהו לאוליגרכים (ובאמת – כאילו שכולם עבריינים וכולם עושים את אותן עברות – זו פשוט השמצה חסרת בסיס) אז החרדים יפסיקו לגנוב את כספי ויתחילו לשרת בצבא?
  נראה לי שאם אומר למי שטוען טענה מסוג זה שהתחלק על השכל יהיה בכך משום הטעיית הציבור כאילו לאותו מישהו יש שכל.

 9. לא ברור לי – מי זה הם?

  יש להם כח אלקטוראלי – והם מצביעים לאג’נדה שלהם כמובן, זה טבעי.
  ויש להם סדרי עדיפויות אחרות ממך, לגיטימי.

  זה כמו הדרוזים והאנטנה הסלולארית – הם לא שטופי מח – הם פועלים

  למה החילוני לא מצליח – כי אנשי ההון מסובבים אותו על האצבע ומספרים לו מעשיות – ומפנים את הבעייה לכל מיני כיוונים רק לא עליהם.

  תתקוף את מנהיגיך/נבחריך שעושים בדיוק מה שהאוליגרכים אומרים להם לעשות.

  רק ככה תראה תוצאות…אולי

 10. באמת שאלות רטוריות.
  אז מה אם אני וילדי צריכים להקיז את דמנו בהגנת המדינה בשעה שהם אינם נוקפים אצבע?
  זה באמת פינאטס!
  אז מה אם הם מתבטלים ומכריחים אותי לפרנס אותם?
  זה באמת פינאטס!
  אז מה אם הם מכריחים אותי לשלם לבעלי משרות הכלום בממסד הדתי משכורות עתק?
  (למשל 40000 ש”ח נכנסים כל חודש לחשבונו של רב ברשות מקומית והרב הזה עוד מרשה לעצמו לגבות באופן פרטי כסף מאנשים שהיא מחתן ודואג שצאן מרעיתו יעשה הכל כדי שמי שאינו נישא במסגרת דתית יקופח).
  זה פינאטס!
  אז מה אם אני צריך לשלם על כך שחברות המזון תשלמנה אתנן לממסד הדתי כדי לקבל חותמת כשרות?
  זה פינאטס!
  כמובן שמי שטוען ברצינות שהדברים הללו הם פינאטס הוא בעצמו פיןנאטס שהורידו לו את הפין.
  נו, טוב, ברית מילה זה חשוב.

 11. אז מה אם הם לא עושים מה שרשמת – סו וואט זכותם.
  זה פינטאס

  אנשים נחנקים במדינה בגלל חברות כח אדם, עמלות בנקים, חוסר תחרותיות מונאפולים, ערוצי תקשורת מלאי ספינים שקרים והפחדת האזרח עד העצם

  בריחת המוחות מהארץ היא בגלל דוס זה או אחר ? שאלה רטורית

  מה יש לאדם להחזיק מיליארד דולר + ?

  תפתח אוניברסיטה, תפתח עוד תקנים – יש להם את הכח להפוך עולם כאן

  הם לא רוצים – אוליגרכים שונאים את המעמד הבינוני

  הבעייה היא במשפחות חולות השליטה הללו – לא בדוס זה או אחר

 12. לכל מי שהדמגוגיה של רון פעלה עליו – רק שישים לב שלא אמרתי שאין משפחות הון.
  רון אכן הוכיח את הידוע לכל – שיש משפחות הון.
  כמובן כולנו יודעים שכשהחרדים יוצאים להגנת רוצחי הילדים שבתוכם – הם עושים זאת בגלל שתוקפים אותם.
  כמובן שהם מתנגדים לטלפונים ניידים, אינטרנט ועזרים לבעלי מוגבלויות באוטובוס – רק בגלל שתוקפים אותם.
  כמובן שהם לא הולכים לצבא ולעבודה רק בגלל שתוקפים אותם.
  כמובן שזה לא להיפך.
  הרעיון שתוקפים אותם בגלל הפשעים הללו הוא כמובן רעיון עוועים!
  הרי כל אחד מבין שהם מבצעים את הפשעים בגלל שתוקפים אותם סתם!

 13. אתה הוא זה שטועה כמובן, ואם יש עוד מי שמאמין בשטות שאמר מ. :

  “מעשיות” החרדים זה פינאטס – זה מוצא מכל פרופורציה
  והפעולות האלימות שלהם דהיום זה כתגובה טבעית למתקפה עליהם.
  ושלא תבינו אותי לא נכון – אני לא מת עליהם

  תראו באמת על מה מדובר ותחליטו מה הם השטויות
  ואיפה הבעייה נמצאת והיכן הפתרון טמון

  http://ecowiki.org.il/index.php?title=משפחות_ההון_בישראל

 14. ואם יש עוד מי שמאמין בשטות שאמר רון, שיקרא מחדש, למשל, את תגובתי זו ואז ינסה לשאול את עצמו אם החרדים באמת כל כך רוצים לעזור ל”בעלי ההון” ב”טריקים” שלהם.

 15. אני חושב שכל תשומת הלב כלפי החרדים בשנים האחרונות זה לא יותר מספין של בעלי ההון בישראל (10 משפחות?) ,ערוצי המדיה בשליטתם כמובן,
  להסיט את תשומת הלב מהם:
  הם מקור הבעייה וההדרדרות בישראל

  זה טריק ידוע

 16. הירושלמי לא מבין אבל אני מקווה שכולם כבר מבינים זאת.
  לאורך השנים כבר קבלנו יותר מרמיזא על כך שבטוב זה לא ילך.

  אגב – שמעתם על המאבק החדש של כת ה”רחמנים בני רחמנים”?
  צפו כאן

  אם הבנתם, חתמו כאן

 17. לדעתי טעות גדולה שוגים החילונים!
  יש וצריך לתת פטור גורף לצעירים חרדים בגילאי 18-21 ולעודד אותם לצאת ללמוד מקצוע,כך הם ישתלבו בחברה,
  המצב היום הוא, שצעיר חרדי שכן חושב לצאת לעבודה, חושש מאד ממה יגידו עליו בקהילה החרדית משפחה, חברים שידוך וכו’, חינוך זה הוטמע מינקות שום חוק לא ישנה דבר זה, תנו למהלך כזה פרק זמן של 5 שנים ותראו מהפיכה בעולם הישיבות!!!
  מאידך, מי שילחם כנגד פטור גורף, למרבה ההפתעה יהיו המפלגות החרדיות, מכיוון שבזה הם יאבדו את מירב כוחם,
  ודי לחכימא ברמיזא

 18. יאיר:
  לפחות פעם אחת בכל ארבע שנים – יש הזדמנות לעשות משהו מעבר לקיטורים.
  זו ההזדמנות של כל מי שאכפת לו לבוא חשבון עם הממשלה שלא פעלה.

  אגב – יש כמובן עוד אופציה:
  http://mesaderet.co.il/archives/2110

 19. כותרת המאמר של אבי אומרת אסור להסתפק בקיטורים, אבל מה לעשות שרובנו יכולים בעיקר לקטר, ויש לזה ערך של השארת הנושא חם בסדר היום. כי כל מי שחרד למדינה מוכרח להתבטא נגד מימון החינוך החרדי המחריד, וגם אם זה נשמע קיטור, זה משמיע לממשלה התמרמרות מתמידה, שאולי תוביל לפעולה.

 20. טרק ואנונימי:
  לא מצאתי כאן שום דבר מעניין.
  אגב – אם אתם רוצים נתונים על הגיוס – יש ארגון שמתמחה בכך – הפורום לשוויון בנטל:
  http://www.shivyon.org.il/
  אם אתם רוצים נתונים אמינים בנושא תעסוקה – קראו דוח רשמי של גורם שמתעסק בנושא (לא משרד השיכון ולא המשרד לאיכות הסביבה):
  https://www.hayadan.org.il/taub-report-on-unemployments-among-ultra-ortodox-jews-and-arabs-1404102/

 21. קבל מיכא.ל. את מה שטרק ניסה להעביר לך… זה התוכן:

  אז הנה נתונים קצת יותר אמיתיים וקצת יותר מאוזנים שמהם עולה תמונה שונה לגמרי, ואגב מדובר בדוח רסמי של מ. השיכון.שיתוף
  היום בשעה 00:46‏
  http://www.ladaat.net/print.php?section=articles&id=7279

  שכרו של חרדי נמוך בכ-3000 ש”ח, ובישראל כ 637 אלף חרדים, כך עולה מדו”ח מיוחד שהוכן ע”י מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ”ת כל הנתונים לפניכם:

  חיים ברקוביץ כ”ד בשבט התש”ע 10:51

  מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ”ת יציג היום (שני) במושב מיוחד בכנס של הפורום לחקר מדיניות חברתית בישראל באוניברסיטת בר אילן את מצבם התעסוקתי של הציבור החרדי, הנתונים לפניכם:
  · האוכלוסיה החרדית בישראל מונה כ 637 אלף אנשים[1], המהווים 8.8% מכלל האוכלוסיה בישראל והיא גדלה בשיעור שנתי ממוצע של 7%.

  · שיעור התעסוקה של חרדים עומד על כ 43% בהשוואה ל כ 75% בקרב חילוניים ומסורתיים. שיעור התעסוקה של גברים חרדים עומד על כ 37% והוא נמוך משמעותית משיעור התעסוקה של נשים חרדיות, העומד על כ 49%.

  · שיעור האבטלה במגזר החרדי עומד על 12% בהשוואה ל 8% בקרב חילוניים ומסורתיים.

  · 12,800 עסקים בישראל מעסיקים עובדים חרדים והם מהווים 8.3% בלבד מכלל העסקים במגזר העסקי בישראל ובסה”כ מועסקים במגזר העסקי 48000 עובדים חרדים המהווים 2.3% בלבד מכוח העבודה במגזר העסקי.

  · שכרם ברוטו של חרדים נמוך ב כ 3,000 ₪ משכרם של חילוניים (6,123 ו – 8,955 ₪ בהתאמה). בהשוואה לכך, הפער בקרב אוכלוסיית הנשים עומד על כ 2,000 ₪ (3,690 ₪ ו – 5,698 ₪ בהתאמה).

  · ההכנסה החודשית מכל המקורות למשק בית של חרדים עומדת על 6,111 ₪ והיא נמוכה ב כ – 50% מההכנסה החודשית למשק בית של חילוניים (12,021 ₪).

  · הגברים החרדים במסגרת הסדר “תורתו אומנותו” היוו בשנת 2008 כ – 11% משנתון הגיוס לצה”ל, בהשוואה לשיעור של כ 6% בשנת 1994. בסה”כ היו במסגרת ההסדר כ 55 אלף גברים חרדים בשנה זו.

  הממצאים שיוצגו בהרצאה שתעסוק באוכלוסיה החרדית מתבססים על ניתוח הסקר החברתי של הלמ”ס בעשור האחרון בקרב אוכלוסיית ישראל בגילאי 20-64.

  ממצאים נוספים שיוצגו בכנס:
  · בקרב המגזר החרדי ישנו ייצוג חסר לבעלי תעודת בגרות בהשוואה לבעלי תעודת בגרות באוכלוסיה החילונית והמסורתית (10.6% ו – 23.7% בהתאמה) וייצוג חסר לבעלי תואר אקדמי בהשוואה לאוכלוסיה החילונית והמסורתית (10.5% ו – 29.4% בהתאמה).

  · בקרב המגזר החרדי ישנו ייצוג חסר ליודעי אנגלית היטב, בהשוואה לאוכלוסיה החילונית (26.4% ו – 45.9% בהתאמה), כמו גם ייצוג חסר לבעלי מחשב, בהשוואה לאוכלוסיה החילונית (41.6% ו – 79.2% בהתאמה).

  · 56.5% מהמועסקים החרדים עובדים בשירות הציבורי, בהשוואה ל 31.1% העובדים בענף זה בקרב האוכלוסיה החילונית והמסורתית. שיעור הנשים החרדיות המועסקות בענף זה הינו אף גבוה יותר ועומד על כ 67%.

  · מדיווחים של מעסיקים על סיבות אפשריות לאי העסקת עובדים חרדים בעסק עולה כי כ 94% ציינו שלא הגיעו מספיק מועמדים חרדים לעבודה בשנים האחרונות וכן שאין בעסק הפרדה מסודרת בין גברים לנשים. כ 24% ציינו כי סיבות אפשריות נוספות הן פתיחת העסק בסופי שבוע וקיומם של תכנים אשר עלולים לפגוע באורח חיים חרדי. כ 12% ציינו כי לחרדים אין את ההשכלה והכישורים הנדרשים.

  חסמי תעסוקה ובעיות עיקריות באוכלוסיה החרדית

  · השקעה בהשכלה תורנית על חשבון השכלה ממלכתית ואקדמאית, פערים דיגיטליים ופערי אוריינות מביאים לכך שמרבית החרדים משתלבים במשרות נמוכות שכר, בעיקר בתחומי החינוך וההוראה של המגזר החרדי.

  · הסדר דחיית השירות, אשר במסגרתו אסור לגברים לעבוד או לרכוש הכשרה מקצועית, מקשה על גברים חרדים להשתלב בתעסוקה.

  · בעיה של עירוב במקומות עבודה בין גברים ונשים ובין חרדים לאלו שאינם חרדים.

  · קצב הגידול של האוכלוסיה החרדית בגיל העבודה הולך וגדל ובמקביל הולכות ומצטמצמות אפשרויות התעסוקה הרלוונטיות להשכלה תורנית. לפיכך, שיעורי האבטלה בשנים הקרובות יגדלו בעוד ששיעורי התעסוקה יקטנו. הדבר יביא להגדלת פערי השכר ורמת החיים בין האוכלוסיה החרדית לבין האוכלוסיה החילונית.

  פתרונות עיקריים וכלי סיוע קיימים

  · סבסוד שכר לימוד במטרה לצמצם את פערי ההשכלה – חיזוק האוכלוסיות החרדיות המעוניינות לרכוש השכלה מקצועית או גבוהה באמצעות סבסוד חלקי או מלא של שכר לימוד במסגרות איכותיות להשכלה גבוהה ומקצועית המותאמות לאורח החיים החרדי.

  · לימודים על-תיכוניים מקצועיים או הנדסאים לנשים – יצירת הזדמנויות עבור נשים חרדיות המעוניינות בהכשרה מקצועית, הנדסאית או אקדמאית זאת כדי לאפשר לנשים אלו להשתלב במגזר העסקי שבו קיימות הזדמנויות תעסוקה מגוונות בשכר גבוה.

  · הגדלת גיוס חרדים לצה”ל ולשירות אזרחי – כדי להתגבר על חסם השירות הצבאי יש להמשיך ולתמרץ גיוס של צעירים חרדים לצה”ל ולשירות אזרחי (כ-1,150 מתנדבים במסגרות שונות) במסגרות שירות מיוחדות המתאימות לצרכיהם (במסגרת הנח”ל החרדי ומסלול שח”ר-שירות חרדים כ-700 חיילים בשירות סדיר), כאשר במהלך שירות זה ולאחריו הם מקבלים כלים מתאימים להשתלבות בשוק העבודה.

  · הגדלת מקומות עבודה לחרדים – יש להרחיב את השימוש במסלול תעסוקה ליצירת מקומות עבודה רלוונטיים ההולמים את מאפייני האוכלוסייה החרדית. כמו כן יש לספק תמריצים למעסיקים המעוניינים להעסיק עובדים חרדים במסגרות העסקה כלליות במטרה להתגבר על חוסר הניסיון הכרוך בהעסקת עובדים אלו.

  ——————————————————————————–

  [1] 33% מקרב המגזר החרדי הינם חסידים, 29% ליטאים, 21% ספרדים, 7% ה חרדים לאומיים והיתר (10%) אינם מזוהים. מקור: משרד השיכון, הערכות מצרכי הדיור של המגזר החרדי, 2006

 22. טרק:
  עד היום נמנעתי מלהירשם לפייסבוק ולא אעשה זאת לכבוד הקישור שהבאת.
  ברור שהמצב חמור היום יותר מבעבר. זה מה שאני אומר כל הזמן! המצב מחמיר מרגע לרגע בגלל שאנחנו כל הזמן מתקפלים. הם זוללים את זכויותינו בשיטת הסלאמי והגענו למצב שבו עוד התקפלות אחת ואבדנו.

  החרדים (הבודדים) שמזהים את הבעיה מזהים אותה רק בגלל שסוף סוף אפשר לשמוע כאן גם מחאות נגד ההתנהגות העבריינית של המגזר הזה אבל הם באמת בודדים כפי שהוויכוחים אתם כאן מעידים.

 23. טרק:
  ומה מניע לך לחשוב ששיטה זו – שמנסים אותה מאז הקמת המדינה, בעוד הבעיה הולכת ומחריפה – תעבוד פתאום?
  אין זה חשוב מה הפרט חושב כל עוד הוא בוחר בהנהגה המבטאת עמדה הפוכה לשלו.
  הרי גם כל מגני האסלאם אומרים שיש הרבה מוסלמים שואפי שלום אבל זה לא צריך לעניין איש כאשר כל מנהיגיהם רודפי מדון.

 24. ש י נ ו י

  היתה יכולה להיות הפתרון של הבעיה,
  אילו טומי לפיד היה מנהל אותה בצורה נבונה יותר,
  ולא באגרסיביות בוטה…

 25. אני חושב שבוויכוח החילוני הפנימי הנוגע לחרדים יש איזו שהיא אי הבנה. יכול ציבור שלם להחליט לפעול כך או אחרת, לחנך את ילדיו על פי דרכו, להתבטל בשמש או בבית המדרש, ובדימוקרטיה אמיתית – זה אינו עניינו של איש. מה לנו ולהם?
  מה שכן מעניין, מאוד מעניין, זה כמה כל תת התרבות הזו עולה לי. יכול כל אחד לעשות כרצונו ובלבד שלא יפגע בי, ולא יכניס יד חופשית לארנק שלי.
  המשמעות של זה היא שמאוד קל לפתור את הצרה הזו בסך הכל דרך שינויים בספר התקציב ( קצבאות ילדים, פנימיות המשמשות דרך זולה מאוד להקטין את הצפיפות בבית, תמיכה באברכים, תמיכה בהחזרה בתשובה ועוד ועוד).
  כדי שניתן יהיה לשנות את ספר התקציב, כל מה שצריך לעשות זה להקים מפלגה סקטוריאלית חדשה (שינוי זצ”ל) שתהווה לשון מאזניים.
  כל כך קל, כל כך פשוט.

 26. הצחקתה:
  אדי לא מתעלם מאתנו- הוא מסכים אתנו ולכן אינו מביע התנגדות.

  מוחמד:
  הצחקת.

  רופא ילדים:
  אני בטוח שאיך רופא. אתה לכל היותר ילד (וילד שקרן).

 27. למוחמד, לא הצלחתי להבין איך מאמר שמעלה עובדות שאף אחד לא חולק עליהם הוא אנטישמי. האם דאגה לעתידה של המדינה נגועה באנטישמיות? ואם כן, האם גם המפדל אנטישמית – שהרי ח”F אורלב הסכים עם שולמית אלוני ולא עם הרב ליצמן, וגם השר הרשקוביץ התבטא בעד השילוב של החרדים בחברה. האם גם הוא אנטישמי? יתרה מכך, האם השניים הללו שמאלנים?

 28. חשבתי רק וואינט אוהב כל כך חרדים, כנראה שגם האתר הזה נהיה סמולני ומסית.

 29. לרופא ילדים, כנראה שח”כ זבולון אורלב הנמנה על המגזר שלך דווקא סבור שהנתונים שחולדאי מסתמך עליהם נכונים יותר. והוא כנראה יודע.

 30. למר בליזובסקי האתר שלך מאיר את עיננו מזה מספר חודשים שאני אורח קבוע באתר, ולעינייננו החרדים יושבים לנו על הוריד ולא תורמים לביטחון ולכלכלה הם לא היחידים, קיצבאות ילדים משולמות למשפחות מרובות ילדים שהם ערבים וחרדים ,האוניברסיטאות מתוקצבות המיליונים למקצואות מיותרים,כגון עורכי דין (יש כבר מליונים) עיתונאים,קולנוע,מדעי הרוח(בעיקר אויר)ועוד מקצועות מיותרים, המדינה צריכה וחייבת לספסד מקצועות כמו מדעים מדוייקים, סינית,אנגלית,ומקצועות המחשב, כל היתר ישלמו מחיר עלות ללא סיבסוד, ואשר לתלמידי ישיבות יש לאמץ את השיטה האמריקאית לימודי ליבה חובה כל היתר אחרי הלימודים .

 31. רופא ילדים:
  טעות בידיך שאתה אומר שהילד החרדי בעל ידע רחב יורת במדעים ומתמטיקה מאשר לילד החילוני הממוצע, ממה שאני יודע מה שהילדים לומדים זה שהיקום נוצר לפני 6000 שנים (מאז המהפיכה החקלאית) זה מה שמלמדים אותם בבתי הספר, טוענים שבני האדם לא אבולוציה של הקוף אלא נוצרו מיד אלוהים, ויש עוד דוגמאות רבות שאני יכול למנות וזה עוד מבני 25 ולא מבני 15.

  אין ספק שהנוער החילוני כיום אינו משכיל, אבל אצל החרדים הבורות הרבה יותר חזקה.

  אם נדון בנושא החברה החרדית אז נגלה שם פערי ידע אדירים לבין הציבור החילוני שמונה מתמטיקאים,פיסיקאים,כימאים,ביולוגים, מהנדסים, מתכנתים, רופאים, כלכלנים, רואי חשבון אלו אנשים מלומדים שתורמים לחברה.

  נקודה נוספת, כתבתי את השורה מעל (שהוזכר שם המילה רופאים) ונזכרתי במקרה (היו אפילו מספר אירועים כאלה בטלווזיה) אנשים שהלכו לרב לאחר שהתגלה אצלהם סרטן או מחלות שונות בשלב התחלתי של מחלה, והרב אמר לא ללכת לטיפול רפואי, אין צורך נראה לי לציין מה קרה לאנשים הללו שלא הלכו לטיפול הרפואי שיכל להציל את חייהם.

  הכפייה והסחיטה הדתית זהו משהו נוראי, חייבים להתעורר לפני שנגלה את המציאות החדשה שתיווצר בארץ בעוד מספר שנים, הסחיטה והאלימות החרדית זהו דבר בלתי נסבל, הם מתנהגים באותה פנאטיות דתית כמו הערבים.

 32. רופא ילדים,

  אתה מסלף עובדות…

  א- רוב החרדים לא לומדים אפילו אנגלית

  ב- סיוע 500 ש”ח לאברך, הוא הרבה יותר מזה:
  זה מהווה תמריץ שלא לעבור ושלא לשלם מס…
  ג- אין כל מניעה שחרדים “ילמדו” בערב, אחרי העבודה.

 33. אין פה שום דבר מעבר לאנטישמיות
  ואבקשר לידע תקחו ילד חרדי ממוצע וילד חילוני ממוצע הילד החרדי הממוצע בקי במדעים ומתמטיקה הרבה מעבר לילד החילוני הממוצע, כי מה שחשוב זה הרצון ללמוד. וזה לא קיים כמעט בחברה החילונית של ימינו,
  בימינו בחברה החילונית מי שמשקיע בלימודים הינו חנון ונלעג
  ובחברה החרדית מעריכים כל ידע וככזה הילד סקרן.
  מבחינה כלכלית מבחינת נטל המס,לפי נתוני הלמ”ס 90% מנטל המס בישראל נופל על המאיון העליון, ובמאיון העליון יש נציגות חרדית מעבר לייצוגם באוכלוסיה.
  מבחינת סיוע כלכלי לתלמידי כולל מהמדינה מדובר בכ-500 ש”ח במילים חמש מאות ש”ח לחודש לאברך, וזה בעצם סך הכסף העיקרי שהולך לתרבות חרדית כשלתרבות וחינוך חילוני הולך מבחינה יחסית ליצוגם באוכלוסיה הרבה מעבר, וברור שאנשים מסורתיים כמוני שהם רוב האוכלוסיה בארץ מעדיפים שהמס שלהם למימון אברכים מאשר לתיאטרונים ורשות השידור בעל הנטייה הפוליטית הברורה

 34. אבי שלום,
  כתבתך משקפת את דעתם של רבים מאזרחי המדינה. כתבת הרבה דברים נכונים, אך לא הצעת שום פיתרון מעשי!
  ציינת מה אמור להיות תפקידה של הממשלה בהתמודדות עם הבעיה, אך לא כתבת כלום על דרכי ההתמודדות של האזרח הממוצע. אותי מעניין לדעת מה אני, זה שיושב עכשיו מול המחשב, יכול לעשות בנדון. כפי שמודגש בכתבה, אנחנו לא יכולים לסמוך על פוליטיקאים בנוסח חולדאי. בגלל ההסכמים הקואליציונים, בגלל השחיתות והאמביציות האישיות של אותם “נבחרי ציבור” ניתן להסיק שהפתרון לא יבוא מצד הממסד.
  מר חולדאי, השנוי במחלוקת, קרא למרי אזרחי. מישהו מוכן להסביר לי כיצד אני ורבים פשוטים כמוני יכולים לתרום? מה אנחנו יכולים לעשות? הרי להפסיק לשלם מיסים ולא לשרת בצבא זו לא אופציה, והצבעה למפלגות ומועמדים ש”יתפשרו” עם החרדים לא תניב שום תוצאות.
  הגענו למבוי סתום חברים. אני לא מצליח לחשוב על שום פעולה מצד האזרח השפוי שתביא לשינוי במצב הקיים.
  אבי, אשמח אם בכתבתך הבאה תתייחס לנושא זה.

 35. בן עמי:
  מדברים אתם כבר זמן רב מדי. בינתיים הדיבורים האלה רק החמירו את המצב.
  אינני רוצה לדבר אתם. אני רוצה חוקים שיעמידו אותם במקומם.

 36. נתון מדאיג:
  700,000 חרדים. 65% מהם מובטלים.
  חברה יצרנית – זו לא.

 37. מכאל:
  איני חולק על העיקרון שבטענות. אבל הוצאת אנרגיה וכעסים על קיטורים והשתלחויות מקלקלת את מצב הרוח ולא בהכרח תורמת להתקדמות חיובית. ישראל היא חברה קטנה ומורכבת מאד. חייבים לקבל קודם כל את העובדה שאין שיוויוניות בחברה הזאת. יש לנו ממשלות של קומבינות קואליציוניות. יש לנו שחיתות ומעורבות של הון שילטון. מבחינת חלוקת המשאבים רובם מגיעים לקבוצה מאד קטנה של טייקונים מגובה ע”י קבוצות אינטרסנטיות בשלטון. כך שאם אתה משווה כמותית החרדים לוקחים מהנתח חלק מזערי לעומת הטייקונים הבנקים קופות הגמל חוק בכר. כיצד למשל הגיע רכוש כה רב (בז”ן צים ים מלח כימיכלים ועוד) במחיר נזיד עדשים לידי האחרים עופר?! כיצד לקחו לכל אחד את קופות הגמל שלו וסיפסרו בבורסה והפסידו. יש כאן כל כך הרבה חוסר שיוויון . עם כה הרבה דברים להתרגז עליהם למה אתה חייב להתרגז דווקא מהחרדים.
  לדעתי לא ניתן לקדם פיתרון אלא ביצירת תיקשורת של ממש עם ראשי העליתות של החרדים. צריך למצוא את המכנה המשותף בתחומים שיאפשרו תיקשורת. כל מה שנעשה עד כה לשפר את המצב לא הועיל כלל. הרי כבר הוקמו מפלגות שלחמו את המלחמה הזאת והן נעלמו בקול ענות חלושה. אז מה תקים עוד מפלגה כזאת?
  אגב בעניין עלות הכשרות אתה צריך לשים לב שיש כמה רמות של כשרות. החרדים עצמם נושאים בנטל הכי גבוה כי הם אינם קונים אלא בהכשרי בד”ץ וכדומה שהם קפדניים במיוחד וגובים המון כסף.
  ההכשר הרגיל של הרבנות איננו תורם לעלית מחירים. אבל אינך יכול לבוא בטענות לחברת שטראוס או תנובה או טרה שעושות את החישוב הכלכלי הקר שלהם. אם זה לא היה כדאי להן לא היו רוכשות הכשר מהודר ויקר. כפי הנראה שיש מספיק לקוחות שמעדיפים לשלם יותר על ההכשר היקר. אינך יכול להאשים בכך את החרדים. בארה”ב קיימות שתי רשתות הכשר וידוע שחלק נכבד מרוכשי המוצרים בעלי תוי ההכשר אינם יהודים כלל. אז מדוע הם מעדיפים לשלם שם יותר לדעתך?
  לסיכום אני פונה אליך ואל אבי בליזובסקי. לא לקחת צדדים מוקצנים מידי צעקות לא תורמות לבריאות של איש. פניה הגיונית ובשפה רכה ואפילו בחיוך יכולה לעשות הרבה יותר ולהשפיע יותר.

 38. דוד יהלום:
  ממש לא חשוב לי כמה החרדים מבוצרים בעמדתם כי גם עם הביצורים הנוכחיים הם לא מוותרים על כלום.
  העניין הוא לגרום לציבור החילוני לפקוח עיניים ולהבין שהוא מובל לשחיטה.
  אז יהיה לו קל יותר להצביע בבחירות בעד מועמדים שיחוקקו את החוקים הראויים ויפסיקו את הכפייה הדתית.

 39. שלום דוד. אכן, אני אוהב לבשל והולך לעיתים לשוק ולסופר כדי לקנות מצרכים לארוחות גורמה… אבל לא אהפוך את האתר לאתר מזון. למשבר במדינה שגרם לירידת הערך של המדע במקביל לעלית ההתעניינות בדת פוגע ישירות בהיותה של מדינת ישראל מדינה מתקדמת כפי שאני הייתי רוצה לראות אותה. זו מדינה קטנה, שאין לה יותר מדי עורף שיכול לתגבר את המערכת האקדמית ואת חברות ההייטק, ומשבר ההשכלה הגבוהה קשור קשר הדוק עם העובדה שאחוזים הולכים וגדלים של התקציב הולכים לתשלומי העברה.
  כפי שכתבתי ומהנסיון שלי דווקא מנהיגי העדה מנסים להיות יותר אדוקים מהאפיפיור. בכנס איגוד האינטנרט שהתקיים לפני כמה חודשים היה פאנל שעסק באתרים חרדיים ושם היה מישהו מראשי החרדים שאמר חד וחלק – מי שיש לו אינטרנט לא מצונזר בבית לא יוכל למצוא שידוך לילדיו -ואצל החרדים זה איום ממשי.
  אתה למעשה מחזק את דברי, רק שלדעתי הדבר נוסה ולא הצליח.
  הדרישה שלך להדרגתיות היתה רלוונטית לפני 10-15 שנה. היום כאשר כל הפרמטרים זועקים (קרא את הכתבה של התמ”ת המקושרת מתחילת הכתבה ותיבהל בעצמך). כעת זה יהיה מעט מדי ומאוחר מדי, וכפי שאמרתי – אין עם מי לדבר בהנהגה שלהם.
  הם מנפנפים במעטים שעברו הכשרות, אבל הסטטיסטיקה המלאה לרעתנו.

 40. העניין הוא שהקטע החרדי הוא מרדני כלפי החברה החילונית. כאשר אתה כחילוני אומר לחרדי “כל הכבוד לך שאתה יוצא ללמוד ולעבוד ונהיה אזרח מהשורה” אתה נותן לו חיבוק דוב שמרסק אותו מבפנים. אבל אם הרב יגיד לו “כל הכבוד לך שאתה דואג למשפחתך שנאמר יגיע כפיך כי תאכל אשריך וטוב לך” הוא יהיה מאושר שחבל על הזמן. ולכן ההשתלחות בציבור החרדי כציבור לא תשנה אותם בגרוש, אלא רק תבצר אותם יותר בעמדותיהם, ושינוי אמתי יחול רק בהידברות אינטלקטואלית עניינית ואינטנסיבית עם ההנהגה הרבנית\ התקשורתית.
  יחד עם זאת נודף ריח רע מההשתלחות הכוללת בכל מה שקשור ליהדות שצץ בארץ. זה שזמרים שרים יהדות זה לא בגלל התרבות החרדית והתנהלותה הספציפית, אלא למרות זאת.

  ועדיין היה נחמד להפריד בין מדע לפוליטיקה, למרות שלשניהם יש השלכות הדדיות, כשם שיש להפריד בין המלצות על מסעדות ושווקים זולים, לבין אתר מדעי למרות התלות של אוכלוסיית המדענים ושוחרי המדע בצריכת מזון.

 41. בן עמי:
  וכמובן ששכחתי לציין שבניגוד לטענתך – הכשרות עולה לכולנו כי כל היצרנים הגדולים משלמים (למי אם לא לחרדים) את האתנן תמורת אישורי הכשרות וגובים את זה מכולנו.
  כמובן שזה נכון גם לתקציבי עתק שמקצות המדינה והרשויות המקומיות לאחזקת הממסד הדתי – אוסף אוכלי חינם שמשום מה זוכים לא רק לתשלום על לא כלום אלא למשכורות גבוהות ממש.

 42. סייר:
  ומתי, לדעתך, יידרשו החרדים לעזוב את המדינה?
  האם זה יקרה כי דרשו מהם ללכת לעבוד?
  הרי את זה דורשים מהם גם בחו”ל אז לשם מה לעזוב?
  בינתיים – מי שנאלץ יותר ויותר לעזוב את המדינה אלה החילונים.
  ירושלים, בני ברק, בית שמש – ועוד כף רגלכם הדורסנית נטויה….
  בסופו של דבר ייאלצו החילונים לעזוב את המדינה שהקימו ואתם תישארו כאן לבד – בלי פרנסה ובלי הגנה.

 43. בן עמי:
  זה שלחרדים יש מקורות פרנסה נוספים (שגם הם – אלמלא הפרזיטיות החרדית כנראה היו מנותבים למטרות ראויות) אינו משנה את העובדה שהם עולים למדינה הון עתק.
  האם חשבת פעם על הכספים שמקבלים כל הבטלנים מדי חודש בחדשו?
  האם חשבת על אבדן המסים?
  האם חשבת על ירידת התל”ג?
  וזה – גם אם מתעלמים מכך שהם שולחים אותנו למות במקומם.
  הצגת הדרישה לעמידה בדרישותיהם היא מתכון להתאבדות של המדינה והסטטיסטיקות בעניין כבר ידועות לכל.
  מה שהם דורשים לעצמם אינו את זכויותיהם אלא את זכויותיי!

 44. אבי בליזובסקי, מיכאל רוטשילד, אמנון כרמל, רועי ושאר הכותבים המלומדים,
  מזה כמה חודשים שנחשפתי לאתר ה”ידען”, ומאז אני מקפידה לפרסמו, לכל מי שרק מוכן להיות פתוח לתכנים החשובים המועלים בו.
  אתם עושים עבודה חשובה כל כך בחשיפת האמת והמדע, והלוואי שגם אני אצליח לשכנע בעזרתכם את הספקנים, אשר לצערי, כה רבים הם.
  יש מקום רב אבי, לכתבות מהסוג הזה, כי זו לא פוליטיקה, כפי שכתב יאיר, זה המאבק בדרך לשינוי, ליציאה מהחושך לאור, בחשיפת המדע, ויפה שעה אחת קודם.
  הארתם את חיי, במלוא מובן המילה, ולאורכם אני מחנכת גם את בנותיי.
  אשמח אם תחשפו את הידע הרב שבאמתחתכם גם באמצעי התקשורת הנוספים, ואף בשינוי הדרוש בתכניות הלימודים. תודה.

 45. ואכן יאיר, אנו זקוקים למדענים אבל בגלל העדר החינוך כפי שחולדאי דיבר עליו, אנו מקבלים אנשים לא יצרניים. לא יכול להיות שמאוכלוסיה כזו גדולה לא היו יכולים להיות מאות חברי סגל אקדמי.

 46. די מספיק עם הפוליטיקה, אנחנו רוצים אתר מדעי לא עוד אתר פוליטי!

 47. לפחות בדבר אחד אפשר “להתנחם”: ככל שיעברו השנים, יהיה יותר קל לחילוני הממוצע למצוא עבודה…

 48. סייר

  נכון שיש כמה סוגי חרדים, ולא כולם אותו הדבר.

  החרדים נוסח נטורי קרתא הם הגרועים ביותר שבהם.
  החרדים הספרדים, נוסח ש”ס, “נדבקו” מהחרדים האשכנזים.

  בעבר לא היו חרדים ספרדים. הם היו פשוט “דתיים”.

  הכח בציבור החרדי נובע מהעובדה שהם מלוכדים וחדורים באמונה עוורת.

  זה מתכון לפורענות שעשויה ללכת ולהתעצם.
  חשוב לחנך את החרדים לסובלנות, ולראיית הצד האחר…

 49. לסייר – שנאת עם הארץ לתלמיד חכם זה בדיוק בכיוון ההפוך. הם בורים ועמי ארצות, אם תקרא את הכתבות באתר זה לא תצטרך לשאול מי התלמיד החכם. ואכן הם שונאים את מי שאומר את האמת ומנסים להתנכל אליו כלכלית ופיזית. אילו היו בטוחים בצדקתם היו פשוט מתעלמים ממנו.

 50. סוף סוף כבר מישהו פוחד מהחרדים… הגענו לימות המשיח… כשההורים שלי באו לארץ, כחרדים, כולם ירקו עליהם. גם עלי. השנאה אז לא היתה שונה מזו שהיום וברור למה – ההורים הורישו אותה לבניהם! והשנאה הזו שהיא שנאת עם הארץ לתלמיד חכם (ראה חז”ל) מפעפעת בדברי כל מי שרוצה להיכנס לקישקעס של החרדים כדי “לנצח” אותם, את היסוד הכל כך בלתי פתיר ובלתי ניתן לשליטה ולמניפולציה… היכן נקודת התורפה? לאיזו נקודה לירות כדי לפגוע ולהרוג?
  כאשר יום אחד החרדים לא יוכלו לחיות כאן יותר, הם יעזבו. כמו שהיהודים עזבו את גרמניה וצרפת כשגירשו אותם על ששמרו תורה, כמו שהם עזבו את אנגליה כשגירשו אותם על ששמרו תורה. ואז תתמוטט מדינת ישראל. כמו שאמר אלוף אחד בצבא, שיום אחד הוא הבין, שבלי שומרי המצוות אין עם ישראל ואין ארץ ישראל ואין מדינת ישראל, ולצבא אין בעד מה להילחם. מי צריך את הארץ הדפוקה הזאת? רק מי ששומר תורה ומצוות וקשור למסורת ולהיסטוריה.  

 51. אבי בליזובסקי
  אוי אתה באמת מגזים עם ההפסדים הכלכליים של הכשרויות וכו’ על המאזן הכלכלי הכללי. עיקר הנטל הזה רוכב על הציבור החרדי עצמו. הכשרויות הללו סוחטות חלק נכבד מהתקציב של כל משפחה חרדית.
  במאזן הכלכלי אסור לך גם לשכוח שרוב הכספים לציבור הזה מגיעים ומוזרמים מהתפוצות. מדובר על סכומים גדולים פי חמשה ממה שמגיע מהאוצר. הכסף הזה נכנס למשק הישראלי. ישנם גם המון השקעות עקיפות של בעלי הון מחו”ל בישראל עבור הציבור הזה. חלק נכבד מהשקעות בנדל”ן מחו”ל מבוצע ע”י חרדים אמידים שגרים בחו”ל. מה שעוזר להעלות את מחירי הנדל”ן.
  מלבד זאת ישנה תופעה מאד מוזרה ואולי מרגיזה יותר. שרבים מהטייקונים בישראל המחזיקים ברוב ההון כאן נשמעים לאיזה רב זה או אחר. דנקנר אידיבי אצל הרנטגן, לבייב חב”ד ועוד ועוד כידוע.
  אישית נראה לי בזבוז זמן להתעסק בוויכוחים ובפלגנות ללא מוצא זה מסתכם בקיטורים ותו לא.
  שים לב שקמו כבר מפלגות שחרטו על דיגלן את ההתנגדות לחרדים וכו’. נו ומה יצא מזה ? כלום וחצי.
  המפלגות הללו נעלמו והחרדים רק גדלו. הדרך היחידה היא להכנס לראש שלהם וליצור איתם תיקשורת של ממש אחד לאחד. אחרת סתם תסתובב במקום.

 52. תאמין לי שאני מכיר את הציבור, קורא עליו מחקרים ויודע בדיוק במה מדובר. הציבור לא טיפש, מי שמוליך אותו באף אלו המנהיגים שלו, שהדור שלהם הולך ופוחת (כתוצאה מהירידה המתמדת ברמת החינוך). אילו היה שם מישהו בעל חזון אמיתי הוא היה מוביל מהלך של השתלבות ולא מהלך של הסתגרות.

  העובדה שיש לנו קואליציות לא אומרת שתמיד הרוב צריך לוותר למיעוט כדי לשמור על שלמות הקואליציה. בסוף המיעוט הזה כבר הופך לרוב (ראה דוגמה בירושלים) ומכיוון שהוא לא מחונך על ברכי הדמוקרטיה (כי הרי אזרחות זה פויה, ואסור ללמד) הוא רוצה להשליט גם עלינו את הדיקטטורה שלו – ואנחנו כבר רואים בכרסום בזכויות החילוניות בכל מקום – תחבורה ציבורית בשבת, התנכלות למסעדות לא כשרות (לדוגמה באמצעות ייקור מוגזם של חומרי הגלם שלהם בשל איסורי יבוא) וחוץ מזה הם מטילים נטל כלכלי ישיר (שפיכת חלב שיוצא מעטיני הפרות בשבת, אחזקה של אלפי משגיחי כשרות שרובם מיותרים), ועקיף (אי יצירת הכנסות אמיתיות). אם המצב יימשך אנחנו צפויים לפשיטת רגל ולא יעזרו כל הלוינויות של נגידי בנק ישראל העתידיים.

  נ.ב. ואני חייב כבר ללכת לישון. אני האחרון שיכול להגיד משהו לזכותם של הטייקונים. אבל עוולה אחת לא מצדיקה עוולה אחרת.

 53. אבי בליזובסקי
  העובדה שכל תלמיד ישיבה אצלם אמון ומאומן לחשיבה אנליטית לוגית. זה אומנם לא מתמטיקה אבל רכישת ידע מתמטי דורשת בדיוק את סוג החשיבה הזה והאימון הללו. זה לא אומר שהם אינם צריכים ללמד את המקצוע וכמובן גם אנגלית

 54. אבי בליזובסקי
  אל תשכח שאנחנו מדינה סוציאליסטית והציבור הזה מקבל חלק קטן ממה שהממשלה מחלקת לכל המיגזרים השונים הנזקקים. מימלא עוגת התקציב איננה מתחלקת שיויונית כי אנחנו במדינה שבנויה על קואליציות דבר שלא הולך להשתנות אלא אם אתה יודע משהו אחר. סה”כ המדיניות המוניטרית של ישראל הרבה יותר בריאה מזו של יוון אין מה להשוות. ולגבי עבודה ועובדים. האם בדקת לאחרונה את היחס מבחינת ההון המוחזק בציבור בין העובדים לבין העשירון העליון. עם כל הסוציאליזם היחס מאד גבוה כיאה למדינה קפיטליסטית.
  כתבתי להכנס לראש שלהם: כדי שלא תלחם בטחנות רוח מדובר בציבור מתוחכם ובעל מודעות גבוהה ספקן חקרן שואל שאלון וחשדן.
  אינך יכול להכתיב פקודות לסוג כזה של ציבור. אפילו בדיקטטורה זה לא הצליח מעולם לציבור שכל אחד מהפרטים בו יודע להסתדר בכל מצב. דרך של הכתבה מלמעלה תוכל לפעול על ציבור עדרי ולא מתוחכם אולי??? לכן יש צורך להבין מה מנחה ומה מדריך אותם כיצד הראש אצלם פועל מבפנים.

 55. בן עמי.
  הטעות שלך היא שאתה סובר שלהמשיך ולהתעלם מהבעיה ולא להתעסק בפלגנות יפתור את הבעיה באיזושהי דרך. הרי בסופו של דבר הדרך שבה הם בוחרים גורמת להם להיות תלוייםב משלמי המסים. כבר היום הם מכבידים על המדינה וגוררים אותה לתחתית מדינות ה-OECD. תראה מה קרה ליוון שהעדיפה לחלק כספים בלי הכרה לסקטורים רחבים.
  זה לא סתם שבמקביל לפריחה הכלכלית של החרדים בלי לעבוד, האוניברסיטאות קוצצו במיליארדים – הרי עוגת התקציב מוגבלת. בנוסף, כדי לא להרגיז אותם גם החילונים לא לומדים על האבולוציה בבתי הספר אלא רק על השלכותיה. זה כמו שתגיד שאפשר ללמוד דקדוק אנגלי רק מי שלומד 5 יחידות. את כל האחרים נגיד שככה זה ואלה הכללים (כמו שאומרים על תפוצת מיני בעלי החיים ומלמדים אבולוציה רק למי שלומד 5 יחידות ביולוגיה.).

  מה בדיוק יעזור להכנס לראש של החרדים? למה שהם לא ייכנסו לראש שלי ובדוגמה מהסרטון של שייקה לוי וינסו להבין אותי ואת שאר משלמי המסים למה הם כועסים? הרי אף אחד לא היה כועס עליהם לו היו מפרנסים את עצמם ומשלמים מס הכנסה כך שיכולנו להיות מדינה סקנדינבית מבחינת איכות חיים, ואז גם היה מספיק כסף לרווחה של עניים בשל סיבות אוביקטיביות ולא עניים מתוך בחירה..
  בעיה נוספת שבנוסף לכך שהם חיים על חשבוננו הם גם אומרים לנו איך לחיות (ראה דוגמה בתמונה השלישית).

  השיטות האנליטיות הצליחו להביא להייטק אולי שבריר אחוז. איפה הם ואיפה העולים מרוסיה – אוכלוסיות באותו גודל בערך. בהבדל אחד – העולים מרוסיה רצו ללמוד והיום בכל חברת הייטק אתה שומע רוסית. רק במעט חברות הייטק אתה שומע אידיש וגם זה בקרב נשים שהתמזל מזלן ולמדו לפני שעלו לארץ. לבנותיהם לא תהיה יכולת לעבוד בעבודות אלה.

 56. אבי בליזובסקי:
  לא ברור מדוע להכנס לוויכוחים באתר שלך. הרי זה סתם ביזבוז זמן ולא מוביל לכלום. לא חבל אתה מביא כתבות מדעיות יפות, מה לך להתעסק בפלגנות שמוביל להתעקשות ולהתבצרות בעמדות תקועות.
  כתבת שאתה סובל מאלימות חרדית נשמע תמוה באיזה מובן?
  עכ”פ לא נראה שתוכל לשנות משהו בגישה כל עוד לא נכנסת באמת להבין את הראש של החרדים.
  עד כמה שאני מכיר מדובר בציבור מגוון בעל מודעות ורגישות חברתית מאד רבה. זה לא סתם עדר.
  לכל אחד שם יש יותר מדעה אחת על כל דבר. ואל תשכח שעל אף שאינם לומדים מתמטיקה שזה מאד חבל. הם לומדים לוגיקה ברמה די גבוהה כפי שזה בסוגיות התלמוד. כל תלמיד בי”ס ממוצע אמון על שיטות ניתוח לוגיות. חפש בוויקי “שיטת בריסק” שהיא גישה אנליטית לניתוח לוגי טהור. והיא המקובלת בישיבות כמאתיים שנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן