פרויקט 365 – NGC 1023: גלקסיה ספירלית ללא זרועות

תמי פלוטנר וג'ף ברבר, Universe Today

כוכב הלכת שבתאי נמצא הלילה בניגוד. משמעות הדבר היא שהוא זורח בדיוק כאשר השמש שוקעת. חפשו אוותו בשמי הלילה כשהוא חולף על פני M44 (צביר הכוורת) בקבוצת סרטן. צפויה תצפית יפה על הטבעות ועל חצי הכדור הדרומי של שבתאי.

למי שמבקש להעמיק בשמים מוזמן להרים את הראש לעבר גלקסיה NGC 1023 בקבוצת פרסאוס. זו דוגמה יפה לגלקסיה ספירלית מסוג SB0. לא ניתן לראות את הזרועות הספירליות שלה אבל זה לא בגלל שהטלסקופ לא מספיק חזק. שלא כמו שביל החלב ל-NGC 1023 אין זרועות כאלה, אך יש לה טבור גלקטי המתעוות כמו עדשה עבה הבורחת החוצה. במרכז הטבור הזה נמצא אחד מהחורים השחורים הגדולים הידועים. אין מה לחשוש מלהישאב אליו. הגלקסיה הזו נמצאת במרחק 33 מיליון שנות אור מאיתנו.
ישנו חור שחור סופאר מאסיבי קרוב הרבה יותר – במרכז הגלקסיה שלנו. הוא יוצר אנומליה כבידתית הגורמת לכוכבים להכנס למסלולים אליפטיים קיצוניים במהירויות גבוהות – כמה מהם מקיפים את החור השחור בפחות זמן מאשר לוקח לצדק להקיף את השמש. הכוכבים המשתייכים לסוג S, נראים צעירים באופן מסתורי. הדבר קורה משום שהאטמוספירות החיצוניות שלהן נקרעות החוצה בידי גלי הכבידה. דבר דומה מתרחש גם ב-NGC 1023, אך גלקסיה זו מאסיבית פי 10 לפחות משביל החלב.

http://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~379693414~~~261&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן