פרויקט 365 – רכס חסר שם על הירח, כוכב כפול וצדק בשיא גודלו

תמי פלוטנר וג'ף ברבר, Universe Today


THEOPHILUS, CYRILLUS AND CATHERINA ON THE TERMINATOR WITH DORSA BEAUMONT CREDIT: ROGER WARNER

THEOPHILUS, CYRILLUS AND CATHERINA ON THE TERMINATOR WITH DORSA BEAUMONT CREDIT: ROGER WARNER

היום נצפה שוב בירח, כהרגלנו בחלק הראשון של החודש הירחי. נראה את מעגל שלושת הטבעות – מכתשים שקל לזהותם – תיאופילוס, סירילוס וקטארינה. לידם נמצא התוואי הבולט היחיד על הירח שלא זכה מעולם לשם רשמי. נחצה את ים הנקטר (מארה נקטאריס) מתיאופיוס למכתש הרדוד ביומנט בדרום, ניתן לראות קו ארוך, דק ובהיר. זו דוגמה של
מה שמכונה גב הירח – לא יותר מאשר רכס דק או קמט. הסיכויים הם שקמט זה הוא "גל" בלאבה שזרמה ואשר קרשה כאשר ים הנקטר נוצר. קמט ספציפי זה ייראה מדהים הלילה בשל
זוית התאורה הנמוכה. האם יש לו שם? כן, באופן בלתי רשמי הוא ידוע כ"Dorsa Beaumont,” אך כיצד שלא יקראו לו הוא נשאר אחד התוואים היפים.

נמשיך בצפיה בכוכב כפול. הכוכב קרוי על שמו של המלך צ'ארלס השני מאגליה בידי האסטרונום המלכותי אדמונד האלי ב-1725. קור קרולי “the Heart of Charles” (Alpha Canes Venatici) הוא דוגמה נהדרת לכוכב כפול דו צבעי. את קור קארולי, שבהירותו 2.9 ניתן לאתר באמצעות תזוזה של רוחב אגרוף לכיוון דרום מערב מכוכב אלקאיד (אתא אורסה מאג'וריס) אף כי הזוג לא ניתן להפרדה במשקפת, כמעט בכל טלסקופ ניתן להבחין בין הכוכב הצהוב החיוור הראשי לבין הכוכב הכחול הנאה.
הלילה צדק מופיע בקוטר של 44.6 שניות קשת, כמעט כפול מהגודל שבו מאדים נראה מכדור הארץ. בגודלו הנוכחי נדרש רק טלסקופ בהגדלה של פי 40 כדי לגרום לדיסקת כוכב הלכת לראות כמו שנראה הירח ללא סיוע טלסקופ. הגדלה זו תחשוף שלוש רצועות עננים עיקריות באטמוספירה. חפשו את המרקם הכהה של שתי הרצועות משני צידי קו המשווה המופרדות ברצועה בהירה באיזור קו המשווה. חגורות אלה והקו המפריד ביניהם נראו לראשונה בשנת 1664 בידי מספר אסטרונומים לרבות ניקולו זוקי, ג'יאן דומינקו קאסיני, רוברט הוק וג'יל-פרנסואה גוטיינז.
באותה הגדלה ניתן גם לראות את ארבעת הירחי הבהירים של צדק, שהתגלו לראשונה בידי גלילאו גליליי לאחר תצפית בת שבוע שהחלה -ב7 בינואר 1610.


אתר יוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן