סיקור מקיף

קולו של הספקן – קונספירציה להמונים / מייקל שרמר

מי מאמין בתיאוריות קונספירציה, ומדוע

נשיא ארה"ב ברק אובמה, צילום מדצמבר 2014. צילום: <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-303412p1.html?cr=00&pl=edit-00">Mykhaylo Palinchak</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>
נשיא ארה"ב ברק אובמה, צילום מדצמבר 2014. צילום: Mykhaylo Palinchak / Shutterstock.com

 

מתברר שהנשיא ברק אובמה היה עסוק מאוד עד כה במשרתו: הוא זייף תעודת לידה כדי להסתיר את זהותו האמיתי כזר, במסגרת תכנית הבריאות שלו הוא יצר "צוותי מוות" שיקבעו מי יחיה ומי ימות, הוא זמם להרוס את החירויות הדתיות בארה"ב באמצעות כפייה של אמצעי מניעה במוסדות דתיים, פוצץ את אסדת הקידוח Deepwater Horizon כדי לזכות בתמיכה בסדר היום הסביבתי שלו, תכנן בסתר התקפות סוריות בנשק כימי כדי להכשיר את הקרקע למלחמה, ניצח על הירי במאבטח של הסוכנות לאבטחת התחבורה (TSA) כדי לחזק את סמכויות הרשות הזאת, הורה על הטבח בבית הספר סנדי הוק כדי לקדם את החקיקה לפיקוח על אחזקת נשק ובנה מחנות ריכוז כדי לאסור בהם אמריקנים שיתנגדו למדיניותו.

האם אנשים באמת מאמינים לתיאוריות קונספירציה כאלה? אכן כן, ובמספרים גבוהים להדאיג. כך קבע מחקר אמפירי שערכו לאחרונה ג'וזף א' אושינסקי וג'וזף מ' פארנט, שני פרופסורים למדעי המדינה באוניברסיטת מיאמי, ופרסמו את ממצאיו בספרם "תיאוריות קונספירציה אמריקניות" (הוצאת אוניברסיטת אוקספורד, 2014). כשליש מן האמריקנים, לדוגמה, מאמינים בטענה שאובמה אינו אמריקני. שיעור דומה מאמין שהתקפת הטרור ב-11 בספטמבר הייתה "עבודה פנימית" של ממשל בוש.
הרעיון שהמאמינים בדברים כאלה הם חבורה של חנונים לבנים המתגוררים במרתפי בית הוריהם, אף הוא אגדה. הסקרים של אושינסקי ופארנט מראים שהאמונה בקונספירציות "חוצה מגדרים, גילים, מוצאים אתניים, רמות הכנסה, זיקות פוליטית, רמות השכלה ומעמדים תעסוקתיים." למשל, אנשים משני צִדי המתרס הפוליטי, משמאל ומימין, מאמינים בשיעורים דומים בקונספירציות, אם כי כל צד מוצא לעצמו את הנושאים. אנשי השמאל הליברלי נוטים לחשוד שהתקשורת והמפלגות הפוליטיות הם פיונים של טייקונים קפיטליסטים ותאגידים, ואילו אנשי ימין שמרנים מאמינים שהאקדמיה והאליטות הליברליות שולטות באותם ארגונים ממש. אנשי שמאל נוטים לאמץ קונספירציות הקשורות במזון שעבר הנדסה גנטית (GMO), כמו אלה הטוענות שחברת מונסנטו חורשת מזימות כדי להרוס את החוואים הקטנים. לעומתם, אנשי הימין נוטים לאמץ קונספירציות הקשורות בשינוי האקלים, המאשימות, בין השאר, את מדעני האקלים באקדמיה בשינוי נתונים כדי להרוס את הכלכלה האמריקנית.
השייכות האתנית משפיעה אף היא. אפריקנים-אמריקנים נוטים להאמין שסוכנות הביון המרכזית, CIA, שתלה סמים קשים, כמו קראק, בשכונות במרכזי הערים. אמריקנים לבנים נוטים להאמין שהממשלה חורשת מזימות להטלת מס על העשירים כדי לתמוך בנשים המנסות לרמות את שירותי הרווחה וכדי להפוך את אמריקה לאוטופיה סוציאליסטית.
ואולם, מעודד לגלות שאושינסקי ופארנט מצאו שחינוך והשכלה מפחיתים את החשיבה הקונספירטיבית: 42% מבין הנשאלים שלא סיימו בית ספר תיכון נטו לחשיבה כזאת בניגוד ל-23% מבעלי תואר ראשון. ואף על פי כן, הממצאים מורים על כך שאחד מכל חמישה בוגרי אוניברסיטאות אמריקני נוטה להאמין בקונספירציות. כמחנך, אני מוצא בכך חומר לדאגה.

גורמים נוספים משפיעים על יצירתה של חשיבה קונספירטיבית. אושינסקי ופארנט כותבים שבניסויי מעבדה "חוקרים מצאו שמצבי חרדה ואיבוד שליטה דוחפים את הנשאלים למציאת תבניות מדומות ומעלים אצלם הסברים קונספירטיביים". הם מוסיפים שבעולם האמיתי "נמצאו ראיות לכך שאסונות (כמו רעידות אדמה) ומצבי לחץ אחרים (כמו אי-ביטחון תעסוקתי) דוחפים בני אדם להמציא, לאמץ ולחזור על תיאוריות קונספירציה."
על פי אושינסקי ופארנט, תיאוריית קונספירציה ניחנת בארבעה מאפיינים: "(1) קבוצה (2) פועלת בסתר (3) כדי לשנות מוסדות וארגונים, לגזול כוח וסמכות, להסתיר את האמת או להשיג רווחים לעצמה (4) על חשבון טובת הכלל." ניתוח תוכן של יותר מ-100,000 מכתבים למערכת הניו יורק טיימס במשך 121 שנים הניבה שלושה עמודים של תיאוריות כאלה שעסקו במגוון נושאים, החל באדולף היטלר והקונגרס הלאומי האפריקני ועד ארגון הבריאות העולמי ומתנחלים ציונים. החוקרים סווגו את התיאוריות לשמונה סוגים: שמאל, ימין, קומוניזם, קפיטליזם, ממשל, תקשורת, נושאי חוץ (אמריקניים) ואחרים (בונים חופשיים, התאחדות הרופאים האמריקנית ואפילו מדענים). הנושא המשותף לכולן הוא כוח, מי מחזיק בו ומי רוצה אותו. החוקרים מסכמים אפוא את חקירתם במסקנה שפארנט תרגם מספרו של ניקולו מקיאוולי "הנסיך" (שהוא כעין מדריך לתורת הקונספירציות): [כל הקונספירציות עוסקות] "בתשוקה העזה לשלוט, ובתשוקה הרפה שלא להישלט."

ולכל חורשי הקונספירציות, זכרו את סיסמת המהפכנים בכל מקום: sic semper tyrannis – כך תמיד לרודנים.

על המחבר
מייקל שרמר הוא המו"ל של כתב העת Skeptic (.(www.skeptic.com ספרו הבא הוא: "תיבת נח המוסרית של המדע". עקבו אחריו בטוויטר: @michaelshermer

51 תגובות

 1. והצבא האירני ממש "להיט".די אני יבקר באתר הטוב הזה ,אבל לא יגיב בקרוב.

 2. 89
  היה הוגה דעות צבאי בשם קלאוזביץ אשר אמר אם אני לא טועה שהמלחמה היא רצינית מדי בשביל להשאיר אותה בידי הגנרלים. עצתי לך חשוב היטב לפני שאתה פולט שטויות. ניכר בדבריך שאין לך רקע במדע המדינה, בהיסטוריה ובקבלת החלטות.

 3. או שחור או לבן.ישראל זוכה ליחס מורכב כדי להסוות חשש, הם מפגינים בוז.ישראל מזלזלת באירן אל מפגינה פחד.מדינה נורמלית מכינה את עצמה,אך לא עושה מפגני אימה ופחד.

 4. האירנים סבורים שישראל זו "שלוחה אימפריליסטית של אמריקה", קרי "השטן הקטן". ולכן הם מזלזלים בישראל,אבל גם חוששים מימנה.מובן שאירן לא רואה כמה ,מתנשאת ואימפריאלית היא בעצמה.

 5. 89
  על סמך מה אתה קובע את זה? ארה"ב אינה הכלכלה הגדולה ביותר בעולם, אז למה דווקא איתם כדאי לעשות עסקים? ושוב – על סמך מה אתה קובע מה מישהו אחר יודע?

 6. 89
  ואולי האירנים משטים באמריקאים? המזרח התיכון עובר עתה תהפוכות רבות וייקח שנים עד שהוא יתייצב. האמריקאים לא בדיוק מבינים מה שקורה כאן והאירנים מנצלים זאת

 7. באירן יודעים שעסקים עושים עם אמריקה,ולמרות שישראל מפחידה אותם ,אמריקה כבר תבלום את ישראל. ואכן זה הייה מיותר לפתוח במלחמה מול אירן.אלו הערכותי לגבי ישראל והמיזרח התיכון.

 8. לא ברור לי, מבחינת העיקרון, מה ההבדל בין אמונה בקונספירציה לבין אמונה בישו באלוהים במוחמד…….

 9. ברור ברור,נכון שאירן גרעינית(פצצות+טילים) וההנהגה שלה מדברת כמו נערי רחוב.אבל במלחמה בינו לבינם,להם זה יכאב פי 100(והם יודעים את זה). אין לתת אמון בסעודיה(הם מכוונים טילים תוצרת סין לישראל). להגן באמריקה על מצרים וירדן ,זה מתבקש.והאמריקאים הם דוברי אמת שכדי לעשות איתם עסקים.

 10. אירן באופן מחוכם אימצה את מדיניות העמימות הישראלית.ברור שיש לאירן נשק גרעיני,גם אם הוא מפוזר בחלקים בכל אירן.ביבי מודה לאירנים ,וכך יכל לומר עוד 100 שנים ש"הוא מנע נשק גרעיני מאירן"

 11. ארצות הברית רוצה מה שהיא רוצה,סעודיה היא מדינה בעיתית .כי סעודיה תומכת בטרור,כי סעודיה מפלה נשים,סעודיה לא דמוקרטית.ואירן היא מדינה גרעינית אם נרצה או לא.(האירנים באופן פטטי ,טוענת שאין ולא הייה לה נשק גרעיני). אז מה חרם באירן לנצח? כי כמו שיש לסעודים כסף יש כסף גם לאירן.אגב סנקציות מחזקות מדינות,כך החרם הערבי גרם לישראל לפתח תעשית נשק ,מזון,חקלאות ואפילו רכב.(תעשית הרכב קרסה כשהחרם הזה הפסיק).

 12. 89,
  ויגיד מה?
  מה תשובותיך לנקודות שהעלאתי? אתה חושב שסעודיה, על כמות הכסף שיש שם והקשרים לארה״ב, תישאר אדישה לגרעין אירני?

 13. אולי היגיע הזמן שמנהיג ידבר בגובה העניים,ולא רק בפאתוס ולהט.

 14. 89,
  זה שאני פרנואיד לא אומר שלא רודפים אחרי. אני מאוד אוהב ציניות אבל דוגמתך שוב קורסת, נראה לי מיותר להסביר מדוע.
  אגב, אם יגיעו חייזרים הם לא ייתקפו את ישראל. הם יתקפו את הבית הלבן ואולי איזה קצינה צה״לית או איש מוסד יעזרו לאמריקאים לנצח אותם, כך אומרים כל סרטי הוליווד. אתה שחיי בסרט (כי תשובותך רדודות כמו תסריט סרט) אמור לדעת זאת טוב מכולם.

  ניסים,
  אני שמאל ואתה קורא את מה שאני חושב. לדעתי אחת הבעיות בשמאל היא היעדר מנהיגות שמסוגלת לדבר על האיום האירני בטון ופאתוס שביבי עושה. אני מעריך שבסיבוב הבא (עוד שנתיים?) דיסקין ודגן כבר יהיו שם כנציגי הממסדר הביטחוני, לאו דווקא כשמאל קלאסי, אבל לבטח כנגד הכוחות המשיחסיטיים שהליכוד והבית היהודי מייצגים.

 15. חיים
  אני חושב כמוך. זו השגיאה הגדולה של השמאל, לדעתי.

  89
  שוב, אתה לא מדבר מתוך ידיעה. חבל.

 16. שמוליק, ישראל מוכנה גם לפלישת חיזרים.אין מדינה יותר מוכנה והיסטרית מישראל.

 17. והינה קונספירציה בשביל הכיף,ביבי התאסלם במהלך ביקור חשאי בסעודיה(הוא התעקש לבקר במכה)

 18. ניסים
  89 נכשל במה שקורה אצל רבים. תופעה זו אני מגדיר ככשל החשיבה הזהה. הכוונה שלי שאם אני חושב בצורה מסוימת אז גם מישהו אחר חושב כמוני ולא תמיד זה כך.

 19. 89,
  זה לא עובד כך. צריך להתכונן לגרוע מכל וכאשר אי אפשר להתכונן אל הגרוע מכל, צריך למנוע אותו בכל מחיר.

 20. מוזר יש אנשים המאוכזבים מזה שאירן לא יכולה להשמיד את ישראל.

 21. 89
  אתה מניח שממשלת אירן חושבת שיש לנו יכולת לעשות להם נזק רציני, ואתה מניח שממש אכפת לממשלת אירן….
  מעניין על מה אתה מבסס את שתי ההנחות האלה.

 22. 89,
  איך זה עונה על הסעיפים שלי? ואם הם יחליטו להתאבד? ואם הם יעבירו טכנולוגיה גרעינית לאירגוני טרור (פצצה מלוכלכת)? מה לגבי יצירת מרוץ חימוש בין מדינות ערב?
  אין ספק שזהו אחד האתגרים הגדולים ביותר שישראל עומדת בפניהם ולדעתי תשובותיך שטחיות.

 23. כאמור טהרן היא עיר צפופה מאוד, ומתקן בבושאר הוא ממש חלק מעיר גדולה.כך שגם טיל קונבנציונלי הייה להם מסוכן.

 24. 89
  אז אתה אומר שמדינה שיש לה יותר נשק היא יותר בסכנה? האם אתה מודע שללא אותה מדינה מסכנה (ארה"ב), ישראל הייתה נעלמת מזמן מהמפה, ללא שום ספק?

  אני מציע לך להסתכל בסרטון – https://www.youtube.com/watch?v=XGYxLWUKwWo – כדי להבין את מצבה הבטחוני של ישראל. אולי זה יגרום לך לחשוב לפני שאתה כותב דברים לא מבוססים (אני בספק…).

 25. 89,
  עניתי לך לגבי עניין ההדדיות (סעיפים 1 ו-6) ודוגמת פולין שלך אינה נכונה לחלוטין: לא דיברתי על מות המנהיג אלא סנריו קטסטרופלי של נפילה בגוש דן שתוביל למוות של עשרות אלפי אנשים, פי כמה כמה פצועים והרס מוחלט של כמות רכוש כזו, שממנה אי אפשר להשתקם אלא בעזרת מדינות אחרות.
  מאידך, אתה לא ענית לי על אף סעיף.

  ניסים,
  כל מה שכתבתי על ביבי הוא נכון והוא לא קשור לשינאה אליו. אני חושב שהוא מנהיג נוראי שנכשל בכל דבר כמנהיג ובייחוד בנושא החשוב מכל, הגרעין האירני.

 26. ניסים תעשה לי טובה,מספיק עם הלחץ.ישראל יותר בטוחה מארצות הברית,שבה יש יותר נשק מאנשים.

 27. 89
  בטחון מופרז כמו שלך היה גם בעבר. חלקינו למדו את הלקח. ישראל בסכנה קיומית. תתרגל לזה. המצב של אירן לא מעניין אף אחד, בטח לא את ההנהגה שלה.

 28. לגבי ההנהגה, לדוגמה ממשלת פולין טסה לטקס ברוסיה המטוס התרסק(נראה שראש ממשלת פולין החליט לתת לטיס הוראות). ופולין עדין קימת למרות שההנהגה נהרגה.לנו היה ראש ממשלה שסבל מדיכאון,ברור שהוא לא תפקד.ישראל מתקיימת בלי תקציב,ויש שאומרים שביבי לא עשה דבר.מספיק עם הפניקה הגרעינית ישראל לא הולכת לשום מקום.

 29. טהרן יותר צפופה מגוש דן,גם אם לא היה לנו נשק גרעיני הינו יכולים לשגר טיל על כור גרעין אירני.סאול ממשיכה לתפקד גם בלי תקציבי ביטחון ענקיים.כדאי לנו להסתדר עם אירן(הסכם הוא טוב). ולא להתערב בסיכסוך הסוני/שעי.

 30. 89
  שמוליק אמר הרבה דברים, ואני מסכים אם כולם. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהיא בסכנה קיומית, משתי סיבות. סיבה אחת היא אירן, בפרט, והאיסלם בכלל. הסיבה השנייה היא העיוורון של חלק מאיתנו למצב זה!!

  אני לא שונא את ביבי בצורה קיצונית כמו שמוליק, אבל אני גם חושב שהוא ראש ממשלה נוראי, בעיקר כי הוא מטפל בבעיה אחת, ולא בשנייה.

 31. אני מוטרד הרבה יותר מהלוקשים של קונספירטורים דלי מידע ודלי אישיות מהסוג של מר "*6==/_89 מ"הלוקשים" של ראש ממשלתי שלפתחו מונח כל המידע האמיתי והעדכני והוא לא ישן בלילות בעטיו של המידע הזה.

 32. 89,
  תחילה גילוי נאות: כתבתי באתר בשרשור אחר את דעתי הקטלנית על ביבי. לאחר שאמרתי זאת, צריך לספר בריש גלי שאירן גרעינית היא בעיה נוראית למדינת ישראל.
  1. לנו אין יכולת תגובה שניה במובן הזה שאם גוש דן יופצץ בנשק גרעיני, מדינת ישראל תחדל מלהתקיים דו פקטו.
  2. אירן מפתחת את היכולות הטכנולוגיות שלה, באופן מהיר ביותר. אולי היום אין לה יכולת למכה שניה אבל מחר יהיה לה. אתה חייב להסתכל טיפה מעבר לאף.
  3. אירן לא תהיה חייבת להפציץ אותנו באופן ישיר. היא תומכת בכל אירגוני הטרור ותאר לך שהם מעבירים טכנולוגיות גרעיניות לארגונים רצחניים שאין להם אלוהים ומוכנים *למות עם פלישתים*?
  4. אירן גרעינית מקשה מאוד על היכולת שלנו להיכנס למלחמות קונבנציונליות מול אירגוני הטרור שמסביבנו (ואם ביבי מדובר על סיבוב כל שנתיים בערך)
  5. אירן גרעינית תגרום למדינת ערב אחרות לחתור לנשק גרעיני. מצרים וסעודיה גם גרעיניות היא לא בשורה טובה לנו.
  6. ההשוואה ליפן ואוקראינה אינה טובה מאחר ולמדינות השכנות להם, אין את המרכיב האפוקליפטי הדתי העז שקיים בדת המוסלמית. יפן לא מאויימת כפי שאנחנו מאויימים. במילים אחרות, ישראל לא יכולה לשחק על הקלף של איום בהשמדה הדדית (שפועל כל כך טוב אצל האמריקאים והרוסים) כי לא ברור שהמשטר האירני (או ארגוני טרור אפוקליפטיים) תמיד יתנהג בצורה רציונלית כאשר הרציונל הוא הרציונל שלך.
  אגב,צפון קוריאה מול דרום קוריאה היא דוגמא יותר טובה בשבילך אבל גם בטירוף שקיים בצפון קוריאה אין מרכיב אפוקליפטי.

  לאור כל זה אני משתומם שהנהגת המחנצ די משאירה את הזירה הבטחונית לביבי, במקום לספר לכולם שגם במושא האירני, או בייחוד בנושא האירני הוא נכשל. 6 שנים הוא בתפקיד ואירן היא מדינת סף גרעינית. איך אמר אינשטיין: טירוף הוא לנסות לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולקוות שהפעם תצא תוצאה אחרת.
  אל תהיו מטורפים.

 33. וגם כך ישראל מספיק חזקה להגן על עצמה.למה אנו מדברים בשביל הסעודים.כאמור לישראל יכולת למכה שניה ,וכמו שיפן אוקראינה עדין קימות .בלי טלי חץ ,אז די עם הפניקה סביב אירן.

 34. מה קשור אחריות! עובדה שאירן יצרה שורה של תעשיות גרעין! ויש שם תחנות חשמל גרעינוית ,ויש להם ידע להכין פצצה ,ומפעל וכורים למים כבדים,וטילים! הכל קיים ולכן אירן היא מדינה גרעינית.אבל אירן נלחמת בישראל עד הלבנוני הסורי או העזתי האחרון.מספיק לאכול את הלוקשים של ביבי.

 35. תרגום הספר של שרמר שגוי. The moral arc- הקשת המוסרית, ולא תיבת נוח…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן