סיקור מקיף

‫קולו של הספקן – מיתוס החייזרים הרעים / מייקל שרמר‬

מדוע סטיבן הוקינג טועה בהזהירו מפני יצורים חוץ-ארציים תבוניים

קרדיט: Invisible Creature

מערך הטלסקופים על שם אלן, שמפעיל מכון SETI לחיפוש אחר חוצנים תבוניים בצפון קליפורניה, מקרב אותנו ליום שבו ניתקל בתבונה חוץ-ארצית. סביר להניח שיום המפגש יגיע במוקדם ולא במאוחר בשל חוק מור (שהציע גורדון א' מור, ממייסדי חברת אינטל), שלפיו כוח החישוב של מחשבים מכפיל את עצמו כל שנה-שנתיים. מתברר שעקומת הצמיחה המעריכית הזאת מתארת את רוב הטכנולוגיות ובהן טכנולוגיות הקשורות בחיפוש חוצנים. מייסד SETI, פרנק דרייק, טוען שהחיפוש שלנו כיום יעיל פי 100 טריליון מן החיפושים שערכנו לפני 50 שנה, ושגבול השיפור עדיין אינו נראה באופק. אם אי טי אכן מצוי אי שם, אנחנו ניצור אתו קשר. אבל מה יקרה כשיתרחש הדבר וכיצד עלינו להגיב?

השאלות האלה, שהיו פעם נחלת המדע הבדיוני בלבד, העסיקו ברצינות רבה את אחד מכתבי העת המכובדים ביותר בעולם – Philosophical Transac­tions of the Royal Society A – שייחד בגיליון פברואר 2011 שבעה-עשר מאמרים מלומדים לנושא "איתור חיים חוצנים והשלכות הדבר על המדע ועל החברה". מאמרים רבים מבטלים כלאחר יד מיתוסים כגון אלה הטוענים שהדבר יביא להידרדרות החברה למצב של פחד או היסטריה, או שמדענים ופוליטיקאים יזממו להסתיר את הדבר. שתי דוגמאות מוכיחות שהמיתוסים האלה לא יתקיימו. האחת מדצמבר 2010, כשסוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, ערכה מסיבת עיתונאית שזכתה לחשיפה רבה ובה הודיעה על צורת חיים אפשרית המבוססת על ארסן, והאחרת ב-1996 כשמדענים הכריזו שסלע ממאדים מכיל עדויות מאובנות לחיים קדומים על פני כוכב הלכת האדום ונשיא ארה"ב דאז, ביל קלינטון, אף יצא בהצהרה בנושא. סוכנויות חלל רעבות לתקציב, כמו למשל נאס"א, וארגונים פרטיים התלויים בגיוס משאבים, כמו למשל מכון SETI, ירעישו עולמות על כל תגלית הקשורה בחוצנים שיעלו בחכתם, מחיידקים ועד תושבי מאדים. אבל האם עלינו להשיב לחייזרים תשובה?

סטיבן הוקינג סבור שעלינו לסתום את פיותינו. "צריך רק להביט בעצמנו כדי לראות כיצד חיים תבוניים עלולים להתפתח לדבר כלשהו שלא נרצה לפגוש," הסביר הוקינג בסדרת הטלוויזיה הדוקומנטרית שלו ששודרה ב-2010 בערוץ דיסקברי. "אני מדמיין לעצמי שהם עלולים להתקיים בספינות חלל עצומות, לאחר שכילו את כל משאביו של עולם הבית שלהם. חייזרים מתקדמים כאלה יעברו אולי לחיי נוודות כדי לכבוש וליישב כל כוכב לכת שיגיעו אליו." בהסתמכו על תולדות המפגשים בין תרבויות אנושיות קדומות, שבמהלכם שִעבדה התרבות המפותחת יותר את התרבות הפחות מתקדמת או הרסה אותה, מסכם הוקינג: "אם אי פעם יבקרו אצלנו חייזרים, אני חושב שהתוצאה תהיה דומה למה שקרה כשקולומבוס עגן לראשונה באמריקה, מפגש שלא עלה יפה מבחינת הילידים האמריקנים."

אני בספק. אף על פי שאנו יכולים לבחון את הנושא רק על נבדק אחד, המין האנושי, ושתולדות המפגשים הראשונים בין התרבויות של הנבדק הזה אכן אינן מקור לגאווה, הרי שהמגמה ב-500 השנים האחרונות מעודדת דווקא: הקולוניאליזם מת, העבדות גוועת, שיעור האוכלוסיות שנספו במלחמות ירד, הפשע והאלימות בירידה, חירויות אזרחיות בעלייה, וכפי שאנו רואים במצרים ובמדינות ערב אחרות, השאיפה לייצוג דמוקרטי מתפשטת, בד בבד עם התקדמות החינוך, המדע והטכנולוגיה. המגמות האלה עשו את התרבות שלנו למכילה יותר ולנצלנית פחות. אם נמשיך את קו המגמה הזה, בן 500 השנים, ונמתח אותו לאורך 5,000 שנים או 500,000 שנים, נוכל לקבל מושג כיצד עשויה להיראות תרבות חוצנית.

למעשה, כל תרבות בעלת יכולת למסעות נרחבים בחלל תימצא הרבה אחרי שלב הקולוניאליזם המנצל והשימוש במקורות אנרגיה מתכלים. שעבוד ילידים וניצול משאביהם הם גישה שעשויה להניב רווחים לטווח קצר לתרבויות ארציות, אבל היא אינה בת-קיימא במשך עשרות אלפי השנים הדרושות למסע בין-כוכבי.

במובן זה, המחשבה על תרבויות חוצניות כופה עלינו לשקול את אופייה ואת התקדמותה של התרבות הארצית שלנו. הדבר מעורר תקווה שכשניצור את המגע עם תרבות חוצנית, הדבר יוכיח לנו שלפחות תרבות אחת נוספת הצליחה להגיע לרמה שבה רתימה של טכנולוגיות חדשות החליפה את השליטה ביצורים עמיתים ושחקר החלל גבר על כיבוש אדמות. קדימה אל הכוכבים!

מייקל שרמר הוא המו"ל של כתב העת Skeptic ((www.skeptic.com ספרו הקרוב הוא "המוח המאמין". עקבו אחריו בטוויטר: @michaelshermer

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

30 תגובות

 1. Dani שמעת אי פעם על האינדיאנים? ארה"ב הרגה בהם וכלאה אותם בשמורות(בהם הם נמצאים עד היום)

 2. סבדרמיש יהודה

  נכון. גם אלכסנדר אינו חסיד אומות העולם. ואולי בכלל אין דבר כזה "כובש נאור". עגום מאד

 3. ר.ח
  נדהמתי קשות! כוכך הרבה קטסטרופות מעבר לפינה ואני לא ידעתי…
  האמת ניתנת להיאמר שאני בעצמי חײזר. לא חי בארץ, ולא מעורב בענײני הארץ בה אני חי. אולי באמת כדאי לי להיװעץ עם פסיכולוג. אבל, מאידך, למה לי? טוב לי בפסיכיותי המזהרת 🙂

 4. יובל,

  האמת שהדיון הזה קצת מצחיק בעיני. כל הארץ ולמעשה העולם מתמודדים עם משבר כלכלי קשה, משבר אקולוגי של התחממות גלובלית, אנשים ברחובות, הרופאים שובתים, מחר הכרזה של הפלשתינאים, התורכים אולי פולשים לסוריה, באיראן כבר מתווכחים על תיעדוף יעדי הפצצה גרעינית, המהפכה בלוב ובסוריה מתמהמהת, הכסף למדע לרפואה ולכל שאר הדברים החשובים הולך ומצטמצם ועוד לא קנינו לילדים דברים לבית הספר שתיכף מתחיל ומה שמדאיג כמה אנשים זה אם החייזרים ידידותיים או לא. טוב שלא מתווכחים מה יקרה כיבוא עידן קרח חדש.

  מעניין מה יש לפסיכולוגים לאמר על זה? בריחה? הדחקה?

 5. תודה ר.ח
  אז אם לא הג'ינג'י הזה החריב את התשתית הכלכלית של מסופוטמיה, ג'ינג'י אחר עשה זאת. הג'ינג'י הוא רק שם וסמל. יכולתי לבחור במקומו, למשל, את הטאליבן שפוצצו פסלי בודהה או את המוסלמים ששרפו את הספרײה באלכסנדריה. כאמור, אנחנו יכולים להחריב בלי חשבון ויכולים גם להתאמץ לשמר את התרבויות שאנחנו כובשים.

 6. מבקר עולם היקר
  גם אם אנחנו לא יודעים מה יקרה במפגש עם חייזרים, זה לא מונע מאיתנו לדון בכך
  ברור שיש שלוש אפשרויות
  מפגש קשה
  מפגש נעים
  מפגש אדיש
  מהניסיון שהיה לנו על פני כדור הארץ במפגשיי תרבויות המפגשים היו בדרך כלל קשים- אינדיאנים, אבג'ורדים בבאוסטרליה, כהי עור באפריקה.
  גם המקרה למפגש נעים שהובא ע"י יובל חייקין הוא מטעה כי אנחנו שוכחים מה עשה אלכסנדר מוקדון למתנגדים לו לדוגמא, העיר צור, שהושמדה לחלוטין משום שהעיזה להתייצב נגדו.
  אני לא יכול לשכוח מראה מספר לימוד ביאולוגיה אמריקאי מתחילת המאה העשרים שם תוארו סוגים שונים של קופים הנימצאים על עץ- שימפנזה, אורנג גוטן , גורילה וניגר. להזכירכם ניגר הוא כושי.
  אם תרצה להבין יותר טוב מה תהיה ההתייחסות, ראה מה אנו עשינו ועושים לתרבות הדולפינים, לתרבות הבפאלו, ולתרבויות המקרל וההרינג כי זאת תהיה ההתייחסות אלינו- יצורים ותרבויות פרימיטיבים.
  אני צופה למפגש קשה או במקרה הטוב, אם יהיה לנו מזל- מפגש אדיש, מסע מחקר בו הם ייקחו מספר דגמים למחקר ביאולוגי, וימשיכו הלאה.
  זאת דעתי
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 7. מבקר העולם
  ფქ თჯს ჰფუქ ქათუქ ათქუ,/ ვჯუფნვ ვჰთ ქნმუთ ,აუცუ, ჟუცუ,

  SPOCK
  Do you suppose that Q of Star Track and Q of James Bond are one and the same?

 8. My concept is the best ever conceived by humans. I come to serve,and my service will honor you. My species are far superior to humans but we cooperate knowing the human spark in unique in the galaxy. and so we form the mightiest coalition
  ever assembled

  in terms of other life forms in the universe, just visit your local Hollywood retailer to obtain the recent harvest of alien-ware plots
  cowboys and aliens, super8 are mildly entertaining recent examples with some degree of logic.

  My farewell comes to you
  in the words the all mighty Q

  "And if you're very lucky I might drop by from time to time to say hello
  See you – out there –

  LLAP

 9. חבר'ה, לא נעים לי.
  לא נעים לי לספר לכם עד כמה מגוחכים הדברים שאתם כותבים.
  סטיבן הוקינג יכול להבין בהרבה מאוד דברים בתחום הפיזיקלי של העולם שלנו ואולי גם של היקום,
  אבל אם הוא אומר שהוא יודע משהו על טיבם של חייזרים, לא בטוח לא מבין בחייזרים.
  תסתכלו על סין שהייתה סגור בפני העולם המערבי פעם – ללא חשיפה לעולם המערבי, הסינים פיתחו תרבות שונה מאוד ורפואה שונה, בעלת בסיס שונה, ואני מדבר פה על בני אדם בכדור הארץ.
  אין שום דרך לדבר איך יראו ומה תהיה התרבות של חייזרים, כי הם אפילו לא התפתחו על כדור הארץ.
  כשהוקינג וגם חלק מהמגיבים מדברים על טכנולוגיה חייזרית, בתוך הראש הם משווים בין סוגי טכנולוגיות שמוכרות להם כטכנולוגיות שהתפתחו על כדור הארץ – וזאת כבר טעות.
  להשוות טכנולוגיה שפותחה על ידי בני אדם לטכנולוגיה החייזרית המתקדמת זה יתחיל להיות דומה כשתשוו את המצאת הרכיבה על סוס להמצאת החללית הכי מתקדמת שקיימת כיום. 🙂
  אין שום דרך לדעת מה יקרה כשייווצר קשר ראשון עם חייזרים, אבל אני די בטוח שלנסות לברוח מהם זה יהיה חסר תועלת.
  לכו תדעו, אולי הם יחלפו על פני כדור הארץ יסרקו את הכוכב ולא יזהו בכלל שיש פה ייצורים חיים.
  אין שום סיבה שהאופן בו האנושות פועלת יראה להם מוכר.
  יכול להיות שאנחנו מוקפים בחייזרים פה על פני כדור הארץ והם לא נקלטים בכלל בחושים האנושיים שלנו או שהם נקלטים אבל אנחנו לא תופסים את אופן ההתנהגות שלהם כמשהו חי.

  מר. סבדרמיש, אני מתפלא עלייך שלא העלאת את האפשרויות הללו.
  בכל מקרה אני אשמח להמשיך את הדיון הזה עם מי שרוצה.

 10. עולים בדעתי שני סוגי חײזרים הפולשים וכובשים. האחד הוא אלכסנדר מוקדון שבחר ללמוד ולשמר את התרבויות של העמים שכבש והשני הוא ג'נג'יס חאן שפשוט השמיד והרס ללא הבחנה.

  יום אחד, אולי עוד במאה הקרובה ואולי, אם נזכה בארכת חסד, רק בעוד כמה מאות, נצטרך לעזוב את עולמנו אשר לא יצלח עוד לחײם ולכבוש עולמות חדשים. האם נהיה אז כאלכסנדר מוקדון או כג'נג'יס חאן?

  האפשרות האחרת, שחײזרים יבואו לכבוש את עולמנו, היא ממש לא לענײן. מה יש להם לחפש כאן?

 11. "האני האחר"

  דעתו של הוקינג וכמוהו מועדפים על פני דעותיהם של אחרים מהסיבה שהוקינג יודע על מה הוא מדבר.

  זה שאתה מאמין בכל מיני סוגים של חייזרים לא מצביע על כך שאתה יודע על מה אתה מדבר.

  יש כאלה שחושבים שיש חייזרים. יש כאלה (כמוך) שחושבים שיש סוגים שונים של חייזרים. יש כאלה שחושבים שאין חייזרים. למה שיאמצו דווקא את דעתך?
  אתה יכול לראות שמתוך הכתבה עולה שאם יש חיזרים אז יכולה להיות גם אפשרות שהחיזרים התפתחו באופן כזה שמאפשר להם להתחשב בב"ח אחרים (שונים מהם) ובאופן כזה שיאפשר לחיזרים לדאוג לאותם ב"ח. מי יודע, אולי כשנפגוש חיזרים הם דווקא יעשירו את המין האנושי בידע 'אקזוטי'…

 12. דיון על חייזרים בידען זו קפיצה קוואנטית למציאות פנטסטית…

  מה מכשיר את הוקינג (מדען בעל שיעור קומה אמנם) לייעץ לנו בנושא חייזרים? או מייקל שרמר?

  לכל אחד יש דעה בנושא (וכבר נאמר על כך Opinions are like a*ssholes – everybody's got one נדמה לי שעל ידי הארי המזוהם ירום הודו). מה הופך את דעתם של שני האדונים לטובה יותר משל כל מגיב כאן?

  לי דרך אגב ברור שיש חייזרים מכל הסוגים – טובים, רעים, מפותחים, פרמיטיביים, חורשי רע, מלאי כוונות טובות, נצלנים וכו' וכו' וכו' – אלה לא חדשות בכלל.

 13. דוני: "יש מצב שהוקינס הוא הסנונית הראשונה של כוח החלוץ החיזרי לכיבוש כדור – הארץ….בשלב ראשון הוא מנסה לזרוע פחד ופאניקה…"

  בוני:" אשכרא דוני עלית על משהו…"

  דוני" תודה בוני."

 14. כל יצור שמסתובב אי שם בחלל, החל את דרכו כטורף הנמצא בראש שרשרת המזון על כוכב הלכת בו החל את דרכו.
  כל טורף יהה זה נמר או אדם או אי טי כלשהו, דואג לעצמו היטב ועושה זאת בציפורניים מחודדות או במוח מפותח טוב יותר מהנטרף.
  ולכן אם הם כל כך חכמים שהם יכולים להגיע עד אלינו, כלומר – הרבה יותר מאיתנו, אני עם הוקינג. בואו נכבה את האור, ננשום חלש,ולא נייצר הרבה רעש.

 15. מה קשור SETI? סגרו את התקציב לפני כמה חודשים
  ובכלל לנסוע בכל היקום רק בשביל לאכול פאלפל? נשמע קצת עלוב…

 16. ל א.יואב
  ישנה תאוריה שהם אכן תכננו ליצר רובוטים ביולוגיים אבל משהו השתבש ואנחנו נוצרנו במקום זאת(סיפור גן העדן והאכילה מפרי עץ הדעת?) ומאחר ועל פי חוקי המוסר שלהם ישנו איסור לפגוע ביצורים בעלי תודעה לא הוכחדנו על ידם.

 17. עלינו להתכונן. להקים ספינות חלל גדולות מספיק להכיל אוכלוסייות אנושיות הגדולות דײן לשרוד פרק זמן בלתי מוגבל. בתחילה עוד נישאר בקשר עם פלנטת האם, אך יבוא יום בו ניאלץ להתנתק. זה קשה לביצוע, אבל חשוב למען המשך קיומה של האנושות ושמירת נכסינו הרוחנײם.

  אל לנו לחכות עד שהחרב החדה כבר תהיה מונחת על צװארנו. עלינו להתחיל עוד קודם. מוטב כבר היום.

 18. לדעתי מיKל היקר הם יתייחסו לצמחונים כמוצר מועדף בעל טעם מעודן, בלי הרבה שומנים מיותרים.
  לא מכאן תבוא לך הישועה!
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 19. אני מקווה שיתחשבו במי שבחר להיות צמחוני.
  מצד שני – אם הגישה שלי מייצגת שלב חדש באבולוציה התרבותית – אז אולי הם יתחשבו בכולם.

 20. זהו בדיוק מר נקודה, החייזרים יתנהגו אלינו בדיוק כמו שאנחנו מתנהגים לפרות כבשים עופות דגים חזירים וכו, הם גם יצדיקו את עצמם בהתנהגות שלנו כלפי הנחותים מאיתנו.
  ואם בכלל נהיה גם טעימים לחיכם אז בכלל הלך עלינו.
  ניזכרתי, הולך לאכול עוף לצהריים
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 21. כנראה שמייקל שרמר שכח שיש בכדור הארץ יצורים אחרים חוץ מבני אדם שאנו עושים בהם כרצוננו.

 22. להערכתי אין שום סיבה לחשוש. אין שום דבר על פני כדור הארץ שתרבות מתקדמת תרצה בכלל.

  כל הטענות על שעבוד ועבדות הרי זה ברור לכולם שכמעט בכל סוג עבודה עדיף רובוט טוב על פני עבד ממורמר (בין אם זאת כרייה של חומרים או כל צורך אחר שבשעבוד הרי שרובוט פשוט יעשה את העבודה בצורה זולה יותר מבני אדם)
  לגבי מחצבים ידוע לנו כיום על מחצבים יקרים ועצומים הפרושים בכל רחבי הגלקסיה, אין מחצב הקיים על פני כדור הארץ שאין אותו בכמות אדירה בכוכבים אחרים במערכת השמש ובוודאי בכל היקום כולו ולכן איזו סיבה יש לתרבות מתקדמת להשתלט עלינו ולנצל אותה לצרכנו???
  משום כך אין לנו מה לחשוש כלל וכלל שהרי לתרבות מתקדמת שחוצה את כל היקום לא יהיה צורך בכל הדברים הנלוזים שהם ערכים מיושנים של בני אדם כמו עבדים או ניצול משאבים.
  זאת גם הסיבה שתאוריית האסטרנואוט הקדום לא ממש תופסת שהרי מדוע יצורים אינטלגנטיים ינסו לייצר אדם- עבד כשרובוט אחד איכותי יכול לעשות את עבודתו פי אלף יותר טוב ויותר מהר.

 23. כל עוד יש ספק שיצורים עויינים כאלה קיימים לא היינו רוצים לבדוק מי צודק האם המחבר או הוקינג עדיף ללכת בשיטת הוקינג – סתמו את הפה

 24. עוד דבר שלא מובן לי, מה הקשר בין ניחושים לגבי איך יהיו החיזרים שאולי נפגוש לבין אתר מדעי ?
  יש סיבה לוגית/ניסויית להניח משהו לגבי חיזרים שאין לנו שום נתונים אודותיהם ?

  מי שרוצה לעבור על כל התרחישים האפשריים, יוכל למלא את מבוקשו בסירטי מדע בדיוני.

  תרחישים הכוללים: חיזרים חכמים ורשעים המשמידים את האנושות, חיזרים מפגרים שמפסידים תמיד, חיזרית המתאהבת בבן אדם (או חיזר בבת אדם) ולוחמ/ת נגד המין שלה, ועוד ועוד…

 25. לא מובן לי למה להניח שצוויליזציה מתקדמת תתפתח דווקא לקוליאנליזם, ולא לתרבות שוחרת שלום.
  לא פגשתי חיזרים ביינתים, אך בין בני אדם יש את שניהם.
  יש את הבריטים, לדוגמה, שניסו לשעבד את העולם.
  לעומת זאת יש את שוויץ, לדוגמה, שממש לא מעוניינים לכבוש מדינות אחרות.
  לפי הידוע לי, גם ארה"ב, שהיא מעצמה, לא יצאה לכבוש אף פעם, אלא מתוך הגנה עצמית (אפגניסטן), או הגנה על בני ברית (קוריאה).

 26. גם אני מסכים הוקינג שהמפגש עם החוצנים יגמר רע מאוד, אך אני מאמין שהמפגש
  יתקיים אם נירצה או אם לא נירצה ולכן האנושות חייבת להתכונן אליו!
  כיצד?, זאת באמת השאלה הגדולה!
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 27. כתבה חצוייה
  מה הקשר בין ETSI לבין מפגש עם חיזרים ???
  ETSI יכול במקרה הטוב ביותר לקלוט שידור ששודר לפני כמה מאות מיליוני שנים וגם אז המאמינים ישארו מאמינים הספקנים ספקנים והשוללים ישללו כי השידור מבויים והכל הרי היה קונספרציה מלכתחילה.
  לגבי מפגש, כן האנושות מה-זה התקדמה…
  לפני 70 שנה בארה"ב כושים היו בדירוג שווה לכלבים אבל עכשיו הם כבר מוכנים לחיזרים, נו באמת…
  עולם שבו הדת משחקת תפקיד כו מרכזי לא מוכן עוד להרבה פחות מחיזרים.
  אני מצדד בדעתו של הוקינג, זה יגמר רע מאד.

 28. במידה כזו – אין ליצורים הנ"ל שום סיבה טובה לפגוש אותנו…. לא נוכל לתרום להם כלום, ובל מקרה נהווה איום מתגבר עם ניחשף לטכנטלוגיות מתקדמות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן