סיקור מקיף

‫קולו של הספקן – חמישה מיתוסים על טרור‬

מדוע טרור אינו יעיל

 

טרור. איור: shutterstock
טרור. איור: shutterstock

מכיוון שהטרור מעורר רגשות עזים כל כך, הוא גם הוליד לפחות חמישה מיתוסים. הראשון נולד בספטמבר 2001, כשנשיא ארה"ב ג'ורג' ו' בוש הכריז: "נשחרר את העולם משוחרי רעה" השונאים אותנו בגלל "החירויות שלנו." הרגש הזה מגלם בתוכו את "המיתוס של הרוע המוחלט", לדברי רוי בַּאוּמַייסטֶר, פסיכולוג באוניברסיטת מדינת פלורידה. המיתוס הזה טוען למעשה שהטרוריסטים נוהגים באלימות חסרת תכלית ללא שום סיבה הגיונית.

הרעיון הזה הופרך במחקרים מדעיים שבחנו את הסיבות לתוקפנות. פסיכולוגים זיהו ארבעה סוגי אלימות שבהם נוקטים התוקפנים כדי להשיג מטרה תכליתית (מנקודת מבטו של התוקפן): אלימות ככלי להשגת דבר כלשהו, או אלימות אינסטרומנטלית, למשל שוד, כיבוש או חיסול יריבים; נקמה, כמו נקמת דם או לקיחת החוק לידיים; שליטה והכרה, כמו תחרות על יוקרה ונשים, בייחוד בקרב גברים צעירים; ואידיאולוגיה, כמו אמונה דתית או שאיפות אוטופיות. תערובת של כל הארבעה מניעה טרוריסטים.

במחקר שהקיף 52 מקרים שבהם נקטו מוסלמים קיצוניים פעולות טרור נגד ארה"ב, למשל, הסיק חוקר מדעי המדינה ג'ון מולר מאוניברסיטת מדינת אוהיו, שהמניעים שלהם היו לעתים קרובות שילוב של אלימות אינסטרומנטלית ונקמה: "זעם רוחש נגד מדיניות החוץ של ארה"ב, בייחוד נגד מלחמותיה בעיראק ובאפגניסטן ונגד תמיכתה בישראל בסכסוך הפלסטיני." אידיאולוגיה דתית "הייתה אחד השיקולים של רובם," אומר מולר, "אבל לא מפני שהמְפַגעים רצו להפיץ את חוקי השַריעה או לייסד כליפויות (מעטים מן הטרוריסטים היו מסוגלים בכלל לאיית אפילו אחת משתי המילים), אלא כדי להגן על אחיהם לדת נגד מה שמקובל לראות כמלחמה מרוכזת שמנהלת נגדם ארה"ב במזרח התיכון."

ובאשר לשליטה ולהכרה: האנתרופולוג סקוט אטראן מאוניברסיטת מישיגן הראה שמחבלים מתאבדים (ובני משפחותיהם) זוכים במעמד ובכבוד בחייהם ובהבטחות לנשים בעולם הבא. רובם משתייכים "לרשתות מקומיות ורופפות של בני משפחה וחברים המוסרים את חייהם לא רק לשם המטרה אלא גם זה למען זה." רוב המחבלים הם בשנות העשרה המאוחרות או בראשית שנות ה-20 לחייהם והם "מועדים להצטרף בעיקר לתנועות המבטיחות להם מטרה בעלת משמעות, חברוּת, הרפתקה ותהילה," הוא אומר.

אטראן מפריך דעה מוטעית אחרת: שהטרוריסטים נמנים עם רשת כלל-עולמית רחבה, המנוהלת מגבוה וזוממת כנגד המערב. הוא מוכיח שלמעשה מדובר ב"רשתות חברתיות מורכבות, מבוזרות, המאורגנות באופן עצמאי ומתפתחות ללא הרף."

דעה מופרכת שלישית טוענת שטרוריסטים הם גאונים שטניים, כפי שקבע דוח ועדת החקירה של אירועי ה-11 בספטמבר: "מתוחכמים, סבלניים, ממושמעים וקטלניים." לטענת חוקר מדעי המדינה מקס אברהמס מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, לאחר חיסול המנהיגים של ארגוני הצמרת הקיצוניים ביותר "מחבלים שפעלו בתוך ארה"ב לא היו מתוחכמים ולא היו גאונים אלה טיפשים דלי יכולת."

והדוגמאות רבות: ריצ'רד רייד, שניסה לפוצץ מטוס באמצעות פצצה בנעליו ב-2001, לא הצליח להצית את פתיל ההשהיה מפני שנרטב בגשם. עומר פארוק עבד-אלמוטאלב, שניסה לפוצץ פצצה שהטמין בתחתוניו ב-2009, לא הצליח אלא להבעיר את מפשעתו. ב-2010 ניסה פייסל שאחזאד להפעיל פצצה בכיכר טיימס ולא הצליח אלא לשרוף את רכב הניסן פאת'פיינדר שלו מבפנים. רזוואן פרדוס, שניסה לבנות טיסן-תופת ב-2012 רכש חומר נפץ מזויף מסוג C-4 מסוכני הבולשת הפדרלית של ארה"ב (FBI). ולאחרונה, נראה שלמחבלים במרתון בוסטון 2013 לא היה אלא רובה אחד, ושיטת המילוט היחידה שלהם הייתה לחטוף מכונית, כמעט ריקה מדלק, ששימשה את דז'וקר צרנייב לדריסת אחיו, טמרלן, לפני שנכשל בניסיונו להתאבד בסירה מקורקעת.

בדיה נוספת גורסת שהטרור קטלני. בהשוואה לממוצע הרציחות השנתי בארה"ב, העומד על 13,700 מקרים בשנה, מקרי המוות מפעולות טרור כמעט אינם נחשבים מבחינה סטטיסטית: 33 מקרים בארה"ב מאז 11 בספטמבר 2001.

ולבסוף, המצאה נוספת טוענת שהטרור יעיל. בניתוח של 457 מבצעי טרור שנערכו מ-1968, לא מצאה חוקרת מדעי המדינה אודרי קרונין מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון אפילו קבוצת טרור קיצונית אחת שהצליחה לכבוש מדינה ו-94% מהן לא הצליחו להשיג אף אחת ממטרותיהן האסטרטגיות. בספרה מ-2009 "כיצד הטרור מסתיים" (בהוצאת אוניברסיטת פרינסטון) היא קובעת שהוא מסתיים מהר (קבוצות טרור שורדות בממוצע שמונה שנים) ורע (במות מנהיגיהן).

עלינו תמיד לעמוד על המשמר, כמובן, אבל המיתוסים האלה מורים על כך שאי אפשר להימנע מן המסקנה שהטרור אינו דומה כלל למה שהמחבלים היו רוצים שיהיה.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

על המחבר

מייקל שרמר הוא המו"ל של כתב העת Skeptic (.(www.skeptic.com ספרו האחרון, "המוח המאמין" יצא כעת לאור בעטיפה רכה. עקבו אחריו בטוויטר: @michaelshermer

המאמר מתפרסם באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

17 תגובות

 1. בפשע יש רעים וטובים,במילחמה יש שני צדדים באותו מעמד. במילחמה כל צד טוען
  ללגיטימיות כלים שיש לו – מי שיש לו צבא מסודר מבצע פקודות של ראש מידינה
  וגם מי שלוחם כפרטיזאן\גרילה\טרור. שילטון המסיט את אזרחיו לחשוב כי צד שני
  למילחמה הוא לא לגיטימי – סביר כי יש לשילטון זה כוונות זדון גם כלפי אזרחיו.
  לעיניין יעילות – טרוריסטים אף פעם לא מנצחים – הם משנים את שמם ללוחמי חופש.
  ראה מחתרת בתקופת המנדט. לא חיסלו את בריטניה אך שיכנעו אותה שלא משתלם

 2. טרור זה קבוצת אנשים שדרך פעולתם גורמת לזריעת פחד בציבור.

  אז שכל אחד יחשוב ממי הוא מפחד. ואותו גוף שממנו הוא מפחד יכול להיקרא בשבילו גוף טרור.

  תפסיקו לתת לתקשורת (לבעלי ההון) להחליט בשבילכם מיהו גוף טרור ומי לא.

 3. "מיתוס" רביעי: הטרור קטלני – זה נכון, ונכון כפליים אם אתה מוסלמי. רוב הטרור בעולם הוא אסלאמי וגם רוב הנפגעים הם מוסלמים. יש פערים מסוימים בין גופי מעקב ומחקר, משום שלא כל אירועי הטרור זוכים לאזכור כלשהו. זה המצב באזורים רחוקים בפקיסטן, בעיראק, באפגניסטן ובסומליה. על דרפור אין מה לדבר. מוסלמים טובחים במוסלמים, ולעולם החופשי מגיעים רק פרטי מידע חסרים מאד. לפחות שנים עשר מיליון איש נהרגו ונטבחו בעולם הערבי והמוסלמי. רובם על ידי ערבים ומוסלמים וזהו הסיפור של הג'האד העולמי. אם לוקחים בחשבון את ההערכות הממעיטות (הפערים מגיעים למיליונים) של הטבחות המוסלמיים הגדולים בשנים האחרונות נראה נוכל לראות שבאלג'יריה היו: כ100 אלף במלחמת האזרחים בשנות התשעים. סודן: בין 2.6 מיליון ל-3 מיליון. אפגניסטן: כמיליון במלחמת אזרחים.סומליה: בין 400 אלף ל-550 אלף קורבנות במלחמת אזרחים.בנגלדש: בין 1.4 מיליון ל-2 מיליון. אינדונזיה: 400 אלף איש, ועוד 100 אלף עד 200 אלף במזרח טימור. עיראק: בין 1.54 מיליון ל-2 מיליון קורבנות. איראן: בין 450 אלף ל-970 אלף קורבנות. לבנון: 130 אלף קורבנות. תימן: בין 100 אלף ל-150 אלף הרוגים. צ'צ'ניה: בין 80 אלף ל-300 אלף הרוגים. היו עוד הרבה שחיטות קטנות יותר בשם הג'האד בעוד עשרות מדינות. השחיטות והטרור משביתים את הכלכלה, גורמים לאוכלוסיות להגר ולמדינות להפוך את צורתן.

 4. ה"מיתוס" השלישי שהמחבלים הם גאונים ושטניים: אף אחד לא טוען זאת. המנהיגים שלהם מתוחכמים דיים בשביל להמשיך לפעול (ובמיוחד מאחר שברוב העולם הם מתפקדים ללא שום הפרעה) או לדבר בשתי שפות מול מדינות המערב, כמו המשטרים באיראן, תורכיה, פקיסטן, הרשות הפלסטינית, ורוב המדינות המוסלמיות, שהם כולם המממנים הגדולים של ארגוני הטרור העולמי. הזרוע הביצועית על הטרוריסטים המתאבדים עצמם אינה מורכבת מגאונים ולא אמורה להיות כזו אלא על פי תפקידם במערכת. יש תפקידים שונים במערכות וכל אחד מוצא את תפקידו לפי יכולותיו. אבל הם כולם ממושמעים וקטלניים. וכל מערכות הטרור המסועפות (רשתות עולמיות של מימון, תמיכה, גיוס, חינוך, חימוש ועוד) על כל פעיליהם הם אכן "מתוחכמים, סבלניים, ממושמעים וקטלניים" כמו שקבע דו"ח החקירה האמריקאי על אסון התאומים.

 5. ה"מיתוס" השני שארגוני הטרור שייכים לרשת כלל-עולמית רחבה – זה לא לגמרי נכון אבל גם לטעון שהם מבוזרים לחלוטין זה לא לגמרי נכון. יש קשר חזק בין הארגונים הגדולים: הטליבאן, אלקאעדה, האחים המוסלמים, ארגונים פוליטיים מדיניים בסעודיה או איראן, וכולי, מבחינה לוגיסטית, כלכלית, אידאולוגית . הדבר מזכיר את ארגוני הטרור בישראל, והקשרים החזקים שלהם לתנועות ציבוריות אחרות וכן אחד לשני, גדודי עז א-דין אל-קסאם, צבא האסלאם, חמאס, הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, פת"ח, ועדות ההתנגדות העממית, כוחות הרשות הפלסטינית ועוד.

 6. "המיתוס" הראשון הוא שהמחבלים פועלים באלימות ללא תכלית וללא שום סיבה הגיונית. אני מאמין שיש בלבול בין המטרה לבין הדרך. המטרה היא אכן לא הגיונית, מטורפת ודתית משיחית, ולכן האלימות היא בעצם חסרת תכלית. אבל עם זאת המניעים הם אנושיים ולכן כל המחבלים יבצעו את האלימות מסיבות שימנו הפסיכולוגים.

 7. נוסף על מה שאמרו מעליי פיגוע כמו "התאומים" בתזמון אחר היה גורם למאות אלפי הרוגים ולא לאלפים ולמיארדי דולרים. הייתי אומר שזה כן משיג את מטרתו. אגב גם הנאצים היו משטר טרור – טרור של מדינה שמופץ על ידי קבוצה שהשתלטה עליה והעבירה אותו לשאר אירופה וחלקים מאסיה ואפריקה בדרך לטרור כלל עולמי

 8. ניתן להוסיף את הanc בדרום אפריקה שמארגון טרור הפך למפלגה השלטת . וכמובן אותנו ההגנה האצ"ל והלחי היו ארגונים שהוציאו לפועל מעשי טרור והצליחו לגרש את הבריטים השיגו את מטרתם להקים מדינה יהודית והפכו להיות שני הכוחות הפוליטים השולטים בישראל

 9. אני דווקא מסכים עם רוב הדברים הכתובים למעט אחד .

  משטר טרור ..או קבוצת טרור כן כבשו מדינה ..קוראים לאחת כזו לבנון .
  ואם הגדרת הטרור שלכם רופפת יותר יש לכם את האייתולות באיראן והמשטר הצבאי של קוריאה הצפונית …הטרור של איראן מקיף יותר וקונבנציונאלי יותר ( שגריריות נשקים וכו ) ..ושל צפון קוריאה הוא בעיקר על הנייר אך עם זווית גרעינית .

  הקולוניות לא כבשו את ארצות הברית בזכות טרור , אם כבר הופעל עליהם טרור גם במהלך הלחימה בהם .

  לגבינו כיהודים או יותר נכון ישראלים . הטרור בעיני לפחות מוגדר כהרג חסר הבחנה של אזרחים למטרת ההרג. לחימה בין צבאות או אפילו פיגועים חייל בחייל זה עדיין לחימה .
  צליפה על תינוק בתור עריסה ..פיצוץ בבית קפה ..זה נטו טרור .

 10. מאמר מוזר,
  המיתוס הבא: ״המיתוס של הרוע המוחלט" איננו נובע ממשפט הפתיחה כמו מצויין ״בוש הכריז: "נשחרר את העולם משוחרי רעה" השונאים אותנו בגלל "החירויות שלנו."״
  בלי כל קשר להסכמה או אי הסכמה עם בוש זהו Non sequitur

  גם המסקנה רדודה, וחפוזה. טרור על משקל פחד, לא על משקל הרוגים. למדוד טרור לפי מספר הרוגים נשמע לי כמו למדוד טנק לפי העלות שלו (קשר רופף לחלוטין). יש למדוד את השתלטות הפחד על האוכלוסיה ועל ההשפעה שלה (למשל העיתונות, שאמורה להיות משכן חופש הדיבור, היום בהרבה מקומות תחשוב פעמיים אם להדפיס קריקטורות של מוחמד ולרוב תחליט נגד).

  בנוסף לטעון שטרור לא כבש מדינה הינו חוסר הגינות. ארה״ב הפעילה טרור על אנגליה והצליחה לכבוש את הקולוניות האנגליות. במקומות מסויימים אין קו ברור בין טרור למלחמה. וטרור הוא רק טקטיקה נוספת בארסנל הלוחמה הכוללת. להקטין אותו כלא רלוונטי הוא מגוכך כאשר מפעילי הטרור מוצאים שהוא כן.

 11. כתבה מביכה.
  אף קבוצת טרור לא הצליחה לכבוש מדינה? מה לגבי עזה? שטחי הרשות ביו"ש? הנסיגה מלבנון. גם אנחנו לא בדיוק השגנו מדינה ע"י דיבורים יפים. אירלנד? כל המדינות שנאבקו והצליחו להשיג עצמאות?
  "אטראן מפריך דעה מוטעית אחרת: שהטרוריסטים נמנים עם רשת כלל-עולמית רחבה…" – איך בדיוק הוא מפריך את זה? לא אומרים…
  מחקר על 52 מקרים של פעולות טרור בלבד? ונגד ארה"ב בלבד? ממש לא מדגם מייצג.
  קיצר, ממאמר מדעי מצפים ליותר…

 12. נראה פשטני ומובל בדעה עוד לפני שהמחקר התחיל. המסקנות חותכות מדי ומפליא שאתר כמו "הידען" מפרסם אותן שלא תחת ביקורת. מעבר לזה- הטרור בתוך תחומי ארה"ב הוא לא בדיוק דוגמה לטרור כפי שמופיע ברוב הגלובוס. בעיראק ואפגניסטן הטרור מאוד יעיל ונמשך הרבה יותר מ-8 שנים. בישראל הוא דורש משאבי עתק מהמדינה ובהחלט מקשה, יוצר תחושה של חוסר בטחון ומערער את חוזקה של החברה (ראיה עיקרית לכך היא כמות האנשים הוותרנים שהלכה למעשה מוכנים שהמדינה תוותר על חלקים בריבונותה ומתגמשים מול תופעות אלו של חוסר מוסר משווע, רק מתוך שאינם יכולים להתמודד עם הדרישות הקשות של עמידה איתנה מול בעיות מוסר שכאלו).
  יותר מכל סוגי האלימות השונים שגורמים באופן כזה או אחר לטרור (ולזה פופר היה קורא פסאודו מדע, כי זו תיאוריה שכל דבר יפול בתוכה ולא ניתן להפריכה), הבעיה העיקרית היא חוסר במוסר. חוסר במוסר נגרם כאשר מדינה לא מצליחה להחזיק נורמות חברתיות- אם על ידי כך שאינה מחזיקה את מוסדות החינוך, שרמת החינוך לקויה ואינה עוסקת בערכים, או שמדינה מועלת בתפקידה להגן על אזרחיה- אם על ידי רשויות חוק לא פעילות או על ידי שפיטה לא יעילה. כך או כך הדבר מאפשר צמיחה של גרעינים בתוך החברה בהם המוסר לקוי ושמאפשר לטרור לפעול בתוכם.
  עצוב שלאחרונה זו הרבה של הידען.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן