קולו של הספקן – קונספירציות סותרות

מדוע אנשים המאמינים בתיאוריית קונספירציה אחת נוטים להאמין גם באחרות

עשן מתמר מעל מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001. צילום: רשות הגנים הלאומיים האמריקנית. מתוך ויקיפדיה
עשן מתמר מעל מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001. צילום: רשות הגנים הלאומיים האמריקנית. מתוך ויקיפדיה – מושא לתיאוריות קונספירציה

ביום רביעי, 16 במאי 2012, ביליתי כמה שעות באוטובוס חם במדבר הניאון הקרוי לאס וגאס בלוויית חבורה עליזה של חובבי קונספירציות בריטיים שבאו לסיור בדרום-מערב ארה"ב בחיפוש אחרי עב"מים, חייזרים, אזור 51 ומבצעי חיפוי והסתרה של הממשלה, כחלק מצילום סדרה דוקומנטרית של ה-BBC. אישה אחת שעשעה אותי בסיפור על אודות כדורי אנרגיה כתומים שריחפו סביב מכוניתה בכביש הבין-מדינתי 405 בקליפורניה וסולקו בסופו של דבר בידי מסוקים מבצעיים שחורים. איש אחר דרש שאסביר לו את מקור אלומת הלייזר הירוקה שעקבה אחריו, ערב אחד, באזור כפרי באנגליה.

קונספירציות הן היקירות הקבועות של מפיקי טלוויזיה משום שהן תמיד מושכות צופים. למשל, תכנית תעודה של תאגיד השידור הקנדי שבה השתתפתי לאחרונה, בשם "קונספירציה בעלייה", הציגה תיאוריות המסבירות את מותם של ג'ון פ' קנדי והנסיכה דיאנה, עב"מים, אזור 51 ואת המתקפה של ה-11 בספטמבר, כאילו יש ביניהם חוט משותף. מנחה הרדיו ומפיץ הקונספירציות אלכס ג'ונס, שהשתתף אף הוא בסרט, אמר, למשל, את המשפטים האלה: "המערכת הצבאית-תעשייתית היא שהרגה את ג'ון פ' קנדי", "אני יכול להוכיח שיש קרטל בנקאי פרטי המקים ממשלה עולמית מפני שהם מעידים על עצמם שהם עושים זאת," ו"בכל דרך שנסתכל ב-11 בספטמבר, לא נמצא שום קשר לטרור האיסלמי: התוקפים היו בבירור סוכנים של הממשל האמריקני שהוקרבו כשעירים לעזאזל כמו שהוקרב לי הרווי אוסוואלד [רוצחו של קנדי]".

דוגמאות כאלה, כמו אחרות שבהן נתקלתי בשנותי אל מול הקונספירציות, הן סמל למגמה שזיהיתי: אנשים המאמינים באחת התיאוריות האלה, נוטים להאמין גם במזימות רבות אחרות, בלתי סבירות באותה מידה ולעתים קרובות אף סותרות זו את זו. התצפית שלי זכתה לאחרונה לאישוש אמפירי בידי הפסיכולוגים מייקל ג' ווד, קארן מ' דוגלס ורובי מ' סאטון מאוניברסיטת קנט במאמר שפורסם בינואר 2012 בכתב העת לפסיכולוגיה חברתית ולמדע האישיות, בכותרת "חי ומת בעת ובעונה אחת: אמונות בתיאוריות קונספירציה סותרות." הכותבים פותחים את המאמר בהגדרה הזאת של תיאוריית קונספירציה: "טענה שאנשים או ארגונים רבי-עוצמה קשרו קשר ופעלו יחד בחשאי כדי להשיג מטרה כלשהי (בדרך כלל מרושעת)", טענה "שקשה להפליא להפריכה… ושמצטברות אליה שכבות חדשות של מזימות שנועדו לנמק כל ראייה בלתי-תומכת חדשה." ברגע שאתם מאמינים ש"אפשר לבצע בחשאיות כמעט מושלמת קונספירציה ענקית אחת מרושעת, [הדבר] מרמז על כך שאפשר לבצע מזימות רבות דומות." פרדיגמה מיסטית כזאת מאפשרת לתיאוריות קונספירציה להיעשות "ברירת מחדל המשמשת להסבר כל אירוע – השקפת עולם יחידתית וסגורה שבה האמונות מתקבצות ברשת של תמיכה הדדית הידועה בשם מערכת אמונה מונולוגית."

מערכת אמונה מונולוגית כזאת מסבירה את המתאם הברור שהמחקר מצא בין תיאוריות קונספירציה שונות. למשל, "נמצא מתאם בין האמונה שתא נכלולי של שירות הביון הבריטי, MI6, היה אחראי למותה של [הנסיכה] דיאנה לבין האמונה בתיאוריות שה-HIV נוצר במעבדה… שהנחיתה על הירח היא תרמית… ושממשלות מסתירות את קיומם של חייזרים." האפקט ממשיך להתקיים גם כשהקונספירציות סותרות זו את זו: ככל שהמשתתפים האמינו יותר שדיאנה זייפה את מותה, כן הם האמינו שהיא נרצחה.

הכותבים מציעים שפועל כאן תהליך מחשבתי ברמה גבוהה יותר, שאותו הם מכנים "עקביות גלובלית" המבטלת סתירות מקומיות: "המאמינים במספר ניכר של תיאוריות קונספירציה מתחילים לראות את הרשויות כמוליכות שולל ביסודן. תיאוריות קונספירציה חדשות ייראו אפוא סבירות יותר לנוכח האמונה הזאת." יותר מכך, "היעדר האמון שרוחשים מפיצי הקונספירציות בהסברים הרשמיים עמוק כל כך, עד שהם מאמצים במקביל כמה תיאוריות חלופיות על אף סתירות ביניהן." לפיכך, כותבים מחברי המאמר, "ככל שהמשתתפים [במחקר] האמינו בכך שהאדם שבלב תיאוריית קונספירציה הקשורה במותו, כמו הנסיכה דיאנה או אוסאמה בן-לאדן, עדיין חי, כך הם נטו להאמין שאותו אדם נהרג, כל עוד נסיבות מותו לכאורה קשורות בהונאה מטעם הרשויות."

וכפי שטען אלכס ג'ונס בתכנית "קונספירציה בעלייה": "איש אינו בטוח, אתם מבינים? הרוע הצרוף מתרוצץ חופשי בכל מקום בדרגים הגבוהים."

כותרת אתר האינטרנט של ג'ונס, Infowars.com, מכריזה כך: "מפני שמתנהלת מלחמה על מחשבותיכם." אמת ויציב. ולכן, המדע וההיגיון חייבים תמיד להתגבר על הפחד ועל האי-רציונליות, והשידול לאמונה בקונספירציות מחזק את הפחד ואת האי-רציונליות על חשבון המדע וההיגיון.

על המחבר

מייקל שרמר הוא המו"ל של כתב העת Skeptic ((www.skeptic.com ספרו החדש הוא "המוח המאמין". עקבו אחריו בטוויטר: @michaelshermer

Post to Twitter

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

25 תגובות

 1. נתקלתי במאמר זה שנים לאחר כתיבתו. הביטוי "קונספירציה" נשמע כמשהו שבא להוכיח את ההיפך ממה שאנשים רגילים חושבים. אבל במקרים רבים קונספירציות קיימות, ומתגלות לפעמים שנים רבות לאחר שנעשו. הקונספירציות המקובלות הינן בעיקר בתחום של מאבק בין גופים או מדינות. כיום יודעים למשל שההתקפה על פולין על ידי גרמניה החלה עקב קונספירציה של התקפה פולנית כביכול על תחנת רדיו גרמנית. לאחר המלחמה נודע שהייתה זו יחידת אס.אס. במדים פולנים.
  קונספירציות מעין אלו רווחות מאד, כמו: "האיש שלא היה", שהיה מבצע הטעיה בריטי לפני הפלישה לסיציליה; מבצע הטעיה ענק לפני הפלישה לנורמנדיה לגבי מקום הפלישה; ואף משיכתה של ארה"ב למלחמה לצד בריטניה בקונספירציות שונות ומשונות. אין זה אומר שכל דבר חייב להיות קונספירציה, אך במקרים רבים מתגלים אחרי שנים נתונים חדשים, שאכן הן היו כאלה.

 2. משה.

  אני מקבל את דבריך, אך עם ההסתייגות שלעיתים (רחוקות, נכון) מה שנראה כתאוריית קנוניה, יכול להתגלות בדיעבד כקנוניה אמיתית.

  אבל זה לא קורה הרבה.

 3. אבי,

  הבעיה היותר גדולה כמו שצייניתי למעלה היא שהמתודולוגיה "המחקרית" של הקונספירציות הופכת להיות קבילה על יותר ויותר אנשים עקב חשיפה הולכת וגוברת לתאוריות אלה. מה שיכול להיות אחד הגורמים לגדילה האקספוננציאלית של תיאוריות אלה. זוהי הסיבה העיקרית שאני מתנגד בחריפות להשמת תאורית קונספירציה באותה קבוצה של מחקרים בעלי מידע חסר. הם לא אותו דבר, הם בעילי מתודולוגיה מחקרית שונה לחלוטין. והמתודולוגיה של תאוריות הקנוניה צריכה להיות מוכרת ומוקעת.

  כמו שציינתי בתגובות קודמות אין כל בעיה שהמסקנה של תאורית קונספירציה (שמייצרת עובדות מסביב למסקנה קבועה מראש) תתגלה כנכונה. אין הרי קשר בין השתיים.
  דוגמא. הבדווים רוצים לשלוט בעולם ולכן הם ממדברים אותו.
  ברור שאין קשר בין ה"תיאוריה" מעל והמסקנה הנכונה שהעולם עובר מידבור.

 4. משה,

  אז נאלץ לא להסכים. אני לא רואה את הסימטריה שאתה מציע. לא בתור הכרח (כמו שאתה מציג זאת) ולא כמציאות.
  קנוניה היא חבירה של אדם אחד או יותר לביצוע פעולה (זדונית) בחשאי.
  תאורית קנוניה (יש ביטוי כזה?) היא הנחת יסוד שקנוניה מסויימת קיימת. ועושה שימוש בלוגיקה(היגיון) פסולה או עובדות שיקריות/חלקיות על מנת "להוכיח" אותה.

  אין בין השתיים כל לקשר. אחת לא יוצרת את השניה, לא תלויה בשניה ולא תוצאה של השניה. קנוניה יכולה להופיע ללא תאורית קנוניה ולהפך.

  אם היה חשד שניקסון אחראי לפעילות בלתי חוקית – זה חשד, לא תאורית קונוניה.
  אם החשד משמש למעקב על ניקסון וניסיון לבדוק את אשמתו – זה ניסיון כנה לחקר האמת ולא תאורית קנוניה.
  אם מישהוא האשים ללא כל הוכחות (במקרה זה בלי שניתפסו אנשי הזדון ממפלגתו של ניקסון/מציאת הקלטות) את ניקסון. והשתמש בעובדות שיקריות או בלוגיקה פסולה. זוהי קנוניה. ולמיטב ידיעתי זה לא קרה.

  הטענה שלי.
  כשאני בוחר להיות הדיוט בנושא מסויים (הרי אין סיכוי שאני אצליח להבין כל הנושאים) אסור לי לפתח הזדהות עם מסקנה לעוסה של גוף שלישי שאין לי כל הבנה על האינטרסים שלו/ה.
  וכשאני בוחר להכנס לעומק של תיאוריה מסויימת. תיאוריית קנוניה מתפרקת דיי מהר כשמבינים את העובדות לאשורן, מכיוון שחוסר עיקביות, מידע חסר והיגיון לקוי הם מאפיינים מובנים בה. אם הם לא קיימים זוהי לא תאורית קונספירציה (זה יכול להיות למשל, חקירת ניקסון עקב חשד סביר).

 5. סתם במקרה באותו רגע שאנחנו מדברים על תאוריות קונספירציה, נולדה אחת חדשה ע"י אמריקאי הזוי, ואומצה ע"י התקשורת האיראנית: "ישראל אחראית לרצח של הילדים בניוטאון":
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4321625,00.html

  הבעיה היא לא כאשר מיעוט מבוטל מאמין בתאורית הקונספירציה, אלא כאשר היא הופכת לאמונת הרוב. השאלה היא האם ניתן להעלים הוכחות סותרות, ולהבליט או לייצר הוכחות תומכות בתיאוריית הקונספירציה? או שבכלל אין צורך להעלים הוכחות- פשוט "מטביעים" את הדיון ב"לכאורה הוכחות", כך שכל מידע סותר נשמע בלתי אמין. בסופו של דבר, יהיו כל כך הרבה תומכים בתיאוריה שאף אחד לא ינסה לסתור אותה.
  כמובן שאני לא מתייחס לתחומים מדעיים מובהקים, אלא לנושאים כמו היסטוריה, פוליטיקה וכו…

  בנוסף, הנה דוגמאות של תיאוריות קונספירציה שהתגלו כנכונות:
  פרוייקט שליטת המוח של הCIA שנקרא: MK ULTRA . פרוייקט לחקר האפשרות לשלוט או לשטוף את מוחם של האנשים, ולגרום להם לעשות דברים שמנוגדים לרצונם החופשי.
  "עסק הביש" של המוסד הישראלי, שנועדה לפגוע ביחסים שבין מצריים למערב, ע"י פעולות טרור נגד מוסדות מערביים במצריים.

 6. משה.

  תאוריית קונספירציה: ניקסון שלח פורצים למטה המפלגה הדמוקרטית.

  קונספירציה: ניקסון שלח פורצים למטה המפלגה הדמוקרטית.

  ההבדל מבחינת הציבור: הקלטות מהחדר הסגלגל.

  תאוריית קונספירציה: ממשלת גרמניה הורתה לרצוח את כל היהודים באירופה.

  קונספירציה: ממשלת גרמניה הורתה לרצוח את כל היהודים באירופה.

  ההבדל מבחינת הציבור: פרוטקול ואנזה.

  תאוריית קונספירציה: היהודים מנסים להשתלט על העולם.

  קונספירציה: היהודים מנסים להשתלט על העולם.

  ההבדל מבחינת הציבור: הפרוטקולים של זקני ציון.

  ההבדל בין פרוטקול ואנזה לפרוטקולים של זקני ציון: האחרון הוכח כזיוף.

  וזו הנקודה שלי: אנו יכולים לדעת את ההבדל בין תאוריית קונספירציה מופרכת לקונספירצייה אמיתית רק בדיעבד, כשהתחוורו העובדות.

 7. ישראל,

  האם אנחנו מודעים איזה תאוריה היא קונספירציה או לא ?
  בהחלט כולנו מסוגלים להיות מודעים לכך, אבל, הדיוט אשר לא מתעניין בנושא מסויים ומקבל את המידע הלעוס ללא הפעלת חשיבה עצמאית וביקורתית מסתכן בקבלתה של תאוריה מפוקפקת. כל שאנו צריכים זה להתעניין בעובדות אם העובדות מודבקות ע"י טענות בעלי גוון מפוקפק יש צורך בעובדות נוספות אשר יחזקו את שכבת הדבק הזאת. פשוט לא ?

  גם אם לא היו מוכיחים את הפיתרון הסופי. זו עדיין לא הייתה תיאורית קונספירציה.
  וזאת טענתי שאנחנו דנים על נושאים מקבילים.
  אתה מדבר על קונספירציה ואני על תיאורית קונספירציה.
  בהחלט הייתה קונספירציה של הנאצים לפיתרון סופי לבעיית היהודים. אך לא הייתה תאורית קונספירציה בנושא זה.

  "רוב הפלסטינים מאמינים בתאוריה"
  רוב הפלסטינים מאמינים אוטומטית בכל מה שמכפיש את ישראל. אז מה ?! ֿ אין פה שום נתון שמוסיף מידע.
  גם ללא העובדות הרפואיות אשר סותרות את הטענה הזו. אין היגיון מבחינת ישראל לבצע את הרצח בחשאי. כמו שהזכרת בחטף, לישראל היה ויש מדיניות של סיכול מדויוק (החיסולים). ישראל עושה זאת באור יום ובגלוי בתור פעילות מרתיעה. שינוי הטקטיקה הישראלית דורש הסבר עיקבי. וזה חסר (= תיאורית קונספירציה).

  "מה עם הקונספירציה כאילו שבן גוריון פקד לגרש את הערבים במלחמת השחרור?" האם גם היא תלושה מהמציאות?"
  כן, אם הייתה מדיניות של גירוש ערבים. שים לב, בתור מדיניות ולא טקטיקה מקומית של הכוח הלוחם. אתה צריך להסביר את קיומם של ערבים בשטחי 48. הרי לירדנים ולמיצרים לא הייתה בעיה של ניקוי השטח שהם כבשו מיהודים .האם היהודים כל כך לא יוצלחים שהם לא יודעים לגרש ערבים ?
  בנוסף. עליך להסביר את קיומם של מסמכים אשר מראים משא ומתן של קהילות יהודיות עם הקהיולות הערביות המקומיות אשר ביקשו מהם להשאר. האם היה קרע בין ההנהגה היהודית לישובים היהודיים.

 8. ברוך הבא לעולם האמיתי אבי,

  העם היהודי אולי בין הקבוצות היותר הרגישות לנושא. אך תאוריות קונספירציה הם בעיה כללית.
  עצם קיומם והשימוש בהם מדרדר את השיח המדעי ( אולי לא בין חוקרים רצינים, אך התופעה בהחלט קיימת באוניברסיטאות) כמו גם ביכולת ושימוש בחשיבה ביקורתית.

  אפילו בתגובות לכתבה זאת היו משתמשים אשר הכניסו את תאוריית הקונספירציה לאותה קטגוריה של תאוריות מדעיות או עובדות היסטוריות, מכיוון שהם יכולות לחלוק מאפיינים אחדים (נתונים/מסקנות לא מלאים או שגויים). על אף שהסקת המסקנות בתאוריה מדעית היא ההפך מתאורית קונספירציה שבה המסקנה היא הידוע היחיד וכל התאוריה נבנית מסביבה.

  עצם השיח הירוד הזה מוביל למצב שאפילו באתר הידען ישנם כתבות עם טיעונים לא מדעיים בעליל. לדוגמא כתבה אשר מסיקה את נכונות התחממות גלובלית כמעשי ידי האדם לפי אחוז המאמרים אשר מאששים אותה לאומת מספר במאמרים שמבטלים. יכול להיות מאוד שהם צודקים במסקנה. אך זה לא מדע. מדע הוא לא דמוקרטיה, ואם הוא היה, השמש הייתה מסתובבת מסביב לכדור הארץ לפחות עד תחילת שנות המאה ה 20.

  http://www.hayadan.org.il/the-earth-is-warming-and-human-activity-is-the-primary-cause-221112/

  בקיצור, זה עצוב וכולנו מפסידים מהכנסת רעש לבן זה לשיח שלנו. ללא הבדל לאום, דת, גזע או מין.

 9. משה.

  קונספירציה – קשר – היא חשאית מעצם טבעה.

  היו וקיימות קונספירציות תמיד. השאלה אם אנחנו מודעים להן. ניכסון קשר להשפיע על הבחירות בארה"ב. לולא פרסם הוושינגטון פוסט את העובדות, יתכן שפרשת ווטרגייט הייתה נשארת עלומה עד היום. גם את השואה ניסו מאוד להסתיר, ואילולא שרד עותק אחד מתוך רבים של פרוטקול ונזה, זה של משרד החוץ הגרמני, קשה היה מאוד להוכיח שאכן הייתה תכנית ממשלתית מאורגנת לפתרון הסופי.

  אתה כותב "בקשר ל "חיסול ערפאת" התאוריה כל כך תלושה המציאות שאף אחד באמת לא לוקח אותה ברצינות". לפי הידוע לי (נכון, רק מצפיה בחדשות), רוב הפלסטינים מאמינים בתאוריה הזו, שאינה כה תלושה מהמציאות.

  שאלתי: "מה עם הקונספירציה כאילו שבן גוריון פקד לגרש את הערבים במלחמת השחרור?" האם גם היא תלושה מהמציאות?

  הנקודה שלי היא שרק בדיעבד אנו יודעים אם הייתה קונספירציה או לא. זה לא סותר את זה שהרבה תאוריות קונספירציה הן חסרות שחר והגיון. ע"ע המאמר "חצי נחמה" של אחד העם, על עלילת הדם.

 10. אולי אתם לא מודעים לכך, אבל כל נושא הקונספירציות מאוד חשוב לישראל ולעם היהודי.
  לפי דעתי, היהודים היו הראשונים או בין הראשונים שהואשמו בתיאוריות קונספירציה, אם זה עלילות הדם, או הפרוטוקול של זקני ציון.
  כיום, בעיקר תודות לאינטרנט, יש תחיה מחודשת של האשמות אלו, תודות לאופי החופשי של האינטרנט, בו כל אדם יכול לפרסם כל שעולה על רוחו. יותר חמור, גדל דור חדש, שהאינטרנט הופך להיות למקור המידע העיקרי שלו. נוסיף לכך קבוצות אינטרסים כגון נאצים, אנטישמים, מוסלמים קיצוניים, אנטי אמריקאים ושמאל קיצוני, ויוצא שדעתנו היא במיעוט. כתוצאה מכך, הדור החדש מקבל את כל הקנוניות הללו כאמיתות.
  יוצא לי לא מעט להשתתף בויכוחים כאלו באינטרנט, ואנחנו מואשמים במגוון רחב של קנוניות:
  אנחנו אשמים ב -9.11 , שולטים בעולם ובאליתות, שינוי הרשומות של ההיסטוריה וכתבי הקודש למטרותינו, המצאת השואה לקידום הקמת מדינת ישראל, רצח עם בפלסטינים, סיכסוכים בין האומות הערביות, עבודת שטן, וכו וכו..
  אם מישהו מכם לוקח את הנושא בקלות ראש, אני מציע שיכנס ליוטיוב, ויזום חיפוש בנושאים שהעלתי, ויווכח בעצמו בכמות הקליפים שעוסקים בנושא. במיוחד חשוב להתרשם מהתגובות המזעזעות לקליפים.

 11. ישראל אני לא בטוח שאנו מדברים על אותו נושא.

  מבחינתי אין שום בעיה עם האפשרות שחלקים מתאוריית קונספירציה יהיו נכונים.
  יש לי בעיה עם התאוריה עצמה. בניגוד למה שהשם מרמז, היא איננה תאוריה מדעית. היא יותר גרועה מניחוש פרוע מכיוון שניסיון לבחון את התאוריה מתקבל בעויינות.
  כך שלהגדרתי קונספירציה היא "סיפור מצוץ מהאצבע שאסור לבקרו" ולא עך פי הגדרתך הרחבה יותר "פעילות סמויה".

  ולכן השמדת היהודים באירופה לא הייתה קונספירציה. העובדות כמו האידיאולוגיה, ליל הבדולח, הגיטאות היו מוכרים לכולם, עצם הזוועה עצמו זלג לאט לאט. מי שרצה להסיק מסקנות הסיק בין אם המסקנות היו מוטעות או לא זה כלל פעולת הסקה וביקורת. תאורית קונספירציה בתור הגדרה לא כוללת זאת.

  אם אתה מוצא שההגדרה שלי מוטעית אשמח ללמוד.

  שים לב שתאורית רצח קנדי, לא מתבססת על ידע אלא על חוסר ידע תוך כדי חיבור עובדות שונות בצורה שדורשת הרבה הרבה הוכחות. Extraordinary claims require extraoardinary evidence

  בקשר ל "חיסול ערפאת" התאוריה כל כך תלושה המציאות שאף אחד באמת לא לוקח אותה ברצינות חוץ מאנשים שרוצים מאוד להיות מוסתים והמדיה שמישום מה אוהבת להסית אותם.

 12. כמה הערות בשולי הדברים :
  אחת הסיבות החזקות להצבעה נגד תאוריית קונספירציה, הוא העובדה שהתאוריות הללו בדרך כלל מנסות להקנות לאירגונים "ההם" כוחות, מידור, חשאיות, תכנון לטווח ארוך, שאין בדרך כלל באירגונים המנוהלים על ידי בני אדם.
  בני אדם שמנהלים ארגונים הם רשלניים במקרים רבים, לא מתואמים, לא מצליחים להביא לידי גמר חלק ניכר מהפרוייקטים שלהם, והארגונים עצמם דולפים ככברה.
  גם בישראל אנשים רבים מאמינים שיצחק רבין נרצח על ידי השב"כ בניצוחו של שמעון פרס, או לחילופין על ידי "הצגת" התנקשות שהסתבכה ועוד. לא תאמינו כמה אנשים מאמינים בזה בלהט דתי ממש.

  ולבסוף : אין כל קשר למדע. אמונה בקונספירציה היא יותר כמו אמונה דתית, או גישה מסוג מסויים להבנת התהליכים בעולמנו. מיכאל הרסגור ההיסטוריון היה חובב קונספירציות, משום שלא האמין מעולם שאירועים מסויימים אירעו "כך סתם".

 13. משה.

  יש הבדל בין אידיאולוגיה ופקודות. הפקודות להרג היהודים היו סודיות וברוב המקרים בעל פה. פרוטקול ואנזה היה סודי ביותר.

  גם האידיאולוגיה של קסטרו הייתה ידועה לכל העולם. האם זה אומר שהוא אחראי לרצח קנדי כפי שגורסת אחת מתיאוריות הקונספירציה?

  האידיאולוגיה של מדינת ישראל בזמן האינתיפאדה האחרונה הייתה להביא לדין את העוסקים בטרור או להרוג אותם. האם זה אומר שישראל חיסלה את ערפאת כמו שמאמינים רוב הפלשתינאים?

  הנקודה היא שרק בדיעבד ניתן לדעת האם תאוריית קונספירציה היא אמיתית או לא.

 14. אבי

  מדע מבוסס על ספק בריא, יכולת ניבוא ויכולת לנסות להפריך תאוריה.
  לא על אמונה או דמוקרטיה.

  מדען הוא אדם והוא יכול להאמין בתאוריה מסויימת. הוא בעל משוא פנים ולכן נולד הפיר ריוויו(ביקורת עמיתים), והעידוד לנסות להפריך תאוריות מדעיות.

  זה עובדה.

  לעניות דעתי.
  הפוליטיזציה של המדע גורמת למלחמה על כוח פוליטי ותקציבים ע"י פני צינית לקהל ( למשל הפחדה ע"ע אל גור). תוך כדי שימוש במידע חלקֿי/שגוי או לא שלם שמשתמש בתאוריות או נתונים לא בשלים.

  קנוניה בנויה על חוסר ידע איהרנטי, למעשה כל קנונינה מתחילה בביטול כל הידע הקיים לא ע"י בדיקת עובדות אלא ע"י פגיעה באימון של ספק העובדות הקודם( למשל אין לסמוך על ועידת החקירה של 9/11 בגלל שממשלת ארה"ב יזמה אותה).

  בהחלט יכול להיות חפיפה בין הפוליטיזציה לקנוניה אך אני לא רואה אותם כשווים. אחד מתבסס על ידע בעוד שהשני מתבסס על חוסר ידע בתור בסיס.

  וכמוך אין בתגובתיי התיחסות ישירה להתחממות הגלובלית.

 15. משה
  יתכן שלא הסברתי את עצמי כראוי.
  נניח לרגע שיצא מחקר אשר מטיל ספק בתאורית ההתחממות הגלובאלית. ייתכן מאוד שאנשים מסויימים יתייחסו למחקר כלחלק מהמגמה להכחיש את ההתחממות הגלובאלית, ולכן לא יתייחסו למחקר כאל מחקר אובייקטיבי, אלא כאל מחקר הממומן ע"י "גורמים המעוניינים בכך". מחבר המחקר מצדו, באמת מטיל ספק בהתחממות הגלובאלית, ומעלה טיעונים והוכחות לכך, שאולי הם ענייניים ואולי לא,אבל הוא חושב באמת ובתמים שהוא צודק.
  הנה דוגמא לאמונה מצד אנשים מסויימים, שהמחבר פועל בחשאי מטעם קבוצות אינטרסים, ומטעה אנשים…

  אני רוצה להבהיר שאין לדוגמא שהבאתי לעיל, קשר לאמונה שלי או לאמיתות תיאורית ההתחממות הגלובאלית…

 16. שומר הסף,
  עמך הסליחה,
  אני מתקן את עצמי:
  לא "אני ייתן…", "אני אביא…"

  אנא, הרשה לי לעבור.. 🙂

 17. בדרך כלל אני נמנע מלהגיב לידיעות, אך פשוט ראיתי איזו סדרת "קונספירציות" עילאית ביו-טיוב.
  במקור היא נקראת The Ring of Power.
  העלילה בקצרה – היהודים שולטים בעולם. ובעוד כמה מילים – הבנקאים היהודים שולטים בעולם; הם הצאצאים של הפרעונים. אברהם ויוסף היו מלכים פרעונים. בריטניה = שושלת אברהם (יוניון ג'ק = 12 השבטים בני יעקב).
  במין כישוף מוזר נמשכתי ולא יכולתי להפסיק לצפות אפילו שכמות השטויות נערמת מדקה לדקה.

  אם יש לכם 4.5 שעות פנויות…
  http://www.youtube.com/watch?v=Vyn73ARRKls

  פרט לכך אני חובב רציני של "חייזרים מן העבר" אבל בעיקר בגלל החשיפה לארכיאולוגיה ולתרבויות עתיקות. כמה חבל שאין סיכוי לראות סתם תוכנית על הנושאים הללו בערוצי המדע.

 18. ישראל שפירא.

  בשנות ה-40 של המאה הקודמת לא הייתה קונספירציה. האידיאולוגיה של גרמניה הנאצית הייתה ידועה לכול העולם כבר בשנות ה-30.

  הרבה לא האמינו לגודל האסון בזמן מלחמת העולם השנייה דווקא בגלל קונספירציה שגויה (או פרופוגנדה) שהגרמנים מבצעים זוועות בילתי מתוארות בבלגיה, אמונה שרווחה במשך מלחמת העולם הראשונה והופרכה מייד אחריה.

  היה ידוע בזמן מלחמת העולם ה-2 שהיהודים סובלים באירופה, אך רבים העדיפו לא לקפוץ למסקנות כמו שעשו במלחמת העולם הראשונה על אף העדוייות שנערמו תוך כדי המלחמה.

  מה שנקרא תסמונת זאב זאב

 19. אבי,

  אתה מערבב קונספירציה עם אמונה. קונספירציה היא סוג של אמונה אך לא להפך.
  בנוסף התחממות גלובלית היא דוגמא של פוליטזציה של המדע ולא בהכרח קונספירציה.

 20. ערנסט

  קנוניה לא מבוססת על ידע. אלא על אמונה שהצד שמיצר את הקנוניה עושה זאת בחשאי (לכן חוסר הידע).

 21. רוב המידע שיש לנו הוא לא ישיר הוא לא הוכח בפנינו ולמרות זה אנחנו מתייחסים אליו לא פעם כעובדה כדבר מציאותי, נוצר מצב שלכל אחד מאיתנו יש מידע שגוי והוא שונה בין אחד לשני.

  אבי וישראל
  מה שבעיניכם התקיים ואתם מרגישים שבידיכם הוכחות יהיו תמיד אחרים שחושבים אחרת וגם הם בטוחים בעמדתם ויכולים להביא הוכחות כביכול.

  אני אשמח אם מישהו יגדיר לי מה זו בדיוק קנוניה..

 22. "קונספירציה" … אפשר נכון וראוי לכתוב קנוניה ,
  אבל עבור מי שכותב "כאילו" או "אני ייתן " ,
  כנראה שהשפה העברית אינה החשובה .

 23. הייתה בשנות ה40 של המאה הקודמת את הקונספירציה הזו, כאילו שממשלתה החוקית של גרמניה זוממת להרוג את כל יהודי אירופה בחשאי, מאחורי מסך העשן של מלחמה עולמית.

  כמובן שלא רבים האמינו לקונספירציה ההזויה, פחות מכל היהודים.

  אה..

  באמת…?

  ומה עם הקונספירציה כאילו שבן גוריון פקד לגרש את הערבים במלחמת השחרור? מה, הם לא יצאו מרצונם בעידוד מנהיגיהם שהבטיחו לנקות את הארץ ולתת להם לחזור כמנצחים?

  ו405 אינו כביש בין מדינתי. נא לא לרקוח מזימות בנוגע אליו.

 24. לפני שאני מתחיל, אני לא תומך בתאוריות קונספירציה באופן גורף, אך במשך הזמן,נוכחתי לדעת שיש קונספירציות שהתגלו כאמיתיות. כמובן שזה לא אומר שכולן נכונות.
  אני גם לא חושב שאפשר להגיד שמישהו שמאמין בתיאוריה אחת מאמין בכולן.
  אולי ניתן להגיד שיש אנשים שלעולם לא יאמינו בתיאוריות קונספירציה (ספקנים בטבעם), ויש אנשים שיש להם נטיה להאמין בהן…
  אני גם חושב שזאת טעות לאמר שאנשים בעלי "חשיבה מדעית", מדענים או חילוניים, לא מאמינים בקונספירציות, או לאמר שדתיים תמיד יאמינו בקונספירציות.
  אני ייתן דוגמא שכולנו מכירים מהאתר: מדענים טוענים שיש מגמה בעולם להכחיש את ההתחממות הגלובאלית, ולכן רואים במחקרים מסויימים כחלק מהמגמה הזאת.
  אני חושב שרבים כאן מאמינים שמגמה זאת קיימת, אך הדבר נשמע כמו תיאורית קונספירציה. יש כאן גורמים מסויימים שהם מאחורי הקלעים שמנסים להשפיע על האמת המקובלת והתודעה של הציבור, ע"י שקרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן