דעה: מדוע לא כל כך נורא שהגז יישאר בקרקעית הים

בתחילה אתן ספוילר קטן התשובה החלקית היא כי הגז לא שייך לנו אלא לדורות העתיד, וכן שמחיר הנזק הסביבתי אינו מחושב במחירי הגז והנפט. הקודחים והמתווכים ייהנו אבל שאר הציבור ישלם את המחיר

אסדת גז ליד חופי ישראל. צילום: דובר צה"ל
אסדת גז ליד חופי ישראל. צילום: דובר צה"ל

הערה – מאמר זה אינו פוליטי, מכיוון שכל מה שכתבתי נמצא בקונצנזוס מדעי. כפי שאני אומר שנים למתנגדי התחממות, הטבע אינו יודע להבחין בין ימנים לשמאלנים – כולם יסבלו וכבר סובלים מההתחממות והשפעותיה. גם ביחס למתווה הגז, העמדה שלי אינה פוליטית אלא נובעת משיקולים סביבתיים וכלכליים ומתוך מחשבה על הדורות הבאים. כמפעיל 'עסק חברתי' מותר לי לדאוג גם לדורות הבאים למרות הלעג שאני סופג בשל כך.

ככתב ותיק לאיכות הסביבה (התחום בו התחלתי את הקריירה העיתונאית שלי) כבר שלושים שנה אני מודאג. באמצע שנות השמונים דיברנו על הזיהום מבתי הזיקוק וחברת חשמל – ושום דבר לא השתנה, פרט לכך שבתי הזיקוק עברו מבעלות ממשלתית לבעלות טייקון והלחץ על הממשלה והעירייה עבר מוועדי העובדים ללוביסטים. דיברנו על הצורך במניעה בפגיעה באוזון ובמיחזור.

החל מאמצע שנות התשעים החלה לצוף סוגיית התחממות כדור הארץ, ומסתבר שגם בעניין הזה העניין נהיה רק יותר גרוע. אמנם המודעות גדלה, אבל שוב ושוב מצליחים אילי הנפט לעכב את הטיפול בה ואף להפוך אותה לסוגיה פוליטית, למרות שכדור הארץ הוא של כולנו, והכחשה לא תקרר אותו במאית מעלה.

נזכיר גם כי לפני כמה שנים ניסו טייקונים למכור לנו את אוצרות הקורח של פצלי השמן, ובמקרה ההוא בית המשפט הצליח להכריע לטובת תושבי עמק האלה.

לתושבי ערד היה פחות מזל, הלוביסטים הצליח להביא להחלטה על חפירה בשדה בריר מתחת לאף של התושבים, למרות מחאת התושבים ולמרות הסכמה מקיר לקיר של כל הגורמים המקצועיים במשרד להגנת הסביבה ובמשרד הבריאות.

וכך קורה גם במתווה הגז, קול של טייקון גובר על קולם של מיליוני תושבים וטוב שבית המשפט העליון הורה לבטלו ולא רק מהסיבה הרשמית של סעיף היציבות אלא מסיבות הרבה יותר חשובות.

 

שדה כזה, יגרום לפליטות של ישראל לעלות ולא לרדת, למרות הההתחייבות שהציגו השר להגנת הסביבה וראש הממשלה בוועידת האקלים בפריז . ההסבר הכלכלי די פשוט: למרות שליחידת אנרגיה גז יותר חסכוני מאשר נפט, אבל בעוד ישראל מייבאת רק את כמות הנפט רק שהיא צריכה, הגז יזהם אותנו אבל חלקו הגדול ילך ליצוא, ולכן הפליטה לנפש בישראל תגדל ולא תקטן.

 

חפשו את האינטרסים של שרשרת האספקה

אז למה לא עוברים לאנרגיה נקייה? פשוט, כי שרשרת הערך של אנרגית השמש למשל הרבה יותר קצרה מזו של נפט או פחם. נדרשת הפקה הובלה ואיחסון של הדלק, וזה יוצר פרנסה להמון גורמים מתווכים החל מיצרניות הנפט, דרך חברות תובלה ועוד. להקים תחנת כוח באנרגית השמש לא הרבה יותר זול מלבנות תחנה קונבנציונלית – כמיליארד דולר, ואולם לאחר מכן, מקור האנרגיה ניתן בחינם, וכל שרשרת הערך הזו, פרט ליצרני ומובילי החשמל, קורסת.

זה נשמע כמו תיאורית קונפסירציה אבל יש לכך הוכחות: לא מכבר הודיעו ראשי אופ"ק ובפרט סעודיה שהכוונה שלהם היא להציף את השוק בנפט כדי להפוך פרויקטים של אנרגיה הירוקה ללא כדאיים ולאחר מכן להעלות בחזרה ואף למחיר גבוה יותר. מי שזוכר, בעקבות משבר הנפט בשנות השבעים החלו פיתוחים מאסיביים של תחליפי נפט וארגיה ירוקה, לוז למשל גם אז מדינות הנפט ראו את האיום, הציפו את השוק והמיזמים נסגרו מחוסר כדאיות.

שלא לדבר על כך שמאחורי קמפיין הכחשת ההתחממות שסחף את העולם עומדים יצרני נפט והבולטים ביניהם – האחים קוך היהודים – בעלי בתי זיקוק בטקסס. הם מחלקים עשרות מיליונים כתרומות לפוליטיקאים בעיקר במפלגה הרפובליקנית עד כדי כך שבבחירות הקודמות הביעו כל המועמדים פרט לאחד עמדה חד משמעית נגד הפעולות לעצירת ההתחממות, שהנזק הוא תיאורטי אבל העלות האמיתית ועוד. טוב אגב שבבחירות הנוכחיות סוגיות ההתחממות אינן בראש סדר היום, ויש לכך סיבה – הבוחרים התפכחו וגם אלו המזוהים עם הרפובליקנים ראו שאי אפשר להתעלם מהמציאות.

 

צריך רק להסתכל מהחלון

גם בארץ מתחילים להרגיש את ההתחממות. שנים שאני אומר למכחישי ההתחממות שכדי להרגיש בהתחממות הם פשוט צריכים לפתוח את החלון ולראות את נזקי הבצורת. מסתבר שלטיעון הזה יש והוכחה חד משמעית כאשר האיגוד הגיאופיזי הבינלאומי ערך מחקר מקיף שכלל את ישראל, הרשות הפלשתינית, סוריה ירדן ועוד – בעיקר באמצעות מדידת עוביין של טבעות עצים שמשתנה בין שנים שחונות לשנים גשומות. והסתבר שאותה בצורת במזרח הים התיכון, שנמשכת למעט הפסקות חד שנתיות קצרות מסוף שנות התשעים היא הארוכה ביותר מזה 900 שנה. בגלל זה קיבלנו את המשברים שהובילו לאביב הערבי עם או בלי מרכאות, ובפרט למלחמת האזרחים בסוריה. מי שחושב שהנפט והפחם זולים, סירב לתמחר בתוכם את מחיר המלחמות שנובעות בגלל פליטתם, וכן את גלי הפליטים (מאפריקה לישראל, מסוריה לאירופה), שלא לדבר על פגיעה אנושה במגזר החקלאי.

בנוסף, בוודאי שמתם לב שהגשם הפסיק להגיע מצפון ומתחיל להגיע מדרום. תשאלו את החקלאים בעמק יזרעאל.

 

אין התחשבות בעלות המלחמות הנגרמות כתוצאה מההתחממות

 

האדם אמנם משפיע על סביבתו אך לא שולט בה. זה הבדל דק אבל חשוב. הוא בכך לא שונה מכל יצור חי אחר שכשהסביבה משתנה הוא נוקט בשילוב של שתי טקטיקות – הגירה ונסיון הסתגלות. אנו רואים גם כיום בהרי האלפים צמחים שצומחים היום בהרים גבוהים יותר מאשר בעבר כדי לחזור לאותם תנאים שהיו להם בגבהים הנמוכים יותר, שלא לדבר על הגירות בעלי חיים למשל שינויים בתבנית נדידת הציפורים, ולא רק יצורים מאקרוסקופיים נודדים אלא גם מיקרוסקופיים למשל וירוסים כמו הסארס ושפעות העופות והחזירים, והן במשק החקלאי – והמפורסמות שבהן, העלמות הדבורים והכחדת הבננות על ידי נגיף שמתפשט בכל העולם.

במערב מצליחים אולי לפחות בינתיים להתגבר על סימפטומי ההתחממות, למשל ישראל החלה להתפיל מים ואף להעביר לשכנותיה. אבל במדינות בעלות תשתיות רעועות ושלטון שלא אכפת לו מהאזרחים כגון סוריה אין מי שימתן באמצעים כאלו או אחרים את השפעת שינויי האקלים לא דואג לכך, אבל מי שמשלם את המחיר אלו הפליטים עצמם ומדינות המערב.

אילו היו מתחשבים במחירי האנרגיה גם בעלות העקיפה שהתחממות כדור הארץ גורמת (ושעשויה לגרום לכדור הארץ להגיע לנקודת משבר שבה למעשה מחירה יהיה אינסופי), היו הממשלות במדינות רבות, לא רק בגרמניה, מעודדים שימוש מאסיבי באנרגיה נקייה שלא כמו היום שהשימוש בה שולי.

לא רק גז ניתן לייצר בים גם אנרגיה נקייה. תחנות כוח OFFSHORE. צילום: shutterstock
לא רק גז ניתן לייצר בים גם אנרגיה נקייה. תחנות כוח OFFSHORE. צילום: shutterstock

התייעלות

וכמו בכל הכלכלה, גם בתחום האנרגיה הפרעה לעקומות ההיצע והביקוש על ידי שינוי מחיר לא מוצדק יוצרת חוסר יעילות בשימוש באנרגיה.

יש אלפי דרכים לחסוך ניתן כמה דוגמאות,

 • הקמת תחנת כוח סולארית ליד מתקן התפלת מים וכך לחסוך המון אנרגיה ולהוזיל את מחיר המים.
 • יש פתרונות כמו רשת חשמל חכמה  (SMART GRID) ורכבים חשמליים
 • אפשר לנסות הצעה שהצעתי (לצערי בעל פה ולכן אין מסמכים) לחברת החשמל ולרשות החשמל לנצל את השטחים העצומים שבבעלות חברת החשמל ויכולת ההולכה הקיימת כדי להפיק חשמל גם מהשמש. הסירוב היה מוחלט מאותה סיבה רק שהפעם חברת החשמל עברה מהטובים לרעים. טענת חברת החשמל היתה שאסור לה לייצר אנרגיה מהשמש אלא רק לקנות מהיצרנים הפרטיים והיא עלולה להתחרות בהם. ראש רשות החשמל באותה תקופה אמר לי בפגישת מסדרון בכנסת כי זה לא יהיה יעיל (למרות השטחים העצומים). ניתן היה לחשוב שמישהו בדק זאת מקצועית, עד שבהמשך השיחה הוא דיקלם בפני את כל המנטרות של מתנגדי ההתחממות והבנתי שפשוט רוצים לדכא את ייצור האנרגיה נטולת שרשרת האספקה המוגנת על ידי לוביסטים.
 • לייעל את יכולת האגירה של הרכבים החשמליים ולהוסיף להם מקורות אנרגיה נוספות למשל אנרגיה מהשמש כתגבור לחשמל כדי להפחית בצריכת החשמל בקנה מידה של מיליוני מכוניות כאלה, וכך למשל יהיה צורך למלא אותן בחשמל רק בלילה.
 • אפשרות לאגור חשמל בתחנות כוח כדי להעבירו לצרכנים רק כשיש ביקוש – היום הבזבוז אדיר.
 • ואני בטוח שיש עוד שיטות יצירתיות כדי לייעל את צריכת האנרגיה בטכנולוגיות הנוכחיות או בשיפורים קטנים שלהן החל מרמת הפרט, דרך רמת העיר ועד לרמת המדינה כולה והתשתיות הלאומיות.

בשמם של הדורות הבאים

 

העולם גועש ובצדק על כך שדעא"ש השמיד אוצרות תרבות בנות אלפי שנים, אבל עדיין לא עושה דבר כדי למנוע נזק גדול יותר שגורמת לא תנועה של כמה עשרות אלפי אנשים אלא 8 מיליארד תושבים. שלושת או ארבעת הדורות האחרונים משמידים יצירות בנות מאות מיליוני שנים של הטבע.

הכלכלנים מודדים מדינות לפי שיעור הצמיחה, אבל צמיחה זו אינה מגיעה ללא פגיעה אנושה בכדור הארץ (לדוגמה זיהום האוויר בסין). עצים היו צריכים למות לפני מאות מיליוני שנים כדי להפוך לפחם, ובעלי חיים שמילאו את כדור הארץ והפכו לנפט לא כדי שנבזבז אותם ב-100-150 שנה.  יש לציין שאנחנו מבזבזים לא רק את משאבי העבר אלא גם את משאבי ההווה והעתיד – דוגמה – כריתת יערות הגשם, הכחדת בעלי חיים וצמחים ועוד. צריך לזכור כי גם האדם הוא בעל חיים (ממשפחת קופי האדם), והאבולוציה חלה גם עליו.

לאור כל זאת הגז צריך להישאר באדמה כדי

 • לא להוסיף להתחממות.
 • לא לגרום לעצירת פרויקטים של אנרגיה חלופית כמו שקרה בשנות השבעים.
 • מכיוון שהמעבר מכלכלה מבוססת נפט לכלכלה מבוססת אנרגיה נקיה יהיה הדרגתי (ויש הדואגים לכך שהוא יהיה איטי במיוחד) גם ילדינו בעוד 20-30 ואפילו 50 שנה יזדקקו לו. לנו יש די והותר – קודם נתייעל ואחר כך נדאג להגביר את התפוקה. הדורות הבאים יודו לנו.

ואולם מכיוון שפוליטיקאים חושבים על הבחירות הבאות והעתיד הרחוק יותר אינו מהווה גורם משפיע (דוגמה ביטול תפקיד נציב הדורות הבאים בכנסת), להם צריך לומר שלא צריך לחכות לדור הבא: המשבר כבר כאן, והתזכורת לו נמצאת מעבר לגבולנו הצפון מזרחי.

עוד מקורות

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

58 תגובות

 1. ספקן
  הייתי באתר של תחנות כוח על רוח – כשלא צריך את החשמל, משתמשים בעודף הכוח לזיקוק מים. התחנה נמצאת על חוף הים, באיזור מדברי.

 2. ספקן

  כיוון שאתה מעורה בעניינים, שתי שאלות(אם יותר לי):
  1) התפוקה של המכשיר שמצוינת בנתונים בנספחים של המסמך המשפטי(בטבלה ליד התמונה) שם היא תפוקה של חום או חשמל?
  2) יש איפשהו השוואה בין נתונים אלו לבין נתונים של תחנות כח קיימות?

 3. הודעה שכוללת מימצאים עיקריים של דו"ח ניסוי שנתי (בכור היתוך קר שהספקו 1 מגאוואט) כלולים בהודעה שכתבתי הרגע, ההודעה מעוכבת (אולי מכיוון שהיא כוללת לינק למיסמך בית משפט). המימצאים מוכיחים ללא ספק שהיתוך קר בכור היתוך קר של רוסי מייצר כמות אנרגיה ענקית ביחס של מכפיל 6 לפחות. (מכפיל 6 פירושו שכל קילווואט שמושקע בכור יוצר אנרגיה גדולה פי 6).

 4. This document is downloaded from the United States District Court
  Southern District of Florida website
  .

  http://www.e-catworld.com/wp-content/uploads/2016/04/Leonardosuit01-main.pdf

  קובלנה של רוסי לבית משפט בפלורידה בעניין הנוגע לפיתוח ושיווק ECAT . לא מבין כרגע על מה הקובלנה אבל במסגרת הקובלנה נימסרים פרטים מהדו"ח של הנאמן על הניסוי השנתי בכור היתוך קר 1MW. לפי הדו"ח הזה ה- COP של 1MW הוא מעל COP=6. כלומר, בממוצע, על כל קילוואט שעה שמושקע בכור הכור מייצר יותר מ- 6 קילווט שעה (אנרגיה). הקובלנה נימצאת בתוך קובץ PDF ואורכה 27 עמודים.

  מקווה שהכנסת הלינק לא תעכב פרסום הודעה זו. בכל מקרה, כנראה יש גישה חופשית למסמכי בית משפט לכל עתון שירצה.

  לגבי איכות הניסוי. מדובר ביצירת אנרגיה וצריכת אנרגיה בשיעור שהוא בסדר גודל של מילארד וואט, מדידות הזרמת מים של המון קובים דרך צנרת החימום, מדידת אנרגיה שנוצרה היא לפי הפרשי טמפרטורות לפני הכניסה לכור ואחרי היציאה מהכור.

  לפי הכמויות הענקיות ושיטת החישוב הפשוטה טעויות החישוב זניחות.
  המיסמך הוגש לבית משפט בקובלנה אזרחית לכן בית המשפט יבדוק את העובדות ויתכן שיזמן לעדות את הבודק המומחה FABIAN PENON שמו נדמה לי. הוא מהנדס תואר שלישי בהנדסת כורים גרעינייםן או משהו כזה.
  כל מי שרוצה לקשקש על רמאות או טעויות חישוב יכול להמשיך. כמו שאיינשטיין החביב אמר: הטיפשות האנושית היא כמעט אינסופית.

  מי שמבין עניין מבין שבשנים הקרובות תתחיל פעילות מסחרית מסיבית לצורך ייצור ושיווק כורי היתוך קרים: הכלבים ינבחו על השיירה אבל השיירה תמשיך בדרכה.

 5. יואש

  אכן צוואר בקבוק עיקרי לשימוש באנרגיה סולרית הוא איכסון. לא צריך להתייאש, יתכן שתוך 100 שנה ימצאו פתרון לבעיית האיכסון של אנרגיה חשמלית.

  בינתיים אתה צודק, אנרגיה סולרית אינה שמישה וחבל על הכסף שמושקע בטכנולוגיה העכשווית. לא חושב שהאשמה רק בירוקים, יש אשמים רבים מכל הכיוונים. כנ"ל אנרגית רוח, גם כאן אין שיטת אגירה חשמלית משתלמת ולכן חבל על הכסף.

 6. א בן נר

  מה שאמרתי לניסים ול א. תקף גם בחלקו לגביך – לכן אין לי עניין להגיב בפרטנות בעניין מעבר למה שציינתי ולמה שאומר פה.

  אני מסתפק בהבאת העובדות החשובות בנוא LENR (אינפורמציה "על רגל אחת") ומעבר לכך, כמו שאמר הילל הזקן, מעבר לרגל האחת עליך החובה "אידך זיל גמור".

  כדי שתבין מה מתחולל במחקר LENR עליך ללמוד הרבה יותר מערך חלוש בויקיפדיה עברית. שמתעסק רק בעניינים נושנים משנת 1989. אמנם ניסוי פונס-פליימן חשוב אבל החשיבות שלו מובנת רק לחוקרי LENR , לא לציבור הרחב שמסיק ממה מסקנות שטויות.

  באופן כללי –
  נוכחתי שרוב המגיבים פה, כאשר הם מחווים דעה, הם מסתמכים על בדלי מידע שידועים להם, מתבלים אותם _בהגיון נאיבי_ ומסיקים מסקנות.

  ההסתמכות על ויקיפדיה עברית או על פרשנות סמנטית של מילים לא מוכיחה כלום. עלבון לאינטליגנציה ותו לא.

  עורך הערך בוויקיפדיה לא מכיר באופן עדכני את המצב המדעי של LENR, דהינו המדע של ריאקציות גרעיניות קרות. הוא תקוע מבחינת הידע שלו בשנת 1989 ועל סמך הידע הדל שלו הוא עשוי להסיק מסקנות מוטעות.

  עכשיו על ההתלות שלך בפרשנות סמנטית (דבריך על "טמפרטורת החדר") מראה כיצד אינך יודע על מה שאתה מדבר. כאשר מדברים על ריאקציה גרעינית קרה, LENR, אין כוונה לריאקציה בטמפרטורת החדר אלא על ריאקציה בטמפרטורה נמוכה מ- 3000 מעלות צלסיוס. הגבול העליון של טמפרטורה 3000 צלסיוס ניגזר מכך שרוב החומרים שמשמשים בטכנולוגיה מוכרת לא יכולים להיות שמישים לאורך זמן בטמפרטורה גבוהה מ- 3000 צלסיוס. לדוגמא: טורבינות להפקת חשמל עובדות לכל היותר בטמפרטורות גז/קיטור של 1600 מעלות צלסיוס (זאת כדי שהטורבינות יעבדו עשרות שנים כמעט ללא הפסק).

  ועוד בענייני טמפרטורה. בגירסה המתקדמת של כורי איקאט שאנדראה רוסי מפתח היום, הגירסא ניקראת איקאט-אקס הוא נאלץ לייצר ליבות כור עם מעטפת שעשויה _חומרים מרוכבים_ כדי שהליבות יעבדו לאורך זמן ללא קורוזיה או עייפות חומר. (עיין ערך "חומרים מרוכבים").

  לא רוצה להביא פה לינקים כי זה יעכב את פרסום תגובתי. אבל אומר ללא לינקים:
  בחודש יוני 2016 מתוכנן כנס של יום-יומיים בשטוקהולם. את הכנס מארגן העתונאי הטכני MATS LEWAN. בעניין החידושים האחרונים במדע LENR תוך דגש על ECAT.

  הכנס עלול להתבטל אם הדו"ח של הניסוי השנתי בכור היתוך קר גדול 1MW לא יתפרסם לציבור הרחב. בכל אופן כ- 20 מומחים הביען נכונות להציג עמדותיהם בכנס זה. בין המומחים ישנו בריאן ג'וספסון, חתן פרס נובל לפיסיקה שהוכיח (בניגוד למה שהיה מקובל בזמנו) שתכונת "על מוליכות" יכולה להתקיים בטמפרטורות שאינה קרובה לאפס המוחלט. משתתף חשוב נוסף הוא אחד מממנהלי חברת הייצור הרובוטי ABB שמה (או שם דומה). לחברה הזו יש מוניטין רב כחברת רובוטיקה מובילה, חברה זו אינה מתעסקת בשטויות. אנדראה רוסי נמצא בקשר הדוק עם החברה לייצור רובוטי ABB מתוך כוונה לייצר כורי היתוך זולים יחסית באמצעות רובוטים, יתכן שזה הרקע להשתתפות אחד המנהלים של ABB בכנס.

  מצטער אם נפלו שגיאות ניסוח והקלדה בדברי. עשיתי כמיטב יכולתי להימנע מהן (במסגרת זמן סביר).

  מילים אחורונות.
  מי שרוצה באמת להבין מה קורה בעניין LENR ובעניין טכנולוגית ECAT מומלץ שיקרא באנגלית את הספר AN IMPOSSIBLE INVENTION של העתונאי הטכני MATS LEWAN. הספר ניתן לרכישה מיידית מהחנות AMAZON. המהדורה השניה של הספר מעודכנת עד דצמבר 2014 וכוללת את תיאור ניסוי לוגאנו , זה ניסוי פומבי של 32 יום בפיקוח 6 מדענים בכירים. ניסוי לוגאנו שווה יותר מניסוי מייקלסון מורלי, אבל כרגע הוא הוסתר על ידי האקדמיה כי הוא מוכיח את תקפות LENR בטכנולוגיית ECAT. מה שנקרא "אין נביא בעירו".

  מתוכננת מהדורה שלישית של הספר הזה שתכלול את הניסוי השנתי של כור 1MW, הכור 1MW הוא כור LENR בהספק מגאוואט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן