סיקור מקיף

גם בלי מכוניות מעופפות, העתיד האמיתי הרבה יותר מעניין מאשר זה שנחזה בסרט "בחזרה לעתיד 2"

שתי ההחמצות הגדולות בתחזית הקולנועית היו האינטרנט והמובייל, ומכוניות אמנם אינן מעופפות אבל בדרך לנהוג בעצמן. התחזיות הנכונות: שעון חכם, דלק ביולוגי (אם כי לא ישירות מהאשפה לטנק הדלק) ומסכים שטוחים

מרטי מקפליי (מייקל ג'יי פוקס) ודוק אמט בראון (כריסטופר לויד) מגיעים לשנת 2015. צילום מסך מתוך הסרט "בחזרה לעתיד 2"

21 באוקטובר 2015, כלומר היום, הוא התאריך העתידיני אליו הגיע מרטי מקפליי (מייקל ג'יי פוקס) אל העתיד בסרט שצולם בשנת 1989. למרות שרק חלק קטן מהעליה מתרחשת בשנת 2015, שלושים שנה לעתיד מההווה של הסרט – 1985, הוא עמוס בתחזיות טכנולוגיות המשערות כיצד ייראו החיים בימינו. רבים מהם אכן התממשו בדרך זו או אחרת, וחלקם אפילו כבר מיושנים עד כדי גיחוך.
בשנת 2015 בסרט לא רואים טלפונים סלולאריים, ועדיין, כמו בשנות השמונים סוללות של תאי טלפון ציבוריים ממלאות את המרחב הציבורי.. ונראה שהאינטרנט לא קיים, לפחות לא כפי שאנו מכירים אותו. אפילו שירות מציאותי כגון דיווחי תנועה בזמן אמת מוצגים במסכי ענק בכיכר העיר ולא על המכשיר האישי כפי שאנו רואים כיום.
מכשירי הפקס הם אמצעי הקשר הרשמי במקום האימייל במציאות ולמרות שיוצרי הסרט חזו בחוכמה את ועידות הוידאו, התקשורת העסקית עדיין מועברת במדפסות סיכות לרשת מכונות פקס ביתיות שמשמשות יותר כאינטרקומים מאשר כתיבות דואר נכנס.

באורח דומה, ילדי משפחת מקפליי חובשים משקפי JVC שהם ניחוש די מוצלח למשקפי גוגל, אך המכשירים הללו מחוברים לקו טלפון משותף לכל המשפחה ("אבא זה בשבילך" מתלוננת בתו של מארטי כאשר הטלפון מצלצל והיא בודקת במשקפי ה-JvC מי מתקשר. איננו רואים את ילדי מקפליי או כל אדם אחר חובשים את החפצים הללו ברחוב, מה שמראה שאלה אינם מכשירים ניידים. דוק בראון לעומתם חובש את משקפי השמש המתכהים, עוד דבר שהמציאות הקדימה את הסרט.
עדיין יש בסרט הרבה דברים המזכירים את המציאות בפועל כפי שאנו מכירים אותה היום. לדוגמה, השעון החכם שדוק בראון משתמש בו כדי לבדוק את מזג האוויר, האיזכור למשחקי וידאו ללא מגע, מכשירי הטלוויזיה בעלי המסך השטוח הנמצאים בבית מקפליי. כולם קיימים במציאות ובגדול (ומסתמכים על טכנולוגית WIFI) היום. במידה מסויימת גם טכנולוגית זיהוי הפנים מתחילה לצבור תאוצה, גם אם היא לא נפוצה בכל בית כמו בסרט.
וישנם גם הרחפנים שנעשה בהם יותר ויותר שימוש על ידי ארגוני חדשות כדי לצפות בזירות התרחשות.

השעון הדיגיטלי מ-1985 המותקן במכונית הדלוריאן ואשר מכוון אותה ל-21 באוקטובר 2015. מתוך ויקיפדיה

בסרט מספרים כותרות העיתונים המודפסים אודות הקו המטשטש בין האדם והמכונה. "אדם נעצר בשל שימוש בזרוע ביונית". האיש הרע גריף טאנן חבר בכנופיה המכונה אדוני הביוניקה (Bionic Overlords) ולגריף עצמו, לפי דברי דוק בראון, הושתלה זרוע ביונית "היזהר מהטיפוס הזה גריף, יש לו כמה מעגלים מקוצרים בשתלים הביוניים". אין כמובן הגיון בכך שאדם שגפיו תקינים יחליף אותן בגפיים תותבות גם אם הן לכאורה טובות יותר מידיים אנושיות, אבל בהחלט מתחילים לראות הדפסה בתלת ממד של גפיים המותאמות לפצוע, בפרט באיזורים מוכי מוקשים הנפוצים בעיקר באפריקה.
עוד ניחוש נכון – תשלומים אלקטרוניים המחליפים יותר ויותר את השימוש במזומנים. הן נהג המונית והן מבקש התרומות לתיקון מגדל השעון נושאים התקנים שבאמצעותם הם יכולים לקבל תשלומים דיגיטליים. עוד התקן מציאותי בסרט הוא המנעול שנפתח באמצעות טביעת אצבע. זה חלק מהמערך הכולל של הבית החכם.

בקפה 80 משרתים מלצרים אוטומטיים את ציבור הלקוחות. מספר חברות ערכו ניסויים בהעסקת מלצרים רובוטיים.
הדולוריאן המעופפת של דוק בראון זוללת אשפה במקום דלק, זה לא בדיוק מה שקיים במציאות אבל די קרוב – חברות רבות מפתחות אמצעים שונים כדי להפיק דלק מפסולת. את הדלק, שתכונותיו כמו הדלק העשוי מנפט והמכונית אינה מבדילה בינהם, גם לא המטוס אגב.

עדיין אי אפשר לאפות פיצה ב-20 שניות באמצעות הידרטור (דמיוני) של חברת בלאק אנד דקר. סקייטבורדים מרחפים עדיין לא החליפו את הסקייטבורדים בעלי הגלגלים.

אנשים נושאים מחשבים זעירים בכיס האחורי. כל אחד יכול לפרסם את הגיגיו לקהל גדול מכל מקום בעולם בלחיצת כפתור, מדענים יכולים להדפיס חלקי גוף בתלת ממד, בני אדם יכולים לחלוק ולגשת למאגרי ידע עצומים – ספרות ואמנות מבלי לעזוב את הבית. מכוניות אמנם לא טסות אבל הן יכולות לנהוג בעצמן. בהשוואה למה שמאפשרת הטכנולוגיה של היום, שנת 2015 של "בחזרה לעתיד 2" נראית דהויה.
מה יהיה בעוד שלושים שנה? הרי גם באז אלדרין שביקר בארץ בשבוע שעבר במסגרת כנס ה-IAC התלונן שלפני שלושים וארבעים שנה חשבו שעד היום נגיע למאדים ונקים מושבות על פני השטח שלו ובמקום זה קיבלנו את פייסבוק. כל נסיון לנבא לאן תביא אותנו מהפכת המידע של היום יהיה לא רציני. נכון, הבתים יהיו יותר חכמים, תבונה מלאכותית תהיה נפוצה יותר, מציאות רבודה תקל על חיינו, וכמובן הפס יהיה הרבה יותר רחב, אבל אלו רק יותר מאותו דבר, אתם מוזמנים להעלות את השערותיכם במסגרת התגובות למאמר זה.

24 תגובות

 1. אני חושב שהעובדה שטכנולוגיות חדשות שצצות להן לעיתים קרובות יותר ויותר, ממחישות את מה שעולה מההשוואה בין העתיד של "בחזרה לעתיד" לעתיד של המציאות – לכל המצאה יש את הכוח הפוטנציאלי למשוך את העולם העתידי לכיוון אחר וכך גם המחשבה שבעתיד יהיה לנו רק יותר ממה שכבר יש היום, הוכחה כבר מיליוני פעמים כשגויה !

 2. כששוק הפרסום מנותב אך ורק לענקיים מבחינת תפוצה אך הבינוניים מבחינת רמה (כפי שהיטבת לתאר), אין טעם להפגיז בפרסומות ועובדה שהורדתי פרסומות חודרניות כי החלטתי שבגלל הסכום הזעום שהן מביאות ששווה לי להפסיד ואעדיף לשפר את חוויית המשתמש . לא הבנתי את התלונה באשר לרמה. כתבות מהסוג הזה, שעוסקות בסרט שראיתי בזמן אמת בקולנוע, התפרסמו בכל האתרים המדעיים-פופולאריים בעולם כי זו הזדמנות לעסוק בשאלה של כיוונים טכנולוגיים, כמו שהיה לא מזמן עם ציטוטו של באז אלדרין: "הבטיחו לנו מושבות על מאדים וקיבלנו במקום זה את פייסבוק". זה גם תחום שחשוב לעסוק בו כשמדברים על העתיד.
  לבורסה יש נושאי עניין אחרים.

 3. העתיד לפי התחזית הרלוונטית:
  אתר הידען מוצף באין סוף פרסומות.
  אתר הידען נמכר בסכום אסטרונומי לאידיוטים שחושבים שהנה גילו זהב ואפשר לגייס כסף בבורסה מזה.
  איכות התכנים יורדת ויורדת עד שהיא עוקפת כלפי מטה את רמת הכתיבה לכתה ג' של אתר כלכליסט וYNET כיום.
  רוב הכתבות יכילו את המילים: אבל'ה, כפרה ונשמה.
  אתר הידען ימשיך לחייב את כותבי התגובות להכניס כתובת אתר גם אם אין להם אחד כזה. ועוד עם http:\\www.

 4. משתמש אנונימי (כנראה יוסי): "במסע בין כוכבים 1969 (?), קירק מתקשר בסלולרי לאנטרפרייז (beam me up sckoty). שמעתי שהוגה הפלאפון חשב על זה." ובכן סלולרי זה שכל אחד יכול להתקשר לכל אחד בנייד. קירק מתקשר לאנטרפרייז וזה יכול להיעשות במכשיר קשר פשוט. לא מזה קיבל הוגה הפלאפון את הרעיון. רוצה לומר שסתם קשר בין שני מכשירים קטנים זה לא סלולר.
  ועוד בעניין פלאפון. מדהים שאין ב"בחזרה לעתיד 2" פלאפונים. היו כבר בארץ שלוש שנים לפני כן ובארה"ב כמה שנים טובות עוד קודם – אם כי זה היה יקר ולא המוני.

 5. בסדרה מסע בין כוכבים יש מסע במהירות גבוהה ממהירות האור רק בגלל שהתסריטאים לא רצו לחייב את האנטרפרייז לנסוע בכל פרק מכוכב לכוכב במשך 15 דורות (ואז להמציא צאצאי ספוק וקירק חדשים מדי פרק). כל השאר זה מה שנקרא בלשון המד"ב "טכנובאבל", ואם כל קשקושי ה"ווארפ דרייב" מתלכדים עם חורי תולעת (הרוויים טכנובאבל בפני עצמם) זה נחמד, ולא יותר מכך.

  החשיבות של המד"ב היא בבחינת התגובה של התרבות האנושית להתפחויות טכנולוגיות. זה יכולה להיות התפתחות קצרת טווח, כמו ננוטכנולוגיה ב"תור היהלום" של ניל סטיבנסון. זה יכול להיות משהו מרחיק לכת כמו האפשרות ליצור תחליפים אנושיים קצרי חיים הנושאים את אישיותו של אדם מסוים ב"אנשי הכבשן" של דיוויד ברין, זה יכול גם להיות בנוי על "טכנולוגיות" יותר מרחיקות לכת כמו תפיסת העולם הבבלית שבה מגדל בבל יכול להגיע לשמים או שטכנולוגית הגולם אפשרית בסיפורים של טד צ'יאנג.

  אז בקשר לחיזוי העתיד, הרי לכם כמה תחזיות:
  1. תהיה התקדמות קטנה על לא מאוד משמעותית בנושאים שכולם מפעים להתקדמויות גדולות (מלחמה במחלות שונות, בינה מלאכותית, מכוניות מעופפות וכו').
  2. אם תהייה התקדמות גדולה ומהפכנית באחד הנושאים הללו היא תגיע באחד משני אופנים:
  א. מכיוון בלתי צפוי לחלוטין.
  ב. אוסף של התפתחויות קטנות שמצטבר לבסוף למסה קריטית.
  3. ההתקדמות הגדולה שבאמת תשנה את כל אורחות חיינו תהייה בתחום שאף אחד לא נתן לו תשומת לב ושחמק מתחת לרדאר של כולם, כולל החברות הגדולות והממשלות שהיו עשות מאמצים להחניק אותו, או לפחות ליטול את עוקצו ברגולציה משתקת.

 6. סקר קטן בישראל ובשאר העולם. רוב האנשים לא מאמינים באבולוציה למרות שהם רואים אותה כל יום, ולא במפץ הגדול למרות שהוא ברור למי שרכש השכלה.

 7. תחזית:
  תוך 50 שנה מוסלמים שקצו במדינותיהם משתלטים על אירופה.
  האל-קאעידים עם גיפים טויוטה וקלשניקוב מנצחים את המל"טים החכמים.
  האירופים ממשיכים להתלבט אם להפציץ בסוריה-עיראק אזור מוצף באוכלוסיה ודאעאש מנצל זאת לטובתו.
  כנגד הכוח של הטכנולוגיה פועל כוח של ציוויליזציה שמושך כלפי מטה כאשר יש רוב של בני אדם שלא שיפר את חייו כתוצאה מהטכנולוגיה.

 8. אני חושב שתבונה מלאכותית כבר קיימת, אף על פי שהיא פשוט ברמה נמוכה. כל פעם שיש פריצת דרך בטכניקות של הבינה המלאכותית, קמים האנשים וטוענים שזאת לא בינה מלאכותית, מכיוון שהמוח האנושי לא פועל כך. הטיעון הזה שגוי, אמנם הבינה היא לא ברמה גבוהה, אבל היא עדיין בינה, רק שונה. אם יש ייצורים אינטליגנטיים אחרים ביקום, אין שום סיבה שהמוח שלהם יעבוד באותה צורה כמו שלנו, אבל זה לא אומר שהם לא חושבים…
  בכל אופן,תחזיות:
  תוך 20 שנה נדע על מספר עולמות נושאי חיים חוץ מכדור הארץ, אחד מהם עם אפשרות לחיים תבוניים.
  משלחת ראשונה על המאדים, וגילוי חד תאיים במאדים, ואולי מאובנים של רב תאיים.
  המסעות לחלל יתבססו על רקטות פלסמה.
  התקנים סטנדרטיים שיקשרו בין העולם הדיגיטלי למוח ישירות( אם בחיבור פיזי, או דרך תהודה). נוכל לשלוט בעולם החיצוני באמצעות מחשבה, נוכל לעשות חישובים מתמטיים מסובכים בשניות, תיהיה לנו גישה מיידית לכל הידע של האנושות (גוגל מינד).
  אנשים יעברו את גיל ה- 120 לראשונה. ננו מכונות יבצעו תיקונים בגוף האדם ויגנו מפני זיהומים ונגיפים. תימצא תרופה לכולסטרול. אנשים יראו כבני 30 בגיל 60.
  מצד שני, רק מעטים יהנו מכל החידושים הטכנולוגיים, הפערים בין המעמדות יגדלו. העשירים יחיו יותר זמן, יהיו יותר בריאים, יהיו יותר חכמים, עד שידמו לסופר אנשים, לעומת העניים ה"טבעיים". הדבר יביא למהפכות ברחבי העולם ושוב מלחמות…
  צורת שילטון חדשה טכנורקרטיה מנצלת את הטכנולוגיה ו"חוכמת ההמונים" לבצע החלטות לפי הצבעת הרוב (או הרוב המצביע)…
  יותר ויותר הצבא מסתמך על רובוטים ומלטים. הטייסים הטובים ביותר מובסים ע"י מלט..

 9. יש סבירות של 50% של תהיה אינטלגנציה מלאכותית בשנת 2050.
  כך שמעתי בהרצאה של חוקר עתיד מובחר.

 10. היום פועלים שני כוחות. הקידמה הטכנולוגית פועלת מעריכית קדימה לכיוון הסינגולריות של ריי קורצוויל.
  האיסלאם (לא כגזענות, אלא כדיעה אישית, אינני חושב שהמוסלמי נחות, כולנו אותם בני אדם) מושך לכיוון ימי ביניים שניים שסיבתם שהעולם המערבי לא הצליח למשוך אחריו למעלה את העולם הישן. לדעתי בלבד האיסלם עשוי לנצח את הסינגולרית, תהיה כניסה לימי ביניים נוספים ורנסנס מהאיסלם עצמו שיהיה אולי הדת הכמעט יחידה. אם לחילופין הסינגולריות תגיע קודם, ואני ספקן, אנשים עשירים יוכלו ליצור אולי פער גנטי וטכנולוגי בינם לבינינו. הם יהיו סייבורגים – שילוב שיהפוך אנשים מסוימים לסופר מנים לעומתנו.

 11. סרטי מד"ב הם חוזים לעתים של טכנולוגיות עתידיות. במסע בין כוכבים 1969 (?), קירק מתקשר בסלולרי לאנטרפרייז (beam me up sckoty). שמעתי שהוגה הפלאפון חשב על זה.
  יש שם הנעת על חלל – מזכיר קצת הנעת כבידה שמציעים הוקינג וקיפ תורן. עדיין אין הנעת כבידה.
  לאחרונה יצאו 2 סרטים "בין כוכבים" "ולהציל את מארק ואטני". הסרט השני שואב רעיונות מהחווה המדברית שבה מבוצעים ניסיונות מאדים בהתנדבות ע"י אנשי אקדמיה. לאחרונה גידלו חסה בתחנת החלל – והיא יצאה אדומה משום שהיא מוארת ב UV, IR בלבד. החסה גדלה תוך 33 ימים ונאכלה ע"י הצוות.
  בסרט בין כוכבים מועלים מספר רעיונות פיזיקליים משולבים במד"ב:
  א. מעבר האנושות לכוכב אחר.
  ב. לקיחת מטען גנטי מוקפא, להתיישבות בכוכב אחר כתחליף ללקיחת האנושות.
  ג. מעבר דרך חור תולעת לגלקסיה מרוחקת.
  ה. הטסרקט. קוביה ב-4 ממדים שבה הזמן נפרש לנוחות המשתמש ע"י ציויליזציה מתקדמת (לא נקלקל הפתעה) כמימד אורך. כל נקודה במרחב היא רגע בזמן. האסטרונאוט מתקשר עם ביתו בחדר הספריה ע"י שינויי כבידה לא נורמטיביים בחדר.

 12. יש לי שלשה ניחושים צנועים לעוד כ- 30-50 שנה כדלקמן :
  1]. לעוד 30 שנה : יפותח לב מלאכותי קטן וקומפקטי שיושתל במקום (או ליד) הלב הטבעי. הלב המלאכותי יאריך את תוחלת החיים הממוצעת לכדי 150 שנה.
  2]. לעוד 40-50 שנה : תפותח תרופה המנקה את כלי הדם בגוף ממשקעי הכולסטרול והסידן ושומרת על הצעירות ועל גמישות דפנות כלי הדם ונימי הדם. התרופה תאריך את תוחלת החיים הממוצעת לכדי 300-500 שנה.
  3]. ימצאו תרופות לרוב סוגי הסרטן אך לא לכולם. סוגי סרטן אלימים וקטלניים במיוחד עדיין יהיו ללא תרופה.
  חלקן של מחלות הנפש בתחלואה הכללית יגדל פי 10 וכחצי מהפונים לעזרה רפואית ידווחו על מחלת נפש. בהתאם לכך גם חצי מהרופאים יהיו פסיכיאטרים\יות ופסיכולוגים\יות
  4]. שמעון פרס יקים סטארט-אפ לטיפול במחלות נפש בעזרת ננוטכנולוגיה.

 13. הנקודה היא שממיר האנרגיה של הדלוריאן היה מסוגל לספק לה (באמצעות ערימת האשפה שהוא ליקט מהפח הסמוך) 1.21 גיגהוואט של אנרגיה. לא משיגים את זה באמצעות ביו-דיזל, ואנחנו אפילו לא קרובים לכך.

 14. גם היןם יש דיווחי תנועה בשלטים אלקטרוניים. הטלפון זה באמת פיספוס, אבל בלי סטיב גובס אולי לא היו סמארטפונים בכלל

 15. לפי דעתי במקרה הטוב העולם יהיה תחת שלטון שריעה, מוכה אנרכיה, מלחמות ובורות ובמקרה הרע העולם יהיה הרוס אחרי מלחמה גרעינית עם תאים קטנים של שורדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן