סיקור מקיף

"משרד הבריאות מאשר: חיפה מובילה במספר חולי סרטן הריאות". הח"מ בעיתון כל-בו, 13/3/87

אם היום, 28 שנים אחרי, אין לאף אחד נתוני אמת על הקשר בין הזיהום והתחלואה בסרטן, זה סימן שיש גורמים בעלי השפעה שיש להם אינטרס שלא נדע * טור דעה

חיפה מובילה במספר חולי סרטן הריאות. כלבו, 13 במארס 1987
חיפה מובילה במספר חולי סרטן הריאות. כלבו, 13 במארס 1987

הסאגה השבוע סביב נתוני התחלואה בסרטן בקרב ילדים בחיפה, וההכחשה לאחר מכן של משרד הבריאות וההתפתלות של אנשיו בטענה שאין מספיק נתונים עשתה אצלי תחושת דה ז'ה וו.

כמי שהיה אמון במשך מספר שנים על תחום איכות הסביבה בעיתון המקומי כלבו מרשת שוקן בו עבדתי בשנים 1993-1990 שהיום נמתחת עליו ביקורת בעין השביעית כי הוא משתף פעולה עם העירייה וממעיט בסכנת זיהום האוויר. אז, תחת שרביטו של העורך יוסי בנטל ועורך החדשות צבי גלר, היה כבוד למדע ולחוקרים ואם הם אמרו שזיהום האוויר מסוכן. לא אחת קיבלתי הפניות בעמוד הראשון ואפילו את הכותרת הראשית.

אז נכון, רוב הכתבות עסקו בתחלואת ריאות ׁ(עשרות רבות של כתבות למעשה שבוע אחר שבוע במשך תקופה של כשנתיים) אך בארכיון שלי אני מוצא ב-13 במארס 1987, גליון מס' 972 של כלבו אני מוצא גם ידיעה אחת שעסקה בתחלואה בסרטן. הכותרת הראשית: "משרד הבריאות מאשר: חיפה מובילה במספר חולי סרטן הריאות."

כותרת המשנה: "יש קשר ישיר בין זיהום האוויר ובין העובדה שמספר חולי סרטן הריאות באיזור חיפה הוא הגדול ביותר בארץ. כך טוענים מומחים למחלות ממאירות. התוכניות להקמת פרויקטים מזהמים נוספים באיזור לא יוסיפו בריאות לציבור.

גוף הידיעה:
באיזור חיפה יש יותר חולים בסרטן הריאות מאשר בשאר אזורי הארץ, הן באופן מוחלט והן יחסית לגודל האוכלוסיה. מימצאים חמורים אלה הגיעו השבוע לידיעת כתב "כלבו". בשיחות שלא לייחוס העלו רופאים אונקולוגים ומומחים לבריאות הציבור את הסברה שיש קשר בין זיהום האוויר המוגבר באיזור ובין עליית מספרם של חולי סרטן הריאות בו.
דובר משרד הבריאות שמואל אלגרבלי אישר את הידיעה אך טען כי הגורמים לפער בין מספר חולי סרטן הריאות בחיפה למספרם בשאר אזורי הארץ לא נבדקו. "ברור שזיהום האוויר תורם במידה מסויימת לעליה במספר חולי סרטן-הריאות בחיפה."

עוד הוסיף אלגרבלי: "שרת הבריאות (שושנה ארבלי אלמוזלינו. א.ב.) עומדת על כך שכל עוד לא יורידו המפעלים את רמת הזיהום הנוכחית לא יתוספו מקורות זיהום באיזור. משרד הבריאות גם לא יאשר את הקמת תחנת הכוח המופעלת בפחם ואת הרחבת התשלובת הפטרוכימית עד שייערך סקר מקיף על הקשר בין בריאות הציבור וזיהו האוויר. השרה הביעה את התנגדותה בוועדת השרים לענייני כלכלה שדנה בפיתוח התשלובת הפטרוכימית."
מנהלת המחלקה האונקולוגית בביה"ח רמב"ם, ד"ר מריאנה שטיינר, מסרה כי אין ברשותה נתונים השוואתיים, אבל בכל אופן ברמב"ם אובחנו בשנת 86' 162 מקרים חדשים של סרטן ריאות, שהם כעשירית מכלל מקרי הסרטן שהתגלו בחיפה בשנה זו.

מסקנה – אם היום אין להם נתונים מספיקים, 28 שנים אחרי שהנושא עלה, סימן הוא שיש למישהו אינטרס לא לאסוף נתונים. ואגב, לגבי בתי הזיקוק, לא אהבתי את הרצון של הממשלה להפריט אותם, מחשש שמא גורמים פרטיים יסרבו להשקיע בפתרון בעיות סביבתיות ויפילו את התיק על תקציבי הבריאות והרווחה שנאלצים לטפל בחולים המיותרים. דווקא ההרחבה שהם מבקשים ושהעירייה תומכת בה, צריכה להיות ההזדמנות לבדוק סוף סוף את הנתון הזה. חיפה עיר יפה וחכמה,מגיע לה שיתחשבו בתושביה כאל תושבים ולא כאל נתינים של מדינה שנמצאת בבעלות טייקונים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

  1. לראש העיר כן אכפת אבל לממשלה שלנו לא רק שלא אכפת אלא להיפך הם יכולים להילחם נגדנו.

  2. אבי כתבה טובה ומעניינת. הובלת חיפה במחלות לב ריאה סרטן וכדו' ידועה שנים רבות. הממשל מעדיף להתעלם. כל הכבוד שפרופסור גרוטו פרסם נתונים אלה . לא נשתוק יותר !!

  3. אני תושב חיפה, ומבקש להמשיך ולכתוב על הנושא – כולל טכנולוגיות מיטביות לסינון מזהמים, מחקרים שנושאם השפעת המזהמים על הבריאות ועוד ככל שתוכלו. תודה

  4. כל הכבוד. כך צריך לנהוג עיתונאי אמיתי (לתשומת לב של אלה שמכנים עצמם עיתונאי וכותבים רק מטעם…)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן