סיקור מקיף

מיליארדי דבורים לא שבו לכוורותיהן בחצי השנה האחרונה

יתכן שהקרינה הסלולארית משבשת את דרכן, או אולי משהו בתוספי המזון שהן מקבלות? אבל עוצמת התופעות הללו לא השתנתה בחצי השנה האחרונה בחלקים נרחבים של כדור הארץ. תעלומה בעיצומה

מגדלי דבורים בארה"ב מדווחים על נטישה המונית של הכוורות בידי הדבורים שאינם חוזרות אליהן בסוף היום. למעלה מרבע מ-2.4 מיליון מושבות הדבורים בארה"ב נעלמו. מדובר בעשרות מיליארדי דבורים. זאת לפי הערכת אגודת הדבוראים האמריקנית, קבוצה לאומית העוקבת אחר ענף גידול הדבורים. עד כה איש אינו יכול לומר מה גרם לדבורים לאבד את דרכם ולא לשוב לכוורת.
כמו בכל תעלומה גדולה, הוצעו מספר תיאוריות להסבר התופעה, ורבים מהם נראו לחוקרים כלקוחים יותר מן המדע הבדיוני מאשר מן המדע. היו שהאשימו בהיעלמות  את היבולים שעבור התאמה גנטית, את תחנות השידור של הרשת הסלולארית, ואת קווי המתח הגבוה, או אולי מדובר במזימה סודית של רוסיה או של אוסאמה בין לאדן לחסל את החקלאות האמריקנית? או, כפי שהוצע בכמה בלוגים של מיסטיקנים,, האמונה של הדבורים בעולם הבא לפיה אלוהים קרא להן לבוא לגן העדן? החוקרים כבר שמעו את כל התיאוריות.

"מספר התיאוריות מהמם", אומרת דיאנה קוקס-פוסטר, אנטומולוגית (חוקרת חרקים) באוניברסיטת מדינת פנסילבניה. פוסטר וג'פרי פטיס (Pettis), אנטומולוג ממשרד החקלאות האמריקני, עומדים בראש מחקר המנסה למצוא את התשובה כדי להסביר את התופעה שהם מכנים הפרעת קריסת המושבות  (colony collapse disorder), השם שניתן לסינדרום העלמות הדבורים.
"ישנה דחיפות ברורה לפתור את התעלומה" אומרת פוסטר. "אנחנו מנסים להתקדם מהר ככל שאנו יכולים".
קוקס-פוסטר ועמיתיה המדענים הציגו לאחרונה את ממצאיהם הראשוניים, והם מתמקדים בחשוד הסביר ביותר וירוס, פטריה או סוג של מדביר חרקים. כ-60 חוקרים מצפון אמריקה ניסו לסנן את האפשרויות בכנס שנערך בשבוע שעבר. כמה מהם הביעו דאגה אודות מהירות ההיעלמות של דבורים בוגרות מכוורותיהן. כמה מושבות קרסו בזמן קצר מאוד – יומים. אחרים העירו כי גם הכוורנים במדינות באירופה, כמו גם בגואטמלה וחלקים מברזיל נאבקים בתופעה דומה. בדיקות גנטיות וניתוחים שלאחר המוות לדבורים לא הניבו שום כיוון שיכול להסביר את האובדן הגדול. ניתוח גנטי שנעשה באוניברסיטת קולומביה הראה על נוכחות של מיקרו אורגניזמים רבים בדבורים מכוורות או מושבות הנמצאות בקריסה, והדבר מראה שמשהו חלש במערכת החיסון שלהן. החוקרים גם מצאו כמה סוגים של פטריות בדבורים הפגועות הדומות לפטריות של חולי איידס או סרטן.
במחקר אחר, במעבדה לחקלאות בצפון קרוליינה סרקו החוקרים 117 חומרים כימיים. במיוחד נפל החשד על מדביר חלקים שצרפת אסרה על השימוש בו מחשש שהוא גורם להיעלמות הדבורים. עד כה נרשמה התופעה ב-27 מדינות בארה"ב. סקר של 13 מדינות הראה כי 26 אחוזים מהכוורנים איבדו חצי מהמושבות שלהם בין ספטמבר למארס.
מחקר אחר לא הוכיח כל קשר בין תזונת הדבורים (תוספים מלאכותיים, ובפרט סירופ מתירס מהונדס גנטית שניתן לדבורים בין האבקה להאבקה) לבין התופעה, אך נדרשת חקירה נוספת.
דבורי הדבש חשובים מאוד לשרשרת המזון האנושית. הם המאביקים העיקריים של מאות סוגי פירות, ירקות, פרחים ואגוזים. מספר מושבות הדבורים נמצא בירידה מאז שנות ה-40, למרות שמספר הצמחים התלויים בהם להאבקה, כדוגמת אגוזי קליפורניה, גדל. באוקטובר, בערך בזמן שבו החלו הכוורנים לחוות את התופעה,  הביע מחקר של האקדמיה הלאומית למדעים תהיה מדוע החקלאות האמריקנית נסמכת יותר מדי על סוג אחד של מאביקים – דבורי הדבש.
כעת תולים החוקרים תקוות במחקר רצף הגנום של הדבורים, שהולך ומואץ. מחשבים יכולים לדלות מידע מ-DNA ולהתאים פיסות של קוד גנטי ליצור מסוים. למרבה המזל, פרויקט במסגתרו פוענחו 11 אלף גנים של דוברת הדבש הושלמו בשנה שעברה באוניברסיטת ביילור, והדבר נותן למדענים את מקדמת הזמן החיונית לזיהוי פתוגן בלתי ידוע ברקמות הדבורים.

האינדיפנדנט הבריטי (כפי שצוטט בכתבה ב"הארץ") מוסר כי תוצאות התופעה, אם תתמיד, יכולות להיות מחרידות משום שרוב היבולים בעולם תלויים בדבורים המאביקות את הצמחים ומפרות אותם. העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" מצטט את אלברט איינשטיין שאמר ש"אם הדבורים ייעלמו, יוותרו למין האנושי רק 4 שנות קיום". ד"ר דיואי קרון, מומחה לחרקים באוניברסיטת דלוור אומר בפשטות: "בלי דבורים אין יבולים". לדבריו קרון הדבורים אינן מתות אלא פשוט נעלמות בלי להותיר זכר.

 

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. רק אצלינו בבית מתו השנה כ2-3 דבורים.
    אולי אפשר לאסוף כאלה ולעשות נתיחה שלאחר המוות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן