סיקור מקיף

חוקרים מאוניברסיטת תל אביב פיתחו בדיקה סרולוגית לאיתור נוגדני קורונה וישתמשו בה לבדיקת חיילי צה"ל

הבדיקות הסרולוגיות יבחנו במהלך מחקר משותף של חיל הרפואה ואוניברסיטת תל אביב על מנת ללמוד על התחלואה בקורונה בצה"ל, לזהות משרתים שנחשפו לנגיף וכאלו שפיתחו נוגדנים ואולי אף עמידות לנגיף וכן להערך לקראת גל ההתפרצות הבא.

בדיקות סרולוגיות. מתוך jumpstory
בדיקות סרולוגיות. מתוך jumpstory

פרופ' מוטי גרליץ ופרופ׳ אריאל מוניץ, מהמחלקה למיקרו-ביולוגיה ולאימונולוגיה קלינית בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, החלו היום (ה') במחקר בו מבוצעות בדיקות לאיתור נוגדנים ועמידות חיסונית נגד נגיף הקורונה בקרב משרתי צה"ל. מטרת הבדיקות המתבצעת בשיתוף חיל הרפואה היא להעריך את שיעורי ההתפרצות בצבא, להבטיח את הכשירות המבצעית של היחידות השונות ולסייע לצה"ל להיערך לקראת גל ההתפרצות הבא.

פרופ' מוניץ ופרופ' גרליץ מציינים שעד כה בדיקות הקורונה התמקדו בעיקר בזיהוי הגנומי של הווירוס ע"י ראקציית RT-PCR המתבצעת באמצעות המטוש. היעילות של בדיקה זו, אשר אורכת בממוצע כ-5 עד 6 שעות הינה מוגבלת והיא מאפשרת לזהות אך ורק את החולים בחלון זמן מאד מצומצם בו יש נוכחות של הנגיף בדרכי הנשימה.

כמו כן, בדיקת ה- RT-PCR נחשבת לפחות יעילה כאשר בוחנים את מגמות התחלואה על כלל האוכלוסייה.

הבדיקה הסרולוגית אשר פרופ׳ גרליץ ופרופ׳ מוניץ מבצעים במסגרת המחקר בצה״ל פותחה במעבדת המחקר שלהם באוניברסיטת תל אביב בשיתוף פעולה עם חברת תעשיות ביולוגיות ישראל בית העמק. הבדיקה מהירה, ספציפית ורגישה, ונבחנת בימים אלו על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) לצורך קבלת אישור מטעמם. על סמך מחקרים קודמים הבדיקה הסרולוגית מאפשרת לזהות את האוכלוסייה המודבקת אשר אינה מפתחת סמני מחלה (הא-סמפטומטים), וכן את האוכלוסייה שנחשפה לנגיף בעבר.
הבדיקה דומה באופייה לבדיקות דם רגילה וניתן לקבל תוך שעה תשובה אמינה ומדויקת, מה שלמעשה מכפיל פי 5 את קצב הבדיקות ביחס לבדיקות PCR. הבדיקה מאפשרת "מבט על" על מגמות התחלואה השונות באוכלוסייה בכלל ובצה״ל בפרט. בנוסף בדיקה זו מאפשרת לזהות את הנוגדנים גם חודשים ארוכים לאחר החשיפה לנגיף ופיתוח תסמיני המחלה.

פרופ' מוניץ ופרופ' גרליץ מדגישים כי שיתוף הפעולה המחקרי עם צה"ל יאפשר לערוך בדיקות המוניות ולקבל אינדיקציה באשר לאותם חיילים שנדבקו במחלה (סמפטומטים וא-סמפטומטיים) ופיתחו נוגדנים כנגד הנגיף, ולצד זאת, לזהות את אותם חיילים אשר טרם נדבקו ועשויים להיחשף לנגיף בגל ההתפרצות הבא.

מדברי החוקר הצבאי מחיל הרפואה, סא״ל ד״ר אריק פורר: ״מחקר זה מאפשר לבחון כלי חשוב ומשמעותי במאבק במגפת הקורונה. בדיקות הנוגדנים הנבחנות במחקר זה עשויות לשפוך אור על היקפי התחלואה בצה"ל ולסייע בהיערכות צה"ל וחיל הרפואה לגל מגפה נוסף. שיתופי הפעולה המחקריים עם חוקרים העומדים בחזית העשייה המדעית מאפשרים לחיל הרפואה להיות ארגון בריאות מוביל ולבחון את השימוש באמצעים המתקדמים ביותר על מנת לדאוג לרווחת המשרתים בצה"ל ולבריאותם. בסיכום המחקר ייבחנו האפשרויות לשלב בדיקות מסוג זה ככלי רוטיני במאבק בקורונה.״

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

  1. עלאק פיתחו…כל מעבדה יודעת לעשות ELISA…מה החידוש ואיפה ההתקדמות האמצאתית של המיזם הזה?סתם ספין שנועד לגרוף תקציבים מגורמים וממשקיעים פתאים….

  2. מאחר וכרוב תוכי הלחימה מתגוררים בבית הוריהם, ניתן להסיק גם לגבי חלק גדול מהוכלוסיה

  3. שוב משתמשים בחיילים כגיניפיגס. הם בטח מתנודבים, לא התנודבת קבל שבוע מטבח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן