סיקור מקיף

נחתת השביט שאבד עימה הקשר שידרה אות חיים ראשון אחרי שבעה חודשים

הנחתת פילאי (פילאה, PHILAE) שידרה נתונים רבים שנאספו במכשיריה במשך כדקה וחצי, דרך חללית האם רוזטה

הנחתת פילאה ניצבת במאונך על צידה כאשר אחת הרגליים נמצאת בחלל החיצון. כאן אנו רואים אותה ביחס לתמונה הפנורמית שצילמה מצלמת CIV. צילום: ESA
הנחתת פילאה ניצבת במאונך על צידה כאשר אחת הרגליים נמצאת בחלל החיצון. כאן אנו רואים אותה ביחס לתמונה הפנורמית שצילמה מצלמת CIV. צילום: ESA

מדעני סוכנות החלל האירופית קיבלו אות חיים מהנָחֶתֶת “פִילַאי” (Philae), שבעה חודשים מאז נותק הקשר עמה, זמן קצר לאחר שהשלימה את הנחיתה הראשונה אי פעם על שביט. “פִילַאי” צויידה בסוללות שהיו אמורות להחזיק מעמד 60 שעות, ואחר כך תוכננה להפיק אנרגיה מהלוחות הסולאריים שלה. ואולם, בשל תקלה בנחיתה, היא התמקמה בסופו של דבר בצִלוֹ של סלע גדול, ולא קיבלה די אור לייצר חשמל לאחר התרוקנות מצבריה.

מדעני הסוכנות האירופית הביעו תקווה כי הנחתת תשוב ותיחשף לאור עם התקרבותו של השביט צ’וריומוב גרסימנקו אל השמש. היום כאמור נוצר עם הנחתת קשר למשך כדקה וחצי, ובמהלכה שלחה הנחתת נתונים רבים שאספו מכשיריה, דרך חללית האם “רוֹזֶטָה”, הממשיכה לחוג סביב השביט. המדענים מקווים שהקשר עם הנחתת יתייצב ככל שיתקרב השביט עוד אל השמש בשבועות הקרובים. “אנו מקווים להפעיל מחדש את כל המכשירים בימים הקרובים ולהחיל שוב לאסוף נתונים על השביט מפני הקרקע, לצד אלה שאוספת ממעל החללית האם”, אומר מדען סוכנות האירופית, מארק מק’קוכריאן ל-BBC:

“המעניין הוא שהשביט כעת פעיל הרבה יותר, בשל קרבתו לשמש, ואנו מקווים שהפעילות הזו תספק לנו מידע חדש על שביטים”.

בימים הקרובים ינסו המדענים והמהנדסים לבדוק אם מכשיריה של הנחתת פועלים כשורה, ולא ניזוקו בתקופת ההקפאה הממושכת. בין השאר הם מקווים להשלים את המשימה העיקרית ש”פילאי” לא הספיקה עם הנחיתה – לקדוח בקרקע השביט, ולנתח את הרכבן של הדגימות.

נחיתה על השביט – סיקור מיוחד באתר הידען

3 תגובות

  1. צורי
    כבר בלוויני GPS חייבים להשתמש בתורת היחסות הפרטית וגם הכללית. מעבר לכך, חישוב מדוייק של מיקום הכוכב במרחק גדול ובזמן ארוך, צריך חישובים מורכבים.

  2. בשביל להנחית נחתת כזו על כוכב, נדרשים רק חוקי ניוטון, או שדרוש להיכנס לתחום יותר מורכב במדע?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן